De Does nog steeds in de rode cijfers 'We kunnen nu veel praktischer werken' Leiden Regio Reünies in cader van jevrijding i VD Warmond breekt lans voor zelfstandigheid Park de Houtkamp domein van jarige scoutinggroep Reizende tentoonstelling over oorlog in Wassenaar CDEN HOLLANDER AUTO MARKT 21 APRIL 1995 Antler invloed tegen lichtmast imssenaar Een 23-jarige Amsterdammer kwam gisteravond na en aanrijding op de Rijksstraatweg in Wassenaar met de schrik rij. De man reed richting Leiden toen hij ter hoogte van de lorsten de macht over het stuur kwijtraakte. Hij kwam in de jerm terecht, reed een lichtmast omver en reed vervolgens weer jrug schuin de weg over. Daar raakte hij de stalen middengelei- er en kwam uiteindelijk tot stilstand. De auto werd totaal ver- lield. De Amsterdammer bleek 1,25 promille alcohol in zijn loed te hebben. Er is proces-verbaal opgemaakt. Kinderen maken strand schoon 17 ii wassenaar Wassenaarse kinderen proberen op donderdag 27 pril het strand van hun woonplaats schoon te maken. Leerlin- ien van de Bloemcampschool en de Nutsschool lopen dan met uilniszakken langs de kustlijn om lege flessen, blikjes, plastic akken en ander afval te verzamelen. Dit gebeurt in het kader an de landelijke strandschoonmaakdag. Het startsein voor de ctie wordt om 13.30 uur gegeven door wethouder Wensveen bij trandpaviljoen De Gouden Bal. De kinderen zijn in totaal onge- eereen uur bezig. De landelijke strandschoonmaakdag is on- ermeer een initiatief van verschillnde VW's en de Stichting Ne- lerland Schoon. Aantal 'vrijezwemmers neemt verder af Steeds minder 'vrije' zwemmers bezoeken zwembad De Does in Leiderdorp. Uit de cijfers over 1994 blijkt dat de sterk dalende lijn van de laatste jaren doorzet. Kwamen er in 1993 nog ongeveer 114.000 recreatiezwemmers, vo rig jaar daalde het aantal tot 106.000. ting voor 1994 is nagenoeg ge lijk aan 1993: ongeveer 180.000 gulden. leiderdorp judy nihof De inkomsten uit het leszwem- men stegen daarentegen explo sief: van 60.000 gulden naar 320.000 gulden. Hoewel de re sultaten uiteindelijk minder ne gatief zijn dan was verwacht, blijft De Does in de rode cijfers zitten. Het tekort op de begro- Sportfondsen Leiderdorp, die het gemeentelijk complex be heert, verwacht voor de jaren 1996-2000 een jaarlijks tekort op de begroting van twee ton. Dat komt omdat rekening wordt gehouden met een stij ging van de personeelskosten. Wel worden iets meer bezoe kers verwacht, als de belangrijk ste knelpunten in De Does straks zijn verholpen. Het colle ge van B en W wil namejijk vijf ton uitgeven om ondermeer de kleedaccommodatie te moder niseren en een buitenbad voor peuters aan te leggen. Sport fondsen hamert al langere tijd op renovatie van kleedkamers, die broodnodig zou zijn. Uit een vorig jaar gehouden enquê te bleek dat veel bezoekers zich storen aan de huidige indeling. Door de verkeerde opstelling van de kleedkamers moeten de zwemmers namelijk zowel met' hun schoenen als met blote voeten over de tegels lopen. Ook het ontbreken van een buitenbad voor peuters heeft volgens Sportfondsen een nega tief effect gehad op de bezoe kersaantallen. Om niet nog een zomerseizoen verloren te laten gaan, zou er op korte termijn al zo'n voorziening moeten ko men. Vooral omdat er ook al geen gewoon buitenbad meer is. Manager W. Willigers: „Vorig jaar met die mooie zomer heb ben we veel mensen binnen ge had die halverwege omdraaiden toen bleek dat er buiten geen peuterbad was." Het peuterbad, dat naast het terras komt, heeft voor Sportfondsen absolute