iLeiden Sociaal pension stapje dichterbij Elke hond heeft zijn eigen muziekje Holtlant mag geen lichtbak 'Onwelriekende karkassen en zwaar bezoedelde schapen' )ode vliegen sh de vitrine' lemiddelaar rijgt dossier iet terug Merenwijk moet licht uiterlijk half elf doven Gevel Stadsgehoorzaal wordt als vanouds .TERDAG 22 APRIL 1995 Baggerplan si q Leiderdorp maakt I J een baggerplan voor vijvers en sloten. Hiervoor trekt de gemeen te vier miljoen gujden uit. ANNO 1895 Maandag 22 April Te Roelof-Arendsveen heerscht de zoogenaamde „bof 'in vrij er ge mate. Deze hoofdzwelling schijnt er zelfs epidemisch te zijn. Wanneer één kind uit eenig gezin er aan geleden heeft, duurt het niet lang, of de andere zijn er ook eenige dagen mooi mede. De ziekte is zeer onschuldig en veroorzaakt heel weinig of geen pijn. Blijkens een in dit nommer voorkomende advertentie bestaat er gelegenheid zich als lid aan te melden van de „Leidsche Zwem- club". ANNO 1970 woensdag 22 april In Alphen aan den Rijn zullen, indien de raad daarmee akkoord gaat, geen voorbehoedmiddelen buiten een besloten ruimte mogen worden verkocht. Het college stelt voor in de algemene politieverordening hierover een bepaling op te nenen. Onder dit verbod valt ook het in een warenautomaat voorhanden hebben van anticonceptiva. Wethouder Piena onthult dat de Trekvliet in Leiden nu in één keer wordt gedempt. Door moeilijkheden met de financiering is er tot op heden nog niets gebeurd. leiden loman leefmans Op het gebouw van het Holtlant College aan de Ter Haarkade mag geen nieuwe lichtreclame komen. De gemeente vindt dat een schoolgebouw geen recla me-object is, oordeelde voorzit ter B. Olivier van de commissie beroep en bezwaar gisteroch tend. Directeur W. Bleijie van het Holtlant had geen genoegen ge nomen met de uitleg van de ge meente en bezwaar aangete kend. Tijdens de behandeling zei hij dat zijn school hierdoor sponsorgeld misliep. annet van aarsen Smerige ruimten, vogels die zo maar het bedrijf invlogen, een onwelriekend en verkleurd kar kas van een kalf in de koelruim te, 'zwaar bezoedelde' schapen, die onzorgvuldig waren 'uitge- slacht' en werknemers die 's ochtends voordat de arbeid aanving al in smerige werkkle ding rondliepen. Gebroken rui ten, kieren in de wanden en lek ken in het dak. Vloeren die van wege oneffenheden nauwelijks schoon te houden waren en slachtvee dat een goede verzor ging werd onthouden. Econo misch politierechter A. Schue- ring had gisteren minuten lang nodig om de vele gebreken en overtredingen op te sommen, die inspecteurs vorig jaar maart Slachthuis krijgt boete voor onhygiënische toestanden in het Leidse slachthuis aantrof fen. „Het is niet gering wat daar in het slachthuis aan de hand was", oordeelde officier van jus titie S. Horstink. „Ik heb er geen vertrouwen in dat het er vlekke loos zal verlopen zolang het nieuwe slachthuis er nog niet is." Zij toonde zich geschokt over de processen-verbaal en de laconiekheid waarmee een van de directeuren tijdens de in spectie verklaarde dat ook'hij best wel wist dat er vele overtre dingen op de vleeskeuringswet waren gemaakt. De man was vanwege die verklaring apart door het openbaar ministerie gedagvaard. „Ik eis forse geld boetes", zei Horstink. „Driedui zend gulden voor de BV en 1500 voor deze directeur." De man had gisteren geen tijd om een verklaring af te leggen over de onhygiënische toestan den in het slachthuis. Hij was, zo verklaarde zijn advocaat, 'in den lande om schapen voor het offerfeest te kopen'. Ook de an dere directeur had geen tijd vrij kunnen maken om naar de rechtbank in Den Haag te ko men. Een poging van de advo caat om de zaak naar een latere datum te verdagen (het