Oklahoma: beloning van 2 miljoen dollar voor tip Maffia biedt migranten een geheel verzorgd reispakket Buitenland Uitzonderingstoestand in Bolivia: 374 arrestaties Turkse klacht over Nederland in NAVO Agusta breekt beloften: België wil geld terug Moskou ontkent eenzijdig bestand in Tsjetsjenië VRIJDAG 21 APRIL 1995 Krantencombinaties in VS op Internet new york Acht Amerikaanse krantencombinaties gaan samen op Internet. Het is het eerste duidelijke gemeenschappelijke ant woord van de dagbladen in de Verenigde Staten op nieuwsvoor ziening die on-line wordt aangeboden. De combinaties hebben een joint venture opgericht, New Century Network. Tot de nieu we gkoep behoren Knight-Ridder, Cox Newspapers, Ganett en The Washington Post en Hearst Corporation. Deze bedrijven ge ven in totaal 185 kranten uit en hun zondagkranten hebben een oplage van 23 miljoen exemplaren. TV-station Indonesië schrapt aerobics iakarta Het particuliere televisiestation Andalas (ANTV) in Indonesië heeft aangekondigd tijdelijk te stoppen met een dage lijks programma van aerobic dancing. Het besloot daartoe nadat talrijke moslims in brieven of via de telefoon hadden geprotes teerd tegen het vertonen van vrouwen in maillots. Het program ma wordt op 1 juli hervat, maar dan met 'beter geklede' vrou wen. Meisje van 13: 'U bent seropositief iacksonville Een 13-jarig meisje moest in de Amerikaanse staat Florida voor de rechter verschijnen, omdat ze ex-ziekenhuispa tiënten had gebeld met de mededeling dat ze waren besmet met het AIDS-virus HIV. Ze wordt vijfjaar onder toezicht van justitie gesteld. Zij haalde gegevens over ex-patiënten uit de computer van het ziekenhuis waar haar moeder werkt en belde thuis zeven van hen op met de mededeling dat ze seropositief waren. Corrupte burgemeesters veroordeeld parus De burgemeesters van Lyon en Cannes zijn gisteren ver oordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraffen van vijftien maanden wegens het aannemen van giften en reisjes van de schoonzoon van een van de twee, in ruil voor allerlei gunsten. De schoonzoon werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De burgemeesters mogen boven dien vijfjaar geen openbare functie bekleden en niet stemmen. De schoonzoon mag vijf jaar geen bedrijf leiden en werd boven dien veroordeeld tot een boete van ruim 625.000 gulden. De ver oordeelden werden reeds in februari schuldig bevonden. Voorbereiding vredesoperatie Angola luanda Britse troepen zijn gisteren in Angola aangekomen om voorbereidingen te treffen voor een omvangrijke VN-vredesope ratie, die in mei van start moet gaan. De 650 Britse militairen zullen telefoonverbindingen aanleggen, veldhospitalen bouwen en bevoorradingsroutes uitstippelen voor de bijna achtduizend VN-soldaten die op 9 mei in Angola zullen aankomen om het re geringsleger en de rebellenbeweging Unita te ontwapenen. De regering van Bolivia heeft 374 personen, onder wie 250 vakbondsleiders, laten arreste ren sinds zij dinsdag de uitzon deringstoestand uitriep om een einde te maken aan de algeme ne staking in het Latijnsameri- kaanse land. Ongeveer twintig van hen zijn inmiddels weer op vrije voeten, zo heeft minister -Carlos Sanchez Berzain van biniiënlandsè 'z'akéri gezegd. t)e meeste vakbondsleden worden in afgelegen dorpen vastgehou den. In de hoofdstad La Paz was het gisteren rustig. Scholieren keerden naar hun klaslokaal te rug, nu de regering de onderwij zers en leraren heeft gedwon gen hufl actie voor hogere lo nen en een ander onderwijsstel sel op te geven. De regering schortte de bur gerlijke vrijheden op en stelde een uitgaansverbod