Vrije tijd Tijd voor groenblijvers Versieren met gedroogde bloemen SATERDAG 22 APRIL 1995 REDACTIE: HENRIETTE VAN DER HOEVEN 023-150263 TUIN Met de zogenaamde containerplanten is het mogelijk om vrijwel het hele jaar door nieuwe planten in de tuin te hebben. Dat neemt niet weg dat de énige en ware goede planttijd voor blad- en naaldhoudende planten nu is: in april. April is niet alleen de beste maand, ook voor containerplanten, april maakt het mo gelijk om de veel goedkopere planten uit de volle grond nu in de tuin te zetten. Dat kan handen vol geld schelen en het resultaat is even goed, soms beter. Vooral als er een heg gezet moet worden, hebben volle- grondsplanten de voorkeur, al is het alleen vanwege het prijsverschil. Bij het planten van coniferen en/of bladhoudende planten zoals rododendrons en dergelijke, is het (nzaak om het netje dat om de tere wortels wordt geknoopt, zolang mogelijk te laten zitten. In heel oude boeken vind je nog wel li de raad om dat netje alleen maar in te knip- pen, maar dat gaat vandaag de dag niet meer op. Vroeger waren netjes van jute, dat vergaat vanzelf in de grond. Tegenwoordig is het van kunststof en blijft de wortels in de weg zitten. En nu het planten: eerst maken we een kuil 'die groter is dan de wortelkluit van onze aanwinst. Planten we een heg dan maken we een rechte, brede en diepe sleuf waar de planten dan allemaal tegelijk in gezet wor den. Onderin de sleuf of de kuil gaat eerst wat luchtige compost en dan pas komt de plant erin. Met de wortels nog steeds stevig in het netje. Pas als alles goed op de plaats staat, maken we het net los en en trekken we het heel voorzichtig onder de plant uit, zo dat er zoveel mogelijk aarde tussen de fijne haarwortels blijft zitten. Als alles staat zoals het moet staan, wordt de kuil of gleuf weer dichtgegooid. Eerst flink wat compost, liefst gemengd met turf, want daar houden coniferen en ook rodos van. Dan nog wat aarde en stevig aantrap pen. Liefst op de grond om de plant iets la ger houden dan de rest van de tuin, zodat het gemakkelijk is om water te geven. Dat is namelijk nodig. Oók als het regent. Het wa ter zorgt ervoor dat de aarde goed,tussen de wortels spoelt, zodat deze zich onmiddellijk hechten en dat is van het grootste belang. Mochten er tijdens het vervoer of het plan ten wat takken of takjes beschadigd zijn, dan worden die nu meteen teruggesnoeid. Mocht er een droge periode komen dan af en toe gieten en eventueel broezen. Is er zeer harde nachtvorst voorspeld, dan de nieuwe planten afdekken. LEZERSVRAAG Een zeer uitgebreide brief kreeg ik van H. DE GROOT UIT HEEMSTEDE. De bramen dragen mooi en rijk, maar de vruchten wor den niet zacht en echt rijp. Weliswaar don ker. Het is dus geen aantasting van de bra- mengalmijt, want die zorgt ervoor dat de vruchten hard en rood blijven. Aan mij om dit raadsel op te lossen. Uiteraard kan dit niet, maar ik zal wel een veronderstelling la ten horen. Bramen zijn liefhebbers van véél vocht. Vanaf de bloei móeten ze over vol doende water kunnen beschikken. In de na tuur plegen ze vaak langs greppels te groei en. Schaduw kunnen ze ook verdragen. Dus vraag ik me af of de bramen niet al te zon nig en droog staan. Geregeld en véél water geven zou het probleem dan oplossen. Ook kunnen de harde, maar overigens rijpe vruchten uitstekend verwerkt worden in bramengelei. Tot slot valt het nog te probe ren door een van de bramen van de herfst, als voldoende vocht niet geholpen heeft, te vervangen door een ander soort om te kij ken of het aan de standplaats ligt. Hoor ik nog eens of het allemaal lukt? Het gazon blijft ons gezamenlijk zorgen kind. Dus was ik in het geheel niet verbaasd toen ik een brief kreeg over zeer veel mos in het gras. Dat is mij deze winter ook overko men: veel zure regen die bovendien veel voeding bevat voor het mos en verder wei nig zon voor het gras. Wat wil je dan nog. Gelukkig is er sedert enige tijd een biolo gische mest in de handel die het mos 'op lost' en het gras voedt: Bio-Gazon-Azet. Ik heb er uitmuntende resultaten van gezien. Is deze mest niet gemakkelijk verkrijgbaar, dan maar flink harken (vertikuleren is lang niet altijd nodig) zodat veel verdwijnt. Dan gezeefde compost of goede tuinaarde, in clusief een organische mest-met veel stik stof (N) gebruiken. Bloedmeel