Varen voor Vrijheid ONVERSCHROKKEN VOLHOUDEN! Gluurmuren in Goudse Wa; HET GAAT SLECHTS OM Toerisme Klein monument' voor slachtoffers van zee-oorlog ZATERDAG 22 APRIL1995 EISBERICHTEN Haagsche Hofjes Elke dinsdag en donderdag worden de ko mende maanden in Den Haag wandelingen georganiseerd met twee thema's: Haagsche Hofjes en De Geschiedenis van de Residen tie. De twee uur durende rondgangen be ginnen bij het Gemeentelijk Informatiecen trum aan de Groenmarkt, staan onder lei ding van een gids van 't Gilde Den Haag en beginnen om respectievelijk 10.30 en 13.30 uur. Info en reserveringen: telefoon 070 - 3 42 95 90. Kinderen in Frankrijk Een aantal dorpen en steden in Frankrijk Iheeft zich sinds 1993 verenigd in een sa menwerkingsverband dat zichzelf de ty pisch Franse naam 'Stations-Kid' heeft toe gemeten. De 46 aangesloten vakantiebe stemmingen zeggen garant te staan voor een optimale kinderopvang. Daaronder wordt onder meer verstaan een speciale ontvangst, uitgebreide animatie en veilig heid. De door 'Stations-Kid' uitgebrachte brochure is op schriftelijke aanvraag te ver krijgen bij het Maison de la France, Prin sengracht 670, 1017 KX Amsterdam. Maar de folder kan natuurlijk ook persoonlijk aan de balie worden opgehaald. Masters of Sport ln samenwerking met de Franse sportrei- zenspecialist UCPA, organiseert de nieuwe touroperator Masters of Sport in Groningen actieve vakanties (tennis, golfen, bergklim- men, wind- en golfsurfen) in een aantal sportcentra verspreid over heel Frankrijk. Ook is het mogelijk te gaan duiken in onder meer Egypte en de Franse Antillen (Martini que en Guadeloupe). Info: Masters of Sport in Groningen, telefoon 050- 14 88 44. Surfen, vakantiesport bij uitstek. foto pr Island Hoppen De Nederlandse fietsreis-specialist Cycle- tours heeft voor het komend seizoen een aantal gecombineerde fiets-vaartochten op het programma gezet waarbij zowel Vlie land als Terschelling wordt aangedaan. De tochten beginnen en eindigen in Harlingen en het vervoer tussen de havens wordt ge maakt met het motorpassagierschip Anna Antal. Daarop ook wordt de nacht doorge bracht. In het voor- en najaar duren de tochten drie dagen (lang weekeinde); in de zomer worden ze uitgebreid tot achtdaagse arrangementen. Info: OAD/Cycletours, telefoon 020-6 27 40 98. 50 Jaar Bevrijding Op de vliegbasis Soesterberg wordt van za terdag 29 april tot en met zondag 7 mei de nationale manifestatie '50 Jaar Bevrijding' gehouden. Op het programma staan onder meer demonstraties met historische voer tuigen (Shermantanks, Otter pantserwa gens en Stuarttanks en dergelijke), film voorstellingen en (op zaterdag 6 mei) een luchtvaartdag waarop vliegtuigen die een rol hebben gespeeld tijdens de Tweede We reldoorlog, het luchtruim zullen kiezen. Verwacht worden niet alleen Spitfires, een B-25 Mitchell en een PT-22 Ryan, maar ook het Vliegende Fort, de B-17. Info: VW Zeist, telefoon 03404 - 18 2 77. A 1 1 S S 4 t t K A S I f S I A I Blijf vertrouwen en moedig, lieveling. Ik maak het nog best. Met die woorden begint Kees Kok uit Koedijk op 28 maart 1942 een brief aan zijn vrouw Sophia. Een even summier als indringend teken van leven. Zorgvuldig getypt, aan boord van een van de achthonderdtwintig Nederlandse koopvaar dijschepen, die een belangrijke rol speelden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Schepen die, net als de jagers en kruisers van de marine, bijna zes jaar lang over de wereld zeeën zwalkten, vrijwel zonder contact met thuis. Schepen waarvan ruim de helft naar de kelder ging, getroffen door mijnen, torpedo's of vliegtuigbommen. Affiche gemaakt tijdens de Tweede Wereldoorlog voor 'Oranje Poster Propaganda'. AMSTERDAM «JURRIAAN GELDERMANS EJJ PETER KUUT De expositie 'Varen voor de Vrijheid', tot volgend jaar te zien in het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam, eert de 7.500 zeevarenden die daarbij omkwamen, evenzeer als de 25.000 overlevenden. Bijna nooit bereikten de golven van