Iederéén leest de AllerHande Trends MAANDAG 24APRIL 1995 GELDZAKEN Geef maar geld, ik ga! „Wat moet ik nu met dat kind, mevrouw?", vroeg de wanhopige moeder die het NIBUD belde, aan onze budgetconsulente. „Jasper is 16. maar denkt dat hij zichzelf heel goed kan redden. Hij vindt mij te be moeizuchtig. Hij wil dat wij hem een toelage geven, dan gaat hij op kamers, voor zichzelf zorgen. Maar hij heeft geen idee van geld! Wat je nodig hebt voor je dagelijkse uitgaven, daar heeft hij geen flauw be nul van en bij iets als verzekeringspremies heeft hij helemaal nog nooit stilgestaan. Volgens mij zou het al met al veel meer gaan kosten dan als hij thuis woont. En los van dat geld vraag ik me af of hij eigen lijk niet te jong is om op zichzelf te wonen." Dat laatste is iets wat deze moeder zelf moest beoor delen. Wat de financiële kant van de zaak betreft, kan onze budgetconsulente haar wel een beetje houvast geven. Om te beginnen krijgen zijn ouders dubbele kinderbijslag voor Jasper als hij uit huis gaat: dat be tekent een bedrag van zo'n 350 gulden per maand, in plaats van de ongeveer 175 die ze nu krijgen. Voor dat bedrag kan Jasper hooguit een kamer huren en dan moet het nog een beetje meezitten ook. Maar de huur is natuurlijk nog maar het begin van alle uitgaven waarmee hij te maken krijgt. De groot ste post daarnaast is de voeding. Minimaal zal hij daar als hij alleen kookt zo'n 250 gulden per maand voor nodig hebben, inclusief versnaperingen. Voor andere dagelijkse uitgaven: was- en schoon maakartikelen en persoonlijke verzorging (aftersha ve, kapper, enz.), is minimaal zo'n 20 gulden per maand nodig. Ook moet je nog enkele tientjes per maand uittrekken voor zaken als postzegels, bloe men e.d. Energie en water zijn meestal bij de huur van een ka mer inbegrepen. Een inboedelverzekeringen een aansprakelijkheidsverzekering kosten samen rond de 10 gulden per maand. Een telefoonabonnement kost zo'n 25 gulden per maand, daar komen nog ge sprekskosten bij: de omroepbijdrage is 15 gulden per maand. Verder moet er een bedrag worden uitge trokken voor reparatie en vervanging van apparatuur en meubels, minimaal zo'n 50 gulden per maand. Al met al komt onze budgetconsulente uit op een be drag van afgerond 400 gulden voor kosten van het dagelijks levensonderhoud voor Jasper, naast de ka merhuur. Er is natuurlijk ook nog zakgeld en kleed geld nodig, maar de bedragen daarvoor zouden het zelfde kunnen zijn als wanneer Jasper thuis woont; dat geldt ook voor school- en vervoerskosten. Onze budgetconsulente adviseerde Jaspers moeder om als ze ervoor zou kiezen haar zoon op kamers te laten gaan, hem heel goed te begeleiden bij het bud getteren. Zo is het raadzaam hem in het begin het huishoudgeld per week te geven, en niet per maand. Verder zou ze met Jasper samen op een vast tijdstip in de maand even kunnen controleren of hij alle vas te lasten zoals de huur en de telefoon betaald heeft. En hij zou een spaarrekening kunnen gebruiken om geld opzij te zetten voor kleding, reparaties, nieuwe meubels enz. De brochure 'Zelfstandig Wonen' van het NIBUD komt hierbij goed van pas. Hierdoor krijgt jasper in zicht in wat er nodig is om zijn eigen bedoening fi nancieel te runnen. Aan de hand van deze brochure kan hij een jaarbegroting opstellen: een soort kalen der waarin bij iedere maand de inkomsten en uitga ven genoteerd staan. Het nut van een jaaroverzicht is, dat je kunt zien wanneer je iets moet betalen. In sommige maanden komen er nu eenmaal meer rekenin gen binnen dan in andere, denk bijvoorbeeld aan verze keringen en de omroepbij drage. Daarvoor moet je in de wat ruimere maanden voldoende geld opzij zetten. De brochure 'Zelfstandig Wo nen is te bestellen door over making uan 11,25 op Post- bankrekening224l.t.n.v. NI BUD, Den Haag, onder ver melding van de titel. CHRISTINE 6 GROENEWEGEN Nibud Reclameblad Albert Heijn uitgegroeid tot grootste kooktijdschrift Het is het populairste kooktijdschrift van Nederland, ter wijl het au fond een veredeld reclameblad is. Als