Dans rond drie miljard dijkengeld J? Binnenland jPAG 18 APRIL 1995 De dans rond het dijkengeld is begonnen. FOTO CPD 'Maar er komt geen cent extra op de markt' Mannetje aan mannetje stonden ze op de dijk in Ochten tijdens de waters noodramp. Dagenlang sleepten ze zandzakken aan om het dreigende hoogwater te stoppen. Nu mogen ze als eersten aan de slag met een stuk van anderhalve kilometer rivierdijk in het wereldberoemde dorp waar volgende week minister Jorritsma de schop in de grond steekt. Adjunct-directeur J. Roele van het aannemersbedrijf Midden-Betuwe in Opheusden vindt het eigenlijk niet meer dan logisch dat zijn bedrijf de klus van drieëneen half miljoen gulden mag klaren. „We waren er op de heikele mo menten en daarom zijn we er nu weer. Het Polderdistrict Betuwe heeft direct na het hoge water onze visie gevraagd en een onderhandse aanbesteding ge daan. De afgelopen jaren hebben we al tachtig kilometer rivierdijk gemaakt. We hebben de nodige ervaring." Het water stond het aannemersbe drijf, dat 120 mensen aan het werk heeft, al eerder tot aan de lippen. Het bedrijf investeerde in de jaren '80 fors in de aanschaf van machines voor de aanleg en verbetering van dijken in de verwachting dat de overheid eindelijk aan de slag zou gaan met de rotte dijk vakken. Alle neuzen gingen richting dijk. Maar de opdrachten van het rijk bleven uit. Politiek viel geen succes te halen met zand en klei en het geld werd aan andere zaken uitgegeven. „Ik mag het niet zeggen, voor veel mensen was het een ramp, maar wij zijn heel erg blij dat er nu werk los komt." Versneld „Juttersmentaliteit", meent H. Dorr, di recteur van het Opijnse bedrijf Bitumen dat asfalt in dijken stopt. „Ze roepen al lemaal 'hoera het schip is gestrand en nu kunnen we eraan verdienen'. Maar die drie miljard is geen drie miljard. Het geld zou toch uitgegeven 'worden, al leen wordt het nu versneld. Het is leuk voor vandaag en morgen, maar over vijf jaar krijgen we een dip. Bovendien komt iedereen als vliegen op de stroop af en krijgt de reguliere dijkenbouwer zwaardere concurrentie. Ik geloof ook absoluut niet in prijsopdrijving. In de dijkenbouw kampten we toch altijd al met lage prijzen." Volgens Dorr bestaat in de aannemerswereld de angst dat veel geld dat nu op de dijk wordt ge gooid, zal worden weggehaald bij ande re rijksbudgetten zoals de vaarwegen waar de aannemerij ook haar boterham verdient. „Er komt geen cent extra op de markt", zegt ook plaastvervangend di recteur van de Vereniging van Water bouwers in Bagger-, Kust-, en Oever- werken (VBKO), Van Berkel. „Het zijn allemaal projecten die op de planning stonden, eigenlijk vaak al klaar hadden moeten zijn en nu naar voren, worden geschoven." Onder de Deltawet Grote Rivieren moet binnen nu en het jaar 2000 148 ki lometer dijk worden versterkt, verhoogd of vernieuwd. Van Kampen tot Borgha ren en van Gorinchem tot Lent. Een miljardenklus. De rampzalige waters nood leek een zalige ramp te worden voor de dijkenbouwer. De koersen van de aandelen van aannemers als Ballast Nedam, Boskalis en Volker Stevin scho ten twee maanden geleden de lucht in. De beursgenoteerde dijkenbouwers konden de motor alvast warm laten lo pen om de zak met geld bij de Water schappen op te halen, zo was de ver wachting. Het gejuich is geluwd, de aandelen weer terug op koers en bij Boskalis relativeren ze het economisch belang en wachten ze rustig af op wat komen gaat, zegt E. van Oosten vanuit zijn kantoor in Papendrecht. „De