De strijd om het afval barst losi Zwemmen in plassen en merei vaak oorzaak oorontsteking schröder Rijnland bv Randstad 's Werelds grootste bloemenmozaïek is 527 vierkante meter Nieuwe reddingboot voor station KNRM in Katwijk SPECIALE AANBIEDING VERBODEN Oude wonden gaan weer open bij dood van brandweerman MAANDAG 24 APRIL 1995 NOORDWUK MARGRIT T Met passen en meten. De Noordwijkse wethouders Theo Sweers en Frans van der Veen weten er sinds zaterdagmid dag alles van. Het is een tijdro vend klusje om achter de exac te maten van het in de loop van de dag gelegde reuzemo zaïek op het Vuurtorenplein te komen. Voorzien van een schier eindeloos meetlint ko men ze na zo'n 20 minuten tot de slotsom dal het gigantische bloemenkunstwerk een opper vlakte heeft van... 527 vierkan te meter. Een wereldrecord. De beide wethouders onder tekenen een officiële verkla ring voor het Guinness Book of Records waarin de afmetin gen worden vermeld. De champagnekurken knallen en maken een eind aan een lange werkdag voor de leggers van het mozaïek: 120 scouts van Norvicus. Zaterdagmorgen voor dag en dauw trokken de scouts naar het Vuurtorenplein. Ei genlijk was het de bedoeling dat ontwerper J. Siemerink op de voorafgaande vrijdagavond een tekening op de tegels zou maken. „Het stroomde toen van de regen en het had dus weinig zin er met krijt op uit te gaan", vertelt Annemarie Ha- zenoot de voorzitster van de scoutinggroep. Er zat voor de scouts niets anders op dan aan hun monsteropdracht te be ginnen met slechts vier A4'tjes met daarop de verschillende blokken waarin het mozaïek is verdeeld. Het was volgens de Nor- vicus-voorzitster best wel een moeilijke start. Maar in de loop van de dag, toen een en ander duidelijk vorm kreeg, werd het enthousiasme steeds groter. „En nu maar hopen dat ie mand anders zich geroepen voelt ons record te verbreken, verzucht initiatiefnemer Sel- horst. „Want dan komen we we echt in het Guinness Book of Records. Jammer genoeg moeten we daar nog een jaar tje wachten." ROTTERDAM GPD Afval is business. Big business. Keiharde strijd bepaalt wie van de afvalbedrijven het hoofd boven water houdt en wie moet afhaken. De tijd dat iedereen een beetje kon pionieren is voorbij. Er moet, zoals dat in jargon heet, een scherp geprijsd produkt met veel kwaliteit worden geboden. Dat geldt ook voor de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) die met het plan komt zich op de markt van afgedankte auto's te storten. nauwlettend in het oog. Sterker nog, ze zijn zich zelfs op eikaars markt gaan begeven. BFI, de grootste huisvuilinzamelaar in Nederland, bekijkt of het ergens een belang in een afvalverwer kingsbedrijf kan verwerven. Op zijn beurt bekijkt de Afvalver werking Rijnmond (AVR), het grootste vuilverbrandingsbedrijf ter wereld, of het zelf huisvuil of industrieel afval kan gaan inza- De AVR neemt qua omzet, po pulair gezegd, plaats 25 in van de afvalbedrijven in Europa. Om te overleven, om over tien jaar nog mee te tellen, moet toch de top-10 worden bereikt. De strijd wordt dus steeds heftiger. De particuliere en de (semi)overheidsbedrijven hou den elkaar sinds een paar jaar KATWIJK «KEES DE VREUGD Katwijk had zaterdag ever beschikking over zijn nie reddingsboot. De 'Antje', noemd naar schenkster MODESTOFFEN UIT DE INTERNATIONALE COLLECTIES EXTRA LAAG GEPRIJSD ZUIVER ZIJDE crêpe de chine houte couture dessins 90 cm breed van 39,90 voor KAMGARENS cool-wool-trevira uni en kleine ruitjes 150 cm breed van 39,90 voor CHINTZ KATOEN voor deco en gordijnen 31 schitterende kleuren 280 cm breed van29,90 voor WILDZIJDE 60% zuiver zijde - 40% katoen 25 uni kleuren ook geschikt voor interieur 115 cm breed van 29,90 voor COTON JERSEY nieuwste