Leiden: afval op grote hoop OPEN BRIEF ■Van winkelparadijs tot woonbuurt Regio Leiden/Rijn Veenstreek Truckers bezorgen bewoners Hooge Burch 9de dag van hun leven9 Actie 'Proefdiervrij' bij L'Oreal in Alphen (\ANDAG 24 APRIL 1995 hans koenekoop.0 luzie om meisje ieuwkoopBij een woordenwisseling over een meisje is zon- agnacht een 18-jarige inwoner uit Ter Aar in zijn gezicht ver- ond met een bierglas. Een groep jongens raakte met elkaar in iscussie over de jongedame in een discotheek in Nieuwkooop. )e Teraarder heeft enkele snijwonden opgelopen in zijn gezicht, am van de verdachte is bij de politie bekend. ïenzine gestolen derdorp» Een automobilist is in de nacht van zaterdag op ndag betrapt op het tanken van benzine zonder te betalen. De lolitie slaagde erin de dader in de kraag te grijpen. De automo- lilist had het betalen van de benzine verzuimd wegens geldge- irek. Na zijn aanhouding heeft hij de getankte benzine alsnog letaald. Meisje gewond bij aanrijding 134|enthuizen Een 15-jarige bromfietster uit Benthuizen is zater dagavond aangereden door een personenauto. De botsing had op de kruising van de Croesinck en de Populier. De brom- ,eS°hTietsster raakte gewond aan haar hoofd en aan haar benen. Zij is an Ier plaatse door een arts behandeld. Auto te water Leiderdorp» Een 22-jarige inwoner van Leiderdorp is zaterdag avond met zijn auto in de sloot terechtgekomen. De jongeman kwam aanrijden over de Engelendaal en wilde linksaf slaan om pe Persant Snoepweg in te gaan. Hier vloog hij uit de bocht en belandde in de sloot. Toen de brandweer arriveerde stonden de pestuurder en twee inzittenden alweer op het droge. Bij controle Lleek dat de man een glaasje te veel gedronken had. Wraakactie automobilisten ia verkeerd invoegen 'jaargen auto, zette de achtervol ging in. Op de Rijksstraatweg ien 34-jarige automobilist uit moest de man uit Goirle voor ioirle heeft zaterdagavond in een verkeerslicht stoppen ter Vassenaar zijn voorruit ver- hoogte van de Rozenweg. Zijn t peeld na een ruzie met twee belagers stapten uit, bedreig- ndere weggebruikers. De den hem en sloegen de voor man kreeg het voordat hij ruit van zijn auto in. Het Wassenaar inreed aan de stok slachtoffer bleef ongedeerd, net twee onbekende automo- De man heeft aangifte gedaan lilisten vanwege onjuist in- bij de politie. Het kenteken 'oegen. van de auto van een van de Het tweetal, ieder in een ei- daders is bekend. De bewoners van de Hooge Burch in Zwammerdam mochten zaterdag e vrachtwagenchauffeur spelen. FOTO BEN DE BRUYN zwammmerdam frank buurman Ongeveer 230 bei Hooge Burch in Zwammerdam genoten afgelopen zaterdag met volle teugen van de truckersdag. Het was voor de tweede keer dat een dergelijke dag werd ge houden. De bewoners mochten meerijden met omstreeks 130 vrachtwagenchauffeurs, die in konvooien door de Rijnstreek reden. „Voor die smoelwerken doen we het allemaal", zei een enthousiaste chauffeur, waar mee hij de glunderende gezich ten van zijn passagiers bedoel de. Voor de chauffeurs, die geheel belangeloos hun vrije dag had den opgeofferd, was het stevig aanpoten. Het viel niet altijd mee om de gehandicapte bewo ners in de cabine te krijgen. Maar vrachtwagenchauffeurs weten van aanpakken en de in spanning was de moeite waard. Naast de bewoners van de Hooge Burch reden ook enkele tientallen kinderen uit het dorp mee. „Er wilden nog heel wat hebben helaas t moeten stellen", zegt Fred Kof man, hoofd recreatie van de Hooge