Solidariteit, maar met mate, is het parool Opkomst en ondergang van Edouard Balladur Feiten &Meningen 'Nederland in Koerden-kwestie beetje onnozel' Olifant VRIJDAG 21 APRIL 1995 J® Stevenhagen Als gevolg van een technische storing is de cartoon van Wim Stevenhagen in de krant van gisteren in een klein deel van de oplage helaas niet meegegaan. Onze excuses daarvoor. 'Balladur is van Perzische afkomst' PARIJS »Rtr Premier Edouard Balladur is van Perzi sche afkomst. Dit meldde Le Monde woensdag. De wortels van zijn familie zijn lang in nevelen gehuld geweest. De Franse krant schrijft dat zij met verwan ten van de premier heeft gesproken en inzage heeft gehad in documenten die aantonen dat de Balladurs van oor sprong Perzische moslims waren, die rond de 14de eeuw naar het rooms-ka- tholieke geloof overgingen. In een biografie herinnert Le Monde er aan dat Balladur nooit over zijn afkomst heeft gesproken. De krant laat vrienden van hem zeggen dat die het als onbe leefd beschouwden het onderwerp aan te snijden. In enkele officiële biografieën heeft men kort geleden Balladurs ge boorteplaats geschrapt. Hij zou, in 1929, in Smyrna (nu Izmir) in Turkije zijn ge boren. Begin 18de eeuw woonden de Balladurs volgens Le Monde in Nachitsjevan in het grensgebied tussen Armenië en Azer beidzjan. Ze woonden temidden van an dere Perzische katholieken in een ge meenschap die door Dominicaanse priesters werd geleid. De groep emi greerde, gedreven door vervolging en on afgebroken oorlogshandelingen, in 1740 via wat nu Irak en Syrië zijn naar Smyr na. Geen flater, wel een beetje onnozel. Zo ty peert Dirk-Jan van Baar de Nederlandse handelwijze bij de oprichting van het Koer disch parlement-in-ballingschap. De histo ricus en Turkije-specialist uit Utrecht stelt dat minister Van Mierlo (Buitenlandse Za ken) de effecten van zijn goedkeuring aan het Koerdische optreden, afgelopen week in Den Haag, volledig verkeerd heeft ge taxeerd. Hij sluit niet uit dat enige ijdelheid daar bij heeft meegespeeld. Misschien dacht Ne derland in de toekomst als bemiddelaar tussen Ankara en de Koerden te kunnen op treden. Van Mierlo zou zo een soortgelijke rol spelen als zijn voormalige Noorse colle ga Holst, die in een reeks besprekingen Is raël en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO tot elkaar bracht. Maar deze Palestijns- Israëlische ontmoetingen hadden in het ui terste geheim plaats op het Noorse platte land en werden niet breed uitgemeten in de media. De Nederlandse opstelling heeft 'Ankara' met stomheid geslagen, aldus Van Baar. De Turkse verontwaardiging is volgens hem dan ook grotendeels oprecht. „Nederland had tot vorige week een uitstekende reputa tie in Ankara en gold als pro-Turks." Van Mierlo's voorganger Van den Broek is daar volgens de Utrechter debet aan, onder an dere door diens kritische benadering van Griekenland, de eeuwige rivaal van Turkije. De Golfoorlog bevestigde de goede bilate rale verhoudingen. In de aanloop naar het geallieerde offensief tegen Irak bood Neder land Ankara een F16-squadron aan, het geen de Turkse regering overigens afsloeg. In een later stadium kon Nederland in het zuidoosten van Turkije (het Koerdische ge bied) wel terecht met een squadron Patriot- luchtdoelraketten om het land te verdedi gen tegen mogelijke Iraakse Scud-aanval- len. De soepele Nederlands-Turkse verhou dingen hebben hun oorsprong in de Otto maanse tijd. De sultans beschouwden Ne derland als een van de belangrijkere Eu ropese landen, vooral het gevolg van de uit gebreide handel met de landen aan het oos telijke deel van de Middellandse Zee. In de Nederlands-Turkse betrekkingen speelde het Koerdische vraagstuk nauwe lijks een rol. Van Baar: „Ook de Nederland se pers behandelde de kwestie enigszins plichtmatig. Er was wel enige sympathie voor het Koerdische streven naar meer ruimte voor de eigen identiteit. Men had echter nauwelijks zicht op wat de PKK (de marxistische Koerdische onafhankelijk heidsbeweging) precies inhield." Voor Ankara werkt het Koerdische