'Koppeling kost banen' Onze Top 10 van deze week. cd Binnenland 'Turken en Koerden zijn broedersweg met de PKK' 1.69 2.99 Noor(d)man Staat in beroep tegen vonnis over jeugdhulp IAANDAG 24 APRIL 1995 Man eist honden terug met granaat ermelo Een 40-jarige inwoner van Ermelo heeft een politieman gedreigd met een handgranaat om het leven te brengen als hij er niet voor zou zorgen dat de Ermeloër zijn twee pitbulls zou te rugkrijgen. De Hoge Raad besliste vorige week dat de man zijn honden, die in 1993 in beslag werden genomen, niet terugkrijgt. De man dreigde de politieman, die de honden in beslag nam, jook dat hij zijn huis in brand zou steken. De politie deed daarop zaterdag huiszoeking in de woning van de Ermeloër en vond daar tien handgranaten van Oosteuropese makelij. De man is laangehouden. Dode na crash in Lelystad lelystad Een 15-jarige inwoonster van Lelystad is gisteren in het ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Zij zat zaterdagnacht samen met een vriendin bij een 22-jarige vriend uit Lelystad in een auto. Door nog onbekende oorzaak raakte de vriend na een verkeershobbel de macht over het stuur kwijt, botste tegen een lantaarpaal, sloeg over de kop en kwam :n naast de weg gelegen sloot terecht. Het 15-jarige slachtof fer werd uit de auto geslingerd. De bestuurder en de vriendin zijn met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Veel dronken rijders in Amersfoort Amersfoort Bij een grote controle in Amersfoort heeft de politie zaterdagnacht 75 processen-verbaal uitgedeeld. In 33 gevallen betrof het automobilisten die te veel hadden gedronken, van ze ven bestuurders werd onmiddellijk het rijbewijs ingenomen. De politie spreekt van een 'bedroevend resultaat'. De andere 42 be keuringen werden gegeven voor onder meer door rood licht rij den, geen APK-keuring en geen verzekering. Eén man kon pas na een achtervolging tot stoppen worden gedwongen. In zijn au to werden twee gestolen fietsen aangetroffen. CPB-directeur neemt kabinetsbesluit onder schot Het herstel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen is voor de werkgelegenheid een stap in de verkeerde rich ting. Hetzelfde geldt voor het algemeen verbindend ver klaren van CAO's als die van de bouw, waarin te hoge loonkosten worden afgesproken. Dat zei directeur Don van het Centraal Plan Bureau (CPB) zaterdag tijdens een lezing voor de Amsterdam School of International Rela tions over werkloosheid in de Europese Unie. sancties bij werkweigering, la gere uitkeringen en hogere drempels om voor een uitkering in aanmerking te komen. Het herstel van de koppeling, waar toe het kabinet vrijdag besloot, noemde hij 'een duidelijke stap in de andere richting'. Door de koppeling nemen de verschillen tussen minimumloon en uitke ringshoogte af en daarmee de prikkel om ee baan te aanvaarden. Ook pleit de CPB-directeur voor een 'gematigde toepassing' van het algemeen verbindend Volgens Don is niet de hoogte van het minimumloon de oor zaak van de structurele werk loosheid aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Veel belangrij ker is de hoogte van de sociale uitkeringen; Verlaging van het minimumloon leidt wel tot meer vraag naar werk, maar zet uitkeringsgerechtigden niet aan om gemotiveerd naar een laag betaalde baan te zoeken. Als oplossing hiervoor noemt de CPB-directeur scherpere verklaren van CAO's. In sommi ge sectoren komen vakbonden en werkgevers onnodig dure CAO's overeen. Dat geldt met name voor bedrijfstakken als de bouw, die weinig last hebben van internationale concurren tie. Daardoor kunnen werkge vers de hoge loonkosten gemak kelijk in de prijs van huizen doorberekenen. De hoge loonkosten gaan vol gens Don