Burch. die een half jaar met de voorbereiding van de truckersdag is beziggeweest. De konvooien van ongeveer 40 vrachtwagens reden onder politiebegeleiding een rondje via Alphen, Hazerswoude en Boskoop. De meeste andere weggebruikers namen het korte oponthoud voor lief. „Alleen een bestuurder van een Merce des heeft toch nog geprobeerd door een konvooi heen te rij den. Hij is door de politie tot de orde geroepen", vertelt Kofman. Verder verliep de tocht zonder incidenten. Veel voorbijgangers zwaaiden naar de uitgelaten passagiers, waardoor de feest vreugde nog verder verhoogd werd. Aan de thuisblijvers was ook gedacht, op het Dorpsplein van de Hooge Burch werd een truc kersmiddag georganiseerd. Au tofabrikanten als DAF en MAN presenteerden er hun nieuwste modellen. Ook Renault was ver tegenwoordigd. Diverse tractor en waren te zien en verder kon de bewoners genieten van het materieel van de brandweer: landrovers, een bergingstruck en een 40 jaar oude Bedford ladderwagen. En verder ontbrak de ambulance natuurlijk ook niet. Motoren en kraanwagens maakten het aanbod compleet. Levende muziek en eettentjes zorgden voor een aangename sfeer. „Wat mij betreft doen we dit over twee jaar voor de derde keer. Het kost een hoop tijd, maar voor de bewoners is het de dag van hun leven", stelt Kofman. Alkemade sorteert keurig )UIVENBERICHTEN pe duiven vlogen dit weekeinde e btanuit Cambrai. De Rijnklievers van Laar 1, 3, 4, 7; J.C. Zeven- 17 (loven 2; comb. W. vd Kooy en (n 5, 8; J. vd Wal 6; G.H.M.'van poozen 9; C.H. Kop 10. (•V De Vriendenclub _6 J. vd Dop 1; S. Klootwijk 2; tomb. Diersman/Swijger 3, 9; tomb, vd Nieuwendijk 4, 7; [omb. Straathof 5; C.P. Gijsman b; A. vd Lee 8; comb. Bodijn en n. 10. 'V Leiderdorp V. van Oosten 1, 2; R. vd Nieu- vendijk 3, 5; J.C. Knijnenburg 4; van Seggelen 6, 9; W. Rietker ken en zn. 7,10; E.H. Broug 8. pV L.P.C. 1. Pen 1, comb. Witteveen/v. lorkum 2, 4; comb. Groenen- j leiderdorp»judy n dijk/Korte 3, 6; comb. Groenen dijk/Heiden 5; A.A. Compier 7; J. Staffeleu 8,10; J. Boelee 9. PV Het Oosten W. Kop 1, 8; comb. Mooten/vd Hoogt 2, 5; B. van Putten 3, 6, 7, 9, 10; J. Verbaan 4. PV De Reisduif fam. Smit 1; W. Tolboom-Kloot wijk 2; Th. Hoogkamer 3; W. Ouwerkerk 4; S. Itterson 5, 10; J. Hartevelt 6, 7, 8; D. Albers 9. PV De Blauwkras R. vd Geer 1, 7, 9; comb, vd Blom 2; P. de Mooy 3, 10; H. Koome 4; J. Schouten 5; P. Lan- desbergen 6, 8. PV De Zwaluw comb vd Kooy/de Best 1, 2; G. Hogervorst 3, 6, 9; L. en Th. Ver hoort 4; A. v. Wissen 5, 7; J. Ver- wolff 8; P. van Leeuwen 10. De inwoners van de negen Gevulei-gemeenten in de minder braaf zijn afval scheidt Leidse regio produceren (bijna) allemaal een dikke 400 kilo afval per jaar, maar de manier waarop ze zich van dat afval ontdoen, verschilt nog al. Gooit de 'gemiddelde' burger in Alkemade glas, groenafval, papier en grofvuil keurig in de daarvoor bestemde bakken, in Leiden komt veel meer op de grote hoop terecht. Dat blijkt uit een on derzoekje van de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken. leiden monica wesseling 1994 per burger is 'geprodu ceerd'. Omdat een inwoner van Leiden niet wezenlijk anders is dan een bewoner van het plat telandsdorp Alkemade, produ ceert hij in principe hetzelfde afval, ledereen leest kranten, dr inkt wijn uit glazen flessen, gooit af en toe een batterij weg en heeft groenafval. Verschillen in 'produktiecijfers' betekenen alleen maar dat de ene burger dan de ander of dat de bedrij