was hem niet gelukt om het dossier toegezonden te krijgen omdat hij pas eind vorige week was ingeseind) mislukte. Hij besloot daarom maar niet te pleiten voor zijn cliënten. „Ik heb me niet in de zaak kunnen verdie pen; het zou niet in het belang van mijn cliënten zijn als ik hier nu maar wat ga lopen zeggen. We vechten het in hoger beroep wel uit", aldus de advocaat. Toch merkte hij terloops op dat de directie van het slacht huis sinds de inspectie vele on regelmatigheden had verhol pen. „Het is een oud slachthuis. Per jaar moet ongeveer een ton worden uitgetrokken voor repa raties. En dat kan natuurlijk niet eeuwig blijven voortduren", al dus de advocaat. „Mijn cliënten zijn nu duchtig met de gemeen te Leiden bezig om een nieuw slachthuis bij de Groenoordhal- len te krijgen." Rechter Schuering besloot de eis van de officier van justitie over te nemen: 1.500 gulden voor de directeur en 3.000 voor het slachthuis. to haag/leiden eigenaar van een petit-res- irant en een pizzeria in de nwijk is gisteren veroor- ild tot drie boetes van 400 Iden k wegens onhygiëni- le toestanden in zijn restau- lts. Inspecteurs van de keu- gsdienst van waren troffen rig jaar juni in de pizzeria ba- blokken waarin met meer n een miljoen micro-organis- :n per gram leefden. Een tand later stuitten de inspec ts in het petit-restaurant op koelvitrine, waarin dode imvliegen lagen en waarvan motor het had begeven. je eigenaar van de twee za- was het niet eens met de etes, die politierechter A. luering hem gisteren heeft jelegd. Ook schikkingsvoor- llen, die hem eerder waren ïgeboden, legde hij terzijde, et was extreem warm vorige aldus de man. „Dan ort het nog niet mis te gaan ik was het land uit en kon boel dus niet controleren, ïar ik heb al vier jaar een ei- zaak en nog nooit is er bij iets aangetroffen. Ik heb be- jpen dat je bij de eerste over- ding een waarschuwing krijgt pas bij de volgende een boe- )e rechter kende echter geen rdon. „De overtredingen zijn ernstig dat het niet meer met i waarschuwing af kan", al- s Schuering. De eigenaar van twee restaurants bleef het armee oneens maar besloot :h maar niet in hoger beroep gaan. k haag/leiden» Leidse juridisch adviseur r.drs. R. Dielbandhoesing Jeft het dossier van een voor- ilige cliënt voorlopig niet af te /en. Deze man - een bemid- tlaar in schijnhuwelijken - ld anderhalve week geleden in n kort geding zijn documen- teruggeëist. )e huwelijksbemiddelaar zou In bescheiden nodig hebben ïdat de illegalen, die hij tegen rse bedragen aan vrouwen ?t een Nederlandse nationali st had gekoppeld, hun huwe- uiteindelijk niet zagen door- i. Een aantal van hen meld- zich bij de bemiddelaar om in geld terug te eisen. De m^n lelde zich daardoor bedreigd. Ij zou de betrokken vrouwen van de trouwlustige innen hebben gegeven en 1de dat met de bescheiden in dossier bewijzen. [Dielbandhoesing, die als juri- sch adviseur niet meer voor rïbemiddelaar wilde werken len hij lucht kreeg van de aktijken van deze man, wei- ;rt tot nu toe het dossier af te aan omdat de man zijn reke- ing nog steeds niet heeft be laid. Rechter Punt gaf hem gis- iren gelijk. De juridisch advi- mag van hem voorlopig het Dssier gewoon in de archief- ast houden. -gEGETARISCH - De Jongeren lilieu Actief-afdeling houdt op ensdag 26 april een informa- avorid over de milieufiets- :ht 'Overvoerd' van 15 tot en r j./t 26 juli. Om 18.30 uur wordt igelijkertijd voor 3 gulden een JRgetarische maaltijd geser- lerd in het Milieu Educatie entrum aan de Morsstraat. via telefoonnummer 71" 120661. Het sociaal pension in Leiden is een stap dichterbij geko men nu ziektekostenverzekeraars hebben toegezegd mee te betalen aan de opvang van dak- en