Milj ardenschade door criminaliteit Credit Lyonnais kan tot 600 miljoen opbrengen Binnenland hertrouwen in Robeco crijgt flinke deuk Wasbeer doodt 22 kanaries Noorse prinses oefent Edenaren langer op uit vrees voor pyromaan Oorlogsveteranen op 7 mei in 'laatste' nationaal défilé Modernste steenfabriek bakt volop 'Geef geen geld aan World Cancer Research Fund' fftIJDAG 21 APRIL 1995 ?erde Pers Diensten leubelbranche heeft nieuwe CAO UguKji De bouwbonden van FNV en CNV en de werkgevers in Wemëubelbranche hebben gisteren een akkoord bereikt over jen collectieve arbeidsovereenkomst voor de 18.000 werkne- ners in de bedrijfstak. In de tweejarige overeenkomst hebben (partijen afspraken gemaakt over een grotere flexibiliteit voor de Hagen waarop daadwerkelijk wordt gewerkt. De personeelsleden unnen over twee jaar uitgesmeerd een loonsverhoging |van vier procent tegemoet zien. Experiment met verzakte woningen jkterdam De Amsterdamse woningdienst gaat proberen ver- kte funderingen te verbeteren. De funderingen worden daarbij [verstevigd door er schuimbeton onder te spuiten. In de hoofd- 1 is een groot aantal woningen verzakt omdat zand dat des- [tijds bij de bouw voor ophoging is gebruikt aan de heipalen is [gaan kleven. De heipalen zijn hierop niet berekend, met als ge- olg verzakkingen. Het bijplaatsen van heipalen is een manier lam verzakkingen tegen te gaan, maar die methode is duur. [Veldhovenaren krijgen honderd piek ffldhoven» Alle huishoudens in de gemeente Veldhoven krijgen binnenkort honderd gulden op hun rekening gestort. Dat geld (omt van de gemeente, die vorig jaar 3,7 miljoen gulden over- ïield. Normaal gesproken wordt zo'n meevaller in de financiële reseives gestort, maar volgens wethouder H. van de Vondervoort is die pot voldoende gevuld. De SP is boos over de actie. Volgens deze partij is er sprake van wanbeleid van de gemeente omdat het overschot te danken is aan forse bezuinigingen die het afge lopen jaar zijn doorgevoerd. Wethouder Van de Vondervoort spreekt echter van een 'succes'. Chemie wil instituut voor top-onderzoek jen haag De chemische industrie wil dat Nederland een natio naal chemisch top-instituut krijgt. Een 'elite-korps van onder zoekers' kan zich dan bezighouden met onderzoek op hoog ni veau. Het privaat-publieke instituut moet zich kwalitatief met de leste chemische instellingen ter wereld kunnen meten. De werkgeversorganisatie VNCI en de beroepsorganisatie KNCV zijn namens de industrie in gesprek met het ministerie van eco nomische zaken. Meer zeehonden in Zeeuwse wateren goes Het aantal zeehonden in de Zeeuwse wateren groeit langzaam, maar gestaag. De directie Zuid-West van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij meldt over 1994 weer enkele waarnemingen meer dan het jaar daarvoor. In totaal ver bleven vorig jaar 21 25 zeehonden in de Zeeuwse Delta. Hoger beroep tegen vrijspraak Riem Maastricht Het Openbaar Ministerie in Maastricht gaat in ho ger beroep tegen de vrijspraak van oud-gedeputeerde en ex-bur gemeester van Brunssum H. Riem. Na bestudering van het von nis van de rechtbank die Riem van alle ten laste gelegde be schuldigingen van corruptie vrijsprak, kwam het Openbaar Mi nisterie tot de conclusie dat het zich met deze vrijspraak niet kan verenigen. Dit geldt zowel voor feitelijke als juridische gron den, aldus het OM. ROTTERDAM GPD )e achterban is niet boos, de chterban is teleurgesteld. Het ertrouwen van de aandeelhou- lers in de beleggingsavonturen an de Robeco Groep heeft een ehoorlijke knauw gekregen, zo leek gisteren tijdens de jaar- jkse vergadering van aandeel- ïouders. Robeco, tot voor kort ynoniem met een