'SoW-impasse de hand des Heeren' Roeivereniging Rijnland wil naar 500 leden Interplast terug uit Libanon ICAN wil kerken vertrouwd maken met aids Spoorloos Kerk Samenleving Joods kerkgenootschap distantieert zich van ultra-orthodoxen Leiden MAANDAG 24 APRIL 1995 BUITENLAND KORT Paasfeest PLO-leider lasser Arafat heeft gisteren samen met de Grieks-orthodoxe minder heid in het door de Palestij- nen bestuurde Gaza het Paasfeest gevierd. Na de mis in de Theodoroskerk zei Arafat te hopen dat hij vol gendjaar in Jeruzalem Pasen kan vieren. Pater George Awad verwelkomde Arafat, een moslim, met het aanbie den van een paasei. De PLO- leider, wiens vrouw een Pa lestijnse christen is, hecht er aan, de godsdienstige feesten van de christelijke minder heid in Gaza bij te wonen. Ongeveer 3300 van de bijna één miljoen Palestijnen in het overwegend islamitische gebied behoren tot het chris tendom. Aartsbisschop Paus Johannes Paulus II heeft Fernando Saenz Lacalle benoemd tot aartsbisschop van de Salvadoraanse hoofd stad San Salvador. Het aarts bisdom waar de legendari sche Oscar Romero tot zijn gewelddadige dood in 1980 de scepter zwaaide, krijgt in Saenz Lacalle een zeer be houdende bisschop. De op volger van de vorig jaar over leden Arturo Rivera Damas behoort tot de uiterst conser vatieve rk-beweging Opus Dei. Saenz Lacalle (66) is in Spanje geboren en woont sinds 1962 in El Salvador. Hij is nu nog hulpbisschop van Santa Ana, in het westen van het Middenamerikaanse land. CD-Rom De bijbel verschijnt volgend jaar in Rusland op CD-Rom. Dit heeft directeur Ilja Lewin van de uitgeverij Media Me chanics in Moskou bekend gemaakt. De elektronische bijbeluitgave wordt geïllu streerd met de mooiste Rus sische ikonen. Bovendien komt er een gesproken com mentaar bij. Metropoliet Piti- rim, hoofd van de uitgeverij van de Russisch-Orthodoxe Kerk, riep de gelovigen en banken op dit project finan cieel te ondersteunen. De kosten worden begroot op ruim 160.000 gulden. De na men van de sponsors worden in het woord vooraf ge noemd, aldus de commer cieel denkende Pitirim. Van der Graaf spreekt van historische week Dr. ir. J. van der Graaf ziet in de impasse in het Sa men op Weg-proces 'de hand des Heeren'. Dit schrijft de algemeen secre taris van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk deze week in de Waarheids vriend, het Bondsorgaan. Hij spreekt van een historische week in het verenigingsproces van de Hervormde, Gerefor meerde en Evangelisch-Luther- se Kerken. Op verzoek van 24 van de 75 Hervormde classes (regionale kerkvergaderingen) om een extra-synodevergade ring over SoVV besloot het mo- deramen (dagelijks bestuur) om hiervoor op de junivergadering tijd vrij te maken. Verder be sloot het moderamen de beide SoW-partners voor te stellen de trio-synode van eind mei tot volgend jaar januari uit te stel len. Ook de fusie van de ar beidsorganisaties wordt op de lange baan geschoven. Bij de leiding van de Her vormde Kerk is volgens Van der Graaf het besef doorgebroken dat het proces zoals het zich nu ontwikkelt, vastloopt omdat het Bij de leiding van de Hervormde Kerk is volgens De Graaf het besef doorgebroken dat het SoW-proces in deze vorm in de gemeenten wei nig draagvlak heeft. foto wim dijkman met name in de Hervormde Ge meenten onvoldoende draag vlak heeft. Er is nu zo krachtig op de rem getrapt dat het moei lijk zal zijn om de vaart er weer in te brengen. Er is, zo schrijft Van der Graaf, van vele kansels en door op rechte vromen gebeden of het Samen op Weg-proces krachte loos mocht worden gemaakt, als het niet de toets van Woord en Geest kon doorstaan. ,,Nu dan ook in de (kerk-)ordelijke weg, langs de weg van de ambtelijke vergaderingen, een keer in het proces lijkt te komen, hebben we daarin ook de hand des Hee ren op te merken." Van der Graaf eindigt zijn ar tikel met de woorden: ,,De God des Verbonds wijze ons nog een nieuwe weg, een andere dan die van SoW, om als kerk geestelijk vruchtbaar te zijn, temidden van ons volk, dat ten dode wan kelt." Het bestuur van het Neder lands-Israëlitisch Kerkgenoot schap heeft zich gedistanti eerd van de ultra-orthodoxe joden die de nationale joodse herdenking van vijftig jaar be vrijding boycotten. In een vo rige week in het,Nieuw Israë- lietisch Weekblad gepubliceer de verklaring neemt de centra le commissie afstand van 'de uitlatingen en het gedrag van een kleine groep binnen