^Leiderdorp pakt vijvers en sloten aan Triathlon Oegstgeest in vervuild water 'Ik ben maar een schakeltje in het geheel' Forse boete voor illegale werkers Wellicht één groot kringloopbedrijf Regio Leiden/Rijn Veenstreek Hek van rijksmonument opgeknapt Renovatie Hazeveld klaar 'Stoeproute' in Oegstgeest nog veiliger SATERDAG 22 APRIL 1995 Diarree, oorontsteking en huidziekten niet uitgesloten 31 oegstgeest monica wesseling De deelnemers aan de Oegstgeestse triathlon (begin september) lopen grote kans hun sportieve uitspatting met 35diarree te moeten bekopen. Het zwem- onderdeel van de triathlon is in het '"lOegstgeester Kanaal en het water hier van bevat faecaliën (uitwerpselen). Diarree, maar ook huidaandoeningen, teelzucht of oorontsteking zijn hierdoor rolgens het rijksinstituut voor volksge- :ondheid en milieuhygiëne niet uitge- /floten. De beroerde kwaliteit van het water is voor de organisatie van de triathlon van Haaswijk twee jaar achtereen reden ge weest om de zwem/fiets/loop-wedstrijd om te zetten in een loop/fiets/loop wedstrijd. Dit tot grote teleurstelling van de 'voormalige' triatleten. Woordvoer ster Van Velzen hierover: „Iedereen vroeg ons weer een echte triathlon te or ganiseren. Het zwemgedeelte in de Klinckerbergerplas laten doen, was on mogelijk. De plas is veel te koud. Ook el ders was geen mogelijkheid en dus gaan we naar het Oegstgeester Kanaal." Het Hoogheemraadschap van Rijn land echter beoordeelt de kwaliteit van het water zó slecht dat zelfs recreëren op of nabij het kanaal wordt ontraden. „Het is dus meer dan ongeschikt als zwemwa ter. Er komen riooloverstorten op uit en er zit dus E-coli-bacteriën in het water en dan kun je er beter niet in zwem men", aldus voorlichter C. Meijer van Rijnland. E-coli-bacteriën zijn de diarree-verwekkende beestjes in poep. Het RIVM in Bilthoven onderschrijft het negatieve zwemadvies. „Het is vrij wel niet te vermijden dat zwemmers wat water binnen krijgen. Meestal zal de na righeid beperkt blijven tot een milde vorm van diarree, maar het kan verve lender uitpakken. Bovendien, in een slechte conditie kan diarree ook bijzon der nadelig zijn", aldus een woordvoer der. De organisatie van het sportieve fes tijn echter, laat zich door wat bacteriën niet van de wijs brengen, „ledereen vraagt erom. ledereen zegt dat het risico acceptabel is." Overigens moeten de deelnemers wèl een formulier tekenen waarin zij verkla ren dal nadelige gevolgen van de wed strijd voor hun eigen verantwoordelijk heid is. De inschrijving voor het sportie ve festijn begint vandaag. Amnesty zoekt vrijwilligers voorschoten Amnesty International afde ling Voorschoten/Wassenaar is op zoek naar nieuwe vrij willigers. De taken van de vrijwilli gers omvatten ondermeer het schrijven van brieven naar regeringen en het op zetten van activiteiten om zoveel mogelijk mensen bij het werk van Amnesty Inter national te betrekken. Telefoon: 071- 610865/765211. CHEF HENNY VAN EGMOND.071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP.O? 1 356429 Pool werkte 48 uur aan een stuk Vier miljoen nodig voor 'baggerplan De meest verontreinigde sloten in Leiderdorp zijn die Ul tan de Splinterlaan, Van der Marckstraat en industrieter- ein De Baanderij. De vervuiling is volgens hoofd afdeling groenvoorziening H. Wiechers niet onrustbarend. ,,In de 'erste verte niet, en voor de volksgezondheid zeker niet." iderdorp judy nihof >t 2iVle Leiderdorpse sloten en vij vers zijn de afgelopen tijd onder ie loep genomen door onder zoeksbureau Consulmij. Daar- ïit blijkt dat de kwaliteit van water en bagger over het alge- neen goed is. „Wist je dat de kb rijver in de Buitenhof zo schoon dat je eruit kunt drinken?", '.egt Wiechers. Het was volgens Wiechers de ïoogste tijd dat er een gedegen uu mderzoek kwam naar de water- jartijen in Leiderdorp. Want de ;emeente had onvoldoende