Weer gifgas-alarm in Yokohama Italië onberoerd naar stemlokaal Buitenland h Bemiddelaars vast op vliegveld van Sarajevo /Maleisische premier Mahathir ïeemt bij verkiezingen geen risico Twee doden door bom in Istanbul Onderzoek naar Duitse smokkelzaak Dominee Boesak volgens onderzoek niet schuldig e laven Kobe Twee jaar cel voor leider *4 uur open Duitse neonazi-partij LtERDAG 22 APRIL 1995 ^S: blijven praten met N-Korea rington» De Verenigde Staten willen de dialoog met Noord- urea over de vervanging van zijn kernreactors voortzetten op en hoger niveau. Dat heeft de Amerikaanse minister Christop- er (buitenlandse zaken) gisteren gezegd naar aanleiding van et mislukken van onderhandelingen in Berlijn. De gesprekken, ei hij, kunnen worden voortgezet zolang de bevriezing van het ernprogramma van Pyongyang wordt gehandhaafd en ze hun eactors niet in bedrijf stellen. Twintig doden in Nicaragua door cholera iaanagua Aan de Atlantische kust van Nicaragua zijn volgens iet leger van het Middenamerikaanse land de afgelopen twee ij veken 22 mensen aan cholera overleden. Helikopters van het le- ier brachten gisteren medicijnen, voedsel en medisch personeel iaar de plaats El Tortuguero waar vooral Miskito-indianen door Ie ziekte zijn getroffen. ^etland: vrouw geen predikant meer De Evangelisch-Lutherse Kerk in Letland, die sinds 957 vrouwelijke predikanten heeft, schaft de vrouw in het ambt veer af. De kerk is daarmee de eerste Lutherse Kerk ter wereld lie deze stap neemt. De meeste predikanten in Letland zijn te en vrouwelijke collega's, aldus een van de argumenten van artsbisschop Janis Vanags. Bovendien vormt de vrouw in het mbt volgens hem een belemmering voor de toenadering met Ie Rooms-Katholieke en de Orthodoxe Kerken. mnesty verontrust over Saudi-Arabië Amnesty International maakt zich ernstig zorgen over Ie scherpe toename van het aantal executies in Saudi-Arabië. 'ussen 20 januari en 19 april werden minstens 90 mensen te- echtgesteld, meer dan Amnesty ooit tevoren in het olierijke ko- linkrijk heeft vastgesteld. De ongerustheid van Amnesty betreft n/ Ie rechtsgang die 'volkomen voorbij gaat' aan internationaal ianvaarde waarborgen. Zo hebben beklaagden, die regelmatig vorden gefolterd, geen recht op formele vertegenwoordiging loor advocaten tijdens hun processen en bekentenissen. Thatcher krijgt Orde van de Kouseband onden De Britse koningin Elizabeth II heeft de hoogste onder- cheiding van het land, de Orde van de Kouseband, verleend E! «n lady Thatcher, de vroegere Conservatieve premier. De ko- lingin beslist zonder overleg met de regering wie de 24 leden ijn van de Orde. De Orde stamt uit 1348, toen volgens de over- evering de maïtresse van Edward III tijdens een bal aan het hof 'D< laar kouseband verloor. Koningin Beatrix is ook lid van de Orde. Aanslag op CDU-politicus voorkomen ri! ionn» De lijsttrekker van de CDU in de Duitse deelstaat Noor- Irijn-WestfaJen is gisteren op het nippertje aan een aanslag ont- inapt. Een 33-jarige man wilde Helmut Linssen in Schwelm, bij Wuppertal, met een mes te lijf gaan. Politiemannen konden de nan overmeesteren voordat hij kon toesteken. Noordrijn-West- alen gaat op 14 mei naar de stembus. ®TS: Geen voogdij lesbische moeder iichmondDe hoogste rechtbank in deAmerikaanse staat Virgi- ïia heeft gisteren geweigerd een lesbische moeder de voogdij te ;even over haar driejarig zoontje. De seksuele geaardheid van :ijn moeder zou het kind 'sociaal veroordelen', aldus de rechter. J)e moeder