sepa ratisme evenwel als een rode lap op een stier. De eenheid van de staat is voor de Turkse regering heilig. Het land kent een traditie in het neerslaan van Koerdisch ver zet. Zo zijn in de jaren twintig en in 1938 op, hardhandige wijze Koerdische opstanden onderdrukt. De Turkse regering is vooral teleurgesteld in Nederland, omdat het tot op heden voor al de grotere Europese landen (Duitsland, Groot-Brittannië, Jrankrijk) verdacht van verhulde sympathieën met het Koerdische ideaal. Deze argwaan komt voort uit het op treden van de grootmachten na het uiteen vallen van het Ottomaanse rijk. Zo raakten de Turken na de Eerste Wereldoorlog het Midden-Oosten kwijt aan Parijs en Londen die het gebied onder elkaar verdeelden. Ne derland had volgens Van Baar kunnen we ten hoe gevoelig de Koerdische kwestie ligt, omdat die immers de territoriale integriteit van de Turkse staat raakt. Het is in de ogen van Van Baar dan ook een beetje onnozel om te doen alsof Ankara onnodig drukte maakt over de oprichting van een Koerdisch parlement, zo meent de historicus. „Zo'n parlement verleent de PKK het vleugje legitimiteit dat ze eerder niet had. Daarbij moet je in ogenschouw nemen dat de PKK in Duitsland is verboden is en het de organisatie in België niet is gelukt een oprichtingsvergadering te houden." Van Baar vindt het voorts zwak dat de Nederlandse regering het niet-verstoren van de openbare orde als argument han teerde om de vergadering in het Congresge bouw niet te verbieden. „Dat is patuurlijk onzin. Kennelijk vind je dan alles best zo lang het in Den Haag rustig blijft, maar sluit je je ogen voor de ongeregeldheden over de grens waarvoor de PKK wel verantwoorde lijk is geweest." Van Baar denkt overigens niet dat de ge moederen tussen Ankara en Den Haag tot oncontroleerbare hoogte zullen oplopen. Nederland erkent bijvoorbeeld het Koerdi sche parlement niet en beschouwt de PKK als een potentieel terroristische organisatie. „Uit de verklaringen van Van Mierlo blijkt dat Nederland niet wil doorgaan als Koer den-vriend. Dat zou de betrekkingen met een NAVO-partner te zeer onder druk zet ten. Bovendien brengt partij kiezen voor de Koerden onrust met zich mee onder de Turkse minderheid in ons land." Een tweede bijeenkomst van het Koerdi sche parlement in Nederland acht Van Baar onwaarschijnlijk. „Gezien de huidige pro blemen denk ik dat de regering het minste of geringste zal aangrijpen om een dergelij ke vergadering te verbieden. En de kans op verstoringen van de openbare orde zijn door de recente ontwikkelingen alleen maar toegenomen." den haag wim coenraadts ANP De voor volgend jaar aangekondigde discussie over de toekomst van de sociale zekerheid werpt haar schaduwen steeds nadrukkelijker vooruit. In politiek Den Haag hebben de meeste belangrij ke spelers hun stelling voor of tegen het ministelsel inmiddels betrokken. Vakbondsland zit in middels al evenmin stil. Waar de werkgevers goeddeels met de armen over elkaar afwachten, pro beren de Industriebonden FNV en CNV het verwachte ministelsel in hun voordeel om te buigen. Via een aanvullende verzekering op maat, die bovendien de bonden ook nog eens een enorme le denwinst kan opleveren. Bestuurder Peperkamp van de Indus triebond FNV haalde er onlangs uitge breid het nieuws mee: zijn bond wil de volledige doorbetaling tijdens ziek te en gedurende het eerste jaar WAO uit de industrie-CAO halen en onder brengen in een aparte verzekering. En wat de overige FNV-bonden daar ook van vonden en vinden, de Industrie bond is vast van plan door te zetten. Eergisteren maakte de CNV-zuster- bond bekend ook op die lijn te zitten. Overigens niet verwonderlijk, want de bonden hebben daar regelmatig over leg over. Voor bestuurder Swart van de Indus triebond CNV telt naar zijn zeggen zwaar dat de bonden steeds meer tijd en wisselgeld aan de onderhande lingstafel kwijt zijn om de gaten in de sociale zekerheid te dichten. Voor een oplossing keren de bonden terug naar de eerste decennia van deze eeuw, toen de leden onderlinge verzekerin