in- iméicht in de kwaliteit van water welke sloten nodig moeten worden, en vaar vervuiling zit. „Nu weten 5_] re wat we de komende jaren te Uoen hebben en kan je er je be groting op afstemmen", aldus Viechers. Op basis van het on- lerzoek kan de gemeente de waterpartijen nu dus 'bedrijfs- ;n planmatig' aanpakken. Tot 'oor kort gebeurde het bag geren van sloten en vijvers pas ils er ergens overlast was. „Dan jelde mevrouw X. met klachten iver stank en dan kwam er een inderzoek en deed de gemeen- e er wat aan. Ik heb gezegd: dat loen we niet meer ad-hoc, la- en we nu een meerjarenplan naken. Dan weet je wat je per ieiden monica wesseling jaar kwijt bent en kom je niet voor verrassingen te staan. Dan kun je ook aan het publiek ken baar maken: dan en dan is de sloot in uw buurt aan de beurt." Voor het baggeren, besehoei- en en schoonmaken van sloten en vijvers tot het jaar 2005 moet Leiderdorp ruim vier miljoen gulden uittrekken. Dat lijkt veel, maar volgens Wiechers is dat het niet. „Dat geld verdien je dubbel en dwars terug. Het is veel duurder als je elke sloot apart moet laten onderzoeken." De aanpak van de sloten waar de meeste' verontreining zit, Splinterlaan, Van der Marck straat en Baanderij, heeft overi gens nogal wat voeten in de aarde. Zo moet de vervuilde bagger door gespecialiseerde bedrijven worden verwijderd. De provincie moet hiervoor weer een vergunning geven. Bo vendien heeft de gemeente me dewerking nodig van het Hoog heemraadschap van Rijnland. Deze beheert het water van de Zijl waar deze sloten op uit ko men. „Je kunt die sloten niet zomaar gaan schoonmaken. Want je zit met het euvel van de vrije doorstroming naar de Zijl die in dezelfde mate vervuild is. Je moet dus de vrije in- en uit stroom reguleren", aldus Wiechers. ns.Er komt wellicht één groot if kringloopbedrijf voor 'wit- en bruingoed' in de Leidse regio. De Gevulei, het samenwer- cingsverband van gemeenten op afvalgebied, gaat onderzoe ken of een dergelijk groot kring- Dopbedrijf haalbaar is. Het be- Irijf zou niet alleen moeten zor- ;en voor een fatsoenlijke inza- iineling van de afgedankte koel kasten, televisies en andere ap- >aratuur en herverkoop daar- ran. Ook reparatie ligt in de be doeling. In de Leidse regio is al een flink aantal kleine kringloopbedrijfjes bezig. De meeste bedrijven zijn opgezet om daarmee werkgele- ;enheid te maken. Door hun Jescheiden omvang is de toe- g komst van de bedrijfjes lang tsteniet altijd zeker. De Gevulei vindt een zekere en goede verwerking en herge- "N leuwe voorman D66 Rijnwoude RUNWOUDE» e Marijke Balk trekt zich met on middellijke ingang terug als actieleider van D66 in de Rijn- vvoudse gemeenteraad. Balk, die iinds 1991 de democraten aan- 'oerde, legt haar functie om ge zondheidsredenen neer. Zij wel aan als raadslid. Haar opvolger in de functie van fractieleider is Hen Gerritse. Gerritse werd vorig jaar voor het eerst in de raad gekozen toen D66 zijn aantal zetels verdub belde van twee naar vier. D66 is in de Rijnwoudse raad de twee de partij, maar de democraten zijn niet vertegenwoordigd in het college. .„Leerlingen hangen nestkasten op ^er alphen aan den run onder dak, juist in het Groene Hart' van de Junior Kamer. Inmiddels hebben veertig kasten een plek gekregen aan ,de gevels van ondermeer scho len in Alphen aan den Rijn. De stad telt meer dan honderd broedparen. De kasten moeten dat aantal gierzwaluwen vergro ten. oegstgeest Het inrijhek van het voormalige gebouw d'HoogenBoom op de hoek van de Louise de Colignyweg/Terweeweg in Oegstgeest wordt opgeknapt. De Oegstgeestse restauratie-architect B. van Beek heeft hiervoor een plan dat inmiddels is goedgekeurd. Het hek - het 'bijbe horende pand' is inmiddels gesloopt - is een rijksmonument. De gemeente Oegstgeest betaalt de restauratie en heeft hiervoor 30.000 gulden beschikbaar gesteld. foto