«Leiden Woede bij winkeliers na actie VERBIJSTEREND £én loket voor adviezen over beroepsopleidingen Weer Leids hulptransport naar Kroatië Tweedehands omzet, maar wel veel lol Veel ondernemers op reis naar Torun JINSDAG 18 APRIL 1995 hef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 Drugdealer aangehouden leiden Bij een inval in een woning aan de Anna van Burenhof heeft de politie zaterdagavond een hoeveelheid cocaïne en hero ine in beslag genomen. De politie deed de inval omdat het ver moeden bestond dat er in het pand werd gedeald. Bij de inval werden de 48-jarige bewoner en een 46-jarige klant aangehou den. Brand in school leiden In een school aan de Cesar Frankstraat heeft gisteravond brand gewoed. De brand werd ontdekt door een medewerkster van de school die naar binnen wilde gaan. Er bleken ruiten te zijn ingegooid bij de school en in de school was de boel over hoop gehaald. De politie vermoedt dat inbrekers de brand heb ben gesticht om de sporen van hun ongenode bezoek uit te wis- Dief ziekenhuisspullen gepakt leiden Hij zou de doos met ziekenhuisspullen hebben gewon nen op de kermis, vertelde een 31-jarige Leidenaar zondagmid dag toen hij bij het Dianconessenhuis werd aangehouden. Met de doos onder zijn arm was hij even tevoren rustig het zieken huis uit gelopen, waarbij hij wantrouwig werd gadegeslagen door het personeel. Omdat de opgegeven herkomst van de goe deren weinig aannemelijk klonk, is de man door de politie aan gehouden. Later bekende hij de spullen inderdaad uit het zie kenhuis te hebben gestolen. Messentrekker aangehouden leiden Eén 21-jarige Leidenaar is afgelopen zaterdag in alle vroegte aangehouden op verdenking van bedreiging met een groot slagersmes. Om half zes 's morgens werd de politie getipt dat een man in het Terweepark dreigde omstanders met een mes te steken. Bij zijn aanhouding viel een groot slagersmes uit zijn kleding. De 26-jarige vriendin van de man, die de aanhou ding wilde beletten, is eveneens ingerekend. ANNO 1895 Dinsdag 16 April (advertentie) Izal de vermoorder! Vermoordt met ongelooflij ke snelheid en een bovennatuurlijke zekerheid alle schadelij ke insecten; absoluut onschadelijk voor menschen en huis dieren. Izal is het eenige bekende middel, hetwelk met ver trouwen kan gebruikt worden om motten en hun gebroed te verdelgen uit linnen, tapijten, pelswerk, meubelen, houtwerk enz. Het vermoordt bijna oogenblikkelijk: muggen, vliegen, muskieten, kakkerlakken, torren, mieren, rupsen enz., enz. Prijs per flacon 25 Cts, 50 Cts. en 1,-. ANNO 1970 woensdag 15 april Het Bollenstreekcorso zal toch op 25 april rijden. Na langdu rig wikken en wegen het was een zeer. moeilijk besluit zei voorzitter Bonkenburg is het Comité Bloembollencorso op grond van de weersvoorspellingen van het KNMI tot deze be slissing gekomen. Deze hoopvolle voorspellingen rechtvaar digen de verwachtingen, dat er over een week voldoende bloeiende bolbloemen aanwezig zullen zijn. Het Comité Bloembollencorso ontkent niet dat er dit jaar veel improvisa tietalent bij de voorbereidingen nodig zal zijn. leiden herman joustra Maar het moet wel de brief van de dader zijn, concludeert hij. In het schrijven wordt gespro ken over het dichtsmeren van een slot. „Dat is hier inderdaad gebeurd. Met kit. Dat kan alleen de dader weten. Hij had er ook nog naalden ingestoken. Mis schien omdat hij hoopte dat we de boel dan helemaal moeilijk zouden kunnen openen als de lijm hard zou zijn geworden. Maar ik woon boven mijn win kel. Ik hoef alleen de trap af te lopen om in de zaak te komen." Dan loopt hij naar de winkel ruit. „Volgens mij hebben ze twee keer gegooid. Kijk, hier zit een ster onder het gat. Ik kan ook wel begrijpen dat het moei te heeft gekost. Deze ruit is ne gen millimeter dik." Toch heeft hij er niks van ge merkt. 