in, kort na dat zij een einde had gemaakt aan een vakbondsvergadering waarop was besloten de alge mene staking voort te zetten. De staking had weinig gevolgen voor de Boliviaanse industrie, maar leidde wel tot tal van ma nifestaties in het land. PORTRET: MILOVAN DJILAS BELGRADO Rtr/DPA/AFP Milovan Djilas, de bekendste dissident uit de tijd dat Joego slavië één land was en een com munistisch regime had, is giste ren in Belgrado gestorven. Hij werd 83 jaar oud, meldt het persbureau Beta. De voormalige partizanen-ge neraal en naaste medewerker van de stichter van Joegoslavië, Josip Broz Tito, raakte uit de gratie toen hij openlijk het be leid van zijn beschermheer aan viel. Tito verklaarde hem 'poli tiek dood'. Toen Jiij in 1954 al zijn poli tieke functies verloor, was Djilas voorzitter van het Joegoslavi sche parlement en lid van de kleine kring leiders van de al- leenregerende Communistische partij. Zijn kritiek in het partij blad Borba op de intolerante communistische ideologie en het feilen van de 'nieuwe sa menleving' werd als staatsvijan- dige propaganda beschouwd. Hij kreeg daarvoor negen jaar gevangenisstraf opgelegd. Hij schreef tijdens zijn detentie en kele boeken: De nieuwe klasse en Gesprekken met Stalin, die over de hele wereld bekend Milovan Djilas. archieffoto werden. Hij publiceerde meer delige memoires en een werk over de Montenegrijnse dichter en vorst Njegos. Djilas voorzag onrust in Joe goslavië als de leiders geen de mocratische hervormingen zou den doorvoeren. Hij beschouw- ,de het beleid van de Servische president Milosevic als een hoofdoorzaak van de burger- Klopjacht op twee mannen die bom-bestelauto huurden De Amerikaanse opspo ringsdiensten zijn een massale klopjacht begon nen op twee mannen die ervan worden verdacht een cruciale rol te hebben ge speeld bij de bomaanslag van woensdag in Oklaho ma City. Zij hebben de be stelauto gehuurd die de bom bevatte, die het kan toorgebouw verwoestte. Minister van justitie Janet Reno loofde een beloning van twee miljoen dQllar uit voor tips die leiden tot de aanhouding en veroorde ling van de daders. Voorts werd gisteren in Londen een Amerikaan van Jordaanse afkomst aange houden, die mogelijk iets met de aanslag heeft te maken. OKLAHOMA CITY HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Vanmorgen vroeg waren 53 li chamen van slachtoffers gebor gen, maar reddingswerkers meldden dat zij in de puinho pen van het Alfred P. Murrah- gebouw nog tientallen zwaar- verminkte lichamen hadden ge zien. De hoop nog overleven den in de puinhopen aan te treffen, is opgegeven. Mogelijk bevinden zich de lichamen van nog honderdvijftig mensen on der het puin. Ruim vierhonderd mensen zijn gewond geraakt. Gisteren werden de reddings werkzaamheden enkele uren gestaakt uit vrees dat het ge bouw verder zou instorten. Om middernacht werd de zoektocht voortgezet. De autoriteiten zei den dat het nog wel vijf dagen kan duren voordat alle slachtof fers zijn geborgen. Reno zei dat honderden tips zijn binnengekomen. De FBI kwam de twee mannen op het spoor na het onderzoek van de puinhopen van het gebouw, waarin men stuitte op uiterst kleine1 fragmenten van de bom auto. Op een daarvan bevond zich een registratienummer. Aan de hand daarvan kon de herkomst van de auto worden vastgesteld. Het ging om een bestelwagen, die door twee blanke Amerikanen was ge huurd in Junction City, een stadje in buurstaat Kansas op 450 kilometer van Oklahoma City. Het verhuurbedrijf kon een vrij nauwkeurige beschrijving van de twee mannen geven. Hun namen zijn niet bekendge maakt. Wel zijn tekeningen