prioriteit. „We zijn heel hard bezig met de voorbereidingen. We hebben offertes binnen en er is al een architect. Op het moment dat de gemeente goed keuring geeft, kunnen we bij wijze van spreken de volgende dag beginnen met de aanleg", aldus Willigers. Sportfondsen Leiderdorp zou ook graag zien dat Dc Does er een attractie bij kreeg zoals een wildwaterkreek. Daarmee zou De Does zich onderscheiden van andere baden in de regio, en meer bezoekers trekken. Hoewel het college daar enige tijd geleden wel heil in leek te zien, is dat plan voorlopig van de baan. Manager Willigers legt zich daarbij neer. „We hebben ons aan de afspraken met de gemeente te houden." De Lei- derdorpse politiek buigt zich volgende week in twee commis sievergaderingen over de toe komst van het sportcomplex. iderdorp kees van kuilenburg het kader van 50 jaar be rijding worden er in Leider- orp twee reünies gehouden. Ie eerste, op 3 mei in het ge- iq u ieentehuis, is bedoeld voor ïensen die vanwege hun ndeouding in het verzet zijn nderscheiden. Voor deze ijeenkomst hebben zich in- ïiddels dertig mensen aan- lass meld. Twee dagen later ndt in de Oudheidkamer ;n bijeenkomst plaats van ïensen, die in Leiderdorp el hebben uitgemaakt van Binnenlandse Strijdkrach- jn (BS). De BS was na de be- ijding verantwoordelijk ior het handhaven van de de. De laatste reünie is een ee van de oud-Leiderdorp- BS'er R. Rijkschroeff uit eleen. „Bij de herdenking Ul in de bevrijding in Geleen ond daar ook een reünie an de BS op het program- tsluia. Rijkschroeff vroeg zich i een brief aan het bestuur an de Oranjevereniging af of Leiderdorp iets dergelijks ak niet mogelijk zou zijn", [dus voorzitter Bart Kernei' 15-an de Leiderdorpse Oranje- ereniging. „Rijkschroeff irgde voor een lijst met zo'n 1 namen van mensen uit de liderdorpse BS-groep. Uit- 713 ndelijk hebben zich tot nu e zo'n stuk of vijftien men- :n opgegeven. Dat is mis- :hien niet veel, maar er zijn een behoorlijk aantal men- 02! :n uit die groep overleden, et gaat uiteindelijk om een 'roep die vijftig jaar geleden :tiefwas." MOC-gebouw heeft flinke opknapbeurt gehad voorschoten frank buurman Het voormalige Marine Op komst Centrum aan de Konink lijke Marinelaan in Voorschoten lijkt van buiten weinig veran derd. Toch is er in de afgelopen maanden voor 1,2 miljoen gul den verspijkerd aan het ge bouw, dat al meer dan dertig jaar dienst doet als gemeente- werf. Binnen vallen de verande ringen het meest op, maar het zal een goede waarnemer niet ontgaan zijn dat een aantal ra men in de zijgevel van het ge bouw is verbouwd tot deuren, waardoor de ambtenaren in de buitendienst 's morgens veel makkelijker met hun materieel op pad kunnen gaan. „Door de verbouwing kunnen we centraler en praktischer wer ken", vertelt G. Preuter, chef van de buitendienst. Het Mari ne Opkomst Centrum (MOC), met zijn kenmerkende klokke- torentje, werd in 1946 gebouwd. De toekomstige mariniers wer den er grondig gekeurd. De ma rine gesloot na vijftien jaar uit te wijken naar Hilversum en in 1964 nam de gemeente het hoofdgebouw over. De keu ringsbarakken werden afgebro ken. Gemeentewerken, meeritëlijk woningbedrijf en de reinigingsdienst namen hun in trek. Nu is daar na de verbou wing ook de buitendienst van de afdeling groen bijgekomen. Die zat aanvankelijk nog ver spreid over vier locaties. De de pendance op begraafplaats Ro- senburgh blijft bestaan, de bui tenposten in de Vlietwijk en Noord-Hofland worden ge sloopt en maken plaats voor openbaar groen. De buitenpost aan de Bernhardlaan wordt