Betuwelijn moet er in het jaar 2004 liggen Hf van tilViiicHHin en strategie Jorritsma versloeg Maij-Weggen in tact Coalitie positief over herstel van koppeling SER wijst kabinetsplan Ziektewet en WAO af SCHITTERENDE AANBIEDING t BIJ VAN TIL Binnenland Proefdiervrij mag niet ageren tegen Yves Rocher Voorlopig laatste Tattoo-Convention Niet een halve, maar een hele in 1996 De drie coalitiefracties hebben gisteren gemengd gereageerd op het besluit van het kabinet- Kok om de koppeling tussen uitkeringen en lonen in de marktsector volgend jaar volle dig te herstellen. De PvdA is ronduit positief over het besluit, de WD en in mindere mate D66 zetten enige vraagtekens en schorten hun oordeel op in afwachting van de besluitvor ming over de totale begroting in augustus. Oppositiepartij CDA zegt 'weinig moeite' te hebben met het besluit. Premier Kok maakte het be sluit gisteren na afloop van de ministerraad bekend. Volgens Kok is volledige koppeling mo gelijk doordat het beter gaat met de economie en doordat er meevallers zijn in de sociale ze kerheid. Bovendien verbetert de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden sterk. In het regeerakkoord was in beginsel afgesproken dat de uit keringen volgend jaar maar voor de helft zouden worden gekoppeld, maar volgens Kok heeft het kabinet nu 'ongeconditioneerd ja gezegd' tegen een volledige koppeling. De maatregel repareert niet geheel hel koopkrachtverlies voor de minima in 1996. liet kabinet zal proberen met nade re maatregelen de inkomens van de laagstbetaalden wat ver der te verbeteren. In de zomer volgt hierover definitieve be sluitvorming. De werkgeversorganisatie VNO-NCW vindt volledig her stel van de koppeling niet de beste weg om koopkrachtverlies bij de minima te voorkomen. Het was volgens VNO-NCW be ter geweest een aantal voor ie dereen geldende belastingmaat regelen te nemen met wat extra aandacht voor de onderkant van de arbeidsmarkt. De vakcentrale FNV reageert positief op het koppelingsbe- sluit. Liever had de FNV gezien dat het kabinet vorig jaar al een dergelijk besluit had genomen. ..Maar liever ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald", aldus de woordvoerder. breiden tot drie jaar. Het eigen risico voor bedrijven zou daar bij een half jaar moeten wor den. In de laatste twee jaar zou de hoogte van de Ziektewet-uit kering afhankelijk moeten zijn van de leeftijd, zoals dat nu ook in de WAO het geval is. De pre mies zouden moeten variëren per bedrijfsvereniging. Voorzitter Rinnooy Kan van de werkgeversorganisatie VNO- NCW typeerde het SER-alterna tief als een aanbod dat het kabi net niet kan weigeren. Het kabi net hakt vermoedelijk volgende week de knoop door. Overigens stemde het kabinet gisteren in met het voorstel van staatssecretaris Kinschoten van sociale zaken om de WAO-boe- tes voor werkgevers per 1 juli af te schaffen. Dat betekent dat er na die datum bij werkgevers niet langer boetes worden geïnd voor arbeidsongeschikten die zich vanaf 1 juli 1993 ziek heb ben gemeld, vervolgens een jaar lang permanent in de Ziektewet hebben gelopen en daarna in de WAO zijn beland. De malus is vanaf de invoering omstreden geweest. De Sociaal-Economische Raad (SER) is unaniem tegen het ka binetsvoornemen de Ziektewet grotendeels af te schaffen en de uitvoering van de WAO te priva tiseren. Als voorlopig alternatief stelt de SER voor dc duur van de Ziektewet uit te breiden van één naar drie jaar. De SER heeft bezwaar tegen het kabinetsplan om het eigen risico voor bedrijven in de Ziek tewet uit de breiden van zes we ken naar een jaar. De raad acht die periode te lang, zeker voor kleinere bedrijven. Het kabi netsvoorstel de WAO-premie per bedrijfstak te laten variëren en bedrijven de kans te geven zich particulier