Ley hof krijgt een tweede uitvalsweg Roeiers Rijnland in nieuw gebouw Autorijden met de hand op de knip Novo Nordisk verhuist in februari naar Alphen Wassenaar knapt Lus op Advertentiesysteem woningen groot succes Regio Leiden/Rijn Veenstreek Golfbaan Voorschoten lost vochtprobleem op Ramptoerisme in De Zilk hlNSDAG 18 APRIL 1995 Inbraak in verenigingsgebouw ifiderdqrpUit een verenigingsgebouw aan de Mauritssingel in Leiderdorp is dit weekeinde een cd-speler gestolen. Ook werd drank ontvreemd. Het pand werd op grove wijze opengebroken. Ook een sportcomplex aan de Bloemerd kreeg ongewenst be zoek. Hier hadden de inbrekers diverse goederen klaargezet, maar zij werden gestoord door iemand die even een kijkje bij het pand kwam nemen. Gehoorapparaten gestolen hazerswoude-r Twee gehoorapparaten zijn dit weekeinde gestolen uit een huis aan de Rijndijk in Hazerswoude. Daarnaast werden ook nog diverse andere goederen ontvreemd. De achter deur van het pand werd opengebroken. Brand op jacht vde» Dank zij snel ingrijpen van de brandweer kon worden voorkomen dat gistermiddag een jachtje in vlammen op ging in Oud Ade. Het bootje lag in de jachthaven Vennemeer. Vermoe delijk is een onjuiste aansluiting van een accu oorzaak van het ontstaan van de brand. Autodieven gepakt run De politie heeft afgelopen zondag op rijks weg A4 drie Alphenaren aangehouden die in een gestolen auto reden. Het trio, 15,18 en 20 jaar, had de wagen zaterdagnacht Noordwijkse ernstig gewond wassenaar Bij een kop-staartbotsing op de Rijksstraatweg in Wassenaar is gistermorgen een 59-jarige vrouw uit Noordwijk ernstig gewond geraakt. Ze zat bekneld in een van de bij de bot sing betrokken auto's en moest door de brandweer worden be vrijd. Bij de aanrijding werden nog twee inzittenden van de auto 33-jarige vrouw en een 28-jarige man uit Noordwijk - ge wond. De drie werden overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. Een 30-jarige Haarlemse zwangere vrouw werd voor onderzoek eveneens naar het AZL overgebracht. Bij de bot sing in de richting Den Haag waren vijf auto's betrokken. Ook op de andere rijbaan deed zich een aanrijding voor, omdat bestuur ders werden afgeleid. De weg is in beide richtingen t lang afgesloten geweest. Bestuurder gewond oegstgeest Een 33-jarige Oegstgeestenaar is zaterdagnacht ge wond geraakt bij een ongeluk op de Almondeweg. De man reed met zijn auto in een greppel. Met beenletsel is hij naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. De man verklaarde dat hij moest uitwijken voor een fietser. In het ziekenhuis moest de Oegstgeestenaar een bloedproef ondergaan omdat het ver moeden bestond dat hij te veel had gedronken. Inbraken in huizen geest Op twee plaatsen in Oegstgeest is zondag ingebro- Uit een huis aan de Cleveringalaan werden geld en een ste reoset gestolen. Ook in de Frans Halslaan sloegen inbrekers hun slag. De buit bestond uit geld en sieraden. let distributiecentrum van de )eense geneesmiddelenfabri- ;ant Novo Nordisk verhuist in ebruari volgend jaar van Zoe- erwoude naar Alphen. Volgen- Ie week woensdag wordt aan le Flemingweg op het indu- ls( itrieterrein Molenwetering de •n :erste paal geslagen voor het itiliieuwe onderkomen van het ledrijf. Het pand aan de Kop- veberwetering in Zoeterwoude- lijndijk, waar het Deense *be- uc lrijf nu nog is gevestigd, wordt overgenomen door de Rabo- ch iank Rijn en Wouden die er tar hoofdkantoor in gaat vesti- Novo Nordisk kwam vier jaar [ereleden naar Zoeterwoude. Hiervoor werd toen