de nieu we AllerHande uitkomt, is er in de winkels van Albert Heijn na een paar dagen geen nummer meer te krijgen, ook al is de oplage dit jaar opgeschroefd naar ruim twee miljoen exemplaren per uitgave. ELLEN SCHOLTENS het succes toeschrijft? Ploeger: „AllerHande biedt veel, maar vraagt weinig, krijgen we vaak te horen. Het blad wordt ervaren als vrijblijvend en niet be lerend in de zin van: 'Dat kunt u beter niet meer eten, want daar zitten te veel calorieën Nieuw dit jaar is de seizoen-kookschool, waarin stap voor stap de bereiding van een driegan gen-maaltijd wordt uitgelegd, terwijl de jeugdi ge lezer wordt bediend met de rubriek Kinder koks. De serie waarin bekende koks als Cas Spij kers, John Halvemaan en andere chefs zich uit leefden met AH-produkten, is geschrapt. 'Te hoogdrempelig', oordeelden lezers. „Te veel mensen reageerden van: als zo'n man dat maakt, zal het wel een heel moeilijk gerecht zijn," zegt Joop Ploeger, bladmanager vanaf het AllerHande moet vol- eerste uur. De lezers (of beter gezegd de klanten) kregen het laatste woord: de topkoks staan weer achter hun eigen fornuis. Een dergelijke strategie is een verklaring voor het succes van AllerHande. Joop Ploeger wil niet schermen met Summo- en andere onderzoeken van naam. De belangrijk ste graadmeter vindt hij de honderden reacties die binnenkomen na het verschijnen van een nieuw nummer, en die variëren van 'Wat was het lekker!' tot 'Kunnen jullie aandacht beste den aan de Thaise keuken?' Wel hecht hij waar de aan een intern onderzoek waaruit blijkt dat zeventig procent van de lezers AllerHande 'aan dachtig' leest. Waaraan de bladmanager, die behalve com mercieel ook inhoudelijk verantwoordelijk is, gens Ploeger worden gezien als een cadeau- de klant en dat Het populairste kooktijdschrift vraagt een andere 'toon' dan voor een reclameblad. „Ik zie het di rect als een artikel te wervend is geschreven. Onze primaire functie is het geven van zoveel mogelijk informatie over een produkt. In verge lijking met reclamebladen gaan we veel meer de diepte in. Je ziet het al aan de cover: we hoe ven niets aan te prijzen, het beeld moet voor zich spreken." Behalve de zintuigenprikkelende fotografie is volledigheid de kracht van het blad. Na de re- i Nederland. Standaard is dat er in het blad recepten worden opgenomen met relatief weinig ingrediënten, opdat de kok in spe met een basispakket aan artikelen uit de voeten kan. De uitzondering op die ongeschreven regel is kerst: dan mag wel al les uit de kast worden gehaald. Hoe idealistisch van opzet en journalistiek ver antwoord het blad ook is, het uitgangspunt blijft 'men neme een Albert Heijn-produkt'... al wekt het enige bevreemding dat je rijstbuidel- ceptuur volgt de bereidingsduur van de gerech- tjes moet gebruiken, terwijl je natuurlijk ook ten, de prijs, het aantal calorieën per portie en de hoeveelheden vet, eiwit en koolhydraten. Ronddraaiende badkamerzuil Wie het moet doen met een krappe badkamer met weinig wandruimte voor kasten, heeft misschien wel een plekje voor de roterende badkamerzuil van Tulli Zuccari, fabrikant van ui terst fraai badkamermeubilair. De kastzuU staat op een vier kant plateau dat vast op de vloer wordt gemonteerd. De zuil kan om de lengteas draaien. Aan de 'voorzijde' zitten laden, schappen achter rookglas en (desgewenst) ook een uitklap bare waskorf. Eén wand is van een spiegel voorzien, de beide andere zijn toegerust met stijl volle chroomhaken voor badjas sen, handdoeken en dergelijke. De kast, Parallelepipedo ge noemd, is te koop in zwart en in wit en is 180 cm hoog. Er is een vloeroppervlak voor nodig van 50 x 50 cm. Meer informatie: Brugmans Agenturen BV, tel. 010 - 246341. Draaiende kast voor bad- of slaapkamer, foto cpd N M E E V L I W T D Actie Boeken Bord Brugjaar Brugklas Commissi Docent Krijt Lesrooster Nederlands Onderwijs Opdracht Overgang Reglement Schoolfonds Schoolgeld Schoolhoofd Schoolreisje Schrift Studie Team Test Toezicht Voorbeeld Woordenboek OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naaf