Leidsch Dagblad *lan MediPark van de baan Prins Bernhard bracht zijn gezin bijna in levensgevaar 'Geen verband tussen leeftijd en parkeren' BEL: 071-128030 Ontlading na overwinning Drie brandweermannen komen om in vuurzee Clopjacht op daders anslag in Oklahoma Potvis publiekstrekker Museumweekend GOED NIEUWS pNDERDAG 20 APRIL1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40753 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Greenpeace 2 Scheidend directeur Hans van Rooij blikt terug op zijn tijd bij Green peace: 'Het zijn wel tropenjaren geweest'. Turkije 7 Uit een rapport blijkt dat de Turkse regering totaal geen gezag meer heeft in het zuidoosten van het land. Satelliet Natuurkunde Nog geen abonnee De studies natuur- yt *5 Een team van het r I I Leidse bedrijf Fok- I 3 en sterrenkunde ker Space Systems is af- moeten met een jaar gereisd voor de lancering worden verlengd om de van de satelliet ERS 2. kwaliteit te handhaven. Proefproces tegen Leidse maatregel 'recteur Peters zit al weken ziek thuis t ambitieuze plan voor een MediPark op de plek van oude gebouwen van het Academisch Ziekenhuis Lei- n (AZL) is van de baan. Bij bedrijven die zich richten de gezondheidszorg is te weinig belangstelling om >h in het MediPark te vestigen. De tweede fase van het ■diPark, dat een totale investering van 150 miljoen gul- n omvatte, zal dan ook vrijwel zeker niet worden uitge- erd. Park heeft ook persoonlijke ge volgen. Dr. J. Peters, directeur van MediPark BV, zit sinds half februari ziek thuis. Volgens in gewijden is er een conflict tus sen Peters, oud-voorzitter van de raad van bestuur van het AZL, en zijn opvolger prof. O. Buruma. oune van overbeeke zens D. Ketting, woordvoer- van het AZL, bezint het zie- ihuis zich op dit moment op verdere ontwikkeling van het lied. let mislukken van het Medi- en henny van egmond Op 17 februari benoemde Buruma, die ook voorzitter is van een stichting die alle aande len van MediPark bezit, een tweede directeur naast Peters. Officieel is de nieuwe directeur, de huidige secretaris van het AZL-bestuur L. van Groningen, benoemd ter vervanging van de zieke Peters. De vervanging is echter volgens het stichtingsre- gister 'voor onbepaalde tijd'. Het MediPark moest een uniek centrum worden voor be drijven die de activiteiten van de universiteit en het zieken huis ondersteunen. De plannen werden bedacht door Peters, destijds voorzitter van de raad van bestuur van het AZL. De eerste fase, een opknapbeurt van het Poortgebouw (gebouw 50), wordt op dit moment uitge voerd. De financiering van de vijftien miljoen gulden kostende renovatie vormde een groot probleem. Tot nu toe is boven dien slechts 60 procent van het gebouw verhuurd. De tweede fase van het MediPark behelsde nieuwbouw voor medische be drijven in de Leeuwenhoek, het terrein rond het AZL. Daarvoor is geen financier te vinden en ook de belangstelling van be drijven is uiterst gering. Daarom stelde het AZL de plannen ter discussie. De gemeente Leiden is vol gens wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) door het AZL informeel geïnfor meerd over de op handen zijn de wijziging van de plannen Hillebrand gaat er op korte ter mijn met het ziekenhuis ove praten. Op de problemen tus sen Peters en het AZL wil hij niet ingaan. Woordvoerder D. Ketting van het AZL ontkent dat er sprake is van een conflict tussen het zie kenhuis en de voormalige voor zitter Peters. Peters zelf wil niet reageren. Pagina 15: 'MediPark niet op drijfzand gebouwd.' leiden hans koenekoop Het geschil tussen rechtenstu dent Jeroen Zandt en de Leidse dienst Parkeerbeheer heeft een zware inzet. Zandt noemt het feit dat Leidenaars onder de 27 jaar geen parkeervergunning kunnen krijgen in strijd met ar tikel 1 van de Grondwet. De stu dent verwijt de gemeente Lei den daarmee discriminatie. De leeftijdsmaatregel is inmiddels ruim drie jaar oud, en toch is Zandt pas de eerste die naar de rechter stapt. Gisteren was de eerste zitting van dit proefpro ces. Er bestaat geen enkel verband tussen parkeren en leeftijd. Ook zegt leeftijd niets over de mate waarin een mens afhankelijk is van een auto, betoogde