thuislozen. Voor waarde is wel dat de gemeente ook geld steekt in het pro ject, dat opvang moet bieden aan 25 tot 30 daklozen. Di recteur Wilbert Bots van Stichting De Binnenvest maakte de toezegging van de verzekeraars bekend tijdens het symposium 'Niet alleen een paraplu', dat gisteren in Lei den werd gehouden. De Binnenvest presenteert op 2 mei een eerste plan voor het pension dat in 1996 moet wor den gerealiseerd. leiden marieke mittelmeijer Het symposium in het stadhuis werd geopend door staatssecre taris Erica Terpstra. „Deze dag is een prima initiatief', sprak Terpstra, „temeer omdat Leiden nog te weinig opvang heeft voor dak- en thuislozen." Met een knipoog naar de naam van het symposium opende zij een pa raplu waaronder de staatssecre taris een moment met wethou der Hennie Koek bleef staan. Speciale gast op het symposium was predikant Erik Kolbell uit New York. Volgens Bots is het nog niet bekend waar het sociaal pen sion moet komen. De gemeente heeft al eerder 70.000 gulden toegezegd aan de initiatiefgroep Sociaal Pension. Een sociaal pension is volgens De Binnen vest noodzakelijk om voor vol doende nachtopvang in de re gio te zorgen. Nu worden daklo zen nog geregeld verwezen naar de Kesslerstichting in Den Haag. Een sociaal pension leidt er volgens H. van Vliet, adjunct-di recteur van De Binnenvest, niet toe dat er meer daklozen van buiten de regio naar Leiden ko men. „Het is niet zo dat ieder een die voor de deur staat een bed krijgt. Als iemand uit Rot terdam komt, dan zullen we diegene terugsturen naar Rot terdam", aldus Van Vliet. Een sociaal pension verschilt op een aantal punten met de voorzieningen die Leiden nu heeft voor dak- en thuislozen. Op dit moment kunnen dak- en thuislozen alleen overdag te recht bij Diaconaal Centrum De Bakkerij. Voor de nacht heeft De Binnenvest 21 bedden beschik baar aan de Rembrandtstraat. Deze bedden zijn maar voor korte tijd beschikbaar en be doeld voor mensen die psy chisch in de war zijn. In een so ciaal pension kan iemand zon der een dak boven zijn hoofd voorlangere tijd bivakkeren. In schril contrast met Neder land vormen jonge ongetrouw de moeders de snelst groeiende groep daklozen in New York, vertelde Kolbell. „Als zij een baan krijgen kunnen ze meestal geen opvang voor hun kind vin den. Als een jonge moeder werkloos is, heeft zij een ziekte- kostenvarzekering. Zodra ze gaat werken vervalt die en dan is de weg naar de straat nog maar kort." Ton Kohlbeck, oud wethouder van Oegstgeest, voegde hier aan toe dat de situ atie in New York een waarschu wing moet zijn voor Nederland. Goekoop opent Nederlands modernste dierenasiel leiden loman leefmans Het gebouw was al enkele maanden in gebruik maar gistermiddag mocht bur gemeester Goekoop, samen met de ex- asielhond Booy, het nieuwe Leidse die rentehuis Stevenshage openen. Booy bracht de symbolische, gouden sleutel in zijn bek naar Goekoop die met een ge oefende polsbeweging de officiële han deling volbracht en het modernste asiel van Nederland in werking stelde. In vol bedrijf heeft'het opvangcentrum plaats voor tachtig katten en veertig honden tegelijk en per jaar veranderen circa duizend dieren via het asiel van ei genaar of verblijven er tijdens de vakan tie van hun bazen. De nieuwe inrichting beschikt behalve over een ingenieus luchtafvoersysteem en speciale geulen voor het onder hoge druk schoonmaken van de hokken ook over een eigen om roep- en muziekinstallatie. Alle honden hebben hun eigen muziekje, meestal Hilversum 3 maar ook house is al eens uitgeprobeerd. „En je merkt gewoon dat het helpt. Honden zijn sociale dieren en in deze voor hen toch vreemde omge ving worden ze een stuk rustiger", aldus