ook ge- Voorschotense ambtenaren in buitendienst werkten gisteren aan hun eigen entree. De vernieuwde gemeentewerf aan de Koninklijke Marinelaan houdt zaterdag open huis. gesloopt. Op die plaats worden ondermeer woningen voor ou deren gebouwd. Efficiënter De 55 ambtenaren in buiten dienst, die sinds twee maanden vanuit het nieuwe gebouw wer ken, zijn er op vooruitgegaan. „De ruimte in het gebouw is nu veel efficiënter benut", aldus Preuter. Bij de entree zijn de vertrouwde ronde ramen (pa trijspoorten) gehandhaafd, bin nen wordt de bezoeker aange naam verrast door pasteltinten, oud rose en paars. Door de werknemers zelf in overleg met de architect uitgekozen. „De kantine is vergroot, want er werken nu meer menseh. De werkplaatsen zijn grondig gere noveerd, de vloeren zijn ver nieuwd. Een vleugel die voor opslag werd gebruikt is nu ge schikt gemaakt voor de machi nes van de afdeling groen. De medewerkers hebben er hun ei gen kasten gekregen", aldus Preuter. De ambtenaren van groen en bestratingen rijden af en aan in hun gele bedrijfsau to's met gemeentelijk logo. Ook de omwonenden zijn te vreden over de verbouwing, want er zijn maatregelen geno- gemeente Warmond moet Voc achtig bij de staatssecretaris spr< n binnenlandse zaken protes- ren tegen de aantasting van ar zelfstandigheid. Dat is de ening van de plaatselijke D. In een brief aan het colle- van burgemeester en wet- Tlanliuders wordt aangedrongen snelle actie, zodat de de re- tie van Warmond de staatsse- itaris nog voor 1 juni bereikt. Dan wordt namelijk door het kabinet een beslissing genomen over de nota 'Vernieuwing be stuurlijkeorganisatie'. Die nota kan verstrekkende gevolgen hebben voor de zelf standigheid van Warmond. Een groot gevaar dat de kleine ge meenten bedreigt is dat zij straks veel minder geld zullen krijgen uit het gemeentefonds. Dat betekent dat zij hun begro ting niet meer rond kunnen krijgen, tenzij de onroerend zaakbelasting drastisch wordt verhoogd. Voor de WD is samenvoeging met een andere gemeente on aanvaardbaar. De WD stelt voor dat het college de staatsse cretaris confronteert met een aantal argumenten, die pleiten voor blijvende zelfstandigheid van Warmond. De zelfstandig heid van Warmond is in het be lang van de gehele regio en zelfs daarbuiten. Warmond heeft een unieke positie vanuit geogra fisch, recreatief en milieu-land schappelijk oogpunt, stellen de liberalen. De Kagerplassen vormen de longen van de regio. De ge meente Warmond is als geen ander in staat om het kwetsbare plassengebied te beschermen, aldus de WD. Aan de andere kant beseft de WD dat Warmond te klein is om bepaalde taken uit te voe ren, taken op het gebied van milieu, afvalverwerking, brand- van 27 april bespreken. lerderij Vrede Burg Moi nde Huigsloterdijk J3! Abbenes. Hij werd es, bouwd in opdracht Wc, n boer Roos en 58 oest in 1918 bij de tibb nleg van Schiphol Le rdwijnen. De boer- "n'i rij stond destijds op p plek waar nu de /laa' iofdingang van ~ilii iegtuigbouwer Fok- R'i' ris gevestigd. Het is n zogenoemde kop- ltg ils-rompboerderij, enog steeds in het zit van de familie eifios is. VRIJE TIJD FOTO LOEK ZUYDERDUIN men om overlast door stof en geluid tegen te gaan. „En het ziet er nu veel minder rommelig uit", stelt Preuter. Buiten valt nog het splinternieuwe aparte gebouwtje voor klein gevaarlijk afval op. De vernieuwde gemeentewerf wordt zaterdag om 11.30 uur geopend. Van 11.00 tot 14.00 uur kan iedereen een kijkje ne men. SCHRIJVENDE LEZERS Ongewild en onbewust, waar schijnlijk voor velen van u, bele