Pasgeboren baby's voelen direct pijn (Jezondheid Ouderen te vaak dement genoemd Reumapatiënt heeft baat bij voorlichting DINSDAG 18 APRIL 1995 Heilzame werking rode tomaat Engelse biologen en biochemi ci, van de Keele-universiteit in Staffordshire, hebben ontdekt dat de 'klassieke tomaat' men selijke cellen beschermt tegen een overmaat aan stikstofdioxi de (N02). De mens, en dan vooral de notoire roker, inha leert dat tegenwoordig over vloedig bij het nuttigen van si garen en sigaretten. En de niet- rokers krijgen het ook binnen in de vorm van verbrandingsgas sen van het autoverkeer. Volgens professor George Trus- cott, hoofd van de afdeling che mie van de Keele-universiteit, en zijn collega Fritz Böhm van de Duitse Humboldt-universi- teit in Berlijn, is het de kleurstof lycofeen die menselijke cellen SASKIASTOEUNGA beschermt tegen de kwalijke in vloed van N02. Aan lycofeen ontlenen rijpe tomaten hun ro de kleur. Lycofeen is lid van een familie kleurstoffen die bekend staat als de 'carotenen'. Carotenen, vooral het zogehe ten 'bèta-caroteen', vinden we in bos- en winterpenen, brocco li en meloenen. Via onze spijs vertering worden deze stoffen afgebroken tot onder meer vita mine-A en daarvan is al heel lang bekend dat het schade aan celweefsel helpt voorkomen. Zo menen Amerikaanse en Eu ropese geleerden dat bij men sen die van jongs af aan gewoon zijn veel tomaten te eten, nooit darm- of blaaskanker voorkomt. Zowel Böhm als Trescott raden fervente rokers en mensen in drukke verkeersgebieden aan geregeld tomaten aan het menu toe te voegen; met name in de vorm van tomatesap. „Maar niet overdrijven," waarschuwt Böhm. „Als je huid er na ver loop van tijd duidelijk donker der door wordt, moet je mati gen. Maar het is wel een veel veiliger manier om wat bruiner te worden dan door zonne brand." „Het is nog niet zó lang gele den dat men ervan uitging dat heel jonge kinderen geen pijn konden voelen. Tegenwoordig weten we wel beter. Het ze nuwstelsel van pasgeboren baby's is vanaf een zwanger- schapsduur van 32 weken zo ver gerijpt, dat ook zij pijn kunnen voelen." HENK HELLEMA GPD Dit meldde dr. R. Faber-Nijholt, anesthesioloog en kinderarts, op de derde landelijke bijeen komst van kinderpijngroepen. „Doel van de bijeenkomst was om elkaar te informeren. Want er bestaan nog veel misverstan den over pijn en pijnbestrijding bij kinderen." Pijn is meer dan alleen de ge waarwording dat in het lichaam iets beschadigd is. Afhankelijk van andere factoren als angst, eenzaamheid of gerust stelling wordt pijn ook op een bepaalde manier beleefd. En net zoals bij de ene volwas sene de beleving van de pijn heel anders is dan bij de andere, is dat ook bij kinderen het geval. Een groot probleem bij de be strijding van pijn bij kinderen is natuurlijk hoe je er bij, vooral heel jonge, kinderen achter komt óf ze pijn hebben, en hoe erg die pijnis. Faber: „Bij kinderen vanaf een jaar of vier werken we met plaatjes die een bepaalde ge zichtsuitdrukking weergeven, van vrolijk tot heel verdrietig. Kinderen kunnen via deze af beeldingen heel goed aangeven hoeveel pijn ze hebben. Bij jon gere kinderen vindt het 'meten' Kinderen kunnen via deze afbeeldingen hun pijn aangeven. van hun pijn vooral plaats door hun gedrag, hun houdingen hun bewegingen goed te obser veren. Internationaal vindt er veel onderzoek plaats om dat systeem van gedragsobservaties zo te verfijnen dat je weet dat bepaald gedrag ook werkelijk wijst op pijn, en niet op honger of iets anders wat het ldndje niet zint." Faber heeft zelf veel te maken met acute pijn bij kinderen die een operatie ondergaan. „In principe geven we aan kinderen dezelfde pijnstillers als aan vol wassenen. Maar natuurlijk wel in aangepaste doseringen." Vooral bij te vroeg geboren ba by's en bij pasgeborenen na een normalezwangerschapsduur luistert een juiste dosering heel nauw. De diverse organen als de lever (voor de afbraak van stoffen) en de nieren (voor de uitscheiding van stoffen) zijn pas een halfjaar tot een jaar na de geboorte volledig uitgerijpt. Bij pijn na een grote operatie krijgen kinderen tot een jaar of vijf een continu-infuus met een pijnstiller. Daarna wordt er meer aan het kind zelf overgela ten. „We hebben nu de beschik king