T Nieuwste 'giant Suzuki' heet Baleno MultiAuto Sportiever karakter voor Alfa 155 Weg en wiel R&S Van Hu 1st Fietsen Leendert Kuijper Uitkijken met fietsverzekeringen Autoverkoc stijgt licht TJ VRIJDAG 21 APRIL 1995 Elektrische mini-scooter Hij is klein, gemakkelijk, handig in gebruik, geruisloos en op vouwbaar: de TWIP elektrische scooter. Een ideaal vervoermid del in de stad, op bedrijfsterrei nen of op de camping. De eenvoudig te bedienen TWIP heeft een lage opstap en is daar door ook zeer geschikt voor ou deren en mensen die slecht ter been zijn. De scooter is voorzien van een geruisloze elektromotor en een accu, die gewoon via het normale stopcontact kan worden opgeladen (in 5 uur). Eén accula ding is goed voor 25 tot 40 kilo meter. De topsnelheid ligt rond 18 km/uur. De TWIP is goedgekeurd voor op de openbare weg en is opvouw baar, zodat hij gemakkelijk op de boot of in de auto kan worden meegenomen. Hij is leverbaar in zes kleuren en er zijn diverse handige accessoires te koop, zoals een aanhangwagentje en een tas om de opgevouwen TWIP in te vervoeren. De intro ductieprijs bedraagt drieduizend gulden. AMSTERDAM Uitgaande van de Fiat Tipo-bo- demgroep maakte Alfa Romeo met eigen motoren van de 155 sedan een heel karakteristieke auto met een sportieve stijl. Toch leek het geen sportwagen in de ware Alfa-traditie, totdat hij in zwaar omgebouwde vorm Mercedes het leven zuur ging maken in het Duitse toerwagen- kampioenschap DTM. Alfa laat nu het racesucces van de 155 doorklinken in een verbeterde tweede generatie, die dezer da gen leverbaar wordt. Zich realiserend dat niet ieder een racewagen-sfeer zoekt in een vierdeurs gezinsauto doet Alfa er ook een paar meer op comfort gerichte varianten bij. Die zijn echter in de minder heid, de meeste versies ademen nadrukkelijk een sportieve sfeer. Op basis van de ervaring met DTM-racers kreeg de produktie- 155 een grotere spoorbreedte om de wegligging nog te verbe teren. Dat maakte uitgeholde spatborden noodzakelijk, waar onder de meeste varianten standaard lichtmetalen sport - wielen krijgen. De nieuwe 155 oogt daarmee stoer en sportief, het stuurge- drag blijkt inderdaad nog pre ciezer en gevoeliger geworden. Dat gaat zeker bij de S-versies met verlaagde vering wel ten koste van het veercomfort. Luxe L-varianten verschillen van zo'n S voornamelijk door comforta belere niet-verlaagde vering en een met houtaccenten versierd Keus tussen S- of L-uitvoering is er bij de 1.8 en 2.0 liter benzine- De 1.7 liter en 2.0 tur bodiesel hebben een eenvoudi gere maar nog altijd complete basisuitrusting, waarin nu een bestuurdersairbag en anti-dief stal startblokkering standaard zijn. Een tweede airbag voor de passagierszijde is overigens (nog?) niet leverbaar. S-aankle- ding is standaard voor de twee- .liter turboversie met vierwiel- TWIP electrische scooter verkrijgbaar bij: De watersportspeciaalzaak voor de Jachttechniek doe-het-zelver en casco af bouwer Utrechtse Jaagpad 76B Leiden - Tel. 071 - 410007 (achter de Watertoren Hoge Rijndijk) Stevensbloem 37 2331 JA Leiden telefoon 071 -5316654 fax 071 -5316654 tweewielers Hoofdstraat 144, Sassenheim tel. 02522 - 11127 Met de Baleno begeeft Su zuki zich voor het eerst in de klasse waar de meeste auto's verkocht worden. Niet direct in de hoop om VW, Opel en Ford naar de kroon te steken, maar het moet Suzuki's verkopen in het jubileumjaar van de importeur toch een be langrijke impuls geven. Verbouwd Autotron geopend I let geheel verbouwde attractie park Autotron heeft afgelopen paaszaterdag zijn poorten ge opend voor het seizoen 1995. Nagenoeg alle bestaande attrac ties zijn vernieuwd en verbe terd, waaraan in de afgelopen rustperiode 1,5 miljoen gulden werd gespendeerd. Helemaal nieuw is een karting-baan direct bij de