voorjaarsdessins heerlijk comfortabel 150 cm breed van 24,90 voor 100% PURE LINNEN voor casual kleding italiaonse couture 150 cm breed van 49,90 voor Alphen a/d Rijn - Thorbeckeplein 13 Liguster 36 Promenade 102 M O D E S T OF F E leidschendam Zoetermeer Den Haag Rotterdom N Den Bosch Nieuwegein Spuistraat 18 Coolsingel 79 Hooge Steenweg 11 Passage 56 vrouw Antje de Boer-Van der Wolff, was overgekomen van de werf in IJmuiden voor de doop. De plechtigheid bij het Katwijk- se station van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) trok een grote belangstelling. De boot is in middels weer terug naar IJmui den en zal komende weken worden afgebouwd. De ver wachting is dat de boot in mei operationeel op zijn station ge-i plaatst wordt. De Antje is een iets kleinere boot dan de Noordwijkse red dingboot Valentijn. Alhoewel het een nieuw type is, geeft KN RM onderdirecteur Nico de Jon ge aan dat de romp een be proefd model is. Het onderschip is vergelijkbaar met de boot die de KNRM in gebruik heeftjbij de Oosterscheldewerken en met de man-over-boord-boten van de Koninklijke Marine. De doopplechtigheid begon zaterdag rond elf uur 's mor gens met de naamsonthulling. Deze ceremoniële handeling werd verricht door mevrouw T. de jager-Metselaar, achternicht van de schenkster.Saillant de tail is dat mevrouw De Jager volgens oude gebruiken het bijl tje waarmee de naam werd ont huld zelf voor een stuiver moest kopen. Vervolgens werd de Antje met champagne overgo ten. Gratis f 2.000,- aan opties of pk's Ondernemen was risico's nemen. Was, want de gratis opties t.w.v. f 2.000,- zoals een trekhaak, ABS of bijvoor- 5 Transit beschikt nu standaard over unieke beeld een zwaardere motor, veiligheidsvoorzieningen, zoals o.a. airbag, gordel- Maar wat u ook kiest, de Transit staat voor u klaar 1 klampen, anti-dodehoekspiegels'en stoelen met vanaf f27.990,- wigvorm. Oftewel, het resultaat van Ford's Dynamic Safety Engineering. Ook financieel kent Ford, nummer 1 in bedrijfs- wagens, weinig risico's. Allereerst vanwege de lage operatio- (jflK nele kosten. Maar ook omdat u bij aankoop kunt kiezen uit 8^^ De nieuwe Transit. Met standaard airbag en stuurbekrachtiging. melen, traditioneel de markt van bedrijven als BFI. Want de AVR wil overleven. Daarom wordt studie verricht naar alle mogelijkheden die de positie van het bedrijf kunnen versterken. Samenwerking met anderen is daar onderdeel van, want de toenemende concur rentie, ook Europees gezien, moet het hoofd worden gebo den. „Zo'n onderzoek is broodno dig, want de afvalmarkt bestaat al sinds een jaar of twee, drie niet meer uit eilandjes, met voor iedereen een eigen plekje", doceert AVR-directeur Daan den Ouden. „Aile afvalbedrijven zijn gegroeid, zowel in volume als in activiteiten. De eilandjes beginnen elkaar te overlappen." Den Ouden: „Het is niet meer van: dat is leuk, dat ga ik doen. De dienst die je nu wilt aanbie den moet gelijkwaardig of beter zijn dan wat er al op de markt is. Want in die paar jaar is de markt sterk veranderd. De tarie ven zijn onder druk gekomen, zowel bij het particulier als bij het (semi)overheidsbedrijf." De AVR-directeur constateert dat alle onderdelen van de af valmarkt, met uitzondering van de huisvuilmarkt, privaat zijn georganiseerd. „De vraag is waar dat naar toegaat, ook als er gekeken wordt naar omliggende landen waar een mix bestaat." Tarieven Wat het huisvuil betreft is BFI de grootste inzamelaar gewor den. Ze zijn onder meer op Voorne-Putten actief. En verder bijvoorbeeld in een groot deel van Utrecht. Den Ouden: „We maken een strategisch plan waarin we on derzoeken hoe we onze positie overeind kunnen behouden, ook tegenover het buitenland. Of je creëert