beheerder Leen Gottschal. Behalve deze moderne snufjes is het interieur van het gebouw aan de Kenau- weg 1 noodgedwongen sober gehouden. Stevenshage kampt net als haar voor ganger aan de Besjeslaan met een chro nisch tekort aan geld. De balie is afkom stig uit een oud bankgebouw, een tapijt is bij een actie gewonnen, de hokken hebben elk hun eigen sponsor en zo komt het asiel aan veel van zijn spullen en worden de eindjes aan elkaar ge knoopt. „We zijn een opvangcentrum voor twaalf gemeenten in de regio. Ze hebben allemaal de wettelijke verplichting voor de opvang van zwerfdieren te zorgen maar besteden dat graag aan ons uit. De afspraak is dat ze 35 cent per inwoner aan ons betalen", aldus voorzitster H. Graniewski die ook toegeeft dat sommi ge plaatsen een beetje smokkelen. Alke made betaalt maar twintig cent, Leider dorp dertig, terwijl het vermoeden be staat dat sommige gemeenten in de Bol lenstreek bewust een lager inwonertal opgeven. Tegenover het prima uitgeruste ge bouw dat van Rijkswaterstaat werd over genomen, is er naast geldgebrek ook een personeelstekort. Er is een grote groep vrijwilligers die helpen met uitlaten maar via het Halt-project, de reclasse ring en de Zijlbedrijven wordt voor de broodnodige, aanvullende dienstverle ning gezorgd. „Op een of andere manier horen problemen en het asiel nu een maal bij elkaar", grapte Goekoop in zijn openingswoord. Ondanks de problemen was er giste ren van«een klaagzang geen sprajce. Te- vredènheid over het nieuwe complex overheerste bij Graniewski, Gottschal en de andere betrokkenen. „Waar we echt tegen moeten vechten is het idee dat nog bij veel mensen leeft dat het asiel een soort laatste rustplaats voor honden en katten is. Terwijl we bijna voor alle dieren een nieuwe plaats vinden en we er slechts zelden eentje laten inslapen." Akkoord tennisclub en omwonenden Bestuursleden van tennisclub Merenwijk en bewoners van de Galjoenwal ondertekenen van daag een heuse overeenkomst over het gebruik van de tennis banen. Beide partijen zijn het eens geworden over de tijd waarop de lichtmasten moeten doven. „Uiterlijk half elf 's avonds, maar zoveel mogelijk eerder dan die tijd", aldus voor zitter W. Willems van de tennis club. Op zondagavond mogen de lichten helemaal niet bran den. Overleg tussen tennisclub en omwonenden was noodzakelijk omdat de Raad van State in maart de milieuvergunning van het tennispark vernietigde. Dat was overigens naar aanleiding van bezwaren van de omwo nenden, die klaagden over het felle licht van de masten en la waai van meppende leden. Formeel mocht er na de ver nietiging van de vergunning he lemaal niet meer worden geten nist in de Merenwijk. Vandaar dat de gemeente nu werkt aan een nieuwe vergunning, die wel de juiste voorschriften heeft. Sportwethouder H. de Goede heeft de afgelopen weken sa men met bestuursleden van de club en een aantal omwonen den gezocht naar een voor bei de partijen aanvaardbare oplos sing om tennis in de overbrug gingsperiode toch mogelijk te maken. Die oplossing krijgt vandaag dus vorm in een schrif telijke overeenkomst. In de overeenkomst is opge nomen dat nieuwe netten wor den opgehangen die gravelstof en tennisballen tegenhouden. Verder belooft de tennisclub zich in te spannen om de lich ten 's avonds zo vroeg mogelijk te doven. Liefst om kwart over tien, maar uiterlijk half elf. „In de praktijk zal dat alleen voor komen in de drukke competitie periode", zegt Willems. leiden 'Oud' en 'nieuw oud' op één foto verenigd. Voor de 'oude' Leidse Stadsgehoorzaal is ter vergelijking een maquette neergezet die de onderpui toont van de 'nieuwe' Stadsge hoorzaal. In september begint de renovatie van het gebouw