Zingen in je moerstaal is nog een hele klus onwillige modellen Honden zijn eestige treurigheid bij Theater Publiek ioe geeft geen champagne' Cultuur Kunst e DE COPIER IS OPNIEUW Reisopera brengt 'Aap-opera' KDAG 18 APRIL 1995 chef annemiek ruycrok. 071 -356471piv -chef jan rijsdam. 071 -356472 recensie hans keuzers io 100% Leids met Paupers. Ge- van. Raaah and the Seeds. Gezien 15/4, LVC, Leiden. sjes, ze maken je kapot eer!". Raymond van het newouds klassieker schalt ird uit de boxen van het Pop in je moerstaal deed o'n dikke tien jaar geleden il goed bij het jeugdige pu bliek. Wie herinnert zich niet de waanzinige taferelen bij dat ene bandje, Doe Maar genaamd. Wat dat betreft leek zaterdag de tijd even stil te staan. Niet al leen waren vooral jonge mid delbare scholieren erg ruim ver tegenwoordigt, maar daarnaast dige zanger waren ook nog eens de de zaal muzikaal heen en Met 'Ideaal' en 'De Politie', stevige blues en rockachter- zat de band 'Geniet ervan' toch typisch Henny Vrienten. weer van rap naar calypso en het laatste nummer in heftige grond. niet erg ver naast de oude reg- van regelrechte meedeiners tot speed-punk versie, blijken Met Van Dik Hout en in min- gaeklanken van de Nederlandse Als een duveltje uit een doos- pure rock. Het gebrek aan podi- Raaah and the Seeds nog een dere mate De Jazzpolitie kreeg band van welleer. De schokken- je kwam de zanger van de Pau- umervaring was duidelijk te flink portie maatschappijkritiek de Nederlandstalige rockmu- de bewegingen en de kenmer- pers uit een groene vuilcontai- zien, maar de spontane uitvoe- te verwerken en zetten het Ne- ziek de laatste tijd weer een kende keelklanken van de jeug- ner opduiken. De band slinger- ring vergoedde veel. derlandstalig materiaal op een broodnodige impuls. Deze bands hoeven zich niet druk te maken over eventuele concur rentie uit Leiden. Zowel qua tekst - het schrijven van een be hoorlijke Nederlandse tekst is nog een behoorlijke klus - als orginaliteit in de muziek liet het aanbod van zaterdagavond veel te wensen over. Het speelplezier straalde er van af maar deze bands hebben nog een hele lan ge weg te gaan. spijt me jongen, maar ik een verschrikkelijke kater, ad al maanden niet meer onken, hè. Maar er was een je gisteravond, omdat de lee door Frankrijk ten ein- Tweemaal eerder reeds wewde ik Arno Hintjens. eide keren begroette hij mij vrijwel dezelfde woorden, nu geloof ik hem weer on- a< ivaardelijk. ontmoeting vindt plaats d de vooravond van een tour door Nederland. Hintjens ei woensdag 19 april in Para na (Amsterdam) en donder- cl 20 april in het Paard (Den Hintjes is zo'n eenling liet meer weg te denken is de Europese rockcultuur. zijn mix van chansons en ïm blues is hij uitge- ;k id tot een soort Belgische n ihanger van Tom Waits, n ngs verscheen de cd 'Wa al lie hij samen met zijn nieu- ir[roep The Subrovnicks op- 'k - In mei verschijnt een aj de, ditmaal Franstalige, s.Jtmet dezelfde band. L'Archiduc, het Brusselse dat ooit aan de Belgische n lianist Stan Brenders toe- lorde, strekt hij zich uit op o eren bank. „Mmmm, een dan maar," zegt hij. De ïerster heeft een cd van Tom Waits opgezet. „Speciaal voor jou, Arno," roept ze. Kijk, dat is nou een mooie binnenkomer. Want heeft het nummer 'Mathilde' van Arno's meest recente album niet erg veel weg van het werk van Waits? Die bonkige manier van zingen; die melancholie... Hintjens