Tarievendans rond gebroken been Tax free: een paar procent eraf om klanten te trekken Zorg om d< gezondheidszorg^ ZATERDAG 22 APRIL 1995 De gezondheidszorg is een wirwar van tarieven, richtlijnen, eigen bijdragen en eigen risico's. In de bedrijfstak gaat jaarlijks zo'n 60 miljard om, circa 10 procent van het bruto nationaal produkt (BNP). En elk jaar stijgt dat bedrag. Hoe duur hun huis, televisie, caravan of boot is, weten de meesten wel. Maar wat er nou betaald moet worden voor de genezing van een ziekte, daar staat zelden of nooit iemand bij stil. Dat maakt ook niet uit want de verzekering betaalt wel In vier afleveringen gaat deze krant in op een aantal aspecten in de gezondheidszorg. Deel 1: De kosten van een gebroken been. De behandeling van een gebroken been of enkel, is een alledaagse ziekenhuisgebeurtenis. Vaak een dure geschiedenis, maar patiënten bekommeren zich nooit om de prijs. De verzeke ring betaalt toch wel... foto united photos de boer babette stapel Vrijdagmiddag in Friesland. Ge staag valt het water uit een grijs wolkendek. Regendruppels dan sen op het zwarte asfalt. Weggedoken achter opgezette kragen en paraplu's trotseren voet gangers het miezerige weer. Op het Europa plein in Leeuwarden stopt een bus. Als de deur opengaat, wil Fokeltje Joustra (72) uit stappen. De bejaarde weduwe glijdt uit en blijft krimpend van de pijn op de kletsnatte stoep liggen. Een gebroken scheenbeen. Vrijdagmiddag in Zeeland. Een grauwe lucht. In een bejaardenhuis in Vlissingen hangt klusjesman Piet de Nooyer (53), een VVAO'er die een dag in de week mag werken van het GAK in Goes, een lampje op. Net als het karweitje is geklaard, valt hij van het trap je. De Zeeuw schreeuwt het uit van de pijn. Een gebroken been. Vrijdagmiddag in Noord-Holland. Op het drassige voetbalveldje nabij de duinen van Bloemendaal trapt Haarlemmer Joost Niehoff (35) met een paar maten tegen een bal. Een partijtje voetbal in de motregen. Een vriend schopt mis en raakt met volle kracht het been Joost. Met een van pijn vertrokken ge zicht kronkelt Joost op de grond. Een gebro ken kuit- en scheenbeen. Vrijdagmiddag in Gelderland. Het miezert. Projectmanager Theo de Kruif (44) heeft haast. Hij wil nog snel een cadeautje kopen zijn vrouw, net bevallen van een zoon, ;alvorens hij aanschuift voor de wekelijkse vrijdagmiddagvergadering van zijn werkge ler, een multinational in de chemie. De Kruif negeert het rode stoplicht en steekt het ze brapad over op het Willemsplein in Arnhem. De trolleybus, lijn 3, kan hem niet meer ont wijken. Kermend ligt hij op het zebrapad. Een gebroken enkel. Duur jEen gebroken been of enkel, een alledaagse ^gebeurtenis, maar vaak ook een dure ge schiedenis. Slachtoffers bekommeren zich jnooit om de prijs, want de verzekering be- toch. Joustra, De Nooyer, Niehoff en De ;Kruif krijgen allemaal een andere rekening. ;Het verschil in prijs begint al bij de ambulan ce die het slachtoffer van het plek des onheils ;naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis vervoert. De weduwe Joustra 'reist' met de ambulan ce van de firma Wijma voor 210 gulden naar het ziekenhuis MCL Zuid in Leeuwarden. |Had ambulancevervoerder De Vrij gereden, dan rolde er voor hetzelfde ritje een rekening uit van 417 gulden. Ieder ziekenhuis heeft zijn eigen prijzen Hoe dat kan? Ambulancevervoerders moe ten kostendekkend werken en eventuele winsten worden gekort op de tarieven. Wijma zit met zo'n 'winsterfenis' en hanteert daar om lagere tarieven. De enkele reis ziekenhuis in Vlissingen kost beduidend meer: 479 gul den (basis) plus 3,80 per kilometer. Gelukkig voor de verzekering van De Nooyer, de CZ- groep, ligt het bejaardenhuis op een steen worp afstand van ziekenhuis Walcheren. De vervoerskosten van De Kruif naar het Rijnstateziekenhuis in Arnhem bedragen 215 gulden. Het ritje van Joost Niehoff naar het Kennemer Gasthuis locatie Deo in