'Wij voelen ons verkocht'; Feiten &Meningen Werkgevers en bonden moeten veel uitleggen 'Smerigste campagne die ik ooit heb meegemaakt' oeRDI5HF DINSDAG 18 APRIL 1995 Natuurlijk vonden de vakbonden in de bouw het de vele tientallen miljoenen aan stakingsuitkeringen waard om uiteindelijk een zo goed mogelijke CAO te bereiken. En de bouwwerkgevers vonden het triest dat de stakingen de bedrijfstak een slordige 300 miljoen gulden hebben gekost, vanzelfsprekend, maar concessies in een eerder stadium zouden funest zijn geweest. Toch zullen de CAO- partijen de komende weken nog heel wat zendingsarbeid moeten verrichten om te verkopen dat het principe-akkoord dat gisteren werd gesloten de langste bouwstaking na de Tweede Wereldoorlog rechtvaardigde. Voormalig onderhandelaar Vahstal van de werkgeversorganisatie AVBB voorzag vorige week al dat de overeenkomst van gisteren ook op 8 maart gesloten had kunnen worden. Nu zijn teleurgestelden over het algemeen niet de meest betrouwbare bronnen, maar in de grond van de zaak heeft hij gelijk gehad. Dat kan het AVBB zich aantrekken. De overkoepelende organisatie van bouwwerkgevers had Vahstal met een keiharde boodschap op pad gestuurd, maar aan het eind van het stakings- en onderhandelingsproces deden de werkgevers toch water bij de wijn. Tot aan vorige week wilden de werkgevers de loonkostenstijging gedurende de komende twee jaar beperken tot 5.5 procent. Dat was de missie van Vahstal en elk voorstel van de bonden werd aan dat uitgangspunt getoetst. Dat er een kostenstijging van 5.8 procent is uitgekomen, lijkt een futiel verschil, maar het is een doorbraak van de eens zo principiële stellingname van het AVBB, die vooral is geforceerd door de grote aannemers, verenigd in de VG Bouw. Die zagen zich het zwaarst gedupeerd door de stakingen en wilden daar zo snel mogelijk een einde aan maken. Een tweede ommezwaai van de werkgevers betreft de financie ring van de VUT na het jaar 2000 (dus na de vijfjarige overgangspe riode). Vahstal heeft steeds volgehouden dat aan het begin van het nieuwe systeem al het geld in kas moest zijn voor de bouwvakkers die op dat moment in de VUT zitten. Voor die voorfinanciering was een bedrag van 2,8 miljard gulden nodig. De bonden, die dat we gens de kosten 'onmogelijk en onnodig' noemden, konden hoog of laag springen, maar dat was het uitgangspunt. In de afgelopen dagen heeft het AVBB ook dat principe verlaten. Het principe-akkoord stelt slechts dat de CAO-partijen in 1999 zul len bekijken hoe het saldo van de financiering van de overgangsre geling (naar schatting ruim 1 miljard gulden) kan worden gebruikt. Mogelijk besluiten werkgevers en bonden dat geld in het VUT- fonds te storten bij wijze van gedeeltelijke voorfinanciering. Een volledige voorfinanciering is daarmee echter niet mogelijk. Alle re den dus voor de 'grondige evaluatie' van de CAO-onderhandelin- gen die het AVBB gisteren aankondigde. Op het eerste oog lijkt het al bij al dat de bouwbonden van FNV en CNV en de vakvereniging Het Zwarte Corps het pleit in hun voordeel hebben beslecht. De bondsraden (de 'parlementen' van de bonden) hadden echter duidelijke grenzen gesteld aan hun CAO-onderhandelaars. Als het niet lukt harde, controleerbare werkgelegenheidsafspraken te maken, zo besloten zij eind vorig jaar, dan zou de hele onderhandelingsruimte (geschat op 3,5 pro cent) opgeëist moeten worden voor een loonsverhoging. Van nieuwe werkgelegenheidsafspraken is nauwelijks sprake. En ook de loonsverhoging (twee maal prijscompensatie en 0,5 procent extra in 1996) is aanmerkelijk lager dan de bondsraden voor ogen stond. Desondanks zei voorzitter R. de Vries van de Bouw- en Houtbond FNV gisteren op weinig tegenstand te rekenen. Tussentijds hebben de onderhandelaars de mogelijkheid gekre gen in te stemmen met een reële loonsverhoging, dus afgezien van de prijscompensatie, van 1 procent. Het is de vraag hoe de achter ban reageert