Leidsch Dagblad Sorgdrager wist niet van drugsaffaire !eQLl5HiLSEl3 Vanaf 1 mei 1995 is alleen ie nieuwe girobetaalkaart geldig. W Geen Caroline bij Keukenhof Noordwijkse vangt bot in kort geding tegen NCRV Resten oude Leidse stadspoort gevonden 'Copycats' zorgen voor meer paniek SIJDAG 21 APRIL 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40754 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 /raak ij De voortvluchtige D Heineken-ontvoerder ■eest nog het meest de Braak van de biermagnaat ™lve. i eerlingen in I 'urkije gebruikt oor propaganda Tsjetsjenië 7 Ondanks Moskou's ontkenning wordt op korte termijn een staakt- het-vuren in Tsjetsjenië verwacht. Pop art A Q '3°P ar^ afkomstig I -7 uit Nederlandse musea is de komende maanden te zien in de Rotterdamse Kunsthal. erlingen van een scholenge- eenschap uit Arnhem hebben ibewust meegewerkt aan een opaganda-actie van de Turkse jatstelevisie TRT ten bate van Turkse leger. De leerlingen, op Schoolreis in Izmir zijn, eenden dat ze in het TV-pro- amma honderd gulden over- ndigden ten bate van Turkse :eskinderen. De Turkse bege- ider van de kinderen zei ver- ilgens voor de camera dat de ideren de inzamelingsactie ior het leger van harte onder- :unden. Dat bleek pas toen n video-opname van het pro- amma door een tolk werd ver- Minister wacht onderzoek rijksrecherche af Minister Sorgdrager (Justitie) heeft als procureur-gene raal nooit geweten dat de Rotterdamse recherche vorig jaar opzettelijk 20.000 kilo softdrugs op straat heeft ge bracht om criminele kopstukken in de val te lokken. De minister zei gisteren op een persconferentie nu nog niet te weten wat er vorig jaar in Rotterdam precies is ge beurd. DEN HAAG AN-GPD [S: Kabinet aeg klanten weg ;t vorige kabinet heeft de ensen met een tariefstijging kn zes procent op 1 januari Il94 uit de trein gejaagd. Waarmee stegen de treintarie- n aanzienlijk sterker dan de riabele autokosten en liep het ntal reizigers voor het derde htereenvolgende jaar terug", :lt de directie van de Neder- ïdse Spoorwegen in het jaar- rslag over 1994 dat vanmor- n werd gepresenteerd. De tariefstijging leverde ech- wel extra inkomsten op. tardoor hebben NS vorig jaar n winst behaald van 76 mil- en gulden. Dat is een aanmer- ilijke verbetering ten opzichte 1993 toen de NS nog een Drlies van 62 miljoen gulden rb fen. De Rotterdamse hoofdcommis saris Hessing gaf woensdag al toe dat de politie soms tipgevers in criminele organisaties laat doordringen en dat daarbij met toestemming van justitie drugs op de markt worden gebracht. Sorgdrager wilde niet verder op de zaak ingaan. Zij verwees naar een onderzoek van de rijksre cherche naar de Rotterdamse zaak. ,,Het is erg belangrijk dat de rijksrecherche alles boven water haalt. Er moet nu duide lijkheid komen over wat zich al lemaal in Nederland afspeelt", aldus Sorgdrager. Sinds decem ber vorig jaar moeten alle 'niet- normale' opsporingsmethodes gemeld worden bij een toet singscommissie. Dat is bij deze affaire niet gebeurd. Sorgdrager vindt niet dat zij in politieke problemen is geko men door publikaties oyer haar vermeende betrokkenheid bij de Rotterdamse 'IRT-affaire'. Begin deze week verscheen het bericht dat de Rotterdamse offi cier van justitie De Groot haar ruim een jaar geleden had inge licht over de politie-operatie aan de Maas. De bewindsvrouw was toen net aangetreden als procureur-generaal in Den Haag, waaronder ook de haven stad valt. Gisteren zei zij met De Groot destijds niet over details te hebben gesproken. Sorgdra ger zei op de hoogte te zijn van enkele 'gevoelige' recherche operaties. Waar de grens ligt tussen wat je wel en niet moet weten, noemde ze 'moeilijk aan te geven'. Een jaar geleden speelde ook de Amsterdamse IRT-affaire al enkele maanden. Dit recherche team spatte na interne strubbe lingen uit elkaar. Ook de Am sterdamse IRT bracht in een on derzoek drugs op de markt. De commissie Wierenga, die vorig jaar de IRT-affaire onderzocht noemde deze methode overi gens rechtmatig. In Rotterdam is dezelfde methode gebruikt. In dit onderzoek is door de Rotter damse politie en het openbaar ministerie gebruik gemaakt van een door de Haarlemse Crimi nele Inlichtingendienst aangele verde en 'gerunde' informant. postcheque; POSTBANK ""jUT ftiroÈɧ§SISgs datum 9123456 |S|| -te e± a. pan dlJk B$u.3 ha looujoude ,W\ J - O ,,y 528021<9123456< BÉ ai a oen dyk Opa. 3 ha In januari van dit jaar is de nieuwe girobetaalkaart geïntroduceerd. Per 1 mei 1995 is alleen deze nieuwe girobetaalkaart nog geldig. Dat be tékent dus dat de oude girobetaalkaarten in zowel binnen- als buitenland niet meer geaccepteerd worden. Mocht u nog oude girobetaalkaarten hebben, dan kunt u die gewoon tot 1 mei gebruiken en daar na vernietigen. 