Haarlem kost plus minus 280 gulden. Twee röntgenfoto's (78 gulden inclusief honorarium) maken duidelijk dat Joost Nie hoff onder het mes moet: hij heeft een dub bele beenbreuk. Voor het gebruik van de operatiekamer inclusief honorarium, van de specialist moet Zilvéren Kruis Spaarneland, het ziekenfonds van Joost, 2.088 gulden beta len. Daar bovenop komt de verdoving door de anesthesist, 135 gulden. Als Joost bijkomt uit de narcose krijgt hij te horen dat hij vijf dagen in het ziekenhuis tnoet blijven. Dat kost zijn ziekenfonds vijf maal 682 gulden, is 3.410 gulden. Niehoff be taalt, althans zijn verzekering, voor zijn ver blijf in de Deo rond de 7.500 gulden. Dat valt eigenlijk nog mee. Want de wedu we Joustra kost haar verzekering, De Fries land, veel meer. En niet alleen omdat ze wordt geopereerd (standaardkosten operatie kamer 1750 gulden, honorarium arts 509 gul den) en een grendelpen in haar been krijgt. Joustra moet namelijk veertien dagen in het ziekenhuis blijven. Veertien keer 693 gulden, is 9.702 gulden. Totale kosten 11.961 gulden. Piet de Nooyer is acht dagen (737,50 gul den per dag) gekluisterd aan het ziekenhuis bed. Daarbij wordt hij in plaats van vrijdag op zaterdag (anderhalf keer het tarief) geope reerd waardoor het 'operatiebedrag' uitkomt op 3.825 gulden. Alles bij elkaar, inclusief het verwijderen van het gips (55 gulden) en het aanbrengen van loopgips (ook 55 gulden) komt de behandeling van De Nooyer in het ziekenhuis op totaal 10.126 gulden. In Arnhem laat de arts een foto van De Kruifs been maken en wordt er bloed geprikt. De internist komt even langs voor een ECG. Het is de standaardprocedure voor iemand die de operatiekamer ingaat. De Kruif, wiens inkomen 280.000 gulden exlusief emolumen ten op jaarbasis bedraagt, ligt met zijn salaris voor een prikje, 748 gulden (tweede klas) per dag. En hij heeft vanuit het dagverblijf een prachtig uitzicht op... lijn 3. Theo heeft geluk. Hij hoeft met zijn enkel maar drie dagen in het Rijnstateziekenhuis te blijven. De totale verblijfskosten in dit 772 bedden tellende ziekenhuis bedragen 4.078 gulden. En doordat De Kruif geen pijnstillers of andere medicijnen slikt, is hij voor het Arnhemse ziekenhuis een goedkope klant. De kosten van de pillen die patiënten slikken tijdens hun verblijf, zijn voor rekening van het ziekenhuis. Ze zitten in de dagverpleeg- prijs. Service Joustra heeft, in tegenstelling tot de andere drie slachtoffers, een piccolo aan haar bed. Dat is 'service van de zaak'. Deze speciale medewerker haalt, omdat de weduwe vier dagen ha haar operatie jarig is, een verjaar dagstaart. Dat kost haar 19,95 gulden voor de taart en 11,25 gulden voor de piccolo, die voor een boodschap buiten het gebouw 3,75 gulden per kwartier rekent. Wanneer Piet de Nooyer het ziekenhuis verlaat, staat de taxi te wachten. De Nooyer weet dat hij de komende weken de taxi nodig heeft om bij voorbeeld bij het ziekenhuis te komen voor controle en bij zijn huisarts voor de nazorg. De eerste 139,50 gulden moet hij zelf betalen, daarna kan hij zijn bonnetjes voor vervoer declareren bij de CZ-Groep. Piet wil zo snel mogelijk krukken. En daar om wordt hij lid van de kruisvereniging. Dat kost hem uit eigen zak 117,50 gulden. Boven dien bestelt De Nooyer, die gescheiden is, thuishulp. Omdat zijn inkomen net boven de 2.300 gulden ligt, dient hij 58 gulden per week zelf te betalen voor een hulp die hem vijf dagen in de week acht uur per dag helpt. De rest van het bedrag wordt via de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) gefi nancierd. Voor de AWBZ, waaruit vooral de langduri ge en dure behandelingen in verpleeghuizen en psychiatrische ziekenhuizen worden be taald, is iedere Nederlander verzekerd. Hij betaalt daarvoor een inkomensafhankelijke premie, die niet op het loonstróokje is te her kennen. De premie is opgenomen in de loon- heffing van de eerste