'Val dollar schaadt economie niet' 'Er broeit een burgeroorlog in de Verenigde Staten' Feiten &Meningen Jospin redt de eer van de socialisten MAANDAG 24 APRIL 1995 nieuwsanalyse Hij was nog maar enkele maanden geleden de gedoodverfde winnaar van de Franse pre sidentsverkiezingen, maar gisteren moest Fdouard Balladur twee andere kandidaten voor laten gaan. Daarmee, zo lijkt nu zeker, is een veelbelovende politieke loopbaan in de knop gebroken. Balladur stelde zich in 1986 voor het eerst verkiesbaar voor een openbaar ambt om reeds zeven jaar later, in 1993, premier te worden. Als de schijn niet bedriegt, doet Bal ladur er nu verstandig aan zijn visitekaartje aan een aantal headhunters (mensen die voor bedrijven op zoek zijn naar hoger opge leid personeel) te geven. Want zelfs als partij genoot Jacques Chirac over twee weken pre sident wordt, kan Balladur er in redelijkkheid niet op rekenen opnieuw voor het premier schap te worden gevraagd. Chirac mag Balladur dertig jaar lang als een vriend hebben beschouwd, voor hem is de premier nu een verrader. Chirac zal Bal ladur nimmer vergeven dal hij zich begin dit jaar kandidaat stelde voor de verkiezingen, daarmee hem de handschoen toewerpend. „Ik ben misschien niet rancuneus", zei Chi rac, „maar ik ben evenmin besmet met de amnestiebacil." Chirac, die wegens zijn daadkracht toch al de bijnaam bulldozer geniet, zal nu zonder scrupules zijn oude vriend op de mestvaalt der geschiedenis bulldozeren. Maar de on dergang van Balladur betekent paradoxaal genoeg de redding van diens partij, de Ras- semblement pour la République (RPR). Tot gisteren hing de dreiging van een finale tussen Chirac en Balladur als een zwaard van Damocles boven de RPR. Balladur had met zijn kandidatuur een splijtzwam binnen de RPR gezaaid, die de partij volkomen over woekerd zou hebben als hij de tweede ronde had gehaald. Volgens sommigen zou een prolongatie van het duel Chirac-Balladur in een scheuring binnen de RPR, een weinig ho mogeen geheel, hebben kunnen resulteren. De winnaar is Lionel Jospin. Hij kreeg ruim 23 procent van de stemmen, meer dan Chi rac die door de opiniepeilers als winnaar was getipt. Maar als de schijn niet bedriegt, be staat de winst van Jospin er vooral uit dat hij voor de socialisten de eer heeft gered. Meer dan zestig procent van de kiezers bracht gis teren een stem uit op een rechtse kandidaat. Als Jospin de finale had niet gehaald, zou zijn partij voor het eerst sinds 1969 niet tot de eindronden zijn doorgedrongen. Daarmee zou hij de PS in een langdurig proces van na velstaren hebben gestort waarvan de uit komst ongewis was geweest. Voor liefhebbers van chaos, en voor jour nalisten die daarover berichten, is de uitslag van zondag tamelijk saai. Balladur wordt af gevoerd, maar de gaullisten zullen de rijen weer sluiten achter de hoge rug van de man die hen dertig jaar heeft geleid. En de socia listen marcheren voort op het ingeslagen pad, in de veronderstelling dat zij nog altijd spreken voor de armen, werklozen, daklozen, laagbetaalden. Dat die veronderstelling een illusie is, blijkt echter uit het aantal proteststemmen. Geza menlijk kregen extreemrechtse en ultralinkse kandidaten 34 procent van de stemmen, een absoluut record. Veel v^n die stemmen zijn van de mensen die in een ver verleden de Parti Socialiste steunden. Zij zijn de bezitlo zen, van wie er nu naar schatting vijf miljoen zijn: de mensen die geen baan en of geen huis hebben. Terwijl Jospin niet kan rekenen op de steun van vijf miljoen bezitlozen, weet Chirac zich verzekerd van de stemmen van evenzo veel bezitters, de aandeelhoudende Fransen. De uitslag van het klassieke duel tussen links en rechts op 7 mei lijkt niet moeilijk te voor spellen. PARUS CEES VAN ZWEEDEN Bankpresident Duisenberg wil staatsschuld echt gaan verminderen Als Nederland niet méér doet dan nu om het begrotingstekort en de staatsschuld terug te dringen, kan Nederland over twee jaar niet meedoen in de kopgroep op weg naar een monetaire unie. Pre sident Duisenberg van De Nederlandsche Bank, zeer nauw betrokken bij het definitief vastklinken van een aantal Europese munten aan elkaar, is heel