'Cultuur Kunst Meer professionele kunst op Uitdag ewonder ing ff Veel blunders op Haagse première Circus Carré Eenzame mensjes in bezigheidstherapie 8s Bob Rigter debuteert met eerste Nederlandse jazz-roman ONDERDAG 13 APRIL 1995 Dosters porselein in Boymans )TTERDam Museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam oont van 14 april tot en met 25 juni Oosters porselein uit eigen ollectie. Uit de ruim 1000 stukken tellende verzameling Chi- n Japans keramiek heeft het museum een selectie ge naakt van 350 borden, schalen en ander porselein. ïxpositie over woonwagenbewoners haag» Het Museon in Den Haag toont van 29 april tot en net 17 september een expositie onder de titel 'Mensen van de eis'. De expositie gaat over woonwagenbewoners en zigeuners Nederland. In het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem een gelijknamige tentoonstelling ingericht. Jluesnacht in Leids buurthuis 'EN» The Backdoor Sneakers (Texas blues) en Crippled Water Chicago blues) treden zaterdag 22 april op tijdens de jaarlijkse .eidse Bluesnacht. Het muziekfestijn (aanvang 22.00 uur) wordt ehouden in het Leidse buurthuis 't Spoortje, aan de Bernhard- ade. Hobbyverenigingen niet meer welkom in Pieterskerk Professionele voorstellingen krijgen meer ruimte op de komende Leidse Uitdag in september. De organisatie wil deelname van hobby-verenigingen inperken. Met de nieuwe opzet wil ze de Leidse Uitdag nieuw leven inbla zen. leiden erna straatsma stuurde brief met de vraag of recensie hans visser :us Carré Gezien Malieveld, Den Haag Nog te zien in het hele land opmerkelijk circusjaar. In litsland maakt Krone zich op ;n nieuw tournee door ?derland en in Amsterdam het de laatste maanden ingen voor het Cirque du Sol- Deze week keerde in Den g een nieuw reizende on- rneming onder de naam Car- terug in het circusmilieu, lortbordurend op het succes het Wereld Kerstcircus in Koninklijk Theater Carré, ist de komende maanden een orstelling door het land die etendeert een keuze uit het in de huidige wereldacts laten zien. En dat is niet echt erdreven. Niets leek mis te kunnen gaan deze 'wedergeboorte' van cus Carré. En toch ging er 1 mis. Toen het circusorkest roerende symboliek de 'Os- Carré Mars' inzette, klonk er n alles, behalve een duidelijk rkenbare melodie. Kan ge ren. Maar het blééf kwakke- Zanger Erik Beekes had alle oeite in zijn rol als spreekstal- eester te komen en Clown Pio )ck, gebracht als levende le- inde (74), kon niet boeien. De igeschooldressuur van Yasmi- Smart en haar echtgenoot iste allure. En Warner Guerre ro leek bijna ruzie te hebben met de mannen in de piste, die zijn draad maar niet op de juis te spanning kregen. Fredy Knie jr., de Zwitserse circusdirecteur, die het Wereld Kerstcircus in ternationale faam verschafte, zag zich gedwongen als regis seur buiten de piste wel èrg veel in te grijpen. Als iedereen straks op elkaar is ingespeeld zal het best goed komen. Want wat is er verkeerd aan die twee Mongoolse slange meisjes? Iets voller sinds hun vorige bezoek aan Nederland, maar wie doet ze dit nummer na? En was hier ooit zo'n krank zinnig acrobatennummmer te zien als dat van Zedov en Zou- barev met hun bizarre ballon vaart door de nok van het cir cus? En wat mankeert er aan Wen dell Huber, die met zijn twee Sint Bernard-honden en twee olifanten een vette knipoog le vert in de richting van de dres suur? Het was een van die twee honden die door te blijven blaf fen aangaf wat er mogelijk mis was: er heerste te veel onrust in de voorstelling. Het idee om weer een circus onder de naam Carré te laten reizen, verdient een kans. Ook de artiesten, dieren en alle an dere medewerkers hebben recht op een mooi tournee. Vanavond heerst er wellicht rust in de pis te als al die cameraploegen en fotografen er niet bij zijn. In samenwerking met de Leidse Schouwburg, het LAKtheater en K&O werkt de werkgroep Leidse Uitdag aan een programma met veel professionele uitvoeringen. De werkgroep wil op 9 septem ber, in de Pieterskerk, een flink aantal 'klinkende namen' pre