verloor twee jaar geleden al een rechtszaak over de joogdij over haar zoon omdat de rechter haar ongeschikt achtte 1 imdat ze met haar vriendin orale seks heeft, een misdrijf in de staat Virginia. Sinds 1993 heeft oma de voogdij over het jongetje. new york-sarajevo De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteravond besloten de verlichting van de sancties tegen Belgrado met 75 dagen tijdelijk te verlengen. Rusland was voorstander van een verlenging voor onbepaalde tijd. De sancties tegen klein-Joe- goslavië (Servië en Montenegro) waren afgelopen herfst verlicht als 'beloning' voor het verbre ken van de banden met de Bosnische Serviërs. Tot nu toe was de verlichting van de sanc ties telkens met honderd dagen verlengd. Afgezanten van de in Bosnië bemiddelende contactgroep zijn er gisteren niet in geslaagd gesprekken te voeren met Bosnische bewindslieden. Ze zitten sinds hun aankomst in de Bosnische hoofdstad vast op de luchthaven. De Bosnische Serviërs staan niet toe dat de diplomaten naar de stad gaan. De diplomaten komen uit Duitsland, Groot- Brittannië, Rusland, de Verenig de Staten en Frankrijk. De missie van de Verenigde Naties, om in samenwerldng met de contactgroep te voorko men dat de strijd in Bosnië ver hevigt, lijkt mislukt. Eind deze maand loopt een wapenstil stand van vier maanden af, die vooral de laatste vier weken overal is geschonden. Zonder hulp van de Nepalese VN-soldaten lukt het dit meisje nooit om in de wagen te komen. Het meisje is in een vluchtelingenkamp in Okucani, in Kroatië. Daar zijn moslims en Kroaten samengebracht die door de Serviërs zijn verdreven uit Banja Luka. foto ap»staton winter Politie en brandweer zijn gisteren in de Japanse stad Yo kohama opnieuw massaal uitgerukt nadat in een winkel centrum mensen branderige ogen en pijn in de keel kre gen. Het winkelcentrum ligt 200 meter van het treinsta tion waar afgelopen woensdag zo'n zevenhonderd men sen het slachtoffer werden van giftige dampen. Ook nu heeft de politie geen vloeistof of verpakkingen gevonden aan de hand waarvan kan worden vastgesteld om welk gas het gaat. daad. De daders hebben dit keer en afgelopen woensdag waarschijnlijk met spraybussen gewerkt. Vierentwintig mensen zijn mis- naar ziekenhuizen overge- tokyo «judith stalpers correspondent De Japanse autoriteiten ver moeden dat het om aanslagen gaat van de bracht, maar niemand hoefde worden opgenomen. Artsen noemen de klachten veel lichter dan die zich woensdag bij men sen in het treinstation voorde den. Het is de vierde gifgas-affaire in japan in anderhalve maand tijd. Dat geen enkele keer de verantwoordelijkheid is opge ëist, maakt het werk van de po litie extra moeilijk, omdat ze al le mogelijke scenario's moet openhouden. Vermoedens dat de religieuze sekte Aum Shin- rikyo achter de metro-aanslag van 20 maart in Tokyo steekt, worden steeds sterker. De poli tie heeft afgelopen week tien duizenden manschappen inge zet om leiders van de Aum sekte op te sporen. Afgelopen week einde werden nog eens duizen den agenten ingezet om Tokyo te behoeden voor de 'ramp, die de ondergedoken leider van de sekte, Shoko Asahara, had voor speld. Als ,alle aanslagen het werk van dezelfde organisatie zijn, lijkt het erop dat ze een uitput tingsslag met de Japanse autori teiten zijn aangegaan. Premier Murayama probeert steeds de bevolking gerust te stellen met de mededeling dat zijn regering )ppositie wordt geweerd op televisie er alles aan doet om de vrede en veiligheid