van hen verspreid. FBI-agent Weldon Kennedy, die de leiding van het onderzoek heeft, waar schuwde dat de mannen moge lijk gewapend en uiterst gevaar lijk zijn. Gisteren werd ook een Ameri kaan van Jordaanse afkomst, Ahmed Abrahmi, in Londen aangehouden. De man woont in Oklahoma en was kort na de aanslag per vliegtuig via Chi cago naar Europa gevlogen. Zijn eindbestemming was Jordanië. Zijn bagage dook later op in Ro me en zou materiaal hebben bevat dat volgens de politie 'kunnen worden gebruikt voor het vervaardigen van een bom". De man werd in Londen on derschept en daarna onder poli tiebegeleiding naar Washington teruggevlogen. Daar werd hij vannacht verhoord. Een politie woordvoerder noemde hem na drukkelijk geen verdachte, maar 'een getuige'. Reddingswerkers doorzoeken de resten van het opgeblazen gebouw. In Dallas werden volgens het TV-station CNN gisteren twee mannen van islamitische af komst gearresteerd, die uit New York afkomstig waren. Maar de FBI ontkende nadrukkelijk dat arrestaties in verband met de bomaanslag waren gedaan. Waarom de mannen werden gearresteerd, werd niet bekend gemaakt. President Clinton zei gisteren 'dat niemand zich in dit land, of in de hele wereld zal kunnen verbergen voor de verschrilcke- lijke gevolgen van wat is ge beurd'. Hij noemde de aansla- g'.een aanval op de VS, op onze manier van leven en op alles waarin wij geloven'. De presi- De compositietekening die de FBI maakte van de twee vermoedelijke daders van de bomaanslag. foto reuter GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Met de efficiency van een moderne multinational exploiteert de maffia de emigratiedrang van economisch of politiek misdeelden naar Noord west-Europa, Volgens de Internatio nale Organisatie voor Migratie (IOM) in Genève brengt clandestiene migra tie de georganiseerde misdaad jaar lijks tussen de 10 en 15 miljard gul den in het laatje. Ook de kersverse Russische maffia en de Chinese triaden zijn bij deze we reldhandel in mensen betrokken. Het gaat hier al lang niet meer om indivi duele asielzoekers, die met behulp van 'passeurs' over de grens worden ge smokkeld. Tegen grof geld biedt de maffia een geheel verzorgd reispakket, inclusief vervoer, verblijf onderweg en werk op de plaats van bestemming dit alles meestal op krediet. Terugbe taling geschiedt op termijn, vaak na jaren illegale arbeid. „Een nieuwe vorm van slavernij", zegt de IOM, „waartegen vooralsnog geen kruid gewassen lijkt". De poreuze grenzen van het Schengen-Europa hebben met name de Italiaanse maffia op het idee gebracht van deze nieuwe dienstverlening. Duitsland en Nederland zijn gewilde bestemmingen voor Albanezen en Koerden. Europese vertakkingen van de Turks-Koerdische PKK slaan hier een politiek slaatje uit, getuige een proces dat woensdag in het Zwitserse Ticino is begonnen tegen vijf PKK-lei- ders, die terechtstaan wegens afper sing en politieke intimidatie van hun landgenoten. Volgens de Zwitserse en Franse justitie wijzen verklaringen van emigranten uit de Balkan en Noord-Afrika-op een maffia-organisatie, waarop de grote reisbureaus jaloers kunnen zijn. Vol gens Armin Walpen, secretaris-gene raal vari het Zwitserse Departement van Justitie 'worden de netwerken ge leid door machtige misdaadsyndica ten, uitgerust met de modernste tele- communicatiemiddelen'. Germain Sengelin, rechter van in structie in Mulhouse, zegt dat de Itali aanse maffia een rijke geldbron heeft aangeboord in Kosovo en Koerdistan. „Daar worden illegale migranten ge ronseld en via Montenegro naar Mi laan vervoerd, waar ze door 'passeurs' worden overgenomen en Frankrijk binnengesmokkeld". Vervolgens zorgt een ander netwerk voor transport naar Duitsland, de Benelux en Scandinavië, waar de migranten terechtkomen in het ondergrondse circuit. De Internationale Organisatie voor Migratie schat dat tussen de 250.000 en 350.000 mensen in 1993 van Oost- naar West-Europa zijn gesmokkeld. 