/EIDEN ^uierdief verdacht van jrandstichting Formido arianon-theater heeft geen 'vrienden' meer Leidse kaasboer vlucht na bedreiging uit Zuid-Afrika Politie bekeurt 51 bromfietsers School feestelijk geopend Wetenschap en patiënten ontmoeten elkaar IDAG 14 APRIL 1995 henny van ecmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 Meubelplein q Het Meubelplein in I J Leiderdorp moet kinderopvang en een ho recagelegenheid krijgen om 'bij' te blijven. r denaar moet in mei terechtstaan i luierdief van het Academisch Ziekenhuis Leiden fdt ervan beschuldigd de brand van de Formido iwmarkt in januari 1992 te hebben aangestoken. Voor je brandstichting, waarbij de bouwmarkt aan de Hoge rsweg volledig in de as werd gelegd en de diefstallen het AZL moet de 35-jarige Leidenaar 16 mei terecht- in bij de Haagse rechtbank. n hans koenekoop wijden beweren dat de lui- ef ook in april 1994 de idstichter is geweest van de iwenkliniek van het AZL. officier van justitie Horstink lat niet bevestigen, e Leidse politie koesterde al ere tijd vermoedens jegens tan, die in februari tegen de liep voor diefstallen uit \ZL. Hij had vijfjaar lang als cnemer allerlei bestellingen van goederen - onder meer computers, luiers en schoon maakmiddelen - laten afleveren op een verkeerd adres. Vanaf dat adres heelde hij de spullen. Het AZL is daardoor voor onge veer een ton benadeeld. Die zaak kwam aan het licht toen een luierleverancier belde met de vraag of het ziekenhuis soms was overgestapt op een ander merk. Hij kreeg namelijk amper nog bestellingen. Bewijzen voor brandstichting kon de politie echter nooit vin den tegen de man. Hij is ver moedelijk verlinkt door zijn 29- jarige Leidse handlanger, die ook in februari is opgepakt. Die handlanger hielp de luierdief bij het helen van de gestolen goe deren. Samen had het duo in 1992, de nacht van de brand, in de For mido Bouwmarkt ingebroken. De bouwmarkt werd volledig verwoest en de brand zorgde voor grote overlast in de naburi ge woonwijken. Achteraf bleken giftige asbestdeeltjes te zijn vrij gekomen en neergedaald in omliggende tuinen en straten. Meer dan twee jaar na de brand kon een nieuwe vestiging van de bouwmarkt worden ge opend. Bewijzen voor de brandstich ting in de Vrouwenkliniek zijn blijkbaar nog niet hardgemaakt, hoewel de vermoedens heel sterk zijn. De brand ontstond op de rommelzolder van de kli niek en zorgde voor grote pa niek in het AZL. Baby's op de couveuse-afdeling moesten worden geëvacueerd en een ba rende vrouw moest ongewoon snel worden geholpen bij de be valling. Het verhaal doet de ron de dat de luierdief, toen nog al tijd werkzaam bij het AZL, als eerste bij de brand aanwezig was, terwijl hij thuis had moe ten zijn wegens ziekteverlof. Toch richtte het onderzoek van de recherche zich niet meteen op de man, omdat portiers op het terrein kort na de brand een verwarde man met een fles was benzine aantroffen. Achteraf bleek deze man onschuldig. lubsidie niet gekort ioENDe bezuinigingen op de subsidie voor de vrouwenop- ■ngcentra zijn geschrapt door toedoen van vooral Groen Links. He fractie kwam eerder deze week met een motie die verkeerd is I Itgelegd in deze krant. Het gaat om een bedrag van twee ton. ■vel komt er een efficiency-onderzoek bij de opvangcentra, ■oen Links wil dat de eventuele winst hiervan ten goede komt ^n de vrouwenopvang in Leiden. De discussie daarover krijgt ij de behandelingen van de gemeentebegrotingen een vervolg. NNO 1895 Zaterdag 13 April jn vader en twee zoons te Hazerswoude worden wegens po tig tot afpersing en het wederrechtelijk vertoeven in een an- Irs woning aldaar, ieder tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis- raf veroordeeld. Zij zouden op 31 Dec. jl. in eene woning te pzerswoude door eene achterdeur zijn binnengekomen en Irst 50 en daarna 100 hebben gevorderd alvorens de wo- jng te willen verlaten. e Haagse rechtbank veroordeelde heden de twee mannen uit insburg, die te veld staande roode kooien ontvreemdden, resp. 11 maand en 14 dagen. IN NO 1970 zaterdag 11 april christelijke muziekvereniging Concordia in Leiden, die al ge- lime tijd kampte met een tekort aan goede musici, heeft inge- pn dat men de muzikale activiteiten in een andere richting loet gaan