solide en be- rouwbare plek waar je centjes goede handen zijn, heeft zijn achterban diep ontgoocheld. Met beleggingsresultaten over 1994 van ruim min 7 procent voor de aandelenfondsenJRobe- en Rolinco en min 15,5 pro cent voor obligatiefonds Roren- to nemen de klanten geen ge noegen, klonk het uit de zaal. Robeco was altijd een hoofd kussen waarop ik lekker kon l," aldus een woordvoer ster van de Stichting Rechtsbe- „Maar dat is het niet meer. Precies een jaar geleden voor spelde professor Van Duijn (verantwoordelijke topman voor beleggingen, red.) met klem dat de dollar zou stijgen en benadrukte hij het tijdelijke karakter van de 'rentehobbel'. Van Duijn is een gezaghebbend man, men is geneigd zijn prog noses te geloven. Nu vraag ik mij af, is dit soort voorspellin gen wel verantwoord?" Er klonken ook minder vrien delijke geluiden uit de zaal. ,Deze analyse is totaal onver antwoord voor zelfs een pas af studeerde student", werd ge- iriest. En: ,,Was er dan hele- ial niemand in huis die aan rem kon trekken bij de veel le lang volgehouden foute ren tevisie?" Het was ploeteren op een on voorspelbare markt, suste top man prof. dr. P. Korteweg zijn morrende achterban nogmaals. ,,U klaagt over de uitkomst, u heeft gelijk." Dat de 'tijdelijke rentehobbel' een langdurige berg bleek en dat de dollar alle diepterecords brak, was niet te voorzien geweest. Angst voor inflatie in Europa die de rente onvoorzien opdreef, de Ameri kaanse centrale bank die roet in het eten gooide door onver wacht de rente voor kortlopen de leningen te verhogen, alle maal feiten die de Robeco-top in al zijn wijsheid niet had kun nen voorspellen, aldus Korte weg. - De topman: „Ja, u kunt nog lekker op het Robeco-kussen slapen. U moet alleen af en toe de ogen openen. En stalen ze nuwen hebben. In de huidige turbulente markten kunnen we niet meer alle zorgen van u af nemen. Als u er niet van kunt slapen, moet u niet beleggen. Dan hebben we voor u dertig al ternatieven." Woordvoerder De Vries van de Vereniging voor Effectenbe zitters (VEB) zette zijn vraagte kens bij het beleid van Robeco. „Ik heb de indruk dat Robeco zich teveel met marketing be zighoudt en met het zich zo aantrekkelijk mogelijk presente ren, in plaats van met het be hartigen van de belangen van zijn aandeelhouders. Korteweg nam zijn kans waar stevig terug te meppen naar de VEB, die volgens hem met mod der gooit. „U heeft ons in ver schillende publikaties een com merciële machine genoemd. Dat bevalt me niet. Dat is perti nent onjuist. De VEB steekt ook geld in de uitgaven van een glossy magazine. Ongetwijfeld ook in het belang van uw ach terban?" Volgens het Natuurhistorisch Genootschap komt de wasbeer tegenwoordig in Zuid- Limburg in de vrije natuur voor. De was beer is oorspronkelijk afkomstig uit Noord-Amerika en werd in de jaren dertig als pelsdier voor de jacht uitgezet in Duitsland. kerkrade gpdbeertje heeft de onderste plank van een deur doorgeknaagd en Een wasbeer heeft in Kerkrade is binnen als een wildeman te- 22 kanaries gedood. Vogelaar keer gegaan. Behalve de drie ka- N. Schropp, die in het centrum naries en wat veren is er niets van de stad woont, trof woens- meer over." Schropp ontdekte dagochtend in zijn volière een de wasbeer even later onderzijn grote puinhoop aan. „Een was- auto, waarna het dier vluchtte. Aantal inbraken en vernielingen neemt af, fraude neemt toe Alle vormen van criminaliteit bezorgen Nederland jaar- bedrag van 18,5 miljoen gulden lijks een economische schadepost van circa dertig mil jard gulden. Dat staat gelijk aan vijf procent van de winst van het Nederlands bedrijfsleven. De grootste schade