senteren. Echte 'toppers' zijn overigens nog niet gevraagd om deel te nemen. De schouwburg en het LAKtheater moeten eerst hun eigen programmering voor het volgende seizoen rond ma ken. „Wij willen tijdens de Uit dag een overzicht van onze pro gramma's laten zien," zegt Rol and Helmer van het LAKtheater. De nieuwe opzet heeft geleid tot enkele boze reacties van tra ditionele deelnemers aan de Uitdag. Een onlangs rondge- verenigingen zich willen 'herbe zinnen' op deelname aan de Uitdag is bij sommigen ver keerd gevallen. Andere vereni gingen zijn helemaal niet meer uitgenodigd. Aan alle amateur- groepen is gevraagd om nog eens te bekijken of hun uitvoe ringen 'zich wel lenen' voor pre sentatie op de Uitdag. Postzegel-, schaak- en andere hobbyverenigingen wil de Uit- dag-organisatie liever niet meer met een kraampje in de Pieters kerk hebben. „Dat heeft toch ei genlijk niets met een Uitdag te maken," zegt Hugo Schalkers van de werkgroep Leidse Uit dag. „Alleen de verenigingen die echt in de Pieterskerk thuis horen willen we daar hebben." Toch denkt Schalkers dat een professionelere Uitdag de ver enigingen niet echt in de weg zal zitten. „De Uitdag valt sa men met de Monumentendag. Neem zo'n vereniging als Oud- Leiden. Die hoort niet op de Uitdag thuis, maar kan op zo'n dag uitwijken naar het Graven steen. Dat is toch vlakbij. Veel amateurgroepen kunnen te recht in de naastgelegen Lok- horstkerk. Daar komen klein schalige optredens ook beter tot z'n recht dan in zo'n grote kerk als de Pieterskerk." De deelname van veel ama teurgroepen en verenigingen is er volgens de organisatie de oorzaak van dat de bezoekers aantallen van de Uitdag de laatste jaren steeds verder te ruglopen. Schalkers: „Oorspronkelijk was de Uitdag bedoeld als podium voor alle Leidse verenigingen. Maar nu willen we ons meer richten op het publiek dan op de deelne mers. We hopen op deze ma nier meer mensen naar de Pie terskerk te krijgen." Vijf tevreden ruggen, die door de twijfel beslopen worden. Ze hebben net een onhandelbaar rek versleept naar de andere kant van de voormalige kerk, staan hun werk te bekijken, en constateren dat het op zijn vo rige plek beter stond. Die vijf zwijgende Carver-ruggen zijn vaak veelzeggender dan alle moeilijke, en ongetwijfeld knappe, capriolen die tijdens de voorstelling uitgehaald wor den. Een afgedankte kerk waarin nutteloze afzichtelijkheden als koopjes worden aangeboden is de plek waar de laatste voor stelling van Carver speelt. De zuilen worden behangen met kleedjes van halfnaakte grieten met panters en poezen die lief met kuikentjes spelen. Alle an dere activiteit is slechts om te verhullen dat er genikst wordt en dat er ook niks te doen valt. Eenzame mensjes in bezig heidstherapie. Werken is in ge zelschap tijd doden op kosten van de baas. Klein leed. Sommige vondsten zijn grappig: het strakke koppie van Breederveld als ze statig op traploper wegglijdt van de druk met bruin pakpapier zwaaiende Van der Woude; alsof ze afstand neemt van de waanzin. Ook de scène waarin ze zijn berekeningen contro leert en hem terloops eens een aai geeft, terwijl hij als een höndje gewoon om lijfelijke aandacht smeekt, is van grote klasse. Die onderkoelde scènes met Breederveld zijn de beste. Dan zie je inderdaad het navrante commentaar op het dagelijks leven. De rest is misschien het best te omschrijven met - vaak geslaagde - kwajongensstre ken. De slapstick en de tot in het absurde doorgevoerde me ligheid van de anderen, nodig wellicht ter contrastering, zijn mij te veel 'circus'. Veel van de 'acts' lijken te zijn gehand haafd, omdat de speler in kwestie weigerde afstand te doen van zijn moment om te schitteren of gewoon ter vul ling. Ze hebben in elk geval weinig toe te voegen aan het verhaaltje. Heel lollig en knap, maar nogal uitzonderlijke mid delen om het dagelijks leven van commentaar deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct,* letzij zijdelings met kunst en cultuur te maken ebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde lechten. Van de snuifdoos van oma tot het fijsgedraaide muziekstuk n alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Tjeerd Haasbroek, tamboer- maitre van de Leidse nuziekvereniging Kunst Genoegen, zijn bewondering uit voor de \merikaanse orkestleider, :omponist en pianist Stan benton. „Zijn muziek kun e alleen maar benaderen, nooit evenaren." Een orkest dirigeren is een kunst apart. y Iedereen doet dat op zijn eigen manier. Kijk bijvoorbeeld naar die serie over irigenten die de VPRO een jdje geleden heeft itgezonden. De een gebruikt gebaartjes, de ander juist 'eer niet. Het is fantastisch om ;zien hoe een orkestleider de ïuziek interpreteert en dat verbrengt op zijn musici, en orkestleider die ik enorm ewonder is Stan Kenton. Een merikaan die nu ongeveer Wintig jaar dood is. Hij is in 912 geboren en stamt uit de ijd van Count Basie en Glenn tiller. Op een gegeven moment rilde Kenton af van het 'big land' gebeuren. Met zijn orkest 'oeg hij een andere weg in. In ergelijking met Miller was kntons muziek een heel noderne mix van Westerse Jazz n Spaans-Mexicaanse muziek, en vrij heftige jazz, eigenlijk, jazz', met e 'ankleur die Glenn Miller niet eeft. Is je het mij vraagt, was 'enton zijn tijd minstens tien •ar vooruit. Hij probeerde andere dingen uit en ontwikkelde een eigen stijl. De weg die Kenton is ingeslagen hebben andere muzikanten niet gevolgd. In zekere zin stond hij overal buiten. 'Een volle koperklank en een sterk ritme' staat er in de encyclopedie als kenmerk van zijn muziek En dat klopt precies. Met name bij de saxofonisten. Met zijn vijven spelen ze als één man. De akkoorden lagen zo op elkaar, dat je in je stoel vastzat als het orkest begon te spelen. De muziek kwam als het ware als een golf over je heen. Dat weet ik natuurlijk niet allemaal uit eigen ervaring, maar van de verhalen. Lang voor dat ik er over dacht naar de muziek van Kenton te gaan luisteren, was hij al dood. Zo'n jaar of tien geleden begon ik me voor hem te interesseren. Iemand vertelt je over hem en voor je het weet ben je bandjes aan het opnemen. Veel platen heb ik niet, ik geloof maar twee. Maar ik heb wel ongeveer vijftien uur op tape, en dat is aardig wat. Met K&G spelen we geen muziek van Kenton. Ik vind dat wel jammer, maar we moeten een groot publiek trekken. En voor Kentons muziek is nu eenmaal geen grote markt. Bands die in van die Amerikaanse toestanden zitten, spelen zijn muziek wel; net als in Amerikaanse High Schoolbands. Ik luister er meestal i de auto naar. Ik ben vrij veel op pad, dus dat komt goec TEKST MARCO VAN PELT FOTO LOEK ZUIDERDUYN Bob Rigter tijdens zijn concert gisteravond in de Waag: „Als het donker wordt, gebeuren de prettige dingen. Met jazz is het precies zo." foto holvast/mark lamers noordwuk marco van pelt Als jazzmusicus heeft Bob Rigter (1934) al een grote naamsbekendheid opgebouwd. Samen met Don Byas stond hij als twintiger op de bühne van het Kurhaus en speelde hij in 1973 tijdens het laatste concert van Ben Webster een stuk op diens instrument. Met zijn debuut 'Jazz in de Oostzee', volgens collega-muzikanten dé eerste Nederlandse jazz-roman, geeft Rigter vorm aan zijn schrijversambities. Hij omschrijft zijn boek als 'een literaire roman die niet alleen over mu ziek gaat, maar die ook voor niet-jazz liefhebbers voldoende te bieden heeft.' Tijdens een concert, gisteravond in het Leidse Waaggebouw, overhan digde hij het eerste exemplaar aan Hein van der Gaag. 