Bier Smaak Sappige vruchten uit China VRIJDAG 21 APRIL 1995 MENU VAN DE DAG Hïï voorlichtingsbureau voor de voeding GROENTESOEP KERRIE-KAASSOUFFLET (zie onderstaand recept) RAAPSTELEN AARDAPPELPUREE Warm de oven voor op 200 graden Celsius. Maak 1 pakje kerriesaus volgens de gebruiksaanwijzing op de verpakking klaar, maar gebruik 2 dl water. Roer 75 g geraspte oude kaas door de saus. Splits 2 eie ren. Roer de dooiers los met 2 eetl. warme saus en roer ze door de massa. Spatel 2 stijfgeklopte eieren door de saus en giet het geheel in een beboterde schaal. Laat de soufflet in 30 minuten midden in de oven rijzen en bruin kleuren. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalorieën, 19 g eiwit, 16 g vet, 9 g koolhydraten. SPAANSE VISSCHOTEL fzie onderstaand recept) PREI CHOCOLADEMOUSSE Kook 500 g aardappelen 15 minuten in weinig wa ter, snijd ze in plakken en leg ze dakpansgewijs in een ovenvaste schaal. Fruit 1 gesneden ui in 1 eet lepel olie. Voeg 1 blik tomatenblokjes op tomaten sap toe en stoof dit 10 minuten op een zacht vuur. Leg 300 g schoongemaakte wijtingfilet op de aard appelen, druppel er 2 eetlepels citro.ensap over en strooi er peper en zout over. Verdeel de tomaten er over, dek de schaal af en zet hem 25 minuten in de een voorverwarmde matig hete oven (175 C). Per persoon: 1749 kilojoules, 418 kilocalorieën, 35 g eiwit, 7 g vet, 56 g koolhydraten. RUNDERSAUCUS BLOEMKOOL MET KAAS AARDAPPELEN KARAMELTAART MET BANAAN fzie onderstaand recept) Bestrijk een kleine springvorm (o 13 cm) dun met margarine en beleg de bodem met 10 lange vin gers. Maak een pakje karamelmousse klaar volgens de gebruiksaanwijzing op de verpakking en ge bruik daarbij 3 dl magere melk. Snijd 1 kleine ba naan in plakken, druppel er wat citroensap over en verdeel ze over de lange vingers. Schep de kara melmousse er op, strijk de massa glad en laat de taart opstijven. Snijd de taart in 6 punten en gar neer eventueel met een toefje slankroom en cho coladevlokken. Per persoon: 537 kilojoules, 125 kilocalorieën, 3 g eiwit, 1 g vet, 25 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee pen LIEVELINGSRECEPT Een exotisch recept SEN, datje met tien ROOKWORST L. H. SCHOORL UIT VEL- op tafel hebt. Smelt de boter, laat de ro zijnen, pinda's en brandne- Nodig: 1 rookworst tels even smoren. Doe er van 200 gram; mes- daarna de kleingesneden puntje boter; mes- rookworst bij en sprenkel puntje marmite; Ie- er wat citroensap over. peltje citroensap; 200 Maak het geheel op smaak gram vers brandne- met marmite. Voeg als telblad; 400 gram laatste de uitgelekte maïs maïs; 10 rozijnen; 10 toe en verwarm alles nog 5 pinda's. minuten met het deksel op de pan. Hebt u ook een lievellngsre- cept, stuur dit dan aan Da- miate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,-. Enkele vertegenwoordigers van de citrus-familie. Sinaasappelen en citroenen kennen we allemaal, maar een paar neven en nichten zijn minder be kend. Er bestaat zelfs een soort die slechts zijde lings familie van ze is: fortunella. De meeste ech ter maken deel uit van het botanische geslacht ci- Alle familieleden komen oorspronkelijk uit Zuid- oost-Azië, uit de invloedsfeer van het oude Chine se Keizerrijk. In China kent men citrus-soorten dan ook al 4000 jaar. Europa maakte pas na de veldtochten van Alexander de Grote, kennis met de citrusvrucht. Deze vrucht werd gebruikt als ge neesmiddel en geurstof en draagt ook nu nog de wetenschappelijke naam citrus medica. In het Nederlands spreken we van cedraat of su- kadecitroen. Die vrucht bevat nauwelijks vrucht vlees of sap, maar heeft een zeer dikke en buiten gewoon geurige schil. Later hebben we geleerd hoe we die in suikerstroop moeten konfijten om er sukade van te maken. Citrus limon Rond ons jaar nul arriveerde de citroen in Noord - Afrika en stak nog iets later de Middellandse Zee over. Pas tien eeuwen later kwam de citrus auran- tium via de Arabieren tot ons. Dat is de soort die wij bittersinaasappel noemen maar die een heel andere vrucht is dan de gewone sinaasappel, de citrus sinensis. Van de bittersinaasappel kookt men