loek zuyderduin den haag/alphen aan den run annet van aarsen Een 34-jarige ondernemer uit Ter Aar moet een boete van 50.000 gulden betalen omdat hij in juni van het vorig jaar in een opslaghal in Alphen aan den Rijn 35 illegale Polen in dienst heeft gehad. De man, eigenaar van een klein inpakbedrijfje en een thuiswerkorganisatie, bleef er tijdens de behandeling van de zaak door economisch poli tierechter A. Schuering bij dat hij er geen idee van heeft gehad wat er zich in de hal in Alphen afspeelde. De rechter geloofde echter niets van de ontkennin gen van de man uit Ter Aar. De vreemdelingenpolitie trof vorig jaar in de bewuste be drijfshal een grote groep Polen aan, die tegen een vergoeding van 33 cent per stuk zogenaam de 'graskop-poppetjes' fabri ceerden. De mensen werkten onder grote druk omdat ze in korte tijd 100.000 van deze pop petjes moesten afleveren. Een van hen verklaarde 48 uur ach ter elkaar door te hebben ge werkt met tussendoor één korte slaappauze van drie uur, een ander zou in krap twee weken tijd 180 uur hebben gedraaid. De hal in Alphen was door de ondernemer uit Ter Aar ge huurd. De man zegt echter het werk aan de graskop-poppetjes - poppetjes met een met zaagsel en graszaad gevulde kop die uitloopt zodra er water over heen wordt gegoten - te hebben uitbesteed aan één van de Po len, die al eens eerder voor hem had gewerkt. Deze man zou op de camping in Ter Aar het werk verdelen onder zijn landgeno ten, aldus de ondernemer. Andere regels „Het ging dus om thuiswerk en daarvoor gelden andere regels als voor het werken in een hal", zegt de man uit Ter Aar. De hal had hij gehuurd als opslagplaats alphen aandenrun» Bewoners van het Hazeveld in Alphen aan den Rijn hebben van morgen de laatste hand gelegd aan de renovatie van het park aan hun straat. In het park is ondermeer een nastalgische kruidentuin aangelegd. De renovatie is begonnen na de vervanging van het riool in het Hazeveld, waarbij de essebomen aan de straat moesten worden ge kapt. De bewoners vormden vorig jaar een werkgroep met mede werkers van de gemeente om het groen aan het Hazeveld terug te brengen. Zo zijn er rijen platanen gepland. De bewoners zijn zelf verantwoordelijk voor het onderhoud. oegstgeest monica wesseling Het was al een behoorlijk veilig dorp, maar heel binnenkort is Oegstgeest écht veilig. Dat con cludeert de voorzitter van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) Oegstgeest, P. Voorentt. De gemeente pakt binnenkort de twee laatste onveilige plek ken in het dorp aan. Aan de Be gonialaan worden een paar ex tra lantaarnpalen geplaatst en bij het trafohuisje aan de Rijn- zichtweg worden de struiken gesnoeid en ook daar komt een extra lichtje. De VAC heeft weer haar jaar lijkse tocht door het dorp ge maakt, op zoek naar onveilige plekken. Vijf jaar geleden is ze hiermee begonnen en ook toen al was Oegstgeest volgens CDA 'er Nico Bakker, een bescheiden raadslid tussen de burgers bruik van grof afval van groot belang. Daarom is een onder zoeksbureau gevraagd te bekij ken op welke manier die 'kring- loopbedrijvigheid' wat bedrijfs- zekerder kan worden gemaakt. Het is zeker niet alleen de be doeling om koelkasten en ande re apparaten op te halen en de ze vervolgens op milieuverant woorde wijze te slopen. Kapotte apparaten kunnen vaak worden gerepareerd en het nieuwe be drijf moet dan ook 'reparateurs' in dienst nemen. Een van de pijlers van het milieubeleid is juist reparatie en daarmee ver lenging van de levensduur van allerlei spullen. Hoe langer iets mee gaat, des te minder afval is er. Het milieuonderzoeksbedrijf zegt voor dik 70.000 gulden een onderzoek te kunnen doen naar de beste manier van het opzet ten van een bedrijf, de manier van inzamelen en verwerken. roelofarendsveen herman joustra De meeste politici treden graag voor het voetlicht, maar Nico Bakker