Bom Oklahoma vrij zeker werk van extreem-rechts Tót 15 juni f500,- cadeau bij elke nieuwe Postbank hypotheek. Buitenland ^Opperrabbijn: Kardinaal Lustiger is niet welkom Herdenkingen Ravensbrück, Sachsenhausen, Flossenburg Verkiezingen Italië tonen 'gelijkspel' Karadzic dreigt met 'derde wereldoorlog' Boesak hoopt op nieuwe politieke carrière M\IDAG 24 APRIL 1995 Turks-Cyprioten herkiezen Denktash üicosia De Turks-Cyprioten hebben zaterdag president Rauf Denktash herkozen met 62 procent van de stemmen. Het was dc [tweede ronde in de presidentsverkiezingen op het noordelijke /an Cyprus. Denktash, een overtuigd separatist, werd her- i ondanks de toenemende westerse druk in de richting van Biereniging van het in een Grieks en een Turks deel verdeelde ei- wopstuk Japanse sekte vermoord Eén van de leiders van de Japanse sekte Aum Shinrikyo, l'minister van wetenschap en technologie' Hideo Murai, is giste- r het hoofdkwartier van de sekte in Tokyo neergestoken, s 36-jarige Murai overleed in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen. De dader is gearresteerd. De pleger van de aanslag is lid extreem-nationalistische groep in Centraal-Iapan. „Hij Iwilde een Aum-kopstuk verwonden", zo zei een politiewoord voerder. ?Hond in water: 2 mannen verdronken UNZ» Twee mannen, respectievelijk 43 en 44 jaar oud, zijn giste- verdronken toen zij probeerden een hond te redden die in de Oostenrijkse rivier Krems was gevallen. Een jongen gooide stokjes in het water, die de hond moest ophalen. Toen het dier niet meer tegen de stroming kon opboksen, sprong de vader van de jongen in de Krems om de hond te redden. De man, een 43- jarige bankbediende, raakte echter ook in moeilijkheden. Twee gastarbeiders uit voormalig Joegoslavië snelden hem te hulp. Maar ook zij raakten onder water. Andere voorbijgangers slaag den erin één van hen te redden en brachten het stoffelijk over schot van de bankemployé aan wal. De geredde man sprong op nieuw in het water om zijn vriend eruit te halen. Hij verdronk, terwijl zijn vriend alsnog werd gered. De hond is niet terugge vonden. Arrestatie in afluisterschandaal tel aviv» De uitgever en hoofdredacteur van de rechtse Israëli- j sche krant Maariv, Ofer Nimrodi, is in verband met een om- I vangrijk afluisterschandaal gearresteerd. De Israëlische justitie verdenkt Nimrodi van een centrale rol in een afluistercampagne, gericht tegen de belangrijkste concurrent, de krant Yédiot Aharonot, die de linkse regering-Rabin steunt. es Bomaanslag op Duitse parlementariër erkrath Op het huis van de 48-jarige christen-democraat Jo- I seph-Theodor Blank in Erkrath (Nordrhein-Westfalen) vlakbij Diisseldorf, is gisterochtend een bomaanslag gepleegd. Er is nie- I mand gewond geraakt. De aanslag is vermoedelijk gepleegd H doorlinks-extremisten. Volgens het federale openbaar ministe rie heeft een groep die zich Anti-Imperialistische Cellen noemt, de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het zou gaan j om een afsplitsing van de Rote Armee Fraktion (RAF). n 01 leid Bus opgeblazen in Vietnam: 15 doden hanoi In Vietnam zijn veertien volwassenen en een kind om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten ontplofte. Vol gens het dagblad Nhan Dan (Het Volk) vervoerde de bus explo sieven. Het ongeluk gebeurde gistermorgen bij de grens met China. In Vietnam bestaat een levendige handel in granaten en bommen die op de vroegere slagvelden worden gevonden