een gloed- bf nieuw pand neergezet, dan nu inial veel te klein is. Naast het ma- [ii Het bevrijdingsmonument de Wassenaar wordt gereno veerd. De gedenkplaat wordt in- a gemetseld in een muurtje, Ifvaardoor de tekst beter te lezen Bovendien wordt de bestra ting van het plantsoen iets uiL- Op initiatief van in Wassenaar is daartoe enke le maanden geleden het comité al de Lus gevormd. Daarin heeft onder anderen burgemeester Schoute zitting. Het comité heeft particulieren, bedrijven en maatschappelijke organisaties aangeschreven met het verzoek geld te doneren voor de renova- In elk geval zullen tot 5 mei werkzaamheden worden ver richt aan en rond het monu ment. Het verkeer op de Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Lus nabij het monument zal daarvan tussen dinsdag 18 april en vrijdag 21 april enige hinder ondervinden. Doorgaand ver keer blijft echter mogelijk. Op 5 mei zal het gerenoveerde mo nument worden onthuld. voorschoten hans koenekoop.o i verdieping voorschoten De ..drainageproblemen waar mee de nieuwe golfbaan aan de Richard Wagnerlaan in Voor schoten kampte, zijn voorbij. Twee kilometer drainagebuizen en een grote hoeveelheid zand dragen ertoe bij dat het overtol lige water zodanig wordt afge voerd, dat de baan in perfecte conditie verkeert. Droog „We moeten de baan nu defini tief droog hebben", zegt B. van der Velden, de initiatiefnemer van de golfbaan. „Er zijn dui zenden gaten gemaakt waar on derhand wel 300 kubieke meter zand in is gestort. Het moet nu dus wel in orde zijn." In het winterseizoen hebben de leden nog tamelijk ingehouden ge golfd, maar nu kunnen in het eerste echte seizoen alle rem men los. „We zitten met 450 le den aardig vol. Doorgroeien naar maximaal 500 is overigens nog wel mogelijk", aldus Van der Velden. Kantine en clubhuis zijn nog wat aan de kleine kant, daarom wordt in de toekomst mogelijk een gebouwd. „De golfers voelen zich hier he lemaal thuis. We hebben een lid Wassenaar, die zich op onze compacte baan van negen holes prima thuisvoelt. Ze hoeft niet van die enorme afstanden te slaan, hetgeen voor ouderen ns een problee Ma 7.1 jn >ral bezig met oefenenen, die willen hun golfvaardigheidsbewijs ha len. Dat gaat overigens prima. Ongeveer negentig procent slaagt voor dit niet makkelijke examen", vertelt Van der Vel den. De zogenaamde driving ran ge, waar golfers in een kooi hun afslag en 'swing' kunnen oefe nen kan ook door niet-leden ge bruikt worden. De oefenplaats is erg in trek. De Voorschotense golfbaan beschikt ook over een putting green, waar het mikken in de gaatjes kan worden geoefend. Door de baan twee keer achter elkaar te bespelen kan desge wenst een wedstrijd over 18 holes worden afgewerkt. 'ezilk. Het verwrongen staal vormt tegen de achtergrond van zwartgeblakerde muren een kunstwerk op zich. De bezoekers van het Bakker-terrein lijken er geen oog voor te hebben. Zij zijn gekomen om de geur van verbrande resten op te snuiven die zijn overgebleven na eer allesvernietigende brand in de nacht van donderdag op vrijdag. „We zijn voor de bollenvelden gekomen en dan maak je ook hier een rondje', zegt een automobilist. Om een grote verkeerschaos op de Beeklaan in De Zilk te voorkomen, is op het Bakker-terrein een speciale route uitgezet r de ramptoeristen. Om problemen op het terrein te voorkomen houdt een man van de Nederlandse Veiligheidsdienst een oogje in het zeil. „Ik ben hier preventief aanwezig', zegt hij. „De technische recherche heeft het terrein nog niet vrijgegeven.' Het