stellig in zijn waarschuwing aan het kabinet. „Er zal meer moeten gebeuren dan er tot nu toe aan voornemens ligt. Anders zit Nederland er echt niet bij". Mi D< Vandaag publiceert De Neder landsche Bank (DNB) haar jaar verslag. De algemene beschou wing van de president heeft dit jaar een vrij milde toon. „Klopt", zegt Duisenberg, „het gevoerde beleid heeft in grote lijnen mijn instemming. Maar daar moet ik onmiddellijk aan toevoegen, dat ik het teleurstel lend vind dat de doelstelling om de overheidsschuld terug te dringen weinig ambitieus is." Zo weinig ambitieus zelfs, dat Nederland in 1999 niet kan meedoen met de monetaire unie. Duitsland en Frankrijk moeten de kern vormen, aange vuld met enkele landen die ook aan de strenge criteria van het Verdrag van Maastricht vol doen. Velen gaan ervan uit dat een dergelijke stap onmogelijk is zonder de Benei uxlanden, waaronder Nederland. Maar waar Nederland aan de meeste eisen kan voldoen, zal dat met één van die strenge normen niet lukken: namelijk dat de staatsschuld niet groter mag zijn dan zestig procent van het bruto nationaal produkt (ofte wel het bedrag dat we jaarlijks met zijn allen verdienen), of dat de staatsschuld op zijn minst daalt. De Nederlandse staats schuld was vorig jaar 78 procent van het BNP, stijgt volgens het Centraal Plan Bureau (CPB) dit jaar naar 79 procent en blijft op dat percentage volgend jaar. Duisenberg: „Nederland begint langzaam uit de boot te vallen en da's niet goed. Om wel aan die norm te voldoen kun je uit rekenen dat het jaarlijkse begro tingstekort niet groter mag zijn dan 1 procent. Volgens de Eu ropese normen ligt dat percen tage nu tussen de 3,5 en 4 pro- molensteen Maar ook los van de criteria die in Maastricht zijn afgesproken, blijft Duisenberg kritisch over de staatsschuld: „Dat moet vooral terug omdat de rentelast van die schuld als een molen steen om de nek van de burgers Duisenberg ziet in de val van de dollar geen enkel gevaar. begint te hangen. Die rentelas ten vertegenwoordigen op dit moment 14 procent van de overheidsbegroting. „Het omlaag brengen van de staatsschuld is overigens niet strijdig met de centrale doelstel ling van het paarse regeerak koord, het bevorderen van de werkgelegenheid. Het tekort van vandaag is de lastenverzwa ring van morgen en andersom kun je ook zeggen: vandaag het tekort terugdringen bereidt de weg voor naar lastenverlichting later." Hoe de regering dat moet aan pakken, daar laat de president zich niet over uit. „Ik ken mijn grenzen." Maar hij kan het na tuurlijk toch niet helemaal la ten. „In het regeerakkoord is af gesproken om de komende vier jaar de lasten met 9 miljard gul den te verlagen, inmiddels zijn het er 10 geworden. Nu ontstaat er alweer een publieke discussie om de meevallende conjunc tuur te gebruiken voor nog meer lastenverlichting. Nou, dat acht ik uit den boze." Over het terugdringen van de werkloosheid is Duisenberg een tikkeltje optimistischer dan het recent verschenen Centraal Economisch Plan van het CPB. „Ook wij verwachten dat er dit jaar 85.000 nieuwe banen bijko men en volgend jaar meer dan 100.000. Probleem is dat hier, meer dan in veel andere landen, het aantal mensen dat werk wil hebben even sterk of nog ster ker groeit." „Toch denken wij dat de werk loosheid wel enigermate, maar het is maar heel weinig, begint terug te lopen in de tweede helft van dit jaar en de loop van vol gend jaar. Maar niet in zodani ge mate dat het niveau van de werkloosheid wezenlijk gaat te ruglopen. Temeer daar steeds meer van de werklozen langdu rig werkloos is. Het wordt steeds moeilijker die aan het werk te krijgen." Lastenverlichting zeggen politi ci dan. Maar de ex-politicus Duisenberg, ooit minister van financiën in het kabinet-Den Uyl, wordt nu wat schamper: FOTO GPD HENRIETJE GUEST „Als dat een panacee, de oplos sing voor alle problemen zou zijn, dan zou ik het daar graag mee eens zijn. Lastenverlichting is prima, maar het mag niet ten koste gaan van een gezonde overheidsbegroting. dollar Economische groei schept nieu we werkgelegenheid. De lage koers van de dollar zal die groei dit jaar enigszins drukken, ge looft ook Duisenberg. „Margi