wordt veroorzaakt door fraude. amsterdam anp-gpd Het eind van de alsmaar toene mende misdaad is nog lang niet in zicht. De verwachting van de Stichting Maatschappij en Poli tie is dat de criminaliteit rond de eeuwwisseling nog eens vijf tien procent hoger ligt dan nu. Dat zei Eerste Kamerlid mr. B. Staal gisteren in Amsterdam tijdens de tweede dag van de driedaagse conferentie Bedrijfs- beveiliging 2000. Staal was tot 1987 korpschef van de politie Almere. Volgens Staal zijn er echter, zeker voor de gewone burger, lichtpuntjes in de crimi nele duisternis. Het aantal lichte vergrijpen, zoals inbraken en vernielingen, neemt in de toe komst beduidend af. Dat komt niet zozeer door de inspanningen van de politie maar omdat het aantal jongeren tussen 15 en 24 jaar de komen de jaren met twintig procent daalt. Juist die groep scoort hoog bij relatief kleine crimina liteit. De keerzijde van die da ling is volgens Staal wel dat de kans groot is dat criminaliteit binnen enkele jaren als topon- derwerp van de politieke agen da wordt afgevoerd. Criminaliteit jaagt het verze keringsbedrijf Stad Rotterdam met het jaar op hogere kosten. Over 1994 moest de verzekeraar grofweg veertig miljoen gulden uitbetalen aan slachtoffers van een inbraak. Over schade die vorig jaar voortkwam uit inbra ken in woningen en be drijfspanden keerde Stad Rot terdam 21,5 miljoen uit. Schade door inbraak aan auto's of dief stal ervan leverde een schade- op. Volgens het verzekeringsbe drijf is onder meer het aantal autodiefstallen verdubbeld. In 1990 werden 20.000 wagens ge stolen, vorig jaar waren dat er 40.000. Het bedrijf moest vorig jaar opnieuw tien procent meer uit als gevolg van criminaliteit. Actieve autodieven', maar ze ker ook het toenemend aantal ongelukken met letsel maken het dat autopolissen een aan houdend 'zorgenkindje' vor men. Vorig jaar werd er op deze verzekering een verlies van 12,7 miljoen geleden tegen 15,4 mil joen in 1993. In de preventieve sfeer denkt de verzekeraar aan de verplichting auto's met nieuwprijs vanaf 40.000 gulden te voorzien van een alarminstal latie. Een nieuwe premieverhoging dit jaar zit er volgens de directie dik in. Een verhoging van vijf tot tien procent zal hem dus niet verbazen. In de ons omringen de landen zijn autoverzekerin gen tientallen procent duurder. ■■■k M NUMEGENDe Noorse prinses Martha Louise, dochter van koning Harald, is gisteren in Nijmegen begonnen aan haar stage van drie maanden bij de opleiding fysiotherapie aan de Hogeschool van Nijmegen. Voor twee uurtjes was was ze geen 'gewone' student, zoals de vijfduizend anderen aan de Hogeschool. De pers mocht toekijken hoe ze met haar landge note Gry Brusletto, eveneens stagiare in Nijmegen, enkele oefeningen deed. Twee Nederlandse derdejaars zijn door de hogeschool aangewezen als 'tweelingen' voor de twee Noorsen. .Alle buitenlandse studenten krij gen bij ons een tweelingbroer of -zus, die ze wegwijs maakt in het stu dentenleven in Nijmegen en op school. Omdat we de prinses beschou wen als een weliswaar zeer gewaardeerde, maar doodnormale studen te, hebben we voor haar precies hetzelfde geregeld", zei decaan W. van Gisbergen. foto anp paul vreeker Van Wingerden (AOV) eist tekst en uitleg van fractievoorzitter den haag anp In het conflict rond de voor zitter van het Algemeen Ou deren Verbond, M. Baten burg, is nu ook de fractie van het AOV in de Tweede Kamer diep verdeeld geraakt. Het kamerlid Van Wingerden wil dinsdag, als de fractie voor het eerst na het paasreces bijeenkomt, tekst en uitleg van fractievoorzitter Nijpels. Die sprak zich begin vorige week uit tegen Batenburgs kandidatuur voor de