Dienstweigeraar hoort tien maanden cel eisen 'Rijndijkers jagen gemeente op kosten Broers ruziën over garage Dorpsraad Oud Ade staakt verzet tegen lantaarnpalen Bombardement op dorp maakte veel indruk Rijn Veenstreek )oek valt definitief voor peckers in Zoeterwoude CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 de asverschuiving om te draai en, blijven de parkeerplaatsen aan de kant van de woningen behouden. „Maar dit gaat wel geld kosten, want het bestek is al gemaakt en het werk is al ge gund. Over een week gaan de werkzaamheden beginnen. Door nu een verandering in het plan aan te brengen, wordt het 20.000 gulden duurder." Hoewel rijkswaterstaat de ge hele herinrichting van de Hoge Rijndijk betaalt, weigert het mi nisterie op te draaien voor de kosten van de omgedraaide as- verschuiving. „We lopen er de deur plat om rijkswaterstaat over te halen die kosten te dra gen, maar het kan zijn dat hij blijft weigeren. En dan moet de gemeente het betalen. Daarmee draaien die 8000 andere inwo ners ervoor op dat u niet eerder hebt ingesproken", stelde Rin- gersma. „Bovendien moet de gemeenteraad er dan over be slissen en die kan nee zeggen. Zo werkt dat in een democra tie", waarschuwde hij. A. Blok wint kaaskeuring RIJSWIJK A. Blok uit Bleskensgraaf heeft gisteren de eerste prijs van de .Commissie Kwali teitsprijs Boerenkaas in Rijs wijk gewonnen. Blok won de Jan den Besten Trofee. Twee de werd P. Bisschop uit Rijp- wetering, derde M. Mooren uit Hoogmade, vierde C. en A. van der Meer uit Hoogma de en vijfde Th. Boersma uit Assendelft. RIJ E TIJD p^PHEN AAN DEN RUN y| ijwilligers. Activiteitencentrum Driehoome vraagt vrijwilligers om helpen met een nieuwe open eettafel voor ouderen. Ook worden mensen met een auto gezocht om tegen vergoeding verpakte aaltijden te vervoeren. Inlichtingen: 01720-45807, uverture. Elke dinsdag in april staat Openhuis Ouverture aan de ~hjr uvertureweg 137 open voor bezoekers. Belangstellenden zijn wel- idz;,m °P de Openhuismorgen van 9.30-12 uur en elke laatste dinsdag )aa, in de maand is er de Openhuis Creatief. Inlichtingen: 01720-41778. leding. De Alphense Scoutinggroepen organiseren zaterdag 22 >ril een kledinginzameling voor Mensen in Nood. Tussep 10 en 13 ir kunt u kleding, liefst in gesloten plastic zakken, afgeven bij de Pi- n gj s X Kerk, de Goede Herderkerk, het Ashram College en Winkelcen- urn Koopzwam. :chj ommelmarkt. In de zaal van speeltuin Kindervreugd aan de Hugo Grootstraat 100 wordt zaterdag 22 april de maandelijkse rommel - larkt gehouden. Tussen 10 en 13 uur kunnen belangstellenden een jkje komen nemen. Wie nog spullen voor de rommelmarkt heeft in bellen met Rinus of Gerard. Telefoon: 01720-92649/72306. inderdisco. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen zaterdag 22 - pril swingen bij de kinderdisco van speeltuin- en buurtvereniging reugdeoord aan de Vorselenburgstraat. De disco is van 19-211 den betalen 1,50 en niet leden betalen 2,50. lassentochten. Toerclub Avanti organiseert zaterdag 22 en zondag 3 april de jaarlijkse plassentochten. Voor de tochten van dertig en jftig kilometer kunnen de fietsers zaterdag en zondag tussen 8 en I uur vertrekken vanaf clubhuis 'De Start' in Alpen. De kosten, in- usief een mooie herinnering, bedragen 5 gulden. Voor meer infor- fihatie: 01720-21020. 