Noordwijk zet wekker voor corso Bloemencorso Bezoek Haarlem minder dan verwacht 'En toch heeft het bij ons meer stijl' MAANDAG 24 APRIL 1995 De wagen 'Carnaval in Rio de Janeiro' van de Corsogroep De Zilk tijdens de tocht door Sassenheim. Sassenheimertjes liggen op de uitkijk. Komen de praalwagens er al aan? Het Bloemencorso van de Bollenstreek lokte afge lopen weekeinde minder mensen naar Haarlem dan venvacht. De politie had gerekend op ruim 300.000 bezoekers. Er kwamen uiteindelijk, ver spreid over zaterdagavond en zondag. 150.000 mensen naar de Haarlemse binnenstad. Om de te venvachten verkeersdrukte de baas te kunnen, waren op vier locaties aan de rand van de stad parkeerplaatsen vrij gemaakt om auto bussen en personenauto's op te vangen. Die ble ven echter zo goed als leeg. De meeste toeschou wers bleken met het openbaar vervoer te komen en met de fiets. Speciale pendelbusjes bij de par keerplaatsen werden daarom ingezet op reguliere lijndiensten van de overvolle stadsbussen. Het grootste deel van de bezoekers kwam uit Haarlem en nabije omgeving. Volgens politie woordvoerder Koos Kiers bleef het aantal buiten landers ver beneden de verwachting. „We had den honderden bussen met buitenlanders ver wacht. het werden er uiteindelijk enkele tiental len. En de buitenlanders die in Haarlem op be zoek kwamen, trokken gistermiddag massaal richting Keukenhof. Sommige figuranten, zoals deze geisha, waren minstens zo kleurrijk als de corsowagens zelf. Belangstelling voor 'schrale troostprijs' valt niet tegen Mevrouw Bruggeman uit Noordwijk is, wat je zou kun nen noemen, een echte corsojunk. Ze houdt zo veel van de jaarlijkse bloemenoptocht door de streek, dat ze de stoet het liefst zo vaak mogelijk aan zich voorbij ziet trek ken. „Ja hoor, een keer of drie, vier is toch wel het mini mum", zegt ze, terwijl ze tegelijkertijd vanaf de stoep van de Wilhelminaboulevard uitbundig zwaait naar een paar figuranten op een praalwagen. „Dat zijn bekenden van me. Vorig jaar had ik kroketten voor ze meegenomen, maar dat heb ik nu maar niet gedaan, 't Is er een beetje te vroeg voor, hè." hoor, maar dit is top. Tjonge, jopge, wat is het elk jaar weer mooi.'' En ze wendt zich naar een klein meisje, dat met een soort gootsteenontstopper op haar hoofd, op-de wagen 'New York' met een pijnlijke grimas over haar schouder wrijft.: „Kindje, heb je nu al last van je arm. Je moet de hele dag nog PAUL DE VLIEGER Vroeg is het inderdaad voor Noordwijkse begrippen. De wekker zetfen om het corso te kunnen zien, dat zijn ze in de badplaats niet gewend. De re den is bekend. Tot verdriet van alles wat Noordwijks is, besloot het corsobestuur vorig jaar de finish de komende vijf jaar aan Haarlem te gunnen. Het kust dorp, dat zich zo graag als 'Bloemenbadplaats' afficheert, leek even zelfs helemaal van het corso verstoken te raken. Het moest nog flink lobbyen - en betalen - om startplaats te mo gen worden. Een schrale troost prijs, vinden ze in Noordwijk. Tot overmaat van ramp re gent het ook nog lichtjes als de stoet zich klokke half tien bij het Wantveld in beweging zet. Maar de belangstelling valt zeker niet tegen. Rijendik staan de men sen langs de route. Zoals ieder een dat eigenlijk al 48 jaar van het corso gewend is. „Dit is mijn corso", zegt mevrouw Bruggeman ondertussen. „Dat van Rijnsburg is ook best aardig i de ko ningin van Zuid-Holland J. van Leemhuis-Stout heeft dan nog maar net het officiële startsein gegeven door - hoe kan het an ders - een bloemenlint door te knippen. Het was voor het eerst dat ze het 'Bloemencorso van de Bollenstreek' ging zien, be kende Leemhuis in haar ope ningswoordje vooraf. Vandaar dat ze graag ja had gezegd op de vraag van gedeputeerde Ted Jansen - nooit te beroerd iets voor zijn woonplaats te regelen - of ze de bloemenstoet wilde wegvlaggen. „Een evenement dat goed duidelijk maakt hoe belangrijk de bloembollensector van deze streek is", aldus Leem huis. Het corso trok in Lisse volle balcons. Mevrouw Bruggeman kijkt ondertussen met een goedkeu rende blik omhoog en consta teert tevreden dat een waterig zonnetje doorbreekt. Dat biedt perspectieven voor het pro gramma later op de dag. „Straks ga ik gauw op de fiets naar Noordwijk-Binnen om ze daar langs te zien komen. En dan vanmiddag naar Bennebroek. Ja, ik