van de Japanse bevol king zeker te stellen. Maar zijn woorden blijken niet met de re aliteit overeen te komen. Het is duidelijk dat een gifgasaanslag overal en altijd kan plaats vin den. Geen politiemacht kan dat verhinderen. Voorlopig blijft de Japanse politie massaal paraat. De klop jacht naar Aum-leden gaat door en plaatsen waar veel mensen samenkomen, worden extra be waakt. De bevolking vraagt zich echter af waar en wanneer de volgende ramp zal plaats vin den. den haag-bonn anp De Duitse plutoniumaffaire is op weg naar een nieuw hoogte punt. De oppositie in de Duitse Bondsdag overweegt een parle mentaireonderzoekscommissie in te schakelen. Met dit zware middel willen de SPD en de Groenen te weten komen of de Duitse regering en geheime dienst bewust betrokken waren bij de smokkel van uiterst ge vaarlijk plutonium uit Rusland. De oppositie voelt zich belogen door de Duitse autoriteiten. De grootste oppositiepartij, de so ciaal-democratische SPD, vraagt zich af of de regering tot nu toe wel de waarheid sprak over de affaire. SPD en Groenen nemen geen genoegen met de verklaringen die de twee vermoedelijke hoofdrolspelers in deze affaire, minister Schmidbauer en BND- chef Porzner, gisteren hebben afgelegd. Schmidbauer, die ver antwoordelijk is voor de veilig heidsdiensten, en Porzner wa ren donderdag in een besloten vergadering op het matje geroe pen door de parlementaire commissie belast met het toe zicht op de veiligheidsdiensten (PTC). De SPD en de Groenen hebben hun ontslag geëist. Het Duitse weekblad Der Spie gel wierp eerder deze maand een schaduw over de spectacu laire recordvangst van plutoni um in augustus 1994 op het vliegveld van München. In een toestel uit Moskou van de Duit se luchtvaartmaatschappij Luft hansa bevond zich te midden van de passagiers een koffertje met 363 gram plutonium 239. Volgens het tijdschrift ging het bij de vangst niet om een mees terzet van de Duitse geheime dienst en de regionale crimina liteitsbestrijding van de deel staat Beieren. Nee, Der Spiegel beweerde dat de hele operatie in scène was gezet om de nood zaak van de spionagedienst te onderstrepen en Rusland in dis- krediet te brengen. De drie verdachte atoomsmok kelaars, die de Duitse politie op het vliegveld van München ar resteerde, staan vanaf 10 mei terecht. Hun verklaringen wor den met spanning afgewacht. n haag aap luymes V( g e algemene verkiezingen in aleisië op 24 en 25 april lij- en voor premier Mdhathir ohamad (70) een peuleschil i worden. Zijn coalitiepartij 5 f et Nationaal Front (NF) be- oudt zijn royale twee derde ïeerderheid in de Dewan akyat (parlement). Hij blijft erste-minister, zo menen aarnemers. orige maand riep hij de kiezers p hem nog 25 jaar de tijd te :n om zijn plan Visie 2020 uit tvoeren. Met dit ambitieuze ogramma wil hij het land op- oten in de vaart der volkeren t de 21ste eeuw binnenlood- :n. Velen hebben hierin alle ertrouwen. Per slot van reke- ing groeit de economie sinds 17 met 8 procent per jaar. leisië veranderde in die tijd Wan een exporteur van ruwe l :ondstoffen in een jonge in- ustriestaat. Mahathir bij voorbaat Jfcker is van zijn overwinning, Seemt hij toch geen enkel risi- io. Door de verkiezingen te ver droegen, heeft de toch al sterk ïrdeelde oppositie weinig tijd haar krachten te bundelen. De oppositie is het overboden in het openbaar campagne te voe ren. Bovendien heeft de opposi tie geen zendtijd voor de televi sie, terwijl de door de staat ge controleerde media wel ruime aandacht