te verzekeren voor het arbeidsongeschikt heidsrisico, wijst de raad even eens af. Particulier verzekeren zou te duur worden omdat het kabinet daaraan allerlei voor waarden wil verbinden. De SER heeft een aantal alter natieven voor het kabinetsplan, maar heeft daaruit nog geen keuze gemaakt. Als tussenop lossing stelt de raad voor de duur van de Ziektewet uit te ■'iiiiiiiiffia s t y I e M Model Fever koppelt eigentijdse vormgeving Combinatie 2+21/2-zits aan perfect zitcomfort. Een rundlederen in soepel rundleder bekleding en solide binnenwerk staan borg Mustang 'petrol' voor duurzaamheid en kwaliteit. Zolang de van 6090.- voorraad strekt is dit model op bestelling bij Van Til leverbaar voor een zéér speciale prijs: XTERDAG22 APRIL 1995 Daar waar de ex-minister van CDA-huize geen draagvlak wist te vinden voor de goederenspoor lijn die dwars door steden en natuurgebieden loopt, sprak Jorritsma uitvoerig met lokale be stuurders om de lijn acceptabeler te maken voor omwonenden. Ze liet het aan premier Kok over om D66 te doordringen van de financiële om standigheden. Deze taxeerde de extra mogelijk heden met een 'schippersoog' op maximaal 500 miljoen. Daarvan had hij geen spijt, zei hij giste ren. „Misschien is het daardoor wel onder een miljard gebleven". En van jorritsma zelf was het natuurlijk ook heel slim dat ze nog een bedrag van 100 miljoen ach ter de hand hield om een derde knelpunt het Pannerdensch kanaal enigszins aan te pak ken. En D66 helemaal over de streep te trekken. Ook al zitten er nog losse eindjes in het besluit, zoals de private financieringen een Europese prijsmaatregel voor het lange-afstandsvervoer over de weg, de Betuwelijn komt er. Misschien kunnen we 'm maar beter omdopen in de Jorri- tsma-baan. Voor het CDA zijn de druiven zuur. Een juichend rapportje van de Rotterdamse econoom prof. E. Bomhoff over de rentabiliteit van de Betuwe lijn heeft de WD volgens het CDA-Kamerlid Leers veranderd van horende doof in ziende blind. En dat terwijl de berekening van Bomhoff dat de Betuwelijn veel meer opbrengt dan het Centraal Planbureau becijferde, inmiddels door diverse deskundigen in twijfel is getrokken. Het CDA stelt pinnig vast dat D66 er geen 1,2 miljard extra voor de verbetering van vijf knel punten aan de lijn heeft uitgesleept, laat staan de miljarden waarover tijdens de verkiezingen werd gesproken. Het zal de christendemocraten bitter stemmen dat D66 het kabinetsvoorstel om voor 820 miljoen extra aan de Betuwelijn te ver spijkeren, bijna jubelend heeft ontvangen. Aan drie van de vijf knelpunten wordt iets ge daan, slechts eenmaal bij Giessen in de vorm van een tunnel. D66 sputtert echter niet tegen. En eigenlijk was dat ook wel te verwach ten. D66-woordvoerster Versnel versprak zich eind januari na de verschijning van het rapport van de commissie-Hermans al door te zeggen vooral zwaar te tillen aan een oplossing voor drie knelpunten: Gorkum, Tiel en het Pannerdensch Kanaal. Getalsmatig Gorkum zit er niet bij is het kabinetsberaad goed afgelopen voor D66. De gesprekken met lokale bestuurders hebben ertoe geleid dat een aantal knelpunten anders wordt opgelost dan hen oorspronkelijk voor ogen stond, verklaart D66 nu. „We hoeven niet roomser te zijn dan de paus", aldus fractievoor zitter Wolffensperger. Het komt er gewoon op neer dat de Democraten genoeg realiteitszin hebben om te beseffen dat je nooit het onderste uit de kan haalt. Aan D66 de zware taak om de 'milieugevoelige' achterban uit te leggen dat er daarom geen tunnel komt onder het Panner densch kanaal. Dat de WD haar verzet tegen de aanleg van de spoorlijn heeft opgegeven, komt door drie men sen: Jorritsma, Hermans en Bomhoff. De scepsis is volgens de WD omgeslagen in 'voldoende vertrouwen' omdat