gen afsloten tegen ziekte en arbeids ongeschiktheid. Het grote verschil met die jaren is, dat deze keer de werkgever de grote duit in het zakje moet doen. Het geld dat hij bespaart door het schrappen van de bovenwet telijke aanvullingen moet hij namelijk gaan uitkeren als salaris of recht streeks overmaken naar de bondsver- zekering. Swart wijst uiteraard nadrukkelijk op de voordelen: de werknemer kan straks kiezen voor een verzekering op maat, de bonden zijn verlost van moeizame discussies over de doorbe talingen én ze hebben een raamwerk om nieuwe kortingen in de sociale ze kerheid soepel op te vangen. Die kun nen immers linea recta op het keuze menu van de aanvullende verzekering worden gezet. En verder windt Swart er geen doekjes om dat de nieuwe verzekering de bonden van vers bloed moet voorzien. De nieuwe verzekering is er in eerste instantie voor bondsleden, die tegen kostprijs terecht kunnen. Niet-leden mogen ook toetreden, maar zullen dan een commerciële premie moeten betalen. Die zal ten minste twee maal de vakbondscontributie - 23 gulden per maand - hoger zijn dan de kost prijs. „Zodat iedereen op de achter kant van een sigarendoosje kan uitre kenen wat het voordeel van een lid maatschap is." De bonden kijken on getwijfeld verlekkerd naar andere lan den waar de sociale verzekeringen via de bonden lopen: daar zijn bijna ne gen van de tien werknemers lid van de bond, tegen ongeveer een op de vier in Nederland. Het nadeel van het plan moffelen de industriebonden nadrukkelijk weg: het verlies aan solidariteit. Tot voor kort betaalde iedereen dezelfde socia le premies, ongeacht zijn of haar be roep. Sinds een jaar worden de ziekte wetpremies vastgesteld per bedrijfstak afhankelijk van het verzuim. Die zo geheten premiedifferentiatie komt er ook bij de WAO en Swart geeft toe dat de industriebonden met hun plan op deze weg voortgaan. En inderdaad, beaamt hij, een uitvalgevoelige sector als de bouw krijgt de risico's 'scherp toegerekend'. Maar hij vervolgt direct: „Solidariteit is heel mooi, maar als daardoor risico's op andere bedrijfs takken worden afgewenteld in plaats van beheerst, dan is dat verkeerde so lidariteit". Swart wijst er op dat sinds de premie differentiatie het verzuim in de bouw is teruggelopen, maar ook hij ontkent niet dat bouwvakkers ook onder de best denkbare arbeidsomstandighe den veel grotere risico's lopen dan werknemers in de industrie. Hoe meer op risico wordt afgerekend, hoe minder solidariteit er (dus) over blijft. Dat is de keuze waarvoor de bonden staan: hun voortbestaan <jjs machts factor ten koste van een stukje solida riteit of een achterhoedegevecht ten koste van zichzelf voor een systeem dat ten dode lijkt opgeschreven. De industriebonden kiezen voor het eerste, waarbij ze zich er goed van be wust zijn dat ze met hun plannen voor een aanvullende verzekering de weg verder vrijmaken voor een mi nistelsel. Maar zij zitten daar niet mee. Een groep Amsterdamse onder zoekers kwam een paar weken gele den met een studie waaruit onder meer bleek dat het lidmaatschap van een vakbond veel meer dan vroeger een afweging van kosten en baten is. Willen de vakbonden overleven, dan zullen ze daarop moeten inspelen. So lidariteit, maar met mate. Dat is het parool voor de toekomst. haarlem sjaak smakman Waar je als Eu ropeaan in Z^iid-Afrika mee moet leren le ven, zijn bees ten. De natuur is de grote at- tractie van dit land. Maar een leeuw in een toeristenfolder is toch wat anders dat een spin van een centimeter of tien in de badkuip. Om maar te zwijgen van een schorpioen tussen het brandhout of een boomslang (zeer giftig!) in een struik tijdens een wandeling op de Kaapse Tafelberg. Als je uit een land komt waar een bijesteek een van de groot ste gevaren is, is iedere ontmoe ting met een Afrikaanse giftige kruiper al snel een avontuur. In middels weet ik dat je schor pioenen en boomslangen kunt overleven, maar toch. Een avondje praten met een Zuid- afrikaanse boer levert veel ster ke verhalen op over katten eten de