zoeken. Meer aangepast aan de behoefte van deze Jd, waarin het showelement een rol is gaan spelen. Voor Con- ^Éordia betekent dit, dat haar repertoire onbruikbaar is gewor- Leidenaar krijgt spijt van inbraak leiden verbaasd omdat er nooit aangif te was gedaan van de diefstal. Navraag leerde dat de bewoon ster de inbreker wel aan de deur had zien morrelen, maar dacht dat hij vergeefs probeerde om binnen te komen. De man ver telde dat hij werd betrapt op het moment dat hij de woning ver liet. De vrouw had de meegeno men sieraden, die hij inmiddels had verkocht, nog niet gemist. Een 17-jarige Leidenaar heeft gisteren tegenover de Leidse politie een inbraak bekend. De jongeman meldde zich vrijwillig op het bureau nadat hij spijt had gekregen van zijn daad. Hij verklaarde in de nacht van 3 op 4 april te hebben ingebroken bij een 80-jarige vrouw aan de Mo lenstraat. De politie reageerde leiden bromfietsers bekeurd. De politie controleerde op technische Bij een controle op de Morsweg breken en rijden zonder verze en de Langeweg zijn gisteren 51 kering. Automobilist bedreigt politieagenten leiden tal verkeersovertredingen had begaan. Toen hij uit zijn wagen Een 28-jarige Leidenaar is gis- kwam, duwde hij één van de teravond aangehouden wegens agenten weg en deed hij alsof bedreiging van twee politie- hij een wapen onder zijn jas mannen. De man werd met zijn vandaan wilde halen. De poli auto op de Hoge Rijndijk staan- tiemannen konden de man on- de gehouden nadat hij een aan- danks de bedreiging inrekenen. leiden „Ik vind het zó knap dat ze zo snel Nederlands le ren", roept Christien uit volle borst om boven het geluid van haar leeftijdsgenootjes uit te komen. Gisteren is basis school 't Meer bij Asielzoe kerscentrum Leiden feestelijk geopend. Circa tweehonderd leerlingen van de Merenwijk- school zwaaiden joelend met vrolijke vlaggetjes en kinde ren van basisschool de Mors- kring zongen een welkomst lied. De nieuwe school op het terrein van het asielzoekers centrum heeft zes lokalen en biedt plaats aan honderdtwin tig leerlingen. Op dit moment zijn er zo'n vijfenzestig leer lingen, voornamelijk uit Bos nië en Iran. De school is een dependance van de Meren- wijkschool maar de verschil len met die school zijn groot. De leerlingen van 't Meer be ginnen de lesdag met een ontbijt. Daarna krijgen ze de les en tussen de middag wordt er op school geluncht. Om twee uur 's middags zijn de kinderen vrij. „Dan hebben ze het echt wel gehad", ver telt coördinator Hanneke La gendijk, „Maar ze komen heel graag op school, de weekein den vinden ze vreselijk." Na een welkomstwoord en muziek van een percussie band in de eetzaal wandelde de menigte kinderen uitgela ten achter de trommelaars aan naar het schooltje. Daar wer den alle vlaggetjes en span doeken in de grond gestoken en een rondje door de school gelopen. Daarna was het tijd om de hongerige magen te vullen. FOTO HIELCO KUIPERS KLOPGEESTEN - Bewoners van de Condorhorst in Leiden kon den vannacht niet slapen om dat zij voortdurend een vreemd kloppend geluid hoorden. Zij waarschuwden de politie, die ontdekte dat er geen klopgees ten aan het werk waren, maar dat de buren een spel speelden waarbij dobbelstenen op een stenen bord werden geworpen. loman leefmans stichting Vrienden van de anon heeft volledig afgedaan or de nieuwe eigenaars van bioscoop: Jan Boer en Ben ykx. Het duo verwijt het be- lur van de stichting bemoei- cht en het traineren van de odzakelijke renovatie. „Ik ga n toch ook niet vertellen wat or gordijnen ze thuis moeten hangen", vergelijkt Boer. middels zijn wel de eerste re- Itaten van de opknapbeurt n feit. Op de begane grond n het theater wordt binnen- rt een nieuwe, kleine filmzaal opend. Te stichting werd een kleine jaar geleden in het leven iepen door een clubje film- laten en bioscoopliefhebbers ider leiding van universitair :ente Coby Bordewijk. Tria- in stond te koop en de Vrien- ijverden voor het behoud het theater als bioscoop on- ir meer door te lobbyen bij de imeente. De vriendenclub had ilf geen geld om het pand te )pen maar plotseling versche- in Boer en Luykx als reddende igelen ten tonele. Ze kochten bioscoop met de bedoeling it bedrijf als zodanig voort te (etten. ctiegroep lun doel was