aan bestedingsprocedures zijn nog niet dui delijk. We hebben genoegzaam bekend gemaakt dat onze specialiteit dijken- bouwen is." Nederland telt zo'n 40.000 aanne mers, maar naar verwachting kunnen slechts enkelen rekenen op volle vracht wagens zand en klei richting rivierdijk. „Er wordt wel beweerd dat we vijftien miljoen dijkenbouwers hebben, maar ik denk dat er uiteindelijk dertig tot veer tig bedrijven zijn die de klus aan kun nen", zegt Van Berkel van de VBKO. Een aantal kleinere aannemers zal vol gens hem de handen ineen slaan om met consortiums toch kans te maken op enkele opdrachten. Opdrachtgevers „Er is inderdaad maar een beperkte groep aannemers die door de selectie criteria heenkomt. Ze zullen ervaring moeten hebben met dergelijke projec ten", aldus dijkgraaf H. Kok van het pol derdistrict Groot Maas en Waal dat in korte tijd 41 kilometer dijk moet aan pakken. Het zijn de dijkgraven die uit eindelijk de opdrachten voor de dijkver- betering geven. De aannemers kennen inmiddels hun telefoonnummers uit het hoofd. „We krijgen veel aannemers aan de lijn die vertellen dqt ze een uit stekend bedrijf zijn, die hun naam nog eens van het stof willen ontdoen." 'Klei ne' projecten - tot 11,5 miljoen gulden - mogen de waterschappen in eigen land gunnen. Een groot deel van de klussen zal meer gaan kosten dan de 11,5 mil joen en moet Europees worden aanbe- Nederland investeert voor drie miljard in dijken en de aannemers vergapen zich aan het gouden kalf. Maar: niks kisten champagne die in zwaar beladen Merce- dessen worden voorgereden bij de dijkgraaf. Geen mooi flesje ouzo van de Griekse aannemer die zijn dijkenkennis wil omzetten in klinkende munt. De tijd dat aannemers via die weg aan een opdracht kwamen, is voorbij. „Mis schien een etentje met kerst als de klus is geklaard." steed. Dat kan openbaar worden ge daan waarbij elke aannemer mag in schrijven, de procedure duurt dan min stens 52 dagen. Ook kan een water schap een aantal dijkenbouwers uitno digen om een offerte te maken, dan kost bijna tachtig dagen. Als de dijk graaf 'dringende redenen' kan aanvoe ren om het allemaal sneller te laten ver lopen, kan met de Deltawet in de hand de termijn worden verkort tot 25 dagen. Als een aannemer naar zijn gevoel ten onrechte buiten de boot valt kan het bedrijf een procedure aanspannen bij de nationale rechter of bij de Europese commissie in Brussel. Over de grens wordt reikhalzend uitgekeken naar de advertenties in het publikatieblad van de EG. Een Griekse aannemer heeft al aan de lijn gehangen en ook vanuit Bel gië, Duitsland en Schotland is belang stelling getoond voor de Nederlandse dijken. Kok denkt niet dat er buiten landse aannemers op de dijk komen te staan. „Dijkenbouw is iets typisch Ne derlands, een rivierdijk is werk maken op weinig beschikbare grond met oog voor detail. Dat vraagt een bepaald ge voel voor de omgeving, bovendien zit ten er logistieke problemen vast aan buitenlandse aanbesteding. Uitvindingen De Unie van waterschappen in Den Haag wordt plat gebeld door binnen- en buitenlandse aannemers die een stuk van de koek willen. „Er zijn er veel wakker geworden. Ze zien allemaal een heel grote hap werk. Ook veel kleine aannemers kloppen aan, maar hebben er vaak toch niet de machines voor. De mogelijkheid bestaat dat er uiteindelijk heel weining bedrijven van zullen profi teren", geeft Van Bijnen van de Unie toe. „In theorie kan zelfs alles naar één bedrijf gaan." Naast de aannemers