schudt het hoofd. „Ik vind dat hij toch veel meer be ïnvloed is door Bert Brecht en Kurt Weill. Maar we hebben wèl dezelfde ouderdom, heb ik er gens gelezen." Arno is nu vijfenveertig. Na wat rhythm blues-avonturen gaf hij begin jaren tachtig sa men met Jean-Marie Aerts in de groep TC Matic een nieuw, oor spronkelijk geluid aan de Eu ropese rock. In 1986 was het ge daan met de band. Vanaf dat moment maakt Arno platen on der zijn eigen naam - vaak in samenwerking met z'n oude TC Matic-muzikanten. Afrodite Hij vertelt dat hij zijn nieuwste platen tegelijk heeft opgeno men. Het grotendeels Engelse 'Water' en het Franse 'Arno a la Fran^aise'. „Ik had in totaal vierendertig nummers geschre ven. En als ik in het Frans zing wordt het toch compleet an ders. Een andere taal betekent ook andere muziek. Het Frans is niet gemaakt voor de rock' n' roll. Op m'n vorige platen wa ren die twee kanten van mijn persoonlijkheid gecombineerd. Nu heb ik het gescheiden." Ondanks zijn voorzichtig grij zende haar ziet Hintjens er nog altijd opvallend patent uit. Ze ker voor een man met een le vensstijl die lange tijd met die van Herman Brood vergeleken kon worden. Op de hoes van 'Water' rijst Arno als een soort mannelijke Afrodite uit de Noordzee op. „Misschien is de ze plaat wel een soort wederge boorte," zegt de in Oostende geboren zanger. „Al is het na tuurlijk niet zo'n optimistische plaat. Maar hoe kan het ook an ders, als je de TV op doet, hè." Een kwart eeuw leeft Arno nu als muzikant. Op de vraag of hij dat destijds voorzien had, staart hij secondenlang zwijgend in zijn pint bier. „Ik heb nooit een Prince of Michael Jackson wil len zijn," zegt hij dan. „Ik wil kunnen gaan en slapen waar ik wil. Ik wil leven, snap je. Ik heb het geluk dat ik muziek speel, want daarmee heb ik mijn vrij heid, snap je. Ik ben m'n eigen baas." „Ik ben een laatbloeier. Ik was dertig toen het begon. En ieder optreden is nog steeds als een eerste optreden voor mij. Ik sta er nog altijd van te kijken dat mensen een plaat van mij ko pen, of kaartjes voor een con cert. Want het is door die men sen dat ik kan leven. Ik kan al- Arno Hintjens; „Ik heb nooit een Prince of Michael Jackson willen zijn." FOTO CPD leen maar doen wat ik doe. Een staan; ge moet léven," zegt hij koe geeft nu eenmaal melk en éven later bij het afscheid. „Ge- geen champagne." woon bestaan, dat doen al veel „Ge moet niet zomaar be- te veel mensen." n^1 'J' Saskia Laroo en Wally Tax zijn op 5 mei de hoofdacts van 'Be vrijdingspop'. Op dit Sassen- heimse popfestival treden nog drie andere bands op: The Hea lers, de Scheurbuiken en Loui siana Radio. Naast de al vaststaande op tredens wil de organisatie regio naal talent de kans geven om zich te presenteren. Tijdens de podium-wisselingen bestaat de mogelijkheid om op te treden met muziek, cabaret, of stand- up comedy. Bevrijdingspop wordt gehou den op het parkeerterrein van zwembad De Wasbeek aan de Wasbeeklaan. Het festival duurt van 14.00 tot 21.00 uur. Voor meer informatie: Stichting Jong, Beatrixstraat 2 in Sassenheim. recensie wunand zeilstra doos vol kruimels' ('The Gingerbread Lady') van Simon door Theater Publiek. Spel: Edwin Weers, san Westra, Mirjam van der Henst, Marleen van Geest en Eva van Thiel. Regie. Jan-Bart Masurel 'enk Lardee. Gezien. 