Leidsch Dagblad Zorgdrager luider vuur n drugszaak Iniversiteit in zak en as na 'bevrijding' Turkse tortelduiven ustitie gaat slordige liloten aanpakken Bijna tijd om te herdenken 6 APPARATEN GRATIS Motten in Alphens verpleeghuis 'Turkije is in Irak bijna klaar' GOED NIEUWS lOENSDAG 19 APRIL 1995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40752 LOSSE NUMMERS 1,65 Leipen Caroline van overbeeke [e kan het niet geloven. Dat list zij slachtoffer is van een Lctiegroep die zegt te strijden ir het welzijn van proefdie- in. ..De actiegroep zegt dat de igels zijn bevrijd, maar ze zijn feite ten dode opgeschre- aldus de Leidse onder- oekster Mechteld Ballintijn. Ballintijn is gedragsbiologe •n bestudeert voor haar pro- notie-onderzoek de 'taal' van 'urkse tortelduiven. De actie- ;roep 'Free the Animals' be- 1 oofde haar dit weekeinde van laar onderzoeksmateriaal: zes- ien grijze 'Turkse' tortelduiven ijn gevlogen. „Dit kost ons twee jaar werk, reel onderzoek is voor niks ge veest", zegt Ballintijns baas, irofessor C. ten Cate, spijtig. )e biologen van de Leidse uni versiteit zijn ernstig gedupeerd. De onbekende actievoerders lieten de geringde duiven ont snappen uit de volières in de tuin van het instituut aan de Kaiserstraat. Ballintijn: „De dieren moeten hun hokken zijn uitgejaagd: ik vond bloedspo ren terug. Ze zijn waarschijnlijk van de schrik met hun vleugels tegen het gaas van de kooien gefladderd. Dat is een stress-er varing voor de beesten en doet veel meer schade dan ons werk: observeren." De grijze duiven waren geen gewone duiven: het gedrag van deze vogels is jarenlang nauw keurig in kaart gebracht door de Leidse biologen. „We onder zoeken hoe de vogels met el kaar communiceren", legt Bal lintijn uit. „Dat doen we aan de hand van de verschillende ge luiden die ze maken. Ik werkte heel intensief met zes dieren en was nog niet klaar met mijn waarnemingen. Zo had ik het geslacht van de dieren nog niet vastgesteld. Terwijl dat juist be langrijke informatie is en ver schillen in communicatie kan verklaren. We kunnen ook niet zomaar met andere duiven ver der gaan. Voor ons onderzoek is het juist van belang dat het gedrag en de geluiden van de dieren van jongsaf worden be studeerd. Het duurt minimaal twee jaar voordat je weer zover bent." Hoewel de biologen rijkelijk voer hebben gestrooid in de kooien, is nog geen enkele duif op het oude nest teruggekeerd. Ballintijn: „Deze dieren zaten al meer dan tien jaar op ons in stituut. Ze hebben in de vrije natuur weinig kans om te over leven. Ze zijn in gevangen- De Leidse onderzoekster Mechteld Ballintijn bij de opengebroken kooien. De letters FTA verwijzen naar de naam van de actiegroep, die de duiven losliet uit hun kooien: Free the animals. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS schap opgegroeid en zó tam kalkt. Ten Cate „Waarschijnlijk zijn de daders het terrein opge komen door met een bootje de singel over te steken of over het hek via een van de achtertui nen. Ik vind dit heel wrang: dat juist wij slachtoffer worden van een dergelijke actie. Wij doen geen griezelige experimenten met de dieren, maar observe ren ze alleen. We willen juist meer over hun gedrag te weten komen, met de bedoeling om dat ze een makkelijke prooi zijn voor katten. Bovendien hebben ze een slechte conditie: ze zijn niet gewend om afstan den te vliegen. En door de stress zullen ze de eerste dagen niet eten. De kans dat ze het redden is heel klein." Acht volières zijn met een schaar opengeknipt. Op een van de hokken is met rode verf de naam van de actiegroep ge- diersoorten voor uitsterven te behoeden." De biologen hebben zondag nog naarstig naar de duiven ge zocht in de straten achter het instituut. „Maar we hebben niets gevonden. Als mensen onze duiven vinden, met een aluminium of paars ringetje aan hun poot, dan willen we ze graag terug hebben. Dood of levend." Liberia 7 In hetWestafrikaanse 'Liberia