en het is niet ongebruikelijk dat verzamelaars de bus of trein ne men om hun gevaarlijke waar naar opkopers te brengen. Het Israëlische opperrabbinaat wil niet dat de als jood geboren kardinaal van Parijs, Jean-Marie r/\iLustiger, deze week een confe rentie bijwoont aan de Univer- i Tel Aviv. Onder het motto 'Het Zwijgen van God' komen op de conferentie theo logische kwesties aan de orde betrekking tot de jodenver volging in de Tweede Wereld oorlog. In een preek in de grote syna goge van Jeruzalem hekelde op perrabbijn Israël Meir Lau het afgelopen weekeinde de organi satoren van de conferentie, die Lustiger hebben uitgenodigd. Lustiger zou hebben laten zien dat hij 'de les van de holocaust' niet heeft begrepen en daarom zou hij een slecht voorbeeld zijn voor de Israëlische jeugd. Vol- Dodental aanslag loopt op tot 81 Nog 150 vermisten Vier arrestaties De Amerikaanse autoriteiten raken er steeds meer van overtuigd dat de bomaanslag in Oklahoma City het werk is geweest van extreemrechtse fanatici. Een van de ver dachten, de 27-jarige Timothy McVeigh, is zaterdag'offi cieel in staat van beschuldiging gesteld. Maar zijn waar schijnlijke medeplichtige, wiens identiteit niet is bekend gemaakt, is nog voortvluchtig. Oklahoma city. hans de bruijn sen bijgewoonde herdenkings dienst gehouden voor de slacht offers. Bij deze dienst, onder lei ding van dominee Billy Graham, waren ook president Clinton, diens vrouw Hillary, en lokale politici aanwezig. Clinton riep de Amerikanen op 'hun pijn niet om te zetten in haat, maar in het zoeken naar ge rechtigheid'. Clinton had zon dag uitgeroepen tot een natio nale dag van rouw. In het hele land hingen de vlaggen halfstok. De FBI heeft nu vier mannen aangehouden: McVeigh, de broers Terry en James Nichols, die hem zouden hebben gehol pen, en ene David Iniquez. Vol gens een FBI-woordvoerder wordt in het hele land gezocht Gisteren werd in San Bernardi no in Californië een man gear resteerd in verband met de aan slag, maar volgens de FBI ging het niet Qm de gezochte. Het was een deserteur uit het Ame rikaanse leger, die ooit samen met McVeigh heeft gediend. Het zoeken in het puin naar de lichamen van de ongeveer 150 vermisten onder wie vijf tien baby's is zaterdag be moeilijkt door het slechte weer in Oklahoma City. Officieel zijn 81 lichamen geborgen, waarvan er 51 zijn geïdentificeerd. In Oklahoma City werd giste ren een door duizenden men- naar nog een andere man, die samen met McVeigh de bomau to zou heben gehuurd en moge lijk de explosieven heeft ge plaatst. Hij en de broers Nichols be horen tot extreemrechtse mili ties die zich verzetten tegen de controle op het wapenbezit, te gen het betalen van belasting en tegen de overheid in het alge meen. McVeigh zou zich woe dend hebben gemaakt over het optreden in het voorjaar van 1993 van de FBI en agenten van het Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens (ATF) tegen de sekte van de 'Branch Davidians' van David Koresh in het Texaanse Waco. Bij het beleg van de ver schanste, zwaarbewapende sek te, kwamen bijna tachtig men- McVeigh zou volgens ker wraak hebben gezworen. In het gebouw in Oklahoma was een regeionaal hoofdkantoor geves tigd van de ATF. McVeigh, die gisteren 27 jaar Op conferentie universiteit in Tel Aviv 3 bloemendaalgens Lau is 'Het Zwijgen van de correspondent Katholieke Kerk' een beter on derwerp voor de discussie. De opperrabbijn zei ook dat de kar