ingang. Ook is het Esso- tankstation van architect Dudok, dat van de winter zo spectaculair werd opgepakt van zijn plaats langs de A2, in geres taureerde staat te zien langs het nu verlengde treinbaantje op het Autotronterrein. Tot de speciale c behoort dit jaar voor het eerst een proftennis-toernooi, begin juni. Zowel de permanente 'ver koop-expositie' van klassieke auto's in het museum als de au toveilingen van veilighuis Glerum zijn zo succesvol dat het Autotron ze prolongeert. Een bijzondere veiling staat op het programma voor 12 mei, wanneer de verzameling van de in autokringen zeer bekende papierhandelaar Ben Huisman onder de hamer komt. Zeventig sport- en raceauto's die hij sinds 1956 bijeenspaarde ko men in de verkoop. Dit jaar bestaat importeur Ni- mag 60 jaar, 20 jaar vertegen woordigt men nu het merk Su zuki. Overigens is Nimag het ju bileumjaar al zonder de Baleno zeer goed begonnen want er gingen in het eerste kwartaal liefst 48 procent meer auto's de deur uit dan in de eerste drie maanden van vorig jaar. De Alto was daar geheel verantwoorde lijk voor, Nimag verkocht er 2.855 van, tegen 1.087 in 1994. Een mooi moment dus voor de Baleno om ten tonele te ver schijnen. Het nieuwe model is groter en van meer uitrusting voorzien dan de personenauto's die Suzuki tot nu toe bood. Een relatief nog kleine prijs is echter het Su- SUZUKI Hoge Rijndijk 4, Leiden Tel. 071 - 125 259 zuki's nieuwe 'giant' opvalt. Dat klinkt weinig bemoedigend, maar bedoelt niet te zeggen dat er aan de Baleno iets mankeert. Met de Swift had men vorig jaar de meestverkochte Japanse au to in huis, waarin een scherpe prijs ongetwijfeld meespeelde. De Baleno sluit daarbij aan, maar is een nogal sfeerloze auto geworden. Hij doet wat-ie moet doen, doch afgunst bij de buren of opgewonden dromen bij de eigenaar opwekken doet hij Voor een model in de populair ste gezinsautoklasse blijft de Baleno aan de kleine kant. De vierdeurs sedan met in de leng te wat verder ui teen geplaatste wielen biedt achterin net vol wassen zitruimte. Bij de drie- deurs versie blijft tussen voor- stoelen en achterzitting te wei nig plaats voor volgroeide be- De keus gaat verder tussen twee motoren die elkaar weinig ont lopen. Niet alleen constructief verschillen de zestienkleps 1.3 en 1.6 liter weinig, de prestaties vertonen ook geen wereld van verschil. Met 85 pk is de 1.3 be hoorlijk sterk, de 1.6 brengt het met 98 pk niet veel verder. Hij heeft geen sportief karakter en laat zich bij ver doortrekken in de versnellingen flink horen. De trekkracht is groter dan bij de 1.3, maar dat moet met twee duizend gulden prijsverschil duur betaald worden. Met de 1.6 liter motor gaat namelijk be krachtigde besturing samen, die de Baleno niet strikt nodig heeft. Opmerkelijk is dat elke Baleno twee airbags meekrijgt, uniek voor deze prijsklasse. Verder biedt het interieur geen verras singen. Alles zit goed op zijn plaats, originele details of een echt huiselijke sfeer zijn er evenwel niet bij. Dat had mee kunnen wegen bij een auto die wat minder kost, maar ook min der ruim is dan de favoriete ge zinsauto's van Nederland. De goedkoopste driedeurs uitvoe ring kost 27 mille, de vierdeurs sedan begint bij 29 mille. Als speciale attractie zijn er Dy namic drie- en vierdeurs top modellen. Ze bieden voor een meerprijs van 3.500 een ABS- remsysteem en elektronisch ge regelde schokdemping. Een ac cessoire die in deze klasse nie mand anders biedt. Het is ech- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De/werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Pirelli-band in zuinige versie Halverwege vorig jaar introduceerde Pirelli het bandentype Chro no, als sportief getinte vervangingsband voor de populaire gezins autoklasse. Diezelfde P200 Chrono krijgt nu de aanduiding