bereikt maar ia zijn ze zich gaan gedra- in als een uit de hand gelopen liegroep. Ze willen zich ook ^moeien met de programme- ng en de inrichting. Zo stellen bijvoorbeeld eisen aan de orm van het balkon. Wie zijn j nou helemaal. En burge- leester Goekoop zit in het co- »té van aanbeveling. Ik vind at nu er niets meer valt aan te evelen, hij eruit moet stappen, n hij mag rustig een keer ko ten kijken naar wat we hier an het doen zijn", zegt Boer. fet eigenaarskoppel is direct na te aankoop begonnen met een efaseerde opknapbeurt van het terk verpauperde pand. Een ïde, modem uitgeruste ■r in oude stijl afgewerkte tlmzaal met honderd stoelen is leiden marieke mittelmeuer De Multiple Sclerose Vereniging Nederland was gisteren op be zoek bij het TNO in Leiden. Het was de eerste keer dat de pa tiëntenvereniging de ontwikke lingen in de wetenschap kwam bespreken bij het onderzoeks centrum. Een geslaagd initiatief, volgens de deelnemers. Volgens C. Lucas van het TNO kan de ontmoeting een jaarlijkse tradi tie worden. Multiple Sclerose (MS) is een ziekte waarbij de beschermlaag om de zenuwen langzaam maar zeker afbreekt. Doordat de ze nuwen bloot komen te liggen, raken de zenuwfuncties ver stoord. Het begin van de ziekte kenmerkt zich door chronische vermoeidheid, het uitvallen van de oogfunctie en tintelende ar men en benen. In een later sta dium van de ziekte treden er verlammingsverschijnselen op en belandt de patiënt in een rol stoel. „Een van de problemen is dat de ziekte pieken en dalen heeft. Het gezichtsvermogen kan weer terugkomen en daar door wordt de ziekte vaak niet herkend", vertelt E. Reitsma, voorzitster van de patiëntenver eniging. Een geneesmiddel voor MS zit er overigens voorlopig nog niet in. Eerst moet worden ont dekt waardoor de beschermlaag rond de zenuwbanen wordt af gebroken. „Die weg is nog lang" aldus L. Nagelkerken, een van de wetenschappers van het TNO. MS is de meest voorkomende neurologische aandoening in Nederland. In Nederland lijden dertien tot vijftienduizend men sen aan de ziekte. leiden ad van kaam Ben Luykx (rechts), hier gezeten naast zijn compaan Jan Boer in de nieuwe filmzaal. „Oordeel nou zelf, het ziet er toch prachtig uit." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Burgemeester Goekoop wil zo neutraal mogelijk blijven Burgemeester C. Goekoop ziet het er van komen dat hij zijn functie als beschermheer van de stichting Vrienden van de Trianon moet opzeggen. De Vrienden zijn in conflict met de eigenaars van de bioscoop over de manier van opknappen. „En ik zal me binnen afzienbare tijd met de zaak moeten bemoeien omdat ik monumentenzorg in mijn portefeuille heb. En dan moet ik zo neutraal mogelijk zijn", aldus Goekoop. De burgemeester reageert op uitlatingen van de mede-eige naar Jan Boer van Trianon. Hij vindt dat Goekoop zich niet meer met de stichting mag in laten omdat het doel van de Vrienden, het behoud van het theater als bioscoop, is bereikt. De stichting bemoeit zich zeer tegen de zin van Boer nu met de herinrichting van de bio scoop. „Het blijft een nobele instantie maar ze zijn nu inder daad met wat detailwerk bezig" zegt Goekoop die verwacht binnen enkele weken een be slissing te nemen. Woordvoer ster C. Bordewijk van de Vrien den was niet voor commentaai bereikbaar. nu af en wordt 20 april officieel geopend. Volgens Boer en Luy kx komen er steeds meer en thousiaste reacties maar vol gens de Vrienden gaan de reno vatieplannen te ver. Boer: „Tonnetje hier, tonnetje daar, het opknappen kost ons handen vol geld. En we moeten natuurlijk wel zorgen dat het rendabel wordt terwijl we de oude sfeer en entourage hand haven. Als je de grote zaal in vieren deelt en er vier aparte theatertjes van maakt, zou dat het meest economisch zijn. Maar dat doen we heus niet, die wordt wel aangepast aan de moderne eisen maar verder in oude luister hersteld. Het be stuur van die zogenaamde Vrienden, van wie ik overigens betwijfel of het de mening van al zijn vierhonderd donateurs vertegenwoordigt, blijft echter tegenwerken en moeilijk doen. Misschien moeten we zelf maar een vriendenclub oprichten." vervolg van voorpagina Hoe het zover heeft kunnen ko men met hem en waarom de nu 50-jarige Leidse marktkoopman - wetende dat hij