KGB herrijst uit zijn as r TT Naggen Vier jaar nadat president Boris Jeltsin beloofde dat Rusland nooit meer een geheime politie zou krijgen, is het weer zo ver. Niemand weet precies hoe de nieuwe superdienst eruit gaat zien en ook staat nog niet vast wie de leiding zal krijgen. Bekend is dat ze FSS, letters die staan voor Federale Veiligheids Diëtist, gaat heten en dat de bevoegdheden zeker niet minder zullen zijn dan waarover de gevreesde KGB eens beschikte. et plein draagt nog altijd zijn naam, maar de sokkel waarop het pompeuze beeld van Felix Dzjerzjinski stond is leeg. De Poolse commu nist Dzjerzjinski richtte in december 1917 in opdracht van Lenin de eerste rode geheime dienst op: de Tsjeka. Hel en verdoemenis zaaide deze organisatie onder de tegenstan ders van de bolsjewistische revolutie. In de volgende driekwart eeuw veranderde het bloedige onderdrukkingsapparaat twaalf keer van naam. Het meest berucht werd de geheime dienst als NKVD in de Stalin-tijd en na diens dood als KGB. De doelstellingen ble ven echter altijd hetzelfde: zwaard en schild van de partij. En de namen Loebjanka-ge- vangenis en Dzjerzjinski-plein zijn nu nog genoeg om miljoenen nachtmerries te bezor gen. Maar ook voor de poorten van deze hel maakte de perestrojka geen halt. Buiten werd in 1991 Felix Djzerzjinski van zijn sokkel ge haald en binnen werd het eigen museum toegankelijk voor gewone stervelingen. Slachtoffers van de moordende repressie worden er niet herdacht, maar wel zijn de heldendaden van de dienst te zien. En na tuurlijk ook voorbeelden van de verraderlijke manieren waarop het imperialistische Wes ten probeerde het communistische rijk te on dermijnen. Dat betekent in pakjes sigaretten verstopte camera's, schietende vulpennen en wandelstokken en meer van het spul dat in elke James-Bondfilm opduikt. Een oude baas die rondleidingen verzorgt, is het blijkbaar ontgaan dat de tijden zijn ver anderd. Met een blik op de lege sokkel van Dzjerzjinski voorspelt hij: „Dat beeld komt ook wel weer terug." Sneeuw Oktober 1993: militaire eenheden die trouw zijn gebleven aan president Boris Jeltsin schieten de zetel van het parlement, het Wit te Huis, in puin. De coup tegen de president is mislukt. Jeltsin ziet zijn kans schoon om niet alleen met zijn politieke tegenstanders af te rekenen, maar ook de weinig coöperatieve KGB buitenspel te zetten. Hij verbiedt sim pelweg deze dienst. „Nooit zal er in ons land meer een geheime politie zijn", riep hij uit. Het klonk 5sof hij zei dat er in Rusland nooit meer sneeuw zou vallen, want wat is nooit? April 1995: het Russische parlement, de Doema, en het Hogerhuis, nemen zonder veel gezeur een nieuwe wet op de geheime diensten aan. Boris Jeltsin zet er zijn handte kening onder. De FSS, Federale Veiligheids Dienst, is geboren. Niemand lijkt er echt wakker van te liggen, behalve een aantal kri tische analisten en voorvechters van de rech ten van de mens. Zij roepen in koor dat de KGB in al zijn walgelijke glorie weer op zal staan. „De nieuwe dienst krijgt in feite alle be voegdheden waarover ook de oude KGB be schikte. Alleen is een en ander nu formeel ge dekt door een wet, die overigens door nie mand kan worden gecontroleerd", zei Vladi mir Oiven, een onafhankelijke expert die de veiligheidsdiensten al jaren in de gaten houdt. Volgens hem hebben de nieuwe machthebbers hun drang om het volk onder de duim te houden en potentiële tegenstan ders te neutraliseren alleen maar een legaal vemisje gegeven. De nieuwe FSS krijgt vergaande bevoegd heden. De dienst mag eigen gevangenissen inrichten, zonder toestemming van de justi tie bij alles en iedereen huiszoekingen ver richten, in binnen- en buitenland naar harte lust agenten werven. Kortom, alles waar zo'n apparaat maar van kan dromen. En dat alle maal onder het motto van de bestrijding van de criminaliteit en de zorg voor de