op een salarisverbetering van de helft daarvan, terwijl zij ook al een sterk afgeslankte VUT-regeling en het inleveren van roostervrije dagen moeten accepteren. Halverwege dit jaar be spreekt De Vries' bondsraad het CAO-seizoen. De voorzitter ver wacht niet dat zijn achterban behoefte zal hebben het bouw-ak- koord 'dan nog' af te wijzen. Verder heeft de realisering van een nieuwe VUT-regeling de bon den het nodige gekost. Hoewel minister Melkert zal worden ver zocht het uitzendverbod in de bouw nog twee jaar te tolereren, komt er een proef met uitzendarbeid. Ook met het door de bonden verwenste 'jaarmodel' zal worden geëxperimenteerd. Dat betekent dat werknemers langer moeten werken in drukke, en korter in rus tige perioden. Het voordeel is dat zij wel het hele jaar in dienst van hun werkgever blijven en niet om de haverklap in de WVV belan den. Overwerk wordt in een jaarmodel echter niet extra beloond. Maar het is waar: de bonden hebben het gros van de 'verslechte- ringsvoorstellen' van het AVBB kunnen tegenhouden. De zaterdag wordt geen normale werkdag en overwerktoeslagen worden niet af geschaft (het overwerk wordt overigens evenmin teruggedrongen), de eindejaaruitkering voor WAO'ers blijft in stand, net als de in de CAO geregelde aanvulling op de WW. Misschien is dat de tragiek van de vakbeweging in deze jaren. Er moet veel worden ingeleverd op de eigen eisen om enorme verslechteringen tegen te houden. Aan verbetering van de arbeidsvoorwaarden komen bonden nau welijks toe. DEN HAAG DAVID JAN GODFROID WIM STEVENHAGEN Turken in Nederland overwegen oproep tot boycot Turken in Nederland, Duitsland en België overwegen bedrijven in Turkije op te roepen om Neder landse produkten te boycotten. Dat heeft voorzitter E. Ates van de Turks Islamitische Culturele Fe deratie zondag bekendgemaakt na een vergadering in Eindhoven. Bij de vergadering waren ook vertegenwoordigers van Turken uit Duitsland en België aanwezig. Het standpunt van de federatie is een reac tie op de oprichting van het Koerdische parlement in ballingschap, die vorige week in het Haagse Congresgebouw plaatshad. De Turken zien die bijeenkomst als een ver gadering van de terroristische Koerdische afscheidingsbeweging PKK. Volgens Ates was de vergadering van zon dag bedoeld om te voorkomen dat er emo tionele reacties kwamen vanuit de Turkse gemeenschap op de bijeenkomst van het parlement. „Wij voelen ons bestolen en ver kocht door Nederland", aldus Ates. Hij vreest dat er in Nederland terreuraanslagen gepleegd gaan worden door de PKK. „Zeker nu de grenzen opengaan is het makkelijker voor PKK-terroristen om vanuit Duitsland naar Nederland te komen." Zondag is in Eindhoven afgesproken dat Turkse organisaties uit Nederland, Duits land en België meer gaan samenwerken. „De Turkse gemeenschap dreigt onder te sneeuwen", zegt Ates, die dat hoopt te voorkomen met meer internationale sa menwerking tussen Turken in Europa. De Turks Islamitische Culturele Federatie heeft ook besloten bij de eerstvolgende ver kiezingen in Nederland een stemadvies te zullen geven. „We moeten weten wie onze vrienden zijn en wie niet", aldus Ates. In een reactie heeft het CDA gezegd dat Ne derland alles op alles moet zetten om de Turks-Nederlandse betrekkingen weer op normaal niveau te brengen. CDA-buiten- landspecialist Jaap de Hoop Scheffer over weegt volgende week een Kamerdebat aan te vragen over de houding van Nederland bij de oprichting van het Koerdisch parle ment in ballingschap. Hij zet vraagtekens bij de toestemming van ons land. „De enige reden om het te verbie den zou de openbare orde zijn geweest. De burgemeester van Den Haag, de Binnen landse Veiligheidsdienst en minister Dijk stal zagen geen gevaar. Ik denk dan: mis schien niet op dat moment, maar er had ook gekeken moeten worden naar de wat langere termijn". De Hoop Scheffer vindt dat het kabinet snel in overleg moet treden met de Turkse rege ring over een normalisering van de betrek kingen. Turkije riep Den Haag in een kriti sche verklaring van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken op de 'internationale verplichtingen te respecte ren'. Minister-president Kok heeft verklaard zich niets van de Turkse druk te zullen aan trekken. 