laait de burger oorlog weer op bloed baden zorgden voor tien tallen doden. Politie zoekt 'stuur-sloper' lisse paul de vlieger Een onbekende vandaal toont in Lisse een merkwaardige voorkeur voor het stuur van personenauto's. Drie inwoners van de Ooievaarstraat troffen gistermorgen hun auto zonder stuur aan. De auto's waren opengebroken en het stuur was van de stuurkolom getrokken. Het is de vandaal niet om het stuur te doen, want dat liet hij telkens in de auto achter. Uit de auto's werd verder niets gesto len. De politie heeft geen idee wie de 'sturenfreak' is en wat het doel van zijn acties is. •(IA en VVD eisen opheldering dA en WD in de Tweede Kamer willen op korte ter- Ijn van minister Sorgdrager (Justitie) horen of zij in ar vorige functie heeft geweten van het feit dat de Rot- idamse politie duizenden kilo's softdrugs op de markt pcht. NRC Handelsblad meldde gisteren dat Sorgdra- in haar vorige functie als procureur-generaal, tevo- i was ingelicht over het Rotterdamse onderzoek naar drugsbende. Bij dat onderzoek zou 20.000 kilo soft- lags op de markt zijn gebracht. en PvdA willen op korte lijn duidelijkheid van de lister. „Hier moet geen aure- van geheimzinnigheid om- in blijven hangen", aldus woordvoerster Kalsbeek. s mocht blijken dat Sorg- jer op de hoogte was van de iporingsmethode en die ift goedgekeurd, is het nog vraag of haar iets te verwijten In de beruchte Amster- nse IRT-zaak is in 1993 een irtgelijke opsporingsmethode iruikt, waarbij enkele tien- zenden kilo's hasj niet me- veten van justitie op de 588jrkt kwamen. De onderzoeks- nmissie-Wierenga die deze tegen het k\Mit hield, oordeelde dat dat zatfor de beugel kon. ,Ook als blijkt dat zij betrok- i is, zou je op grond van Wie- iga kunnen zeggen dat Sorg- iger eigenlijk niets valt te ver- Iten. Maar de kwestie speelde 1 op een moment dat de Am- .rdamse affaire al bekend Je kunt je afvragen of het ;standig is geweest hiermee Rotterdam door te gaan", lt WD-vice-fractievoorzitter rthals. (alsbeek wil om die reden jSjoge boete bij afwijken van routes 3 ook weten of de toenmalige mi nister van justitie Hirsch Ballin de procureurs-generaal instruc ties over dit onderwerp heeft gegeven. Kalsbeek weigert te speculeren over mogelijke ge volgen voor Sorgdrager. „Dat is op dit moment koffiedik kijken. Eerst wil ik de feiten op tafel." De PvdA vindt, net als de WD, het op de markt brengen van softdrugs niet geoorloofd. D66- woordvoerster Scheltema stelt dat „zelfs als Sorgdrager ervan afwist, dat nog niet wil zeggen dat het fout was". Sorgdrager zelf zei vorig jaar in een interview, toen zij nog procureur-generaal was, dat zij geen principiële bezwaren te gen de opsporingsmethode heeft. „Als de informant alleen in softdrugs handelt en dit stap voor stap onder begeleiding van de officier van justitie doet, dan denk ik dat het kan", aldus Sorgdrager toen. Het CDA wil na het paasreces een debat. Sorgdrager weigert commentaar te geven hangen de het rijksrecherche-onder zoek in de zaak. Behalve justitie en politie in Rotterdam is daar bij ook de Criminele Inlichtin gen Dienst van de Haarlemse politie betrokken. iphol richard mooyman titie in Haarlem gaat vanaf te gend jaar luchtvaartmaat- lyj lappijen vervolgen die zich it houden aan de vliegroutes, oten die zonder geldige reden rijken van de vliegbanen id Schiphol kunnen een boe- krijgen van maximaal 10.000 Iden. Een en ander is een uit- leisel van de Aanwijzing chtvaartterrein Schiphol, die wettelijke status krijgt, let Bureau Geluidbewaking de Luchtvaartinspectie iderdeel van de Rijkslucht- irtdienstgaat het 'bewijs- iteriaal' voor de overtredin- verzamelen. Afwijkingen vliegroutes worden vastge- iajd met behulp van een com- tersysteem, dat ook nu al irdt gebruikt om de vliegba- n te controleren. Daarbij rkt de Luchtvaartinspectie lien met de Commissie Ge- dhinder Schiphol. Volgens hoofd Kees van Kle.ef n het Bureau Geluidbewaking >pt Nederland hiermee in in- nationaal opzicht voorop. Enkele andere landen kennen ook een boetesysteem voor vlie gers, maar dat wordt meestal verwerkt in hogere landingsta rieven. „Nergens treedt justitie op", aldus Van Kleef. „Alleen in Nederland gaat de overheid in grijpen omwille van het milieu." Niet iedereen is enthousiast over dit 'zware' sanctiesysteem. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland pleiten voor een simpeler systeem met boetes die onmiddellijk na de overtre ding door Schiphol zelf worden opgelegd. GS vinden de voorge stelde opzet erg ingewikkeld en vrezen dat de straffen niet soe pel en snel zullen worden toe gepast. De controle spitst zich toe op de vertrekroutes. Na de start moeten piloten snel en veel bochten maken om woningen te ontwijken. De aankomstrou tes worden veel strakker ge volgd, omdat hierbij een instru mentlandingssysteem wordt ge bruikt. Pagina 16: Tweehonderd afwij kingen vliegverkeer. moskou Een Moskoviet steekt zijn hoofd uit een klein venster in de klok van het Kremlin. De man is bezig met een grote schoonmaak van het uurwerk, dat net als talrijke beelden, kunstwerken en gebouwen in de Russische hoofdstad, wordt opgeknapt met het oog op de bevrijdingsfestiviteiten, straks in mei. FOTO EP A VLADIMIR VELENCURIN Profiteer deze week van de grote Hans Verkerk Keukens TV-AKTIE. Want bij aankoop van een complete keuken krijgt u 6 apparaten gratis, of de helft van de geld waarde als extra koring. Dit betekent een Gratis oven, kookplaat, afzuigkap, koelkast, vaatwasser en een voedselrestvermaler Dit scheelt de u werkelijk duizenden guldens. Er is altijd wel een Hans Verkerk showroom bij u in de buurt. LLiLllUL TER AAR: WESTKANAALWEG 100 - 01722-4441 TER AAR: STOBBEWEG 19 - 01722-5882 (INOUSIRItTfRREIN BOVENLAND) ALPHEN A/D RIJN: GOUWESTRAAT 60a - 01720-76672 Bewoners moeten hun kenner tijdelijk ontruimen alphen aan den run ruud sep Vijfendertig bewoners van het Alphense verpleeghuis Ouds hoorn brengen vandaag nood gedwongen de dag door in twee recreatiezalen. Sinds acht uur vanmorgen kunnen zij hun ka mers niet in omdat die moeten worden gedesinfecteerd in ver band met de aanwezigheid van pelsmotten. Pas na het avondeten, als de dampen zijn opgetrokken, kun nen de bewoners terug naar hun eigen onderkomen. De di rectie van Oudshoorn heeft tot de tijdelijke evacuatie besloten, omdat alleen met een uiterst grondige schoonmaakbeurt de motten kunnen worden uitge roeid. De larven van de pelsmot werden begin vorige week ont dekt bij het opnieuw merken van alle kleding van de bewo ners. Dat merken was nodig omdat Oudshoorn de was bin- LEEN GOED LEENGOEDKOOP LEEN GKB De Gemeentelijke Kredietbank helpt u graag aan geld. Dat betekent: vlotte en vriendelijke afwikkeling keuze uit persoonlijke lening of doorlopend krediet opvallend lage rente Kom maar langs. Openingstijden: werkdagen van 9.00-12.30 uur. donderdagavond van 17.30-19.30 uur. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300.2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax071-167158 nenkort uitbesteedt. Hierdoor kwamen kleren uit de kast die al jaren niet meer waren gebruikt. Volgens directeur J. Mulder moeten de eerste larven jaren geleden zijn binnengekomen in de bontjas van één van de be woonsters. De pelsmot is volstrekt onge vaarlijk voor mensen. Het enige probleem is dat de larven van de mot zich voeden met na tuurlijke stoffen als wol, zijde en bont. Pagina 17: 'Morgen moeten ze zeggen: was dat alles?' HET WOORD IS AAN Jeremy Taylor Wacht tot morgen, dan zal uw leed vermoeid raken en ter ruste gaan. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs-6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Programma's11 Randstad16 Regio13,14.15,17 14 Religie - Sport 19,21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koude nacht In de nacht flinke heldere perioden en in het binnenland lichte vorst Overdag af en toe zon en enkele buien, mogelijk met hagel. Mid- dagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Weinig wind, kracht 3 of minder. EUROPACUP OP TV 20.00-22.25 Ned 2 Studio Sport: Ajax Bayern Munchen, rechtstreeks verslag van de halve finale in de Champions League. 