Jorritsma zich heeft ingezet voor verbetering van de leefomstandigheden van omwonenden en het verkrijgen van een breed draagvlak buiten de Tweede Kamer. De WD'er Hermans zat een commissie voor die na onderzoek concludeerde dat de Betuwelijn er moet komen, omdat alternatieven ontbreken. Het laatste zetje werd gegeven door hoogleraar Bomhoff (PvdA) die de opbrengst vqn de spoor lijn heel wat hoger inschatte dan het Centraal Planbureau had berekend. De PvdA was altijd al vóór en is nu 'tevreden'. En daarmee is de aanleg van de Betuwelijn, begin vorig jaar nog afgewezen door alle partijen be halve PvdA en CDA, een fait accompli. Bereikt met steun van de sociaal-democraten, liberalen en democraten, want daarvan heeft het kabinet zich terdege vergewist voor ze het besluit nam. De behandeling in de Tweede Kamer zal daarom vooral gaan over ondergeschikte zaken. Geen van de coalitiepartijen zal dit akkoord nog op het spel willen zetten. De heroïsche overwinning mag worden opgeëist door WD-minister Jorritsma van verkeer en wa terstaat. Maij-Weggen en Jorritsma staan niet langer tegenover elkaar in de Tweede Kamer, maar Annemarie heeft haar vroegere tegen standster en voorganger op het ministerie nog maals verslagen. Dit keer in tact en strategie. Memoires Poncke Princen uitgegeven npn haag De autobiografie van Poncke Princen verschijnt deze zomer. 'Mijn strijdbaar leven', zo luidt de titel van het boek dat wordt uitgegeven bij Bzztöh. De uitgeverij stelt in het vooruit zicht dat de omstreden Princen voor het eerst in detail vertelt over zijn desertie uit het leger tijdens de politionele acties in het toenmalige Nederlands-Indië. Brouwers (56) nieuwe hoofd van RVD ofn haag EefBrouwers (56) wordt de nieuwe hoofddirec teur van de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD). Hij volgt in september Hans van der Voet op die dan met pen sioen gaat. Brouwers is sinds 1983 directeur van de Philips Persdienst en bekleedde daarvoor diverse functies in de journalistiek, zowel bij de omroep (onder andere als nieuwslezer bij het journaal) als bij diverse dagbladen. Voor zijn overstap naar Phi lips was Brouwers een aantal jaren hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noor den. foto anp Lijk Duitse soldaat gevonden in tuin vlissingen In de achtertuin van een woning in Vlissingen is het stoffelijk overschot van een Duitse soldaat uit de Tweede We reldoorlog gevonden. Op de plek van het huis stond vroeger een belastingkantoor. In de tuin daarvan zijn in 1944 47 Duitse sol daten begraven. Drie jaar later zijn de stoffelijke resten opgegra ven en overgebracht naar het Duitse oorlogskerkhof in IJssel- stein. Kennelijk is toen één lichaam achtergebleven. Centrale nieuwsredactie op Radio 1 Hilversum Een centrale nieuwsredactie verzorgt met ingang van 1 september de programma's van Radio 1 tijdens de piekuren. Het algemeen bestuur van de NOS heeft dat gisteren besloten. De ingrijpende maatregel mag de omroep niets kosten. Een pro jectgroep moet op korte termijn de financiële en personele ge volgen uitzoeken. Het gaat om in totaal tweehonderd werkne mers. In de eerste opzet zou de nieuwsredactie bestaan uit een kleine honderd mensen. EO, AVRO, KRO, NCRV en TROS, die tegen het voorstel stemden, beraden zich op stappen. Man verdacht van nog twee branden Amsterdam De 29-jarige man die woensdagavond na de fatale brand in Amsterdam-Noord is aangehouden, wordt niet alleen van het aansteken van deze brand, maar ook van twee andere brandstichtingen verdacht. De man wordt nog vastgehouden. De man werd woensdagavond gearresteerd nadat hij in de buurt van de brand in Amsterdam-Noord, waarbij drie brandweer mannen om het leven kwamen, enkele kartonnen dozen in brand had gestoken. Die daad heeft hij