15/4, Imperium, Leiden 21/4 en 22/4 in Cultureel Centrum de 'X'. Leiden. ig seizoen een Alan Ayckbourn, dit oen een Neil Simon, de Leidse groep ïater Publiek kiest voor repertoire dat in ons land meestal als vrije produk- is te zien. Ook bij het amateurcircuit deze auteurs geliefd. Deze repertoi rekeuze is dus alleszins gangbaar. Opval lend is echter dat met name deze groep die uit jonge mensen van begin twintig bestaat, belangstelling heeft voor dit soort stukken, meestal zijn het juist de wat ouderen. Het is leuk om te zien dat ook twintigers hiermee uit de voeten kunnen en hier niet hun neus voor op halen. Evenals bij de Ayckbourn van vorig jaar is met gevoel voor tekstbehandeling gewerkt. Alleen de beginscènes missen voldoende souplesse, het spel is op dat moment nog te houterig. Te nadrukke lijk wordt gespeeld dat men gespannen is vanwege de thuiskomst van hoofdper soon Evy die in een ontwenningskliniek is behandeld. Alles staat of valt hier met een subtiele benadering teneinde natu rel spel te bereiken. Marleen van der Geest als Evy haalt haar veeleisende rol steeds beter naar zich toe. Alles in het (overigens niet zo geweldige) stuk is gericht op die ene scè ne waarin het drankprobleem van Evy toch weer uit de hand loopt. Op dat mo ment staat het spel van Marleen van der Geest als een huis. En dat is knap, want overtuigend dronkenschap spelen is geen sinecure. Steun van haar vrienden krijgt Evy niet. Terwijl zij naar de literflessen sterke drank grijpt, neemt haar vriendin haar toevlucht tot de kleine flesjes met cos- metica-produkten in een vergeefse strijd tegen het ouder worden. Haar vriend treurt om zijn mislukte acteurscarrière. Hij doet wat hij kan. Maar, zoals hij zelf zegt, de combinatie van een nymfomane alcoholiste en een homo kan niet echt wat worden. Als zij gedrieën goed op dreef zijn, krijgt het stuk de vereiste geestig/ treurige lad ing. HEERING VAN UEUWEN INTRODUCEERT DE MNOUA NIEUWSTE MINOLTA COPIERS CGfW> DE NIEUWSTE MINOLTA CS-PRO COPIERS OP 19 T/M 21 APRIL BIJ U IN DE BUURT! BEZOEK DE CS-PRO SHOW IN UW REGIO BIJ: HEERING VAN LEEUWEN OFFICE PARTNERS ZOUTMANSTRAAT 34-36, 2518 GR DEN HAAG. BEL VOOR MEER INFORMATIE 070-3452902 BIOSCOPEN LEIDEN LIDO 1. 2, 3, 4 en STUDIO tel: 071- 124130/133210, Steenstraat 39. LIDOl Outbreak 16 jr.. dag. 18.45en 21,15; vr, za, woe ook 14.15. LIDO 2 101 Dalmatiërsal., vr, za.woe 14.30. Legends of the Fall al., dag. 18.45 en 21.15. LIDO 3 Time Cop al., dag. 18.45; vr, za, woe ook 14.30. Pulp Fiction 16 jr.. dag. 20.45. LID04 DropZone 12 jr., dag 19 00 en 21.15; vr, za.woe ook 14.30. STUDIO Dumb and Dumber 12 jr.. dag 18.45; vr. za woe ook 14.30. Forrest Gump al., dag. 20.45. LUXOR tel: 071-121239, Stationsweg 19. Stargate al., dag, 18.45 en 21.15. TRIANON tel: 071-123875, Breestraat 31. Nelldot/m zo, 19.30,21.45. Reality bites ma t/m woe, 19.30,21.45 KIJKHUIS tel: 071-142895. Vrouwenkerk steeg 10. Amateur di en woe 19.30, 21.45. Mon Oncle di. 20.00. 22 15 Les Vacances de Monsieur Hulot woe. 20 00.22.15. FILMHUIS IISSE. Vivaldistraat 4, Lisse. tel 02522-13458 The Snapper, di 18. ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCINEMA tel: 01720-20800, Van Boet- zelaerstraat6 EURO 1 Nieuw operatheater in Amsterdam amsterdam anp Amsterdam krijgt volgend jaar een nieuw operatheater voor kleinschalige produkties. Nu al vinden in de ParkOpera voor stellingen plaats, maar pas in 1996 wordt de zaal officieel ge opend. Initiatiefnemers zijn het Amsterdams Monumenten Fonds en de Stichting Opera Mundi. Floris Guntenaar, artis tiek directeur van Opera Mundi, noemt de ParkOpera het eerste operahuis van Nederland. De zaal heeft een maximale capaci teit van 700 stoelen. DEN HAAG ANP De Nationale Reisopera brengt komend seizoen de opera 'Aap verslaat de Kne kelgeest' van Peter Schat. De Nederlandse Opera in Am sterdam schrapte de produk- tie vorig jaar wegens geldge brek. Schat componeerde het muziektheaterstuk in 1980. Het was destijds alleen in Amsterdam te zien. De nieu we versie wordt voorafge gaan door de liederencyclus 'Kind en Kraai' die Schat in 1977 schreef op tekst van Harry Mulisch. De première staat gepland voor maart 1996 in Utrecht. Daarna volgt een toernee door Nederland. Louwrens Langevoort, ar tistiek directeur van de Na tionale Reisopera, maakte een en ander bekend bij de presentatie van het seizoen programma 1995/96. Het nieuwe seizoen telt zes pro dukties met tachtig voorstel lingen, waarvan vijf in het buitenland. j io Hintjens terug op de Nederlandse podia Wally Tax en Saskia Laroo op Bevrijdingspop aywood definitief uit elkaar iergen Het Nederlandse zangduo Maywood bestaat niet >r. De zussen Caren en Alice de Vries hebben om uiteenlo- de redenen besloten na 25 jaar een punt te zetten achter hun jmenlijke carrière. De wisselende successen van de afgelo- tijd en veranderde persoonlijke omstandigheden hebben rol gespeeld bij het besluit om te stoppen. Op zakelijk vlak al langer sprake van gescheiden bezigheden. Alice heeft in- Idels een eigen theaterbureau. Ook schrijft ze teksten en ïposities voor anderen. Caren is samen met haar echtgenoot licht- en geluidsbureau begonnen. I iniel Rowland wint Vioolconcours i terdam De 22-jarige Daniel Rowland heeft de finale van het Nationaal Vioolconcours, georganiseerd door de Stichting diefonds Oskar Back, gewonnen. De finale werd zaterdag- Hnd in het Concertgebouw in Amsterdam gehouden. Rowland finale met het Vioolconcert van Brahms. De tweede prijs ^tnaar de 23-jarige Eva Stegemann, sinds 1994 concertmees- bij het Nationaal Jeugd Orkest. Stegemann voerde het Viool- a/zweert van Beethoven uit. De derde prijs ging naar de 24-jarige ia Sie Dhian Ho, die eveneens Beethovens Vioolconcert ten ore bracht. incert The Everly Brothers terdam Het legendarische Amerikaanse duo The Everly Bro- rs geeft op 14 oktober een concert in de Rotterdamse Ahoy'. lordt nog gewerkt aan een tweede concert in het zuiden van land. Twee jaar geleden waren de broers Don en Phil voor laatst in Nederland. Zij hebben vijftig hits op hun naam er in, zoals 'Bye Bye Love', 'Bird Dog', 'Love Hurts', 'Let it Be 1- 'Cryin' in the Rain' en 'Till I Kissed You'. Die staan nog :ds op hun repertoire en zullen tijdens het concert te horen ,,Gaaaat....aP." De veertig herdershonden, die zater dagmiddag in de Leidse Pieterskerk poseren, zijn onwillige modellen. De baasjes schreeuwen hun dieren tevergeefs tot kalm te en rust. „Foei Barry, blijf! De Noordwijkse fotograaf Frank Dorren geeft de moed bijna op. Zijn plan om de honden in combi natie met een danseresje te fotograferen, blijkt moeilijk uitvoerbaar. Mismoedig kijkt hij naar een paar, net geschoten polaroids. „Dit valt echt niet mee." LEIDEN ERNA STRAATSMA Dorren is dol op ingewikkelde, vrije fotografie-projecten. Een 'tableau viavant' met veertig Duitse herders en een piepklein ballerinaatje leek hem wel aar dig om op de plaat vast te leg gen. Vanwege het contrast. Een teder, kwetsbaar danseresje tus sen dreigende honden. De loca tie is gekozen vanwege de lichtinval door de hoge, smalle kerkramen. 