nationale veiligheid. Vooral dat laatste is een uiterst rekbaar be grip. Generaal Alexander Michailov van de FSS-voorloper FSK liet daar in een commen taar geen misverstanden over bestaan: „Onze taak is er alleen maar omvangrijker gewor den: de strijd tegen de georganiseerde mis daad en gewapende bendes, smokkel van drugs tot nucleaire stoffen, corruptie, fascis ten. Dat hoort allemaal bij de nationale vei ligheid." Michailov voegde daaraan toe dat de dienst informatie uit alle bronnen mag halen, waar ze toegang toe kan krijgen. Dat was vol gens zijn baas generaal Sergej Stepasjin hoognodig ook. Of Stepasjin de nieuwe chef wordt, is overigens nog lang niet zeker. Ach ter de schermen woedt een verwoede strijd tussen de leiders van de zeven geheime dien- De toekomstige chef van de nieuwe super- dienst krijgt de rang van vier-sterren generaal plus een ministeriële status. Dat roept bij cri tici bange herinneringen op aan vroeger, toen de leider van de KGB een prominente positie in het almachtige Politburo bekleed de. Gecastreerd Hoewel de pas 43-jarige ex-topspion Stepasj in de manier waarop de KGB vroeger ope reerde niet goedkeurt, heeft hij ook weinig begrip voor de pogingen de dienst te reorga niseren. „Kent u één organisatie die de laatste jaren vier keer is gecastreerd?", vroeg hij een journalist van de Komsomolskaja Pravda. Alexej Aleksandrov, de voorzitter van de parlementscommissie voor nationale veilig heid en een van de breinen achter de nieuwe wet, denkt daar in feite weinig anders over. „De nieuwe wet is niet genoeg om orde en gezag te herstellen, maar zal er wel toe bij dragen het moreel van de dienst te herstel len", zei hij. „Het is extreem belangrijk om het professionele potentieel te behouden en dat was drastisch ondermijnd door slecht doordachte reorganisaties." „Gelukkig bleken de diensten niet al te ontvankelijk voor corruptie en zijn de struc turen niet geïnfiltreerd door de mafia", ver klaarde Aleksandrov, die ruiterlijk toegaf dat het parlement maar weinig controle kan uit oefenen op de handel en wandel Van de nieuwe superdienst. „Maar," zo voegde hij daaraan toe, „indien het desintegratieproces doorgaat, zeg dan maar dag tegen ons vader land." Big brother Het lijkt wel of er intussen bewust een cam pagne is gestart om de bevolking rijp te ma ken voor een nieuw tijdperk met een 'New Big Brother'. Er gaat geen dag voorbij zonder nieuwe 'onthullingen'. Een paar recente ZATERDAG 22 APRIL 1995 Elk kantoor in het KGB-gebouw werd permanent bewaakt. I veel anders zijn. FSS even machtig als voorganger voorbeelden: het aantal huurmoordenaars verdubbelt elk jaar, meldt de centrale recher che. De CIA maakt stemanalyses en psycho- grammen van alle Russische toppers, deelt een topman van de geheime dienst mee. Het oplaaiende geweld in Tadzjikistan is een in ternationaal complot, vertelt een generaal. En dan natuurlijk die stunt van de Duitse geheime dienst, die uranium in Rusland heeft gestolen om zo het land te provoceren, zoals een hoge functionaris in Moskou mee deelde. Kortom, het vaderland heeft weer een grote effectieve inlichtingendienst nodig on der een straffe leiding. Want dat er de laatste jaren wat aangerommeld is, weet iedereen. Het land heeft echter nog steeds geen sa menhangend veiligheidsconcept ontwikkeld en dus werken de geheime diensten veelal nog volgens het aloude recept en dat kan nog al eens haaks staan op het regeringsbeleid. Dat merkte een jaar geleden Anatoli Tsjoe- bais, de man die de gigantische privatise ringsoperatie van de staatsindustrie leidt. Toen hij vorig jaar de contra-spionage be zocht en vroeg waarom hij toch alleen rap porten over zijn apparaat ontving, waarin sprake was van extreme corruptie en maffia praktijken, luidde het antwoord: „Voor pro pagandamateriaal moet u elders zijn." En daar kon hij het mee doen. Geen moordkuil Dat moet nu allemaal