Extra geld voor inkomensverdeling I IJsbrandkazerne in diepe rouw gedompeld Binnenland 'De Stekelvreest nog het meest voor Heineken zelf Advocaat vecht uitlevering aan 'Ik wil mijn radio terug' 'Drugswagenpark' van 6,5 miljoen Gestolen auto's steeds beter op te sporen JJDAG 21 APRIL 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassociei evoortvluchtige Heineken- itvoerder dacht zelf dat ze ;m in Paraguay nooit zouden ipakken, maar dat is vies te- ngevallen. Het land heeft eliswaar geen uitleveringsver- ag met Nederland, maar wil ch met Nederland meewer- :n als het een uitleveringsver lek stuurt. De ontvoerder, die Nederland nog zeven van de vaalf jaar celstraf moest uitzit- n na zijn ontsnapping in 1985, aat sindsdien niet alleen in de isporingsregisters van Inter- ij prijkt ook op het yerlang- stje van zijn slachtoffer, bier- lagnaat Alfred Heineken. Deze itte zijn eigen beveiligingsbe- rijf in om hem te vinden. Vorig iarwerd de ontvoerder, alias 5e Stekel', getraceerd door lisdaadjournalist Peter R. de Is. tmen met twee collega's gold e Stekel als brein achter de itvoering in 1983 van Alfred eineken en diens chauffeur Ab oderer. Twee jaar hadden zij an de voorbereiding gewerkt, 't in detail werden de zaken eregeld. Historisch is onder teer het weghalen van paaltjes ij het tunneltje naast het Am- elhotel, zodat de vluchtroute vrij was. Ook de communicatie met de familie Heineken, via kleine advertenties in kranten, was opmerkelijk. Tenslotte werd de aflevering van het los geld op professionele wijze ge regeld. Daarbij moest de koerier, na een dag van hot naar her te zijn gestuurd, het geld door een reeds opengezet luik op een via duct aan de Rijksweg Utrecht- Arnhem naar beneden gooien. De ontvoerders vingen daar de vier zakken, in totaal enkele honderden kilo's aan bankbil jetten, op en verdwenen. Dit kon gebeuren doordat een poli- tiehelikopter die zich op afstand hoog in de lucht bevond in een luchtzak terecht kwam waar door de radarinstallatie uitviel. In de verslagen voor het week blad Panorama beschreef De Vries uitvoerig hoezeer de ont voerder vorig jaar schrok van zijn ontmaskering, tien jaar na zijn ontsnapping uit het Utrechtse Pieter Baancentrum waar hij psychisch werd onder zocht. De man had in Paraguay een restaurant, leidde een intensief kerkelijk leven, bleek opnieuw te zijn getrouwd en hpd drie kinderen, In Nederland liet hij een vrouw, vriendin en vier kin deren achter zonder ooit nog contact met hen te zoeken. Van de totaal vijf ontvoerders ontliep tot dusver alleen De Ste kel zijn straf. Na omzwervingen door Frankrijk en de Franse Ca ribische eilanden werden twee van zijn handlangers tot elf jaar cel veroordeeld. Een andere medepleger kreeg twaalf jaar cel opgelegd en een man, die een minder beduidende rol speelde, moest voor acht jaar achter tra lies. De Stekel is lange tijd gezien als de man die als enige kon be schikken over de acht miljoen gulden die na de ontvoering nooit is teruggevonden. In to taal betaalde het Heineken-con- cernhoewel dit formeel nooit is bevestigd 35 miljoen gulden aan de ontvoerders. Hiervan werd twintig miljoen in de bossen rond Zeist terugge vonden. Zeven miljoen werd el ders achterhaald. Tegenover journalist De Vries heeft de in Paraguay wonende ontvoerder zich over het geld niet uitgela ten, behalve dan dat er veel geld naar de kerk zou zijn gegaan. Volgens de journalist was van zichtbare rijkdom geen sprake. Na zijn ontmaskering bracht de Nederlandse justitie de interna tionale signalering van de ont voerder onder de aandacht van de Paraguayaanse regering. De Nederlandse justitie put moed uit de arrestatie van de ontvoer der afgelopen zondag. Blijkbaar is zijn uitlevering mogelijk. Eer der zette Chili, waarmee Neder land evenmin een uitleverings verdrag heeft, de crimineel die onlangs werd veroordeeld