/EIDEN Jacht op overvallers is geopend Gedwongen opname voor Leidse 'aspirant-bankier' 'onder vrijwilligers iok geen geuzenschip Thuis BJDAG 21 APRIL 1995 De Does y« j- De Does trekt I J steeds minder be- zoekers. Leiderdorp wil het zwembad daarom voor vijf 1 ton opknappen. Kosten /y Bewoners van de I Hoge Rijndijk jagen Zoeterwoude op kosten, omdat ze zo laat op plan- kt henny van egmond, 071-356414, plv.-chef hans Lval in drugpand De Leidse politie heeft gisteravond drie mannen en een iuw aangehouden in een pand aan de Middelweg. De politie rmoedde dat er in het pand handel werd gedreven in zware irdovende middelen. Het ging om drie mannen uit Leiden van j, 36 en 40 jaar oud, en een 38-jarige Leiderdorpse vrouw. De ouw en de jongste man hadden een kleine hoeveelheid hard- ugs bij zich. tan verjaagt straatrover Een 40-jarige Leidenaar heeft gistermorgen omstreeks )0 uur een straatrover van zich afkunnen schudden. De man as op weg naar zijn woning op de Aalmarkt, toen hij werd aan vallen. Door stevig om zich heen te trappen wist hij de aanval- rte verjagen. De Leidenaar heeft aangifte gedaan bij de politie. 1 kon een goed signalement geven. fcelgische dame zit in Chili den» Een 70-jarige man uit Leiden heeft aangifte gedaan van ilefonische oplichting. De man kreeg een telefoonrekening van jeer dan 3000 gulden van de PTT, terwijl hij nooit meer dan f5 gulden kwijt is. De Leidenaar belde regelmatig met een 06- ïmmer uit een advertentie in de krant. Bij het bellen werd ge- iggereerd dat hij met een Belgische dame zou spreken. De ad- •rtentie vermeldde geen tarief. In werkelijkheid bleek de Leide- so'! aar met Chili verbonden te zijn. ijnbraak in koffietent Inbrekers hebben gisteren een koffietent aan de Burg- jjj ravenlaan geplunderd,. Een ruit werd met een stoeptegel ver- li: ield, waarna een magnetron, bestek, kaas, koffie, shag en blik- s frisdrank werden weggenomen. iNNO 1895 Zaterdag 20 April e kapitein van de afdeeling van het Leger des Heils hier ter ste- e heeft een „Liefdebond" saamgesteld uit arme kinderen, die, l nihen te leeren werken, verstellen enz., kleederen te laten ma- en eveneens voor arme kinderen. In eene advertentie vraagt de apitein daarvoor benoodigdheden. Mogen we onze stadge- joten daar even op wijzen? ANNO 1970 Dinsdag 21 april Hotel Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee, dat met hotel Palace i het Rembrandthotel deel uitmaakt van het EMS concern, is erkocht aan de Bouw en Exploitatie Maatschappij Pakhoed n.v. Rotterdam. Voorlopig blijft de exploitatie op de oude voet oorgaan. Een van de plannen is om naast het bestaande hotel ok een motel te bouwen. Huis ter Duin is een hotel, dat een bij- V ans Europese faam geniet. nenkort verrijst in het Ka npark een geuzenschip. ieltuinvereniging De Door- lak (nu nog zonder speeltuin) iet nog wel genoeg vrijwilli- s bij elkaar krijgen om het nwsel in elkaar te timmeren, geuzenschip is het allereer- speeltuig, dat De Doorbraak liefst nog voor de zomerva- ntie wil plaatsen. Een bijeen- mst gisteravond, waarvoor 'n 800 omwonenden van het toenpark waren uitgenodigd, i'erde de speeltuinvereniging hter slechts een paar nieuwe ijivilligers op. De bestuursleden van De lorbraak hebben grootse annen. De speeltuin onder ezicht moet straks niet alleen doordeweekse dagen maar ik m de weekeinden en va- Politie neust rond bij horeca en middenstand Een kroketje halen, een alcoholvrij biertje drinken of rondneuzen in een supermarkt; de opvallende eerste stap in de strijd tegen de roofovervallers. 