voldoet goed, er is ook grasviano en iets dergelijks in de handel. Maar gebruik liever géén gif en che micaliën. Daarmee worden de wormen en andere organismen uitgeroeid en wordt de grond vast en dus aantrekkelijk voor mos. De magnolia van MEVROUW RUYGROK UIT LEIDEN heeft bloemen die half verrot zijn. Al drie jaar lang. Kan het zijn dat dit het gevolg is van een te vroege bloei en dus nachtvorstschade? Ze bloeien ook dit jaar veel eerder dan andere jaren. Staat de plant wel beschut? Daar houden magnolia's van. Verder blijkt dat veel magnoliasoorten niet erg van kalk houden. Is er wellicht teveel kalk gestrooid? En probeer eens om volgend voorjaar een rieten mat zo te zetten dat de bloemen in de knop niet meteen door de ochtendzon worden beschenen, want zon na vorst geeft de meeste schade. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie VRIJE TIJD. HOBBY Het voorjaar is de tijd voor viooltjes, boter- en paardebloemen, margrie ten, enz. Zolang ze voor zichtig en met niet teveel tegelijk worden geplukt zijn ze heel goed te dro gen. Daarna kun je er wenskaarten, zelfgemaak te kadootjes mee versie ren. Het gaat dan om platge- droogde bloemen: geen moeilijk, maar wel een se cuur werkje. Voor het drogen zijn nodig: kran ten, vloeipapier of A-4 doorslagpapier, een plankje, bakstenen of zware boeken en een pin cet. Begin zo snel mogelijk, liefst meteen na 't pluk ken met drogen. Gebruik een goede, vlakke onder grond. Leg daarop een vel dubbelgevouwen kran tenpapier, met daar weer 5 velletjes vloei- of door slagpapier op. Leg voor zichtig de wat in model gedrukte bloemetjes en blaadjes op het doorslag papier, met de 'mooie' kant naar beneden. Dek het af met 5 laagjes door slagpapier en een dubbel gevouwen vel krantenpa pier, daarna weer 5 vellen doorslagpapier, bloemen enz. Blijf dit herhalen tot de bloemen op zijn. De stapel mag maximaal 15 tot 20 cm hoog zijn. Leg boven op het laatste vel krantenpapier een plank en verzwaar het geheel met bakstenen of dikke boeken: hoe zwaarder hoe beter. Om de kleuren zo goed mogelijk te be houden, moeten na 24 uur steeds 4 van de 5 vel len doorslagpapier en de kranten worden ververst. Het papier dat direct in aanraking komt met de bloemetjes moet blijven zitten, omdat de bloemen anders beschadigen. Zo nodig na 24 uur nogmaals verversen, zeker als de bloemen en blaadjes veel vocht bevatten. Na 8 tot 10 dagen is het materiaal droog. De kleuren blijven het mooist als de droog tijd niet te kort wordt. Neem de bloemen en blaadjes nooit met de vin gers op, gebruik een pin cet. Wenskaarten Na het drogen zijn er vele mogelijkheden om de bloemen te verwerken. In een zelfgemaakte bloe- mengroet bij voorbeeld, in de vorm van een dub belgevouwen wenskaart. Dubbele wenskaarten kunnen in de hoogte of Een zonneklep of tas versierd met droogbloemen zijn leuke cadeautjes, foto Gpd breedte worden gevou wen. Houd daar rekening mee bij het uitsnijden van het karton: 11x15 cm is een goede maat voor een wenskaart (houdt bij af wijkende maten rekening met de envelop). Maak op de plaats waar de vouw móet komen een zgn. ril- lijn. Hiervoor gebruik je een rilpen of vouwbeen. Maak een leuke composi tie en plak de bloemen, blaadjes en steeltjes met knutsellijm en een dunne, platte penseel heel voor zichtig op de kaart. Plastic Doorschijnend plakplastic geeft de mogelijkheid om de droogbloemen te ver werken in fleurige acces soires. Bij voorbeeld in een tas of zonneklep. Te ken eerst op papier op ware grootte de contour lijnen en verdeel het vlak in vakjes, zodat straks precies de plaatsen van de bloemen terug te vin den zijn. Plak deze teke ning met plakband op het werkblad vast, leg daar overheen een vel plak plastic (schutvel boven) en zet ook dat met plak band vast. Heel voorzich tig het schutvel wegtrek ken. Leg de bloemen en blaadjes met een platte pincet op de juiste plaats en duw zachtjes aan. En nu komt het moeilijk ste: het tweede stuk plak plastic tegen het eerste 'monteren'. Als dat niet heel langzaam en gelijk matig gebeurt, komen er luchtbelletjes tussen. Doe het als volgt: verwijder het schutvel, zet het plakplas tic met een plakbandje aan de bovenkant vast en laat het heel geleidelijk zakken, terwijl het boven op met een schone doek wordt aangedrukt. Komt er toch een luchtbelletje tussen, prik