3em Wandeltocht. Wandelkring Leiden organiseert zaterdag 22 en zon- o ag23 april de vijftiende Midden-Holland Wandeltocht met wande- ngen van 5,10 en 15 kilometer. Op deze dagen wordt ook de zes- ende Alphense tweedaagse met afstanden van van 25 en 40 kilo- ge ïeter gehouden. De start van beide tochten is vanaf de St. Jozefzaal g is an de Paradijslaan. Inlichtingen: 01720-75724. voriOETERWOUDE-DORP etd Weidevogels. Op de landelijke weidevogelsdag op zaterdag 22 april unnen fietsers 15 kilometer rijden door een vogelrijk gebied bij oeterwoude. De route begint op het Dorpsplein tussen 13 en 16 uur i n voert onder meer langs veehouderijen en vogelwachten, id j dsijlAZERSWOUDE ogelexcursie. Vroege vogels kunnen zaterdag 22 april om 7.30 uur leelopen met de vogelexcursie in Hazerswoude. Vertrek vanaf het ntsjj loievaarsnest aan het Spookverlaat. idin kop Veidevogels. De vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude houdt i p zaterdag 22 april een excursie naar de Kruiskade. Daarbij staan moral weidevogels in de aandacht. De excursie begint bij het Ooie- aarsnest aan het Spookverlaat om 7.30 uur. OELOFARENDSVEEN e ja ce, t, h i. In de Alkebrucht aan de Noordhoek houdt ruilvereniging ierli lkemade vrijdag 21 april haar maandelijkse ruil- en contactavond, aanl )e zaal is open van 19.00 tot 2^.00 en het eerste uur is speciaal voor e jeugd. Volwassenen betalen een gulden entree, de jeugd vijftig ent en leden hebben gratis toegang. Het omstreden pand in aanbouw aan de Dorpsstraat in Leimuiden. Een garagemuur blijkt een steen des aan stoots. FOTO BEN DE BRUYN Een ruzie tussen de Leimuiden- se broers Ko en Joop de Hollan der over de plaats van een gara ge is zo uit de hand gelopen, dat de commissie bezwaar- en be roepschriften gisteravond uit komst moest biedern. Joop bouwt aan de Dorpsstraat een woning met een garage. Ko, die om de hoek aan de Raadhuis laan woont, krijgt een gedeelte van de garagemuur precies voor het woonkamerraam aan de achterkant van zijn huis en te kende daarom bezwaar aan te gen de bouwvergunning. Ko de Hollander was eigenlijk niet van plan bezwaar te maken tegen het bouwplan, omdat op de bouwtekening, die eind vorig jaar ter inzage lag, de garage muur op een andere plaats was ingetekend. Toen de werkzaam heden eenmaal begonnen bleek de muur echter te zijn opge schoven en bovendien hoger te worden dan de broers onderling hadden afgesproken. Een com promis bleek niet mogelijk en gisteren moest de bezwaar- en beroepcommissie eraan te pas komen. Joop de Hollander erkent dat de garage op een andere plaats wordt gebouwd dan was ingete kend. Ook de gemeente heeft de fout geconstateerd en de bouw werkzaamheden laten stilleg gen. Hoe hoog de muur nou precies wordt, bleek een inge wikkeld technisch probleem. Ko meet de hoogte vanaf zijn lager gelegen terrein en komt op 3,10 meter, terwijl volgens het be stemmingsplan slechts drie me ter is toegestaan. Joop meet vanaf zijn hoger gelegen terrein 2,65 meter. De commissie eiste van de gemeente oph'eldering over de werkelijke hoogte, die wordt gemeten vanaf de weg. Ko de Hollander hield de commissie voor dat de hoogte van de muur niet het werkelijke probleem is. „De enige reden waarom ik een bezwaar heb in gediend, is de anderhalve meter dat die muur voor mijn raam staat. Als de muur opschuift, is de hoogte geen probleem." „De oplossing ligt dus voor de hand", constateerde commis sievoorzitter J. Bax. Voor het op schuiven van de garage voelde Joop de Hollander echter wei nig. „Dan moet ik de heimachi ne weer laten komen of de muur slopen en dat kost me en kele tienduizenden guldens." De commissie brengt binnen enkele weken advies uit aan burgemeester en wethouders over de familieruzie. De dorpsraad Oud Ade staakt het verzet tegen de plaatsing van lantaarnpalen langs de Leidseweg. Hoewel hij forse kri tiek had op de wijze waarop de gemeente Alkemade het plan presenteerde, werd gisteravond tijdens, de jaarvergadering de vrede getekend. Dat gebeurde nadat CDA-wethouder W. Nug- teren het boetekleed had aange trokken. September vorig jaar besloot de gemeenteraad de rijbaanver lichting aan te laten brengen. De dorpsraad vond dat bij deze