Mauro Gianetti is geen eendagsvlieg Atlanta nu volgend doel jSport Big George' alleen Philidor degradeert Wereldgroep lonkt voor tennisvrouwen voorjury de beste jlAANDAG 24 APRIL 1995990 chef willem spierdijk, 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071-356463 Ontgoochelde Maassen verlaat de koers via zijdeur Rusland naar moeizame zege Stockholm» Op de eerste dag van de wereldtitelstrijd ijshockey 0h de A-groep in Zweden kwamen de traditioneel sterke Russen jlechts met grote moeite tot een 4-2 overwinning op Italië. Met slechts drie minuten en 48 seconden te spelen, stond er nog 4 tijd 2-2 op het scorebord. Romanov en de in Duitsland spelen- le Berezin redden Rusland van een vernederend puntverlies. )e andere winnaars op de openingsdag waren olympisch kam- ioen Zweden, Tsjechië en Frankrijk. Zweden had in Stockholm a een stroef begin, de eerste treffer viel pas in de tweede perio- le, geen moeite met Noorwegen (5-0) en Tsjechië boekte een luttige overwinning van 3-0 op Finland. De Fransen verrasten uitsland in Gavle met 4-0. fusie gymnastiekbonden imersfoortHet bestuur van het Koninklijke Nederlands Chris- elijk Gymnastiek Verbond (KNCGV) heeft van de bondsverga- lering toestemming gekregen verder te onderhandelen met de (oninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond (KNGB). Deze be sprekingen moeten op termijn uitmonden in een samengaan beide organisaties. Voorzitter Vos van het KNCGV was zater in Amersfoort blij dat de meerderheid van de aanwezigen door een voortzetting van de onderhandelingen was. Hij twijfel- Je er echter aan of de streefdatum 1 januari 1997 haalbaar zal ^Grieperige Vriesekoop moet mee (AmsterdamDe volledige Nederlandse tafeltennisploeg reist i(maandag naar Hongkong, waar ze zich voorbereidt op het we reldkampioenschap dat een week later in het Chinese Tianjin begint. Dit ondanks het verzoek van de zieke Bettine Vriesekoop, ;etlie de ploeg liever later achterna was gereisd, ïwriesekoop, gisteren nog niet helemaal koortsvrij, reageerde te leurgesteld op de opstelling van de bond. Liever was zij een paar gtiagen langer in Nederland gebleven om dan echt top-fit af te lireizen. iVan Goor uitblinker in play-offs treviso De finale van de play-offs volleybal in de Italiaanse Se- TÏe Al is sensationeel begonnen. De torenhoge favoriet Sisley- met international Ron Zwerver in de gelederen, werd jn eigen Palaverde in vijf kwartier onderuitgehaald door Daytona .las/Modena: 0-3 (7-15, 5-15, 11-15). Bij de bekerwinnaar uit j/Iodena behoorde Bas van de Goor tot de uitblinkers. „Alles luk te. Het was mijn beste wedstrijd in Italië", durfde Van de Goor I jvel te stellen. Hij scoorde negen punten en haalde negen kegr Tie serve terug. Scholma nationaal damkampioen ttpadskanaal» Voor de eerste keer in zijn profcarrière heeft Auke de nationale damtitel veroverd. In de slotronde van het afr'8e NK kwam de Groninger na drie uur niet verder dan remise Hendrik van der Zee. Goed anderhalf uur later kon hij de eielicitaties in ontvangst nemen, toen zijn enige belager, Gérard in zijn laatste partij ook niet verder kwam dan een pun- ttendeling. Vol mac pakt schaaktitel terug 'Rotterdam Schaakvereniging Volmac uit Rotterdam heeft zater dag de nationale clubtitel heroverd op De Variant uit Breda. De laatste wedstrijd voor de hoofdklasse leverde Volmac tegen de directe concurrent een overwinning van 6 1/2 - 3 1/2 op. De Rotterdammers eindigden net als De Variant met twaalf punten uit zeVen wedstrijden, maar konden bogen op een hoger aantal bordpunten. Volmac wetd de laatste achttien jaar zestien keer kampioen van Nederland. ieorge Foreman toont zijn kampioensbelt. In Las Vegas versloeg de 46- ^rige opa zijn Duitse tegenstander Schulz. De zonnebril maskeert Fore- nan's