inmiddels bekend. De betrokkenheid bij de drie branden ontkent hij echter. utrecht» anp De Vereniging Proefdiervrij mag maandag (Wereldproefdieren- dag) niet actievoeren tegen cos- meticafabrikant Yves Rocher. Doet ze dat toch, dan moet ze een dwansom van 100.000 gul den betalen. Dat heeft president mr. H. Hofhuis van de Utrecht se rechtbank gisteren bepaald in een kort geding dat Yves. Ro cher Nederland BV had aange spannen. Yves Rocher afficheert zich al jarenlang als diervriendelijk maar wil desondanks niet op de witte lijst van Proefdiervrij om dat het die niet betrouwbaar vindt. De actiegroep moest toege ven dat de lijst wordt samenge steld op basis van enquêtefor mulieren die fabrikanten zelf invullen. Een onafhankelijke controle ontbreekt. Voor Proefdiervrij is de weige ring van Yves Rocher om op haar lijst te gaan staan voldoen de reden om het bedrijf als dieronvriendelijk af te schilde ren. En dat is het cosmeticabe drijf beu. Advocaat Tomlow: „Yves Rocher heeft niets tegen de vereniging, sterker nog, is al jaren lid. Maar we zijn wel tegen de lijst. Over een tijdje komt er een Kema-keuring. Dan zullen wij ons nog dezelfde dag aan melden." De president bedacht zich geen moment alvorens hij Yves Rocher in het gelijk stelde. Dijkstal en Van Mierlo proberen onrust te sussen /den haag anp 'We willen proberen de spannin gen binnen de Turkse gemeen schap weg te nemen door zo open mogelijk te spreken. De Turkse organisaties hebben toe gezegd er alles aan te doen daaraan hun steentje bij te dra gen. Dat zei minister Dijkstal (Bin nenlandse Zaken) gisteren na afloop van een gesprek dat hij en Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) hebben gevoerd met een breed scala aan Turkse groeperingen in ons land. Volgens beide bewindslieden ^overheerst vooral de angst voor het overwaaien van geweld en aanslagen uit Duitsland. De Turkse organisaties hebben overigens gezegd hun demon stratie van morgen in Den Haag gewoon te laten doorgaan. Van Mierlo heeft de groepe ringen duidelijk gemaakt de Ne derlandse grondwet trouw te •blijven. Daarin is ondermeer vrijheid van vergadering is vast gelegd. Hij is bereid dat ook nog eens aan de Turkse regering uit te leggen om tot betere betrek kingen te komen. „Maar ik word ongeduldig als ze ons steeds vragen onze grondwet aan de laars te lappen", aldus de minister. Ook wanneer het Koerdisch parlement opnieuw in ons land zou willen vergaderen, zou dat in principe kunnen. De diplo matieke spanningen tussen bei de landen zijn geen reden voor een verbod op zo'n vergadering. .Alleen wanneer wij informatie hebben dat een dergelijke ver gadering zou leiden tot geweld dadige acties, tot criminaliteit of tot verstoring van de openbare orde, kan er sprake zijn van een verbod." Batenburg blijft voorzitter AOV eindhoven» anp „Batenburg heeft moeite met het woord politiek, maar als een partij meedoet aan verkiezin gen, word je nu eenmaal een politieke partij. Hij heeft zich daar bij neergelegd." Dat zegt Tweede-Kamerfrac tievoorzitter J. Nijpels van de ouderenpartij AOV. Het hoofd bestuur van de partij vergader de gisteren urenlang over de problemen waarmee het AOV de laatste weken te kampen had. De problemen zijn volgens partijsecretaris B. Dost voor 95 procent opgelost. Batenburg blijft voorzitter. Het dagelijks bestuur zegde twee weken geleden het ver trouwen in hem op, omdat hij zich negatief had uitgelaten over partijgenoten. Batenburg deed dat omdat hij een achtste plaats kreeg op de AOV-kieslijst voor de Eerste Kamer. Toch blijft hij op die, in principe on verkiesbare, achtste plaats staan. Batenburg heeft zich hierbij neergelegd, maar mag niet zeg gen waarom. De enige AOV'er die nog wel met de pers mag praten, is partijsecretaris Dost. Volgende