Eerste Kamer. Volgens Van Wingerden moet Nijpels in het bijzonder de vraag beantwoorden in hoeverre zij 'nog loyaal is aan de partij en aan zijn oprich ter en voorzitter Batenburg'. Van Wingerden meent dat Nijpels en zijn fractiegenoot Boogaard zich de afgelopen weken ten onrechte hebben bemoeid met de procedures rond de kandidaatstelling voor de Eerste Kamer. Over die kandidaatstelling is de afgelopen weken in hsi AOV groot tumult ontstaan nadat Batenburg op een achtste, onverkiesbare plaats werd gezet. De AOV kan in de Eerste Kamer op drie ze tels rekenen. Van Wingerden, die zich weet gesteund door fractie genoot Verkerk, wilde giste ren nog niet concreet ingaan op de vraag wat er moet ge beuren als hij geen bevredi gend antwoord krijgt op zijn loyaliteitsvraag. Vandaag ver gadert het hoofdbestuur van het AOV over de problemen. Heel wat ondernemers in de omgeving van Ede houden hun bedrijven langer bemand om de pyromaan, die de regio al we ken terroriseert, af te schrikken. Vooral in de risico-uren tussen negen uur 's avonds en midder nacht is het zaak de brandstich ter te laten merken dat er nog personeel aanwezig is. De be drijven nemen zo het advies ter harte dat ze hebben gekregen van directeur C. Schipper van het gelijknamige veiligingsbe- drijf in Veenendaal. Schipper zegt dat hij talloze bedrijven deze raad heeft gege- geven en dat die 'in ruime mate ter harte wordt genomen'. Vaste klanten hebben hem gevraagd hun bedrijf scherper te bewa ken en dagelijks wordt zijn be drijf gebeld door mensen die klant willen worden. „Tot nu toe komen er iedere dag zo'n twintig nieuwe klanten bij. Dat betekent dat alle verloven zijn ingetrokken." In de industriewijk Franken Eng staan diverse bedrijfswo ningen. Daar wordt de bewa king uitgevoerd door een com binatie van de bewoners en de surveillance van Schipper Be waking. Uiteraard is ook de po litie op de been in de hoop de pyromaan te betrappen. De inwoners van Ede zijn niet in paniek door de reeks bran den, maar de onrust begint nu toch wel enige omvang te ne men. „Er moet nu echt wat ge beuren. Het duurt te lang. Ie dereen in de stad heeft het er over", aldus gemeentewoord voerder L. Gijssen. Over de brandstichter is nog steeds niets bekend. Het kan een man of een vrouw zijn, en het is ook nog mogelijk dat meerdere personen de brand stichtingen hebben gepleegd. Woordvoerder Gijssen wijst er nog eens op dat politie en brandweer zich zeer terughou dend opstellen over het onder zoek. „Want gebleken is dat de dader reageert op perspublika- ties. Toen in de kranten werd geschreven over Kortjakje, om dat op zondag geen brand werd gesticht, was het op Goede Vrij dag en Pasen meteen raak. Dus hoe minder publiciteit hoe be- apeldoorn anp Prinses Margriet neemt op 7 mei het Nationaal Défilé in Apeldoorn af. Ongeveer 6.000 veteranen, vooral Canadazen, nemen aan de parade deel. Hun begeleiders, eveneens rond de 6.000, krijgen een speciale plek op de tribunes langs de route. De organisatie verwacht ruim 100.000 toeschouwers. Het défi lé is zowel in Nederland als Ca nada direct via de televisie te volgen. Voorzitter A. Gijsbers van de Stichting Bevrijding '45 gaat er van uit dat het de laatste keer is dat er zoveel veteranen aan zo'n grote parade meedoen. „De leeftijd gaat parten spelen. De jongste deelnemer is nu zeven tig jaar, de oudste 96... We dachten dat de animo na het défilé in 1985 al minder zou zijn. Maar in 1990 was die zelfs groter. En nu we vijftig jaar be vrijding vieren, komen er nog meer veteranen. Dat historische moment willen ze niet missen", licht Gijsbers toe. De grote belangstelling vanuit Canada heeft volgens