ven in die gemeenten weigeren te scheiden. De Leidenaar scheidt nauwe lijks: maar ruim een kwart van de totale hoeveelheid afval. De inwoners van Alkemade gooien maar eenderde van hun afval ongesorteerd weg. Daar zijn ze dan ook kampioen-oud-papier- inzameling; jaarlijks levert elke burger 74 kilo apart in. Wellicht dankzij de grote tuinen (met veel groenafval) kan Wassenaar zich het predikaat 'beste-groen- afval-verzamelaar' toeëigenen. Jaarlijks wordt per inwoner bij na 160 kilo groenvuil ingeza meld. Wassenaar heeft overi gens met een jaarlijks gemid delde van 555 kilo per inwoner, ook veruit de grootste afvalpro- duktie. De resultaten van het onder zoek komen maandag aan de orde in een vergadering van de Gevulei. monica wesseling Cosmeticabedrijf L'Oreal in Al phen aan den Rijn is door de actiegroep Proefdiervrij van morgen vroeg uitgeroepen tot 'kampioen dieronvriendelijk- heid'. Volgens de actiegroep is het Alphense bedrijf een van de allerlaatste cosmeticabedrijven die nog steeds 'dieren misbruikt om cosmetica te maken'. Ter gelegenheid van Wereldproef- dierendag overhandigden de irgen het bedrijf een gigantische krans, gemaakt van dieronvriendelijke produkten en een rouwbrief. De meeste bedrijven hebben volgens Proefdiervrij inmiddels de dierproeven afgeschaft en vervangen door alternatieven. „L'Oreal gebruikt nog steeds ko nijnen voor de grondstoffen, terwijl hiervoor zonder enig probleem slachtafval zou kun nen worden gebruikt", aldus een woordvoerder. Politie arresteert Leidse vandaal voorschoten De politie heeft afgelopen zon dagmorgen rond 5.00 uur aan de Admiraal de Ruijtersingel in Voorschoten een 17-jarige Lei denaar aangehouden op ver denking van vernielingen. De man zou samen met een vriend onder andere bushokjes hebben vernield. De verdachte werd aangehouden op aanwijzing van verdachten. Hij voldeed aan het signalement van één van de twee vandalen. De Leidenaar ontkent overi gens iedere betrokkenheid. Boekje vany door en over bewoners Doeskwartier is 12 September 1960. J. Wolff van de sigarenwinkel de Hoofdstraat schrijft op hoge poten een brief aan het Leider- dorpse gemeentebestuur. Hij het niet eens met de belasting 20,50 gulden die hij moet beta lt Ien voor het reclamebord zijn 8evel- Nu de gemeente ^hiervoor belasting vraagt, 'zie ik mij genoodzaakt voor de beves tiging van de ketting jj'.j Doesbrug aan mijn woonhuis ^een vergoeding te vragen i 20,50 per jaar', schrijft Wolff. De brief had het gewenste ef fect. Wolff trof r dergelijke zijn bus c vele anekdotes in het bqekje 'Het Doeskwartier, een buurt met geschiedenis', dat begin ju ni verschijnt bij de opening v de opgeknapte Doesbrug. Be woners van het Doeskwartier le verden hiervoor stapels foto's en kopij aan. De Leiderdorpse kruidenier W. van Gessel is een van de sa menstellers van het boekje én Doeskwartier-bewoner. De 52- j?irige Leiderdorper heeft in de loop der jaren veel bewoners en winkeliers zien komen en gaan. De omgeving van de Doesbrug zag hij veranderen van een win kelparadijsje - in een echte woonbuurt. In de jaren vijftig zaten er in het kleine stukje Hoofdstraat - van Mauritssingel tot even voorbij de Doesbrug - wel vijfentwintig winkeltjes. „Op dat hele kleine stukje zaten vier bakkers", weet Van Gessel. Anno 1995 zijn er alles bij elkaar nog maar vier winkels. De buurt is niet minder gezellig gewor den, vindt Van Gessel. „Qua mentaliteit is er niet zoveel ver anderd. De saamhorigheid on der de