gehavende linkeroog. foto ap Mauro Gianetti (rechts) danst over de Sint Pietersberg in Maastricht. De Italiaan Davide Cassani volgt verbeten, maar zal de Zwitser niet van de overwinning in de Amstel Goldrace kunnen afhouden. foto anp as vegas «anp/rtr 'wee maanden geleden hield Big George" Foreman zijn eer- te kleinkind in zijn handen. Za- r srdagavond strompelde de 46- jTarige Amerikaan in Las Vegas Is een bejaarde opa door de loksring. De Duitser Axel |t chulz joeg de oudste wereld- ampioen in het zwaargewicht Uer tijden de stuipen op het ette lijf. Toch won de nationale olksheld krap op punten. Omdat zijn beste vrienden toe- allig in de jury zaten", meende en verbaasde waarnemer. De telefooncentrale van het 'lGM-hotel, waar het titelge- echt (IBF-versie) voor 11.000 _]0eschouwers plaatshad, stond )0ia afloop roodgloeiend. Ameri- anen die het duel op de kabel- irl elevisie hadden gevolgd, kon- len de uitslag nauwelijks bevat- r(jen. Sommige boksliefhebbers praken zelfs van een blamage. .Ik schaam me voor mijn land", ei een vrouw. „Ik dacht dat er n het boksen geen partijen werden geregeld", liet een an dere kijker weten. Twee ringrechters in Fore man-town" gunden hun land genoot zijn 74e profzege (bei den met 115-113), één jurylid hield het op een onbeslist (114- 114). Zelfs met die laatste score kwam de twintig jaar jongere Schulz er volgens kenners nog bekaaid af. „Ik ben zeer teleur gesteld", mokte de Duitser, die door vele honderden landgeno ten fanatiek werd aangemoe digd. „Ik heb hier geen woorden voor." Foreman, die in twaalf lood zware rondjes ruim 17 miljoen gulden verdiende, trok zich niets aan van alle twijfel in Las Vegas. „Tsjonge, wat houd ik van Amerika", grijnsde de le vende bokslegende. Op de vraag of hij na de pijnlijke martelgang misschien aan stoppen dacht, antwoordde de predikant: „Ik ga door totdat ik het topniveau niet meer aankan." Volgens ve len is dat moment thans aange broken. Mauro Gianetti kust zijn ploegleider, omhelst de mécanicien en hangt mi nutenlang aan de borst van de soigneur. Het Italiaanse bloed dat de Zwitserse winnaar van de Amstel Goldrace door de aderen stroomt, verandert hem net voorbij de streep in een knuffelbeer van kaliber. maastricht fred segaar gpd-verslaggever Een kilometer verderop zit Frans Maassen in burger treurig voor zich uit te staren. Hij praat zacht. Hij zou op dit moment even liever niet bestaan. Want de kopman uit de ploeg van Jan Raas heeft zojuist 'het ergste meegemaakt dat een Limburgse renner kan overkomen.' Na 140 kilomter al, in de buurt van Camerich, was het te hard ge gaan voor Maassen die de ren ners van het toen nog niet op hol geslagen peloton langzaam aan de horizon zag verdwijnen. „Dat heeft me zeer gedaan. Dat ik de rest, in mijn wedstrijd, in mijn streek, zo maar moet laten lopen. Héél pijnlijk." Alle vaderlandse wielerleed heeft zich daar langs de Maas verzameld in die ene coureur, dezelfde die vier jaar geleden glorieus winnaar werd van de Goldrace en door zijn provin ciegenoten urenlang door zijn woonplaats Ittervoort werd ge host. Het was tevens de laatste Hollandse zege in een klassie ker. In Camerich stond Maassen pas aan het begin van de lij densweg. „Wantje moet wel ge woon doorfietsen om hier in Maastricht te komen. Ik heb ui teraard een kortere weg geno men. Het was pijnlijk om langs al dat volk te moeten rijden." Na zijn verrassende zege in leiden ruud dobbelaar schaakmedewereker Terwijl in Rotterdam de kam- pioensvlag kon worden uitge stoken voor de schakers van Volmac/Rotterdam stond schakend Leiden zaterdag middag in het teken van de rouw. De degradatie van Phili- dor/Leiden uit de eerste klasse B van de landelijke competitie had zich namelijk daadwerke lijk voltrokken. Daar waar een 7,5 - 2,5 overwinning