„Wanneer ik ook geld opneem, het kost me niks." Bruginkomen moet kanslozen helpen X¥Hrj\n i Binnenland 'Zoeken naar de ware Jacoba' <1 - f iU Paasoffensief Amsterdamse politie damt criminaliteit in Radicalen CP'86 richten nieuwe rechtse partij op Actie voor AOV-voorzitter lijkt vruchten af te werpen Hoge onderscheiding voor Engel van Bergen Belsen MSDAC. 18 APRIL 1S n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Jollander met hasj gepakt in Bangkok ftwGKQKDe Thaise politie heeft gisteren een Nederlander gear- a {steerd die in het bezit was van twee kilo marihuana. Het zou J jan om een 36-jarige man uit Alkmaar. Hij werd gearresteerd [een pension in Bangkok. De man zou hebben bekend dat hij lmarihuana had gekocht in het oosten van het land met de Moeling het in Bangkok aan andere buitenlanders te verkopen. Jurgemeester Beek declareerde te veel ileen De burgemeester van Beek en een ex-wethouder van peen hebben zichzelf als (inmiddels oud-)bestuursleden van foningbeheer Limburg op dubieuze wijze bevoordeeld. Dat lijkt uit een onderzoek van de recherchedienst van het ministe- fevan VROM. VROM onderzocht geruchten over steekpennin- fn die een aannemingsbedrijf in Sittard betaald zou hebben ét) een miljoenenopdracht te krijgen voor het nieuwe kantoor fen Woningbeheer Limburg in Geleen. De ex-wethouder en de Crgemeester kregen ieder 30.000 gulden van de aannemer, zo lijkt uit het onderzoek. isielzoekers nog in hongerstaking fWQLPEDe 25 Iraanse asielzoekers in het opvangcentrum in •ewolde zetten hun hongerstaking voort. De groep begon de :tie donderdag uit protest tegen de uitzetting van een landge- jot naar Teheran op last van de rechtbank in Zwolle. Aan van- lijk wilden ze dat hun landgenoot terug naar Nederland zou >men. Nu eisen ze een gesprek met een vertegenwoordiger van (Verenigde Naties over de mensenrechtensituatie van asiels- lekers. Verzetsmuseum Leeuwarden geopend euwarden KroonprinsWillem-Alexander heeft zaterdagmid- ighet Verzetsmuseum in Leeuwarden geopend, precies vijftig ar nadat de eerste Canadezen de Friese hoofdstad binnen vamen rijden. De plechtigheid werd bijgewoond door de am- jssadeur van Canada en een aantal oud-strijders. Eerder die :htend was de kroonprins bij een herdenkingsbijeenkomst in (Grote Kerk van Leeuwarden. )ode bij houseparty in Groningen iPBROEKOp een houseparty in het Groningse Zuidbroek is in nacht van zaterdag op zondag een 22-jarige bezoeker overle- ;n. De man afkomstig uit Drachten is vrijwel zeker over een aan een overdosis amfetamine en XTC. Het slachtoffer lerd rond half vier in de ochtend onwel. Reanimatie door aan- ezige EHBO'ers haalde niets uit. De man overleed nog voordat arts en ambulance arriveerden. Na het incident maakte de rganisatie een einde aan het feest. ieeuwse politie stuit op gestolen auto's DNSWEERTDe politie van Zeeland heeft het afgelopen weekein- in Hansweert een grote autodiefstal ontdekt. In een schuur erd een in Antwerpen gestolen vrachtwagen met aanhanger (vonden die was geladen met acht personenauto's. De politie ng op onderzoek na een tip die via de Criminele Inlichtingen ienst bij de Zeeuwse politie was binnengekomen. De eigenaar in de loods, een 39-jarige man uit Yerseke, had een 44-jarige iwoner van Axel toestemming gegeven om 'af en toe eens wat stallen' in de ruimte. Beide mannen zijn aangehouden op ver- (nking van heling. dan in Aagtekerke doodt echtgenote igtekerke Een 40-jarige vrouw uit het Zeeuwse Aagtekerke is Dndagochtend door haar 42-jarige echtgenoot om het leven ge- racht. Volgens de politie in Middelburg vormen relatieproble- ien de achtergrond van het familiedrama. De politie werd inge- ht door de weekehdarts die via familie van het echtpaar van moord op de hoogte was gebracht. De man werd in zijn wo- ng aangehouden en is vastgezet. Hij heeft bekend. Melkert wil vorm van basisinkomen voor 'blijvers in de bijstand' Minister Melkert van sociale zaken denkt erover voor be paalde groepen uitkeringsontvangers een tijdelijk basis inkomen in te voeren. Dit 'bruginkomen' ligt lager dan de bijstand, maar daar staat tegenover dat verdiensten niet worden gekort en de sollicitatieplicht vervalt. Het bruginkomen is tijdelijk: na verloop van