Gijsbers alles te maken met de speciale band die dat land sinds de Tweede Wereldoorlog met Ne derland heeft. Dat prinses Mar griet het Nationaal Défilé in Apeldoorn afneemt, maakt het evenement voor de Canadezen nog belangrijker. Gijsbers: „De prinses heeft een bijzonder plekje in hun hart. Zij is immers tijdens de Tweede Wereldoorlog in Canada geboren." Meisje uit Assen opgeroepen voor vervroegde dienstplicht assen gpdstaat boven het formulier. Car- melita: „We zijn meteen naar de gemeente gestapt en de ambte naren moesten er ook om la chen. Het schijnt een uniek ge val te zijn." De fout werd na zeventien jaar alsnog vrij snel ontdekt, vertelt de Assense. „Het kan geen fout van mijn vader zijn geweest toen hij mij bij mijn ge boorte inschreef. Hij zegt dat hij toen juist heel trots was dat hij een dochter kreeg. Het vreemde is dat op mijn paspoort wel staat dat ik een vrouw ben. Ik begrijp er helemaal niets van." Ze peinst er niet over om naar de keuring te gaan en is dan ook blij dat ze een meisje is. „Eerlijk gezegd heb ik een bloedhekel aan het leger." De 17-jarige Carmelita Gajad- har uit Assen kan, als ze wil, haar dienstplicht vervullen. Het ministerie van defensie deed haar namelijk dat aanbod. „Beetje vreemd", lacht ze. „Ik wist niet dat ze tegenwoordig ook voor vrouwen de dienst plicht hebben ingesteld." Het ministerie baseert zich op de Asser bevolkingsadministra tie en daarin blijkt een foutje te zijn gemaakt. Carmelita staat daar namelijk ingeschreven als man en niet als vrouw. Ze kan er nu om lachen, maar keek wel even vreemd op toen ze de brief van het ministerie van defensie onder ogen kreeg. 'Keuzeformulier voor vervroeg de opkomst in militaire dienst', doorwerthEen medewerker controleert de steenproduktie in de modernste steenfabriek van ons land die gisteren in Doorwerth, bij Arnhem, werd geopend. De fabriek kan jaarlijks zo'n 35 miljoen straatstenen produceren. De fabriek is eigendom van de Australische maatschappij Boral die een jaarlijkse omzet heeft van 5,5 miljard gulden. foto anp ed oudenaarden Consumentenbond en Kankerbestrijding: lopen weken tientallen tele foontjes binnen van leden die niet wisten wat ze er mee moes- den haag anp «otterdam ónno buiter Het is voor de directie en het personeel van Credit Lyonnais Bank Nederland waarom de Franse moeder maatschappij nu plotseling van de Ne derlandse dochter af wil. Nauwelijks een maand geleden meldde bestuurs voorzitter W. van Driel nog dat ver koop door het noodlijdende Credit Lyonnais 'ondenkbaar' was en dat daarover met Parijs 'keiharde afspra ken' waren gemaakt. Woensdagavond lag er ineens een persbericht waarin het tegenovergestelde wereldkundig werd gemaakt. "We weten het ook niet precies", zegt directeur marketing J.M. Vermeulen in het hoofdkantoor aan de Coolsingel in Rotterdam. „We hebben er geen zicht °P- Waarschijnlijk heeft men in Parijs geconstateerd dat men niet kwam aan het bedrag van 100 miljard franc waar voor men in Frankrijk wilde afstoten. Blijkbaar is vervolgens naar Europa ge keken". Wie de nieuwe eigenaar wordt is niet bekend. Als belangrijkste kandidaten worden genoemd de Nederlandse VSB, de Belgische banken De Generale en BBL, maar ook de Vlaamse Krediet bank, de Deutsche Bank en SNS Bank zouden in de rij staan. De koopsom zou tussen de 400 en de 600 miljoen gulden liggen, denkt een analist van een andere in Nederland opererende Franse bank, de Banque de Suez. Maar Vermeulen wil daar niets over zeggen. „Het is niet juist daarover te speculeren", zegt hij. Een voorkeur voor een van de kandidaten wil hij evenmin uitspreken. „Wij hebben wel de wens dat het snel moet