's Nachts slaapt hij als een os, zegt hij. „Maar onze buurman heeft wel een klap ge hoord, zondagnacht om een uur of half vier. Hij heeft ook een jongen op een fiets zien wegrijden. Hij heeft een signale ment." Schuin aan de overkant van de straat, bij vishandel Schaap, zijn de glaszetters van Dubbel- deman bezig de maten van de daar vernielde winkelruit op te eiden hans koenekoop atf ien groot bord op een klein ge- louw langs de Lammenschans- veg maakt passanten attent op iet Informatiecentrum. De me- ot( dewerkers krijgen dan ook gere- lat, ;eld toeristen over de vloer. Het is niet onze doelgroep, pilaar we geven meestal keurig LL antwoord", zegt coördinator J. -enselink. Het Informatiecen- m is wél bedoeld voor ieder- i een die een studieadvies wil 5 Dver de beroepsopleidingen of 20 vormen van volwasseneneduca- 13 tie in de Leidse regio. Het initiatief is afkomstig van bijna alle scholen voor beroeps- ij opleidingen. Het zijn het Boer- ïaave College/Aletta Jacobs College, de Middelbare Techni sche Sectorschool, het Holtlant College, het Studiehuis Leiden, de Emilie Knappert scholenge- meenschap (allemaal uit Lei den), de Streekschool voor Be roepsbegeleidend Onderwijs en Vormingswerk, het Studiehuis Duin- en Bollenstreek en de Castellum Scholengemeen schap uit Alphen. Lenselink meldt die reeks scholen niet zonder trots. „Dit centrum is misschien wel de voorbode van een bestuurlijke fusie tussen al deze instituten. Het is duidelijk dat de wetge ving in die richting stuurt, ook al staan de scholen er zelf niet om te springen. Maar dat dit in formatiecentrum van de grond is gekomen, wijst erop dat de scholen ook op vrijwillige basis het een en ander kunnen berei ken." Het Informatiecentrum moet een einde maken aan de ver snippering die er nu bestaat op het gebied van studieadviezen. Een groot aantal instanties houdt zich bezig met voorlich ting en verwijzing, van afstem ming is geen sprake. „Boven dien gaan instanties als het ar beidsbureau, de bibliotheek of de decanen van een onderwijs instelling er vanuit dat iemand al een beetje weet wat ie wil. Dat hoeft bij ons niet." Juist die instanties die nu hun best doen om adviezen te ge ven, moeten hun klanten in het vervolg doorverwijzen naar het Informatiecentrum. „De krach ten zijn nu gebundeld, er is één loket voor alle adviezen", zegt Lenselink. In principe kan iedereen bij het kantoor aan de ingang van het I .ammenschanspark aankloppen voor een studiead vies. „Maar we richten ons vooral op voortijdige schoolver laters, herintredende vrouwen, langdurig werklozen en al lochtonen. Voor deze groepen is het vaak het moeilijkst om aan de bak te komen." Consulenten van het Infor matiecentrum voeren maximaal vier gesprekken met een client. Daarbij kunnen zij assistentie krijgen van een deskundige van het AOB, dat is het Adviesbu reau voor Opleiding en Beroep. Zijn ze er na die gesprekken nog niet uit, dan is het mogelijk om een individueel onderzoek te starten met tests." Dat het Informatiecentrum niet meteen die weg bewandelt, heeft met centen te maken. „Zo'n idividueel onderzoek kost geld. Het is niet de bedoeling dat het Informatiecentrum dat betaalt, maar de instantie die iemand heeft doorverwezen naar ons, bijvoorbeeld het ar beidsbureau, de leerplichtamb tenaar, de sociale dienst of een onderwijsinstelling." leiden herman joustra Hen kleine vrachtwagen met O? hulpgoederen is zondagochtend vroeg uit Leiden vertrokken naar het Kroatische schiereiland Ciovo. Het transport is een ini tiatief van de Stichting Leiden Dalmacija, die zich inzet voor de vluchtelingen en oorspron kelijke bewoners van het schier eiland. Het is niet de eerste tocht die de stichting onderneemt naar Ciovo. Al twee keer eerder gin gen vrijwilligers met een lading hulpgoederen naar Kroatië. Hierbij ging het voornamelijk om noodhulp. De lading be stond toen onder meer uit voedsel, groentezaden en kle- ding. Medicijnen Inmiddels probeert de stichting ook meer structurele hulp te bieden. Ze ondersteunt een aantal instellingen waar alle be woners van Ciovo baat bij heb ben. Zo krijgt de enige plaatse lijke arts regelmatig medicijnen en medische apparatuur toege stuurd. Bij de zending van zon dag zit een microscoop en een ECG-apparaat. De rest van de goederen is deze keer voor het grootste deel bestemd voor het bejaardentehuis annex psychia trische inrichting. Het betreft De kleine vrachtwagen vol hulpgoederen voor het vertrek. Op dit moment is de wagen al onderweg naar het Kroatische schiereiland Ciovo. FOTO LOEK ZUYDERDUIN hier onder meer kleding, rol stoelen alsmede onderhouds- en reparatiemateriaal voor rol stoelen en verpleegstersunifor men. kleding