schenken aan de pre mier en zijn ministers. De geringe persvrijheid werd Lim Kit Siang, de leider van de belangrijkste oppositiepartij Democratische Actiepartij (DAP), onlangs te gortig. Uit protest tegen dë bevooroordeel de pers en 'onvrije en oneerlijke verkiezingen' verbrandde hij voor zijn kantoor een aantal kranten. De DAP, die momen teel twintig van de 180 zetels heeft, geeft toe dat het geen en kele kans maakt de NF-coalitie te verslaan. Niettemin roept Lim de kiezers op op de oppositie te stemmen om zo het gevaar van een één- pairtijstaat" af te wenden. Hij verwijt Mahathir 'draconische' maatregelen tegen dissidenten. Lim, die de DAP al 25 jaar aan voert, beschuldigt de rege ringsleden van corruptie en on democratisch gedrag. „Maleisië is ondemocratischer dan toen het land in 1957 onafhankelijk werd", aldus de DAP in haar programma. Mahathir mag van Maleisië dan een 'jonge tijger' hebben ge maakt, de toegenomen welvaart leidt ook tot fraude, terwijl de kloof tussen arm en rijk ook groter wordt, aldus de DAP. Ook beschuldigt de oppositiepartij de regering ervan de Maleiers boven overige bevolkingsgroe pen voor te trekken. 55 Procent van de 20 miljoen zielen tellen de Maleisische bevolking be staat uit Maleiers (de oorspron kelijke bevolking), terwijl 35 procent uit Chinezen bestaat. De rest bestaat uit Indiërs. Hoewel een overwinning op na tionaal niveau uitgesloten lijkt, hoopt de DAP dinsdag in de deelstaat Penang, waar veel Chinezen wonen, vaste voet aan de grond te krijgen. In 1990 scheelde het niet veel of de par tij won er toen de verkiezingen. Een overwinning van de DAP in Penang, het economisch hart van Maleisië met grote bedrij ven voor computersoftware, zou een zware slag zijn voor Mahathirs aspiraties. Zijn NF regeert nu in twaalf van de der tien deelstaten. Alleen in de overwegend islamitische staat Kelantan regeert fde Pan-Ma- leisische Partij. IstanbulIstanbul zijn gisteren dooreen bomexplosie twee mensen om het leven gekomen. Explosieven die verborgen waren in een auto werden door een tijdmechanisme tot ontploffing gebracht toen het voertuig door een sleepauto een parkeerplaats opgereden werd. De wagen was verkeerd geparkeerd in de buurt van de Blauwe Moskee en de Hagia Sofia. Mogelijk dat de linkse krant Cumhuriyet het doelwit was. Tientallen auto's werden vernield door de zware explosie, die in een groot deel van de stad de gebouwen deed schud den op hun grondvesten en een felle brand veroorzaakte. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de ex plosies opgeeïst. foto ap kaapstad runa hellinga correspondent Allan Boesak is niet schuldig aan fraude. Dat is volgens het Franse persbureau AFP de con clusie van een onderzoek dat een commissie in opdracht van president Nelson Mandela heeft uitgevoerd naar de beschuldi gingen dat de Zuidafrikaanse dominee geld zou hebben ver duisterd. De volledige inhoud van het onderzoeksrapport wordt vandaag door vice-presi dent Thabo Mbeki bekend ge maakt. Het ging om hulpgelden die de Deense hulporganisatie Dan Churchaid aan Boesak's Stich ting voor Vrede en Gerechtig heid had gegeven. Zo'n 2,7 mil joen rand (pakweg 1,4 miljoen gulden) die bedoeld waren voor diverse hulpprojecten, zijn nooit op de plaats van bestem ming aangekomen. Het geld is gebruikt voor leningen aan het stichtingspersoneel. Vaststaat dat de boekhouder van de stichting, Freddie Steen kamp, zichzelf een forse lening heeft toebedeeld die hij niet kon terugbetalen. Ook anderen heb