naal. Uit te drukken in tienden van procenten. Maar tegelijker tijd betekent het ook dat de in flatie, de geldontwaarding in ons land, lager zal uitkomen dan we eerder hadden bere kend. Wij verwachten dat de in flatie dit jaar op of onder de twee procent zal uitkomen. Dat heeft een positieve invloed op de koopkracht." Bij DNB zijn inmiddels de bere keningen gemaakt voor wat er gebeurt als de dollar op zo'n la ge koers blijft hangen. En, wat volgens Duisenberg voor ons belangrijker is, de lagere koer sen van de Spaanse en Italiaan se munten. Maar volgens de DNB-president is het effect daarvan volgend jaar al uitge werkt. „Stel dat de wisselkoer sen blijven zoals ze vandaag zijn, dan verwachten we dat ze volgend jaar geen invloed meer zullen hebben op onze econo mische groei en de groei van de werkgelegenheid." Duisenberg gelooft er niets van dat bedrijven willen verhuizen naar dollarlanden, omdat Duits land, en in het kielzog Neder land, zo'n duur gebied is gewor den. „We hebben in de afgelo pen jaren onze concurrentiepo sitie heel redelijk op peil weten te houden. Internationaal zelfs marktaandeel gewonnen. We zijn geen eiland van duurte, we zijn een eiland van stabiliteit. En dat moet ook zo blijven." Op de markt is de dollar nog maar een daalder waard en Duisenberg sluit niet uit dat de koers wat naar beneden is door geschoten. Volgens hem trekt dat wel weer bij en zal die koers volgend jaar al geen invloed meer hebben op onze econo mie. Veel lastiger is de snelheid waarmee wisselkoersen veran deren. Duisenberg: „Nederland met zijn zeer open economie is het meest gebaat bij volstrekt sta biele wisselkoersen voor een zo groot mogelijk gebied waar het onze markten betreft. In feite is de lage dollarkoers een extra prikkel om snel over te gaan naar die Europese monetaire eenwording." Bijna 80 procent van de Neder landse export gaat naar EU-lan den, terwijl bijna 60 procent van de import uit EU-l^nden komt. Vaste wisselkoersen binnen de Europese Unie zijn aldus van groot belang voor het Neder landse bedrijfsleven. cao's Dat de lage dollar zal leiden tot verschuivingen in de wereld- Wil er bij Duisenberg niet in. „Het is een aanpassings proces en het oefent een mati gende invloed uit op de kosten ontwikkeling. We zullen dan ook alles op alles moeten zetten om de lonen gematigd te laten ontwikkelen. En, zoals de loon ontwikkeling zich dit jaar afte kent, daar ben ik niet ongeluk kig mee. Er zijn echt vernieu wende CAO's bij, waar daad werkelijk is gekozen voor werk boven inkomen. De banken- CAO bijvoorbeeld." „Bij de banken is een proces aan de gang van sanering en kostenmatiging. Nu is de CAO die net is afgesloten niet gratis voor de banken. Maar de loon kostenstijging blijft binnen de perken, terwijl het grootste deel daarvan in flexibilisering van de arbeid gaat zitten. Dat kan een positieve impuls geven aan de werkgelegenheid. Meer banen in deeltijd, dat beoordeel ik als positief. De inhoud van de bouw-CAO ken ik nog niet pre cies, maar die gaat in dezelfde richting." Naast hoeder van de waarde van de gulden en adviseur voor de overheid is de president van de centrale bank ook belast met het toezicht op het Nederlandse bankwezen. Een bankwezen dat •in de periode-Duisenberg een stabiele groei heeft doorge maakt, zonder ernstige proble- /erking tussen de drie grootbanken en de toe zichthouder lijkt optimaal. Zo prees ING-voorzitter Jacobs de hulp van DNB bij de overname van de statige Britse Barings Bank. Heeft Duisenberg veel kunnen helpen? „Nee, ja. We waïen er nauw bij betrokken. Dag en nacht en in het weekend. Maar het echte werk is gedaan door de ING- mensen. Een bewonderens waardige prestatie. Dat een Ne derlandse bank dit kan, op een naar ons gevoel financieel zeer verantwoordelijke wijze, is een compliment waard. AMSTERDAM RAYMOND PEIL Tienduizenden Amerikanen in extreemrechtse milities wapenen zich tegen 'tiranniekeoverheid Sommigen menen dat de Verenigde Naties op het punt staan om Amerika over te ne men. Cijfers op borden langs snelwegen zijn volgens hen codes voor de buiten landse bezetters. Bill Clinton heeft hon derdduizend Chinese agenten