tragedie gro tere hoogten dan tijdens de oorlog op zee. De helft van alle zeelieden leed minstens één keer schipbreuk, sommigen werden drie keer van de verdrinkingsdood gered. Voor één op de vijf opvarenden kwam die hulp te laat: voor hen was er een zeemans- graf. De Koninklijke Marine werd het zwaarst getroffen: van de 96 schepen waarover de Nederlandse zeestrijdkrachten beschikten, gingen er 86 naar de kelder. Daarbij lieten ongeveer 3.200 marinemensen het leven. Bij de 'gewone vaart' was het niet veel veili ger. Van de 820 Nederlandse schepen, va rend onder bevel van de Britse Admiraliteit, zonken er 426, waarbij 3.300 slachtoffers te betreuren waren. En de Gouvernements marine, het 'openbaar vervoer' tussen de eilanden van de Indische Archipel, verloor 54 van de 58 schepen. Visserij en koopvaardij waren in de mei dagen van 1940 nauwelijks voorbereid op de cruciale rol die zij gedurende de oorlog zouden spelen. Hans Wijn, conservator van het Scheepvaartmuseum en samensteller van 'Varen voor de Vrijheid': „De Neder landse Scheepvaart- en Handelscommissie in Londen, bestaande uit Nederlapdse re ders, die in allerijl naar Engeland waren ge vlucht, besloot dat de complete Nederland se vloot zou worden verhuurd aan de En gelse Admiraliteit. Dat betekende dat som mige kustvaarders vanaf dat moment rond Engeland voeren met kolen en etenswaar voor de Britten, dat grote Nederlandse pas- sagiersboten werden omgebouwd tot hos pitaal- of troepenschip en dat vrachtboten bijvoorbeeld schroot vervoerden voor de wapenindustrie. Al die schepen, of zij nu werden begeleid door een marine-escorte of op eigen houtje De torpedobatterij van H. M. Isaac Sweers krijgt onderhoud. over zee zwierven, fungeerden als schiet schijf voor zowel de Duitse U-boten als de Luftwaffe. Amsterdammer J. van den Ho gen, oud-opvarende van de Mamix van Sint Aldegonde, weet erover mee te praten. „In het najaar van '42 verplaatsten wij troepen ten behoeve van de invasie in Afrika. Vijf op de zes ex-passagiersschepen die daarbij be trokken waren, werden getorpedeerd, wij slaagden erin te ontkomen. Dat was alleen maar te danken aan 'onze ouwe', kapitein Hetterman, die de Marnix naar ondiep wa ter stuurde en het schip pal tegen een berg voor anker legde. De Duitsers, die 's nachts met fakkels de baai verkenden, zagen ons niet en gingen ervan uit dat alle zes de schepen waren vergaan. Vaarplicht Om de enorme verliezen te compenseren, werden in Amerika aan de lopende band nieuwe 'standaardschepen' als de Liberty en de Victory gebouwd. Wijn: „De produk- tie, uitgevoerd door voornamelijk Ameri kaanse vrouwen, was zo gestroomlijnd dat een schip in vijf dagen tijd werd gebouwd. Er mankeerde dan ook wel wat aan: als zo'n schip twee reizen had volbracht was het af geschreven." De bemanning was dikwijls afkomstig van eerder vergane Nederlandse schepen. „Vanaf het begin van de oorlog gold een zo geheten vaarplicht. Het ontduiken daarvan stond gelijk aan desertie en werd zwaar be straft." Vandaar dat ongeveer 17.000 zeelie den tegen wil en dank werden betrokken bij de oorlog. Hun schepen werden voorzien van mitrailleurs en kanonnen, zelf kregen zij instructies op het terrein van schieten, brandbestrijding en het omgaan met ge vaarlijke lading. Zoals 5.000 ton fosfeengas- bommen, waarover een Amerikaanse ser geant zei: „Die dingen ruiken naar hooi. Als je één keer hooi ruikt, moet je je zorgen gaan maken. Ruik je twee maal hooi dan spring je overboord. Want ruik je het drie keer, dan ben je er geweest." Zo groot als de gevaren waren waaraan de zeelui blootstonden, zo gering was de er kenning die zij na de oorlog kregen. „Geen verlof, geen vergoeding, slechts een pen sioentje van 12,50 per maand", aldus een verbitterde oud-gediende. Een ander stelt: „Als je ziet wat er nu voor nazorg aan die VN-troepen wordt besteed. Dat bestond in onze tijd helemaal niet." Hans Bakker, di recteur van het Scheepvaartmuseum: „Het is een vergeten groep. In '45 moest het land worden opgebouwd. Iedereen ging weer aan het werk, niemand keek naar ze om. Met de tentoonstelling 'Varen voor de Vrij heid' willen we een halve eeuw na dato een klein monument oprichten voor deze men sen." "Varen voor de Vrijheid' blijft geopend tot en met 7 januari 1996. Daarna krijgt een deel van de tentoonstelling een vaste plaats in het museum. 