voor de dodelijke roofoverval op de Albert Heijn-vestiging in Oos terbeek ook op het vliegtuig naar Nederland. Tegenover De Vries liet de ont voerder weten waarvoor hij het meest bang is: Alfred Heineken. Citaat: „Kijk om je heen, het Heinekenconcern zit overal. Dat is vreselijk machtig. Als zij wil len dat ik eruit wordt gezet, hel pen daar geen tien verdragen'of wetten tegen. Geld bepaalt alles hier!" De Amsterdamse advocaat mr. A. Moszko- wicz probeert de uitlevering van de zondag in Paraguay opgepakte Heineken-ontvoerder te verhinderen. Dat zei hij vanmorgen voor de VPRO-radio. De advocaat zal allereerst een uitleveringsprocedure aanvechten bij de rechter in Paraguay. Verder overweegt hij een kort geding tegen de staat, waarin hij zal eisen dat Nederland het uitleveringsverzoek aan het Zuidamerikaanse land intrekt. Moszkowicz noemt de uitlevering niet toe laatbaar. „De man heeft zich negen jaar gele den gevestigd in Paraguay, is daar getrouwd met een Paraguayaanse en heeft bij haar drie kinderen. Deze elementen zouden wel eens zwaarder kunnen wegen dan de celstraf die hij nog moet uitzitten." schat de verkoopwaarde van de auto's op 6,5 miljoen gulden. De auto's werden in colonne vervoerd vanaf de Duitse grens Bergh bij Arnhem. De stoet werd begeleid door motoragen ten van het Korps Landelijke Politiediensten en van het re giokorps Amsterdam/Amstel- land. De auto's moesten in Duitsland worden verkocht, maar zijn eind 1993 al door de Duitsers in beslag genomen op verzoek van de Nederlandse au toriteiten. Tegen de uitlevering van de voertuigen is eind 1993 beswaar aangetekend door 'een derde belanghebbende'. Wie dat is, wil persofficier van justitie mr. N. Schaar in belang van het on derzoek niet zeggen. Onlangs wees een rechtbank in Duits land het bezwaar van deze be langhebbende van de hand en zette daarmee het licht op groen om de auto's aan Neder land over te dragen. De voertuigen blijven op een geheime plek opgeslagen tot het strafrechtelijk-financieel onder zoek tegen Z. is afgerond. Justi tie heeft daar nog een jaar de tijd voor. Ook in de Verenigde Staten lopen in twee staten ont nemingsprocedures tegen Z., omdat hij ook daar volgens de Nederlandse justitie drugs winsten zou hebben witgewas sen. De drugsbaas werd vorig jaar door de Amsterdamse recht bank tot vier jaar cel veroor deeld. Het hof legde Z. een jaar meer op, omdat het bewezen verklaarde dat de voormalige autocoureur volgens de letter van de wet bestuurder van de criminele organisatie is ge weest. Het proces in hoger beroep ging gepaard met vele inciden ten, zoals bedreigingen van offi cieren van justitie door vermoe delijke bendeleden van Z. De drugsorganisatie exploiteerde een hasjlijn tussen Marokko en Nederland. Volgens het hof heeft Z. 'een spilfunctie' gehad, 'vooral in fi nanciële zin'. Het met de hasj groothandel verdiende geld is witgewassen via de autohandel, aldus het hof. Het openbaar mi nisterie raamt de nettowinst van Z. op zeker zestig miljoen gulden. 'Bevrijdingsactieslaat aan in Duitsland edam cpd'Reis naar het beloofde land'. Daarin vertelt hij over zijn le ven als dwangarbeider in de Elzas en Karlsruhe. De jonge Marinus werd bevrijd door het Franse leger. Toch laat die periode hem na al die jaren nog steeds niet met rust. „Toen ik terugkwam in Alk maar, want daar woonden we toen, hoorde ik van mijn moeder dat ze de radio had, moeten inleveren. Dat bewijs van afgifte komt nu mooi van pas. Natuurlijk gaat het me niet om die radio. Het gaat me om het gebaar. Ik wilde nog één keer een daad stel- Vijftig jaar na de oorlog eist de 70-jarige Edammer Mari nus de Ruyter de radio van zijn moeder terug. Er was een bekeuring voor nodig om de oosterburen eraan te herinne ren dat hij nog Steeds recht heeft op de Telefunken type 33 met het serienummer 18381Twee jaar geleden par