'Ankara' stelt dat het Koerdische parlement wordt gedomineerd door de PKK. Volgens De Hoop Scheffer had lering getrokken kunnen worden uit de landen om ons heen, waar rond de PKK het geweld regelmatig oplaait. „Ik zit niet te wachten op PKK-acti- viteitenhier". Europa-deskundige Rozemond van het In stituut voor internationale betrekking Clin- gendael'denkt dat de Nederlandse regering wellicht een 'gevaarlijk precedent' heeft ge schapen met het toestaan van de oprich ting. Rozemond zette zondag voor de AVRO-ra dio vraagtekens bij de stelling van het kabi net dat het krachtens de Nederlandse Grondwet een vergadering als die van de Koerden niet kan verbieden. Hij wijst erop dat er allerlei andere buitenlandse groepe ringen in ons land zijn die ook op een der gelijk idee zouden kunnen komen. De Eu ropa-deskundige weet zo net nog niet of het kabinet dezelfde opstelling zou ldezen wan neer bij voorbeeld Corsicanen een soortge lijk parlement zouden uitroepen. Na een periode van betrekkelijke rust wer den in Duitsland dit weekeinde weer aan slagen gepleegd op Turkse instellingen. De aanslagen worden toegeschreven aan de in Duitsland verboden PKK. In Backnang, bij Stuttgart, werd in de nacht van zondag op maandag het gebouw van een Turkse sport club volledig in de as gelegd. In Lud- wigsburg is in dezelfde nacht een Molotov cocktail bij een Turks gemeenschapshuis naar binnen gegooid. Het projectiel kwam niet tot ontbranding. In Turkije bleef het dit weekeinde stil rond de politieke rel tussen Nederland en Tur kije. Premier Ciller vloog naar Amerika en zal morgen president Clinton hoogstper soonlijk inlichten over haar plannen. Niet alleen de militaire operatie tegen de PKK in Noord-Irak zal aan bod komen gefluis terd wordt dat de troepen zich half mei zul len terugtrekken, maar gisteren gingen de offensieven nog onverminderd voort maar ook de democratisering van de wetge ving. Dat is voor Europa een eis om Turkije toe te laten tot de douane-unie die in 1996 opgericht wordt. Het Westen heeft laten blijken genoeg te hebben van mooie praatjes en nu ook wel eens daden te willen zien., Dat geldt ook voor de Turkse intelligentsia. Gisteren stap ten opnieuw zo'n zestig Turkse en Koerdi sche schrijvers, zangers en kunstenaars naar de openbare aanklager van het Staats- veiligheidshof in Istanbul. Deze politieke rechtbank heeft een onder zoek ingesteld naar de 1080 intellectuelen die vorige maand een boekje publiceerden met teksten waarvoor hun collega's op dit moment gevangen zitten of berecht wor den. Door de herdruk hebben de 1080 zich schuldig gemaakt aan dezelfde overtreding, want volgens de anti-terreurwet is een uit gever net zo verantwoordelijk voor de in houd als de schrijver. Deze 'terroristen' hebben zichzelf aangegeven en riskeren een gevangenisstraf van vijf tot acht jaar. Eenderde van de Fransen weet nog steeds niet op wie te stemmen Het leken de saaiste verkiezin gen te worden sinds de Tweede Wereldoorlog, met de saaiste kandidaat-premier, die 70 pro cent van de Fransen overigens zonder enthousiasme drie maanden geleden al zag aantre den als president-boekhouder. Uiteindelijk is dat in een paar weken tijd ontaard in een ge vecht op leven en dood tussen premier Edouard Balladur en zijn partijleider, burgemeester Jacques Chirac van Parijs, die hem in 1993 het premierschap liet na een overwinning bij de parlementsverkiezingen. „Ik ben niet in voor het presi dentschap", zei Balladur toen ter geruststelling van Chirac. Die was dat wèl, maar gaf er de voorkeur aan zich een nieuwe 'maagdelijkheid' aan te meten. Het is een in Frankrijk gebruike