'Reistogten om den Aardkloot' Liefhebbers van oude boeken en reis verhalen kunnen van 9 mei tot en met 9 juli dagelijks hun hart ophalen in de eerbiedwaardige, bijna tweehonderd jaar bestaande bibliotheek van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen aan de Joan Muys- kensweg 25 in Amsterdam. Twee maanden lang wordt daar een selectie van veertig antiquarische werken ge ëxposeerd onder het motto 'Reistog ten om den Aardkloot: De ontdekking van de wereld door kooplui en geleer den.' Het gaat om vaak rijk geïllu streerde reis- en expeditieverslagen van Engelsen, Fransen en Nederlan ders vóór de achttiende eeuw. Daar toe behoren onder meer gebundelde reisverslagen van de Verenigde Oost- indische Compagnie en de avonturen van James Cook. Te zien zijn de in vi trines liggende, opengeslagen banden en illustraties. Een catalogus licht het cultureel belang ervan toe. De toe gang is gratis. Info: telefoon 020 - 6 68 55 11. GOUDA ALFRED VAN DUK Gluren naar computerschermpjes in de Goudse Waag, een mens kan er uren zoet mee zijn. Na twaalf jaar leegstand biedt het zeventiende-eeuwse bouwwerk onderdak aan het 'kaasexposeum': tien reuzenkijkdozen die op twee etages zijn opgesteld. Ze staan in schril contrast met hun omgeving. En dat is ook de bedoeling. De Waag moest zichzelf blijven; het werk van bouwmeester Pieter Post mocht niet worden aangetast. Er is praktisch geen schroef of spijker in de muren gegaan. De kijkdozen zijn meer een soort gluurmuren. Ze werden bedekt met afbeeldingen en hebben op onregelmatige afstanden verschillende gaten. Wie daar doorheen kijkt, ziet taferelen die meestal wel iets met kaas of andere zuivelprodukten te ma ken hebben, maar ook de stad Gouda komt in beeld. Op een van de wanden zijn drie rondjes met gaatjes gemonteerd. Daaruit wordt een geur ge perst, die de lucht van oude pakhuizen moet voor stellen. Lekker? Nou nee. Twee wanden met kijkgaten worden aan beide uit einden met elkaar verbonden door een computer- post. Bezoekers kunnen plaats nemen tegenover een scherm en de hand leggen op een apparaatje dat bekroond wordt door een kogel die bij de licht- Gluren naar computerschermpjes in Gouda, foto pr ste aanraking door zijn vatting rolt. Links en rechts op dat stuurmechanisme zitten een paar toetsen die met duim of pink en ringvinger kunnen worden ingedrukt. Dat beïnvloedt een pijltje op het scherm, waarmee door de informatie kan worden gewan deld die de computer te bieden heeft. Informatie in beelden vooral. Foto's, prenten en filmpjes met be vattelijke, gesproken teksten. Zo kan de bezoeker uit elke kijkdoos de informatie halen die hem inte resseert, of het nu gaat over de manier waarop de koe melk produceert, over het maken van kaas of over de Waag zelf. Het project wordt in de toekomst verder verfijnd. In de eerste plaats registreert de apparatuur welke in formatie de bezoekers kiezen. Er ontstaat dus een beeld van de meest gewenste informatie. Daarmee kan rekening worden gehouden bij het aanpassen van de programma's. Te zijner tijd krijgen de be zoekers een magneetkaartje mee. Bij elke computer moeten ze dat in een gleuf stoppen. Aan het eind van hun rondgang wordt de magneetkaart gebruikt om de tekst uit te printen van de informatie die ze zojuist hebben bekeken. Dat kan in verscheidene talen. De Stichting Exposeum Goudse Kaaswaag, waarin het Goudse bedrijfsleven en Het Nederland se Zuivelbureau zijn vertegenwoordigd, heeft 1,8 miljoen gulden geïnvesteerd in de expositie. Er worden 40.000 bezoekers per jaar verwacht. Het Kaasexposeum Is tot eind oktober geopend van dinsdag tot en met zaterdag (10-17 uur) en op zondagmiddag (12-17 uur). REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Attractie Wegwijzer Zoals gewoonlijk omstreeks deze tijd is de brochure 'Attractie Wegwijzer' van de Fede ratie van Toeristische Bedrijven in Neder land' verschenen. Daarin geven 51 'Attrac- tiepunten' een overzicht van de mogelijk heden voor een dagje uit. De folder is af te halen bij alle VW/ANWB-kantoren. Haarlemse hofjes Ook dit jaar wordt er in Haarlem tot en met september elke zaterdagochtend een zoge naamde 'Hofjeswandeling' georganiseerd. De tocht duurt anderhalf tot twee uur, staat onder leiding van een deskundige gids en begint om 10.00 uur bij het VW-kantoor op het Stationsplein van Flaarlem. Kosten: ƒ9,50 per persoon. Info en aanmeldingen: VW Zuid-Kenne- merland in Haarlem, telefoon 06 - 34 03 20 43. Muziekreizen Uccello in Marum organiseert sinds jaar en dag muziekreizen naar manifestaties in ge heel Europa. De komende periode staan trips op het programma naar het Bath In ternational Music Festival (vertrek 22 mei) met onder meer een opvoering van Mozarts opera Cosi Fan Tutte, naar Helsinki en Stockholm (Pinksteren) met ondermeer een avond met drie balletten van Igor Stra- winsky en naar het Edinburgh International Festival (vertrek 19 augustus) met optre dens van onder meer het Philharmonisch Orkest van St. Petersburg en het Scottish Chamber Orchestra. Info: Uccello te Marum, telefoon 05944 - 32 22. Westfriese folklore Op 10 donderdagen in juni, juli en augustus vinden niet zelden gadegeslagen door 25.000 belangstellenden weer de West- friese Folklore-dagen van Schagen plaats. De eerste op 29 juni; de laatste op 31 augus tus. Traditionele hoogtepunten: de ope ningsdag (29 juni), de dag van muziek en dans (20 juli), de dag van de klederdracht (27 juli) en de Gastdag (10 augustus). Info: VW Schagen, telefoon 02240 - 9 83 11. Kano zesdaagse De Internationale Noordhollandse Kano- zesdaagse wordt dit jaar gehouden van 16 tot 22 juli. De tocht voert langs de mooiste, over het water bereikbare plekjes van het noordelijk deel de provincie en de afstan den per dag variëren van 15 tot 30 kilome ter. Aangedaan worden onder meer Kol- horn (startplaats), Dirkshorn, Langedijk, Schermerhorn en Alkmaar. Er wordt over nacht in een tent. Op kano-kluunplaatsen staan voor het transport karretjes gereed. Info: Loes en Gerard Schokker in Schagen, telefoon 02240-97254 Smaak en wansmaak Onder de titel 'Smaak en wansmaak' toont het Nationaal Museum van Speelklok tot Pierement bij de Dom in Utrecht van 13 mei tot en met 17 september een bonte ver zameling gebruiksvoorwerpen, volkskunst, verzamelaarsobjecten en souvenirs die in de loop van veertig jaar door het museum bijeen zijn gebracht. De vraag wat kitsch is en wat niet, wordt aan de bezoeker overge laten. Door via koptelefoons te luisteren naar achtergrondverhalen over de objecten en de meningen van anderen, kunnen de bezoekers hun objectieve beoordelingsver mogen testen. Ook mogen zij een bod doen op voorwerpen tijdens een net-echte vei ling. Info: telefoon 030-31 27 89. Neushoorn-stal Voorde negen witte- of breedlipneus- hoorns van het Safaripark Beekse Bergen zijn aangenamer tijden aangebroken. Op maandag 10 april is hun nieuwe stal ge opend. Het verblijf biedt de neushoorns veel meer bewegingsruimte en maakt bo vendien uitbreiding van de kudde mogelijk. Ook is ruimte gereserveerd voor een tweede neushoornstier. De stal, gelegen aan een vorig jaar geopende wandelroute, is voor het publiek toegankelijk. Info: telefoon 013 - 36 00 35. Bruine Vloot Zeilrace Een van de deelnemers aan de race. foto pr Op het IJ in Amsterdam wordt dit weekein de de traditionele Bruine Vlootrace gehou den. De eerste start bij de Oostelijke Handelskade niet ver van het Centraal Sta tion vindt vandaag (22 april) plaats om 10.30 uur; de tweede om 14.30 uur. Morgen (23 april) ziet het programma er precies hetzelfde uit.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25