belastingschijf. Van dit belastingpercentage van 38 procent gaat cir ca 8,5 procent naar de AWBZ. De gezondheidszorg werkt met een begro ting van 60 miljard gulden, waarvan circa 70 procent opgaat aan loonkosten. Daarmee ligt de zorg een straatlengte voor op Onderwijs en Wetenschappen (30 miljard gulden), Volkshuisvesting (15 miljard gulden) en Ont wikkelingssamenwerking (6 miljard gulden). Circa 10 procent van het bruto nationaal produkt gaat op aan de zorg. Dat percentage is al jarenlang hetzelfde ondanks de vergrij zing en de voortschrijdende technologie. Hoewel patiënten steeds korter in het zieken huis blijven (gemiddeld negen dagen, in het jaar 2000 zes tot zeven dagen), stijgt boven dien het aantal opnames, verrichtingen, dag- verpleging, etc. Jos Werner, directeur van het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen en vooraanstaand lid van het CDA legt uit: „Dat percentage bewijst dat wij het in ons land heel goed doen. Onze gezondheidszorg is nog steeds toegankelijk en betaalbaar. Het gepraat over gigantische verspillingen en een enorme kostenexplosie in de gezondheidszorg berust niet op werke lijkheid. Er is haast geen land ter wereld waar zo'n brede groep mensen tegen relatief lage kosten wordt geholpen. En dan de resultaten: onze gezondheidszorg behoort tot de beste ter wereld. Wij doen het hier zo slecht nog niet." Toch lijken er zorgelijke tijden voor de zorg in aantocht. De bevolking vergrijst. Steeds meer mensen, die gemiddeld langer blijven leven, zullen vaker en intensiever een beroep op de zorg doen. Een jonge volwassene kost nu aan zorg gemiddeld 2000 gulden per jaar, een tachtigjarige om en nabij de 10.000 gul den. Prijskaartje Dat is ook te merken aan het prijskaartje dat aan het gebroken van de weduwe Joustra hangt. Zij kan het thuis in haar eentje niet redden en dus belt stichting Kruiswerk Fries land-Noord haar verzekeraar om toestem ming te vragen haar twee weken op te nemen in verzorgingshuis Nieuwe Hoek. Een advise rend arts van de verzekeraar komt kijken en geeft 'het groene licht'. De verzekeraar betaalt Nieuwe Hoek 40 gulden per dag. De wijkverpleging komt 3,5 uur per dag bij haar langs, dat kost de verze keraar 55 gulden per uur. Zelf moet de wedu we Joustra een eigen bijdrage van 6 gulden per dag betalen. Alles bij elkaar kost het ge broken been van de bejaarde Friezin ruim 14.000 gulden. Friesland vergoedt de kosten en stuurt Joustra een afschrift van de reke ning zodat zij weet wat er aan wie is betaald;-: Het zal ziekenfondspatiënt Joost Niehitff worst wezen wat zijn verzekering voor hetri betaalt. Als hij maar weer zo snel mogelijk bp de been is. Hij heeft te horen gekregen dat hij na zijn verblijf in het ziekenhuis nog in aan merking komt voor twaalf gratis behandelin gen van de fysiotherapeut. Na 1 januari 1996 wordt dat anders, hebben ze hem verteld. Scheelt toch weer twaalf maal 33,20 gulden (per half uur) is bijna 400 gulden. Verhoudingen De vraag is: hoe blijft de gezondheidszorg be-, taalbaar en zijn de rijkeren (zes miljoen parti culier verzekerden) in de samenleving bereid de zwakkeren (negen miljoen fondspatiën ten) te steunen? Tot nog toe wordt ruim 80 procent van de 60 miljard gulden in de ge zondheidszorg opgebracht via inkomensaf hankelijke premies en 20 procent via nomi nale premies. Die verhouding is vooral parti culiere ziektekostenverzekeraars een doom in het oog. Zij willen zo snel mogelijk een verhouding van minimaal 60:40. Zij vinden dat het solidariteitsbeginsel te ver is doorge schoten. Maar betalen naar draagkracht, het solida riteitsbeginsel, is nu het fundament waarop de Nederlandse gezondheidszorg rust. Steeds meer (werkende) mensen beginnen echtqr sympathie te koesteren voor het profijtbegiiv sel: 'wie gebruikt, die betaalt'. Van de aanhangers van het profijtbegins^ (onder meer WD) mag de AWBZ voor de oi> verzekerbare risico's blijven, maar