voelt zich het prettigst in de schaduw. Daar kan hij politi cus en burger tegelijk zijn. „Ik ben maar een schakeltje in het geheel", zegt de 62-jarige Roelofarendsvener. „Als politi cus ben je er voor de bevolking en niet voor jezelf', voegt CDA'er er aan toe. Twaalf-en-een-half jaar zit hij nu al voor het CDA in de ge meenteraad van Alkemade, maar aan publiciteit heeft hij nog nooit kunnen wennen. Hoe moet dat dan zijn geweest bij die onverwachte huldiging, aan het eind van de vorige raadsver gadering. Burgemeester Meer burg hield plotseling een toe spraakje omdat hij vond dat zo'n lange periode in de raad niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Bij die gelegenheid noemde hij Bakker „het meest Veense raadslid" en „iemand met oog voor het kleine." Onwennig Zelfs als hij terugblikt, voelt hij zich nog een beetje onwennig. „Ik ben niet iemand die naast zijn schoenen gaat lopen. Bij zo'n toespraak, ja dan voel ik mij niet echt op mijn gemak." Maar hij wil er nog wel een paar kanttekeningen bij maken. „De woorden van de burgemeester moeten wel goed worden geïn terpreteerd. Ik ben een Veens raadslid in die zin dat ik hier ben geboren en getogen. De meeste mensen in het dorp kennen mij ook. En het omge keerde geldt eveneens. Een po liticus moet voeling hebben met de bevolking. Het zijn de men sen die je hebben gekozen. Dat betekent dus dat ik me net zo goed inzet voor de mensen in Rijpwetering, Nieuwe Wetering, de Kaag, noem maar op. Nico Bakker: „Als politicus moet je je niet alleen bezig houden met de grote zaken. Persoonlijke problemen van d zo belangrijk." Kortom, voor heel Alkemade." Hij wijst naar een foto aan de muur. „Joop Wagenaar. Oud burgemeester van Alkemade. Hij heeft mij in de politiek ge haald. Een sociaal bewogen man. Hij zei altijd: blijf waken voor de stille armen, want die moeten juist geholpen worden. Die armoede bestaat nu niet meer. Het is nu arrrfoede op an dere vlakken. Daar kun je ook helpen." Bakker haalt het voorbeeld aan van mensen die niet zo snel over de drempel van het ge meentehuis durven stappen. Die een grote afstand ervaren tussen hun en de politiek. „Die kloppen hier wel eens aan. Na tuurlijk kan ik ze niet altijd hel pen. Maar het is natuurlijk wel een goede zaak dat ze hun hart kunnen luchten. Je moet de be reidheid hebben altijd naar ze te luisteren. Ook al bellen ze je 's nachts uitje bed." Dat vindt hij de normaalste zaak ter wereld. In elk geval is zo'n instelling niet iets om jezelf op de borst te slaan, betoogt hij. „Als politicus moet je je niet al leen bezig houden met de grote zaken. Persoonlijke problemen van de burgers, hoe klein ook, zijn net zo belangrijk." Of het nu gaat om klachten over een zebrapad dat vrijwel regelrecht uitkomt op een slootje („gevaarlijk voor de kinderen") of om het huren van een stukje gemeentegrond. Fietspaden Het gebrek aan recreatiemoge lijkheden voor de burgers van Xlkemade is zo'n probleem „Wat heb je hier nou bijvoor beeld aan fietspaden? Ja, we hebben het Joop Zoetemelkpad, maar veel meer ook niet. Ik ben zelf een verwoed fietser, ik kom nogal eens op de Veluwe. Veel fietspaden en om de zoveel ki lometer een bankje waar je even kunt uitrusten. En picknickta fels. Dat zou hier ook moeten kunnen." Ook de recreatiemogelijkhe den bij de Kaag zijn beperkt voor de eigen inwoners, vindt voor onder andere graszaad en zaagsel en óm de Pool van dienst te zijn. Die wilde opge kochte auto's gaan verkopen in Polen en had daarvoor even eens een opslagruimte nodig. „Ik was me er niet van bewust dat deze Poolse meneer hier il legaal was", verklaarde de on dernemer uit Ter Aar. „Hij was in het bezit van een fiscaal nummer dus ik dacht dat het - wat betreft het verrichten van thuiswerk - wel goed zat. Het was helemaal niet de bedoeling dat hij en die andere mensen in de hal zouden werken. Het werk