dinaal berouw moet tonen en moet terugkeren in de schoot van het joodse volk. Lau en Lustiger hebben bei den in hun vroege kinderjaren een Duits concentratiekamp overleefd. Lustiger heeft zich op 12-jarige leeftijd laten dopen en is daarna binnen de rooms-ka- tholieke kerk gebleven. Hij zou een kanshebber zijn voor de op volging van de huidige paus. In een radio-interview vroeg opperrabbijn Lau zich gisteren af waarom de Universiteit van Tel Aviv 'iemand uitnodigt die ons in moeilijke tijden in de steek heeft gelaten'. Lau zei dat hij geen bezwaar zou hebben gemaakt tegen een niet-joodse spreker, die 'nooit zijn volk en zijn geloof heeft verraden'. Vrouwen herdenken vijftig jaar bevrijding van kamp Ravensbrück. :üRSTENBERG/FLOSSENBURG Op verscheidene plaatsen in Duitsland is gisteren herdacht dat vijftig jaar geleden de bevrij ding kwam voor vrouwen, kin deren en leden van minderhe den die in kampen waren opge sloten. Het Sovjet-leger bevrijd de Ravensbrück en Sachsen hausen ten noorden van Berlijn, de Amerikanen het kamp Flos senburg in Beieren. Meer dan 132.000 vooral joodse en zigeunervrouwen en - kinderen, die tot het verzet te gen de nazi's behoorden, of lid waren van de sociaal-democra tische of communistische op positie, werden tussen 1938 en 1945 naar Ravensbrück gede porteerd. In het kamp op onge veer negentig kilometer ten noorden van Berlijn zijn meer dan 100.000 vrouwen en kinde ren vermoord of van honger ge storven. De as van de doden be vindt zich nog steeds op de bo dem van het nabijgelegen Sch- wedtmeer. Als afsluiting wier pen daarom veel van de onge veer zesduizend deelnemers aan de herdenking bloemen in het water. In Sachsenhausen, een kamp dat in 1936 even ten noorden van Berlijn is ge bouwd, herdachten achttien duizend mensen de bevrijding. Onder hen de Duitse minister van buitenlandse zaken Klaus Kinkel. In Sachsenhausen, waar ook de SS-afdeling voor de co ördinatie van alle nazi-concen tratiekampen was gehuisvest, zaten tussen 1936 en 1945 on geveer 200.000 mensen uit 47 landen gevangen. Het aantal werd, heeft tot nog toe geen verklaringen afgelegd. Hij staat bekend als een liefhebber van vuurwapens en zou lid zijn ge weest van paramilitaire groepen in Michigan. New York en Ari zona. De broers Nichols zijn ex- leden van de Michigan Militia, en zouden op hun boerderij kleine bommen hebben ge maakt. Woordvoerders van de Michigan Militia en andere rechtse groepen ontkenden eni ge betrokkenheid bij de aanslag en veroordeelden die. In zijn wekelijkse radiotoe spraak richtte president Glinton zich zaterdag met name tot de Amerikaanse kinderen. Bij de aanslag zijn waarschijnlijk der tig kinderen in de leeftijd van tien maanden tot vier jaar om gekomen. Clinton drong er bij de kinderen op aan met hun ouders te praten over hun ge voelens en benadrukte 'dat er meer goeie dan slechte mensen zijn'. rome eelco v.d. linden De lokale verkiezingen die gisteren in Italië hebben plaatsgevonden, zijn voor wat betreft de regio's uitgelopen op een 'gelijkspel'. Volgens de eerste enquêtes bij het verla ten van de stembureaus ver overt de rechtse 'Pool van de Vrijheid' zes regio's, terwijl de centrum-linkse alliantie zeker is van vijf regio's. In vier re gio's viel gisteravond laat nog niet te zeggen naar wie de ze ge gaat. Deze verkiezingen voor stads-, provincie- en re gionale besturen gelden als een test voor de parlements verkiezingen. De stembureaus sloten