bewoners is groot. Nee, ik ga hier nooit weg, ook niet als ik geen winkel meer heb." Van Winkelier J. Wolff poseert eind jaren vijftig voor zijn zaak in rookwaren en brandstoffen in de Hoofdstraat. Op de achtergrond is de Doesbrug te zien, nog met het oorspronkelijke gietijzeren lofwërk. Die bogen v den er in 1970 door een vrachtwagen afgereden. FOTO WOLFF Gessel heeft met veel plezier meegewerkt aan het boekje over zijn wijk. Vooral het uit zoeken van de vele historische kiekjes die hij in bruikleen kreeg, was een genot. Zelf was hij het meest blij met een foto van winkelier Marbus, die een 'winkel van Sinkel' had in de Hoofdstraat. „Het was een mar kante Figuur. Iedereen kende hem. En hij was zó aardig. Hij was een heel groot schaker, maar hij vond het gewoon ver velend om van iemand te win nen. Zulke mensen heb je te genwoordig toch bijna niet meer?" Het boekje 'Het Doeskwartier, een buurt met geschiedenis' gaat ongeveer 20 gulden kosten. Een exemplaar behalve bij Van Gessel, onder meer bij Interhair in Winkelhof en Liethórps Boeckhuys aan de Hoogmadeseweg. Gericht aan de Burgemeester en desbetreffende Wethouder van LEIDEN Wij - Gebr. Groenewegen - hebben met verbazing kennis genomen van het standpunt, dat de burgemeester als hoofd van de Brandweer heeft ingenomen inzake het interview afgenomen door de journaliste Annet van Aarsen, zie Leidsch Dagblad van 5 april jl. en hij te kennen heeft gegeven in hetzelfde blad van 10 dezer als commentaar hierop inhakende, dat wij een zienswijze han teren, die hem niet bevalt. (Zie onder BLAREN). Wij hadden van de burgemeester zeker een reëler standpunt mogen verwach ten, daar hij in het bezit is van authentieke stukken, die indruisen tegen de houding en rechtvaardigheidsgevoel, die hij ten opzichte van ons inneemt. Gezien de OPROEP die wij jongstleden geplaatst hebben, mede gezien het commentaar van de burgemeester, zijn wij GEDWONGEN nader op de reeds bekende feiten in te gaan, resp. te verduidelijken en kunnen al diegenen, die gereageerd hebben op deze oproep mede hun inzicht daarop afstemmen in welk opzicht de overheid met de belangen van de burgerij omgaat. Beginnende met het bestemmingsplan en direct daaraan ver bonden verhuur van ons garagepand aan autopoetsbedrijf Car Care. Het bestemmingsplan van 1981 hield in, dat als Garagebedrijf Geenjaar weg zou gaan van het Utrechtse Veer (1989) in verband met het aantrekken van het verkeer, dat deze firma teweegbracht en daardoor congestie op de weg ontstond, geen soort gelijk bedrijf zich hier meer zou mogen vestigen. Eigenaars Car Care, onze garage leeg ziende, vroegen ons of zij dit pand kon den huren, daar zij in Leiderdorp in een onderstuk van een flatgebouw zaten en praktisch geen werkruimte hadden.? Op 2 september 1991 zijn wij ter plaatse bij Car Care op de Bosdreef de situ atie in ogenschouw gaan nemen, nadien zijn wij naar het gemeentehuis gegaan en hebben aldaar de heer A J. R. van Mekkelenberg gesproken. Deze heer zei ons dat Car Care poetsbedrijf met vergunning en titel van de gemeente op de Bosdreef zat en zich ook aan het Besluit Hinderwet Motor voertuigen Staatsblad 1990 hield. Op onze vraag aan voornoemde heer of Leiden mede namens dit landelijk Besluit zich aan de regels te houden had, werd bevestigend beantwoord en kregen een afdruk van voornoemd Besluit mede. Daar wij accoord gingen dat Car Care onze garage kon huren en daar wij ver- v.d. Sel, Letteboer en L. P. Groenewegen op 3/9'91 