60.000 van hen werden aan de gren zen onderschept. Datzelfde jaar wer den in West-Europa in totaal 690.000 asielzoekers uit Oost-Europa geregi streerd. Christiane Berthiaume van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen zegt dat 'talrijke Koerden uit Irak en Turkije voor bedragen variërend van 2.000 tot 15.000 gulden via Moskou naar de Baltische staten worden ge smokkeld'. In de doorgangslanden moeten ze telkens opnieuw betalen voor een vals paspoort of visum en an dere onkosten. De maffia gebruikt tegenwoordig 'thuisbasis' Italië ook als voornaamste doörgangsland voor migranten uit Noord-Afrika. Volgens een onderzoek van de Britse Independent on Sunday, waarvan de voornaamste punten door migratie-deskundigen worden beves tigd, heeft de sluiting van de grens tus sen Algerije en Marokko de route via Gibraltar afgesneden. Sinds het akkoord van Schengen in werking is getreden, wordt de Spaanse buitengrens van de EU bovendien veel scherper gecontroleerd en Frankrijk geeft voor Algerijnen praktisch geen visum meer af. Resultaat: de maffia vraagt een hoger bedrag voor de reis via Sicilië, plus 'administratieve kos ten' als het omkopen van Italiaanse douaniers. Een enkele reisTunis-Sici- lië kost de migrant tussen de 1.300 en 4.200 gulden. Met dat alles is de migrant in alle op zichten het kind van de rekening. Als het misgaat, zegt de Franse migratie specialist Paul-Valentin Marie, wordt de illegale buitenlander opgepakt, maar de maffia blijft buiten schot. „Door het strengere toelatingsbeleid in de bestemmingslanden en de pro blemen in eigen land voelt de migrant zich hoe langer hoe'meer aangewezen op de georganiseerde misdaad om weg te komen". Patrick Taran van de Wereldraad van Kerken zegt dat de maffia het beschik bare 'slavenreservoir' goed weet uit te buiten. „De maffiabazen werken als internationale ondernemers, zij be schikken over fabrieken voor illegale werkkrachten en eigen restaurants. Als de met schulden overladen werkne mer moeilijk doet, wordt hij bedreigd met represailles tegen zijn familie of aangifte bij de autoriteiten." Organisaties trekken oproep boycot in BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT 'In een ongebruikelijke informe le bijeenkomst van de NAVO- ambassadeurs in Brussel heeft Turkije gisteren nog eens zijn ongenoegen geuit over de op richting van het Koerdische par lement in ballingschap op 12 april in Den Haag. De bijeen komst, die ruim een half uur duurde, was belegd op speciaal verzoek van Turkije. Het geldt bij de NAVO als tamelijk uitzon derlijk dat de NAVO-ambassa- deurs buiten hun gewone agen da om bijeen komen. De Turkse ambassadeur zou Nederland er op hebben gewe zen dat de NAVO tegenwoordig ook de bestrijding van terroris me als een opgave voor het bondgenootschap ziet. Daarom zou ons land als NAVO-lid te kort geschoten zijn, aldus de ambassadeur. Turkije ziet in het parlement in ballingschap een verlengstuk van de Koerdische verzetsbeweging PKK, die van terreurdaden wordt beschul digd. De Nederlandse vertegen woordiger bij de NAVO heeft tij dens de bijeenkomst nog eens het regeringsstandpunt her haald, dat ons land op basis van de grondwet geen politieke ver gaderingen kan verbieden. Ook is gezegd dat de Turkse bewe ringen, dat Nederland