aan de Breestraat, die onder meer een opknapbeurt van de grote zaal en een uitbreiding met een kleine zaal en een grand café behelst. De kosten bedragen 7 miljoen gulden. Belangrijk onderdeel van de renovatie is het.terugbrengen van de voorgevel in de oude staat. De natuurstenen panelen die nu aan weerszijden van de glazen ingangsdeuren zijn aan gebracht, worden allemaal weggebikt. Daar is gisteren al een begin meegemaakt. Ontdekt is dat achter die panelen de oorpronkelijke boogdeuren in 1960 zijn dichtgemetseld met bakstenen. Volgens N. Smulders van het Proje&bureau dat de Stasgehoorzaal beheert, moet het mogelijk zijn om die stenen weg te hakken. Op die manier kan de voorgevel weer net als vroeger negen boogdeuren op de benedenverdieping krijgen. Voorts keren glas-in-lood ramen terug op de eerste verdieping en worden ornamenten hersteld. Zo moet de Stadsgehoorzaal een markanter herkenningspunt in de Breestraat worden dan nu het geval is. foto henk bouwman SCHUIFELEN Over het algemeen kun je in Leiden stevig doorlopen. In ge stadige tred kun je de stad van poort tot poort doorkruisen met soms een kleine stap zijwaarts om een haaks inkomen de voetganger te ontwijken. Gelukkig zijn er van die dagen dat je slechts door het stadshart kunt schuifelen, voetje voor voetje. Het is dan zo druk dat je zelfs als voetganger niet kunt inhalen. Als het even kan ben ik op zaterdag van de partij. Dan wil ik deel uitmaken van die prachtige, kakelbonte stoet die als een lange, dunne sliert door de stad deint. Dan zie ik ze weer: de joggingpakken, de lange jassen, de kostuums, de spijkerbroeken en de leggings. Veel, heel veel leggings, want volgens een kennis van mij - die ik wel enige deskundigheid toedicht - spant Leiden de kroon als het om dit kledingstuk gaat. Zo'n hoog legging-gehalte schijnt elders niet voor te komen. De mooiste hoek is ongetwijfeld de kop van de Hoog straat, Nieuwe Rijn en Aalmarkt (Vismarkt). Het is het druk ke knooppunt waar in herfst en winter jong en oud behoed zaam afdaalt naar de smalle, Nieuwe Rijn; waar mensen in de zomer in hun nieuwe, leren schoenen deze steilte met kleine pasjes nemen, angstig als zij zijn uit te glijden. Ik prijs mij gelukkig dat Leidse markt niet wordt gehou den op een vierkant, kleurloos en winderig plein. De markt t ademt mee met de oude binnenstad, een beetje als vroeger toen langs de marktenroute alles dat nodig was voor het le vensonderhoud vrij werd verhandeld. Bij de gemeente bestaan helaas plannen om een einde te maken aan dat warme gevoel van knusheid en intimiteit. De horeca moet namelijk terrassen kunnen uitstallen tijdens de marktdagen, vindt wethouder Walenkamp. Met name op de Nieuwe Rijn heeft dat tot gevolg dat de kramen ver uit el kaar komen te staan en dat een aantal naar elders moet ver huizen. Marktkooplieden van de zaterdagmarkt zijn meestal het hele jaar in weer en wind paraat. Met mooi weer evenwel wil altijd iedereen ineens in de open lucht zijn geld verdie nen. Als het kwik even boven de 20 graden komt, raken wij eigenlijk een beetje in paniek. We gedragen ons tijdens die paar mooie en zonnige zaterdagen per jaar alsof Nederland een tropisch land is. Dat ze tijdens de woensdagmarkt terrassen toestaan, het zal mij worst wezen. Zes dagen per week mogen l die terrassen overal staan staan. Maar op zaterdag, die ene dag, wil ik met ve- rjM le duizenden anderen «L schuifelen langs kramen. Dan wil ik de knusheid ÉÊf voelen van die met de ou- JÊM de stad verbonden markt, van die lange aaneenge- sloten sliert van kramen. Daarin past wat mij be- treft niet het goedkope, m witte plastic van terras stoelen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11