ingezameld. Een aantal Trogir, het stadje dat Ciovo met Leidse scholieren heeft beeldjes het vasteland verbindt. Tot slot gemaakt voor hun leeftijdsge- bestaat een deel van de zending noten. Burgemeester Goekoop uit handwerkmateriaal dat is heeft een beeldje van Cornelis bestemd voor het vrouwennet- Joppenz meegegeven, voor col- werk van het schiereiland. Voor scholieren is verder sport- lega-burgemeester Ostojic van Leyhof /t /l De nieuwbouwwijk I I Leyhof in Leider dorp krijgt een tweede uit valsweg. De Buitenhoflaan wordt daarmee ontlast. Vervolg van voorpagina Hij staat er vrij rustig bij achter zijn hakblok. En dat ter wijl er een enorm gat gaapt in zijn winkelruit. „Wat moet ik dan?", vraagt slager R. Verberg zich af, terwijl hij de brief van de actiegroep aandachtig leest. „Nee, ik heb zelf geen brief gekregen. Maar ook als ik dit lees, begrijp ik het nog niet." meten. Werknemer A. van der Zeeuw van de vishandel staat erbij en kijkt ernaar. „Wat moe ten we hier nou mee?" En als hij de brief van de actievoerders onder ogen krijgt schudt hij zijn hoofd. „Wat hebben wij nou met dierenmishandeling te ma ken?" Paul van Egmond, van de ge lijknamige zaak in 'leer, lam my, en bont' aan de Nieuwe Rijn, haalt zijn schouders op over het bekladden van de gevel. „Het is vroeger al zo vaak gebeurd. Ge woon een verfbommetje tegen de gevel of de ruit. Dit keer wa ren het er drie. Ik vind het een belachelijke zaak, maar ik weet niet wat ik er aan doen moet." Bij slagerij P. van der Vooren weet men dat wel. „Gewoon in de zaak gaan slapen." In de brief van de actievoerders wordt deze slager ook genoemd als slachtoffer. Ook daar zou een ruit zijn ingegooid. Mogelijk dat de brief is geschreven voordat de daders daadwerkelijk actie ondernomen, want de ruit van de winkel heeft nog geen schrammetje. „We hebben er dit weekeinde een paar schot ten achtergezet. Gewoon voor de zekerheid. Want de halve Doezastraat ligt open. Overal liggen stoeptegels en bakstenen. We hebben geluk gehad." Druk, druk, druk. Ook dit keer trok de traditionele snuffelmarkt veel bezoekers. Maar ze kochten niet veel volgens de handelaars. FOTO HIELCO KUIPERS Veel kijkers en weinig kopers op snuffelmarkt in Groenoordhallen leiden herman joustra Op een snuffelmarkt horen de kramen vol te liggen met oude spulletjes. Niet met splinter nieuwe koopwaar. Een snuffel markt is een markt waar twee dehands goederen te koop wor den aangeboden. Dat is een on geschreven wet. Ook al zijn de regels voor deze traditionele markt in de Leidse Groenoord hallen, die ook afgelopen week einde weer werd gehouden, zeer soepel. „Het is een vrije markt", zegt een handelaar uit Rotterdam. „Ik mag hier dus al les verkopen." Maar dat doet hij niet. In zijn kraam liggen onder meer ge bruikte videobanden, bedui melde stripboeken en antieke voorwerpen. „Dat is genoeg", glimlacht hij. Ja, hij heeft vaag iets gehoord van de kritiek van de Leidse kooplui die wekelijks aan de Nieuwe Rijn staan, de Botermarkt en de Donkersteeg. Hij weet dat ze klagen over on eerlijke concurrentie die ze on dervinden van rommelmarkten. Daar zouden immers nieuwe spullen worden verkocht. En dat vinden de Leidse kooplie den niet eerlijk. Want wat kost een standplaats, zoals hier in de Groenoordhallen, nou hele maal? Een stuk minder in elk geval dan een vaste plaats op de markt in de Leidse binnenstad. Ansichtkaart „Maar ze hoeven niet te kla gen". lacht de Rotterdamse handelaar. „Kijk maar eens goed om u heen. Zelfs nu het mag, nu het een vrije markt is, worden hier bijna geen nieuwe spullen verkocht." Dat klopt als een bus. Slechts bij een handvol kraampjes is meer te koop dan een klok uit grootmoeders tijd of een vergeelde ansichtkaart. Er is een kraampje met stereo apparatuur, een kraampje met houten Figuren die als de stuk ken van een puzzel in elkaar passen, er is een stand met ge reedschap en er is een kraampje met zaken als nieuwe batterijen en zaklantaarns. „Maar wij staan hiermee natuurlijk alleen op vrije markten", zo zeggen de verkopers van deze kraampjes. Moeilijk te controleren uiter aard, maar feit blijft dat het gros van de kraampjes de sfeer van vroeger uitademen. „Maar dat heeft wel gevolgen voor de ver koop", sipt een vrouwelijke