om 10.30 uur een onder houd met voornoemde dame. Dit onderhoud liep bijzonder stroef, ondanks dat haar voorgehouden werd, dat er per dag slechts 2 3 auto's worden gepoetst, dat dit niet strookte met het bestemmingsplan, zij niets met Leider dorp en Den Haag te maken had en Leiden haar eigen regels had. Later ver namen wij van voornoemde dame, dat er gesleuteld werd - repareren - wat een infame leugen is. Tevens zou er geen bezwaar geweest zijn, volgens haar, als er 12 stalauto's in onze garage hadden gestaan: OF DIT NIP- AANTREKKEND ZOU ZIJN GEWEEST! ons pand zou verlaten dit met politiedwang zou gebeuren, helaas is het niet zover gekomen, want inmiddels was Car Care financieel door de aanzienlijke advocaatkosten ten gronde gericht en verliet na 1 jaar ons pand en werd nadien failliet verklaard. Voor de goede orde dient opaemerkt te worden, dat wij, noch de buurt, noch het verkeer moeilijkheden hebben ondervonden van voornoemd bedrijf. Zelfs de Bovag was accoord, dat een poetsbedrijf geen garagebedrijf in de zin des woords is; zelfs jachten, buiten het bedrijf, werden door Car Care gepoetst. U hebt nota kunnen nemen dat Car Care in ons pand mocht, doch dat door mevrouw Gerda Schramm bestreden werd. (Wat de aandachtige lezer in deze „open brief" inmiddels gelezen heeft). Nadien kwam de heer E. Verhagen van aanneming/houtbewerkingsbedrijf „Krull" begin februari 1993 bij ons of hij onze garage kon huren, daar hij bij zijn vader tekort ruimte had, waar wij mee instemden, doch gezien de slechte ervaring opgedaan met Car Care: ziet eerst maar vergunning van de gemeente te krijgen. MERKWAARDIG wat ons achteraf gebleken is, dat dezelfde me vrouw Schramm van Ruimtelijke Ordening zo vlot voor „Krul" was, dat zij bewerkstelligde, dat binnen 11 werkdagen (26/2 -12/3 1993) aan voornoemde een alvast tijdelijke vergunning werd uit gereikt om ons pand te betrekken; de hinderwetvergunning zou later in behandeling genomen worden. Het kan niet anders of voornoemde dame moet ook betrokken zijn, dat 3 dagen daarna op 15/3*93 de commandant van de Brandweer, de heer F. van Oosten ook „geen bezwaar" aante kende op de tekening van ons pand, daarmede negerend zijn medewerker de heer J. Volker, hoofd van de Brandpreventie mede te delen, dat er van „Krul" een aanvraag was om ons pand te betrekken, wiens taak van voornoemde heer is te onderzoeken of dit pand wat de brandveiligheid betreft ook gezien de bewoonde omgeving geschikt is om aldaar een houtbewerkings- bedrijf te vestigen. Uit deze imaginaire wetenschap kan geconcludeerd worden, dat deze stelling juist is. doordat onze buurman, de heer S. Anneeze, in verband met de brand gevaarlijke situatie, die zijn buurman E. Verhagen van „Krul" veroorzaakte in ons pand, op 19 oktober '93 met de heer J. Volker voornoemd, belde en hem te wijzen op de brandgevaarlijke situatie. Deze heer was hoogst verbaasd van onze buurman te vernemen, dat zich in ons pand een houtbewerkingsbedrijf bevond, waar hij gezien zijn positie als hoofd van de Brandpreventie van op de hoogte zou moeten zijn. De volgende dag heeft de heer Volker dit bedrijf in ogenschouw genomen, zei ons, dat hij hierin niet is gekend, tevens als hij de wetenschap gehad zou hebben dit bedrijf nooit in een zeer bewoonbare buurt gevestigd had mogen worden. Gewezen werd er nog door hem, dat de houtzagerij van de firma Amersfoort gevestigd Utrechtse Veer no. 26 eind zeventiger jaren in brand heeft gestaan, niet ter