echter wel ten koste van de werkgelegenheid. Net als zijn voorganger Zalm vindt hij dat de overheid daarom derge lijke CAO's niet langer volledig aan de gehele bedrijfstak moet opleggen. Op het gebied van de loonkosten moeten werkgevers die niet aan de onderhande lingstafel hebben gezeten, vrij zijn om goedkopere arbeid aan te trekken. Op dezelfde bijeenkomst pleitte ook Frans Andriessen, voormalig vice-president van de Europese Commissie, voor gro tere verschillen tussen inkomen en uitkering. Andriessen wil dat echter bereiken door voor werk nemers het verschil tussen bru to- en nettoloon te vergroten. Verder pleit Andriessen voor een Europese benadering van de werkloosheidsproblematiek. De lidstaten van de Europese Unie moeten in het belang van de werkgelegenheid bereid zijn 'draconische maatregelen' te nemen op het gebied van de so ciale zekerheid en het terug dringen van het financieringste kort, zonder daarmee de essen tie van de sociale zekerheid overboord te gooien. Als voor beelden noemt hij de noodzaak van flexibele loonvorming, soe pele ontslagwetgeving, een ver- ichuiving van belasting op ar- belasting op con- een grootschalig ge- uitkeringsgelden als )or werkgevers. beid sumptie ei Roosendaalse vondeling nog 'alleen op de wereld' Het jongetje dat vrijdagavond te vondeling werd gelegd bij een flatportiek in de Roosen daalse wijk Westrand, is nog altijd alleen op de wereld. Een uitvoerig buurtonderzoek le verde dit weekeinde geen bruikbare aanwijzingen op. Toch houdt de politie er sterk rekening mee dat de moeder uit Roosendaal komt. ,,Ze woont misschien zelfs in de directe omgeving van de vindplaats", zei gisteren on derzoeksleider Pollemans. Een bejaarde vrouw trof vrij dagavond laat het pasgeboren kind in een kartonnen doos. Het blanke jongetje was ge kleed in oude kleertjes en bleek na medisch onderzoek slechts enkele uren oud. „Het was ongewassen en droeg geen luier. Zijn navelstreng was doorgeknipt en niet afge bonden. Het is een klein me disch wonder dat het nog leeft", aldus Pollemans. De vondeling heeft slechts tien tot vijftien minuten bui ten in de motregen gestaan. Aangezien de vindster iedere avond om elf uur haar hond uit laat, vermoedt de politie dat degene die het kind heeft achtergelaten op de hoogte was van die gewoonte. „En dus wilde dat het kindje snel gevonden zou worden", aldus de politiewoordvoerder. Pollemans hoopt snel klaar heid in de zaak te brengen. „Niet alleen voor de vonde ling, maar ook voor de moe der. Want die heeft vast drin gend medische en sociaal maatschappelijk zorg nodig." Het te vondeling leggen van een baby is overigens een misdrijf waarop een maxima le celstraf staat van vier jaar, maar volgens Pollemans komt het gezien de achtergrond van dit soort zaken als regel zover niet. Brandbom in auto Europoort Rotterdam Het Explosieven Opruimings Commando heeft za terdagmorgen vroeg een brandbom gedemonteerd in een auto op een parkeerplaats bij North Sea Ferries in Europoort. De bom bestond uit een jerrycan met vloeistof die met draden was ver bonden aan een accu. Door een technische storing is de vloei stof in de jerrycan niet ontbrand. De brandbom werd door de ri vierpolitie in een verlaten auto aangetroffen bij een routinecon trole. Volgens de EOC is de brandbom op professionele wijze in elkaar gezet. Als het mechanisme had gewerkt, was de hele auto uitgebrand. