Gianetti vindt mysterieuze krachten 'Geboren verliezer' wint eindelijk Tergeer betaalt de ol in Teleflextoer iDM benut één strafbal Sport Agassi uit zijn doen Eerste zege Nederland —fyi IINSDAG 18 APRIL 1995 n-J5d Paul Sanders wint florettoernooi Lira." BirminghamFloretschermer Paul Sanders heeft in het paas- aflo weekeinde voor de tweede keer in zijn loopbaan het internatio nale toernooi van Birmingham gewonnen. Herder deed hij dat in 1993. De 27-jarige Amsterdammer, lid van Zaal Hazes, versloeg in de finale de Australiër McMahon, na achter te hebben ge staan, met 15-11. ias vegas Mike Tyson op 25 maart vrijgelaten Pj minder dan zes vierkante meter is nu wat ruimer behuisd. De oud-wereldkampioen zwaargewicht heeft in de omgeving Las Vegas een huis met een oppervlakte van 990 m2 gekocht voor een bedrag van 4,73 miljoen gulden. Het optrekje, gebouwd 1 als een Frans kasteeltje, telt zeven kamers, een wijnkelder, 8 tennisbaan en een zwembad. 1 V" Tyson koopt huis van 4,7 miljoen Sofia wil Winterspelen in 2006 Sofia Sofia wil zich kandidaat stellen voor de organisatie Olympische Winterspelen in 2006. Ivan Slavkov, de1 van het Bulgaars Olympisch Comité, heeft dat bekendgemaakt hoewel zijn land financieel op de rand van de afgrond staat. Het 55-jarige IOC-lid mag trouwens Bulgarije niet uit omdat er tegen hem een gerechtelijk onderzoek loopt wegens verboden wapen bezit en verduistering. Etappewinst voor Jelle Nijdam zaragoza Jelle Nijdam heeft zondag de laatste etappe van de Ronde van Aragon gewonnen. De wielerprof uit de TVM-ploeg van Cees Priem ontsnapte in de laatste kilometers van de vijfde n Barbastro naar Zaragoza uit het peloton en bleef de Rus Saitov, de Italiaan Baffi en zijn ploeggenoot Jeroen Blijlevens twee seconden voor. De Spanjaard Fernando Escartin schreef de eindzege op zijn naam. In het klassement had hij 41 seconden voorsprong op zijn landgenoot Aitor Garmendia. Nijdam was in de eindrangschikking de beste Nederlander. Hij eindigde als 22e. Reardon stopt als tennistrainer district iiden Jackie Reardon legt haar functie bij het tennisdistric't Lei den per 1 september neer. De tennislerares kan de werkzaamhe- oor geselecteerde jeugdtennissers niet langer combineren met de taken binnen haar eigen tennischool en reisorganisatie. Ymco van Gorcum volgt Reardon op. De Katwijker is momenteel Sport technisch Kadermedewerker van het disctrict. Winnaars op herhaling in Boston boston Cosmas Ndeti en Uta Pippig, de winnaars van de mara thon van Boston in 1994, gingen maandag in de Amerikaanse stad op herhaling. In de 99e editie van de oudste marathon ter wereld waren de omstandigheden maandag op Patriots Day op nieuw ideaal: een mild voorjaarszonnetje en een temperatuur van rond de tien graden. Het ontbreken van een rugwind ver taalde zich onmiddellijk in de tijden van de winnaars. Ndeti pas seerde de finish in het centrum van Boston na 2.09.21, Pippig fi nishte na 2.25.12. Beiden kwamen met forse voorsprong op de naaste concurrent door de finish. Voor de Kenyaan was het zelfs de derde overwinning op rij. hundel marc v ieler-medewerker al Vergeer is er niet in ge- aagd zijn toptien-notering in Teleflextoer te handhaven. A-amateur uit Warmond ond na de derde dag achtste, lar kwam afgelopen zaterdag kort in de zware Ardennen- appe van Valkenburg naar het elgische