keuze volledig voorbij was ge gaan aan de sociale veiligheid van de fietsers, de aantasting van landschappelijke waarden en de verkeersveiligheid. Ook werd gevreesd voor toename van sluipverkeer. Maar wat de dorpsraad het meest stak, was het gebrek aan overleg. Pas in een heel laat sta dium werd hij geïnformeerd over de definitieve plannen. De raad stapte naar de rechter, maar hij achtte zich echter niet bevoegd in deze kwestie. Om uit de impasse te geraken vond vorige week een gesprek plaats tussen de gemeente en de dorpsraad. Het leverde geen veranderingen in de plannen op, maar naar aanleiding van het gesprek besloot de Oudade- se dorpsraad wel het verzet te staken. Gisteravond toonde wethou der Nugteren begrip voor de kritiek. Volgens ging het college ervan uit, dat 'automatisch in stemming' was verkregen van de dorpsraad. „Wij hebben in de communicatie wezenlijke fouten gemaakt", gaf hij toe. DEN HAAC/ROELOFARENDSVEEN RUUD SEP Ze bestaan nog. De jongens die niet onder de wapenen willen komen en ook de vervangende dienstplicht niet zien zitten. Die dan voor de rechter komen en een lange celstraf tegen zich ho ren eisen. Zoals de 25-jarige man uit Roelofarendsveen, te gen wie gisteren voor de meer voudige kamer van het Haagse rechtbank niet minder dan tien maanden cel werd geëist. De Vener beantwoordde ech ter nauwelijks aan het beeld van de onverzettelijke pacifist die het, slechts gewapend met zijn zuivere geweten, opneemt te gen mitrailleurs en tanks. Ei genlijk was de Vener meer pas sief dan pacifist. Hij had zich op de eerste dag van zijn vervan gende dienst even gemeld met de mededeling dat het nu alle maal wel erg slecht uit kwam en had zich vervolgens nooit meer laten zien. In de hoop dat de bui wel over zou waaien. Nu de zaak zo hoog opliep, wilde de Vener graag alsnog zijn vervangende dienst vervullen. Maar daarvoor is het nu te laat, zo hield rechtbankpresident E. Timmermans hem voor. Vervangend De dienstweigeraar had overi gens nog geprobeerd om op een nette manier onder de vervan gende dienst uit te komen. Zijn baas was eventueel wel bereid om te verklaren dat hij de man óp zijn bedrijf niet kon missen en met die mededeling trok de Vener naar het gemeentehuis om vrijstelling aan te vragen. „Daar werd een beetje om gela chen", herinnerde de man zich gisteren. Na die reactie liet hij het er maar bij zitten. En daarmee onttrok hij zich aan zijn vervangende dienst plicht, betoogde officier van jus titie M. Renckens. En de stan daard straf die daarop staat is tweederde van de vervangende diensttijd van vijftien maanden: tien maanden dus. Of de Vener inderdaad zo lang achter de tralies wordt ge zet is maar zeer de vraag. Bij het verhoor informeerde de rechter netjes naar het inkomen van de verdachte. Over het algemeen is dat een inleiding tot het opleg gen van een geldboete. Advocaat De rechtbank doet op 4 mei uit spraak. „Als ik een advocaat in schakel", wilde de Vener tot slot nog even weten, „doe ik dal dan voor of na de uitspraak?" Tim mermans viel bijna van haar stoel van verbazing. „Dat had u natuurlijk voor de zitting moe ten doen!" Maar hoe had de verdachte dat moeten weten, het was immers de eerste keer dat hij terechtstond. „Bent u weieens vergeleken met een struisvogel?" wilde de rechter weten. De verdachte moest even na denken. „Ja... nee... wel voor an dere dingen." „Dan vergelijk ik u nu met een struisvogel. Want zo gedraagt u>uzelf." he;2Woners van de Hoge Rijndijk - tussen de Oranjelaan i de Meerburgkerk - jagen Zoeterwoude op kosten. De lal bteente moet zo goed als zeker de plannen voor deze 1 a jorgaande weg aanpassen en dat kost haar zo'n 20.000 Volgens wethouder T. Ringersma (PZ/verkeer) padden de bewoners eerder gebruik moeten maken van