0 Theater kocht drankverbod iger des Heils af met een ton leelgezelschap RO Theater heeft het Leger des Heils hon- dduizend gulden betaald om in de pauze van voorstellingen en bier te mogen schenken. Het nieuwe eigen theater van RO aan de WilMam Boothlaan in Rotterdam was voorheen greszaal van 'het Leger'. De religieuze organisatie wilde het it ouw alleen verkopen onder voorwaarde dat er nimmer drank v« luis zou komen. Men heeft dit principe laten varen toen het een ton extra wilde betalen. Sterk-alcoholische dranken blij- wel verboden. De honden zijn zaterdagoch tend al gekomen om aan de ruimte wennen. Ze hebben tus sen de kerkpilaren een paar rondjes ingelopen onder leiding van hondentrainster Nelly Booy. En er is wat geoefend met het commando 'blijf. Alles is naar wens verlopen. Maar als Dorren achter zijn camera plaatsneemt en de lam pen aangaan, worden de hon den zenuwachtig. Aram en Ben- no willen niet langer 'blijven', hoe hard hun baasjes daar ook om roepen. De honden rennen „Het fotograferen van dieren en kinderen is eigenlijk een crime." om beurt de kerk door, achter nagezeten door hun bezitters. Zij beginnen ook nerveuze trek jes te vertonen. De moeder van een van de ballerinaatjes spreekt haar dochtertje in roze tutu ernstig toe. „Nee, je kunt nu niet naar de wc. Je moet het maar even ophouden." Rookmachine Als de honden uiteindelijk met z'n allen op de grond liggen gooien de baasjes roet in het eten. „Uit beeld, u staat voor de lampen," gilt Dorren naar enke le personen die dicht bij hun honden blijven staan. De aan gesprokenen lopen weg, maar worden onmiddellijk gevolgd door hun trouwe viervoeter. Booy moet ingrijpen om het ta bleau vivant weer compleet te krijgen. Even later is het de rookma chine die de honden de op schrikt en uiteen drijft. De die ren hebben niet zozeer moeite met de rook, maar met het luide gesis waarmee de wolk de kerk in wordt geblazen. De honden kunnen er niet aan wennen en Dorren besluit de rookmachine een stuk verderop te zetten. Twee uur na het begin van de opnames moet Dorren ophou den omdat de Pieterskerk open gaat voor het publiek. „Ik zei het al van tevoren hè: het foto graferen van dieren en kinderen is eigenlijk een crime." De foto graaf, stevig rokend en met rood aangelopen gezicht, hoopt dat er een paar goede platen zijn geschoten. Mocht dat niet het geval zijn dan is er altijd nog de compu ter. „Ik denk dat ik een combi natie maak van een paar platen. Ik scan ze in en maak daar de eindfoto van. Met de computer kun je allerlei kunstgrepen toe passen." Ook de moderne kun stenaar is van alle gemakken voorzien. 'rika Verhit-festival in LVC en_. Het LVC houdt op zaterdag 22 april in samenwerking tde Afrika-stichting De Baobab het Afrika Verhit-festival. Het ival begint om 20.00 uur met de Zuid-Afrikaanse film ends'. Verder worden vanaf 21.00 workshops Soukous-dans even, en is er een optreden van de percussiegroep Afrika 0, een expositie van Maasai-foto's en een Afrikaanse markt kunstvoorwerpen, kleding en sieraden. Afrika Verhit wordt loten met een Afrikaanse disco. Kaarten kosten 10 gulden. Fotografie-project in Pieterskerk (Vervolg voorpagina)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13