advo caat Croockewit namens Zandt. „Het stellen van een leeftijds grens is alleen rechtvaardig als de gemeente persoonlijke om- sychiater habot niet in oger beroep Haarlemse psychiater B. abot gaat niet in hoger be- ■p tegen de recente berisping or het Medisch Tuchtcollege. college veroordeelde on- gs de hulp van Chabot bij de fdoding van een 51-jarige Chabot maakte gisteren eend dat nu genoeg rechts- leges zijn handelen hebben oordeeld. ,De maat is nu vol. In de toe- ■4-, mst zal ik mij, vanzelfspre- pd, houden aan de nieuwe rgvuldigheidseisen die de Ho- Raad vaststelde. Maar de istige problemen voor mijn roepsgroep hoeven niet lan- over mijn rug uitgevochten vorden", aldus Chabot. ie psychiater hielp in 1991 vrouw een menswaardig ide aan haar leven te maken, wilde in verband met een gelukkig huwelijk en de dood haar twee kinderen, uit het en stappen. De Hoge Raad rdeelde vorig jaar dat Chabot luldig was omdat hij de >uw niet door een tweede ychiater had laten onderzoe- n, maar straf kreeg hij niet. Daarnaast liep ook een zaak het Medisch Tuchtcollege te zien of Chabot als een ed arts had gehandeld. Het twoord daarop was aan alle nten negatief, zo bleek eind aart. In tegenstelling tot vele des- ndigen oordeelde de tucht- :hter dat behandeling de duw uit haar depressie had nnen halen. Met het niet-in- illen van hoger beroep tegen uitspraak van de tuchtrech- legt Chabot zich bij dit von- neer. Twijfel over zijn daad had ïabot niet. „Ik zag geen ande uitweg. Mijn beslissing kwam een verloren strijd." standigheden nauwkeurig be trekt bij het afgeven van een parkeervergunning. Maar dat doet de gemeente niet. Ze heeft niet eens een onderbouwing van de maatregel." „Die heeft ze wel", antwoord de mevrouw G. Weeland, die de dienst Parkeerbeheer vertegen woordigde. „Parkeerruimte is erg schaars in de Leidse bin nenstad. De gemeente moest wel iets bedenken om het aan tal auto's terug te dringen. Er is gekozen voor het stellen van een leeftijdsgrens omdat men sen van onder de 27 jaar over het algemeen mobieler zijn en zich dus makkelijker op een an dere manier kunnen verplaat sen." Advocaat Croockewit fronste zijn wenkbrauwen. „Kunnen mensen van onder de 27 jaar niet slecht ter been zijn?" En ook bestuursrechter Van Ree- nen toonde zich verbaasd. „Ik hoor voor het eerst van deze motivatie. De gemeente heeft toch met de grens van 27 jaar aansluiting gezocht bij de stu diefinanciering? Zodat iedereen die recht heeft op een OV-jaar- kaart geen parkeervergunning kan lèijgen?" Zij refereerde daarmee aan een uitspraak van de belastingrechter, bij wie Zandt in een eerder stadium (tevergeefs) bezwaar maakte te gen een parkeerboete en de leeftijdskwestie ook aansneed. De opmerking van de rechter leidde tot een impasse op de zitting. Weeland had geen stuk ken bij zich die haar betoog be vestigden. 'De zitting wordt op een nog nader te bepalen da tum voortgezet. HET WOORD IS AAN C.L. Schleich Mensen die vroeg oud worden, zijn het altijd geweest. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Programma's Randstad Regio11,12,13 Religie - Sport 12 22,23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Later regen Vannacht opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Minimum temperatuur van 3 graden vlak aan zee tot rond het vriespunt landinwaarts Overdag eerst perio den met zon In de middag toene mende bewolking, later gevolgd door regen Middagtemperatuur ongeveer 12 graden Eerst weinig wind Overdag een matige noord oostenwind, rond kracht 4 EUROPACUP OP TV 20.55-22.50 RTL 5 Sport: Europacup II voetbal, Chelsea-Zaragossa 22.00-23.30 EURO Voetbal: Europa Cups. hoogtepunten. 