gis teravond om tien uur. Het tel- kiezingen van vorig jaar en staan beide op rond de 23 procent. Ook de 'post-fascis- Nationale Alliantie i staat op zeventien tische groeit procei Veri end het resul- len - i de :htend begonnen, waardoor de definitieve uitslagen pas in de loop van de dag bekend zullen zijn. Ook moet worden gewacht op de resultaten van de verkiezingen voor de be sturen van 76 provincies en 5.119 gemeenten. In die pro vincies en de 278 steden met meer dan 15.000 inwoners zal overigens over veertien dagen een tweede stemronde plaats vinden. Op basis van de eerste schattingen kan Berlusconi's Pool van de Vrijheid rekenen op 45 procent van de stem men, terwijl de centrum-link se alliantie uitkomt op 44,5 procent. Zowel Forza Italia als de linkse PDS groeit ten op zichte van de parlementsver- taat van de Lega Nord, de partij die vorig jaar uit de Pool van de Vrijheid stapte en daarmee de val van het kabi net-Berlusconi veroorzaakte. De Lega besloot zich niet te binden aan een van de blok ken en haalde alleen zes pro cent van de stemmen. Met dit resultaat blijft de Lega Nord, tegen alle verwachtingen in, een sleutelrol vervullen binnnen de Italiaanse poli tiek. Vrijwel alle politieke leiders toonden zich gisteravond te- vreden met het resultaat. Ber lusconi zei een gesprek te wil len hebben met president Scalfaro en te zullen pleiten voor het direct uitschrijven van parlementsverkiezingen. Volgens de ex-premier mag de 'pool', vooral dankzij de verovering van de belangrijke Noorditaliaanse regio's Lom- bardije, Pipmonte en Veneto, zich de winnaar van de regio nale verkiezingen noemen. PDS-secretaris D'Alema zei juist dat het regionale resul taat nationale verkiezingen op korte termijn uitsluit. Hij liet weten dat het door hem gesteunde zakenkabinet-Dini zijn werk mag afmaken en dat de parlementsverkiezingen op zijn vroegst in oktober moeten plaatsvinden. Bosnische Serviërs sluiten vliegveld doden in dit kamp wordt tussen 40.000 en 100.000 geschat. Ongeveer 30.000 doden was de balans van het kamp Flos senburg in zuid-Duitsland. De herdenking van de vijftigste ver jaardag van de bevrijding door eenheden van het Amerikaanse leger op 23 april 1945 werd bij gewoond door talrijke overle venden en door Amerikaanse veteranen. Door Flossenburg en zijn honderd bijkampen tussen Dresden en Plattling, Praag en Würzburg stierven in zeven jaar tijd meer dan 100.000 mensen. CORRESPONDENT De leider van de Bosnische Ser viërs, Radovan Karadzic, heeft zaterdag gedreigd met een 'der de wereldoorlog' als de interha- tionale gemeenschap de door Serviërs beheerste gebieden op Bosnisch en Kroatisch grondge bied niet erkent. Karadzic uitte dat dreigement in zijn hoofd kwartier in Pale. Karadzic, een voormalige psy chiater, wil bovendien dat de Serviërs in Servië, Kroatië en Bosnië zich via een referendum uit kunnen spreken over de ver eniging in één staat. Van de ge plande stationering van VN- blauwhelmen aan de grens tus sen Kroatië en Bosnië wil Ka radzic niets weten. „De Servi sche Krajina is ons land", zei hij doelend op het gebied in Kroa tië dat door opstandige Serviërs wordt beheerst. Als de VN blauwhelmen stationeren tus sen de door Serviërs beheerste gebieden in Kroatië en Bosnië, zullen die worden gearresteerd, zo kondigde Karadzic aan. De Bosnische Serviërs toon den het afgelopen weekeinde opnieuw aan lak te hebben aan de internationale gemeenschap. VN-gezant