bij terugkeer uit Zuid-Afrika onmiddellijk op gepakt zou worden - op 5 janu ari van dit jaar toch landde op Schiphol, daarover gaf hij zelf geen uitsluitsel. Hij deed op de zitting van de meervoudige strafkamer trouwens nauwelijks zijn mond open, zat vooral mistroostig weggedoken in zijn witte ski-jack, mogelijk al met zijn gedachten verkerend bij de lange periode van afzondering waarin hij straks zijn zonden mag overdenken. Of aan zijn le ven daarna dat door zijn mal versaties gepleegd in 1990 volle dig op een zijspoor is geraakt. „Mijn droom", zo besefte hij dan na enig aandringen van rechter Timmermans om toch maar 'iets' te zeggen, „is in een nachtmerrie veranderd. Crimineel Daar kon zijn raadsman mr. Roest in elk geval op voortbor duren. „Ik kan de materiële schade die is toegebracht aan derden niet ontkennen en dat mijn cliënt voor zijn daden moet boeten staat vast. Maar dat we hier een harde crimineel voor ons hebben, of een onge schoolde alcoholist die niet ge holpen wil worden en bij wie de kans bestaat dat hij op herha ling gaat, zoals het reclasse- ringsrapport wil doen geloven, dat is bezijden de waarheid. Wat fk crimineel noem, is de wijze waarop hij daar in Zuid- Afrika is bejegend. Door lui met een pistool die op hem af waren gestuurd om hem onder druk te zetten." Namen noemde de raadsman niet, maar hij gaf wel aan dat hij in de stellige veronderstelling verkeerde dat de voormalige kaasboer uit Leiden een 'afge zant' van één of meer door hem gedupeerde leveranciers op zijn dak had gekregen. „Die 'me neer' had in Pretoria nog enige trawanten op de kop getikt en die zaten hem dag en nacht op de hielen, tot in zijn huis aan toe. Zijn Porsche (die hij hier overigens ook onrechtmatig had verkegen red.) was opeens verdwenen. Op gegeven mo ment voelde hij zich zo be dreigd dat hij naar de politie is gestapt. Recht in handen van de 'vijand' dus, want die vroeg hem direct naar zijn verblijfs vergunning. En zette hem ver volgens op het vliegtuig naar Nederland." Een gedwongen terugkeer derhalve, mogelijk moedwillig veroorzaakt, al liet mr. Roest dat laatste maar in het midden. Hij pleitte voor een niet al te lange straf, voor clementie dus, zoals de officier later nog fijntjes op merkte. „De man is, na een le ven van hard werken in weer en wind, in een fantasiewereld te rechtgekomen. Kreeg kwaaltjes en hoorde steeds vaker om zich heen de verhalen over een mooi leven in de zon. Daar is hij in gaan geloven, daar is het ergens verkeerd gegaan." En meteen goed verkeerd ook, want in het eerste halfjaar van 1990 liet de in Leiden en omstreken als joviaal en be trouwbaar bekend staande marktkoopman een spoor van onbetaalde rekeningen achter. Vooral grossiers in zuivel, maar ook een bank en diverse lease maatschappijen werden de du pe voor een totaalbedrag van 930.000 gulden. Met de noor derzon vertrok hij vervolgens naar Zuid-Afrika, zijn vriendin achterna die daar inmiddels een huis in Pretoria had gekocht. „Maar zo rooskleurig als hij het zich voorstelde", wees raadsman Roest met een knikje naar zijn cliënt, „is het nooit ge worden. Hij leefde er geïsoleerd, want kon zich als eenvoudige Leidse jongen van de markt maar moeilijk aanpassen in dat verre en vreemde land. Alles mislukte er ook, een winkel, een restaurant. Die mooie droom was eigenlijk al heel spoedig uit. Het enige wat hij nu nog bezit, zijn de kleren die hij hier aan heeft." Rechter Timmermans zat er maar mee. „Tja, hoe moet dat nu verder met u. Dat zal niet ge makkelijk worden straks. Heeft u trouwens in die drie maanden dat u vastzit al wat gehoord van uw vriendin? Nee? Wat gek. U heeft dus straks helemaal nie mand om op terug te vallen. En dan zijn er natuurlijk nog de le veranciers die geld tegoed heb ben. Dat wordt een hard be staan. Dat had u zich ongetwij feld allemaal niet gerealiseerd toen u, om het eens populair te zeggen, de boel belazerde.?" Het laatste woord was nog aan verdachte zelf. „Ik heb dit allemaal zelf gedaan. Die vrien din heeft er niets mee te maken. Het enige wat ik kan doen is er straks keihard tegenaan gaan. Om mijn schulden af te lossen. Want die zijn voor mijn reke ning." Uitspraak over veertien da gen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11