de strijd tegen het internationale terro risme niet serieus neemt en steun verleent aan de terroristi sche activiteiten van de PKK, ongegrond zijn. Nederland heeft Turkije uit genodigd voor overleg over in ternationaal terrorisme en in het bijzonder over de terroristi sche activiteiten van de PKK om er een effectief antwoord op te vinden en de mogelijkheden van verdere samenwerking te bezien. Naar in Turkse kringen in Brussel verluidde, zouden de Turkse NAVO-diplomaten 'con- tre coeur', met tegenzin, om de bijeenkomst van gisteren heb ben gevraagd. Het ministerie van buitenlandse zaken in Ank ara zou de zaak van het Koerdi sche parlement in ballingschap minder hoog willen spelen dan de Turkse premier (giller en zich grote zorgen maken over de contacten met de NAVO en Eu ropa. Het ministerie zou, aldus deze bronnen, graag vermeden hebben om het Koerdische pro bleem in de NAVO in te bren gen. Het ANP meldt, dat zeven grote Turkse organisaties in Ne derland de oproep tot boycot van Nederlandse produkten hebben ingetrokken. Zij willen bij nader inzien geen schade berokkenen aan de Nederland se economie en zij willen ook de relatie tussen Turkije en Ne derland niet verder verslechte ren. De zeven organisaties willen hun ongerustheid over de hou ding van de Nederlandse rege ring, die vorige week een verga dering van het Koerdisch parle ment op haar grondgebied toe liet, zondag uiten in een de monstratie in Den Flaag. Daar verwachten zij enkele tiendui zenden deelnemers uit Neder land, Duitsland en België. Langer dan tot nu toe bekend was heeft Turkije druk op Ne derland uitgeoefend om de bij eenkomst te verbieden die leid de tot de oprichting van een Koerdisch parlement. Ankara lichtte al ruim een maand gele den het ministerie van buiten landse zaken in over de Koerdi sche plannen in Nederland of België een parlement-in-bal- lingschap op te richten. BRUSSEL PETER DE VRIES foto reuter win mcnamee dent zei 'niet te zullen toestaan dat dit land wordt verlamd door dit soort gedrag'. Clinton waarschuwde echter ook tegen voorbarige conclusies en beschuldigingen aan het adres van islamitische mensen en groeperingen. „Laten we niet in stereotypen vervallen", zei hij. Hij wees erop dat diverse Arabische en moslim-groepe ringen in de VS de aanslag heb ben veroordeeld. De aanslag heeft volgens ter- rorisme-deskundigen echter 'al le tekenen van een Palestijnse actie'. Er wordt verwezen naar de aanslag twee jaar geleden op het World Trade Center in New York, waarbij zes mensen om kwamen en duizend gewond raakten. Die bleek het werk van een groep islamitische extre misten: de daders staan nu in New York terecht. Een Britse krant meldde giste ren dat Israël de VS al weken geleden zou hebben gewaar schuwd dat een aanslag in Amerika zou worden gepleegd. Daarbij zou volgens deze bron nen ook Oklahoma City als een van de mogelijke doelwitten zijn genoemd. CORRESPONDENT Het Belgische ministerie van economische zaken eist ruim ze ven miljoen gulden terug van helikopterfabrikant Agusta. Het Italiaanse bedrijf zou zijn beloften voor compensatie-opdrach ten onvoldoende zijn nagekomen. Agusta is in België al in op spraak gekomen, omdat het er van wordt verdacht in 1988 smeergeld te hebben betaald om een legerorder in de wacht te slepen. In het smeergeldschandaal zal Justitie volgens verschillende bronnen volgende week NAVO-topman en voormalig minister van economische zaken Willy Claes verhoren. Claes sprak in 1988 een 'lichte voorkeur' voor Agusta uit boven Franse en Duit se concurrenten, vooral omdat de Italianen zulke prachtige compensatie-investeringenbeloofden. Agusta leek in 1988 de slag om de order voor 46 helikopters te verliezen, maar verhoogde op de valreep zijn offerte voor com pensatie-investeringen. Zo werd beloofd geld te steken in een fa briekje in Zaventem en in het Limburgse Lummel, in het kies district van Claes. Economische Zaken was daar onder leiding van Claes zo van onder de indruk, dat werd gesproken van een 'ijzersterk dossier'. Maar Economische Zaken heeft inmiddels moeten constateren dat Agusta de beloften niet is nagekomen. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Moskou heeft gisteravond ont kend dat een eenzijdig staakt- het-vuren is afgekondigd voor Tsjetsjenië. Het semi-officiële persbureau Intra-TASS had dit eerder gemeld. Volgens het persbureau had het Kremlin de federale troepen en de strijd krachten van het ministerie van binnenlandse zaken opdracht gegeven de strijd in het opstan dige gebied in het zuiden van Rusland onmiddellijk te staken. Ondanks de formele ontken ning wordt een dergelijke stap op zeer korte termijn verwacht. Vooral gezien de grote druk die een aantal staats- en regerings leiders uitoefent op Moskou om de wapens in Tsjetsjenië te la ten zwijgen als op 9 mei in Moskou de grootscheepse her denking wordt gehouden van de capitulatie van nazi-Duits- land. Deskundigen zijn het er over eens dat de strijd in Tsjetsjenië nog lang niet is gestreden. De opstandige president Doedajev zou nog over ongeveer zeven duizend manschappen beschik ken, die hebben gezworen een guerrilla tegen de Russen te zul len beginnen. Verwacht wordt dan ook dat na het vertrek van alle hoge gasten de Russen hun campagne in alle hevigheid zul len voorzetten. Ruim vier maanden geleden vielen Russische troepen Tsjets jenië binnen om een einde te maken aan de door president Doedajev.eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid. Minister van defensie Gratsjov kondigde toen aan dat het verzet binnen een paar dagen zou zijn gebroken, maar dat pakte geheel anders uit. Maandenlang beheersten de vaak gruwelijke gebeurtenis sen in Tsjetsjenië het wereld nieuws. Een week geleden nog vertel den ooggetuigen over een bloedbad dat kennelijk onder invloed van alcohol en drugs verkerende Russische elite-een heden hadden aangericht onder burgers. Rode-Kruismedewer kers, journalisten en strijders voor de rechten van de mens, zoals de Russische parlementa riër Korzjakov, beschuldigden Russische elite-eenheden van ongekende wreedheid. In Moskou eisten verschillen de leden van de Doema, het parlement, dat Korzjakov en twee andqre afgevaardigden voorde rechter moeten worden gedaagd wegens belediging van de Russische staat. Volgens hen waren de mededelingen van Korzjakov en zijn medestrijders 'een vrijwel letterlijke kopie van Doedajevs propaganda-meldin- gen'. Sinds enkele dagen wordt een verbeten slag gevoerd in en rond het stadje Bamoet, een van de laatste bolwerken van de Doqdadjev-aanhangers. Volgens sommige bronnen zijp daarbij aan beide zijden ten minste vijf honderd soldaten gedood. De commandant van de Rus sische strijdkrachten in Tsjetsje nië, generaal Koelikov, presen teerde woensdag verliescijfers. Aan Russische zijde sneuvelden tot woensdag 1.518 soldaten en waren er 4.891 gewonden, 150 militairen worden nog vermist en veertig zouden door aanhan gers van Doedajev gevangen worden gehouden. Cijfers over Tsjetsjeense verliezen gaf hij niet. Koelikov bevestigde indi rect wel dat het aantal slachtof fers onder de Tsjetsjeense bur gers veel groter was dan onder de gewapende strijders.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7