valt de bewaker op dat er vooral veel Duitsers tot de bezoekers behoren. „Zowel zaterdag als op eerste paasdag zijn hier vijf touringcars langsgeweest. Zodra de bus stilstond zag je een grote lichtflits van al die cameras in de bus.'' FOTO HIELCO KUIPERS Twee rotondes op provinciale weg N445 gazijn op de begane grond aan de Kopperwetering heeft het bedrijf inmiddels een loods aan de Energieweg in gebruik. De verwachting is dat het bedrijf de komende jaren verder zal groei en, zodat een verhuizing onaf wendbaar werd. De importeur van farmaceuti sche producten heeft gekozen voor een vestiging in Alphen in verband met de centrale ligging van de plaats in het Groene Hart. Vanuit het 1200 vierkante meter grote magazijn dat bij het Alphense kantoor wordt ge bouwd, worden de producten van het bedrijf verspreid over het land. In eerste instantie ko men er zestig mensen te werken bij Novo Nordisk. De verwach ting is dat dat aantal de komen de jaren zal stijgen tdt rond de honderd. GOED ADVIES NA EEN BORST- OPERATIE... Uw speciaalzaak -LlNDESSA- SCHERPENZEEL Hooftstraat 146, bij de Julianabrug, Alphen aan den Rijn Tel. 01720-73014 Er komen twee rotondes op de provinciale weg N445, als het Lei- derdorpse college van B en W zijn zin krijgt. De ene rotonde is hal verwege de N445 gepland en is in eerste plaats bedoeld als tweede uitvalsweg voor de nieuwbouwwijk Leyhof. De Buitenhoflaan wordt daarmee ontlast. liet eerder weten slechts vijf ton voor haar rekening te nemen. Het Leiderdorpse college wil binnenkort met de provincie praten over een mogelijk hoger aandeel. Voorwaarde voor de aanleg van de twee rotondes is dat de gemeente Leiderdorp het be treffende deel van de N445 van de provincie overneemt. Dat is geen hoge kostenpost, omdat de verharding van het wegvak 'in perfecte staat' verkeert, en de staat van de brug over de Molentocht en de fietstunnel in het verlengde van de Egelendaal volgens rapporten van de pro vincie 'redelijk' is. „Mogelijk leiderdorp» judy nihof Ook de Boterhuispolder, die nog niet als bouwlokatie is aan gewezen, zou een aansluiting op deze rotonde kunnen krij gen, zo blijkt uit de eerste teke ningen. De tweede rotonde komt op de kruising met de N446, waar nu nog een viaduct is. Op deze plek gebeuren veel ongelukken: een rotonde zou veiliger zijn. Met de aanleg van de twee rotondes is een bedrag gemoeid van ongeveer 2.7 miljoen gul den. De gemeente heeft echter slechts een miljoen in de exploi tatie opgenomen. De provincie moet er enig klein onderhoud worden gepleegd." aldus het college. Het Leiderdorpse college heeft nog geen besluit genomen over een ontsluitingsweg voor het bouwverkeer naar Leyhof, waar over drie maanden begon nen wordt met bouwen. Door de Bloemerd kan niet omdat de ondergrond en de constructie van de weg niet geschikt zijn voor zwaar verkeer. De Buiten hoflaan 'lijkt een logische ont sluiting voor het bouwverkeer', stelt het college. Buurtbewoners zijn hier echter fel op tegen. De gemeente streeft er dan ook naar om op de plaats van de tweede uitvalsweg naar de N445 een weg voor bouwverkeer te krijgen. „In overleg met de pro vincie wordt bezien of en hoe dit kan worden geregeld." voorschoten/leidschenpam Roeivereniging Rijnland neemt zaterdag 22 april haar nieuwe clubgebouw in recreatiegebied Vlietland in gebruik. H. van der Goot, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en ver antwoordelijk voor recreatie, verricht om twaalf uur de offi ciële handeling. Na de opening volgt aansluitend