tegenwoordig bitterzoete marmelade, die ook wel Sevilla-marmelade wordt genoemd. De sinaasappel leerden wij vermoedelijk via de Kruisvaarders kennen. In elk geval weten we met vrij grote zekerheid dat Portugese handelaars pas in de 16de eeuw sinaasappelboompjes van reeds hoog gecultiveerde rassen invoerden en dat sindsdien in Zuid- Europa een grootschalige teelt op gang kwam. Tegenwoordig, nu ze wereldwijd geteeld worden, is de sinaasappel verreweg de belangrijkste citrus vrucht. In Azië echter beschouwt men nog altijd de mandarijn, de citrus reticulata, als de belang rijkste. Pas sinds het begin van de 19de eeuw wordt deze vrucht in Europa gekweekt. Allergrootste Nederlanders die voor de Oostindische Com pagnie werkten, ontdekten de allergrootste citrus vrucht die bestaat. Zij noemden deze reus pom pelmoes ofwel citrus grandis. Ze kan wel een door snede van 25 cm en een gewicht van 6 kg berei ken. Uit deze soort is vermoedelijk door spontane kruising met de sinaasappel de grapefruit ont staan en daarmee is later bewust voortgekweekt. Inmiddels zijn er wel 400 sinaasappelrassen en vele kruisingen tussen deze met de citroen, man darijn of pompelmoes. Zo zijn de navelsinaasap pel, de bloedsinaasappel, de roze en rode grape fruit, de pomelo en ook de mandarijn-varianten clementine, satsuma, tangerine, tangelo en nog heel wat andere ontstaan. Een hele grote, die blijkbaar lelijk wordt gevonden maar wel erg lek ker is, staat bekend als ugli. Dit is een kruising tussen een tangerine, een grapefruit en een onbe kend sinaasappelras. Bij de citroen, de citrus limon, is vreemd genoeg nauwelijks sprake van onderscheid tussen de ras sen. Maar we moeten de vrucht vooral niet ver warren met de groene limoen, want dat is een an dere soort die citrus aurantifolia heet. Dit is een echte tropenbewoner. Nog een tropische citrusvrucht is de papeda, de soort die wij het beste kennen bij haar Indonesi sche naam jeruk purut citrus hystrix) wordt ge noemd. De vruchtjes daarvan, maar vooral ook het blad van de struik, zijn een buitengewoon be langrijke smaakmaker in de keukens van Indone sië, Maleisië, India en Thailand. Tot het botanisch geslacht fortunella behoort de uit het zuiden van China afkomstige kumquat. Het is een klein vruchtje dat sprekend lijkt op een citrusvrucht en er ook goed mee te kruisen is. Uit het huwelijk met de limoen ontstond zo de lime- quat, uit de kumquat en de sinaasappel werd de orangequat geboren, en de ouders van de citran- gequat laten zich eenvoudig raden. P U Z Z E L OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. sappig en zacht; 5. reputatie; 9. woonboot; 10. brander; 12. bevel; 13. dwarsmast; 14. door gang; 16. editie-, 17. schaaldier; 19. deel van een plant; 21. bo terton; 23. toiletartikel; 24. bergplaats; 26. vaatwerk; 27. on dernemingsraad; 28. broeikas; 30. bevel; 31. gebak; 32. gek heid; 33. lager onderwijs; 34. heiligenbeeld; 36. barium; 38. ratelpopulier; 40. Japanse munt; 41. prul; 42. deel van de hals; 44. verharde huid; 45. zweep-, 48. slee; 50. bootsman; 51. de oudere; 52. vluchtige stof; 54. vlakgom; 55. vrouwelijk dier; 56. insekteneter; 57. cassetteband je. Verticaal: 1. Noordafr-ikaans land; 2. pape gaai; 3. maanstand; 4. voortrek ker; 6. spil; 7. onheilsgodin; 8. popster; 10. duw; 11brand gang; 14. melkgerecht; 15. afde ling; 17. plaksel; 18. glansverf; 20. verdoving; 22. langharige borstel; 24. aaneenschakeling; 25. vorstelijk hoofddeksel; 28. wintersportartikel; 29. cijfer; 33. het lek-zijn; 35. natuurlijk bos; 37. slagader; 39. teer; 41. on derricht; 43. werkruimte; 44. kunstwerk; 46. vis; 47. atmos feer; 49. spinnewebdraad; 51. waswater; 53. selenium; 55. on der andere. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. poes; 2. boor; 3. spoel; 4. club; 5. spion; 6. klok; 7. maag; 8. braaf; 9. wazig; 10. spijt; 11. plan; 12. koor; 13. geit; 14. spaan. Het citaat is van N. Boileau-Des- préaux: ,,Een dwaas vindt altijd een nog grotere dwaas die hem bewondert". DE RECHTER M4AR. Tö&rJ iK ZjAö WAT" Die MeMsersi ee&ereKj HADDeNJ,G»r4<5 "ik CW^R. Nieuwe Bierjaarboek van Peter Crombeeq De liefhebber, die eens op 'bedevaart' wil langs de honderden echte bierhuizen in de Benelux, wordt op zijn wenken be diend. Alle café's en bars met een interes sante collectie bieren op fles en tap staan genoemd in het nieuwe Bierjaarboek 1995/1996 van bierschrijver Peter Crom beeq. Tien jaar geleden kwam het eerste jaar boek uit. Vanwege het tweede lustrum hebben Crombeeq en zijn talloze mede werkers er nog een schepje bovenop ge daan. In maar liefst bijna vijfhonderd bladzijden vindt de echte genieter alle in formatie over brouwers, brouwprocessen en over de talloze soorten gerstenat van witbier tot gerstewijn en van trappist tot meibock. In de afgelopen tien jaar heeft Crombeeq het scala aan bieren behoorlijk zien ver anderen. Tevreden stelt hij vast dat de grote brouwerijen zijn overgegaan tot het brouwen van meerdere soorten speciaal- bier. Hij voegt daar onmiddellijk de kriti sche noot aan toe, dat men helaas vaak bieren van elkaar lijkt te kopiëren om zo het marktaandeel veilig te stellen dan wel te behoeden voor verdere inkrimping. Teleurgesteld stelt Crombeeq vast dat in de categorie 'zurige' bieren zoals de gu- euze-bieren een zekere mate van teloor gang te bespeuren is. Aan de andere kant worden veel nieuwe bieren 'gecompo neerd' al st.aat Crombeeq in sommige ge vallen niet te juichen. Hij heeft het onder meer over nieuwe fruitbieren waarin be paalde vruchten in zouden zijn verwerkt, maar waarin slechts smaakstoffen zitten. Voorzitter Frank Boogaard van PINT, de landelijkebierconsumentenvereniging met rond de drieduizend leden, is duide lijk in zijn nopjes met het nieuwe jaar boek. „Een lijvig werk", typeert hij de nieuwe uitgave. „Zeer uitgebreid van op zet en bepaald niet oppervlakkig. De in formatie is zeer overzichtelijk gegroe peerd." Boogaard, wiens boek 'Bier' overigens wordt genoemd in de lijst met geraad pleegde literatuur, zal het boek niet meteen aanraden aan de doorsnee pils drinker. „Daarvoor gaat de informatie wel erg diep", licht hij toe. „Maar voor de lief hebber vind ik dit boek absoluut een Bierjaarboek 1995-1996 door Peter Crombeeq, Kosmos-Z&K Uitgevers, 496 blz, adviesprijs 29,90. Peter Crombecq JAARBOEK i995~i996 Mr. Jesse van Muylwijck DG REGHTER. .HET LUKT MU DuiDet-UK. DieFSTAU MET BRAAK W R Weersvooruitzicht ZATERDAG 22 APRIL DOOR HANS VAN ES Dit weekeinde slaat het weer dui delijk om; de laa.t-wmterse ver schijnselen van de afgelopen da gen worden ingeruild vooreen weertype, dat voor het eerst al wat bescheiden zomerse trekjes kan vertonen. De afgelopen 36 uur werd het West-Europese weer nog altijd bepaald door een kou de en onstabiele luchtmassa, waarin gemakkelijk buien tot ont wikkeling kwamen. Donderdagochtend had het kustgebied een paar felle exem plaren te pakken, compleet met hagel en een enkele donderklap. Bij aanwarming overdag ver plaatste de meeste activiteit zich naar het binnnenland en mocht de 'schoongeveegde' kuststrook andermaal van een rustige en zonnige middag genieten, terwijl aan de oostelijke hemel voortdu rend dreigende stapelwolken op borrelden. Bij weinig wind liep het kwik op tot 8 a 10 graden, zo'n vier graden kouder dan normaal voor medio april. Na de laatste van een reeks met koude nachten wordt vandaag de overgang naar warmer weer merkbaar. Al dagenlang bevindt zich boven het zuiden en oosten van EuropËr warme lucht. In Moskou, dat toch al enkele bijzonder milde maand achter de rug heeft, zijn temperaturen van ca. 23 graden aan de or|[! van de dag. Terwijl West- Europa vandaag nog juist in de koude luc ligt, wijst de hoge cirrus en cirrostratus (sluierbewolking) er op, dat warme lucht in opmars is. Het startschot voor de weersomslag wordt gegeven door een nieu e depressie bij Mallorca, die de komende 24 uur een ongebruikelijke koers volgt via West-Frankrijk in de richting van de Ierse Zee. Warn- j[ vochtige Middellandse Zeelucht botst in de zuidelijke stroming opt )e zuidflanken van de Alpen en levert daar veel regen af (50-100 meter). Ook als deze lucht de komende nacht Nederland binnenkok mag enige regen worden verwacht (ca. 10 