op me de-degradatiekandidaat VHS voor lijfsbehoud noodzakelijk was, rolde er een 4,5 - 5,5 ne derlaag uit de bus. De Leidse oud-hoofdklasser zal nu alle zeilen moeten bijzetten om een neerwaartse spiraal op zijn minst te stuiten. Voor Philidor was het tegen VHS vechten tegen de bier kaai. Het collectief doorploe gen van de databank op de door de Haarlemse opponen ten gehanteerde openingsvari anten en het vervolgens nauw lettend bestuderen daarvan, bleek daar niets aan af te doen. Een snel verlies van Ca- rolien Slingerland en proble- vaesteras anp De Nederlandse vrouwenten- nisploeg heeft het afgelopen weekeinde de eerste stap gezet op weg naar de wereldgroep van het toernooi om de Federa tion Cup. In Vaesteras bleek Zweden een maatje te klein voor de ploeg van coach Fred Hemmes, die met maximale cij fers (5-0) zegevierde. Nederland mag nu op 22 en 23 juli proberen tegen een van de verliezers uit de openings ronde van de topgroep promo tie te bereiken. Kandidaat-te genstanders zijn Zuid-Afrika, Ja pan, Bulgarije en Oostenrijk, die respectievelijk verloren van Frankrijk, Duitsland, Spanje en de Verenigde Staten. De inde ling zal in de loop van de week worden bekendgemaakt. Het is voor het eerst dat het toernooi om de Federation Cup, begon nen in 1963, van de formule met een eindtoernooi op één locatie (de laatste jaren Frank furt) afwijkt. Met het nieuwe systeem van een uit- of een thuiswedstrijd wordt de strijd om de Davis Cup gevolgd. Böogert Al na de eerste twee enkelspelen van zaterdag stond vrijwel vast dat Nederland, zonder de van een blessure herstellende Bren- da Schultz, zou winnen. Kristie Luik-Bastenaken-Luik en zijn overtuigende overwinning in de Goldrace is de Zwitser de held die ook Maassen eens was. Gianetti en Maassen kwamen elkaar in de loop der jaren vaak tegen. „In de Grote Prijs Formis in 1990 klopte ik hem in de eindsprint", weet Maassen nog. „En nou wint hij twee klassie kers achter elkaar. Wie had dat ooit gedacht?" men voor Henk van Maaren, Fred Slingerland en Anne Ree dijk schetsten voor captain Michiel Vergeer al spoedig een somber perspectief. Goede ze ges van Piet Bakker en Heieen de Greef op Lex Jongsma en Dennis de Vreugt vormden in dat kader slechts een pleister op de wonde. Nico Kuijf kwam onderwijl niet door de witte veste van Hans Bouwmeester en diende het bij een op zich verdienstelijk halfje te laten. De nederlaag van Van Maaren tegen Van Geet betekende daarop 2,5 - 2,5. Met een verlies van een noodgedwongen forcerende Wim Vriend was het pleit ver volgens kort na de tijdnood beslecht en stond nog slechts de eer van de matchpunten op het spel. In dat kader gaf Her man van Halderen met winst op Kuiper het goede voorbeeld en konden Fred Slingerland en Jeroen van de Weijer hun min dere posities tegen Duin en Hoogeterp alsnog op remise houden. Anne Reedijk verloor echter van Van Harreveld, met de 4,5 - 5,5 nederlaag als resul taat. Boogert troefde in de openings partij de Zweedse nummer één Asa Carlsson in drie sets af (6-3 5-7 6-1). Carlsson, die in Vaeste ras woont, gold als favoriete omdat ze een week eerder de fi nale van het toernooi in Hous ton had gehaald. Daarin verloor ze dik van de Duitse Steffi Graf. Carlsson was echter niet opge wassen tegen het agressieve spel van de pupil van Betty Sto ve, die de partij uitmaakte op het eerste matchpoint. Miriam Oremans volgde het goede voorbeeld van Boogert. De speelster uit Berlicum, veer tigste van de wereld, was veel sterker dan Maria Strandlund, die 73 plaatsen lager staat op de computerlijst (6-3 6-1). Zondag, toen het Zweedse publiek het wegens de ijshoc- keywedstrijden voor de wereld titelstrijd op de televisie mas saal liet afweten, besliste Ore mans het duel door Carlsson in drie sets terug te