Hervé. Vergeef kwam 175 kilometer op vijfentwin- minuten als 59ste over de jet en kelderde daardoor naar 46ste positie in het algemeen assement. „We moesten de- ilfde klimmetjes. maken als de )fs in Luik-Bastenaken-Luik. ben lange tijd met zestien iners weggeweest. We heb- n maximaal twee minuten lorsprong gehad, maar wer- i 100 kilometer koers te- iggepakt. Daarna heb ik ge- robeerd om zo ver mogelijk i het peloton te eindi- in", aldus Vergeer. De sterke vijftiende en acht ende plaats in respectievelijk ochtend- en avondetappe zondag leverden de rijder de Europolis-formatie geen ijging in het klassement op. Gisteren maakte Vergeer re- ilmatig deel uit van vlucht- oepen, maar de renner moest >1 betalen voor zijn inspannin- in. Na 165 kilometer kwam hij Schijndel met maagklachten i 59-ste over da streep. Door at meerdere renners uitstapten een nog grotere terugval in- tsseerden, eindigde Vergeer s 35ste in het eindklassement. tonde van Waddinxveen de finale van de 80 kilometer RQNINGEN/CAGLIARI» series strafballen hebben uitse hockeyclubs in het paas- eekeinde de Europese bekers bekerwinnaars opgeleverd, van de slachtoffers was het aagse HDM. De Nederlanders ïrloren in Cagliari de finale bij mannen door een stuk slech- met de strafballen om te aan dan de Duitse tegenstan- ers van Harvestehuder uit amburg: 0-0, 4-1 na strafbal- n. HDM was in de poule onge- gebleven. Op het zwakke ïlijkspel tegen het Poolse bcztowiec volgden overwin ingen tegen het plaatselijke msicora (2-0) en het Engelse eddington (3-0). In Groningen bleek Rüssels- heim bij de vrouwen veel even wichtiger in het nerveuze sluit stuk dan de Engelsen van Slough: 4-2. De finale was in 1-1 geëindigd. Rüsselsheim volgde Leverkusen op. De Nederlandse vertegenwoordiger Groningen eindigde als derde door de Ierse speelsters van Muckross met 1- 0 te verslaan. In de poule was de thuisclub als tweede geëindigd achter Slough. Het onderlinge duel was in 1-1 geëindigd. Gro ningen verspeelde zaterdag weer een punt aan het Russi sche Tekstilsjik. De toernooien om de Europe se bekers voor landskampioe nen vinden met Pinksteren (2 tot en met 5 juni) plaats. rob onderwater. 0 Zwitser als b-acteur tussen de sterren ansfred segaar Aan de vooravond van het Italiaanse wielerseizoen deel den publiciteitsmedewerkers van de Polti-ploeg in het centrum van Milaan presentatiegidsen uit. Wie hen vroeg om aanvullende informatie over de wielrenners die in de sponsormap waren geportretteerd, ontmoette onweten de blikken. Vorig jaar nog zaten Bugno en Abdoesjaparov in de ploeg. Hun doopceel wisten de pr-functionarissen moeiteloos te lichten. Maar wat viel er na het vertrek van deze toppers nog te vertellen? zodanig opgevat. Hij dacht dat het bij die uitschieter zou blij ven. Per slot van rekening had hij de laatste jaren heel weinig laten zien. Dat hij méé was toen Bugno en Armstrong in de aanloop naar de Cöte du Rosier, zeventig kilometer voor het einde, de al vroeg op hol geslagen Jalabert in de kladden grepen, dat was al heel wat. Datzelfde gold overi gens voor Eddy Bouwmans, wiens aspiraties sneuvelden op de La Redoute. Hij eindigde als zeventiende, Maarten den Bak ker werd nog knap tiende. In tegenstelling tot Bouw mans bleef Gianetti er op de lastigste van de Ardennen-heu vels wél bij en dat schonk hem moed. Maar met Bugno, de