'Gebruikt u girobetaalkaarten en heeft u nog geen nieuwe ontvangen? Bel dan 06 - 04 00. POSTBANK Van Gaal Ajax-trainer Louis Z I van Gaal wil zijn contract uitdienen en ook daarna nog wef bij de club blijven. 071 - 152161 Verkeerschaos rond Leiden Een ongeluk op de rijksweg A4, ter hoogte van Roelofarends- veen, heeft gisteren voor een enorme verkeerschaos gezorgd in en rond Leiden. Een gekan telde vrachtwagen die olie lekte, was er de oorzaak van dat de A4 tussen Den Haag en Amster dam op last van brandweer en politie 's ochtends om tien uur werd afgesloten. De ver- keersomleiding via Wassenaar naar de A44 leverde vervolgens de hele dag kilometerslange fi les op. Pas om een uur of acht 's avonds werd het weer rustig. Met name op de Rijksstraat weg tussen Wassenaar en Lei den was er geen doorkomen aan. Dat miste zijn uitwerking niet op de in- en uitvalswegen van de stad. Op de Dr. Lelylaan, de Churchillaan, de Kanaalweg en bij het Lammenschansplein zat het verkeer vooral tijdens de spits muurvast. Ook de door gaande weg naar Katwijk zat volledig verstopt. Meer aanrij dingen dan normaal leverde dat overigens niet op. De vrachtwagen, waaruit de olie afkomstig was, was ge schaard en daarna gekanteld omdat de chauffeur te laat een file opmerkte en vervolgens vol in de remmen moest. Persoon lijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. HET WOORD IS AAN Maurice Maeterlinck Wie zich te zeer voor anderen ver borgen houdt, kan misschien zich zelf niet meer terugvinden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Programma's Randstad Religie - Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 18 HET WEER Verwachting van het KNMI Zacht maar flink wat wolken Vannacht af en toe regen en mini mumtemperatuur 8 graden. Over dag half tot zwaar bewolkt en vooral later op de dag een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige oostenwind, rond kracht 3, in de nacht aan de kust windkracht 6 tot 7. BEROEPSKLEDING Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071 -121072 LISSE PETER VAN DER HULST Voorzitter Henk van Os en directeur Henk Koster hadden hun mooiste pak uit de kast gehaald. Het komt immers niet elke dag voor dat vanuit het staatje Monaco een telefoontje komt met het ver zoek of prinses Caroline een privébezoekje aan de Keukenhof kan brengen. Beide heren hebben daarom postgevat bij de hoofdingang van de Lis- sese voorjaarstuin. Ilse Huijg, verkleed als lacoba van Beieren, staat niet ver weg om de prinses namens de Keu kenhof een bloemenhulde te brengen. Ze oogt re delijk ontspannen als zij op haar klokje kijkt. De prinses en haar aangekondigde gevolg van 28 da mes zijn dan al een klein half uurtje te laat. Het is voor Ilse een dag die anders dan andere verloopt. De 19-jarige Haarlemse gebruikt de pe riode tussen twee studies in om tijdens dit voor jaar in de Keukenhof te werken. „Als Jacoba van Beieren verkoop ik hier boekjes en ga ik met de toeristen op de foto." De plaat waarop zij met Ca roline staat zou de mooiste van het plakboek moeten worden. Maar na enige tijd wachten, twijfelt ze eraan of het ooit zover komt. Ook Henk Koster trekt de komst van één van 's werelds meest aanbeden vrouwen na verloop van tijd in twijfel. ,,We zijn toch niet voor de gek ge houden?", vraagt hij zich hardop af. Het zou de eerste keer in de 27 jaar zijn dat hij bij Keukenhof werkt. De aangekondigde privébezoeken van prinses Juliana, oud-president van Amerika Jim my Carter ('Hij komt zeker om het jaar'), Fabiola en Sarah Ferguson verliepen alle zonder proble men. Een week geleden was er voor het eerst sprake dat Caroline, op doorreis naar België, per se Ne derland wilde aandoen om een bezoek aan de bloementuin te brengen. ,,Ik kreeg een telefoontje van een man van de voorlichtingsdienst", zegt PR-medewerkster Evelyn Rietveld. Aanvankelijk is daar niet al te veel acht op geslagen. Tot gisteren opnieuw een belletje binnenkwam uit Monaco. Een medewerker van Caroline kondigde de komst van de prinses aan. Het eerste bezoek dat