lijk parcours voor ambitieuze, maar inmiddels door de praktijk beschadigde politici om vóór de grote sprong een 'tocht door de woestijn' te ondernemen. In die periode van bezinning laten zij zich nauwelijks zien. Daaruit rolt ook veelal een boekwerk met futuristisch-filosofische overpeinzingen over de maat schappij, die de aanzet vormen vooreen presidentsprogramma. Chirac heeft die weg gevolgd. Balladur heeft geen woord ge houden. Hij heeft zich tóch aan gediend voor het president schap tegen de 'vriend die hij al dertig jaar kent'. Sindsdien is hun gaullistische partij RPR ge spleten en zijn alle middelen geoorloofd om elkaar een oor aan te naaien. „Dit is de smerig ste campagne die ik ooit heb meegemaakt", heeft minister Pasqua van binnenlandse zaken gezegd. Hij is inmiddels overge lopen van het kamp-Chirac Van links naar rechts: Edouard Balladur, Lionel Jospin en Jacques Chirac. naar dat van Balladur en ligt sindsdien ook onder het sper vuur van zijn ex-vrienden. Een paar dagen voor de eerste ronde zijn de rollen omge draaid. De joviale Chirac leidt het peloton en speelt alles op alles, en ook op de man. Zijn campagneleiders hebben niet veel moeite gehad Balladur te drukken in het harnas van de tè keurige, tè rijke, wat kleinbur gerlijke man zonder ideeën die verre staat van de gemiddelde Fransman wiens dagelijkse pro blemen hij amper kan bevatten. Sinds een paar weken begeeft Balladur zich echt onder de mensen, doet zijn best om on gedwongen over te komen en schijnt daar zelfs plezier in te krijgen. Maar Chiracs voor sprong lijkt intussen te groot. Balladur zal alle zeilen bij moe de. De grote klap voor Balladur was de belofte van Chirac tot een al gemene salarisver hoging met onge veer een kwart. „De magogie", riep Bal ladur die al een jaar beweert dat de eco nomie aantrekt, Frankrijk iets aan den lijve heeft on dervonden. „Daar i: geen geld voor." Hij smeekte Chirac bijna om van de sa larissen geen verkiezingspunt te malden. De dolksteek kwam uit een onverwachte hoek. Voorzit ter Gandois van de werkgevers- FOTO REUTER CHARLES PLATIAU organisatie CNPF noemde het 'je reinste provocatie van werk gevers' om werknemers salaris verhoging te weigeren als hun bedrijven winst maken. Sindsdien is het hek van de dam. De kingen zijn aan de orde van de dag; bij de posterijen, de luchtvaartmaat schappijen, het openbaar vervoer, het onderwijs, de medische sector, de energiemaatschap pijen, de auto-indu strie. Zelfs de be jaarden hebben tot tweemaal toe met tienduizen den gedemonstreerd tegen hun afnemende koopkracht. Bal ladur probeert bij te draaien, maar is weinig geloofwaardi Hij draait als premier op v alles dat de regeerperiode v de afgelopen jaren niet is ge lukt. De socialistische kandidaat pin heeft soortgelijke proble men. Op hem drukt het sten van veertien jaar Mitterrand een periode die de Fransen ervaren als een onmiskenba succes. In 1981 al stond in ft terrands programma arbeid tijdverkorting tot 35 uur alsi middel om te werkloosheid te pakken. Daar is nooit iets gekomen, en de werklooshe sindsdien meer dan verdub beld. De nieuwe poging van pin leidt dan ook tot schoud ophalen, temeer omdat zijn voorganger als potentiële pr dentskandidaat, oud-voorzii Delors van de Europese Con missie, er openlijk vraagteke bij heeft gezet. Delors liet he december afweten, tot grooi verdriet van links Frankrijk. Eenzelfde onverschilligheid Jospins belofte dat er binnei twee jaar geen daklozen mei zijn in Frankrijk. Hoe hij dal bereiken vertelt hij er niet bi Bovendien is het inmiddels I na zomer, en kan Jospin het probleem over de verkiezing heentillen. Meer dan eender van de Fransen weet nog ste niet op wie te stemmen. Velt geven hun voorkeur aa 'kleine kandidaat' in de eerst ronde. Het is gebruikelijk da Fransen dan 'met hun hart' stemmen, overhellen n drijving maar zo wèl ee dens duidelijk maken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2