Wreker, 'Supèr Jalabert', de later aangeschoven Mercatone-tan- dem en Armstrong aan zijn zij de zou hij kansloos zijn. Kleintjes kunnen aan het slot van belangrijke wedstrijden plotseling heel groot worden als de ene favoriet weigert voor de ander te werken. Bugno vreesde Jalabert. Terecht. En 'JaJa' was bang voor de Italiaan. Ook wel te begrijpen. Bugno plaatste bij het bin nenrijden van Luik twee keer een demarrage. Jalabert wilde toen nog wel achter hem aan. De man die patent leek te heb ben op klassieke overwinnin gen, kreeg de anderen mee. Gianetti sloot als laatste aan. Toen Bartoli op het geacciden teerde aankomstparcours in Ans probeerde weg te komen, loerde Jalabert naar Bugno. En Bugno keek naar Jalabert. De Fransman nam zijn verant woordelijkheid als klassiekerko- nig en haalde de Mercatone- man terug. De versnelling was gpd-verslaggver Wat overbleef in het vrijgevoch ten gezelschap van manager Gianluigi Stanga waren voorna melijk 'naamlozen' zoals de Ita lianen Mirco Crepaldi, Giovanni Lombardi, Oscar Pellicioli, Gianluca Pianegonda en de Ja panner Imanake? En wie was ei genlijk die Zwitser Mauro Gia netti? Mannen zonder een groot wielerverleden, moesten ze toe geven. Maar met toekomst, voorspelden ze. Een paar maanden later in de finale van Luik-Bastenaken- Luik, die voor de vierde keer aankomt in het armoedige Ans, vindt de laatstgenoemde uit het rijtje anonieme renners de mys terieuze krachten die zo lang voor hem verborgen zijn ge weest. Tegen het deprimerende decor van een voorstad in ver val, maakt Gianetti naam. Hij kan het zelf bijna niet geloven. Mauro Gianetti (31) schudt zijn hoofd en slaat de handen om zijn helm als hij op eerste paasdag de streep bereikt. Dat hij, die vroegere kantoorbedien de uit Lugano, de 81ste uitvoe ring van I,a Doyenne wint! On voorstelbaar. Wat had de Zwitser te zoeken in die kopgroep tussen de oud wereldkampioenen Lance Arm strong en Gianni Bugno, de on genaakbare Laurent Jalabert en het Italiaanse Mercatone- machtsblok, gevormd door Francesco Casagrande en Mi- chele Bartoli? Een bastaard tus sen de rashonden. Een b-acteur tussen dp sterren. Hij was verleden week woens dag vijfde geworden in de Waal se Pijl en dat was een indicatie, maar Gianetti had dat niet als Achterin de kopgroep van louter sterren bereidt Mauro Gianetti zijn 'coup' voor. Luik-Bastenaken-Luik werd een verrassende overwinning van de Zwitser. Van rechts naar links: Lance Armstrong, Mauro Gianetti, Mi- chele Bartoli, Laurent Jalabert, Gianni Bugno en Francessco Casagrande. foto reuter Casagrande en Armstrong te veel. Gianetti bleef bij. Nu was het de beurt aan de Zwitser. Demarreren was het enige dat hem te doen stond. Want Jalabert zou Bugno toch niet niet nóg een keer op sleep touw nemen? En de oud-we reldkampioen zou toch zeker geen trek hebben de zegeko ning naar de meet te loodsen? Hij peurde de laatste krachten uit zijn lijf. Wat hij hoopte ge beurde. Gianetti won enkele minuten later 'L-B-L' met vijf tien seconden voorsprong op Bugno (2de), Bartoli (3de) en Jalabert (4de). De verliezers gaven nader hand voor de hand liggende verklaringen. Bugno: „Jalabert was de grote favoriet. Ik vond dat hij Gianetti maar moest gaan halen." En Jalabert zei: „Ik was de superfavoriet. Logisch dus dat iedereen van mij ver wachtte dat ik het werk zou