mod vooral het basispakket 'uitgedund' worden onder het motto: 'Heb je zorg nodig dan ver zeker je er maar voor, ongeacht je inkomerl-. Vakbonden daarentegen geloven juist in een uitgebreid basispakket met een paar aanvul lende verzekeringen. De belangenstrijd, de tweedeling lussen arm en rijk is begonnen. Werner waarschuwt: „In de gezondheids zorg geldt dat voor God en de dokter ieder een gelijk is. Maar als de gezondheidszorg te krap bemeten raakt, zullen mensen met geld uitwijken naar elders." (Namen van slachtoffers zijn gefingeerd, de gebeurtenissen zijn aan de iverkelijklwid ont leend) Volgende week woensdag, donderdag en vrijdag in deze krant: F)e geldstromen in de gezondheidszorg. Drank en sigaretten zijn zeer in trek bij reizigers op Schiphol. archieffoto united photos de boer Lobbyisten van de siga retten-, drank- en par fumindustrie maken zich op voor de strijd tegen de Europese Unie. Vanaf 1 juni 1999 zal een verbod gelden op belas tingvrije verkopen aan reizigers die binnen de Europese Unie blijven. Op schepen, vlieghavens en in vliegtuigen moet dan voor aankopen het volle BTW-tarief worden betaald plus alle accijn zen. Tax free is Big Business. Schip hol haalt 20 procent van haar in komsten uit de grondhuur van belastingvrije winkels. De ferry's tussen Groot-Brittannië en het Europese vasteland gebruiken de winkels als wapen tegen de Ka naaltunnel. Voor de KLM leverde de belastingvrije verkoop in het boekjaar '93/'94 176 miljoen gul den op. En uit de Groningse Eemshaven vertrekt twee maal per dag een boot met als reisdoel diezelfde Eemshaven. Even bui ten de territoriale wateren blijkt deze boot een slijterij te zijn. Het bestaan van belastingvrije winkels is eigenlijk in strijd met de logica van de Europese inter ne markt die op 1 januari 1993 in werking is getreden. Daarom is het over vier jaar afgelopen met de tax free paradijzen. Vanaf 1 juli 1999 worden de winkels al leen toegankelijk voor mensen die een intercontinentale reis maken of naar een Europees land gaan dat niet bij de Europe se Unie is aangesloten. De win kels van de Noordzee-veerboten en de vliegtuigen die binnen het EU-gebied blijven, zullen hun winkeltje dan moeten sluiten. Voor de Dolfijn 2 van de Gro ningse rederij Kamstra moe ten dan nieuwe mogelijkheden worden bedacht. Haar drie uur durende 'mini-cruises' vanuit de Eemshaven naar het Duitse ei land Borkum hebben dan geen nut meer. Het schip trekt klanten met haar belastingvrije winkel. Rederij Kamstra begon 15 jaar geleden met de zogenaamde Butterfahrten. De Europse Unie probeerde op dat moment van haar enorme boterberg af te ko men door ze goedkoop, belas tingvrij aan te bieden. Vooral on der Duitsers sloegen de mini cruises aan. Toen de Butterfahrten aan po pulariteit inboetten besloot de rederij een breder pakket aan te bieden. Sterke drank, sigaretten en de bouw van een restaurant en bar op de boot hielden de Dolfijn 2 in de vaart. De klandizie bestaat nog steeds voor 80 pro cent uit Duitsers. Dat heeft vol gens het bedrijf alles te maken met de reislust van onze ooster buren. Kamstra maakt zich daarom geen zorgen over de stop van de tax free verkopen. Het bedrijf heeft zich de laatste jaren met succes op andere markten ge richt. Het is een van de grootste aanbieders van reisjes voor Duit sers naar Nederland. Het ver zorgt dagjes Amsterdam met rondvaarten door de grachten op zijn eigen boten. Anneke Bakker van rederij Kamstra denkt niet dat de regels in 1999 daadwerkelijk verande ren. „Belastingvrije verkopen zorgen voor een enorme werkge legenheid. De drankindustrie haalt 20 tot 50 procent van haar verkoop uit de impulsaankopen in belastingvrije winkels. Ook de Duitse regering is sterk gekant tegen het afschaffen van de re gels. Het zou onder meer beteke nen dat de 30 rederijen in Duits land die dezelfde reizen aanbie den als wij over de kop gaan." Ook in de