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de'auto. Dodelijke steekpartij in Heerenveen heerenveen Bij een steekpartij in Heerenveen heeft een 24-jarige man uit Drachten een 17-jarige Gorredijker gedood. Volgens de politie kwamen zaterdagnacht twee groepjes jongeren elkaar te gen in Heerenveen. Een van de jongens botste opzettelijk met zijn schouder tegen de schouder van het slachtoffer. Daarop ontstond ruzie, die uitmondde in de steekpartij. De 17-jarige werd in de buik gestoken en overleed in het ziekenhuis. De groep van de dader maakte zich na de steekpartij uit de voeten, maar via getuigenverklaringen kond de politie zes jongeren uit Drachten tussen de 20 en 24 jaar aanhouden. De 24-jarige be kende later de messteek. Miljoenenbrand in loodsen Delfzijl delfzul Een enorme brand heeft zaterdagmorgen in alle vroegte twee houten loodsen op het haventerrein van Delfzijl volkomen verwoest. De gebouwen waren eigendom van Eems Dollard Scheepvaartkantoor en Wagenborg Shipping. In de loodsen wa ren twaalfhonderd kubiëklë meter hout, zoutverbindingenen be- drijfsapparatuur opgeslagen. De totale schade bedraagt zeker acht miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie sluit brandstichting niet uit en zet het onderzoek voort. Bouwvakkers akkoord met CAO den haag De leden van de bouwbonden van FNV en CNV en vakvereniging Het Zwarte Corps hebben zaterdag ja gezegd te gen het tijdens de Paasdagen bereikte CAO-akkoord. De leden toonden zich nogal ontstemd over opmerkingen van kamerle den van D66 en WD dat de bouw-CAO zou indruisen tegen het kabinetsbeleid. Oo het Zwarte Corps stemde meteen in met de CAO. Voorzitter Middendorp zei dat hij nog nooit zo'n gemakke lijke vergadering had gehad. Wel waren er bij de oudere leden wat aarzelingen over de thans afgesproken VUT-regeling. De nieuwe VUT is aanmerkelijk minder gunstig dan de oude rege- ling. den haag rene van leusden Man voor ogen van familie doodgeschoten Broccoli, 500 gram Witte asperges, 500 gram Speklapjes zonder zwoerd, n qq 500 gram JAT 2.75, kilo ®®<s® ,950" «+.Ï7Ö Speklapjes met zwoerd, c aq 500 gram ^25" 3.25, kilo ®<s®® 3.170 Uit onze bedieningsafdeling: r\ qq Runderrookvlees,100gram JkTfT /L.tJtJ C(1 Kaiserbroodjes, zak 4 stuksl2£5f f /»q Tarwe-of witte bolletjes, zak 10 stuks 1.01/ Ctl Goudse oude kaas 48+, vacuum verpakt cd®®®® of vers van 't mes -kilo CtlCötes du Rhöne, 'n volle, droge, rode Franse wijn, fles 0.75 liter Het is zondagmiddag even voor enen als de kop van de immen se stoet Turkse demonstranten de residentie van de Griekse ambassadeur aan de Haagse Alexanderstraat nadert. Het ha gelwitte gebouw zou misschien niet eens de aandacht trekken als er niet zo'n grote Griekse vlag boven de deur zou wappe ren. Een schel fluitconcert klinkt op uit de menigte. De met rode Turkse vlaggen getooide massa lijkt plotseling te zijn vergeten dat de demonstratie is bedoeld als protest tegen de Nederland se regering, die onlangs toe stond dat in Den Haag een Koerdisch parlement in balling schap werd opgericht. De agressie richt zich nu op de 'oude vijand' Griekenland. Tegen de gevel spat een potje rode verf uiteen. Blikjes en ste nen vliegen door de lucht. Er sneuvelen een paar ruiten. Drie kwartier lang zien leden van de speciaal voor deze betoging ge vormde Turkse ordedienst, die in totaal uit duizend man be staat, en enkele agenten met de platte pet kans de langzaam voorbij schuifelende mensen massa van een bestorming af te houden. Maar om kwart voor twee wordt de situatie echt grimmig als de dragers van een meters breed spandoek voor de resi dentie halt houden. Uit de steeds verder opeenhopende meute vliegen opnieuw voor werpen. De mobiele eenheid verschijnt ten tonele, schermt eerst de ambassadeurswoning af en wat later de hele straat. „Als u niet doorloopt, zullen we genoodzaakt zijn geweld te ge bruiken", schalt het uit een me gafoon. Met moeite wordt de demonstratie via een andere straat omgeleid. Ook de mensen in de Griekse residentie