geronseld om de Amerikanen hun wapens af te ne men. In zoutmijnen onder Detroit berei den vreemde infiltranten zich voor op hun In het westen van de States zijn VN-kolon- nes gezien, bestaande uit oud Russisch militair materieel. Op vele plaatsen in het land zijn concentratiekampen met gaska mers ingericht, waarin iedereen die zich tegen de buitenlandse zal worden opgesloten i maakt. Uiteindelijk moet er één wereldre gering komen en is iedereen zijn vrijheid kwijt. Dit zijn maar enkele van de (waan)ideeën die leven bij de tienduizenden Amerika nen die zich de afgelopen jaren hebben verenigd in extreemrechtse milities. Groe pen die zich bewapenen om zich, als de nood aan de man komt, teweer te kunnen stellen tegen de tirannieke overheid', die alle burgers wil controleren. Het is in die kring dat Tim McVeigh zich al jarenlang ophoudt. De man die ervan wordt verdacht een van de daders van de aanslag in Oklahoma City te zijn, had al langer een geweldige afkeer van de over heid. De aanslag op het overheidskantoor zou wel eens zijn wraak kunnen zijn ge weest. Een waarschuwing ook, dat sommi ge Amerikanen niet met zich laten sollen. De tragedie van Oklahoma heeft de tien tallen milities die de afgelopen jaren in de VS zijn opgericht, in het centrum van de aandacht gezet. Woordvoerders van deze paramilitaire groepen beweren niets met de aanslag te maken te hebben en veroor deelden die, maar ze hebben er wel het klimaat voor geschapen. „Zij tonen een extreme haat tegenover de regering", zegt Danny Welch van Klan- watch, een organisatie die extreemrechtse groepen in de VS in de gaten houdt. „En voelen zich gesterkt door de zege bij de laatste verkiezingen van de Republikeinen, die betogen dat de overheid zich te veel met het leven van de gewone Amerikaan bemoeit." wapenbezit „Zij hebben iets tegen de regering, en n er eentje over de rand gegaan", meent Welch. Zij hebben vooral kritiek op dé maatregelen van de regering-Clinton om het wapenbezit aan banden te leggen. Vol gens de milities wil de regering de burgers ontwapenen, om hen straks samen met buitenlandse overheersers makkelijker te kunnen onderdrukken. „De VN en de rijke elites van de wereld willen ons onder een enkele wereldrege ring plaatsen, een grote dictatuur", zei Bob Fletcher, lid van de Militia van Montana onlangs. „Er broeit een burgeroorlog", zei de extreemrechtse radiocolumnist Tom Valentine. De milities, die bestaan uit meestal in camouflagekleren gehulde, blanke mannen, bereiden zich voor op de oorlog. Volgens Chip Berlet, lid van een denktank in Cambridge, Massachusets, die de mili ties op de voet volgt, zijn hun activiteiten „gebaseerd op samenzweringstheorieën over geheime elites die een apocalyptische overname van de VS voorbereiden." In hun pamfletten en redevoeringen lijkt niets de militieleiders te gek om de over heid van te beschuldigen. Sommigen beweren dat de regering straat bendes uit Los Angeles heeft ingehuurd om huiszoekingen te doen, „dat zwarte helikopters laag over steden vliegen en mensen met laserstralen beschijnen", en dat alle dollarbiljetten gemerkt zijn „zodat auto's met microgolfapparatuur door de straten kunnen rijden en men precies kan zien hoeveel geld iemand in huis heeft." n eo- nazis Zij zijn tegen alles waar de regering voor staat. Zij willen geen belasting betalen, weigeren een rijbewijs aan te vragen, vin den dat zij altijd wapens mogen dragen. De meeste milities zijn formeel niet racis tisch, hoewel er ook veel neo-nazimilities zijn. Ze zien echter in zwarten en joden (die zij net als de nazi's destijds de 'rijke elites' noemen) een bedreiging. Tom Metzger, leider van de \VJiite Aryan Resistance, zei dat de aanslag van Oklaho ma het gevolg is van de 'koude oorlog' tus sen de regering en 'uitgestoten blanken'. „En in een oorlog gebeuren dit soort din gen nu eenmaal." Volgens Normal Olson, leider van de Mi chigan Militia waar McVeigh lid van is ge weest, heeft zijn club niets met de aansla gen van doen. Olson, een wapenhandelaar en vrijetijdsdominee, zei dat McVeigh en diens companen Terry en James Nichols FBI-agenten begeleiden e uit de militie waren gezet „omdat hun praat