luchtvaartwereld ligt men niet wakker van '1999'. Schiphol speelt er op in met de opening van faciliteiten als een golfbaan en een casino. Anderen verwachten dat de Europese Unie terug komt op haar besluit. Henk Velting van Paul Wholesa le, het bedrijf dat de verkoop van belastingvrije artikelen op onder andere de vluchten van Air Hol land verzorgt, zegt hierover: „De belastingvrije verkopen leveren aan duizenden mensen werk." De KLM is al min of meer ge stopt met belastingvrije verkoop op Europese vluchten. Op de Ci tyhoppers en vluchten naar Pa rijs, Londen, Hamburg, Berlijn, Frankfurt en Düsseldorf wordt niets aangeboden. De vluchten zijn te kort om naast het rond brengen van de broodjes ook snel met een karretje drank en si garetten rond te gaan. Daarnaast kost het meeslepen van flessen drank veel brandstof. Op andere Europese bestemmingen moet de klant om tax free artikelen vragen; sigaretten en drank heeft de KLM niet op deze bestem mingen. Die verkoopt ze via haar winkels op Schiphol. Bij het zien van alle prachtige kleurenfolders die de aanbieders van tax free artikelen uitgeven om klanten te trekken, zou men bijna vergeten dat belastingvrije aankopen al met allerlei regels zijn omgeven. Iedereen kent de regels eigenlijk wel. Bij terug komst van een vakantie mogen accijnsvrij maar één fles drank en 200 sigaretten mee naar huis worden genomen. En die lekker goedkope CD-speler wordt toch weer duurder bij de grens. BTW-vrije aankopen in een Unie-land mogen voor een Nederlander niet hoger zijn dan '90 ecu, zo'n 200 gulden. Wie bo ven deze grens komt moet alle invoerrechten betalen. Voor rei zigers die van buiten de EU ko men, geldt een bovengrens van 175 ecu. De belasting wordt per heel artikel berekend. Het is dus verstandig een walkman van 200 gulden te kopen. Als de prijs 210 gulden is, moet het volle pond aan BTW worden betaald. Bij de aankoop van zes CD's hoeft ech ter alleen belasting over de laatste disc te worden betaald. Het zenuwachtige geschuifel bij de douane hoeft eigenlijk ook niet meer. Reizigers kunnen het beste gewoon door het poortje 'niets aan te geven' lopen. De douane controleert niet meer persoonlijk maar via de boek houding van de verkopers. 800.000 passagiers per maand betekent dat maximaal 800.000 flessen drank belastingvrij mo gen worden verkocht. De douane komt pas in actie als het vermoeden van smokkel bestaat. Behalve dat controle van artikelen te veel werk kost weet de douane namelijk niet precies hoeveel de videocamera heeft gekost. Even het artikel uit de verpakking halen wil ook werken. Wie kan bewijzen dat een uitge pakt artikel ingevoerd wordt? Wat verdient de consument nou precies? De Europese Con sumentenorganisatie BEUC heeft dat vorig jaar november allemaal becijferd. Tabak bleek gemiddeld 67 procent goedkoper, sterke drank 58 procent en parfum 25 procent. Deze cijfers zijn enigzins ge flatteerd. Sigaretten in bijvoor beeld winkels in Spanje zijn im mers al goedkoper dan in Neder land. Op de veerboot tussen Ca lais en Dover kost een slof siga retten 35 gulden, zo'n twee tien tjes goedkoper dan in Nederland. Een slof Ducados sigaretten kost in Spanje 15 piek. Wie dronken wil worden in Griekenland kan beter naar de lokale slijterij gaan voor een fles Ouzo van acht gul den. De veertien gulden kosten de fles jenever uit de tax free winkel op Schiphol kan thuis op de bank altijd nog plezier geven. Een compact disc kopen in Mi laan of Parijs is daarentegen dom omdat ze Amsterdam en Dublin goedkoper zijn. Ondanks het belastingvoordeel van tax free shops kan het daar om verstandiger zijn in een regu liere winkel te kopen. Volgens het BEUC-onderzoek zijn belas tingvrije camera's op Schiphol 25 procent duurder dan in een ge wone winkel in de stad. Datzelf de geldt voor wegwerpcamera's en filmrolletjes, die 7 procent duurder zijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33