va in recht om mee te praten over het herinrichten van de Ve jndijk. Op een informatiemiddag, gisteren, uitte de ge- ieentebestuurder dit verwijt. ETERWOUDE-RUNDUK»twee jaar met een klankbord groep waarin iedere bewoner van Zoeterwoude-Rijndijk zit ting kon nemen. Bovendien zijn er verschillende inspraakavon den geweest. De gemeente wil de met de uitgebreide inspraak procedure juist voorkomen dat omwonenden later over de her inrichting van de Rijndijk zou den gaan klagen. „Iedereen heeft al veel eerder de gelegenheid gehad om op de plannen te reageren. U heeft in feite alle kans gehad", verweet Ringersma de buurt de late klacht. Toch vonden de wet houder en de Rijndijkers snel een oplossing. Door simpelweg omwonenden klaagden vori- maand in een brief aan de meente over de plannen voor asverschuiving op de Hoge te jndijk. Daardoor zouden de oi irkeerplaatsen voor hun wo- W\ ngen verdwijnen en zou de si- atie gevaarlijker worden, om- de stoep direct aan de weg eer u komen te liggen. Ringersma probeerde met de twintig aanwonenden een lossing te vinden voor hun ichten, maar verweet ze eerst di t ze niet eerder hebben gere- eerd. De gemeente praat al aatste kandidaat-koper valt af de kans dat het Zoeterwoudse pi rrosseriebedrijf Deckers op de n of andere manier blijft be- sreiian, is gisteren tot nul ge- vinald. Ook de laatste kandidaat tene eventueel geïnteresseerd ii is in de overname van het be- ijf, heeft afgehaakt. De boedel nu in onderdelen worden ee rkocht. „De boel gaat defini- f dicht. Er moet wel iets geks beuren wil het nog anders aldus directeur Chr. jekers van het failliete bedrijf. tstiMet het afhaken van de itste overnamekandidaat valt finitief het doek voor het uit 13 stammende familiebedrijf, it einde komt, heel zuur, op it moment dat de markt voor Pr°ducten van Deckers weer at aantrekt. Deckers bouwde lichtwagens, een product lar de afgelopen twee jaar luwelijks handel in zat. Dat het bedrijf nu het loodje n legt, is een direct gevolg van een eerder faillisement twee jaar ge leden. Toen werd het bedrijf op gesplitst en kon de Zoeterwoud se vestiging onder de oude naam doorgaan. Door de ge dwongen nieuwe start had Dec kers echter onvoldoende reser ves om de magere jaren door te komen. „We hadden net niet genoeg vlees op de botten om de goede tijden te halen", con cludeert de directeur somber. Het herstel in de vrachtwa gensector mag dan voor het be drijf te laat komen, voor het personeel vah Deckers betekent het dat ze zo goed als- zeker al weer snel aan de slag kunnen. De meeste carrosseriebouwers zijn de afgelopen jaren flink in gekrompen en zijn nu weer op zoek naar extra personeel. De meesten van de veertien ontsla gen werknemers van Deckers hebben al werk gevonden of hebben inmiddels uitzicht op werk. Hein de Graaf schrijft boek over oorlog in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN KEES VAN KUILENBURG Het is bijna vijfenvijftig jaar ge leden, maar veel Koudekerkers beleven het nog als de dag van gisteren: het bombarderen van hun dorp op 14 mei 1940. Die dag vielen er zestien slachtoffers in Koudekerk en nog eens zeven aan de andere kant van de Rijn in Hazerswoude-Rijndijk. Beide plaatsen werden door diverse Duitse bommen getroffen. Van af de Prinsenschouw op de grens met Alphen tot aan de ge reformeerde kerk. „Een zeer ingrijpende gebeur tenis in een kleine gemeen schap met zo'n 1800 inwoners. Er. gebeurde nooit wat en dan zoiets. Het heeft diepe indruk achtergelaten. Dat merk ik steeds weer", vertelt Hein de Graaf. De Koudekerker heeft het boek Van bombardement tot be vrijding geschreven. Overigens niet in z'n eentje. De Graaf kreeg hulp van een werkgroep die gesprekken voerde met in woners die het bombardement hebben meegemaakt. De