over een infuussysteem, waarbij kinderen via een druk knop zelf kunnen bepalen, bin nen bepaalde veiligheidsgren- zen, of ze een pijnstiller willen hebben, en hoe vaak." Ontwikkelingen in de pijnbe strijding bij ldnderen kunnen echter ook heel simpel zijn. Zoals het zo min mogelijk toe dienen van een pijnstiller via een (pijnlijke) injectie, maar veel meer via een drankje, een zetpil of een infuus, of door de plaats van een narcoseprik van te voren met een verdovingszalf Is bij acute pijn, na een operatie of bij een beenbreuk, de oor zaak en het moment van de pijn, en aanpak van de pijnbe strijding duidelijk, bij chroni sche pijn ligt dat moeilijker. Fa ber; „Bij chronische pijn zoals bij reuma en bij kanker spelen ook andere factoren een belangrijke rol. De manier waarop ouders tegen de pijn van hun kind aankijken, hoe ze met hun chronisch zieke kind omgaan en hoe het kind zelf in de loop van de tijd zijn pijn weet te hanteren. Natuurlijk spelen ook bij chronische pijn pijnstillers een rol. Maar veel meer dan bij acute pijn ligt het accent op een positieve beïn vloeding van de pijnbeleving van het kind." „Het is niet terecht dat wetenschappers stellen dat meer dan 30 pro cent van de bewoners van verzorgingshuizen dement is. Als het per soneel de bewoners anders benadert, is een groot deel van de ou deren nog heel lang in staat geestelijk en li chamelijk actief te blij ven." Om dat te bewijzen ontwikkelde de geron- toloog drs. C. van Loveren-Huyben een nieuw psycho-sociaal beoordelingsmodel en testte dat in verzor gingshuizen in Arnhem en Oldenzaal. Zij con stateerde dat personeel van bejaardenoorden meestal een negatieve kijk heeft op de moge lijkheden van de oude ren. Dat komt doordat de populatie van de verzorgingshuizen in twintig jaar is veran derd van relatief ge zonde ouderen die het huis als pension be schouwden, naar zeer oude. hulpbehoevende mensen. Driekwart van de bewoners is vrouw, 80 procent is alleen staand en de gemid delde leeftijd is 84 jaar. „Het personeel denkt dat de problemen van de oude mensen ver oorzaakt worden door hun hoge leeftijd. Zij houden de ouderen niet meer verantwoor delijk voor het ont staan van problemen en voor eventuele op lossingen. Daardoor stellen de bewoners zich steeds afhankelij ker óp. Eenzaamheid en neerslachtigheid nemen steeds meer toe, terwijl het geheu gen achteruit gaat. Van het personeel krijgen ze daarmee snel het predikaat dement." Verzorgingshuizen werken op basis van een medisch model, dat uitgaat van de li chamelijke hulpbehoe vendheid. Activiteiten vinden alleen plaats volgens een vast sche ma in een vaste groep. Oude mensen krijgen daardoor last van iden titeitsverlies en voelen zich anoniem. Hun toenemende lichame lijke klachten zijn ge baseerd op psycho-so- ciale problemen, aldus de gerontologe. Van Loveren hield het niet alleen bij constate ringen. Zij dook de praktijk in en sloeg aan het veranderen in de omgeving van de be- gingshuizen. Er kwa men kleinere afdelin gen met eigen huiska mers. Elk personeelslid kreeg de verantwoor delijkheid voor een klein groepje bewoners en bepaalde in overleg met hen wat voor zorg ze nodig hadden. Na enige tijd bleek de achteruitgang van de ouderen te stoppen. Bewoners gingen beter functioneren. Nieuwe bewoners profiteerden het meest van de aan pak. In tegenstelling tot de heersende opvatting dat de opname in een verzorgingshuis „het begin van het einde" is, bleven zij stabiel. Van Loveren, die op 25 april aan de Katholieke Universiteit in Nijme gen op dit onderzoek promoveert, meent dat er zelfs voor heel oude mensen nog ontwikke lingsmogelijkheden zijn, als er voldoende rekening wordt gehou den met hun wensen en behoeften. ENSCHEDE GPD Hoe meer een reuma-patiënt, over zijn ziekte weet, hoe beter hij zich lichamelijk voelt. Niet alleen heeft hij minder last van zijn lichamelijke beperkingen, maar ook voelt hij minder pijn in de gewrichten. Onderzoeker, dr. E. Taal, heeft een groep van 27 reuma-patiën ten gedurende vijf weken zoveel mogelijk voorlichting gegeven over de aard van hun ziekte en wat er tegen kan worden ge daan. De gezondheidstoestand van de deelnemers werd vervol gens tot veertien maanden na de cursus gemeten, zowel door middel van