de joodse gemeenschap'. Verder betreurt het bestuur dat de meeste rabbijnen die binnen het (orthodox-)joodse kerkgenootschap werken, niet naar de herdenking op 7 mei in Amsterdam gaan. „Wij zijn van mening dat al onze rabbij nen bij deze bijeenkomst aan wezig behoren te zijn." „Vanaf het begin stond bij ons voorop dat de herdenking van het einde van de oorlog samen met de andere joodse kerkgenootschappen moest gebeuren. Gezamenlijk wer den wij als joden vervolgd, zonder onderscheid naar le vensovertuiging. Gezamenlijk rust op ons de plicht te her denken", aldus het bestuur van het grootste joodse kerk genootschap in Nederland. Een handjevol ultra-ortho doxen maakt er echter be zwaar tegen dat het NIK bij deze herdenking samenwerkt met het Verbond van Liberaal Religieuze Joden in Neder land. Onder druk van de ultra- orthodoxie heeft de hoogbe jaarde opperrabbijn M. Just, na eerder zijn goedkeuring te hebben gegeven, voorzanger Hans Bloemendal alsnog ver boden aan de herdenking mee te werken. Tijdens de bijeenkomst in de grote portugees-israëlieti- sche synogoge bij het Jonas Daniël Meijerplein in Amster dam zullen rabbijn B. Druk- arch, premier Kok en oud-bur gemeester Van Thijn het woord voeren. Naar verwach ting wonen de prinsen Claus en Willem Alexander de her denking bij. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 071-356356 Familii Rooseveltstraat 82 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-128030 DIRECTIE G P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, F. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE GJ. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst H.W van Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, Redactie: 071-321 Hoofdredactie: 071-315 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-143 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 3' per maand (autom betaling) 3( per kwartaal (acceptgiro) 8; per kwartaal (autom. betaling) 8( per jaar (acceptgiro) f33', per jaar (autom betaling) 33( VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) 134feEJ la LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte Ou. hebben of blind zijn (of een andere leestijd dicap hebben), is een samenvatting v regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor informal.. 08860-82345-(Centrum v ZIEKE ONGEVALLENDIENST N H U I BEROEPINGSWERK (Sow): HJ. Damstra en me» C.H. Damstra-Schreuder (beiden part-time), kandidaten te Leiden, c dit beroep hebben aangenomen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Middelburg-Zuid: J.M. Kleppe te Rijssen-Noorderkerk. „Aids moet een woord worden dat in onze kerken be kend is", vindt Robert Vitillo, coördinator van het Inter nationale Christelijke Aids Netwerk (ICAN). Ongeveer veertig Europeanen bespraken dit weekeinde in Am sterdam hoe ze de ontkenning, afwijzing en verlegen heid van veel kerken ten aanzien Van aids kunnen be strijden. Voor Nederland waren onder anderen de Am sterdamse drugspastor R. Dullaert en de hervormde predikant ds. W. van der Sluys aanwezig. De wieg van ICAN stond in Amsterdam, waar in 1992 de internationale aidsconferentie plaatsvond. Tijdens een bijeenkomst over godsdienst en aids kreeg Vitillo, programma-directeur van de rk-hulporganisatie Caritas Internationalis, de ongezouten agressie van de aanwe zigen over zich heen. Veel mensen die met hiv besmet zijn of aan aids lijden, voelden zich door de schijnhei ligheid en zedenprekerij van vooral de Rooms-Katholie- ke Kerk in de kou gezet. „De kerk heeft mijn vriend ver moord", riep één van hen zelfs. Geschrokken van de heftige reacties besloten Vitillo en andere kerkmensen tot de oprichting van ICAN. Het netwerk wil vooral steun geven aan kerkelijke hulpver leners die met hiv- of aidspatiënten werken, en de ker ken van het aidsprobleem bewust maken. Vitillo bespeurt in de kerken nog steeds veel ontken ning. „Veel kerkmensen zien aids als iets dat ver van hun bed is. Ook hebben ze vaak de neiging om aidspa tiënten zelf de schuld van hun besmetting te geven. Bo vendien vinden kerken het nog steeds moeilijk om het over seksualiteit te hebben." Volgens Vitillo heerst er in de kerken ook grote verlegenheid ten aanzien van de dood van zoveel jonge mensen. „De kerk zou een boodschap van hoop tegenover de dood moeten heb ben, maar in verband met aids heeft ze die nog niet goed ontwikkeld. Ook in de Europese kerken zijn de vooroordelen