een lid van het Monegaskische vorstenhuis aan Keuken hof zou brengen nadat haar ouders het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard in de bloementuin bijwoonden. De voor Caroline bedoelde bloemen zijn onder het zonnetje door gebrek aan water slap gaan hangen. Na lang wachten meldt zich dan plotse ling toch een gezelschap aan de poort. Mevrouw Giraudi wordt gevolgd door 27 vooraanstaande dames, onder wie veel ambassadeursvrouwen. De dames vormen tezamen een 'gardenclub' en heb ben Caroline tot voorzitter benoemd. Alle ijver blijkt echter voor niets te zijn geweest. Het hoge woord komt er uit. ,,I am sorry, the princess was unable to come." NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Cora van As uit Noordwijk heeft het kort geding, dat zij tegen het NCRV-programma 'Blik op de weg' had aangespannen, verlo ren. De Amsterdamse recht bankpresident U. Bentick wees haar eis tot rectificatie en scha devergoeding af. Van As spande een rechtszaak aan omdat de NCRV een aantal door haar ge maakte verkeersovertredingen had uitgezonden, die met een verborgen camera waren opge nomen. Volgens Van As had de omroep haar geen toestemming gevraagd. De 50-jarige Noordwijkse ging op 3 augustus vorig jaar een aantal keren in de fout op de rijksweg A44 ter hoogte van Wassenaar. Ze reed 100 waar 70 is toegestaan. Verder had ze haar gordel niet om en kamde ze tijdens het rijden haar haar waarbij ze in de achteruitkijk- LEIDEN LOMAN LEEFMANS Tijdens renovatiewerk aan de walkant van het Utrechtse Veer zijn de funderingen blootgelegd van een oud, Leids verdedi gingswerk uit vermoedelijk de vijftiende eeuw. Het gaat om de Hogewoerdspoort die om streeks 1659 tijdens een van de uitbreidingen van de stad is ge sloopt. Inmiddels is al besloten de funderingen te behouden en te overkappen, zodat'ze zicht baar blijven. M. Dolmans van de afdeling monumentenzorg heeft in korte tijd enkele gegevens verzameld over de poort, die heeft gelegen vlakbij de huidige Kraaierstraat en -brug. De poort en bijbeho rend bolwerk zorgden voor de toegang van de stad naar de buitengewesten in oostelijke richting. In 1659 werd Leiden vergroot en verdween het ver dedigingswerk, evenals de wal waar nu de Vestestraat ligt. Te gelijkertijd werd de Herengracht spiegel keek; de auto slingerde daardoor een beetje. De camera van 'Blik op de weg' legde het tafereel vast en zond het in maart van dit jaar uit. Volgens de NCRV was aan Van As toestemming voor de uitzending gevraagd, maar de Noordwijkse ontkent dat. De rechter oordeelde dat er noch voor de bewering van de om roep noch voor de ontkenning van Van As voldoende bewijzen waren en verbond daaraan de conclusie dat de eis moest wor den afgewezen. Pagina 16: 'Gedver, gedver, wat een onrechtvaardigheid.' OKLAHOMA CITY GPD 'Copycats', noemen veel Ameri kanen hen. Naapers. Mensen die er na een ramp als deze week in Oklahoma City, waar een autobom dood en verderf zaaide, genoegen in scheppen om door loze bommeldingen de paniek te vergroten. Een man uit Brooklyn belde deze week een luchtvaartmaat schappij met de mededeling dat er een bom aan boord van een vliegtuig was. Het bleek loos alarm. In Boston werd de metro enkele uren volledig stilgelegd door een bommelding. De in ternationale terminal van het John F. Kennedy-vliegveld in New York moest om dezelfde reden worden ontruimd. In Oklahoma en de omliggende staten zijn inmiddels overal wegversperringen opgericht en auto's aangehouden, op zoek naar de twee mannen bij de aanslag betrokken zouden zijn geweest. -Pagina 7: Oklahoma: beloning van 2 miljoen dollar voor tip. De poort waar het hier om gaat, moet niet worden verward met de latere Hogewoerdspoort. Die werd in de zeventiende eeuw gebouwd halverwege de huidige Hogewoerd en is op haar beurt gesloopt in 1865 om het toenemende verkeer niet in de weg te staan. De aangetrof fen funderingen zijn volgens de kenners van zodanig historisch belang voor Leiden dat ze de moeite waard zijn om te .bewa ren. Ze bestaan onder meer uit die noodzakelijk is voor het her- FOTO LOEK ZUIJDERDUIN zogeheten kloostermoppen, een stel van de walkant op die steensoort die voor 1350 werd plaats, niet kan worden gesla- gebruikt. Daarom komt er een gen. Een alternatieve oplossing overkapping over de resten. Dat kost extra geld. betekent wel dat de damwand

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1