23.30-01.00 EURO Voetbal: Cham pions League, verslag van de returnwed strijden. Bij brand in Amsterdam-Noord Amsterdam Amsterdam vierde gisteravond feest na de verpletterende zege van Ajax op Bayern-München (5-2), maar deed dat niet op straat. Ajax mag dan wel in de finale van de Europa Cup I zitten, de échte fans hielden hun drinkgeld liever vast tot Wenen. Daar is AC Milan, dat gisteren eenvoudig met 2-0 won van Paris Saint Germain, de tegen stander. Bij de Duitsers waren de druiven zuur. Manager Uli Hoeness kon de nederlaag van zijn Bayern München tegen Ajax nauwelijks verwerken. De oud-international vond Ajax een zwakke ploeg, die in de finale van de Champions League geen schijn van kans maakt tegen AC Milan. „Ajax heeft mij niet bijzonder overtuigd", aldus de manager na de sprankelende 5-2 in het Olympisch Stadion. „Ajax heeft een hele zwakke verdedi ging. Elke ploeg met iets meer routine loopt er overheen. De uitslag is mij worst. Het is geen weerspiegeling van het spelverloop." Clubvoorzitter Franz Beckenbauer zag het di rect na de wedstrijd anders. Hij roemde Ajax en sprak zich uit tegen een protest rond de handsbal van Danny Blind in het strafschopgebied. Blind kreeg geen rood zoals de re gels voorschrijven. Dat zou grond kunnen zijn voor een protest en een replay. Becken bauer zag het niet zitten. „Eenmaal tegen Ajax Amsterdam spelen is wel genoeg." Naar de tweede helft van Ajax-Bayern keken gisteren 4,6 miljoen Nederlanders. Dat beteken de dat het voorlopige kijkrecord voor 1995 werd gebroken. foto hans van weel amsterdam gpd Drie brandweermannen zijn gisteravond omgekomen tijdens het blussen van een grote brand in een lompengroothandel in Amsterdam-Noord. Eén slacht offer is gevonden en geïdentifi ceerd, een tweede werd wel ge vonden maar is nog niet geï dentificeerd. Naar het derde slachtoffer werd vanpiorgen nog gezocht, maar instortings gevaar bemoeilijkte dit karwei. De brand werd gisteravond om negen uur ontdekt. Drie brandweerlieden gingen uitge rust met zuurstofmaskers en een brandspuit de loods binnen om te kijken of er zich nog mensen in bevonden. Binnen werden zij verrast door een plotselinge vuurzee. Collega's buiten de loods konden op dat moment al niets meer uitrich ten. Zij hoorden een 'sissend geluid' en het vuur wakkerde plotsklaps aan. De vuurzee was te hevig om meer brandweerlie den naar binnen te sturen. Uiteindelijk hebben zich van nacht zo'n 180 brandweerlieden uit Amsterdam en omliggende gemeenten met de brand bezig gehouden. Er werden 35 voer tuigen ingezet, maar de colle ga's waren niet meer te redden. De identiteit van het geïdenti ficeerde slachtoffer is nog niet vrijgegeven. Tijdens een pers conferentie vannacht, waarbij brandweercommandant Ernst van Amsterdam het ongeval toelichtte, werd gememoreerd dat het voor het eerst in vele ja ren is dat het hoofdstedelijke korps dodelijke slachtoffers on der collega's heeft te betreuren. Commandant Ernst werd tij dens de persconferentie terzijae gestaan door de zichtbaar aan geslagen burgemeester Patijn van Amsterdam. tëhington hans de bruun drrespondent eddingswerkers hebben de af topen nacht aan een stuk Dor gezocht naar slachtoffers in de bomaanslag die gisteren de Amerikaanse stad Oklahö- ia City het negen verdiepingen )ge gebouw Alfred Murrah irwoestte. Vanmorgen waren lichamen geborgen, maar er erden nog bijna tweehonderd lensen vermist. Aangenomen ordt dat zij onder de enorme ïtonnen puinhoop liggen, annacht zijn ook mensen ge ld. Sommigen bevonden zich de kelders van het gebouw, ig eens tweehonderd mensen lajcten gewond. De Amerikaanse opsporings- iensten zijn een massale klop- icht begonnen naar de daders an de aanslag, de ergste die oit op Amerikaanse bodem eeft plaatsgehad. Er wordt re ening mee gehouden dat het m Palestijnse terroristen gaat. ort na de aanslag werd een V-station gebeld door een ian die namens een Ameri- aanse islamitische organisatie, Nation of Islam, de verant woordelijkheid opeiste. De bom ontplofte gisteroch tend om negen uur plaatselijke tijd, kort nadat honderden ambtenaren van de in het ge bouw gevestigde federale over heidsdiensten aan hun werkdag waren begonnen. Een auto met daarin de bom was even daar voor vooi het gebouw gepar keerd. Onder de doden waren twaalf kinderen tussen 1 en 7 jaar, die zich in een kinderdag verblijf in het gebouw bevon den. - President Clinton heeft de noodtoestand uitgeroepen in Oklahoma City, de hoofdstad van de staat Oklahoma. Hij zei 'dat de VS zich niet zullen laten intimideren door lafaards. Dit zijn moordenaars en ze zullen ook zo worden behandeld'. Mi nister van justitie Reno kondig