ons niet aanstond." Maar hij zei ook „dat mensen die zich bedreigd voelen zich willen verdedigen. Het verzet van de milities is versterkt door twee gebeurtenissen: de belegering door FBI-agenten van het huis van de extreem rechtse leider Randy Weaver in 1992, waarbij diens vrouw en zoontje werden gedood, en het nog bloediger beleg van de sekte van de Branch Davidians, op 19 april vorig jaar in het Texaanse stadje Waco, die eindigde met de dood van tachtig sektele den. wapen verzamelaar Die acties bewijzen volgens de milities dat de overheid bereid is tot moord om haar doel, ontwapening van de gewone burger, uit te voeren. De sekte van David Koresh had in hun boerderij een waar wapenarse naal aangelegd. En ook Weaver, die overi gens later van bijna al het hem ten laste gelegde werd vrijgesproken, was wapen- verzamelaar. Volgens kennissen was McVeigh woedend over het politieoptreden in Waco, en richt te zijn woede zich vooral op het Bureau voor Alcohol, Tabak en Vuurwapens, i agenten de actie in Waco waren begonnen. Het politieoptreden tegen ex treemrechts en wapenaanbidders zijn de milities een doorn in het oog. „Waco is het bewijs dat de regering werktuig is van krachten van buiten die de VS willen con troleren". stond onlangs in een pamflet. Het was immers niet de eerste keer. In 1983 kwam het in Noord-Dakota tot een shootout, een beslissend vuurgevecht, met de militant Gordon Kahl, die drie politie mannen had gedood en twee verwond. Twee jaar later was er een schietpartij tus sen agenten en de neo-nazi Robert Mat thews in de staat Washington. Matthews was leider van de Bi nder Sch weigen, een neo-nazigroep die zich ook al zwaar had bewapend. wraakacties Vorige week woensdag werd in Arkansas de extreemrechtse racist Richard Wayne Snell ter dood gebracht voor het vermoor den van een zwarte politieman en een joodse winkelier. Dat was enkele uren na de aanslag in Oklahoma City. Snell waar schuwde kort voor zijn dood voor wraak acties. Zijn aanhangers uitten enkele da gen eerder soortgelijke dreigementen. De milities wisselen ideëen en ervaringen uit op de allermodernste manieren. Zij maken gebruik van korte-golfzenders en zelfs het populaire Internet, het wereldwij de netwerk van computerbezitters. Op In ternet zijn in speciale forums tal van tips te vinden voor het vervaardigen van bom men. De bom van ammoniumnitraat en huisbrandolie, die in Oklahoma City is ge bruikt, staat in detail beschreven. Neil Li vingstone, een terrorisme-expert uit Was hington, zei afgelopen week „dat het een man met een PC is die onze nieuwe Carlos de Jakhals gaat worden." Het handboek voor de Amerikaanse mili ties blijkt het boek De Turner Dagboeken te zijn, van William Pierce uit West-Virginia. Pierce (61), leider van de neo-nazigroep National Alliance, vertelt in die roman het verhaal van een grote samenzwering waar bij zwarten, joden, journalisten, progres sieven ep immigranten 'de vrije wereld In het boek beschrijft hij in detail een bomaanslag op het FBI-hoofdkantoor in Washington met een autobom, gemaakt van.... ammoniumnitraat en huisbrand olie. De aanslag gebeurt op een woensdag ochtend om.... negen uur. Van het boek zijn volgens Pierce al meer dan 200.000 exemplaren verkocht. pornografie Neil Livingstone heeft zestienhonderd van dit soort boeken verzameld, van 'Het Anarchistische Kookboek', tot 'Hoe te do den'. In 'Het Grote Onheil Boek' wordt be schreven hoe bommen te maken, maar ook sarin, het zenuwgas dat vorige maand in de metro van Tokyo werd gebruikt. De ze literatuur is aan minder beperkingen onderhevig dan pornografie. Ooit maakten de VS bezwaar tegen boeken die in detail beschreven hoe je een atoombom kon ma ken. Maar de in Amerika grondwettelijk vastge legde totale vrijheid van meningsuiting biedt verspreiders van deze terreurhand- leidingen alle bescherming. Dezelfde grondwet die, zoals Bill Clinton gisteren zei, deze mensen „het recht geeft te gelo ven wat zij willen, wapens te dragen, uni formen aan te trekken en er in het week end op uit te trekken. Maar niet om men sen te doden." WASHINGTON HANS DE BRUUN -±

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2