de wereld nog niet uit, vindt Vitillo. „Ook hier zijn mensen nog steeds bang om medegelovigen te vertellen dat een vriend of familielid aan aids is gestorven. Ze zeggen lie ver dat hij of zij aan kanker leed, uit angst dat ze ver oordeeld worden. Ik moedig vooral pastores aan om het in hun gemeenten over aids te hebben, ook al ken nen ze niemand die de ziekte heeft." en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor p ners bovendien van 10.30 -11.15 uuren van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 uu na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30—15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 u uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 u Afdeling hartbewaking (CCU)en i n nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uu en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk klasse I (voor vaders tot 21 ,(|P i 18,30-19.30 uur, klasse 11.00 i uitsluiten mdag vi voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is e ?lijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. >ekers gelden de volgende tijden: keel-, ne >gie: 14.15-15.00 uuren 18.30-19.30 uur; oogheelkunde heelkunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-47.tlC uur: babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. zoek modelij VRIJE TIJD LEIDEN Bingo. In het clubgebouw van speeltuinvereniging Zuiderkwartier |||!j aan de Anjelierstraat wordt op dinsdag 25 april een bingo gehouden. Aanvang: 20.00 uur. Verzet. De Vereniging Oud-Leiden houdt op dinsdag 25 april een le zing met de titel 'Facetten van het Leidse verzet in de Tweede We reldoorlog'. De lezing door drs. R. van Maanen is gebasseerd op ge sprekken met Leidenaars. De lezing begint om 20.15 uur in de La kenhal. Bollentocht. Buurthuis Matilo organiseert dinsdag 25 april de Bol- lentocht. Het vertrek van deze fietstocht door de regio is om 9.30 vanaf Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126. De kosten zijn 2,50 gulden. Informatie: 071-412515 Kijkavond. De leerlingen van de Zijlwijkschool in de Merenwijk la ten dinsdag 25 april van 18.30 tot 19.30 de resultaten van het project '50 jaar bevrijding' zien. Ook zijn er op deze avond enkele fotorepor tages te bekijken. Diabetes. Na de jaarvergadering van de Diabetes Vereniging Neder land op dinsdagavond 25 april wordt er een voorlichtingsbijeen komst gehouden in het AZL. Op deze bijeenkomst wordt gesproken over oogcomplicaties. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw 1, patio 0 van het Academisch Ziekenhuis. Aanvang: 20.00 uur. Kledingbeurs. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organi seert dinsdag 25 en woensdag 26 april de Leidse Zomerkledingbeurs. Dames- en kinderkleding, schoenen en tassen worden ingenomen op 25 april van 10.00 tot 16.00. De verkoop wordt gehouden in 't Pand aan tie Caeciliastraat 18 op dinsdag van 19.00 en 21.00 en woensdag van 10.00 tot 14.00 uur. Inlichtingen: 071-132920/131335 ALPHEN AAN DEN RUN Turks. Wie op vakantie naar Turkije gaat, kan nog voor de zomer een stoomcursurs Turks volgen in wijkcentrum De Oude Wereld. Belangstellenden kunnen dinsdag 25 april van 18.30 tot 19.30 mee doen aan een gratis proefles. Informatie: 01720-92896. Lingerieshow. In het Kasteel wordt dinsdag 25 april een lingerie en badmodeshow gehouden. In de pauze wordt een weekeinde Parijs onder de gastvrouwen verloot. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is 7,50 gulden, inclusief een consumptie. Informatie: 01720-34803 Oud-Alphen. In buurthuis Westerhave aan de Emmalaan wordt op dinsdag 25 april een videofilm over Oud-Alphen vertoond. Er zijn onder meer beelden te zien van de aanbouw van de Gouwebrug in 1937 en bommen op een huis in de Raadhuisstraat. Aanvang: 14.30 Gedeputeerde opent nieuw clubgebouw Gedeputeerde H. van der Goot van de provincie nam afgelopen zaterdag het n 2 clubgebouw van Rijnland officieel ii 'Je moet wel van een beetje avontuur houden LEIDSCHENDAM/VOORSCHOTEN De Roeivereniging Rijnland streeft ernaar te groeien naar 500 leden.. De vereniging heeft momenteel 370 leden. Nu de vereniging echter een nieuw clubgebouw heeft zijn de moge lijkheden om het ledenaantal verder uit te bouwen volop aan wezig. „De laatste jaren hebben we niet veel aan promotie ge daan omdat we in het oude ge bouw aan de Kniplaan in Voor schoten niet echt meer konden groeien. Dat is nu echter anders geworden. We