gebeuren. Want dat is het beste voor onze klan ten en de bank". Vermeulen gaat ervan uit dat de nieu we eigenaar de huidige organisatie in stand houdt en de bank niet in mootjes zal hakken. „Daar is bijna geen discus sie over mogelijk. We hebben een goe de organisatie opgezet met tachtig kantoren, gespreid over heel Neder land. Als er al sprake is van een con centratie, bevindt zich die in het zui den van het land, in Brabant en Noord- Limburg". Welke naambord voor het nieuwe hoofdkantoor-in-aanbouw moet wor den besteld, blijft nog even de vraag. Het wordt waarschijnlijk een Neder landse bank, want een buitenlandse nieuwkomer op de Nederlandse markt zal het met zo'n overneming toch erg moeilijk krijgen, denkt N. van Geest van Suez Nederland Securities. Hij vermoedt dat Credit Lyonnais Bank Nederland in eerste instantie 'aardig' is voor Fortis-dochterVSB Bank, die daarmee zijn kantorennet in Neder land kan optuigen. „Maar dan zal de VSB wel verder in CLBN gaan snijden", verwacht hij. „Er is natuurlijk al met de VSB gesproken. Men hoopt in Rotter dam toch op een buitenlandse bank om dat snijden te voorkomen. Dat is denk ikijdelehoop". Van Geest denkt niet dat CLBN mo menteel meer waard is dan 400 tot 600 miljoen gulden, omdat de kwaliteit van de winst veel minder is dan bij andere Nederlandse banken. „CBLN haalt een rendement op het eigen vermogen van 4,2 procent, terwijl dat bij ABN AMRO op zo'n 10 procent ligt. Dat is dus laag. Andere banken krijgen bij een overna me acht keer de jaarwinst, bij CBLN moet dat dus lager liggen, ik denk zo'n vier keer". Duidelijk is wel dat de Franse moeder- bank elke franc kan gebruiken. Staats bank Crédit Lyonnais verkeert in grote financiële moeilijkheden. Door een ra zendsnelle expansie werd het de afge lopen jaren een van de top-tienbanken van de wereld. De spectaculaire groei bleek echter voor een flink deel op fi nancieel drijfzand te zijn gebouwd. Crédit Lyonnais stak de afgelopen ja ren tientallen miljarden in onroerend goed, terwijl veel andere banken door de crisis al lang een voorzichtiger koers waren gaan varen. Die 'onachtzaam heid' leverde miljardenverliezen op. Daarnaast raakte de bank, onder meer door haar Nederlandse dochter, ver strikt in een filmavontuur dat eveneens miljarden guldens kostte. De Nederlandse Kankerbestrij ding en de Consumentenbond raden af geld te geven aan de van oorsprong Amerikaanse or ganisatie World Cancer Re search Fund (WCRF), omdat onduidelijk is waar donaties te rechtkomen. Beide organisaties noemen de vragenlijst die WCFR rondstuurt, nep. Het gebeurt steeds vaker dat buitenlandse fondswervers in Nederland col lecteren. Vaak is het onduidelijk wat er met het ingezamelde geld gebeurt. Bij WCFR was nie mand bereikbaar voor com mentaar. De afgelopen weken viel bij veel mensen een brief van het WCFR op de deurmat. De orga nisatie zegt dat zij onderzoek doet naar de relatie tussen voe ding en kanker. Bij de Consu mentenbond kwamen de afge De Nederlandse Kankerbe strijding betreurt het dat het publiek door de actie van het WCFR in verwarring wordt ge bracht. Volgens de Kankerbe strijding wordt er in Nederland al jaren onderzoek gedaan naar de relatie tussen kanker en voe ding en voegt de enquête van het WCFR daar niets aan toe. Het WCFR is niet ingeschre ven bij het Centraal Bureau Fondsenwerving waardoor er geen controle is waar het inge zamelde geld terechtkomt. „Misschien is het wel een hele goede organisatie. Maar zolang wij dat niet zeker weten raden wij mensen af hun geld daaraan te geven", aldus een woord voerder van de Consumenten bond.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5