durven zich weer te laten zien. Een geschrokken man vertelt dat ze bezig zijn met de viering van Grieks Pa sen. Vandaar ook die vlag op de gevel. In de zonovergoten tuin, door een hoge heg afgescheiden van de straat, wordt een speen varken gegrild. De man zegt 'ontsteld-' te zijn: „Hoe kan de politie het goedvinden dat die demonstratie hierlangs komt?". Organisator Tutuncu zal later verklaren dat de Grieken tijdig was gevraagd de vlag te verwij deren. „Dat hebben ze gewei gerd, dus hebben ze het ook een beetje aan zichzelf te wijten. Bovendien hebben de Grieken banden met de PKK (de ge wraakte Koerdische arbeiders partij, red.)". De politie wil van geen fout weten. „We hebben rekening gehouden met de Griekse residentie, maar er zijn overal politiek gevoelige gebou wen en je kunt ze niet allemaal ontwijken", zegt een woord voerster 's avonds. Terug naar het begin van de middag. Op de Utrechtsebaan, de belangrijkste toegangsweg van Den Haag, ontstaan ver keersopstoppingen. Dagjestoe risten met bestemming Scheve- ningen kijken verbaasd naar de colonnes bussen en personen auto's waaruit Turkse vlaggen steken. De bussen zijn afkom stig uit Nederland, Duitsland en België. Dan al blijkt dat de aan vankelijke schattingen van hooguit 10.000 demonstranten veel te laag zijn. Het worden er volgens de politie minstens 25.000. De demonstratie begint bij het ministerie van financiën aan het Korte Voorhout. In de stoet worden spandoeken mee gedragen met opschriften als 'Turken en Koerden zijn broe ders, weg met de PKK'. Hier en daar lopen ook vrouwen en kin deren mee. Boven de menigte cirkelt onafgebroken een poli- tiehelikopter. „De Nederlandse regering is een beetje achterlijk", laat een uit Duitsland afkomstige Turk weten. „Nederland beschouwt de PKK als een terroristische or ganisatie, maar staat tegelijk de oprichting van een Koerdisch parlement toe, dat vooral be staat uit PKK-mensen." We zien ook een jongeman met op zijn rug een kleine vlag van de ex treemrechtse Turkse organisatie Grijze Wolven. Twee gearmd lopende Turken uit het Duitse Düren voorzien alle mogelijke terroristische ac ties van de PKK in Nederland. Er zullen volgens hen nog veel betogingen volgen, grotere ook. Een oudere man met een wit mutsje draagt een foto van zijn in de strijd tegen de PKK ge sneuvelde zoon. De vele honderden meters lange stoet eindigt op het Bur gemeester De Monchyplein, waar geluisterd wordt naar sprekers. Langs een muur vol doen enkele mannen geknield op kleedjes aan hun dagelijkse godsdienstige verplichtingen. Verkopers van Turkse broden en frisdrank doen goede zaken. De politie verijdelt verderop een poging van enkele jongeman nen die het stadhuis willen be klimmen. Uit ongenoegen wor-. den de ruiten van politiebusjes ingeslagen. Omstreeks half vier uur bege ven de meesten zich alweer richting Malieveld. Het gros doet dat 'buitenom', via de Bur gemeester Patijnlaan. Een groep van naar schatting duizend slaagt er echter in op- de Alexanderstraat te be reiken, waar de Grieken en hun gasten net de laatste restanten van het speenvarken wegwer ken. Er rinkelt wederom glas. Een jongen tracht met ware doodsverachting de Griekse vlag van de gevel te plukken, maar wordt hardhandig door de Turkse ordedienst tegen de straat gewerkt. De ME is snel ter plaatse en voorkomt erger. Het was de laatste dissonant, de rust in de stad keert terug. Een 33-jarige Chinees-Kanto- neese man uit Wijchen is zater dagmiddag voor de ogen van zijn vrouw en kind doodgescho ten in een restaurant bij een Chinese groothandel in Duiven. Op de eerste verdieping van de groothandel is een restaurant, waar de man met zijn gezin en enige andere familieleden zat te