week krijgen alle AOV-statenleden in Nederland een brief van het hoofdbestuur waarin zij worden opgeroepen de volgorde van de kieslijst aan te houden bij de verkiezingen. Het probleem-Van Winger den is volgens Dost echter nog niet opgelost. Het Tweede-Ka merlid heeft onlangs in perspu- blikaties laten doorschemeren dat fractievoorzitter Nijpels niet loyaal was aan de partij, omdat zij Batenburg zou laten vallen. Binnenkort krijgt Van Winger den bezoek van twee leden van het hoofdbestuur. Nijpels zegt in ieder geval nog vertrouwen in Van Wingerden te hebben. Kabinet hakt knoop door en trekt 820 miljoen extra uit De Betuwelijn kan na ja renlang gesoebat snel aan gelegd worden. Het kabi net heeft daar gisteren toe besloten, met steun van de regeringsfracties PvdA, WD en D66. Premier Kok en minister Jorritsma lieten gisteren blijken buitenge woon verheugd te zijn. Vanuit de milieubeweging en de lokale actiegroepen is teleurgesteld gereageerd. den haag gpd De aanleg van de spoorlijn tus sen Rotterdam en de Duitse grens gaat 8,1 miljard gulden kosten. Het kabinet heeft 820 miljoen meer uitgetrokken dan het vorige kabinet om knelpun ten op te lossen. D66, dat het hardst op verbeteringen heeft gehamerd, werd over de streep getrokken doordat Jorritsma gisteren 100 miljoen op tafel legde voor het knelpunt bij het Pannerdensch Kanaal. Eind 1996, begin '97 wordt begonnen met het project „van strategisch belang voor econo mie en milieu", zoals premier Kok het gisteren omschreef. In 2004 moet de goederenspoorlijn van de Rotterdamse haven tot aan de Duitse grens er liggen. De PvdA reageerde gisteren 'tevreden' op het kabinetsbe- slpit. De VVD, die aanvankelijk betwijfelde of de Betuwelijn wel rendabel zou zijn, heeft nu toch voldoende vertrouwen in het project. D66 reageerde zelfs ver- Een stille aanklacht tegen de Betuwelijn in het landschap nabij Tiel. foto anp Raphael drent heugd. Oppositiepartij CDA vindt het kabinetsbesluit niet overtuigend. De 820 miljoen extra voor het goederenspoor van Rotterdam naar Duitsland betekent wel dat er 'pijnlijke beslissingen' moe ten worden genomen over an dere grote infrastructuur-pro jecten, omdat daar vanaf 2000 tot 2005 minder geld voor is. Het kabinet gaat in Europees verband proberen het vracht vervoer over de weg duurder te maken, om vervoer per spoor concurrend te maken. Voor allerlei verbeteringen op lokaal gebied wordt 490 miljoen gulden extra uitgetrokken. In Giessenlanden komt een tunnel onder het riviertje de Giessen. Dat kost 110 miljoen gulden. Bij Tiel/Kerk Avezaath krijgen zo wel de Betuwelijn als de Al5 voor 70 miljoen gulden een ver diepte ligging. Voor het Panner densch Kanaal/Rijnstrangenge- bied komt 100 miljoen extra op tafel, niet voor een tunnel maar vooreen 'geluidarme' brug. De Rotterdamse haven, de Rotterdamse havenwethouder Smit, de provincie Zuid-Hol land, de werkgeversorganisatie VNO/NCW en de vervoersbe drijven reageerden tevreden. De wegvervoerders moeten echter niets hebben van pogingen om het vrachtvervoer duurder te maken. Het gebundelde overleg van de Gelderse bestuurders rea geerde terughoudend op het ka binetsbesluit. De dertig actie groepen die het project pro beerden tegen te houden en de milieubeweging, zijn 'zwaar te leurgesteld'. Amsterdam In de Beurs van Berlage is gisteren de zesde International Amsterdam Tattoo-Convention begonnen. Het is voorlopig de laatste, want de organisatoren willen even rust nemen tot het jaar 2000. Uit binnen- en buitenland kwamen gisteren tatoeage- en piercingfans naar de hoofdstad om elkaar te bewonderen, de modernste snufjes te bekijken en nieuwe tatoeages te laten maken. De conventie duurt drie dagen. FOTO ANP VINCENT BOON

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3