ver koper uit Noord-Brabant. „Het is hier veel kijken en weinig ko pen. De mensen die hier langs lopen halen vaak herinneringen op. Zo van: Mientje heeft ook zo'n ding. Of weet je nog dat opa ook zo'n klok had." Veel van haar collega's komen met soortgelijke verhalen aan zetten. De bezoekers gedragen zich veelal als toeristen. Ze ver gapen zich aan al het fraais, maar de portemonnee blijft in de meeste gevallen in de broek zak. „En als ze al iets willen ko pen, proberen ze af te dingen", klaagt een vrouw uit Sassen- heim. Ze staat hier voor de eer ste keer, omdat ze haar zolder eens een keer wilde opruimen. „Het is echt verbazingwekkend. Ik heb ooit een keer eerder op een snuffelmarkt gestaan. In Noordwijkerhout. Daar betalen ze gewoon wat er wordt ge vraagd." Kooplieden met een platte portemonnee, de Goenoordhal- len lijken er mee bezaaid. Bijna iedereen heeft het over een ge brek aan klandizie. Maar ook bijna iedereen heeft wel eens vaker op deze snuffelmarkt ge staan. Ook de handelaar met de, naar zijn zeggen, 'zeer bij zondere Chinese vaas van slechts 130 gulden.' „Bijna ie dereen pakt de vaas op. En ze zetten hem allemaal terug. Echt heel jammer" Waarom dan toch steeds te ruggekeerd naar de Groenoord hallen? „Nou, al verdienen we niet veel, de sfeer is fantas tisch." En al zijn collega's willen dat wel beamen. Kijk, ook dat is een van de ongeschreven wet ten van een snuffelmarkt: wie tweedehands spulletjes ver koopt, heeft ook een tweede hands omzet. „Maar wel een hoop lol", zegt de Rotterdamse koopman. Er bestaat veel belangstelling onder ondernemers voor de reis naar de Poolse stad Torun. Ruim dertig ondernemers heb ben zich inmiddels ingeschre ven voor de reis die half mei vertrekt. Het doel van de reis is geld bijeen te brengen voor de restauratie van 'Het poortge bouw aan de Podmura', de straat bij de muur, en contacten te leggen met het bedrijfsleven in de zusterstad van Leiden. Het is de bedoeling dat de on dernemers drie dagen naar To run gaan. Ze vertrekken per vliegtuig op woensdag 17 mei en keren zaterdag 20 mei terug. De reis kost 2.000 gulden, de helft is om de kosten te dekken, de rest voor de restauratie. Het gezelschap bezoekt eerst kort Warschau en gaat dan met de bus naar Torun. Na een be zoek aan het oude stadscen trum en het poortgebouw is de rest van de tijd beschikbaar voor bedrijfsbezoeken. In het gezelschap van de ondernemers reizen twee Leidse wethouders mee. De reis is georganiseerd door de Leidse stichting 'Het poort gebouw aan de Podmura', dié speciaal is opgericht voor de re novatie. Het poortgebouw da teert uit de 15de eeuw en is voor Torun van grote histori sche betekenis. Het gebouw ligt aan de rivier de Wisla en werd gebouwd met stenen van de vroegere Teutonenburcht, die werd verwoest toen de stad zich losmaakte van de Duitse ridder orde. Torun deed al een eerdere poging om het gebouw te res taureren, maar dat mislukte door geldgebrek. De stichting probeert nu toch op allerlei manieren geld bijeen te brengen voor de opknap beurt die naar schatting een half miljoen gulden kost. De ge meente Leiden heeft 50.000 gul den beschikbaar gesteld en het is de bedoeling dat de reis van de ondernemers eenzelfde be drag oplevert. Ondernemers die mee willen of meer willen weten over de reis kunnen contact opnemen met de secretaris van de stich ting: W. Hettinga, 071-125953. Romantische vriend vermaand leiden» Een 25-jarige Leidenaar die in de nacht van vrijdag op zater dag om kwart over drie voor de tweede keer afscheid wilde nemen van zijn vriendin, heeft daarbij voor de nodige op schudding gezorgd. Na het af scheid voor de deur wilde de man haar nog een keer gedag zeggen, klom op het dak van de woning en tikte bij zijn vriendin op het slaapkamer raam. Wat een romantisch af scheid moest worden liep ech ter mis, doordat de vriendin het klopsignaal niet begreep. Zij schrok en belde de politie. Deze trof de kloppende vriend aan. De man heeft van de poli tie een standje gekregen. Dassen van 100% zijde, in vele Kleuren en dessins. 2 voor 50.- Dress shirts, lange of korte mouw, uni, streep of ruit, in diverse kleuren, 38 t/m 44. 2 voor 50.- 'Herenmode' nlnglnnedogopanlng I de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9