zou op de camping in Ter Aar worden gedaan. Ik heb deze mensen nooit gezien. Dat blijkt ook wel uit de verklaringen van de Polen want die noemen geen enkele keer mijn naam." Inpakken Hij was zich, zo verklaarde hij, van geen kwaad bewust. Zijn twee ondernemingen - het in pakbedrijfje en de thuiswerkor ganisatie waarvoor mensen on der andere enveloppen inpak ken en moertjes in een doosje doen - noemt hij een 'soort so ciale werkplaats maar dan op commerciële basis'. Voor de werkzaamheden meldde hij echter nooit vacatures aan bij het arbeidsbureau. „Het gaat toch om thuiswerk", aldus de man. Inmiddels heeft hij zijn in- pakactiviteiten voor een groot deel naar Polen verhuist, waar hij een hal heeft gehuurd omdat hij geen akkevietjes zoals vorig jaar meer wilde meemaken. Officier van justitie S. Hors- tink geloofde niets van de on schuld van de man. ,,U heeft misbruik gemaakt van mensen uit het buitenland die in een slechte economische positie verkeren", beschuldigde ze de ondernemer. Haar eis - een boete van 35 maal 145Ü gulden of 29 dagen hechtenis voor elke boete die niet wordt betaald - werd door rechter Schuering overgenomen. Voorentt behoorlijk veilig. Se dertdien zijn jaar op jaar verbe teringen aangebracht. Bosscha ges zijn gesnoeid en lantaarn palen bijgezet. Restte nog de 'il legale' fietsroute over de Rijn- zichtweg. Fietsers die 's avonds liever de Apollolaan mijden (goed verlicht en zonder bos schages, maar wel erg verlaten), steken door via de Rijnzichtweg. Over de stoep wel-te-verstaan, want oversteken is omslachtig. De 'stoeproute' voert langs hot donkere en enge trafohuisje en wordt nu dus beveiligd. Bakker. „Die zijn er voor de mensen van buitenaf. Niet voor de mensen van de Kaag die in een rijtjeshuis wonen. Die we ten niet waar ze moeten zwem men. Hebben geen eigen strandje." Kortom, er is nog genoeg waarvoor Bakker zich wil inzet ten. Denkt hij nog niet aan stoppen? „Pas als er een goede opvolger is, kan ik met een ge rust hart uitscheiden. Iemand met een zelfde soort denkwe reld. Iemand die tussen de bur gers staat. Maar over een opvol ger wil ik nu nog helemaal niet praten. Eerst maak ik deze ter mijn af. En dat duurt nog een paar jaar." Corsoroute Duin en Bollenstreek Noordwijk Bosweg 9.30 uur Palaceplein 9.40 uur Van Panhuysstraat 10.07 uur Zeestraat 10.30 uur Van Berckelweg 10.40 uur Voorhout Leidsevaart/Herenstraat 10.55 uur Herenstraat/kerk 10.58 uur spoorwegovergang 11.00 uur Wasbeek Sassenheim 11.45 uur Sassenheim Hoofdstraat/Wasbeek 13.00 uur Parklaan/kerk 13.15 uur V. Pallandtln./Hoofdstr. 13.30 uur De Engel 14.05 uur Lisse Dever, oprijlaan 14.18 uur Vierkant 14.30 Nachtegaal/Zwartelaan 15.10 Leidsestraat/Watertoren 15.15 uur Hillegom Grens Hillegom/Elsbroek 15.30 uur gemeentehuis 15.40 uur Treslong 15.55 uur Weeresteinstr./Pastoorsln. 16.00 uur Weeresteinstr./Pastoorsln. 17.30 uur Oosteinderlaan 17.40 uur Noordeinde klaagt niet meer over Beuk leimuiden liesbeth buitink De bewoners van het Noordein de in Leimuiden hebben geen overlast meer van het vrachtwa- genverkeer naar de koek- en margarinefabriek Beuk Patisse rie. De buurt klaagde eerder over de slapeloze nachten en de ergernis die de vrachtwagens veroorzaakten. Daarop stelde de gemeente een ultimatum: Beuk moest ervoor zorgen dat de overlast verdween anders moest hij een dwangsom beta len. Tijdens een bespreking tus sen omwonenden, Beuk en de gemeente bleek echter dat de koek- en margarinefabriek tijdig maatregelen heeft genomen. De omwonenden kunnen 's nachts weer rustig slapen. De gemeen te onderzoekt nog wel of er op het Noordeinde verkeersrem- mende maatregelen moeten worden genomen. „Er zijn nog wel klachten over de snelheid van het verkeer, maar dat heeft niet zoveel met Beuk te ma ken", aldus gemeentesecretaris T. Meester.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13