wijzen (2-6 7-6 6-3). In de tiebreak van de twee de set zette Oremans een ach terstand van 1-4 om in een win nende stand van 7-4, met een ace tot slot. Op het tweede matchpoint was het derde, win nende punt voor Nederland een feit. In de resterende partijen won Boogert met 6-7 6-3 6-0 van Strandlund en bleek het koppel Vis/Bollegraf veel te sterk voor Strandlund/Lind- ström (6-1 6-3). Voor Gianetti moest het toen nog beginnen. Ooit was hij win naar van Milaan-Turijn, werd vijfde op het WK 1988 in Ronse en haalde hier en daar nog wat ereplaatsen totdat hij bijna twee weken geleden vijfde werd in de Waalse Pijl en enkele dagen la ter in een alles-of-niets poging naar de zege in Luik-Bastena ken-Luik reed. Op het vliegveld Malpensa bij Milaan trakteerden de leden van Velo Club de Montetamaro hun held na de Ardense wed strijden op een feestelijk ont vangst. In de dorpjes luidden de kerlddokken onophoudelijk. De huizen langs de weg naar zijn niéuwe woning in Riazzino wa ren behangen met vlaggen en het restaurant van pa verander de in een bedevaartsoord. Het feestcomité had het draaiboek nog niet opgeborgen, of het moet opnieuw uit de kast. Want de vroegere pupil van de Zwitserse wielerprofessor Paul Koechli bevestigde zaterdag tussen Heerlen en Maastricht de klasse die voorheen geen mens achter hem zocht. Gekrenkt door de buitenland se krantecommentaren waarin hij na 'L-B-L' als een eendags vlieg was neergezet toonde hij zich in de finale van de Goldra ce superieur aan alle Italiaanse vedetten. Ondanks een val er gens halverwege konden de Ita liaanse topfavorieten Bugno, Fondriest en Chiappucci hem niet aan. En is er ook meteen niemand meer die, zoals vorig jaar toen de Azzuri alles won nen, nog over het dopingmiddel Epo praat. Cassani Alleen de 34-jarige Davide Cas sani kon Gianetti achterhalen toen de Zwitser in de klim van de Cöte de Halembaye demar reerde. De rest van de kopgroep die veertig kilometer voor het einde ontstond - Van de Laer uit de ploeg van Priem, Beat Zberg, Jens Heppner, Stefano Cattai en Laurent Madouas - moest afha ken. Fondriest deed nog wel een moedige poging, maar hij kwam niet verder dan de gelos- ten Heppner en Zberg. De weer heel sterke Maarten den Bakker en Bugno's ploeggenoot Elli voegden zich later nog bij dat groepje, dat in de laatste meters door het .peloton werd achter haald. Gianetti reed ongekend hard door, waardoor de achtervol gers niet dichterbij kwamen. Hij vroeg Cassani op kop te komen, maar de Italiaan peinsde daar niet over. De routinier zou op de Maasboulevard profiteren van het werk van die 'domme' Zwitser. Dat stond vast. Cassani trok zich al van ver op gang. Nam één lengte, nam er twee. Organisator Krott zou een mooi afscheidscadeau krijgen. Einde lijk een Italiaanse winnaar. Maar Gianetti kroop op hon derd meter naar het wiel van zijn tegenstander, kwam op vijf tig meter van de meet nédst hem en klopte de overmoedige Cassani op de streep met vijftig centimeter. Polen te sterk voor rugbyers amersfoort pieter van der vliet rugbymedewerker Het Nederlands rugbyteam is er niet in geslaagd om in Amersfoort van Polen te win nen. Op het zonovergoten sportpark 'Bokkeduinen' kwam Oranje in een matte wedstrijd niet verder dan 15- 24. Na de winst op Tunesië eerder deze maand had Ne derland er zin in. Een trai ningskamp in Zeist moest de saamhorigheid binnen de ploeg garanderen. Bonds coach Van Altena had echter buiten de waard gerekend. Polen was naar Amersfoort gekomen om te laten zien dat de hoge poule-klassering geen vergissing is. Het Oran je keurkorps werd gisteren niet alleen op snelheid ver slagen. Het vele balverlies in de spelhervattingen vanaf de zijlijn en het sterke grond werk van de Polen, onder aanvoering van captain Sta- nislaw Wieciorek, moet