Energy erbij. Een nieuw rubbermengsel zorgt voor 15 tot 20 procent min der rolweerstand, waarmee brandstofbesparing bereikt wordt die tot 4 a 5 procent kan oplopen. De Pirelli Chrono is leverbaar in een breed scala van maten, voor de categorie T (tot 190 km/u). Het is de heersende trend in de bandenwereld. Elke autofabrikant vraagt om verlaging van de rolweerstand teneinde zijn produkten zuiniger te maken. - v autoaanbiedii accelereert «2 beter op déze plaa Iedere donderdag raak! Bel onze (3^ advertentie-afdelij 071-356 230 aandrijving Q4, de 155 V6 en de 2.5 turbodiesel. De prijzen liggen volgens een 'voorlopige indicatie' tussen 39.500 en 76.500. Dat bete kent geen algehele prijsstijging tegenover de oude modellen. De goedkoopste versie wordt 1.000 gulden duurder, de veel gevraagde 2.0 Twin Spark ech ter 1.000 gulden goedkoper. ter de vraag of dat de Suzuki Ba leno nu een aparte positie op de markt zal bezorgen. Het lijkt echter of meer autokopers moeite krijgen met de aanschaf prijs van een geijkte VW Golf, Opel Astra en Ford Escort en daar speelt de Baleno goed op De importeur denkt er een klei ne 5.000 per jaar te verkopen, grotendeels bovenop wat Suzu ki tot nu toe al verkocht, waar mee het merk opnieuw kan groeien zoals het jaren achter een heeft gedaan. Daar lijkt het overigens al mee te zijn begon- De verkopen van niei personenauto's zijn in het eerste kwartaal van dit jaa verder gestegen. Tot 1 apr werden 152.341 auto': kocht, 4,3 procent me in het eerste kwartaal jaar. De brancheverenigin gen RAI en BOVAG vi ten voor dit jaar een totaa! verkoop van 450.000 perst nenauto's. Vorig jaar gingi 433.900 auto's van de ha 11 procent meer dan in he recessiejaar Volgens RAI - voorzitter G Worm lopen de autoverko pen in de pas met de op gaande lijn van de econc „Weliswaar bevinden we nog niet op het niveau v; het topjaar 1992, maar v\ zijn er wel hard naar op weg", aldus Worm. De totale verkoop gaf in d eerste drie maanden jaar een zeer verdeeld bee te zien. Ongeveer de helft van de merken verkocht meer ten opzichte van di zelfde periode in 1994 er andere helft minder. Procentueel de grootste w naar was Jaguar, dat 81,7 procent meer auto's ver kocht. Van de grotere mei ken noteerde Hyundai de grootste stijging. Het Ko reaanse merk verkocht 2. auto's, 53,8 procent meei Ook Lancia (+48,5%), Voil wagen (+38,8%) en Saab (+36,1%) verkochten flink De Japanse merken verkoi ten gezamenlijk een fracti minder (-2,3%) dan vorig jaar. Dat het Japanse verlii niet veel groter is uitgevall is vooral te danken ai ki en Subaru, die respektif velijk 48% en 20,2% mee verkochten. Ook Mazda boekte een bescheiden v (2,7%) maar de overige vijf Japanse merken verloren rein. Bij Nissan en Mitsub gingen 19% minder auto' deur uit in het eerste kwa taal. De grootste verliezers wa het Poolse FSO, dat 43,8 p cent minder auto's verkoc en Porsche (-43,2%). Van grotere merken gingen na Nissan en Mitsubishi ook Lada (-30,9%), Citroën (-13,3%), Fiat (-10,9%), en Seat (-9,9%) achteruit. Het best verkopende merl was wederom Opel, dat 23.088 auto's afzette, een: ging van 13,6 procent ten zichte van het eerste kwar taal van 1994. Volkswagen was tweede met 16.950 to's en Ford derde met 12.404 (1,7% meer). Nissan in Euroj Van alle Japanse merken he Nissan in 1994 de meeste a in Europa verkocht. Ook 19 jaar ervoor had Nissan d grootste Europese afzet. Vorig jaar verkocht het meil een ldeine 460.000 wagens i Europa, waarvan 390.000 pt nenauto's. Zestig procent van de in Eui verkochte Nissans werd fabrieken in Engeland en Sp je geproduceerd. BUK IN HET VERLEDEN Alkmaar - Amstelveen (A 9) Op diverse plaatsen, avond e Amsterdam - Den Haag (A 4) i AIO en Schipholtunnel, avond en nacht; Eindhoven - Maastricht (A 2) T.h.v. Maastricht