keerde De Ruyter zijn auto in het Beierse Schweinfurt op een plek waar hij niet mocht staan. Dat leverde hem een boete op van twintig mark. Die boete betaalde hij niet; hij wachtte rustig het herden kingsjaar af. „Op 10 april heb ik de politie in Schweinfurt een brief gestuurd waarin ik ze heb uitgelegd dat ik wel wil betalen maar alleen als ik de radio van mijn moeder terug krijg, ik heb nota bene het re- cuutje nog. Daarin staat dat we de radio na de oorlog zou den terugkrijgen." De actie van de 70-jarige kapper in ruste mag wat luch tig klinken, de ondertoon is serieus. Als 18-jarige werd Marinus op 4 juni 1943 naar Duitsland gedeporteerd om er te gaan werken. Over die pe riode van dwangarbeid heeft De Ruyter een paar jaar gele den een boek geschreven: len.' Dat is gelukt: „Ik kreeg de afgelopen weck de Duitse po litie van het Beierse Schwein furt aan de lijn. Een agent ver- telde me dat ik de boete niet meer hoef te betalen. Maar hij vertelde me ook dat een om roep was ingeseind. Nou dat heb ik geweten. Gisteren was ik 'live' op de radio in heel Beieren te horen en sindsdien heeft de telefoon niet meer stilgestaan. Het leuke is dat ik van die omroep een radio krijg. Ik heb nooit verwacht dat het zo zou lopen. Je houdt er geen rekening mee dat ze je serieus nemen met zo'n ac-, tie." AO 'a la carte' hoger personeel KBB PvdA: koppelen alleen niet voldoende lederlanders H£T \S TE6rÊNWOORJ>\<Sr IN om KPOKODiumees vé. eter DOE M\\ M4AU 'N "BROODJE kROkODtl 7 Onder strenge politiebewaking zijn gisteren 22 luxe sportwa gens en klassiekers van de tot vijf jaar cel veroordeelde drugs handelaar Charles Z. van Duits land naar Nederland gehaald. De wagens zijn in beslag geno men in het kader van de Pluk Ze Wet waarbij crimineel vermo gen wordt ingepikt. De politie isterdam De vakorganisatie voor middelbaar en hoger perso- I eel VHP heeft met de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) over- 'ai enstemming bereikt over een collectieve arbeidsovereenkomst n oor het hoger personeel. In het systeem waartoe is besloten, etf an geld (dertiende maand en bonussen) en tijd (ATV-dagen) lij Korden ingezet voor extra vrije dagen, langere vakanties, 'verlof ie oor lange tijd', langer ouderschapsverlof, studieverlof of flexibel id ensioen. Ook kunnen ATV-dagen worden geruild voor geld. TIP noemt het akkoord 'a la carte'. iippELBURGTegen een 47-jarige man uit Vlissingen is gisteren oor de Middelburgse rechtbank vier jaar cel geëist. De man U' rordt ervan verdacht begin dit jaar zijn echtgenote 'op beest - chtige wijze' te hebben verkracht. Hij wilde na overvloedig rankgebruik anale seks bedrijven maar beweert te zijn gestopt jen zijn viouw het uitschreeuwde van de pijn. De vrouw heeft Ir een beschadigde sluitspier aan overgehouden en zal volgens oe e artsen altijd incontinent blijven. De man erkende dat hij 'een eetje te wild was geweest'. De vrouw heeft inmiddels een echt- cheidingsprocedure in werking gesteld. 'e t'| Itukadoors blij met CAO-akkoord is rRECHTDe staking van de stukadoors is ten einde nu een CAO- kkoord is gesloten. In het akkoord krijgen de stukadoors een i >rtra ATV-dag en blijft het volledige loon bij ziekte gehandhaafd, en voorstel van de werkgevers voor een loonsverlaging van rocent bij ziekte is afgeblazen en het systeem van automatische rijscompensatie blijft bestaan. De lonen gaan de komende vee jaar met 4,25 procent omhoog. Ook is een afspraak ge- be naakt over de VUT. Voor 57-jarigen wordt het pensioen jaarlijks 0 procent van het bruto loon, voor 60-jarigen is dat 75 procent i an het bruto loon. Verder blijft de aanvullende uitkering van 10 irocent op de WW overeind en wordt niet getornd aan de einde- gii iarsuitkering voor de WAO'ers. tj el geëist voor verkrachting ega Ook als het kabinet besluit de koppeling weer in ere te herstellen, moet er