het met een speld door en duw de lucht eruit. Stik nu een zigzaglijn tussen de bloe metjes. Je hebt nu een plastic 'bloemenvel' waar mee u allerlei dingen kunt maken. Werk de randen af met biaisband en ge bruik keperband voor de hengsels. Z E OPGAVE CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Taal om het benauwd van te krijgen (6); 7. Grappige bijnaam I (5); 8. Geschil over drank (5); 9. Uit de war door de roep van dé wacht (5); 10. Kostbare staaf om op te liggen (4); 11. Gloeiende kandelaar (6); 12. Van het afdak je worden mensen vurig (6). Verticaal: 2. Vader moet stoppen met het kneden! (5); 3. Oorspronkelijk gebied van planten (6); 4. Mond van geschokte artsen (6); 5. Ver maal die vogel tussen je tanden! (4); 6. Onoverwinnelijke tegen stander aan de wal (8); 10. Kijk er maar eens door als je erop zit! (4); 11De poppen aan het dan sen op dit feest (3). OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL DE RECHTER R Mr. Jesse van Muylwijck mol) e^N) tde.ni zag iK. DïE MAN) WJEER NAAR. BUiTEfO KOMEN MET DE Videocamera VAN M'NJ BUUR MAN) B'J ZiCH V AHA EN) DAARMEE /S/AM HU EEN) GOEDDAT" GEHEEL OF GEDEELTELIJK AAN) Ebkj/\ AMPER. TOEBEHOORDE WE©, MET HET OOG MERK v/AM WEDER RECHTELIJKE TOEËÜSEMiMG HEINZ W Weersvooruitzicht ZATERDAG 22 APRIL H E T DOOR HANS VAN ES De maand april is in ons land be rucht om zijn ingrijpende weers veranderingen. Berucht, omdat zo'n omslag meestal in verband kan worden gebracht met een snelle afbraak van vroegtijdig zo merweer. Het Paasweekeinde van 1979 is een fraai voorbeeld. Op zondag heerste de zon bij maxima tot 23 graden; daags daarna voerde een harde noord wester gure buien aan bij amper 8 graden. Dit weekeinde onder gaan we een razendsnelle over gang van koud naar warm. Met een beetje fantasie kun je stel len, dat we binnen een tijdsbe stek van 36 uur door alle seizoe nen van het jaar worden geleid. Vrijdagmorgen vroeg werd het dieptepunt van een koudeperio- de bereikt met minima, die in Zuid-Hollanden Brabant schom melden tussen -2 en -4 graden. Overdag liep het kwik bij flink wat zon al op naar een graad of 11prettig lenteweer dus. Inmiddels had zich niet ver ten oosten en zuiden van Nederland nog aanzienlijk warmere lucht verzameld. Een markant warmtefront trok in een onge bruikelijke noordwestelijke richting over ons land en gaf gisteravond en vannacht regen bij een stevige noordoostenwind. De echte verras sing volgt vanmiddag, mits de zon er in slaagt goed door te breken. Vochtig-warme meditterrane lucht maakt het weer voelbaar zwoel en op de plaatsen waar het vrijdagmorgen nog vroor, staat het kwik zo maar op 20 graden! De warmtegolf wordt aangezwengeld door een de pressie, die via West-Frankrijk naar Ierland koerst. Er is dus zeker geen sprake van stabiel voorzomerweer. In de vochtige lucht ontstaan gemakkelijk stapelwolken en vanuit het zuiden neemt de kans op een regen-of onweersbui toe. Morgen krijgt de zon het moeilijker dan van daag, maar het is nog altijd vrij warm met maxima tot ca. 18 graden. De buienkans blijft aanwezig. Op wat langere termijn liggen de zaken er niet zo gunstig voor. Rond een grote bel koude lucht boven zuid west-Europa circuleren storingen. Begin volgende week blijft de kans op regen of een bui aanwezig. Het aantal uren zon is vermoedelijk ge ring. Vooral aanvankelijk is het nog zacht met ca. 16 graden, maar op de lange duur stuwt een krachtig hoog boven Groenland (1045 milli bar) weer aanzienlijk koelere lucht in onze richting. Zo blijft het voor jaar typisch Hollands - met vallen en opstaan. Neerslagkans E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Nu en dan zon, maar za terdag in het zuiden flink wat wolkenvelden en langs de zuidkust kans op regen. Maxima zaterdag van 3 graden plaatselijk in het noorden tot rond 12 in het zuiden; zondag op veel plaatsen iets zachter. Denemarken: Overgang naar zacht weer met zaterdag wolkenvel den en kans op regen; zondag geregeld zon. Mid- dagtemperatuur eerst rond 15 graden, zondag plaat selijk tegen de 20. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weekeinde met veel wolkenvelden en plaatselijk fiks wat regen. Zondag met name in En geland opklaringen. Mid- dagtemperatuur eerst van 9 tot 12 gra den,zondag rond 13. België en Luxemburg: Meest bewolkt en van tijd tot tijd flink wat regen. Middagtemperatuur rond 12 graden, zaterdag vooral in de Ardennen en in Luxemburg fiks wat warmer. Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag veel bewolking en plaatselijk veel regen. Zondag in de westelijke de partementen droger weer en kans op op klaringen; in het oosten waarschijnlijk opnieuw bewolkt en nat. Middagtempe ratuur zondag rond 13 graden, zaterdag in het westen enkele graden lager, in het noordoosten enkele graden hoger. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en op beide da gen kans op buiige regen, misschien met onweer. Middagtemperatuur onge veer 14 graden, in de Algarve circa 18. Madeira: Wisselend bewolkt en soms een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Spanje: Veranderlijk bewolkt. Zaterdag vooral in het noorden, en zondag ook elders, kans op buiige regen, plaatselijk met onweer. Middagtemperatuur in het midden en noorden van 10 tot 15 graden, zaterdag lokaal nog iets lager; aan de costa's in het zuiden maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en eerst nog kans op een paar buien. Aan de zuidstranden droog en geregeld zon Middagtemperatuur iets boven de 20 graden. Marokko: Westkust: vooral in het noorden enkele buien. Verder perioden met zon. Mid dagtemperatuur van 15 graden bij Tan ger tot 20 bij Agadir. Tunesië: Perioden met zon, nu en dan ook wol kenvelden; vooral zaterdag kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en voor al in het Alpengebied plaatselijk veel re gen. Middagtemperatuur rond 13 gra- Mallorca en Ibiza: Naast zonnige perioden van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Kans op enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Italië: Zaterdag in het zuiden eerst nog flink wat zon. Verder veranderlijk bewolkt en kans op buiige regen, soms met onweer. Met name aan de zuidflank van de Al pen kan veel neerslag vallen. Middag temperatuur van 17 tot 21 graden, in het noordwesten enkele graden lager, langs de Adriatische kust plaatselijk ho ger. Corsica en Sardinië: Vrij veel wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Malta. Zaterdag droog en flink wat zon. Zondag meer wolkenvelden en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur iets boven de 20 graden. Griekenland en Kreta: Zaterdag zonnig. Zondag meer bewol king en toenemende kans op buiige re gen. mogelijk met onweer. Middagtem peratuur op veel plaatsen rond 23 gra- Turkije en Cyprus: Zonnig. Zondag langs de Turkse west kust geleidelijk meer bewolking, maar wel droog. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 20 tot 24 graden. Duitsland: In het noordoosten geregeld zon en waarschijnlijk droog. Verder half tot zwaar bewolkt en kans op buiige regen Middagtemperatuur zaterdag van 18 graden in Rijnland-Palts tot rond 25 bij Berlijn, zondag vooral in het midden en zuiden koeler. Zwitserland: Aan de zuidkant van de Alpen geruime tijd regen, op grotere hoogte ook sneeuw; plaatselijk kan veel neerslag vallen. Aan de noordkant van de Alpen kleinere neerslagkansen en misschien wat zon. Maxima rond 14 graden, in noorden zaterdag hoger. Oostenrijk: Aan de zuidkant van het Alpengebied bewolkt en vooral in het westen fiks wat neerslag.Aan de noordflank van de Al pen droger weer en met name rond We nen geregeld zon. Middagtemperaturen rond 20 graden, zaterdag in het noord oosten beduidend hoger. ZONDAG 23 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.27 Zon onder 20.48 Maan op 03.39 Maan onder 14.06 Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 11.20 23.56 10 53 23.29 Laag 06 10* 19.20 05.51 19.01 MAANDAG 24 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.25 Zon onder 20.50 Maan op 04.06 Maan onder 15.18 Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 12.24 000.08 23.33 11.57 Laag 07.36- 20 45 07.17 - 20.26 Weerrapporten 21 april 17 uur: half bew. ono6 Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg halt bew hall bew half bew onbew. zzo6 iol3 22 17 0.6 »7 16 7 1.0 wl 13 9 61.0 to 3 15 13 0.0 nno2 10 5 0.2 zzo6 19 7 0.6 ozol 19 12 0.0 zzw3 5 1 19.0 Wenen hall bew Bangkok licht bew Buenos Aires zwaaroew Casablanca halt bew Johannesburg licht bew Los Angeles onbew New Orleans regenbui TelAvm licht bew. 29 21 0.0 20 14 00 21 10 0.0 21 10 0.0

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7