pythons, bavianen die je ont bijt jatten en een kanotocht over de Zambesi, die nogal ris kant was vanwege de nijlpaar den. Nijlpaarden zijn zeer ge vaarlijk. Er wordt wel eens ie mand door een leeuw ver scheurd, door een krokodil ge beten of door een neushoorn gespiest, maar de meeste doden vallen onder nijlpaardenpoten. Dat die beesten op redelijk gro te schaal buiten de wildreserva ten voorkomen, zal er iets mee te maken hebben. In Noord- Transvaal zie je regelmatig waarschuwende verkeersbor den: Gevaar! Nijlpaarden! Het probleem is dat die beesten bij onraad zo snel mogelijk het wa ter inwillen, want daar is het veilig. Als je dan toevallig in de weg staat, heb je pech. We waren dus gewaarschuwd, toen we naar Kruger-Wildpark gingen. Ineens stond daar een CA (gn olifant midden op het pad. 1 eel stond nog zo ver van ons vai en; daan dat we de verrekijker n ooi dig hadden om zeker te weti an dat het er een was. Maar hij n ons en kwam met deinende c zwaaiende slurf en flappend ens oren naar ons toe. Terwijl we toekeken, bladert koortsachtig het boekje doo: - dat we bij het hek hadden gi -*■ kocht: 'Haal meer uit het p[. Krugerpark'. Boordevol info matie, maar niets over wat ji ,orC moest doen in geval van na< f|1(j rende olifanten. En Jumbo schommelde naderbij. Heel 3 drukwekkend. ford TIF eet] nog maar zo'n honderdvijfti [|ll meter wegwas, besloten we toch maar te keren. Langza. reden we voor hem uit, tot genoeg van had en in de bos trec «iti verdween. We keerden weer reden langs hem. Hij stond de bosjes en knabbelde aan boom. Een prachtig gezicht, olifant op een paar meter af- rijs stand. see Achteraf vroeg ik een parkbe iaa heerder wat je in zo'n gevall o pi beste kunt doen. Omkeren, zijn advies. Olifanten hebbe roe zelden moordzuchtige neigi iar; gen, maar een moeder met! of een hitsige bul kan levens vaarlijk zijn. En ze zijn snelle dan je denkt, met sprintjes v jj] zo'n veertig kilometer per ui Later die dag zagen we eldei |g{ een foto hangen van een pla drukte auto. Bezoekers met wat minder gelukkige ervan met een olifant. Ze hadden overleefd, dat wel. Je bekijkt zo'n foto toch wat anders als de het je 's ochtends zelf had ki d nen overkomen. Goed, meti liet fanten moet je dus voorzicht )di zijn. ]dei runa hellinga correspondent Formele, perfect gemanierde, zeer hoog opgeleide heer Het enige dat eigenlijk ontbrak op het sfeer volle congres, was die man zelf. Hij was Edouard Balladur, lid van een geheel ande re partij, de gaullistische RPR. Een van de mannen die Balladur ook met graagte in zijn vriendenkring opnam, was Charles Pasqua. Hij leek de juiste man voor de rechterflank. Maar Balladur hing met Pasqua een molensteen om zijn nek. Eerst bleek de minister van binnenlandse zaken de politie toestemming te hebben verleend voor het op onwettige wijze afluisteren van telefoons, en vervolgens werd hij ervan ver dacht een aantal 'CIA-agenten' het land te hebben uitgezet om de aandacht van het schandaal af te leiden. Balladurs populariteit was al tanend voor die pijnlijke incidenten, maar Pasqua bracht dat proces in een stroomversnelling. Half maart zag Balladur zich zelfs gedwon gen zijn vrouw in de ring te gooien. Marie-Josèphe was altijd beschouwd als het vrouwelijke spiegelbeeld van Edouard, maar in haar allereerste interview ontpopte ze zich als een soort Madonna-in-mantel- pak. Ze was een vurige fan van Johnny Hal- lyday, de rocker, en was vroeger wel naar worstelwedstrijden gegaan. En 'Lady Chat- terley's Lover', een boek dat lange tijd ver boden was in Engeland, had ze gelezen toen ze 10 jaar was, hoewel ze 'niet alles had begrepen'. Maar zelfs de wolligste das en de ondeu gendste echtgenote lijken Edouard Balladur niet meer te kunnen helpen. Blijkens de laatste opiniepeilingen kan de premier in de eerste verkiezingsronde, op 23 april, nog maar op zeventien tot negentien procent van de stemmen rekenen. Dat is een pro centje of acht minder dan Chirac, en niet eens genoeg om de tweede ronde te halen. parus cees van zweeden correspondent