ven we hier vanavond een his torische avond. Het is het laatste concert in de Stadsge hoorzaal zoals hij nu is: nl. één van de mooiste zalen van' Ne derland. De zaal zal worden verbouwd. Het plafond wordt verlaagd, de weer en gezondheidszorg bij voorbeeld. Voor dat soort func ties moet worden samenge werkt met andere gemeenten. Warmond heeft volgens de libe ralen bewezen dat het goed kan samenwerken, bijvoorbeeld binnen het Samenwerkingsor gaan Duin-en Bollenstreek. De WD wil haar voorstel om dé vloer zakt een halve meter, de staatssecretaris aan te spreken prachtige nu aanwezige akoes- op de zelfstandigheid van War- tiek zal dus verdwijnen en ver mond in de raadsvergadering vangen worden door een kunst matige. Het lijkt wel een sprookje van Andersen, de nachtegaal wordt vervangen door een automaatje met een sleuteltje. Het programma van van avond past wonderwel op deze situatie. De Serenade Melanco- lique kan regelrecht worden op gedragen aan de nagedachtenis van deze zaal en wat betreft de Souvenir d'un lieu cher die u zojuist gehoord heeft; dis ik mijn leerlingen de muziek van Tsjaikowsky probeer uit te leg gen, vertel ik ze het verhaal van een Rus die met een weids ge baar de uitgestrekte landerijen toont en zegt: "Eens behoorde dit alles mij toe..." U, Leidenaars, zal hetzelfde lot treffen. U zult door de Bree- straat lopen en zeggen: „Hier op deze plek bevond zich ooit één van de mooiste concertzalen van Nederland...." Vera Beths, Amsterdam. (Zij sprak, deze woorden tijdens het laatste concert in de Stads gehoorzaal. LEIDEN Benefietconcert. The Summerhill Music Group, een Engels koor van een middelbare school, treedt vrijdag 21 april om 20 op in de l larte- brugkerk aan de Haarlemmerstraat. De opbrengst van deze avond komt ten goede aan Terre des Hommes. Kaarten kosten 7,50; CIP/65 plus en kinderen betalen 5 gulden. Inlichtingen: 071-891534 Vrijwilligers. Stichting Ouderenwerk Stevenshof zoekt vrijwilligers voor het begeleiden van de Telefooncirkel in de Stevenshof. Er zijn twee of drie vrijwilligers nodig die bij toerbeurt de telefooncirkel tus sen 8.30 en 8.45 uur vanuit hun eigen huis starten en sluiten. Infor matie: 071-315251 Vrijwilligers. Voor het begeleiden van een visitekring voor ouderen in de Stevenshof en het Morskwartier zoekt Stichting Ouderenwerk vrijwilligers. Wie eens in de twee weken een oudere wil bezoeken kan tot 25 april informatie inwinnen. Telefoon: 071-761196/315251 Bijenkorf. Meisjesclub De Bijenkorf bestaat dit jaar 40 jaar en is daarom op zoek naar oud-leden, leden en andere betrokkenen uit de periode 1955-1995. Het jubileum wordt gevierd op woensdag 26 april van 16.00 tot 18.00 uur in de hal van de Vredeskerk. Telefoon: 071-134335/764367 Rock. De Leidse band Discretion Advised treedt vrijdag 21 april op bij de Leidse Vereniging van Popmuzikanten aan de Middelstegracht 123. Aanvang: 23.00 uur. Informatie: 071-130984 Stadswandeling. 1 Iet Stedebouwkundig Aspect is het thema van de stadswandeling op zaterdag 22 april onder leiding van architect Taco Mulder. Het vertrek is om 10.00 uur vanaf het Pieterskerkhof, hoek Kloksteeg. Deelname is gratis. Aanmeldingen: 07117 L207 Voorjaarsmarkt. Basisschool de Springplank houdt zaterdag 22 april de traditionele voorjaarsmarkt op het plein voor de school. Als hoog tepunt worden er op het veldje naast de school strafschoppen geno men met bekende Leidse keepers. Belangstellenden zijn welkom van 10.00 tot 14.00 uur aan de Sunratrastraat 195. Afrika. Afrika-Stichting De Baobab houdt op zaterdag 22 april het festival 'Afrika Verhit' in het LVC aan de Breeslraat. De Zuidafrikaan- se film Friends wordt gedraaid, er wordt een workshop Soukous- dans gehouden, de percussie-band Africa 2000 treedt op en is een Afrikaanse markt. De film begint om 20.00 uur, grote zaal is open om 21.00 uur. Kaarten kosten 10 gulden. Informatie: 071-146449. Muziek. 