plaatse mocht worden her bouwd en deze firma toen is gevestigd op het industrieterrein „de Waard". Dit alles is zwart op wit gezet. Wij hebben nadien bij u, burgemeester als Hoofd van de Brandweer, een klacht ingediend over de gang/manier van zaken doen van de commandant van de Brandweer, de heer F. van Oosten. Onderhoud gebr. Groenewegen met Van Oosten bij u op het stadhuis op 29/3 1994. De enige reactie van de hr. v. Oosten was, dat wij onenigheid hebben met „Krul". Ons antwoord was: „dat klopt, maar dan bent u de primaire oorzaak daarvan". De heer Goekoop dacht hiervan af te komen: „jullie vinden elkander wel" Op 14 april d.o.v. nebben wij schriftelijk de heer Van Oosten gevraagd wat zijn reden is geweest de Brandpreventie niet te informeren c.q. geen bezwaar te hebben gehad, dat „Krul" in ons pand mocht. Op dit momen -1 jaar later - is Van Oosten ons nog steeds het antwoord schuldig!! Verhagen van „Krul" weet dondersgoed, dat hij aamenige eisen van de Hin derwetvergunning van 15/10*93 nog steeds niet voldoet. Onder andere de opslag van zakken houtmot. Milieu, de heer B de Vries, is hiervan volkomen op de hooate. Van deze afdeling hebben wij briefnummer 16002 van 7/4'94 dat controle heeft plaatsgevonden en alles Klopt. Ook in dezelfde brief staat, dat de Brandweer ook gecontroleerd heeft en accoord is en dan komt de klap op de vuurpijl brief Brandweer 20/7*94 dat meerdere zakken houtmot NIET ONAANVAARDBAAR IS, wat in tegenstelling is met de Hinderwetvergunning. Hieruit blijkt, burgemeester, dat de onderlinge organisatie Brandweer/Milieu instellingen zijn die langs elkander heenlopen. De brandonveiligheid van ons pand en NAASTE OMGEVING is al ca. 1 1/2 jaar in het geding en met deze zeggen wij u, dat u als hoofd van de Brandweer de volle verantwoordelijkheid in deze affaire op u rust, waarvan akte. Het bewijs dat u dezelfde negatieve houding aangenomen hebt als hr. Van oosten, door ook onze brief met authentieke stukken van 1 juli 1994 niet te beantwoorden, getuigt van zwakheid en sterkt ons in het gelijk hebben, dat u uw integriteit tegenover ons op het spel zet. Uw zienswijze over zaak SSR/ons dak laten wij geheel voor uw rekening. Deze affaire is volgens de heer Velthuijzen van Monumenten Beheers-Commissie in behandeling mét SSR, Bouwcommissie, Brandweer en Architect. Hoogachtend, Gebr Groenewegen Utr. Veer 3.2311 NB Leiden Copie naar Nat. Nederlanden NV die een verhoogde brandpremie berekenen voor zaak „Krul". NOOT: Gebr. Groenewegen Geachte lezer, U hebt kennis kunnen nemen van onze reactie inzake het Gemeentelijk Bestuur van Leiden. Wij twijfelen er niet aan, dat u een eigen conclusie kunt trekken, authentieke stukken hebben wij in ons bezit. Gezien de OPROEP die wij op 11 maart jongstleden in het Leidsch Dagblad en Nieuwsweek geplaatst hebben, hebben vele schriftelijke reacties opgele verd inzake het negatieve beleid van het Gemeentebestuur van Leiden. Ook nadien hebben wij vele telefonische reacties gehad, die ons gesterkt heb ben, dat wij wat onze zaak betreft het hebben opgenomen tegen een absurd beleid van het gemeentebestuur. Met de reacties op onze oproep, waarvoor onze dank, kunnen wij helaas niet verdergaan. Ons verweer moet voor u reden zijn eveneens het gemeentebestuur en zijn ambtenaren - de goeden niet te na gesproken - er op te wijzen, dat ZIJ er zijn, de belangen van de burgerij op een integere manier te behartigen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11