beneden of omgekeerd of schuin, sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM spaans k-b-a-f-n alias-r-a u-e-twist werda-k-e kbaar blaker a-a1 luifel DE RECHTER i pak rijst kunt pakken. Wat verder opvalt is dat het aantal visrecepten beperkt is, omdat Al- bert Heijn nu eenmaal weinig 'fruits de mer' in huis heeft. Ploeger houdt vol dat hij dit niet als een beper king voelt. Bovendien is de zuurstofarm verpak te vis die AH verkoopt ook weer een invalshoek om over te schrijven. Met andere woorden: „Je raakt nooit uitgeschreven over de produkten die je verkoopt. Over sinaasappels kun je wel op vijftig verschillende manieren schrijven." Het verkopen van produkten en diensten en 'al les wat daarvan in het verlengde ligt' blijft de achterliggende gedachte bij de stilistisch ver antwoorde vormgeving van een AH-spruitje. Van die formule wordt niet afgeweken, al wordt AllerHande door de andere grote supermarktke tens veelvuldig gekopieerd. Wel wordt inge speeld op trends en veranderende voedingsge woonten met als trefwoorden vers, snel en ma ger. Behalve weer met kerst, 'want dan zijn mensen daar niet ontvankelijk voor...' Zoals het een commercieel denkend mens be taamt, spreekt Ploeger consequent over 'kijken naar' en 'voeling houden met' de markt. Als blijkt dat 55 a 60 procent van AH's klantenkring bestaat uit één- en tweepersoonshuishoudens, dan 'moet je daar wat mee doen': „En als blijkt dat daardoor gezinnen met kinderen veron achtzaamd worden, dan moetje daar weer op inspringen. Zo is bijvoorbeeld gebleken dat ko ken onder kinderen razend populair begint te worden." In de praktijk betekent het dat de vaste groep AllerHande-medewerkers in de ban moet zijn van alles wat er op culinair gebied gebeurt. Zij wordt gesteund door een wisselend team, onder wie freelance koks die de receptuur maken en deskundigen die de voedingswaarde van de ge rechten uitrekenen, hetgeen wordt gecontro leerd door een diëtiste. Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ BOES H T W R Weersvooruitzicht DINSDAG 25 APRIL DOOR HANS VAN ES Na enig uitstel zette het voor proefje van de zomer in de loop van het afgelopen weekeinde toch door. De warmte-invasie kwam eerst moeizaam op gang, maar vandaag krijgt de zomerse warmte uit het oosten alsnog alle ruimte. Zaterdag was de lucht zo vochtig, dat een lichte tempera tuurstijging voldoende was om de hemel dicht te smeren met stapelwolken. De temperatuursstijging viel daardoor wat bescheiden uit met hooguit 18 graden langs de oost grens. In de bewolkting haalde onze regio amper 15 graden. De tegenvaller werd in de hand gewerkt doordat de scheidings lijn tussen de echte zomerwarm te boven Midden-Europa (25-28 graden) en veel koudere lucht in het westen (Zuid-Engeland 7 gra den) juist boven ons land bleef haperen. Zondag zaten we aan de koele kant van het front, dat toen over de oostgrens lag. Aanvankelijk scheen de zon volop, zodat 17 graden ki worden genoteerd. Later op de dag stak een frisse wind op en raakte het bewolkt, toen het front weer vordering maakte in westelijke rich ting. Terwijl boven Noord-Europa hogedruk domineert, begint zich van daag boven Frankrijk een nieuwe depressie te vormen. De aantrek kende oostelijke stroming tussen beide systemen stuurt de Midden- Europese warmte vandaag met veel overtuiging over ons land. De zot laat zich niet afschrikken door een paar stapelwolken Het kwik klimt vanmiddag op naar 22 tot 24 graden. Ook morgen mogen we nog op redelijk voorzomerweer rekenen. Hf eerste deel van de dag is nog zonnig en 20 graden of meer is goed mogelijk. De vlagerige noordoostenwind maakt het voor het gevoel echter wat frisser. Na de middag wordt de lucht steeds onstabieler e de kans op een zomers onweer neemt later op de dag toe. Op woensdag en donderdag houdt de noordoostenwind stand. De aanvoer vindt deels van over het koude water van Oost-en Noordzee plaats, zodat de maxima geleidelijk teruglopen. Niettemin is 16 a li graden nog altijd ruim boven normaal. De Franse depressie