vragenlijsten als door klinisch onderzoek en la boratoriummetingen. De gezondheidstoestand van de voorgelichte patiënten werd vergeleken met een controle groep die de cursus niet had ge volgd. Daarbij kwamen opval lende verschillen aan het licht. Al na vier maanden werden bij de voorgelichte patiënten gun stige gezondheidseffecten ge vonden. Deze bleken na veer tien maanden nog aanwezig. Er is geen enkel geneesmiddel in de handel dat na ruim een jaar nog zo'n gunstige uitwerking heeft. Volgens de onderzoeker komt dit doordat de voorgelichte reu ma-patiënten zich minder af hankelijk voelden van hulpver leners en het gevoel hadden dat ze zelf invloed konden uitoefe nen op hun gezondheid. Door eerlijke informatie over de aard van hun ziekte begrepen de pa tiënten beter paalde medicijnen i nemen en waarom ze ondanks pijnklachten toch moesten blij ven oefenen. Op die manier konden ze adequater met de ge volgen van hun ziekte omgaan en verbeterde hun lichamelijk conditie. Op grond van de resultaten ad viseert Taal om iedere reuma patiënt een dergelijke cursus aan te bieden. Wanneer om de drie of zes maanden bovendien een herhalingsbijeenkomst wordt georganiseerd, zal het ef fect volgens hem nog langer merkbaar blijven. Een bijko mend voordeel van deze behan deling is dat zij veel voordeliger is dan de bestaande medische behandelingen, aldus dr. Taal. u z 5 1 2 10 9 2 1 3 8 9 9 3 1 10 7 7 6 8 9 4 9 6 8 7 7 1 1 9 10 2 9 10 6 2 2 5 9 6 1 3 1 9 10 2 7 10 1 2345678 910 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die in gevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutelwoord? Horizontaal: 1geschiedenis; 2. versierselen aan brengen; 3. onpartijdig; 4. enorm; 5. vermoeien; 6. onbeweeglijk; 7. pronkziek persoon; 8. internationale betaalpas. CRYPTOGRAM slaper s-a-a-l-e praam-a-d i-n-poter tango-j-e egeus jammer o-ei barrel DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck iK LH 63 HiHR. CWT JULLiH HBlO V/oSSBBOMrjAS e>BSTOL£NJ. JA MAAR WU ZUtJ V/ANJ HST" BOA/T- BB v/R 'J D i M6SFRO Nl f Z02.0e/J WAT iS ER. MET t>i& BO/JTJAS D/E" HEBBEM WH WEER y/RjSEL-ATBAj iNJ HST Bos. HEINZ A/01/, SA Ar SAf/S MAAJZ. /AT W/A E& A//ATS M££ TS A1A/CE// U£eBE/J. BOES W R Weersvooruitzichi WOENSDAG 19 APRIL Zonneschijn Windrichting/-kracht Neerslagkans DOOR HANS VAN ES April laat ook dit jaar weer duide lijk zijn eigenzinnige kant zien. Na een voorjaarsachtige start met veel mooie, droge dagen vond tijdens het Paasweekeinde een ingrijpende verslechtering plaats De temperatuur viel terug naar het bedenkelijke niveau van 8 tot 10 graden, toen steeds kou dere lucht uit het poolgebied over Europa begon uit te stro- Aanvankelijk viel de schade nog mee. Ondanks de frisse noordwestenwind kwam de zon nog af en toe door. De stapelwol ken lieten tot gisterochtend slechts een paar lichte regenbui en los. Dat werd anders, toen de arctische lucht boven de Britse Eilanden op zachte en vochtige oceaanlucht stootte. In de frontale zone ontwikkel de zich een behoorlijk diepe de pressie, die op weg van Schot land naar Denemarken een omvangrijk regengebied meesleepte. Z eindigde het Paasweekeinde van 1995 troosteloos en nat en werdi de regenmeters voor het eerst sinds weken weer goed gevuld. Aan de achterzijde van de depressie klaart het vandaag op, maai de koude en onstabiele lucht ontstaan boven zee nog gemakkelijki gen- en hagelbuien. Het circulatiepatroon belooft voor de rest v week weinig verbetering. De gebruikelijke westelijke aanvoer van d oceaan is geblokkeerd, zodat zachte luchtmassa's ons land vanaf kant niet kunnen bereiken. Een langgerekte 'tong' koude lucht, waarin verschillende depres kernen ronddraaien, overdekt geheel West-Europa. Tussen de stori gen in klaart het aardig op en omdat de wind niet al te sterk is, kan het redelijk aangenaam zijn ondanks de magere temperatuur van c geveer 9 graden. Morgen is het zo'n dag, dat storingen elders hun grootste activite ontplooien en dan kan het bij ons afgezien van een enkele bui droc blijven. Donderdag is de situatie gecompliceerder. Een storing trel via Schotland zuidwaarts. Tegelijkertijd koerst een regenrijke depri sie over de Alpen naar het noorden. Waarschijnlijk heeft de laatste storing de meeste grip op ons wei