'Vermomd als burger' gaan de komende maanden in Hollands Midden agenten rondkijken in snackbars, cafés, supermarkten, videotheken en sigarenwinkels. Doel is te ontdekken hoe de kans op een roofoverval verkleind kan worden. kan ties geopend zijn. Momen teel kijkt het bestuur naar de mogelijkheid of het geld voor inrichting en onderhoud via sponsors bij elkaar kan worden gebracht. „In eerste instantie dachten we aan gezinslidmaht- schappen maar deze mogelijk heid willen we ook bekijken", aldus voorzitter Annemiek van der Sluis. Inmiddels zijn de werkzaamhe den in het Katoenpark in volle gang. Kinderen ontwierpen speeltoestellen en ook studen ten van een kunstacademie en architecten zonden ontwerpen in voor een prijsvraag. Vrijwilligers voor 'bouwen, sjouwen, verven en timmeren' worden verzocht zich aan te melden bij Trien van Putten (tel: 168168) of Paul van den Heuvel (219166). leiden/regio monica wesseling Verleden jaar werden er in het werkgebied van Hollands Mid den ruim 80 roofovervallen ge pleegd. Vooral horecazaken, vi deotheken, supermarkten en ta bakszaken zijn in trek bij de cri minelen. Omdat de gevolgen van een roofoverval heel groot zijn, - winkelpersoneel èn klan ten hebben nog weken met sla peloosheid en grote angstge voelens te kampen - heeft de politie hier het bestrijden van roofovervallen tot speerpunt verheven. Coördinator van het roof- coördinatieteam D. van Buren: „De meeste roofovervallen wor den gepleegd door jongeren die hiermee de eerste schreden op het criminele pad zetten. Ze hebben geldgebrek, toevallig een mes op zak, komen opeens op het idee en voeren dat direct uit. De gelegenheid maakt de roofovervaller dus." Die begin nende crimineel laat goed be veiligde banken of andere zaken links liggen. Geheel in de lijn van de nieu we politiefilosofie, -voorkomen is beter dan eindeloos achter boeven aanhollen-, is er een plan gemaakt om de zaken minder roofovervalgevoelig te maken. Van Buren: „Winkeliers en horeaca-exploitanten heb ben meestal absoluut niet in de gaten hoe uitnodigend ze zijn voor criminelen. Het roofcoördinatieteam be perkt zich vooralsnog tot de vijf meest roofovervalgevoelige soorten bedrijven. Die vijf, snackbars, café-restaurants, ta bakszaken, videotheken en su permarkten, worden stuk voor stuk doorgelicht zodat 'advies op maat' kan worden gegeven. Hollands Midden telt 1200 van dit soort bedrijven. Onaangekondigd, zodat de gang van zaken zo gewoon mo gelijk is, komt een agent in bur ger de zaak in. Hij bekijkt en analyseert. Na een kwartiertje snuffelen maakt hij zich bekend bij de ondernemer en vertelt hem het doel van zijn komst. Is de ondernemer geïnteresseerd in het anti-roofoverval-plan (of ficieel Retail Security Check ge heten), dan gaat de trein verder. Het rapport van de agent over de zaak gaat naar een speciaal adviesbureau voor criminali teitsbeheersing. Dit bureau maakt, speciaal op de zaak toe gesneden advies voor verbete ring van de beveiliging. De on dernemer krijgt het rapport, voert als het goed is de aanbe velingen uit en een paar maan den later komt de politie nog maals kijken hoe veilig de zaak nu is. Van Buren: „Politie en on dernemer zorgen dus samen voor meer veiligheid." Het is de bedoeling dat de 'ge wone, lokale' agenten de win kels en horecazaken gaan be zoeken en het hele anti-roof- overvalproject uitvoeren. Vanaf half juni gaan ze de zaken langs. Nog dit jaar moet de helft van de 1200 zaken doorgelicht zijn en volgend jaar de andere helft. Bevrijdingsfeest Leiden op televisie De viering van de vijftigste Be vrijdingsdag ï'n Leiden gaat aan Nederland niet onopgemerkt voorbij. De aubade op het Stad huisplein en het grote open lucht ontbijt voor 55-plussers op de Aalmarkt worden recht reeks op televisie uitgezonden door de NPS. De hele dag laat de omroep beelden zien van ac tiviteiten in het land. Het Leidse 5 Mei Comité is verheugd over de aandacht. „Het is een hele eer", zegt bestuurslid Van Hout. De beelden van de aubade en het ontbijt, die vanaf 9.00 uur worden uitgezonden, worden afgewisseld met fragmenten uit een interview met de Leidse mevrouw Brands-Kriek. Zij was in