een receptie. Het bestuur staat vanaf 13.30 uur belangstellenden te woord die meer willen weten over het nieuwe gebouw en de roeivere niging. Vanaf 14-17 uur is er ook een open dag en kunnen belangstellenden kennismaken met de vereniging. Vloot De bezoekers kunnen een blik werpen op de vloot van bijna 60 schepen, waaronder de lange 'achten', de ranke skiffs en de stevige wherries. De roeiers la ten zien hoe ze met hun kostba re materiaal omgaan. Er is een roeivideo te zien, er wordt 'droog roeien' op de roei-er- gometer gedemonstreerd en er worden diverse roei wedstrijden afgewerkt. Bij Rijnland zijn vele vormen van roeien mogelijk: wedstrijdroeien, jeugdroeien, toerroeien en recreatieroeien. Belangstellenden kunnen een proeftochtje maken. Roeien kan vanaf 12 jaar en ouder. Rijnland heeft actieve roeiers van 80 jaar. Roeivereniging Rijnland zat oorspronkelijk aan de Kniplaan in Voorschoten. Qe vereniging moest weg bij jachtwerf Klaas- sen omdat dit bedrijf wilde uit breiden. Rijnland heeft gekozen voor een plaats aan de overkant van de Vliet in Leidschendam, nabij de jachthaven van Vliet land, omdat in Voorschoten geen geschikte plaats meer voorhanden was. De grond is gehuurd van de provincie. Het nieuwe onderkomen omvat een botenloods, kleedkamers, dou ches en een kantine. Het heeft een miljoen gulden gekost. De helft van dat bedrag is door de leden bij elkaar gebracht, de rest wordt geleend. De gemeen te Voorschoten heeft een rente loze lening van een ton ver strekt. In het nieuwe gebouw kunnen de 370 leden veel beter uit de voeten. Boos Bewoners van het Frans Hals plantsoen in Voorschoten, die tegenover de loods aan de an dere kant van De Vliet wonen zijn boos over de felle kleuren waarin de loods is geschilderd. Zij vinden dat een aantasting van hun uitzicht. Rijnland wil als tegemoetkoming de loods gedeeltelijk door groen aan het zicht onttrekken. Het officiële adres van het club gebouw is Oostvlietweg 63 in Ixiidschendam. Informatie over Rijnland is verkrijgbaar op tel. nr. 071-172268. rRUCKS - Bewoners van het centrum voor verstandelijke handi- :apten 'Hooge Burch' in Zwammerdam rijden op zaterdag 22 april met trucks door de Rijnstreek.-Ze worden gereden door 117 truc- Ti. kers die belangenloos hun medewerking verlenen. Tussen één en ?n der uur 's middags rijden de truckers van de Hooge Burch over de gi Nil tot Hazerswoude-Rijndijk. Van daar gaat het over de Gemene- :n de Hoogeveenseweg naar Boskoop. Via onder meer de Hoogendoornlaan komen de colonnes terug op de plek rajzijn vertrokken. De organisatie roept omwonenden te de voorbijrijdende vrachtwagens. Zuinigheidsrit van Leiderdorpse dealer Als een aufo-dealer spreekt van een auto die zo zuinig is dat hij behalve de portemonnee ook het milieu enorm ontziet, is een zekere argwaan dan niet op zijn plaats? Ja, dat kan Kees van Haasteren, Honda-dealer te Lei derdorp niet ontkennen. „Maar het is nu mogelijk om een auto te rijden die veel minder scha delijk is voor het milieu dan vroeger door een lagere uitstoot van C02. En bovendien rijdt die auto ook nog eens een stuk zui niger." Die auto is een Honda, uitge rust met een zogeheten VTEC- motor. En Van Haasteren is overtuigd van de kwaliteiten van het karretje. Verkooppraat jes okay, die kunnen helpen. Uitslag zuinigheidsrit leiderdorp meld, aldus een woordvoerder van de gemeente. Het adverten tiesysteem voor woningen wordt in buurgemeente Leiden al enige jaren met succes toege past. Bij het aanbieden van wo ningen volgens