Airport, overdag. T.h.v Meerssen; tussen Budel en Nederweert, overdag. Arnhem richting Utrecht (A 12) T.h.v. knooppunt Velperbroek, overdag en avond. Den Haag richting Utrecht (A 12) Tussen Prins Clausplein en Zoetermeer. Utrecht richting Arnhem (A 12) Tussen knooppunt Lunetten en Bunnik, avond en nachl Tussen Veenendaal en knooppunt Waterberg, overdag. Utrecht richting Den Haag (A 12) Tussen Zoetermeer en Nootdorp, overdag. i r bestaan grote ver- t schillen in premies en voorwaarden van fietsverzekeringen. Door goede oriëntatie vooraf valt veel geld uit te sparen. Dit is de conclusie van de fietsersbond ENFB na onderzoek van dertien soorten fietsverzekering. Het verzekeren van fietsen blijft een zinvolle zaak, omdat er in Nederland elk jaar weer 900.000 exemplaren worden gestolen. Misschien juist daardoor zijn de maatschappijen er niet zo hap pig op: slechts 13 van de 35 door de ENFB aangeschreven verzekeraars hebben fietsen in het pakket. De premie voor een fiets van 600 kan variëren van 95 tot 240. Het uitgekeerde bedrag voor zo'n fiets kan 600 zijn maar ook slechts 360. Deze prijsverschillen hebben niets te maken met het wonen in risico volle gebieden. Opmerkelijk vindt de ENFB echter dat er in vergelijkbare regio's ook grote prijsverschillen bestaan. Verder zijn er forse verschillen in de bepalingen van het eigen risico. Die.bedragen zijn in combinatie met deHooptijd soms zo hoog, dat verzekeren geen enkele zin heeft. De verzekeraars leggen er de nadruk op dat alleen sprake kan zijn van uitkering bij 'normaal' gebruik. Schade door wieler wedstrijden of trainingen wor den niet vergoed. Een aantal maatschappijen verzekert zelfs ATB's uitsluitend tegen een ho gere premie en groter eigen risi co. De populaire hybride, krui sing tussen ATB en racefiets, valt hier niet onder. De ENFB keek bij het onder zoek tevens naar de mogelijk heid om tweedehands fietsen te verzekeren en het meeverzeke ren van dure accessoires als kinderzitjes, computers en fiets- Het onderzoeksverslag met overzichtelijke tabellen is te ver krijgen bij de ENFB door 7,50 over te maken op postgiro 30255 met vermelding van 'on- tom janssen/enfb derzoek fietsverzekeringen '95'. Vakantie De resultaten van het onder zoek waren voor de ENFB aan leiding om samen met de firma Europolis de ideale fietsvakan tieverzekering op te zetten. De ze is gebaseerd op de specifieke wensen van iemand die met zijn eigen fiets als vervoermid del op vakantie gaat. Zo hoeft er niet automatisch betaald te worden voor de dekking van au tokosten. Ook is de verzekering aan te passen aan persoonlijke wensen van de klant. De verze kering dekt schade en diefstal tot een bedrag van 6.000. De fiets is naar keuze tegen dag- of taxatiewaarde te verzekeren en de fiets is zonder extra kosten verzekerd tijdens het vervoer per trein. Omdat het om een reisverzekering gaat zijn ook za ken als bagage, medische kos ten en ongevallen gedekt. Meer informatie bij Europolis, tel. 080 - 666666. De naam Porsche is vanaf het begin (vlak na de Tweede Wereldoorlog) onverbrekelijk verbonden geweest met de autosport. Het begon met de 356, die in feite een sportuitvoering van de Volkswagen Kever was. Op basis van deze Porsche bouwde de Duitse fabrikant vele wedstrijdwagens die succes hadden in rally's en races over de hele wereld. Doordat de produktiewagens van Porsche interna tionaal goed werden verkocht, kon het bedrijf ve geld steken in de autosport. Rond '60 leidde dat de bouw van deze RS 60 Spider (RS Renn Spoil een rappe tweezitter met een 1500 cc motor die liefst 155 pk (later zelfs 190 pk) leverde, waarme een top van 250 km/uur mogelijk was. Ook deze wagen heeft een aantal aansprekende kampioen schappen op zijn naam gebracht. archiefk

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18