tijd wordt beke ken of de ontvanger de gedeeltelijke bijstandsuitkering nog wel nodig heeft. Binnenkort gaat de regeling van start voor kunstenaars, die via het bruginkomen de kans moeten krijgen om een 'eigen bedrijf te beginnen. HAARLEM SJAAK SMAKMAN Melkert lanceerde het idee za terdag in het dagblad Trouw in Fraude vermoed bij reisbureaus DEN HAAG ANP De Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR) stelt een on derzoek in naar mogelijke frau de met garantiecertificaten door reisbureaus. Het garantiefonds vermoedt dat er reisbureaus zijn die de vijftien gulden die de klant per boeking voor het ga rantiecertificaat moet betalen, in eigen zak steken. Ook bestaat het vermoeden dat reisbureaus het met de klant op een ak koordje gooien door de bijdrage aan het fonds helemaal niet in rekening te brengen. De klant krijgt dan te horen dat hij wel gedekt is als er wat met de reis organisatie gebeurt. In zo'n ge val kan achteraf nog een certifi caat worden afgegeven. Het garantiefonds kwam de fraude op het spoor door een onderzoek waaruit bleek dat honderdvijftig bij het fonds aangesloten reisbureaus vorig jaar helemaal geen certificaten hebben afgenomen. Honderd kunnen hiervoor een geldige re den hebben, omdat zij louter vliegtickets verkopen of omdat het reisorganisatoren zijn die niet rechtstreeks aan de consu ment verkopen. De overige vijf tig krijgen van de SGR het ver zoek opheldering te verschaf fen. Het garantiefonds is ingesteld om kopers van reizen te be schermen tegen failissement van reisorganisatoren. De bij het fonds aangesloten leden ne men in voorkomende gevallen eikaars verplichting over. een gesprek over het basisinko men. Zijn collega's Wijers (eco nomische zaken, D66) en Zalm (financiën, WD) hebben zich daar een paar maanden geleden voorstander van getoond, maar vinden in de PvdA-bewindsman een geharnaste tegenstander. Melkert wil in de eerste plaats principieel de band tussen werk en inkomen behouden. Daar naast wijst hij erop dat de kans armen de dupe dreigen te wor den van een basisinkomen. Vol gens het Centraal Planbureau is een basisinkomen van 900 gul den per maand mogelijk als alle uitkeringsgelden bij elkaar wor den geteld en over elke verdien de gulden 50 procent belasting wordt geheven. Dat betekent dat er geen geld (meer) is voor mensen die geen kans zien om bij te verdienen, terwijl veel uit- keringsgeld als basisinkomen naar mensen gaat die het hele maal niet nodig hebben. Boven dien wordt zwart werken veel aantrekkelijker, omdat over het verdiende inkomen méér belas ting moet worden betaald dan nu. RABO-topman en prominent CDA'er Wijffels pleitte onlangs als tussenoplossing voor een se lectief gedeeltelijk basisinko men. Melkert ziet daar wel wat in, zegt hij, en introduceert daarbij de term 'bruginkomen'. Zo'n gedeeltelijke bijstandsuit kering zonder sollicitatieplicht is voor hem overigens een uiter ste middel: „Als sluitstuk, maar nadrukkelijk ook als sluitstuk, kan ik me een benadering voor stellen waarin je in individuele gevallen mensen een inkomen geeft zonder dat daar een direc te prestatie (zoals de sollicitatie plicht, red.) tegenoverstaat." Het bruginkomen kan vooral een deeltijdbaan aantrekkelijker maken. Wie nu een bijstands uitkering krijgt, moet vrijwel al het met werken verdiende geld inleveren bij de sociale dienst. Bij het bruginkomen hoeft dat niet, in ruil voor een lagere uit kering. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken benadrukte vanmorgen dat de term bruginkomen een paraplu is waaronder ook verschillende al bestaande regelingen vallen, zoals het Jeugdwerkgarantie plan, werken met behoud van uitkering, de zogeheten Melkertbanen en de nieuwe kunstenaarsregeling. In een eerste reactie toonden CDA, PvdA en D66 zich dit weekeinde positief, de WD daarentegen ziet er niets in. OOTMARSUMIn Ootmarsum is op eerste paasdag het jaarlijkse traditionele feest gehouden waarbij ongetrouwde rooms-katholieke 'paoskerels' op zoek gaan naar een vrouw. Deze mannen trekken, volgens de traditie, zingend door het dorp en voeren een stoet dansende mannen aan. Ze zijn op hun paasbest gekleed in lange jas en met gleufhoed. Niet iedereen kan zomaar een paoskerel worden, alleen