doen. Ik was wel een beetje be ducht voor Bugno in de sprint. Normaal gesproken ben ik snel ler, maar na een rit van 260 kilo meter is hij iemand om vrees van te hebben", aldus de 26-ja- rige ONCE-renner, die in de eindsprint van het WK 1992 ver rassend door Bugno werd ver slagen. Zijn vroege vluchtpo ging op de Stockeu waardoor het aantal kanshebbers snel werd verminderd, noemde hij 'een spontane opwelling.' „Mis schien heb ik daarmee wel te veel krachten verspeeld." Gianetti, getrouwd, vader van een zoontje, vroeg zich enkele uren na de voor hem zenuwslo pende laatste minuten nog steeds af waar hij de kracht van daan had gehaald. „Ongeloof lijk! ik heb nooit gedacht hier te kunnen winnen. Ik reed weg, keek nog even om, maar mijn voorsprong werd alleen maar groter. Fantastisch." Gianetti werd in 1988 vijfde op het WK en won in '90 Mi- laan-Turijn. Zijn rol in het pro fessionele peloton leek daarmee uitgespeeld. Het seizoen '92 ging door maagproblemen ver loren. Hij maakte een jaar later deel uit van de muitende Festi- na-ploeg, die Indurain in de Gi ro opzichtig hand- en spandien sten verleende en massaal op straat werd gezet. Hij wilde stoppen, maar zijn vrouw Mo- rena en een paar goede vrien- den kregen hem weer op de fiets. Via Mapei, dat hem nau welijks opstelde, belandde hij bij Polti. Manager Stanga gaf hem een laatste kans. „En daar ben ik hem heel dankbaar voor", zei de intens gelukkige Gianetti. „Ik besefte dat het waarschijnlijk de laatste mogelijkheid zou zijn. Ze hebben me vertrouwen gege ven. Dat was precies wat ik no dig had. Ik had gedacht dat het wel zou blijven bij die vijfde plaats in de Waalse Pijl. Dat ik hier tussen deze toppers zou e, dat had ik nooit wacht." lange Ronde van Waddinxveen waren slechts twee regionale A- amateurs in staat om drie ren ners uit Litouwen enigszins te genstand te bieden: Robert Kar- remans (Sassenheim) en Swift- /Casba-lid Leon Rekelhof (Ter Aar). Zij legden na 51 ronden beslag op respectievelijk de vijf de en zesde eindnotering. Bij de B-amateurs won Hans van Eijk (Hillegom) de derde editie van de ronde. Streekgenoot André van Reek (Lisse) finishte als ze vende vlak voor Piet Kralt uit Rijnsburg (negende), zijn in Noordwijk woonachtige broer Dirk-Jan (tiende) en Sassenhei- mer Ronald van der Tang (elf de). Van de Reep Junior André van de ReeQ schreef gisteren de 29ste editie van de Ronde van Gerwen (Bra bant) op zijn naam. De renner uit Hillegom reed twee dagen eerder de Omloop van Borssele. In 's-Heerenhoek passeerde hij ondanks een lekke band als ne gende de eindstreep. Broer Ger- ben verscheen zaterdag in Bors sele eveneens aan de start. De nieuweling reed in winnende positie, maar ook hij hield zijn banden niet heel. De 18de note ring was het resultaat. Vincent van der Kooij uit Leiden pres teerde beter, hij eindigde als zesde in de sprint om de hoog ste podiumplaats. De nieuwe ling reed tevens de Ronde van Gerwen, waar hij als vijfde fi nishte. De Leidenaar trof de af gelopen dagen de omstandighe den waarvan hij houdt: koud en winderig weer. Tilburg Joan Autan aan stoot tijdens de Nederlandse kampioenschappen snooker voor dames en heren in Tilburg. Autan wist zich niet te plaatsen voor de finale. De 16-jarige Pascal van Westerop uit Warmond won met Barry de Haas uit Haarlem het koppeltoernooi bij de