willen de Volledi ge capaciteit van ons nieuwe gebouw gaan benutten", zegt secretaris A. Voorschuur van Rijnland. Gedeputeerde H. van der Goot van de provincie gelopen zaterdag het clubgebouw (tevens boten- loods) van Rijnland officieel in gebruik. Hij deed dat door he. naambord te onthullen er A loodsdeuren te openen. De eniging is verhuisd van Voor schoten naar Leidschendam maar bevindt zich nog steed aan de Vliet: het adres Oostvlietweg 63, naast de jacht haven van recreatiegebied Vliet land. Het nieuwe clubgeboi 'heeft bijna een miljoen guldei gekost. Rijnland heeft de helf van dat bedrag gespaard, de wordt geleend. Ongeveer 150 mensen zochten zaterdagmiddag hé open huis. Ze maakten gebrujl van de gelegenheid om de lood: en de roeiboten te bekijke mochten zelfs een stukje r( Diverse bezoekers werden gelijl al lid. Het lidmaatschap kos 421 gulden per jaar voor s ren, roeiende paren zijn goed koper uit. Informatie: tel. 071 172268. OEGSTGEEST Vrouwen. 'Je bent goud waard' is de titel van een koffie-ochtend var de werkgroep van christenvrouwen uit verschillende Leidse kerken op dinsdag 25 april in multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. De koffie-ochtend duurt van 9.15 tot 11.15 uur. Kinderoppas aanwezig. Een medisch team van het Leidse bedrijf Interplast Hol land heeft van 25 maart tot 8 april geopereerd in Libanon. In deze twee weken zijn 97 kinde ren behandeld aan onder ande re lipspleten en brandwonden. Het is de eerste keer dat een medisch team via Interplast 20.30 uur Nederland 1 Debby Petter zoekt vermiste personen naar Libanon is uitgezonden. Tot nu toe opereerden vrijwilli gers van Interplast ieder jaar in Vietnam, Ghana en Oeganda en de kans is groot dat Libanon aan deze rij wordt toegevoegd. Via Interplast, Internationale Plastische Chirurgie, gaan me dische teams naar ontwikke lingslanden om aandoeningen van de plaatselijke bevolking te behandelen. Plastisch chirurgen en anesthesisten nemen vakan tiedagen op om als vrijwilliger naar het buitenland te gaan. Eenmaal daar komen ze aan doeningen tegen die in Neder land redelijk gemakkelijk ver holpen worden. In Nederland bijvoorbeeld worden kinderen met een aangeboren afwijking al op jonge leeftijd geopereerd. In ontwikkelingslanden is plas tische chirurgie echter nog on bekend of niet voor iedereen bereikbaar en moet iemand zijn leven lang doorlopen met een handicap. Eén van de artsen die is mee gegaan naar Libanon is B. de Jong uit Noordwijk. De situatie in Libanon doet De Jong, zelf inmiddels gepensioneerd, den ken aan Nederland vlak na de Tweede Wereldoorlog. „Na ze ventien jaar burgeroorlog is al les kapot en iedereen is voor zichzelf en voor zijn familie be zig aan de wederopbouw. In Nederland kwam de regering met sociale voorzieningen. Die ontbreken in Libanon en daar door kunnen veel kinderen niet behandeld worden." De meest voorkomende aan doeningen in Libanon waren brandwonden. Het team van Interplast heeft niet alleen ge opereerd, ook gaven de artsen advies voor de nabehandeling van de wonden. „Gelukkig stel de de Libanese regering twee specialisten beschikbaar anders zou een operatie weinig Zin hebben", aldus De Jong. Artsen die via Interplast naar een ontwikkelingsland gaan, gaan volgens Y. Nesselaar, voor lichtster van Interplast, vaak uit een soort ongenoegen. „De meeste artsen vinden het frus trerend dat kinderen die op zo'n korte afstand van Nederland wonen niet behandeld kunnen worden", vertelt ze, „Helemaal als je bedenkt dat de kneepjes van het vak door een chirurg eenvoudig zijn te leren." Met een bezoek van Inter- plast snijdt het mes aan twee I Naam kanten. Kinderen worden aan I een aandoening geholpen en tegelijkertijd worden er plaatse- Aüres lijke artsen opgeleid om de ope- raties zelf te verrichten. Dat Postcode laatste is ook een van de dingen die De Jong het meest is bijge bleven. „Demensen met wie we hebben gewerkt zijn heel be trokken en ontzettend leergie rig-" Stuur mij meer informatie over De meest verkochte HR Combi cv-ketel 200,HR subsidie 100,Nefit premie tijdelijk met 300,— voordeel De Nefit premie geldt tot 1 September 1995 voor de Nefit Combi HR 21, 32 en de 21V80. Woonplaats Stuur de coupon on'gefrankeerd op naar Nefit Fasto B.V., antwoordnummer 500, 7400 VB Deventer. |VI Eh Call* f Of bel de gratis Nefit Hulplijn: 06-0786 lil tH I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10