Ootmarsummers die roomskatholiek zijn en ongehuwd komen voor de erebaan in aanmerking. De traditie is al eeuwenoud en trekt altijd weer veel toeristen. FOTO ANP MARCEL ANTHONISSE Pyromaan Ede slaat weer toe, nu op zondag 'Kortjakje' pyromaan die Ede en omstreken de laatste maanden onveilig maakt, heeft voor de eerste keer sinds 16 maart op zondag brand gesticht. In De Klomp en in Ede gingen op Eerste Paasdag respectievelijk een veevoederbedrijf en een car- rosseriebedrijf in vlammen op. Twee andere grote bran den. drie containerbranden en een handvol valse meldin gen bezorgden de brandweer in Ede tijdens het paasweek einde bergen werk. De afge lopen dagen ontstond voor meer dan een miljoen scha de. Een taxichauffeur wist zon dagochtend een grote brand te voorkomen. Hij zag een brandende container tegen de gevel van een woning staan en trok die snel weg, voordat hij het alarmnum mer belde. De pyromaan dankt zijn bijnaam aan het feit dat hij tot nu toe nooit op zondag actief was (altijd is kortjakje ziek, midden in de week maar zondag niet). Het totaal aantal grote en kleine brand stichtingen in de regio Ede loopt inmiddels tegen de veertig. Er is voor meer dan twee miljoen gulden schade aangericht. Brandweer en politie hebben al tientallen overuren gemaakt, ze heb ben geen idee wie de pyro- AMSTERDAM GPD in het buitenland pint, zijn daar geen kosten aan verbonden. En datzelfde geldt voor geld opnemen aan de balie. Minder aangiften diefstal en zakkenrollerij werd het offensief ondersteund door een snelrechtprocedure terwijl honderd extra cellen be schikbaar waren. Vorige week al werden de eerste 'paas-arres- tanten' door de politierechter veroordeeld tot celstraffen die varieerden van drie maanden voorwaardelijk tot zes maanden onvoorwaardelijk. Er staan nog drie van die zittingen op stapel. „De honderd extra cellen zijn allemaal bezet", aldus Wilting. In de stad werden ook pre ventieve acties gehouden. Toe risten kregen op invalswegen en in het centrum folders uitge reikt met tips ter voorkoming van misdrijven, parkeerregels en geld wisselen. HBO-raad miljoenen rijker door 'oppotten' subsidies DEN HAAG ANP Het paasoffensief van de Am sterdamse politie, bedoeld om te voorkomen dat criminelen tijdens de paasdrukte in de hoofdstad hun slag zouden slaan, is een succes geworden. Volgens woordvoerder Wilting is het aantal aangiften van straatroof 40 procent lager dan vorig jaar. Het aantal diefstallen daalde met 15 procent en het aantal aangiften van zakkenrol lerij met 10 procent. In totaal werden in het kader van het paasoffensief 250 mensen opge pakt. Ook vorig jaar hield de Am sterdamse politie een actie rond de paasdagen, maar dit jaar Of er nu wel of niet Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu lieren gratis is, dan is het ook gratis. Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou geld opnemen met de gratis giromaatpas. Welke giromaat u ook gebruikt, het kost u niks. Overdag niet, 's nachts niet, in het weekend niet. Zelfs wanneer u met uw giromaatpas s buiten een giromaat is, of u het nu op een binnen- of een buiten- ■x, lands postkantoor doet, het is gewoon kosteloos. Zo is dat. En £g niet anders. Met uw hulp (zoveel mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, Sngk) zonder maxima. POSTBANK ROTTERDAM ANP CP'86 is de laatste paar jaar sterk geradicaliseerd. In Rotter dam, waar de partij vorig jaar een zetel in de gemeenteraad en acht zetels in verschillende deelraden behaalde, is CP'86 onder leiding van het Rotter damse raadslid Freling min of meer de politieke arm gewor den van het Aktiefront Natio naal Socialisten. (ANS). Deze ondergrondse groepering is de Nederlandse afdeling van het Aktionsfront Nationaler Socia listen. De ANS is een zogeheten frontorganisatie van de neo-na- zipartij NSDAP/AO die streeft naar een Vierde Rijk, en is sinds 1982 in Duitsland verboden. De HBO-Raad, de vereniging van hogescholen, heeft de af gelopen jaren zo'n 12 miljoen gulden rente opgestreken door subsidie van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen 'op te potten'. De subsidie was bestemd voor projecten in het hoger beroepsonderwijs. De rente over de subsidiegel den gebruikte de