junioren. foto anp Beste Nederlander Tops 'zeer tevreden Jim Courier heeft de nieuwe nummer één van de wereld, An-1 dré Agassi, in de finale van het toernooi in Tokyo een gevoelige nederlaag bezorgd. Courier zet te zijn Amerikaanse landgenoot ruw opzij: 6-3 6-4 in een uur en een kwartier. Beide spelers hadden last van de winderige omstandigheden. Daardoor was het niveau van het treffen niet bijster hoog. „Wat ik liet zien, was niet best", zei Agassi. „Deels kwam dat omdat ik last had van mijn rug, deels door de wind en ook door het goede spel van Jim." Het allesbeslissende instru ment van de finale was de ser vice.- Courier, in 1992 al eens winnaar in Tokyo, reeg de pun ten met zijn eerste opslag aan een. Hij kwam tot een score van 78 procent tegen slechts 57 pro cent voor Agassi. Courier heeft nu de laatste zes wedstrijden van Agassi gewonnen. Nadat Courier in 1994 „droog" stond, greep hij dit jaar al drie toernooizeges (eerder Adelaide en Scottsdale). Muster Thomas Muster is op zijn favo riete gravel vrijwel niet te ver slaan. Zondag gaf de Oostenrij ker in de finale van het toernooi van Barcelona de toch lang niet slechte Zweed Magnus Larsson een lesje: 6-2 6-1 6-4. Hij volgde daarmee Richard Krajicek op, die na een bye jammerlijk faal de in de tweede ronde tegen de Spanjaard Carretero. Steffi Graf bereikte de mijl- paal van negentig toernooi- overwinningen in Houston. Daar had de Zweedse Asa Carls- son in de finale niets in te bren gen tegen de Duitse, die in nel iets meer dan een uur slechts twee games weggaf: 6-1 6-1. Graf bleef ook in haar achttien de partij dit seizoen zonder set- verlies. Siemerink Jan Siemerink heeft maandag bij het met bijna een half mil joen gulden gedoteerde tennis toernooi van Hongkong de tweede ronde bereikt. De Rijns burger, als zevende geplaatst in de Britse kroonkolonie, won in twee sets van de Australiër Wal) ly Masur: 6-4 6-4. Favoriet voor de eindzege is de Amerikaan Michael Chang. Jacco Elthing kan het winnen de spoor maar niet terugvinden. Nu verloor de Heerdenaar in de eerste ronde van het challenger- toernooi van Monte Carlo kans loos van de Hongaar Sandor Noszaly. Elthing was als eerste geplaatst Krajicek Richard Krajicek is twee plaat sen gezakt op de wereldrang lijst. De Hagenaar, die bij het toernooi in Barcelona snel werd uitgeschakeld, is nu vijftiende. In het geldklassement is Kraji cek nog derde met een winst som van 525.059 dollar. Alleen de Amerikanen André Agassi en Pete Sampras streken dit jaar meer op. Paul Haarhuis (11e) boert met 265.523 dollar tot dusver ook aardig. Voor Nick Skelton ging maan dag een nieuwe wereld open. De Brit maakt al ruim vijftien jaar deel uit van de elite der springruiters, maar won nooit belangrijke wedstrijden. Maan dag kroonde de Keizer van de bijrubrieken zich in de Scan- dinavium Arena tot winnaar van de wereldbeker. Het nieuwe gevoel beviel de ruiter uitste kend. Hij grijnsde breeduit en keek naar Lars Nieberg uit Duitsland, de nummer twee: „Ik weet precies hoe je je voelt, jon gen." Skelton sloofde zich met Dol lar Girl in de bijrubrieken niet overmatig uit, zodat hij zijn energie kon richten op de on derdelen van de wereldbeker. Het jachtspringen op vrijdag le verde de inwoner van Henley- in-Arden in Warwickshire de vijfde plaats op. Zaterdag sloot hij de eerste zware proef af