ben van hem geld gekregen. Steenkamp heeft dat tegenover- de politie toegegeven, en het was zijn bekentenis die Boesak direct mede verantwoordelijk maakte. Eind januari kwam Dan Churchaid met een eigen on derzoeksrapport, waarin Boesak van directe betrokkenheid bij, de fraude werd beschuldigd. Boesak ontkende de beschuldi ging dat hijzelf van de fraude heeft geprofiteerd. Maar hij trok zich hangende het politieonder zoek wel terug als ambassadeur bij de VN in Genève, omdat hij president Mandela niet verder' in verlegenheid wilde brengen. Sindsdien is over de affaire in Zuid-Afrika eigenlijk niets meer vernomen. Boesak is werkloos; en heeft zijn huis in de Kaap- stadse villawijk Constantia;. moeten verkopen. Een groot deel van de opbrengst is ge- bruikt om schulden van de stichting af te lossen. Het poli tieonderzoek naar de kwestie staat geheel los van het vandaag gepubliceerde regeringsonder- zoek en is nog niet afgerond. 'kyo gpd gs >e wederopbouw van de in ja nuari door de aardbeving ver roeste haven van Kobe in Ja- an gaat boven verwachting :1. De haven zal niet binnen rie, maar al binnen twee jaar eheel zijn gerestaureerd, zeg en de havenautoriteiten. Volgende week zaterdag ko ten zes container-overslag- laatsen in bedrijf. Dan moet de aven weer alle functies vervul- :n, zij het op kleinere schaal, lu draait de haven op vijftig rocent van de capaciteit. Werkgevers en werknemers in obe hebben besloten om de aven vanaf 30 april 24 uur per ag, zeven dagen per week te iten draaien. Zo'n veertig pro ent van de werkgelegenheid in e stad hangt direct of indirect de haven af. 7vfan d S bonn peter van nuijsenburg correspondent Het gerechtshof in Karlsruhe heeft Günter Deckert, leider van de neonazistische Natio nale Partei Deutschland (NPD) gisteren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens het aanzetten tot rassenhaat, ophitsing en belediging. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. Deckert had in 1991 tijdens een toespraak ontkend dat jo den tijdens de tweede wereld oorlog zijn vergast en was vo rig jaar wegens deze 'Auschwitz-leugen' tot een jaar voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Dit vonnis en vooral zijn moti vering heeft toen wereldwijd grote verontwaardiging opge roepen. Rechter Orlet van de rechtbank in Mannheim be- schfeef Deckert daarin als 'een karaktervaste persoonlijkheid met verantwoordelijkheidsge voel'. De officier van justitie was daarop in hoger beroep gegaan. Orlet werd met ziekteverlof ge stuurd, maar heeft zijn werk zaamheden inmiddels hervat. De zitting in het met publiek volgepakte gerechtshof in Karls ruhe werd gistermiddag ver stoord door aanhangers van de NPD-leider die Heil Deckert rie pen. Deckert zelf stak een an derhalf uur durend betoog af, waarin hij de moord op zes mil joen joden tijdens het natio- naal-socialisme 'geschiedvervalsing' noemde. Zijn advocaat had eerder uitstel van het proces gevraagd, omdat een eerlijk proces tegen zijn cliënt onmogelijk zou zijn. Dit verzoek werd door de rechter afgewezen. Uitslag kan beslissend zijn voor datum landelijke verkiezingen den haag henk van 't klooster De verkiezingen voor regionale en gé- meenteraden die morgen worden ge houden, brengen de meeste Italianen amper in beroering. Bij de politici ligt dat anders. Want de uitslag kan beslis send zijn voor de datum van de ver vroegde landelijke verkiezingen. In juni, zoals de rechtse partijen onder leiding van oud-premier Silvio Berlusconi wil len; of in