anders worden, vindt generaal Stepasjin. Hij is een man die de openbaarheid niet schuwt en van zijn hart ook geen moordkuil maakt als het om de vol gens hem bedreigde toekomst van het land gaat. Hij geeft met de regelmaat van de klok interviews en overal ziet hij gevaar. De 'vijand' is uit op de Russische industrië le geheimen, er wordt op alle fronten geïnfil- teerd, subversieve elementen organiseren smerige zaken, er wordt gehandeld in levens gevaarlijke nucleaire stoffen en natuurlijk in drugs, en neo-fascistische groepen bedreigen de orde in het land. Maar Stepasjin is bereid de strijd met ie dereen aan te binden: „Het decreet van de president is glashelder. Het betekent dat we moeten vechten tegen alle vormen van fas cisme en andere bedreigingen voor het va derland." Maar daar moet je dan wel het personeel voor hebben. Stepasjin: „In Moskou zijn 75.000 politiemannen, mijn contra-spionage dienst heeft er precies evenveel om alles in ons reusachtige land in de gaten te houden." En daarbuiten natuurlijk. Stepasjin geeft toe dat zijn apparaat net als de andere zes gehei me diensten bekwaam personeel is kwijtge raakt aan de commerciële veiligheidsinstel lingen, waarvan er intussen honderd een min of meer florerend bestaan leiden. Een ervan is overigens opgericht door de oud-spionage-chef Sjebarsjin en een aantal van zijn medewerkers. Ex-KGB-agenten dui ken overal op. Recentelijk werd bijvoorbeeld bekend dat twee van hen hoogstwaarschijn lijk werken voor de 30.000 aanhangers tellen de Russische afdeling van de Japanse sekte Aum Sjini Kyo, die wordt verdacht van de gif gasaanslag in Tokyo. Vreedzaam Stepasjin over zijn mannen: „Na augustus 1991 (toen de KGB werd verboden, red.) ver loren we veel mensen aan particuliere orga nisaties. Ze wisten niet wat de toekomst hen zou brengen, maar er zijn ook veel gebleven. Geld is vaak niet hun motief, ze willen er ge woon voor zorgen dat de mensen hier in een vreedzaam land kunnen leven. Of we ze net als vroeger iets extra's kunnen bieden? Nee, we zijn vandaag de dag geen rijke organisatie Rijk of niet, machtig is zijn apparaat wel, hoewel beslist niet almachtig. Stepasjin heeft dan ook ernstige concurrenten bij de strijd om de macht en die zitten niet stil. Volgens kenners staat het in ieder geval vast dat Jeltsins kolossale persoonlijke veiligheidsap paraat onder leiding van zijn trouwe volge ling Korzjakov zelfstandig blijft. De vooraan staande parlementariër Aleksandrov: „De chef van de veiligheidsdienst van Gorbatsjov was in dienst van Kroetsjov (ex-KGB-chef) en iedereen weet hoe dat is afgelopen." Kroet sjov zat mede achter de samenzwering tegen Gorbatsjov, een complot dat niet alleen het politieke einde van de man van glasnost be tekende, maar ook van de KGB-top. Maar, en dat baart kritische Russen zo veel zorgen, in feite zijn de geheime diensten he lemaal niet gezuiverd. Er zijn kopstukken verdwenen, maar het grootste deel van de mensen die eens uit naam van de partij het volk terroriseerden, zit nog op dezelfde stoel. De ex-dissident en huidig Doema-afgevaar- digde Michail Molovstov zei daarover in een interview: „Onze KGB onder een oude of nieuwe naam zal nooit tegen fascisten optre den. Het is alsof West-Duitsland na de Twee de Wereldoorlog de Gestapo en de SS een an dere naam gaf, waarna de dezelfde Figuren gewoon doorgingen met hun werk. Zou zo'n organisatie ooit het neo-nazisme daadwerke lijk willen bestrijden?" De Loebjanka aan het Dzjerzjinski-plein weigerde commentaar. Het argument: „We hebben het te druk. Eind mei misschien." Het gebouw van waaruit de KGB met ijzeren hand de gang van zaken in de voormalige Sovjet Unie regelde. FOTO HENK GEIST Onze Taal Naggen moest niet maggen, maar 't komt toch voor. Er zijn zelfs politie agenten die af en toe een beetje naggen. Nu is de politie agent mijn beste vriend, en ik denk dat niets