Yasushi Akashi en vier Duitse en Amerikaanse di plomaten moesten vrijdag de nacht op het vliegveld van Sara jevo doorbrengen, omdat Bosnische Serviërs hen niet naar het centrum van Sarajevo wilden laten reizen. Diverse po gingen van Akashi om Karadzic of de opperbevelhebber van de Bosnische Serviërs, generaal Ratko Mladic, te spreken te krij gen, mislukten. De vernederde Akashi en de diplomaten moes ten Sarajevo zaterdagmiddag onder NAVO-bescherming ver laten. Karadzic maakte enkele uren later duidelijk dat het niet om een incident ging. De Bosnische Serviërs willen niet langer toe staan dat internationale bemid delaars per vliegtuig naar Sara jevo reizen. Als ze voet bij stuk houden, betekent dat dat de Bosnische hoofdstad ook voor diplomaten alleen nog maar via een zeer slechte en gevaarlijke weg is te bereiken. Karadzic verklaarde zaterdag tegenover journalisten in zijn hoofkwartier te Pale dat hij kwaad is over het besluit van de VN-Veiligheidsraad van vrijdag om de verlichting van de sanc ties tegen Servië slechts met 75 dagen te verlengen in plaats van met de gebruikelijke honderd. Uit boosheid daarover heeft hij het vliegverbod ingesteld. Internationale waarnemers .vrezen dat de oorlog in Bosnië op korte termijn opnieuw hevig oplaait. De Verenigde Naties en de Gontactgroep (VS, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland) hebben nog maar enkele dagen de tijd om een Verlenging van het 1 mei aflo pende bestand bestand in Bos nië te bereiken. Dat bedrag wordt na passering van de akte gestort op een aantrekkelijke giro spaarrekening, de zogenaamde Plusrekening. Laat u het bedrag staan, dan ontvangt u een mooie rente. Maar u kunt de f500,- uiteraard ook vrij opnemen. Wilt u meer weten, belt u dan 06-0400. Heeft u liever Ais u op het punt staat een huis kopen, doet u er verstandig aan eens in een Postbankhypotheek te denken. Want als u in de periode van 15 april tot 15 juni 1995 voor een nieuwe 'Postbankhypotheek kiest, krijgt u zomaar f 500,- cadeau. En dat komt natuurlijk altijd van pas als u een huis gaat kopen. persoonlijk gesprek, ga dan naar uw makelaar, hypotheek- of ver zekeringsadviseur of bel (gratis) 06-0012 POSTBANK Voor een hypotheek kies je gewoon de Postbank. correspondent „We moeten afwachten hoe het verder gaat. Veel zal afhangen van de wijze, waarop de pers over dit rapport schrijft. Als ze net zo negatief en veroordelend zijn als de afgelo pen maanden, dan zal het zeer moeilijk worden. Maar ik hoop dat er voor mij een nieüwe baan in de, politiek of in de diplo matieke dienst is. Ik kan nog wel een of twee functies bedenken die ik leuk zou vin den." Allan Boesak schatert. Eindelijk valt er weer wat te lachen na een half jaar waarin hij als vermeend fraudeur door het leven ging Het afgelopen weekeinde presenteerde de Zuidafrikaanse vice-president-'Thabo Mbeki het onderzoeksrapport naar de frau debeschuldigingen dat werd opgesteld in opdracht van president Nelson Mandela. De conclusie: Boesak heeft zich niet schul dig gemaakt aan fraude met fondsen die de Deense hulporganisatie Dan Churchaid aan zijn Stichting voor Vrede en Gerechtigheid (SVG) had gegeven. De stichting blijkt de voormalige dominee zelfs nog meer dan 100.000 gulden schuldig te zijn. Mbeki wees er wel op dat Boesak niet he lemaal vrijuit gaat. Wat hem in elk geval valt te verwijten, is dat hij onvoldoende toezicht heeft gehouden op de boekhouder van de stichting, Freddie