reis wat af door de streek op een dag als vandaag. Giste ren in de Hobahohallen in Lisse was het trouwens ook erg mooi. Hoewel ik die praalwagens toch het allerliefst in de buitenlucht In die praalwagens, negentien in getal, zitten anderhalf mil joen hyacinten, dertig kilometer betonijzer en vijfhonderd bloemstukken verwerkt", meldt spreekstalmeester Henk Mouwe in drie talpn vanaf het balkon van Hotel Oranje. Zijn ver trouwde NCRV-stem schalt over de hele lengte van de boulevard uit de luidsprekers. Als Mouwe de laatste praal wagen 'Haarlem Bloemenstad' („Tss, Bloemenstad, hebben ze daar bloemen dan?", mopperen een paar Noordwijkers die het nog steeds niet lekker zit) aan kondigt, is de eerste, '750 jaarf Haarlem', („Zeg waarom heet het eigenlijk het Bloemencorso van de Bollenstreek?") al lang en breed de Quarles van Ufford- straat opgedraaid. Tijd voor mevrouw Brugge- man om op de fiets te klimmen. „Zeg, ik ga hoor. Het is meer één keer corsodag. De rest van het jaar moet ik het met foto's doen en da's toch lang niet zo mooi als in het echt." VVV-directeur Hans Broekmeulen in het hol van de leeuw HAARLEM PAUL DE VLIEGER „Het is een mooie stad, ze ker. En ze hebben best een heel aardig weekeinde zo. Maar toch vind ik de entou rage in Noordwijk beter. Die praalwagens vallen een beetje weg tegen de gevels, in die straten hier. Dat was bij ons met de zee op de achtergrond toch mooier. Het is hier... ja, hoe zal ik het noemen, een beetje volks. Bij ons heeft het meer stijl. De juiste stijl voor een corso, als je het mij vraagt." Ziehier de slotconclusie van Hans Broekmeulen, di recteur van de Noordwijkse VW. na een bezoekje aan het hol van de leeuw, gister morgen. Haarlem dus. De stad die zich opeens 'Bloe menstad' waagt te noemen, nu het dit jaar - en de ko mende vier - de finish van het 'Bloemencorso van de Bol lenstreek' in huis heeft. Noord wijk verloor als gevolg van deze ommezwaai van de corso-orga nisatie een hele zondag lang corsowagens-kijken op de Ko ningin Wilhelminaboulevard, altijd goed voor duizenden en nog eens duizenden bezoekers. Broekmeulen kan er nog altijd Praalwagens Aan het begin van zijn wande ling door de stad is de VW-di- recteur wat balorig. „Lukt het mevrouw, ja in Noordwijk is meer ruimte hoor", zegt hij te gen een oude dame die op een soort gemotoriseerde driewie ler met moeite langs de terras jes slalomt. En even later gooit hij er nog maar een grapje te genaan. „Als straks die foto ge maakt wordt, hou jij dan even alle mensen tegen. Want het moet wel lijken alsof er geen kip loopt, natuurlijk." Zijn kritiek tijdens de wande ling door het Haarlemse cen- „Natuurlijk hebben die jongens het goed gedaan. We baalden niet voor niets vreselijk toen we het kwijt raakten. En met het zonnetje erbij is het best goed toeven hier. De vraag blijft of het voor het corso, dat toch vooral de bloemen en bollen- sector moet promoten, de bes te manier is om zich hier mid den in zo'n stad te presenteren. Ik denk vön niet." Tips heeft Broekmeulen ook wel voor Haarlem, dat immers ook de komende vier jaar de praalwagens op zondag mag tentoonstellen. „Als je zo'n mooi plein hebt als de Grote Markt, dan zet je ze toch daar op en niet in zo'n doorgaande straat. Ik heb gehoord dat er voor gekozen is omdat op de Grote Markt een kustwerk is neergezet. Nou dat wil ik wel eens zien dan." Aanfluiting Bij het aanschouwen van 'Vic tim Vim Virtus' van de kunste naar JAS rollen Broekmeulens ogen bijna uit z'n hoofd. „Is dit het?" vraagt hij vol ongeloof als hij drie enorme stapels gaas- bakken ziet staan, bestrooid .met rode en gele tulpenkoppen en blauwe hyacinten. „Wij hebben het grootste bloemen- mozaïek ter wereld gelegd en daarbij hebben we de kratjes keurig opgeruimd. Hier noe men ze die rommel kunst. Sor ry, maar dit noem ik een aan fluiting. Als ik toch zo'n prach tig plein in Noordwijk had lig gen: oei, oei, jongens, wat zou ik daar een mooie dingen mee [>e Noordwijkse VVV-directeur Hans Broekmeulen bij een 'willekeurige' corsowagen op de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. „Die praalwa- kunnen doen op een dag als gens vallen een beetje weg tegen de gevels. Geef mij de zee maar." foto united photo s de boer vandaag."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14