de oorlog koerierster voor het verzet. leiden Het Leids Foto Kollektief had diverse 'kleinste kamertjes' gefotografeerd, de negenjarige Koos schreef 'Warm eten en warm bij de kachel zijn, dat is thuis' op zijn tekening van een gezellige huiskamer. Twee huis jesslakken en een naaktslak van papier-maché met als titel 'Sa men uit, samen thuis', een ge dicht 'Sonnet van een dakloze'. In de Hooglandse Kerk is gister avond de tentoonstelling ge opend van inzendingen van een wedstrijd van de Gezamenlijke Diaconieën. Zo'n zeventig kunstwerken kwamen binnen, interpretaties van het woord 'Thuis'. De ten toonstelling - onder meer schil derijen, foto's, gedichten en ke ramiek - moet de aandacht vesti gen op de problemen van daklo zen. Óp de foto is de inzending van Erica Spey te zien. „Wij Hol landers vinden het vaak moeilijk om begrippen als warmte en lief de uit te drukken. Maar door middel van kunst blijkt dat toch goed te lukken. Het is hartver warmend om te zien wat de deelnemers met die begrippen hebben gedaan", zei wethouder Hennie Koek (onderwijs, zorg en emancipatie) die de tentoonstel ling officieel opende op de voor avond van het symposium over dak- en thuislozen-opvang in Leiden. „Ik hoop dat wij een stapje verder komen met het op lossen van dat grote maatschap pelijke probleem van dakloos heid." Het publiek van gisteravond - vrij fors in aantal - bracht met een stembiljet een stem uit op het mooiste werkstuk. Mensen, die de tentoonstelling gister avond hebben gemist, kunnen nog van 5 tot 22 mei terecht in de Hooglandse Kerk. Ook zij mo gen nog een stem uitbrengen. Posters van het winnende kunst werk komt eind juni in veertig Leidse mupi's te hangen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Leiden wil meer zicht op verhuis plannen bedrijven leiden herman joustra Leiden wil een beter zicht op mogelijke verhuisplannen van bedrijven binnen de gemeente grenzen, of die plannen nu in een pril stadium verkeren of niet. Op die manier kan de ge meente pogen de problemen op te lossen die tot ideeën over een mogelijk vertrek hebben geleid. Daarvoor is echter de hulp van de LVI, de Leidse Vereniging voor Ondernemingen wel ge wenst. „Want de gemeente kent niet alle bedrijven die met der gelijke plannen rondlopen." Dat zei I. Kramer, chef van de afde ling Economische Zaken van de gemeente gisteren tijdens de jaarvergadering van de f.Vl in het Leidse stadhuis. Kramer hield daar, na een in leiding van wethouder J. Walen kamp („investeren is werk"), een korte uiteenzetting namens de gemeente over het beleid aangaande het aantrekken van nieuwe bedrijven. „Maar de on dernemingen die al in Leiden zitten moeten we in dat ver band zekér niet vergeten. Een tevreden bedrijf is de beste re clame voor Leiden. De bedrij ven hier moeten uitstralen: Lei den is goed voor ons." Daarom ook, zo betoogde zij, is het nuttig om zogeheten exit- gesprekken te houden met on dernemingen die uit de stad vertrekken. Wie weet waar de problemen liggen kan die pro beren op te lossen met het oog op de toekomst. In dit concrete geval: de mogelijke vestiging van een nieuw bedrijf. „Waar om wil het bedrijf weg? Zijn er bijvoorbeeld onvoldoende huis vestingsmogelijkheden. Of zijn er andere knelpunten? En wat zijn de wensen?", aldus Kramer. Hetzelfde geldt volgens haar ook voor bedrijven met uitbrei dingsplannen. Hoe eerder deze bekend zijn, hoe beter de ge meente daarop zou kunnen in spelen. Lauw De aanwezige ondernemers re ageerden echter behoorlijk lauw op haar betoog. Uit hun reacties bleek in elk geval dat zij zich voornamelijk met hun eigen problematiek bezighouden en niet met het vertrekken dan wel vestigen van andere onderne mingen binnen de stadsgren zen. „Als ondernemer ben je voor namelijk bezig met onderne men", zo drukte een der aanwe zigen het uit. „Dus denk je in eerste instantie