in Nederland, eventueel samen met anderen, 'een bedrijf dat meekan of je wórdt vroeg of laat overgeno men door buitenlandse bedrij ven, zo lijkt het. Samenwerking met buitenland wordt ook be keken. Wij zijn nog marktleider in Nederland. Dat willen we zo houden, natuurlijk." De AVR heeft het takenpakket al vergroot. Ook geografisch. Er wordt al huisvuil uit het hele land verbrand, zamelstations zijn ingerich er worden bijvoorbeeld koe ten en klein chemisch afval werkt. De AVR haalt nog voor vijftien procent van omzet in het Rijnmondgel. de rest komt van overig Ne land. Den Ouden, veelbeteken „We halen nog niet zelf lanj deur op, maar als de kans zullen we die zeker bekijk' De AVR denkt een sterke gangspositie te hebben. D ook nodig, gezien de bedrei gen. Onder meer van de ii nationale concurrentie, het buitenland worden hoge milieu-eisen geste weer leidt tot lagere kostprij BILTHOVEN GPD Wie 's zomers verkoeling zoekt in plassen of meren heeft een grote kans oorontsteking op te lopen. Uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (Ri- vm) blijkt dat zwemmers in na tuurbaden bij aanhoudend warm weer vijftien keer meer kans hebben een ontsteking op te lopen dan in andere zwem baden. Uit het onderzoek, waarvan de resultaten vandaag bekend zijn gemaakt, blijkt dat aanhou dend warm weer zorgt voor een explosie van bacteriën die oor ontsteking veroorzaken. Het probleem doet zich vooral voor als de watertemperatuur stijgt tot achttien graden celsius of meer. Wie herhaaldelijk last heeft van oorontsteking en wie veel in open water zwemt, is ex- Het Rivm onderzocht vorig jaar de relatie tussen zwemmen en oorontsteking, nadat huisart sen in de Gelderse Achterhoek aan de bel hadden getrokken. Zij vermoedden dat de ooront stekingen waarmee ze werden geconfronteerd iets te maken hadden met het zwemmen in een pias in de buurt. Het onder zoek in opdracht van de Hoofd inspecties van de Volksgezond heid en Milieuhygiëne, werd uitgevoerd in samenwerking met alle gemeenten en huisart sen in Gelderland. Veilig zwemwater Opmerkelijk was dat de plassen waar de mensen hun oorontste king opliepen, worden be schouwd als goed en veilig zwemwater. Vrijwel steeds vol deed het aan de normen. De micro-biologische vervuiling was gering, het water was hel der en er waren weinig algen. Toch bleek het water, vooral als het warmer werd, vol te zitten met bacteriën die oorontsteking veroorzaken. In één op de drie watermon sters werden de betreffende bacteriën aangetroffen. De on derzoekers veronderstellen dat de bacteriën zich vooral goed ontwikkelen in water dat met uitwerpselen is vervuild. Ze werden namelijk vooral aange troffen in water met streptococ- - een die afkomstig zijn van uit werpselen. Van de 98 patiënten" die zich met klachten bij de huisartsen meldden had 96 procent oor pijn, de helft had last van jeuk en hoorde minder goed. Dat was vier weken na het eerste bezoek aan de dokter nog steeds het geval. Normaal hebben zes keer meer kans op ooront steking dan mensen die nootf zwemmen. In dit geval hadden de zwemmers vijftien keer zo veel kans op een ontsteking. En met een geschiedenis chronische oorklachten hadden weer zestien keer kans op problemen. In totaal becijferen de oi zoekers de kansen van groep op problemen 325 hoger dan die van mensen nooit last hebben van hun o en ook nooit gaan zwemmen AMSTERDAM THEA V Bij zijn afscheid als brandweer commandant was hij over één ding erg gelukkig: „Dat ik aan het einde van mijn carrière nooit een van mijn directe col lega's bij een brand verloren heb. Zoiets is een enorme klap die je dan te verduren krijgt. Het intense leed als je zo'n me dedeling moet doen aan de achtergebleven familie... Dat heb ik