op de zevende plaats. Met een ach terstand van drie punten op koploper Michael Whitaker be gon Skelton maandag aan het afsluitende onderdeel, dat ein digde in een thriller. Afval-race r zou volgens de insi ders komen uit het rijtje Whita ker (le), Sloothaak (3e), Lansink (4e), Ludger3eerbaum (6e). Al les liep echter anders. Beer- baum was de eerste die afviel: zijn wondermerrie Ratina Z gooide in de eerste omloop twee balken af. Lansink en Sloothaak bleven, ondanks een fout, kansrijk met hun paarden Easy Jumper en Weihaiwej. Mi chael Whitaker kon de druk niet aan. Two Step liep twaalf.straf- punten op. De verrassende kop loper na de eerste omloop heet te Lars Nieberg, de nummer twee: Nick Skelton. In de tweede omloop vielen Lansink en Sloothaak weg uit de top. Easy Jumper gooide drie balken af: „Hij heeft me in de steek gelaten, ik ben zwaar in hem teleurgesteld", zei de titel verdediger. Weihaiwej deed het nog slechter: een fout, een wei gering en een tijdstraf. Dollar Girl en Skelton hielden hun ze nuwen wel in bedwang en ble ven fouüoos. Op de televisie naast de inrijbaan keek Skelton naar de race van zijn enig over gebleven concurrent, die geen fout mocht maken. Op de een na laatste hindernis gooide For Pleasure de balk af. Skeltons hoofd kleurde nog roder dan gewoonlijk. Voor het eerst in zijn loopbaan had hij een grote prijs gewonnen. Beseffen deed- ie het amper. Tops De felicitaties van zijn collega's waren hartelijk. „We gunnen Nick de zege", aldus Jan Tops, die met de gedeelde zesde plaats beste Nederlander was. De Brabander won zaterdag de belangrijkste bijrubriek, de Gro te Prijs van Göteborg, en voegde daar maandag de gedeelde zege in het derde onderdeel van de wereldbekerrfnale aan toe. „Voor ik aan de finale begon was ik kanshebber, maar na de tegenvallende prestatie op het eerste onderdeel niet meer. Ik heb me echter goed hersteld. De laatste twee zware proeven heb ik gewonnen. Top Gun sprong fantastisch, ik ben zeer tevreden." BRATISLAVA «ANP Na drie nederlagen heeft het Nederlandse ijshockeyteam in het paasweekeinde de eerste ze ge geboekt. In het wereldkam pioenschap voor B-landen in Slowakije versloeg Oranje zon dag Japan met 4-3. Het was ook de eerste overwinning van Mason als zelfstandig bonds coach van Oranje. Na de verliespartijen tegen Polen (1-8), Letland (1-6) en Groot-Brittannië (2-3), was het hoog tijd voor een succesje. De nederlagen tegen de twee Oost- europese landen waren welis waar ingecalculeerd, maar het verlies tegen de Britten was een hard gelag. Tot drie minuten voor tijd leidde Oranje met 2-1. In de slotfase sloegen de vorig jaar uit de A-ploeg gedegradeer de Britten alsnog toe. Een dom per voor Mason, die zich na af loop hardop afvroeg of hij na da gelijkmaker van de eilandbewo ners niet had moeten vluchten Met alleen nog de duels tegen de mede-degradatiekandidaat Japan en Roemenië in het voor uitzicht, had Oranje zich zaterr dag in een slechte positie gema noeuvreerd. Het herstel volgde een dag later tegen Japan, zodat Nederland met vertrouwen de wedstrijd van dinsdag tegemoèl kan zien. Het nationale team treft dan Roemenië, dat met 8-2 van Japan verloor, en kan er vervolgens getuige van zijn hoe Groot-Brittannië en Japan el kaar de punten afhandig probe ren te maken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25