wordt de Unie overspoeld met uitvin dingen van Willy Wortels. Volgens Van Bijnen zit er nog steeds niet een echt bruikbare vinding bij. „We hebben nog niks unieks gezien, maar we waarderen het wel hoor. Zand, klei en soms grind blijft de hoofdmoot, andere oplossingen zijn vaak veel te duur. Nederlanders zullen er ook niet blij mee zijn als door de nieuwe methoden de belasting met 300 procent omhoog gaat." Naast veel aannemers en uitvinders staan ook diverse adviesbureaus inmid dels weer met beide benen op de grond. Aan hun kant en klare aanbiedingen voor projectmanagement hadden de waterschappen geen behoefte. Bij de Heidemij zeggen ze wel dege lijk veel uitgekiende ontwerpen in de dijken te verwerken. Het ingenieursbu reau heeft zeventig procent van de dij ken die onder de noodwet vallen bin nen gesleept en in de diverse regio's projectbureaus opgezet. Uit alle hoeken en gaten van Nederland zijn de afgelo pen maanden de ingenieurs geplukt om 100 kilometer dijk te ontwerpen. Een verviervoudiging van het normale werk. „Wij maken de nieuwe dijk van het be gin tot het einde. We ontwerpen, teke nen, rapporteren aan de Waterschap pen, doen aan grondverwerving en di rectievoering", zegt coördinator W. de Haan in Deventer. „Alle dijkvakken worden zo ontworpen dat er zoge noemde Boertien-elementen (de mo dernste technieken, red.) inzitten. We hebben alles op een rijtje en kunnen damwandconstructies, kistdammen en waar zinvol plastic gebruiken." Niks recht toe recht aan dijken. Aan de basis van elke dijk ligt volgens de Haan een integrale visie die rekening houdt met het landschap, de natuur en de cultuur. „De vormgeving is heel belangrijk. We bouwen geen rechte, brede en grote dij ken. Dat kan ook niet want alhoewel het snel gaat onder de noodwet praten ge meenten, provincies en belangengroe peringen mee. Iedereen mag zijn zegje doen." De Haan zou graag zien dat een aantal projecten via de onderhandse aanbesteding gaat plaats vinden. „Dan kan een aannemer binnen een week aan het werk en dat scheelt weer veel tijd, maar de overheid lijkt daar niet mee in te stemmen." In vriendjespoli tiek en omkoperij gelooft De Haan niet. „De waterschappen kennen veel aanne mers. Het is niet zo dat een waterschap zomaar kan gunnen. Het gaat om de beste prijs voor de beste kwaliteit en er is veel controle. Aannemers krijgen geen werk voor een paar flesjes mooie wijn." De VBKO kent wel de verhalen, maar hecht er eveneens weinig geloof aan. Van Berkel: „De kisten wijn en cham pagne worden niet verstrekt. Natuurlijk wordt er gebruik gemaakt van de goede contacten met Waterschappen die zijn gegroeid doordat aannemers uit de re gio al jarenlang op zondagavond een gaatje in'de dijk stoppen. Maar zelfs kerstcadeaus zijn voor hen nauwelijks meer interessant sinds ze niet meer af trekbaar zijn voor de belastingen." Ook directeur Dorr van Bitumarin die hoopt na de bouwvak aan de slag te kunnen op een dijkvak bij Gorinchem gelooft in de onkreukbaarheid van de collega's. „Er wordt globbyd bij het le ven en vroeger werden er wel eens deals gemaakt tussen aannemers, maar met het aanbestedingsregime van de water schap en het prijsniveau van de dijkver zwaring blijft er weinig ruimte over voor spelletjes." Dorr denkt dat de lobby niet veel verder gaat dan 'de ballpoint en de videoband op de deurmat'. „Een krant wordt ook wel eens de eerste weken gratis aangeboden. Dat niveau ontstijgt het hier niet. Er is ook een grote sociale controle. Iedereen