volgens de PvdA extra geld op tafel komen voor de laagste inkomens. Het volledig koppelen vari de uitkeringen aan de lonen maakt zonder extra rrjaatregelen maar één procent goed van de bijna twee procent die de minima achter dreigen te raken. Die kloof vindt de grootste regeringspartij nog steeds te fors. Volgens de jongste berekenin gen gaan de laagste inkomens, als het kabinet niets doet, er volgend jaar anderhalf tot twee procent op achteruit. Modaal blijft ongeveer gelijk, bovenmo- daal gaat er iets op vooruit. Pre mier Kok noemde die verschil len onlangs 'veel te fors'. De WD kan er wel mee leven. Volgens PvdA-kamerlid Van Zijl betekent het volledig kop pelen van de uitkeringen aan de lonen in het bedrijfsleven dat het verschil tussen minima en modaal een procent kleiner wordt. Dat vindt de PvdA-fractie gezien de goed draaiende eco nomie nog steeds te veel. Vol gens Van Zijl doet de PvdA niet meer dan zich houden aan de afspraak in het regeerakkoord dat er sprake moet zijn van een evenwichtige inkomensverde- ling. De WD vindt een verschil van anderhalf procent echter goed te verkopen en is tegen de koppeling. D66 vindt de kloof tussen minima en modaal nu ook te groot, maar heeft nog niet duidelijk gemaakt wat wel acceptabel is. Voor volgend jaar staat voorlopig een halve kop peling op het programma. De verhouding tussen het aantal werkenden en mensen met een uitkering nadert echter de grens waarop er volgens de wet ge koppeld moet worden. Het kabinet besluit vandaag of morgen over de uitgaven voor volgend jaar. Het eventu eel koppelen en de lastenver lichting zijn onderwerp ook van gesprek, maar daar kan pas in augustus over worden besloten. Volgens Van Zijl kan de koppe ling wel doorgaan, als het kabi net de miljarden lastenverlich ting die werkgevers volgend jaar krijgen, anders invult. Volgens het regeerakkoord gaat de voorkeur uit naar het verlagen van de zogeheten overhevelingstoeslag die werk gevers betalen. Die zorgt voor de meeste extra banen, maar ook voor inkomensverschillen. De effecten van allerlei varian ten worden door jhet kabinet nog bestudeerd. foto anp marco okhuizen de brandweer op de hoogte was van de situatie. De eigenaar van Syratex had tot 15 mei de tijd gekregen voor het nemen van veiligheidsmaatregelen. Zowel de afdeling preventie van dé brandweer als de dienst bouw en woningtoezicht en de milieudienst van de gemeente vonden de situatie niet dermate alarmerend, dat direct ingrijpen noodzakelijk was. Wel moest een aantal brandwerende voor zieningen worden getroffen. Volgens de eigenaar van het pand waren die voorzieningen al voor de brand gereed. Nederland gaat met Wit-Rus- land en Polen informatie uitwis selen over voertuigen. De Rijks dienst voor het Wegverkeer neemt beide Oosteuropese lan den nog dit jaar op in het zoge heten Eucaris-systeem, waar door landen informatie kunnen opvragen over auto's en bijbe- Door deze samenwerking hoopt Nederland dat meer ge stolen voertuigen in het buiten land kunnen worden opge spoord. Wit-Rusland en Polen kunnen nu niet snel over infor matie beschikken over voertui gen die voor invoer en doorvoer worden aangeboden. Door een adequate uitwisse ling van gegevens is te voorko men dat auto's die in Nederland als gestolen of gesloopt staan geregistreerd, in Polen en Wit- Rusland worden geregistreerd en van valse papieren voorzien. Nu al zijn onder meer de Tsjechische Republiek, België en Luxemburg aangesloten bij Eucaris. Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720. Li ongere wil wel f leer betalen voor da t «jerlijke waar lil I HAAG «ANP kt als iderlandse jongeren zijn be- kii d meer te betalen voor :t( üeuvriendelijke en 'eerlijke' htodukten. Dat blijkt uit een derzoek van de Nationale ngeren Raad voor Milieu en nt ïtwikkeling (NJMO) in sa- inwerking met de jongeren- int Primeur. De enquête is houden onder vijfhonderd ïolieren (van 12 tot 18 jaar) 22 scholen. Van de school- ande jeugd zegt ruim 60 pro nt wel eens milieuvriendelijke idukten te kopen. Het gaat arbij vooral om cosmetica en ïoolspullen. dit de resultaten blijkt dat sisjes aanzienlijk positiever nken over milieuvriendelijke odukten dan jongens. Meisjes n .ook optimistischer over de volgen die hun aankoopge- ag kan hebben voor een beter ilieu en de positie van kleine- leveranciers uit oritwikke- gslanden. (Jit een deze week gepresen- 1 irde enquête bleek dat een ime meerderheid (60 procent) n de ondervraagden dieper in buidel wil tasten voor een honer milieu. Minister De rier (milieu) noemde die uit- :ig bemoedigend. Brandweer wist van brandgevaar in lompenloods De 22 voertuigen werden gisteren in colonne vanuit Duitsland naar Nederland gereden waar ze op een gehei me plek worden opgeslagen. foto anp hans van oobt igen afschaffing odenherdenking NHAAG«ANP (na 90 procent van de Neder- ïders vindt dat de dodenher- inking en de bevrijdingsdag et mogen worden afgeschaft, it blijkt uit een enquête van :t NIPO in opdracht van het itualiteitenprogramma 2 Vcui- lag. Van de ondervraagden is i procent voor een gezamenlij- herdenking met Duitsers en 44 prócent voor het samen eren van de bevrijding. In bei- i gevallen was 40 procent te rn. Een grote meerderheid (62 ocent) vindt dat de herden- ngen de niet minder moeten orden. In stilte voor zich uitstarend laten Amsterdamse brandweerlieden de dood van hun drie collega's tot zich doordringen. Bij de brandweerkazerne IJs brand in de smalle Berberis- straat in Amsterdam-Noord hing gisteren de vlag halfstok en was de deur hermetisch af gesloten. Binnen probeerden collega's van de drie omgeko men brandweerlieden de ramp op de een of andere manier te verwerken. In één klap is woensdagavond hun dienst doende brandweerploeg gehal veerd. Drie collega's, omgeko men bij het bestrijden van een brand in een groothandel in lompen. De groothandel was gevestigd in een loods, waar mee het een en ander mis was met de brandveiligheid. De brandweerploeg wist daar nota bene van. Gistermorgen werd ook het stoffelijk overschot ge vonden van de derde collega. Met witte, weggetrokken ge zichten doen de collega's hun macabere taak. Ze zijn nauwe lijks bij machte iets te zeggen. „We doen ons werk", reageert een brandweerman afhoudend. „Je weet dat zoiets ook jezelf kan overkomen." De omgeko men brandweerlieden zijn een 31-jarige man uit Biddinghui zen, zijn 47-jarige collega uit Lelystad en een 45-jarige brand weerman uit Almere-Stad. De drie slachtoffers gingen woens dagavond als eerste de loods in om te kijken of zich binnen nog mensen bevonden. Plotseling werden zij verrast door een enonne vuurzee. Hun machte loze collega's buiten de loods konden door de hevige brand niets meer uitrichten. In de uitgebrande loods aan de Motorkade was ooit een su permarkt gevestigd. Daarna was het pand wisselend in gebruik of leegstaand. Bijna een half jaar geleden nam het lompen- bedrijf Siralex er zijn intrek. Vlak daarvoor was een andere loods van het bedrijf, niet ver van de Motorkade, in vlammen opgegaan. Bij bedrijven in de omgeving is men woedend. „De afgelopen maanden zijn er di verse keren waarschuwingen naar de gemeente gegaan, waarbij op de brandgevaarlijke toestand in de loods werd ge wezen. Er werd daar niets ge daan aan brandpreventie", ver tellen .medewerkers van een na burig bedrijf. „Zowel de milieu dienst, als bouw- en woningtoe zicht waren op de hoogte van de brandonveilige situatie. Wij moeten aan allerlei vootwaar- den voldoen, terwijl honderd meter verderop zo'n brandge vaarlijk bedrijf kan staan. En het ergste van alles is dat dat drie mensenlevens kost. Brandweercommandant H. Ernst heeft toegegeven dat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3