aan je eigen be drijf. Dan denk je niet zo snel: ik ga de gemeente maar eens bel len want dcit en dèt bedrijf wil weg." Deze ondernemer zei in dat verband dat Leiden het initiatief maar moest nemen. „Als Leiden meer inzicht wil hebben in der gelijke plannen, dan moet de gemeente zelf maar bellen. Dan bellen ze misschien vier keer voor niets naar een bedrijf, maar de vijfde keer hebben ze beet." jaar stichting S mei comité Leiden Leiden viert op 5 mei met tal van activiteiten de [bevrijding. In een korte serie wordt de komende tijd leen aantal van deze festiviteiten belicht. Vandaag een Igesprek met Arjan Honkoop (35), Kees Walle (48) en j Elkie Jordans (26). Zij zijn leden van de werkgroep I Leids Audio-Visueel Archief (LAVA) van de Dirk van Eck-Stichting. Deze werkgroep brengt op 7 mei een Video uit over het Leiden van tijdens en na de oorlog. :e video komt nu eigenlijk :cies op het goede moment, generatie die de verhalen ogkan vertellen wordt steeds leiner. Er zijn steeds minder 'ensen die hun kinderen of leinkinderen kunnen vertellen ver de oorlog en hoe zij die eriode ervaren hebben. Deze ideo kan die vertelfunctie vernemen en de verhalen van e oudere Leidenaars oorvertellen. vzijn natuurlijk ook veel leken over Leiden in de dog, maar dat is toch anders. Is mensen de authentieke Pelden met hun eigen ogen ien dan zijn sommige dingen ichveel beter te begrijpen. De lende, de hongerwinter, de 'tocht van de Canadezen en de evrijdingsfeesten. De jongere 'idse generatie kan het nu Uemaal zelf zien. ;en van de mooiste films die op deze video staan is een registratie van een bevrijdingsfeest van 'De Doorbraak', zo noemde men vroeger de wijk rond het huidige arbeidsbureau. Dit unieke filmpje is ergens opgedoken maar was zo slecht van kwaliteit dat het bijna uit elkaar viel als je het uit het blikje haalde. Maar we hebben het laten restaureren en het is geweldig mooi geworden. De beelden zijn zo verschrikkelijk leuk. Alle buurtbewoners zijn verkleed, iedereen is blij. Wel schrijnend is datje duidelijk kan zien dat de mensen die zo vrolijk zijn en lachen, magere gezichten en van die dunne armen en benen hebben. Dan zie je pas echt wat de oorlog met die mensen heeft gedaan. Deze beelden worden becommentarieerd door twee mensen die zelf ook in de film Rechtbank acht Leidenaar volledig ontoerekeningsvatbaar Arjan Honkoop, Elkie Jordans en Kees Walle (van links naar rechts), samen de werkgroep LAVA: „Unieke beelden van Leiden tijdens en na de oorlog kunnen nu gezien worden door jongere Leidenaars." FOTO HIELCO KUIPERS hij zelf ook woonde. Het oorlogsverhaal wordt verteld met als uitgangspunt twee gezinnen uit die buurt. Alles zien zij om zich heen gebeuren, joden die worden opgehaald, het stelen van fietsen door de Duitsers en hongertochten. De acteurs, eigenlijk de buren van de filmer, hebben alles zelf ook meegemaakt en dat maakt deze film heel bijzonder. Verder zijn er nog veel authentieke beelden te zien van amateurfilmers. Mensen die met hun camera de straat op gingen en van alles filmden. De gaarkeukens, de intocht van de Canadezen. Die filmpjes hebben we zelf opgespeurd, maar we kregen ook veel te zien zijn. Dat is heel leuk, want dan hoor je ineens in plat Leids 'Kijk es daar dans ik met me moedertje'. Dat maakt de beelden heel persoonlijk.. Op de.video staan ook twee speelfilms. Een speelfilm, die de naam 'zes jaar' draagt, gaat over het Leids studentenverzet. De film kwam uit in 1946 en is geschreven, gespeeld en gemaakt door studenten. De film is dan wel nagespeeld, maar eigenlijk ook niet want de acteurs hebben alles zelf echt meegemaakt. Datzelfde geldt ook voor de andere speelfilm, 'Strijd' van Herman Kleibrink. Zijn film vertelt het verhaal van de Raadsherenbuurt. De wijk waar aangeboden van mensen die nog wat gevonden hadden op de stoffige zolder