HBO-Raad om de exploitatietekorten af te dekken en het eigen vermogen aan te vullen. Vorig jaar heeft de toenmalige staatssecretaris Cohen een einde aan die prak tijken gemaakt. Het ministerie van onder wijs heeft bekeken of geld kan worden teruggevorderd, maar het blijkt daar geen juridische gronden voor te hebben, zo meldt het weekblad Interme diair deze week. Een woord voerder van het ministerie be vestigt dat. In de subsidievoor waarden was niets opgeno men over de bestemming van de rente over de subsidie. De projectgelden stonden onder beheer van de HBO- Raad, die daarvoor een ver goeding ontving van het mi nisterie. In 1992 constateerde Onderwijs echter dat de HBO- Raad al jarenlang enkele tien tallen miljoenen guldens aan subsidies op termijndeposito's had geparkeerd. Dat 'stuw meer' ontstond door trage uit voering van de projecten en een trage boekhoudkundige afhandeling, zo blijkt uit een brief die Cohen op 24 februari vorig jaar aan de HBO-Raad verstuurde. De organisatie is zich van geen kwaad bewust. Woord voerder Adema zegt dat er niets oneigenlijks is gebeurd. „We hebben niets achterge houden. De gang van zaken was voor iedereen terug te vin den in onze jaarrekeningen." Een aantal radicale rechts-ex- tremisten uit de hoek van CP'86 en het neo-nazistische Aktie front Nationaal Socialisten (ANS) heeft het afgelopen week einde besloten een nieuwe, 'volksnationalistische' partij op te richten. De naam van de nieuwe partij, die op 1 juni offi cieel wordt opgericht is nog niet bekendgemaakt. De initiatief nemers onder wie ex-CP-lid Kusters lijken vooruit te lo pen op een mogelijk verbod van CP'86. Vandaag wordt het pro ces tegen het hoofdbestuur van deze partij voortgezet. Drees junior houdt politieke rentree af DEN HAAG GPD-ANP AMSTERDAM ANP Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. een wisse dood redde. De uitreiking vond plaats tij dens een emotionele bijeen komst die werd bijgewoond door een groot deel van de kin deren die Luba Fredrick door de oorlog loodste. De meesten had zij niet meer gezien sinds de kinderen na de oorlog terug keerden naar hun families in Nederland. Luba Fredrick (78), de Engel van Bergen Belsen, heeft zaterdag morgen op het stadhuis in Am sterdam een hoge onderschei ding ontvangen: de zilveren ere penning voor menslievend hulpbetoon. De Poolse vróuw krijgt het ereteken omdat zij tij dens de Tweede Wereldoorlog 46 Nederlandse kinderen van Een actie onder AOV-statenle- den om oprichter en partijvoor zitter Batenburg in de Eerste Kamer te krijgen lijkt vruchten af te werpen. De 76-jarige Ba tenburg - die wordt gezien als het gezicht van het Algemeen Ouderen Verbond is door een selectiecommissie van de partij op de achtste plaats op de kandidatenlijst gezet. Normaal gesproken zou hij daarmee kansloos zijn. Sympathisanten van de partijvoorzitter zijn daarom een actie gestart onder provinciale statenleden die de leden van de Eerste Kamer kie zen. Twintig van de dertig AOV- statenleden zouden hebben toegezegd Batenburg in de Eer ste Kamer te kiezen. Inmiddels is er een patstelling ontstaan binnen het partijbe stuur. Het hoofdbestuur vindt dat Batenburg het partijvoorzit terschap moet neerleggen, om dat hij zijn medebestuursleden heeft beschuldigd van 'baantjesjagerij'. Volgens Baten burg kan het bestuur hem ech ter niet wegsturen, omdat het nooit is gekozen maar gefor meerd. Batenburg wil nu een le denraadpleging, maar het be stuur wil daar niets van weten. De inmiddels 72-jarige Drees junior ziet een nieuwe politieke carrière niet zitten. De nieuwe Nederlandse Middenstandspar tij NMP had hem gevraagd bij de volgende kamerverkiezingen de kar te trekken. Drees zei ver eerd te zijn maar wimpelde het aanbod af. Hij voelt zich te oud en vindt het 'onwijs' dat men sen op hoge leeftijd nog politiek actief zijn. Daarom is Drees ook vroegtijdig (eind 1983) opge stapt als lid van de top van de Algemene Rekenkamer. Drees maakte ruim twintig jaar gele den furore als lijsttrekker van de politieke partij DS'70, een groep van uitgetreden PvdA'ers, en was een jaar minister van ver keer en waterstaat in het eerste kahinet Biesheuvel (1971-1972).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3