een wachtlijst komt het vaak voor dat een be schikbare woning wordt gewei gerd. Bij het advertentiesysteem zijn belangstellenden veel meer gemotiveerd. F. Broeken uit Leiderdorp heeft het zuinigst gereden. Met een liter benzine reed hij 21,9 kilometer. Uit de test van de ANWB bleek dat de auto L op 20,6 reed. De eer ste prijs van de eerste run ging echter naar de familie Janssen uit Leiden. Zij bena derde met 1 op 20,58 de ANWB-norm het dichtst. In de tweede run ging de eerste prijs naar vader en zoon Mulder uit Leiden, zij reden op 1 liter 21,56 kilometer. Maar als de potentiële klant met eigen ogen kan zien dat het be- zineverbruik wel zeer laag is, is dat natuurlijk nog veel beter. Dus liet Van Haasteren gisteren een groep klanten een tochtje maken van 150 kilometer. Doel: zo zuinig mogelijk rijden. Of nog preciezer: zo dicht mogelijk zien uit te komen op een ver bruik van 1 liter op 20,6. Dat is het gemiddelde gebruik dat vol- gèns de ANWB goed haalbaar is met deze auto. Voor de klanten in de auto mogen plaatsnemen, geeft Van Haasteren nog even tekst en uitleg. „De verbrandingsmotor bestaat al negentig jaar. We hebben dus lang op deze vin ding moeten wachten." En ver volgens geeft hij wat technische details. In het kort komt het er op neer dat de nieuwe Honda eigenlijk twee motoren in één heeft. Eentje die wordt inge schakeld wanneer de chauffeur rustig rijdt („als een lange af standsloper"). En eentje die wordt ingeschakeld als de chauffeur wat meer haast heeft („als een sprinter"). Het spreekt voor zich dat de eerste heel zui nig is. „Zuinig wilde tot voor kort niet automatisch beteke nen dat de motor ook milieu vriendelijker was. Want bij laag brandstofverbri^ik was de ver- brandingonvolledig." Met de nieuwe motor is dat niet meer het geval, zo betoogt hij. „Deze motor heeft een mi nimale C02-uitstoot. Hij heeft het verder over de opening van kleppen en over kleptiming. Bij na niemand schijnt het te snap pen. Allemaal staan ze te pope- i Haasteren (staand) bij het wegen van de brandstoftankjes. Hij verwachtte len om het in de praktijk uit te proberen. Maar dan spitsen ze de oren. Hoe kunnen ze zo zui nig mogelijk rijde en in dit geval dus ook zo milieuvriendelijk mogelijk? „Je moet een hoog toerental voorkomen. En dat zelfde geldt ook voor een laag toerental. Je kunt het best tus sen de 1500 en 2500 toeren zit ten. Dat kun je aflezen op een teller. Een toerental van 2500 wil zeggen dat je ongeveer 90 rijdt." Een keurige snelheid voor op de snelweg. Maar in de stad ligt dat uiteraard anders. „Dan wordt het verbruik ongeveer 1 op 12,5", vertelt Van Haasteren. Dan mogen de klanten weg voor hun tocht van 150 kilome ter. Met 25 liter in de tank. Bij terugkomst zal worden bekeken hoevel benzine er nog over is. „Ik denk dat het gaat lukken", zegt Van Haasteren optimis tisch. „We hebben het zelf ge probeerd en kwamen op een verbruik van 1 op 23. Op de snelweg weliswaar, maar toch." Alleen, zou een auto die rijdt op water, niet nog veel voordeli ger zijn? En zou zo'n auto ook niet veel vriendelijker zijn voor het milieu? „Ja, in principe zou ^een auto op stoom kunnen rij den", beaamt Van Haasteren. Maar hij weet ook wel dat met de auto-industrie allerlei belan gen zijn gemoeid. Die van olie producerende landen bijvoor beeld. En van de olie-maat schappijen. „Maar als je dan toch een auto op benzine laat rijden, kan het nu een stuk zui niger en milieuvriendelijker dan vroeger."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11