Van Altena grijze haren hebben bezorgd. Zonder de gebles seerde vaste krachten als Lei- denaars Yves Kummer, Mar cel van Loon en Hagenaar Arno Seybel moest Neder land veel ervaring in de voor- waartsen inleveren. Terwijl Nederland verzuimde om met penaltykicks op het sco rebord te komen, deden de gasten het wel goed. Het was Marek Parjaszewski die voor Polen de eerste negen pun ten schopte, voordat DIOK'er Marc Michelsen met succes de falende Perry Noorder- meer was komen vervangen. Polen bleef met goed voeten werk de Nederlandse defen sie onderdruk zetten, waaruit full-back Waldemar Szwich- tenberg al slalommend op slag van rust een goed lopen de driekwartenaanval kon afronden. Parjaszewski con verteerde 3-16. In de tweede rondgang speelde Oranje met de wind in de rug, maar kon daar geen voordeel uithalen. Scrumhalf Marek Janulewicz bleef na twaalf minuten spe len aan het einde van de lijn over om Nederland de gena deslag toe te brengen, 3-21. De enige opwinding was misschien na een kwartier spelen, toen linesman Henk Van Breukelen blind bleef voor het gericht schoppen naar Robert Broers. Oranje kwam door de werklust van Stefan Soesbergen en Noor- dermeer nog wel tot scoren, maar kon niet voorkomen dat Polen, door slordige bal- roulatie van Nederland, met een interceptie van Janusz Urbanowicz de wedstrijd af sloot met 15-31. BURBANK ANP Anky van Grunsven straalde zaterdag in Burbank als een filmster uit het naburige Hollywood. De 27-jarige amazone uit Gemert is momenteel de onaantastbare koningin in de dressuursport. Na de wereldtitel kür op muziek vorig jaar zo mer in het Haagse Zuiderpark veroverde ze nu in Griffith Park bij Los Angeles voor de eerste keer in haar loopbaan de wereldbeker. De 12-jarige 01- denburger ruin Bonfire, sinds een nieuwe spon sorovereenkomst op 7 april voorzien van het voorvoegsel Cameleon, droeg de dochter van een manegehouder opnieuw naar de hoofdprijs. Voor Van Grunsven betekende het een her nieuwde kennismaking met Los Angeles. In 1984 maakte ze als 16-jarig talent de Olympische Spe len mee als lid van het jeugdkamp. Nu geldt ze als de grote favoriete voor het olympisch goud van volgend jaar, eveneens in de Verenigde Sta ten (Atlanta). De beste verrichting van Van Grunsven in een finale om de wereldbeker was tot nu toe de ze vende plaats in 1989 met Prisco. Verder werd de Brabantse twee keer negende (in 1990 wederom met Prisco ea in 1993 met Olympic Cocktail). „Met Bonfire zag ik het vroeger nooit zo zitten om een kür op muziek te rijden", zei Van Gruns ven voor het vertrek naar Californië op 14 april. „Hij was te explosief en werd gek van de muziek, hater is hij er aan gewend geraakt." Zuur Voor de Duitsers, jarenlang gewend aan overwin ningen in de dressuursport, waren de druiven wat zuur. Ze klaagden in koor dat de score van Van Grunsven in de klassieke Grand Prix van vrij dag te ruim bemeten was. Het totaal van 1872 punten was tegen de 1797 punten van de Duitse bekerhoudster Monica Theodorescu met Ga- nimedes Tecrent volgens velen te hoog uitgeval len. Van Grunsven reed behoudend, correct, maar zeker niet briljant. Zo waren er schoon heidsfoutjes in de stap, de passage en de wissels om de twee passen. Toen bleek dat Van Grunsven alle vijf juryleden duidelijk op haar hand had, kon er niets meer misgaan. Vol zelfvertrouwen reed de Brabantse, onder toeziend oog van partner en trainer Sjef Janssen, haar kür als laatste deelneemster voor een dolenthousiast Amerikaans publiek. Op nieuw kreeg ze verreweg de beste score toegewe zen. Anky van Grunsven won in Burbank met grote overwacht de wereldbeker. Het was de eerste keer dat Van Grunsven deze belangrijke prijs in de wacht sleepte. foto anp archieffoto

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25