In Frankrijk loopt de verkiezingskoorts op. Zondag is de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen en een opticien in Lille keek vooruit en vond het wel leuk om in zijn etalage de koppen van de belangrijkste kandidaten van een brilletje naar eigen keuze te voorzien. Van links naar rechts stelde hij op: Edouard Balladur, Jean-Marie Le Pen, Jacques Chirac, Lionel Jospin en Robert Hue. FOTO ANP voordat hij afdaalde in e< ie FOTO' ij Een Franse journa liste prikkelde de nieuwsgierigheid van haar collega's door zich tijdens de presidentsverkiezin gen van 1981 te be roemen op unieke kennis van de drie top-kandidaten. Ge vraagd waar die unieke kennis van Mitterrand, Chirac en Giscard d'E- staing dan wel op was gestoeld, liet ze zich ontvallen: „O, ik heb met alledrie het bed gedeeld". Met enige nostalgie moeten Franse journa listen dezer dagen terugdenken aan het oogstjaar 1981. In Balladur en Jospin heeft Frankrijk twee van de minst amoureuze kandidaten sinds De Gaulle, en alleen Jac ques Chirac mag nog in staat worden ge acht om met een bordeelsluiper over een bananeschil uit te glijden. Het verst verwijderd van de gewone sterve ling is zonder twijfel Edouard Balladur, een heer-van-stand die lijkt te dateren van voor het algemeen kiesrecht. Voor zover hij con cessies doet aan het verkiezingscircus, zijn die bescheiden. Zo moent hij onlangs de krant halen, omdat hij tijdens een bijeen komst was gezien zonder een van zijn on berispelijke zijden dassen hij had een wollen exemplaar aangelegd. Balladur gaat door voor een uiterst formele, perfect gemanierde, zeer hoog opgeleide heer, die nimmer zijn waardigheid verliest. „Ik heb nog nooit een pornofilm gezien", verklaarde hij tegenover een groepje jour nalistes. „Vertel me eens, Koe zijn die?" Vanzelfsprekend verlaagt Balladur zich niet tot persoonlijke aanvallen. Zijn grootste ri vaal is Jacques Chirac, de medegaullist, maar diens naam neemt hij niet in de mond. Als hij met Chiracs stoute verkie zingsprogram wordt geconfronteerd, schudt hij slechts waardig het massieve hoofd en spreekt, terwijl de pelikaan-achti- ge onderkinnen nog natrillen: „Ik beloof al leen wat ik waar kan maken." Toen hij in 1986 als potentieel minister voor het eerst aan verkiezingen meedeed, droeg hij een hoed. Dat stelde hem in staat zijn kiezers in het 15de arrondissement van Pa rijs te groeten door even de rand van zijn hoed aan te tikken, in plaats van hun groe zelige handen te moeten drukken. Door zijn aristocratische air gaat hij door voor un gentleman anglais, maar in Groot- Brittannië zijn politici als Balladur sedert lang opgeborgen in het Hogerhuis. Voor de Fransen daarentegen kan een president niet verheven genoeg zijn. Het verbaasde dan ook weinig politieke commentatoren dat Balladur aanvankelijk de populairste kandidaat was. Na de ecla tante overwinning in de parlementsverkie zingen van 1993 besloot Jacques Chirac, destijds leider van de gaullistische RPR, om zich niet te laten verleiden tot het ambt van premier. Premiers krijgen onvermijdelijk vuile handen, was de calculatie van Chirac, en met vuile handen kon hij de presidents verkiezingen van twee jaar later niet win nen. Balladur mocht de regering leiden. Maar hoewel Balladur geen enkel gedenk waardig feit op zijn naam schreef, steeg zijn populariteit met elke opiniepeiling. En in de herfst van het vorig jaar was hij zo geliefd geworden, dat hij zich wel kandidaat moest stellen. Dat deed Balladur uiteindelijk half januari en onmiddellijk begonnen zich tal van 'vrienden' achter hem te scharen. Kenmer kend was eind januari het bizarre congres van de Republikeinse Partij, de grootste groepering binnen de conservatieve UDFT Er was handgeklap en gejuich in de zaal toen de naam bekend werd gemaakt van de man die met ruim 93 procent van de stem men tot presidentskandidaat was gekozen. Tijdens zijn verkiezingstoernee verwaardigde Edouard Balladur zich, kolenmijn, zijn hoed voor een helm te verruilen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2