1 let duo Zambayllu zorgt zaterdag 22 april in het Tuya-lo- kaal aan de Koppenhinksteeg voor een muzikale rondreis door Zuid- Amerika. Korte teksten worden afgewisseld met swingende muziek uit onder andere Bolivia, Peru en Colombia. Het concert begint om 20.30 uur en de toegang is 10 gulden. Reserveren: 071-123481 Beren. In activiteitencentrum Baren Boos aan de Koppenhinksteeg wordt op zaterdag 22 april een benefiet gehouden voor de Franse Aspe vallei. In deze vallei leeft één van de laatste berenkolonies van West-europa. De beren worden bedreigd door het plan van de Fran se regering om een snelweg door de vallei aan te leggen. Er wordt een video vertoond, er zijn sprekers en er is een berendisco. Aan vang: 22.00 uur. VOORSCHOTEN Minikermis. Voor de jeugd tot 17 jaar organiseert buurthuis Bloe- menwijk Boschgeest vrijdag 21 april een minikermis met attracties als een hellingbaan, een stokkenvangspel en de kop van jut. Vanaf 17.00 zijn de deuren open. De attracties kosten vijftig cent per keer en de entree is gratis. leiderdorp»staan. De Van der Does Liet- horpgroep begon in 1945 op een stuk land aan de Hoogma- deseweg. Na een aantal verhui zingen belandden de padvin ders uiteindelijk bij de Kleine Zandput aan de Achthoverweg. Er zijn vandaag de dag 230 le den, die beschikken over 14 zeilvletten, drie motorboten, een eigen haven, een boten- loods en twee 'troephuizen'. De scouts van de Van der Does Liethorpgroep slaan zaterdag 6 mei tijdens een open dag hun tenten op in park De Houtkamp in Leiderdorp. Ook varen ze met een aantal zeilboten in de vijver van het park. Verder zijn er veel activiteiten voor kinderen. De scouts willen uitgebreid vieren dat ze in mei vijftig jaar be- wassenaar «Judy nihofen met vrijdag 28 april op het voorplein van de Wassenaarse Het Rijnlands Lyceum in Was- school. De maker van de pren- senaar heeft een bijzondere ten is André van Kruijssen, die tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog in huis gehaald. Het gaat om een reizende schil derijen-expositie die de komen- tijdens de oorlog in een Haagse buurt woonde waar een groot aantal joden zijn opgepakt. Zijn herinneringen verwerkte hij pas de maanden in een zeecontai- veel later in zijn schilderijen, ner langs scholen in Nederland Maandag 24 april-is Van Kruijs- en België trekt. De container sen zelf aanwezig om over zijn naandag 24 april tot nze fotograaf Wim jkman doorkruist da- lijks een groot deel n de streek om het o&jeuws voor de krant beeld vastte leggen, jdens die ritten komt langs allerlei 'beeldi- plekjes die niet di rt hot news vormen, aar het zeker waard om te presenteren KATWIJK, KON. JULIANALAAN, TELEFOON 01718-28554J herinneringen te vertellen. An dere gasten op die dag zijn pia nist René Rakier, die twee pre ludes schreef bij de schilderijen en P. van Hessen, die van jood se afkomst is. Hij vluchtte in 1942 naar Londen. De tentoonstelling is in de eerste plaats bedoeld voor de leerlingen van het Rijnlands Ly ceum en andere Wassenaarse scholen. Maar ook buitenstaan ders zijn welkom. Wie een be zoek wil brengen, kan contact opnemen met het Rijnlands: 01751-10400.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15