oktober of nog later, zoals de linkse en centrumpartijen onder aan voering van de Democratische Partij van Links (PDS) wensen. President Oscar-Luigi Scalfaro, die als enige het parlement kan ontbinden en vervroegde verkiezingen kan uitschrij ven, heeft gewezen op het landelijke belang van de verkiezingen. „Drieën veertig miljoenen Italianen gaan stem men. De uitslag zal politieke betekenis hebben. Het is voor de president van weinig belang wie er wint. Wat telt, is de wil van het volk". Als rechts duidelij ke winst boekt, moet de president dat wel uitleggen als instemming met het idee om al in juni verkiezingen te hou den. Verkiezingen in juni kan Berlusconi voorlopig van het referendum over het bezit van zijn televisiezenders verlos sen. Dit referendum is voor 11 juni vastgesteld. Als de Italianen ermee in stemmen, zal iemand nog slechts één televisiezender mogen bezitten. Berlus coni zou dan twee zenders moeten ver kopen. Bovendien kunnen de Italianen zich dan uitspreken over het reclame monopolie van Berlusconi's onderne ming Fininvest. Als er vóór juni nieuwe parlementsverkiezingen worden uitge schreven, is het referendum een jaar lang van de baan. Berlusconi en zijn aanhangers, waaron der de neofascistische Nationale Allian tie van Gianfranco Fini, dringen al sinds eind vorig jaar op nieuwe verkiezingen aan. De regering-Berlusconi kwam toen ten val, doordat de meerderheid van de federalistische partij Lega Nord het ver trouwen in hem opzegde. Zij vonden Scalfaro tegenover zich. Die was van mening dat niet de kiezers, maar de po litici zelf de door de politiek geschapen problemen moeten oplossen. De president stuurde aan op de vor ming van een zakenkabinet onder lei ding van Lamberto Dini, minister van Financiën in Berlusconi's kabinet. Vori ge maand mislukte een poging van rechts om het kabinet naar huis te stu ren. Dini had zijn overleven te danken aan afgevaardigden van de orthodox- communistische Rifondazione Comu- nista, die hem tegen het bevel van de partijleiding in steunden. Voor Berlus coni reden om te zeggen dat in Italië de communisten aan de macht zijn, een stelling die daarna vaker uit zijn mond is gekomen. Eén van de hervormingsvoorstellen die het kabinet-Dini doorvoerde, betrof het kiesstelsel voor de vijftien regionale ra den. Het stelsel zou moeten leiden tot duidelijke meerderheden, maar het is zo ingewikkeld dat waarschijnlijk maar weinig kiezers er de volle reikwijdte van kunnen doorgronden. In grote lijnen komt het erop neer, dat tachtig procent van de zetels via het stelsel van evenredige vertegenwoordi ging wordt verdeeld, en twintig procent via een districtenstelsel. Door middel van een 'meerderheidspremie' moet er voor worden gezorgd dat de Regionale Junta, de Gedeputeerde Staten van een regio, altijd over zeker zestig procent van de stemmen in de raad beschikt. Volgens de peilingen ligt rechts op kop in zeven regio's, waarondef het noorde lijke Lombardije (Milaan) en het zuide lijke Puglia (Bari). Links lijkt te gaan winnen in vier regio's, waaronder Tos cane (Florence) en Emilia-Romagna (Bologna). In vier regio's is de situatie onduidelijk. In sommige gebieden, de regio's met een speciaal statuut, zoals Sicilië en Trentino Alto Adige, het vroegere Zuid- Tirol, hoeven de loezers niet naar de stembus. Behalve voor de regionale ra den wordt ook gestemd voor de ge meenteraden in zo'n 5.400 plaatsen, waaronder Florence, Bologna en Bari.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5