de aan tegen hen de doodstraf te zullen eisen. De aanslag riep herinnerin gen op aan die van twee jaar ge leden op het World Trade Cen ter in New York. Pagina 7: Bom maakt 'einde aan onze onschuld'. Het einde van een droom: nie mand in VS is veilig. Tijdens vlucht naar Engeland op 12 mei 1940 umuiden wilfred simons Prins Bernhard heeft tijdens de vlucht naar Engeland, op 12 mei 1940, zijn gezin bijna in groot gevaar gebracht. Terwijl de prinselijke familie op de Velserpont naar Velsen-Noord voer, kwamen op 300 meter hoogte enkele Duitse gevechtsvliegtuigen het Noordzeeka naal over. Toen Bernhard de vliegtuigen zag, pakte hij zijn automatische geweer met het vaste besluit om te schieten. De Commandant der Positie Ijmuiden, die het prinselijk gezin in Velsen escorteerde, drong er bij Bernhard op aan om dat vooral niet te doen, opdat de aandacht van de vliegtuigen niet op de pont zou worden gevestigd. Had hij wel gevuurd, dan hadden de Duitse vliegers de veerboot ongetwijfeld onder vuur genomen. Dat had mogelijk het einde betekend van de Oranje dynastie. De roekeloze houding van prins Bernhard wordt beschreven in een rapport dat in 1953 is opgesteld door het Bureau (tegenwoordig Instituut) Maritieme Historie van het ministe rie van defensie. De pagina uit het rapport waarin Bernhards gedrag wordt beschreven, is vanaf 2 mei te zien op de expositie Een ha- venplaats onder vuur in het Ijmuider Zee- en Havenmuseum 'De Visserijschool'. Het rapport, De Krijgsverrichtingen in de Positie Ijmuiden gedurende de oorlogsdagen in mei 1940, maakt deel uit van een 40-delige serie waarin de oorlogshandelingen van de Nederlandse marine tot in detail worden be schreven. Volgens de bibliothecaris van het Instituut, J. van der Avert, is de serie 'zeer be trouwbaar'. „Wij hebben er nog heel weinig fouten in kunnen ontdekken. Het is een on schatbare bron." Na de oorlog heeft prins Bernhard altijd volgehouden dat hij niet heeft geschoten. An deren op de veerboot, onder wie een nerveuze militair uit het escorte van het prinselijk ge zin, zouden ofwel aanstalten gemaakt hebben om te schieten, dan wel daadwerkelijk heb ben geschoten. Volgens het rapport van het Bureau Maritieme Historie is er niet gescho ten. Bernhard zou in de stuurhut hebben geze ten op het moment dat de vliegtuigen over kwamen. Toen hij merkte dat men gericht wilde vuren, riep hij volgens zijn biograaf Al- den Hatch: „In godsnaam niet schieten! Ik wist dat als een vlieguig ons in het oog kreeg en erin slaagde de veerboot met bommen of granaten tot zinken te brengen, de gepantser de wagen een stalen lijkkist voor ons gezin zou worden." leiden erna straatsma Het skelet van een potvis, die in januari op het strand bij Sche- veningen aanspoelde, is zater dag en zondag een van de Leid se attracties tijdens het Natio naal Museumweekend. Het be werkte skelet is komende zater dag en zondag te bekijken in Jongetje van 2 overrijdt nichtje met heftruck voorhout wim wegman Een tweejarig jongetje uit Voor hout heeft gisteren zijn evenou- de nichtje overreden met een vorkheftruck. Het meisje is met hoofdletsel en een diepe vlees wond aan de arm naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Ze is niet in levensge vaar. In de kas van de vader van het meisje, aan de Rijnsburger- weg in Voorhout, klom het jon getje op de vorkheftruck, draai de het contactsleuteltje om en trapte op het gaspedaal. Het meisje kwam gedeeltelijk onder de machine terecht en werd en kele meters meegesleurd. het Nationaal Natuurhistorisch Museum aan de Raamsteeg. Op de pagina 'Kunst cul tuur' staat vandaag een uitge breid programma van het Mu seumweekend. Het motto is dit jaar: 'Ga eens naar een ander museum'. De Stichting Muse umjaarkaart hoopt daarmee te bereiken dat bezoekers onbe kendere musea opzoeken, zoals het Sikkens Museum in Sassen- heim of het Theaterinstituut in Amsterdam. Dertien musea in Leiden en omstreken doen mee aan het Nationaal Museum weekend. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proefabonnement. I Naam: VnnrlffMw mlv I Adres: Nr. bank/giro: I Handtekening:. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1