van een verre tante. Deze mensen willen er zeker van zijn dat deze filmpjes, deze beelden gezien door ogen van mensen die er nu niet meer zijn, ook gezien kunnen worden door jongere Leidenaars." De video 'Stadsbeeld in beweging deel 3' gaat op 7 mei in première in Cultureel Centrum X. Vanaf 8 mei is de video te koop bij de Openbare Bibliotheek in Leiden. valerie leenheer» den haag/leiden ruud sep Nadat hij door de rechtbank volledig ontoerekeningsvatbaar was verklaard en was veroor deeld tot een gedwongen ver pleging in een psychiatrisch zie kenhuis, had de 27-jarige Leide naar gisteren nog maar één vraag: „Kan ik in de toekomst nog normaal functioneren als directeur?" „Als de behandeling helpt, zit het er goed in dat dat lukt. U bent intelligent genoeg", oordeelde rechter E. Timmer mans. „En ik ben ook een vriend van de prins, weet u, maar dat is tegenwoordig bijna iedereen", aldus de verdachte. De Leidenaar had ze niet alle maal op een rijtje. Daarover wa ren de psycholoog en de psychi ater (die rapporten hadden op gesteld), de officier van justitie, de advocaat en de rechters het snel eens. Alleen de verdachte zelf had daarover een andere mening. „Ik ben het niet eens met mijn advocaat. Hij spreekt alleen voor zichzelf. Ik ben on schuldig en ik wil niet de rest van mijn leven als malloot door het leven gaan. Ik heb het niet gedaan. Zo simpel als wat. En ik ben directeur geweest, weet je wel. Van een organisatiebu reau." Wat de Leidenaar volgéns ei gen zeggen niet gedaan had, had te maken met mishandelin gen en vernielingen in Leiden en Tilburg. In Tilburg zou hij ie mand met een steen hebben geslagen, een winkelruit en een terrasruit hebben vernield. Maar volgens eigen zeggen had de Leidenaar alleen maar ie mand met blote vuisten gesla gen om zichzelf te verdedigen. De vernielingen had hij nooit gepleegd. In Leiden zat de zaak wat in gewikkelder in elkaar. Hier was hij eind vorig jaar een gordij nenwinkel ingelopen om de winkelbaas' een stuk papier te overhandigen waarin hij de middenstander voorstelde om samen met hem een bank te beginnen. De winkelier nam de zaak niet serieus en schóof het schijfsel terzijde. Toen de aspi rant-bankier later terug kwam en de winkelier de papieren niet terug kon geven, werd de Leide naar boos, bekogelde de winke lier met een straatklinker en dreigde zijn winkel in brand te steken. Bij een huiszoeking wer den diezelfde dag nog een paar molotovcocktails gevonden in de woning van de man. Dat was op 28 oktober vorig jaar. De Leidenaar werd gear resteerd en vastgezet in de Rot terdamse bajes. In februari van dit jaar verscheen hij voor het eerst voor de rechter. Toen werd besloten de zaak nog even aan te houden in afwachting van rapporten over de toereke ningsvatbaarheid van de ver dachte. Gisteren lagen die rap porten op tafel, met als .conclu sies dat de man lijdt aan een 'paranoïde psychose', terwijl hij 'in het geheel geen ziektebesef heeft. De Leidenaar stond zodoende gisteren voor de tweede maal voor de meervoudige kamer van het Haagse gerechtshof. De meervoudige kamer, met drie rechters, is speciaal voor de zwaardere gevallen, en neemt altijd twee weken de tijd om over het vonnis na te denken. Maar na bijna een half jaar voorarrest wilde de verdachte direct uitspraak. Timmermans stemde daar voor deze keer mee in, en na vijf minuten kwam de uitspraak: alle feiten bewezen, maar ontoerekenings vatbaar, moet worden opgeno men in een prychiatrisch zie kenhuis. De Leidenaar vond dat hem groot onrecht werd aange daan. „Ik ben het spuugzat deze rechtbank. Moet ik nu terug naar het huis van bewaring? Ik ben het zat, ik ben het zat." Met een handdruk nam hij afscheid van zijn advocaat. „Je was een slechte advocaat. Eigenlijk wil ik je hoeken, maar dan mag hier niet."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13