millimeter). Zaterdagmiddag breekt wellicht de zon door en dan is het duideli voelbaar dat we in een hele andere luchtsoort zijn terecht gekomen Het kwik loopt tot 15 a 18 graden op. Zondag en maandag voert ee o oostelijke stroming aanhoudend warme, maar ook tamelijk vochtige l' lucht aan. Als de zon een paar uur schijnt en het kwik tot dicht bij graden is opgelopen, schieten stapelwolken omhoog, die kunnen ui groeien tot zomerse regen- of onweersbuien 1 U R O P A KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: vooral vandaag enkele v mogelijk rr Mid dagtemperatuur van 6 gra den in het noorden tot 11 in het zuiden, morgenmid dag bij wat zon plaatselijk 15 graden. Denemarken: Vandaag wolkenvelden en af en toe regen. Morgen droog. Maxima vandaag nog 12 graden, morgen ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Schotland en Ierland wisselend be wolkt en een enkele bui. In Engeland en Wales overwegend droog en perioden met zon. Morgen in de loop van de dag vanuit het zuidoosten meer bewolking, kans op regen en tamelijk veel wind. Middagtemperatuur tussen 10 en 13 België en Luxemburg: Vandaag eerst af en toe zon. Later meer bewolking en vanuit het oosten nu en dan regen. Morgen inde loop van de dag enkele opklaringen. Middagtemperatuu r rond 11 graden, morgen flink warmer met maxima tussen 15 en 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en.enkele buien. Grootste kans op droog weer langs de westkust. Morgen later op de dag in het oosten meer zon. Middagtemperatuur rond 11 graden, morgen in het oosten bij zonne schijn omstreeks 19 graden. Af en toe zon en vooral aan de kust bui en. mogelijk met onweer. Middagtempe-- ratuur ongeveer 13 graden, in de Algar- ve circa 16. Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- Spanje: Wisselend bewolkt en vooral in het noor den enkele buien, soms met onweer. |n het zuiden overwegend droog en aan de Costa's zonnige perioden. Middagtem peratuur in het noorden en in het bin nenland tussen 7 en 11 graden. In het zuiden ongeveer 15 graden, met langs de kusten nog iets hogere temperaturen. Canarische Eilanden: In het noorden wolkenvelden en kans op een paar buifin. Aan de zuidstranden droog en geregeld zon. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Marokko: Westkust: vooral in het noorden enkele buien. Verder perioden met zon. Mid dagtemperatuur van 15 graden bij Tan- ger tot 20 bij Agadir. Tunesië: Perioden met zon en vooral morgen kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur dalend van 22 naar 19 gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag wisselen in het Alpengebie temperatuur» pend van 19 tot 24 gr Duitsland: Vandaag overwegend »t tijd regen. In het zuidoosten latei] iddagt j 12 graden, in hetzuidt ten oplopend tot 19 graden. Morgen noden met zon en vrijwel Maxima op veel plaatsen Zwitserland: tijd regen, boven 2000 Plaatselijk kan veel regen vallen. Aar noordkant van de Alpen flinke perioden en overwegend droog. Mido temperatuur van 14 graden ZATERDAG 22 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.29 Zon onder Maan op 03.07 Maanonde Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 09.55 22.40 09.28 22 Laag 05.06 17.55 04.47 Weerrapporten 21 april 08 u Boedapest ivolkt en enkele regen. Middag- an 13 graden bij Golf van Biskaje tot 17 langs de Itali aanse grens. Mallorca en Ibiza: Stapelwolken afgewisseld door zon. Kans op een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië: In het noorden veel bewolking en perio den met regen. Met name in het noord westen kan veel neerslag vallen. Naar het zuiden toe meer zon en overwegend droog. Morgen kan er ook in het midden en later op de dag in het zuiden een bui vallen. Middagtemperatuur tussen 18 en 23 graden. Corsica en Sardinië: licht bew. half bew. r dalend van 22 r vooral morgen Middagtempe- lar 18 graden. Flink wat zon en droog. Morgen later op de dag kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 18 en 24 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, op Cyprus Casablanca 2 Johannesburg 2

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10