menselijks hem vreemd is, maar dat genag moet afgelopen wezen. Ge lukkig vinden de niet-naggende agenten dat ook. Ik reken erop dat de zaak dus in orde komt. Was het niet om dat woord 'naggen', ik zou er niet over begonnen zijn. Naggen is eigenlijk nag vertonen. En nag staat voor NormAfwijkend Gedrag. Wie normafwijkend gedrag vertoont, mag dus een nagger genoemd worden. Het gaat dan vooral om gedrag dat niet past bij een be paalde functie. Als de koningin op prinsjes dag in spijkerbroek gekleed op de fiets naar de Ridderzaal komt, dan zou dat typisch naggen zijn. Als een dominee of pastoor op de preekstoel bloedstollende vloeken de kerk in kraakt, dan is dat naggen. Ik ben daar geen voorstander van. Nu wil het geval dat er onder politie-agen- ten ook wel eens genagd wordt. Dan heb ben we het over diefstal, sjoemelen met een proces-verbaal, handige informatie doorge ven aan de onderwereld en dat soort din gen. Het is een ernstig soort naggen, daar is men het in politiekringen gelukkig over eens. De politie moet je kunnen vertrou wen, anders is het eind zoek. Laten we ho pen dat zulke praktijken met wortel en tak worden uitgeroeid. Naggen is ondertussen een bijna alge meen geaccepteerd woord geworden. Het staat al in de meeste woordenboeken. Mooi vind ik het niet, maar altijd tien keer beter dan dat vreselijke 'normafwijkend' waar het op gebaseerd is. Want 'normafwij kend' is een eigenlijk een onmogelijk woord in onze taal. Het is zelf namelijk, taalkundig bezien, erg normafwijkend: het is zelfs grammaticazondigend. Het zit net zo krom in elkaar als regeltoeziende instanties, tijd- meegaande wetgeving en buitenlandreizen- de toeristen. Dat hoor je dan ook geen zin nig mens zeggen. En ik heb ook nergens ge lezen dat onze naggende agenten weer 'normaanpassend' moeten worden. Het probleem met normafwijkend is name lijk, dat deze agenten de norm niet afwij ken. Wat zij doen, is VAN de norm afwijken. Om dezelfde reden is regeltoeziend en tijd- meegaand onmogelijk, aangezien men niet de regel toeziet maar OP de regel toeziet, en aangezien men niet de tijd meegaat maar MET de tijd meegaat. Dat voorzetsel kan niet zomaar weggemoffeld worden. Normafwijkend lijkt op het eerste gezicht net zo gebouwd als gezagsondermij nend, normverlagend, grensverleggend, tijdrovend en pijnstillend. Toch zijn die al lemaal wel in orde. Iemand die de norm verlaagt, is normverlagend; en wat de pijn stilt, is pijnstillend. Maar wie op de regel toeziet, is niet regeltoeziend doch op-de-re- geltoeziend. Evenzo zou men van de nag gers moeten zeggen dat ze van-de-normaf wijkend gedrag vertonen. Maar dat levert een nog onmogelijker woord op. Dan maar de afkorting: naggen. Altijd beter dan dat onmogelijke grammaticazondigende, regel- strijdende en systeembotsende 'normafwij kend'. Ik vraag me trouwens af, waarom die 'norm' erbij moet. Had men niet eenvoudi ger (en beslist beter) kunnen spreken van 'afwijkend'? Volgens mij was dat al genoeg geweest. Want wat is afwijkend? Dat is alles wat afwijkt van een gemiddelde, afwijkt van wat je mag verwachten, kortom: afwijkt van de norm. Als we ervan uitgaan dat de modale agent niet steelt, niet sjoemelt en geen dienstgeheimen verraadt, en dat lijkt me nog steeds een rèdelijk uitgangspunt, dan vertoont de nagger afwijkend gedrag. Niets meer en niets minder. Normafwij kend klinkt wel alsof er een specialist is in gehuurd om de kwestie te onderzoeken, maar het woord 'normafwijkend' maakt het genag niet duidelijker. Hetzelfde kunnen we beter aanduiden met 'afwijkend'. Naggerij is afwijkend gedrag. Ik weet dat bij scholieren 'afwijkend gedrag' ongeveer hetzelfde betekent als 'heeft een gaatje in z'n hoofd'. Die bijgedachte lijkt me in dit verband alleen maar welkom. De nag ger heeft een gaatje in z'n hoofd. Laten we het dan ook zo noemen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37