kent iedereen en loopt bij elkaar binnen, je kunt je geen misstap veroorloven." En als iemand al zou willen, vindt ie de deur bij de dijk graaf op slot. „Ze hadden de laatste drie maanden nog geen tijd om met je te gaan lunchen." J. de Vries uit Geulle is achterdochti ger. „Als een dijkenbouwer een werk laat lopen, zul je nooit van hem horen wat-ie daarvoor vangt." Onlangs kwam hij in de publiciteit met een 'spectacu lair' plan om plastic in de dijken aan te brengen. Volgens De Vries die vooral bekend is in de off-shore, zijn de belan gen voor aannemers echter niet groot genoeg om via geheime Zwitserse bankrekeningen opdrachten binnen te slepen. „Hooguit zal er na afloop van een werk een duur diner worden gege ven of een kistje wijn worden bezorgd. Achteraf kun je je waardering laten zien." 'Wespennest' De Vries stuitte op zijn rondgang langs waterschappen en aannemers op een „heel conservatief wereldje waar ze door de druk van de tijd gewoon hun gang kunnen gaan als 700 jaar geleden. Met zand en klei en klaar is Kees. Je komt in een wespennest terecht waar ik niet immuun voor ben en ik heb geen zin om daar gezwollen uit te komen. Het is ouwe jongens krentenbrood. Zo gaat dat in de aannemerswereld. Er is veel lobbywerk en voor vernieuwing zijn ze niet in. Het is achterlijk dat we in de twintigste eeuw zitten en ze ook hier in Limburg langs de Maas gewoon een dijkje bouwen en niks uitgekiend ont werpen." De Vries klopte met zijn plas tic dijken ook aan bij de dijkengigant Van Oort ACZ in Gorinchem. Van Oort had er eerst wel oren naar, maar vond de plannen uiteindelijk te duur, Dijkgraaf Kok moet een beetje lachen om de stereotiepen die hij nu al maan den voor de kiezen krijgt. Het beeld is achterhaald dat waterschappen nog steeds uit oubollige port drinkende he ren bestaan die op hoge stoelen de toe stand van de wereld doornemen, meent hij. „Wij zitten op een industrieterrein in een modern gebouw met computers, we draaien op volle snelheid en zijn slagvaardig. Waterschappen zijn doe ners. We pakken een klus op en het wordt geregeld en als het fout dreigt te gaan door de hoge snelheid, staan er drie instanties om ons heen: de provin cie, het rijk en de belangengroeperin gen. Twintig jaar geleden hadden we een conservatieve werkstijl, maar u rijdt toch ook niet in dezelfde auto als toen?" En zo gaat het volgens Kok ook met de dijkverbeteringen. De dijkgraaf kan woest worden als de 'zeewering' uit de jaren '70 bij Brakel op tafel komt. „Zo had het niet gemoeten, maar dat is 25 jaar geleden. Dat is cultuurhistorie. Bij dijkverbetering nu gaat niks recht-toe- recht-aan. Het idee dat elke bocht eruit gaat is volstrekt irreëel. Er wordt waar nodig uitgekiend ontworpen volgens de plannen van Boertien. De moderne technieken worden volwaardig meege nomen' of het nou plastic- of betoniet- schermen zijn. Maar je maakt wel een maatschappelijke weging. De kosten, het milieueffect, het bewonersbelang en het onderhoud tellen allemaal mee. Na Ochten wordt op acht mei een volgende aannemer gelukkig, gemaakt. Dan vindt de aanbesteding plaats voor het twaalf kilometer lange dijkvak tus sen Opijnen en Tiel. De boze aannemer die deze week tijdens een hoorzitting in Geldermalsen afgaf op de 'onveilige en te natuurvriendelijke' oplossingen die het waterschap de Tiel en Culembor- gerwaarde in elkaar heeft getimmerd, zal wel niet tot een van de uitverko renen behoren....

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27