eten. Volgens getuigen kwam een man het restaurant binnen, liep rechtstreeks naar het gezel schap toe en schoot de Wijche- naar enkele malen door hoofd en hartstreek. De dader, ver moedelijk ook van Aziatische herkomst, vluchtte daarop weg. Op het moment van de schietpartij waren volgens ge tuigen tientallen bezoekers in het restaurant aanwezig. Toen de politie arriveerde waren ver reweg de meeste restaurantbe zoekers al vertrokken. Gezien de aard van de moord, gaat de politie ervan uit dat er sprake is van een liquidatie. De politie heeft inmiddels een Re gionale Assistentie Eenheid be staande uit twintig personen opgericht. Duitse crimineel pleegt zelfmoord in Amsterdam amsterdam ap De Duitse misdadiger die ver moedelijk begin april in Bremen bij een bankoverval twee ban- kemployees doodschoot, heeft in Amsterdam zelfmoord ge komen. De internationaal gezochte man zou zaterdagnacht door een arrestatieteam van de Am sterdamse politie worden gear resteerd. Toen de agenten de woning van de verdachte bin nenstormden, schoot de 44 -jari - ge crimineel zich met een vuur wapen door het hoofd. Volgens de politie van Bremen was men tijdens het onderzoek op de woning in Am sterdam gestoten en was het huis in samenwerking met de Amsterdamse politie in de ga ten gehouden. De overvaller zou de woning, waar de politie wapens en iden titeitspapieren vond, al vóór de bankoverval gehuurd hebben. De beroepscrimineel, die zich in Duitsland, de Benelux, Frankrijk en Spanje aan oplich terij schuldig maakte, zou 46 verschillende valse namen ge bruikt hebben. De man was een jaar geleden uit de gevangenis van Bruchsal gevlucht en had vrienden verteld liever zelf moord te plegen dan ooit naar de cel terug te gaan. xm 14.90 4.45 De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de Haag se rechtbank dat een 16-jarige zwakbegaafde Rotterdammer binnen zes weken moet worden opgenomen in een gesloten jeugdinrichting. Volgens staats secretaris Terpstra van welzijn is het beroep vooral bedoeld om duidelijkheid te krijgen. De jon gen wordt op korte termijn op genomen in de gesloten jeugd inrichting Groot Emaus in Er melo, zoals de rechtbank vrij dag bepaalde. Volgens Terpstra gaat de overheid ervan uit dat ze 'slechts' haar best hoeft te doen om iedere jongere de benodig de hulp te geven. Rechter Punt zei vrijdag dat dat niet voldoen de is: op een gegeven moment moet er daadwerkelijk een op lossing komen. Punt zei zich als rechter niet te willen mengen in de besteding van overheidsgeld, maar 'het gebrek aan geld levert in het algemeen al niet snel overmacht op, en voor de rijks overheid is dit nog minder het geval'. Het kabinet besloot vrij dag overigens enkele tientallen miljoenen extra vrij te maken voor de jeugdhulpverlening. O O Appelsientje, 2 pakken S 1 liter Ctl Doperwten extra fijnÜSSf, Cd Doperwten/wortelen extra fijn Ü&9T of qq Cd Gebroken sperziebonen Ü291; 1/1 blik tJu Cd Brokjes voor de kat, q q diverse soorten, blik 406 gram ,129" tjtj Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 april a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. tB noord-scharwoude Noord- scharwoudenaar Henri Houben is de komende weken Noorman. Onder grote belangstelling ver trok Houben gisteren uit het Noordhollandse plaatsje voor een eenmanstocht naar het land van de Vikingen in een zelfgebouwd vikingschip. Op zijn reis naar Noorwegen wil hij de havens aan doen die de Noormannen een dik ke duizend jaar geleden ook al ge bruikten. Helemaal authentiek is Houbens boot overigens niet: hij is voorzien van een buitenboord motor voor het eerste deel van de reis. foto anp hans steinmeier

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3