Steenkamp. Die heeft al eerder toegegeven dat hij gelden heeft mis bruikt. De kritiek van Mbeki kan Boesak zelf al leen maar onderschrijven. „Mijn enige ver dediging is dat ik in die jaren 24 uur per dag bezig was met de strijd tegen de apartheid. Ik heb ppi verstand van boekhouden aangezien zowel de auditeuren als de Deense geldschieters altijd de Financiële verslagen hebben goedgekeurd, ben ik er van uitgegaan dat alles in orde was." De verdenking dat Boesak ook heeft ge fraudeerd, is ontstaan omdat Steenkamp zowel de boekhouding van de stichting als die van Boesak zelf deed. Gelden die voor Boesak persoonlijk waren bestemd, zoals de uitbetaling van een aantal verzekerings claims, zijn daardoor in eerste instantie overgemaakt naar de rekening van de SVG. Al met al gaat het om meer dan 340.000 gulden, waarvan Boesak een dikke 240.000 gulden daadwerkelijk heeft ontvangen. De beschuldigingen van Dan Churchaid hebben zijn leven de afgelopen maanden volkomen door de war gebracht. Zijn be noeming tot ambassadeur bij de Verenigde Naties in Genève ging niet door, zijn vrouw raakte haar videoprodiiktiebedrijf kwijt en de familie moest haar huis in de Kaapse vil lawijk Constantia verkopen. „En het was el ke keer weer een opgave om de deur uit te gaan, want ik heb heel wat heel kwaadaar dige reacties gehad." In zijn nieuwe eensgezinswoning in een buitenwijk van Kaapstad staat Boesaks tele foon niet stil. Vrienden en familie wensen hem geluk, journalisten willen een reactie. Hij glundert elke keer als hij de hoorn op neemt. „Geweldig", zegt hij op de vraag hoe hij zich nu voelt. „Mijn vertrouwen in Gods rechtvaardigheid is niet voor niets ge weest." Maar hij realiseert zich ook dat zijn pro blemen nog niet helemaal voorbij zijn. De afgelopen maanden heeft zijn gezin zonder en vrienden. Gisteren nog stond hier een onbekend iemand voor de deur met een hele tas vol boodschappen. Dat is natuurlijk heel ontroerend, maar ik moet zeggen, ik had liever een baan gehad." Hoe snel die wens wordt vervuld, moet hij maar afwachten. Mbeki hield zich bij de presentatie van het rapport op de vlakte en het politieonderzoek dat in opdracht van de Denen werd ingesteld, loopt nog steeds. Als Boesak de uitslag daarvan moet afwachten, kan een nieuwe baan nog lang duren, want de schattingen zijn dat dat onderzoek zo'n twee jaar in beslag gaat nemen. Dan Churchaid reageerde het afgelopen weekeinde koel op het presidentiële rap port. Het politieonderzoek wordt niet afge blazen, aldus een woordvoerder: „Het gaat ons er in de eerste plaats om waar het geld dat we hebben gegeven, is gebleven." Boesak verbaast zich over de houding van de Denen. „Ik weet dat ze in een definitieve versie van hun eigen onderzoeksrapport, dat nooit aan de pers is overhandigd, heb ben erkend dat ik mogelijk niet persoonlijk verantwoordelijk ben voor de fraude. Het is me een raadsel waarom ze mij zo graag tot hoofdschuldige bombarderen." Hij zoekt er een politiek motief achter, een bewuste oampagne om hem, en via hem het ANC en Zuid-Afrika, te beschadi gen. Een Deense journalist in Kaapstad heeft een andere verklaring: „Dan Chur chaid krijgt zijn geld van de regering. En die heeft de afgelopen tijd kritische vragen ge steld waarom de controle op de fondsen zo slecht was. Nu proberen ze hun eigen ver antwoordelijkheid waarschijnlijk op Boesak af te schuiven".

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5