trekt ma langzaam weg in noordoostelijke richting, zodat de kans op aanwezig blijft. Neerslagkans KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vandaag perioden met zon, morgen meer wolken- velden.Op de meeste plaatsen droog. Middag den en midden rond 5gra- den.ln het zuiden zacht met maxima van ongeveer 15 graden;* plaatselijk zelfs dicht bij 20 graden. Zweden: Wolkenvelden en in het gen. Vooral in het zuiden zonnige perioden. Van daag maximumtempera tuur uiteenlopend van on geveer 5 graden in het 1 plaatselijk bo- n 20 ir gen op de meeste plaatsen iets lager maxima. Denemarken: Vrij zonnig en droog weer. Warm met maxima van ongeveer 20 gra den. aan zee plaatselijk lager. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en nu en dan buiige re gen. Ook af en toe zon. Middagtempera- tuur tussen 11 graden in het noorden en 16 in het zuidoosten. België en Luxemburg: Perioden met zon en vooral morgen, la ter op de dag, kans op een regen- of on weersbui. Zacht met middagtempera- 20 graden; aan de Vlaamse kustw t lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en perioden met buiige regen, met een kleine kans op onweer. In het noorden droger en ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 12 graden aan de Kanaal-kust tot 17 in de omge ving van Nancy; morgen ten oosten van Parijs iets hogere maxima. Perioden met zon. Aan de kust wolken velden en vooral vandaag kans op wat regen. Middagtemperatuur iets oplo pend tot ongeveer 17 graden. Half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat tegen. Middagtemperatuur ongeveer 18 Spanje: Wolkenvelden en kans op buiige regen. In het westen, en morgen ook in het midden, droog en meer zon. In het noordoosten tijdelijk veel wind. Vandaag maxima uiteenlopend van 11 graden 'in het noorden tot 20 aan de zuidkusten; morgen overal wat hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur iets boven 20 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon maar in het noorden eerst nog wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur van 20 graden bij Tanger tot boven 25 rond Agadir. Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 18 graden. Zuid-Frankrijk; Tamelijk bewolkt en een grote kans op regen met hier en daar veel neerslag. Aan de Atlantische kust veel wind. Mid dagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 12 en 17 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra- Corsica en Sardinië: Overwegend bewolkt en enkele stevige buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur ongeveer 16 graden. Malta: Wisselend bewolkt en kans op een re- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon maar vooral in het westen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Turkije en Cyprus: Zwitserland: Tamelijk bewolkt en perioden gen, in de hogere delen ook Maxima rond 14 graden, vandaag in hL noordwesten nog wat hoger. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt af en to„ In het noorden ook wat zon. Vandaa i1 nog warm met maxima rond 20 grader c in het noordwesten plaatselijk in i buurt van 25 graden. Morgen iets lage Polen: Flinke perioden met zon en vooral va daag kans op een enkele regen- of o weersbui. Middagtemperatuur rond 2 graden. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden maar ook ka op een lokale regen- of onweersbt Maxima ongeveer 20 graden. DINSDAG 25 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.23 Zon onder 20.52 Maan op 04.31 Maan onder 16.21 Waterstanden limuiden Katwijk Hoog 01.06 13.45 00.39 13.li Laag 08.56 22.00 08.37 21.4 Weerrapporten 23 april 20 u Eindhoven half be Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Innsbruck Istanbul 17 10 o: 23 12 01 22 12 01 Flinke zonnige perio het zuidwesten een tuur uiteenlopend va s op e Bangkok onbew. n. Vooral morgen, i kans op enkele regen- Vooral vandaag warm mddagtemperaturen van ongeveer nw8 18 16 O! v/ER-PAOHTE"MERKTE: U KJiET,TOE"NJ P'lE v/iPEO- C-AMERA STAL-DAT EEN eeTUi6E. U HAD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6