20.30-22.20 RTL Voetbal: Cham pions League, rechtstreeks verslag van de halve finale (a|ax-Bayern Munchen). 20.25-22.15 BRT 2 Sport extra: voet bal, verslag van de halve finale in de Champions League, (onder voorbehoud) AC Milan-Paris St. Germain. 22.20-23.15 RTL Hoogtepunten uit de Champions League; AC Milan-Paris St. Germain. 22.35-00.40 Ned 2 Studio Sport: AC Milan-Paris S.G, integraal verslag van een halve finale in de Champions Lea gue. 22.45-23.10 BRT 2 Sport extra voet bal, samenvatting van de tweede halve finale (A)ax-Bayern München, 2e helft in de Champions League). 00.25-00.30 RTL Voetbal: Cham pions League extra. Weer mensen onwel in Japan tokyo «judith stalpers correspondent In de Japanse stad Yokohama zijn vanmorgen ten minste 168 mensen in ziekenhuizen opge nomen nadat zij in een trein onwel waren geworden. Zij klaagden over brandende ogen en duizeligheid, De oorzaak is nog niet bekend. Rond twee uur 's middags plaatselijke tijd slapten passa giers met pijn in de keel en ogen voortijdig uit de trein op drie achtereenvolgende stations van de lijn tussen Yokohama en Tokyo. Ooggetuigen hebben dampen zien opstijgen van de vloer van de trein en 'roken de geur van rotte eieren. De politie zette het centraal station in Yokohama onmiddel lijk af en doorzocht het station en de trein. Tot dusver is niets gevonden dat op een aanslag wijst. Op 20 maart kwamen bij een aanslag met het zenuwgas sarin in de metro in Tokyo twaalf mensen om het leven. De mi nister van binnenlandse zaken, Nonaka, liet vandaag, een uur na de eerste meldingen, weten dat dit keer zeker geen sarin is gevonden. den haag/new york gpd-anp De actie van het Turkse leger in Noord-Irak tegen de opstande lingen van de separatistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK) nadert haar voltooiing. Dat heeft de chef operaties van de strijdkrachten vanmorgen gezegd. De veldtocht is nu bijna een maand oud. Ankara trok ruim tien dagen geleden onder sterke druk van Westerse landen al circa 3000 van zijn 35.000* militairen terug nadat zij 'hun missie hadden voltooid'. Doel van de operatie was de vernietiging van de ba ses van de PKK. Turkije heeft Nederland giste ren gedreigd met 'verdere stap pen' als het niet alsnog maatre gelen neemt tegen Koerdische nationalisten die in Den Haag een parlement in ballingschap hebben opgericht. „Als zij deze beweging niet tegenhoudt zul- len wij andere maatregelen ne men en zij zullen de gevolgen moeten dragen", zei de Turkse minister van buitenlandse za ken Inönü in het parlement in Ankara. Wat dat inhoudt, vertel de hij niet. Van Mierlo vindt de Turkse dreigementen „niet ver standig. Als er wordt gedreigd hebben wij Nederlanders vaak de neiging precies het tegen overgestelde te doen." Volgens Ankara is het Koer disch parlement in ballingschap een propaganda-instrument van de Koerdische Arbeiders partij (PKK) die een guerrilla strijd voert voor een onafhanke lijke staat. Daarbij zijn sinds 1984 15.000 doden gevallen. In Brussel deed het hoofd van het Koerdische parlement in ballingschap gisteren een drin gend beroep op Turkije een po litieke dialoog te beginnen. Mi nister Van Mierlo heeft gisteren in New York vergeefs gepro beerd de Turkse premier giller te spreken. Hij wilde haar het Nederlandse standpunt over het Koerdische parlement in bal lingschap nog een keer toelich ten, maar (giller had het 'te druk'. PROEFABONNEMENT 4 WEKEN VOOR MAAR F 13,85. I Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een proerabonnement. I Naam:Voorletters:,m/v J Nr. bank/giro: I Handtekening:. ivelop. zonder postzegel. OF BEL 071-12 80 30 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1