Regen en kille noordenwind zijn dan de meest waarschijnlijke ingri ënten. Pas tijdens het weekeinde.kan het wat opknappen; onder er voorbehoud uiteraard, want april doet toch wat-ie wil. E U R KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met hagel. Maxin Engeland, Schotland, Wales ei Half tot zwaar bewolkt en var en Ierland. Sommige b zeld van hagel, onwet Middagtemperatuur van 6 graden in Schotland tot rond 10 in het zuiden van Ierland en in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Vandaag eerst enige tijd veel regen en mogelijk veel wind. Daarna half tot zwaar bewolkt en enkele buien, morgen misschien met hagel. Middagtempera- Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag veel bewolking en kans op veel regen, langs het Kanaal" ook op veel wind. Morgen in de oostelijke departe menten weinig verandering, in het wes ten enkele opklaringen maar ook een bui. Maxima van 10 tot 14 graden, langs het Kanaal iets lager, vandaag na bij Annecy enkele graden hoger. Portugal: Zonnig, maar morgen in het noorden wolkenvelden en een kleine kans op re gen. Geleidelijke daling van tempera tuur met op morgen maxima van 14 gra- plaatsen ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag nog flink wat wolkenveldei met name rond Cyprus kans op rege Morgen meer meeste plaatsen droog. Middagtemp tuur van 17 graden rond de Dardane tot iets boven de 20 op Cyprus. Veel bewolking en van tijd tot tijd rej Morgen in het noorden ook opklarin Middagtemperatuur rond 11 grai morgen in het noorden iets frisser. T peratuur op 1000 meter enkele gra nul; op 1500 meter in de Z i de thermome n tot i( e 20 de Algarve. Soms zon, soms wolkenvelden. Een klei ne kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, vandaag mogelijk Vandaag droog en veel zon. Morgen soms ook wolkenvelden en vooral in het noorden plaatselijk regen; 's middags landinwaarts kans op een regen- of on weersbui. Maxima aan de costa's van 20 graden aan de Costa Brava tot plaatse lijk 24 m het zuiden. Canarische Eilanden: Vooral aan de zuidstranden flink wat zon. Mogelijk een bui. Middagtempera tuur rond 24 graden. Marokko: Westkust: Vooral vandaag flinke zonnige perioden. Morgen toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur van 22 tot 26 graden. Veel zon. Middagtemperatuur aan zee 20 tot 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het uiterste zuidoosten eerst nog wat zon. Verder veel bewolking en van tijd tot tijd regen; met name morgen kan in de oostelijke departementen flink wat regen vallen. Middagtemperatuur vandaag van 16 graden in Les Landes tot rond 20 aan de Cote d'Azur; morgen iets lagere maxima. Temperatuur op 2000 meter vandaag ruim boven nul. morgen dichtbij het vriespunt. Mallorca en Ibiza: Vandaag flink wat zon en droog. Morgen ook kans op wolkenvelden en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur iets boven de 20 graden. vandaag aan de zuidflank van de Al eerst nog droog. Maxima eerst rond graden, morgen iets lager. Temperal op 2000 meter morgen iets onder nu Oostenrijk: Aan de zuidflank van de Alpen vanc nog'geregeld zon. Verder veel bewoll en vooral in Vorarlberg en Tirol perio met sneeuw, in het dal regen. Temp tuur op 2000 meter morgen rond vriespunt. Maxima in het laê graden of iets hoger. WOENSDAG 19 APRIL 1995 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder 20 Maan op 00.40 Maanonder09 Waterstanden IJmuiden Katwijk Hoog 07.03 19.29 06.36 19 Laag 02.35 15.10 02.1'6 li Weerrapporten 18 april 08 uur: Amsterdam regenbui De Bilt regen Deelen motregen Cyprus Italië: 5 perio Mor- Rome mogelijk e bui. Maxima van 17 tot 20 graden, langs de Adriatische Zee plaatselijk nog Madnd iets hoger. Temperatuur op 2000 meter Maiaga iets boven nul, maar vandaag in Se- Maiiorc striere ruim erboven. Malta Corsica en Sardinië: Moskoi Flinke perioden met zon. Vandaag Münch droog, morgen misschien een regen- of Nice onweersbui. Middagtemperatuur rond Oslo 20 graden. Parijs Malta: P™g Droog en veel zon. Middagtemperatuur Rome ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag lokaal nog een enkele bui. Ve der veel zon. Stijging van temperatui met vandaag maxima op de meesi Warschau regen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 6