Graaf is actief in de histo rische vereniging. „Wij wonen een jaar of vier in Koudekerk. Dan wil ik ook heel graag iets weten van de plaatselijke histo rie. Ruim een jaar geleden kwam de herdenking van de be vrijding aan de orde en heb ik me opgegeven om ook wat te doen", legt De Graaf uit. Overi gens was heT de bedoeling om alleen het bombardement te beschrijven, maar er kwam zo veel informatie beschikbaar dat de hele periode is beschreven. Veel informatie heeft Hein de Graaf (48 jaar) van zijn buur man Wensveen. „Die begon er op een gegeven moment over te vertellen. Dat heb ik genoteerd en vervolgens aangevuld met verhalen van anderen. Al is het wel opvallend dat er weinig ver schillen in de verhalen zaten. Iedereen had die verschrikkelij ke middag toch op dezelfde wij ze beleefd. Veelal worden ver halen nogal gekleurd, maar dat was hier niet het geval." Bij de afdeling historie van de Koninklijke Luchtmacht heeft De Graaf de kille feiten kunnen achterhalen. „In de ochtend van die veertiende mei was Rotter dam al zwaar getroffen en daar na kwamen kleinere plaatsen als Zoetermeer, Koudekerk en Den Helder aan de beurt. Dat bombardement werd uitge voerd met vier Heinkels. Waar schijnlijk bedoeld om druk uit te oefenen op de onderhande lingen over de capitulatie", al dus de Koudekerker. Bij toeval kwam De Graaf in het bezit van het dagboek van meester Van der Molen. „Die heeft op nuchtere en afstande lijke wijze het verloop van de oorlog beschreven. Dat dagboek is nooit eerder gepubliceerd. Het geeft een sober beeld van een dorpje, waar buiten dat ver schrikkelijke bombardement heel weinig spectaculairs ge beurde. Het verzet had slechts een stengun waarmee werd ge oefend op een plaats waar tabak werd verbouwd. De grote oorlog teruggebracht tot Koudekerkse proporties." Zoals ook de herinneringen van de vorig jaar overleden oud-Koudekerker Piet Kuiper in het boek zijn verwerkt. „Die herinneringen heeft de zoon van de plaatselijke veearts zo'n jaar of tien geleden op schrift gezet. Uiterst sappig en humo ristisch heeft hij zijn ervaringen en belevenissen beschreven. Via een neef kwam ik in het bezit van het werk van Kuiper. Het was een waardevolle aanvulling op het geheel. Zoals ook dat dagboek van meester Van der Molen. Beiden noem ik dan ook mijn mede-auteurs", vertelt Hein de Graaf. De Koudekerker besteedt ook aandacht aan de boeren in de oorlog. „Je hoort veel verhalen dat ze weing aandacht hadden voor de mensen uit de stad die in barre winter van 1944 op jacht naar voedsel gingen. Dat Hein de Graaf: „Boeiend om die belevenissen van de Koudekerkers te verwerken." zal ongetwijfeld waar zijn, maar de boeren hadden bijvoorbeeld een leverplicht aan de bezetters. Ook waren er die op andere manieren hun bijdragen voor bijvoorbeeld onderduikers le verden. Ik probeer uit te leggen voor welke dilemma's ze ston den. Misschien dat ik op die manier wat begrip kan kweken voor hun manier van hande len." In het boek veel foto's, een kaartje van de plaatsen in het FOTO» BEN DE BRUYN dorp waar de bommen vielen en een overzicht van de schade. Hel bpek kost tien gulden bij de bibliotheek in de Ridderhof en bij de oudheidkamer als die geopend is. Op maandag 24 april 1995 betrekken we een nooit eerder gebruikte werkruimte met beperkt doch aantrekkelijk uitzicht op het Leidse stadshart. Een perfect bereikbaar pand met alle ruimte voor een goed gesprek, crea tieve hoogstandjes, regelmatige overdenkingen en parkeerruimte voor de deur. Bel voor buroinfo of een afspraak. Hti nieuwe adres: Hans Flustraat 18 2321 JM Leiden De nieuwe nummers: telefoon: 071 - 32 21 10 fax: 071 -32 22 10 creatie en beleid voor reclame - PR - concept/copy - design

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17