gelukkig nooit hoeven doen," verzuchtte hij opgelucht bij zijn afscheid. Ruim een jaar geleden beëindigde Hans van Dam een ruim dertig jaar du rende brandweercarrière. Van Dam zucht diep: „Dat heb ik echt héél fijn gevonden." Vandaag en morgen worden de drie Amsterdamse brand weerlieden begraven, die woensdag omkwamen bij een brand in een voddenloods. Hun dood ging als een schok door de brandweergelederen. Niet al leen in de hoofdstad. „Als een collega bij een brand omkomt, betekent dal een zeer diepe in greep. Ook buiten het eigen korps", zegt Van Dam. „Twee jaar geleden was ik bij een uit vaart van een omgekomen brandweerman in Tilburg. Brandweermensen uit hele land waren daar." Van Dam begon zijn loop baan in 1962 als brandweeroffi cier in Tilburg. Twee jaar later waar hij in 1979 commandant zou worden. Van Dam was voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Brandweercom mandanten. „Ik was eens bij de opening van een nieuwe brand weerkazerne in Den Haag. Daar hing een gedenkplaat uit 1898 voor vier brandweermannen die waren omgekomen bij een brand in een meelfabriek. Dat die gedenkplaat er nog steeds hangt, dat zegt toch wel iets. Dodelijke ongevallen bij de brandweer leven jarenlang door. Wat er nu in Amsterdam gebeurd is, haalt weer veel oude wonden open." De afgelopen vijftien jaar wer den brandweerlieden in Neder land jaarlijks geconfronteerd met gemiddeld tachtig slachtof fers bij branden. In diezelfde periode verloren, tot vorige week, 24 brandweerlieden daar bij het leven. Hulpverleners als brandweerlieden krijgen regel matig te maken met emotionele zaken. Het verlies van een colle ga grijpt echter zeer diep in. Maar ook in het werk zelf wor- zaken geconfronteerd. Van Dam: „Mijn eerste erva ring met emoties was in Tilburg. Bij een explosie was een man onder het puin geraakt. Een col lega wilde hem eronder van daan weghalen. Hij trok wat hij kon, maar het vuur laaide weer op. Toen hij eenmaal bij hem kon komen, kon hij alleen nog maar een stuk gekookt vlees weghalen. Die brandweerman maakte zich ten onrechte enor me zelfverwijten. Zo van: ik had harder kunnèn trekken, dan was die man gered. Hij raakte er zo emotioneel bij betrokken, dat hij al begon te beven als de telefoon ging. Hij werd een paar jaar later afgekeurd. Het was ie mand die ik zeer hoog achtte." Blokkeren „Emoties zijn niet altijd even duidelijk. Elk mens verwerkt die anders. Neem een verkeerson geluk waarbij de benen van een slachtoffer er letterlijk zijn afge sneden. De een staat achter de wagen te spugen. De ander ver trekt geen spier. Die laatste in de problemen. Hij zag hele brandweercarrière pa. ren: vuurspuwende vlamm vreselijke ongelukken. Nooit dacht dat hij z'n werk niet zou kunnen. Een paar jaat zijn vertrek bij de brandw kwam het allemaal O' heen. Het is vaak een opeen peling van dingen die zijn beurd." Van Dam heeft uit zijn lo baan legio voorbeelden, waa de emoties hoog kunnen oj pen. Zoals in dat brandei huis waar na lang zoeken stikkedonker een kindje aan troffen wordt. Het ligt vast bonden in een tuigje. Dat moet doorgesneden, er heel snel. Maar de brandwi man blokkeert bij die aanblik raakt volkomen van de kaart de man die in overspannen stand van het dak dreigt springen. Urenlang staan be den brandweerlieden met vangzeil. Dan springt de m naast het vangzeil en brandweerman. Nederland telt 26.500 bra weerlieden. Vierduizend d; van zijn beroeps, de rest is williger. Gemiddeld 291 per dag moet er worden uil rukt. Op het thuisfront w( daarop heel wisselend g< geerd. Van Dam: „somi echtgenotes doen geen dicht voor hun man weer a thuis is. Anderen merken eens dat hun man is wc

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12