'Jazz in de Oostzee' gaat volgens Rigter over 'verkeerd zitten, outsider zijn en weggestuurd worden'. Tijdens een zeiltocht door het Deense deel van de Oostzee kijkt de anonieme hoofdper soon terug op zijn verleden. Als kind zag en hoor de hij hoe, tijdens de oorlog, een vrouw in Hotel Eeden haar erotische macht gebruikt als voorbe reiding van een aantal liquidaties. Het onschuldi ge kind heeft te veel gezien en moet weg. Rigter verwijst hiermee naar de val uit het paradijs. „Daaruit put de hoofdpersoon zijn energie. Hij is verontwaardigd over de verwijdering uit het para dijs, voordat de zonde plaats vond." Onderscheid Ook als volwassene blijft de hoofdpersoon over geleverd aan de macht van anderen. In het dage lijks leven is hij een verknipte taalkundige die in een race naar positie, status en macht overeind probeert te blijven, 's Nachts vlucht hij in zijn passie, de jazzmuziek. „Eigenlijk heeft hij last van angst om verlaten te worden", vertelt Rigter. „En als troost speelt hij jazz, de muziek van outsiders. Muzikale communicatie is alles waarin hij ge looft. Beroepsmatig weet hij alles van taal, maar niets van verbaal communiceren." De tegenstelling tussen dag en nacht staat cen traal in het boek. Rigter: „De hoofdpersoon leerde al vroeg het onderscheid tussen dag en nacht. Macht, kilte en dwang maken overdag de dienst uit. Als het donker wordt, gebeuren de prettige dingen. Met jazz is het precies zo. Het is een rit mische, nachtelijke communicatie, waarbij het ene hoogtepunt na het andere volgt." Het verhaal van de hoofdpersoon is pure fictie, aangevuld met bestaande gebeurtenissen uit de jazz-wereld. Toch heeft Rigter zich ingedekt te gen mensen die zich in het verhaal menen te her kennen. 'Elke gelijkenis met bestaande personen berust op toeval, of is een symptoon van para noia' schrijft hij in het begin van zijn boek. Persiflage „Het is best mogelijk dat sommige mensen gaan zoeken of 'Jazz in de Oostzee' een sleutelroman is", legt de auteur uit. De roman bevat een persif lage op het universitaire machtsspel. Zo is er de op macht beluste en hebberige prof. dr. dr. Sta- kel, die met drie titels amper genoegen neemt, en de verleidelijke Anna Sensini. „Figuurtjes die ik allemaal met veel plezier heb bedacht", aldus Rigter, „maar die op niemands persoon geba seerd zijn. Al graaf ik nog zo diep in mijn geheu gen, ik kan niemand vinden die Stakel zou kun nen zijn." Muziekopnamen en bandmateriaal van TROS hielpen Rigter bij het construeren van de histo risch verantwoorde muzikale verhaallijn. De epi sodes met tal van bekende jazzmuzikanten, zo wel internationale als Nederlandse, zijn tot in de tails nauwkeurig beschreven. Rigter: „Als er staat 'de band begon met dat en dat nummer', dan is dat ook zo. De teksten die tussen de nummers door gezegd worden, zijn woordelijk weergege ven." Hoewel de rest van het verhaal fictief is, ging Rigter uit van eigen ervaringen en gebeurte nissen die echt zouden kunnen zijn. „En dan be doel ik natuurlijk niet de boterhammen met pin dakaas die ik wel eens eet", aldus de jazz-musi- cus, „maar dingen die essentieel tot het leven be horen." BIOSCOPEN 124130/133210.S dag. 18.45 en 21,15; m :roost uitgeroe 18.45 en DropZone 12 jr.. dag 19.00 en 21.15; vr, za, Paasdagen en woe ook 14 .30 STUDIO Dumband Dumber 12 jr.. dag 18.45, vr, i Paasdagen en woe ook 14.30 Forrest Gump al..dag. 20.45. LUXOR tel: 071-121239, Stationsweg 19. Stargateal dag. 18 45en21.15, Paasd; gen ook 14.30. TRIANON tel: 071-123875, Breestraat 31 Nell do t/m zo. 19.30.21.45 Reality bites ma t/m woe, 19.30.21 45 Dekaloog 4 en 5 zo. 20.00 uur Twee d< 02522-13458. The Snapper, di 18 Regisseur St Frears volgt een paar dagen lang I L01720-20800, Van Boe Stargate 12 jr., dag. 18.30, 21.15; vr z ook 13,45; Paasdagen ook 13.45, 16.C EURO 3 Forrest Gump al., dag. 20.30; vr, za, zo 14.00; Paasdagen 14.UU, lb.lb. EURO 4 woeook'l3L45;'Paasd^gerfóok 13°45.' 16.15. PARKFILMHUIS Salt on our Skin vr en za, 20.30. Verfilmm ge verhouding tui George McEwan en een 071-614354. i zo woe. 14 00 12jr..dag. 13.15. 16.30. Legends of the Fall 12 jr., dag 18.45. De Tasjesdief al dag. 13.15, 16.00 BABYLON 3 Amateur 16|r..dag. 13.15, 16.00. 18.45. CINEAC 1/2/3 Wegens verbouwing gesloten METROPOLE 1 tel. 070-3456756, Carnegie- Outbreak 16 jr., dag. 13.15, 16.00, 18.45, 13.15, 16.00, 18.45,21.30. natiansal., dag. 13.15, 16.00, il. 070-3462400/3462401. He- 18.4 :an 16 jr 21 30. 13.15, 16.00, lolf 12 jr.. dag. 11.45. 14.15. 16.45. -MHUIS tel. 070-3656030. Spui Dao 16 jr., dag. 18.30. zo ma wo Fète al.dag 20.15. zo ma wo ook nces du Palais 16 jr., dag. (beh vr; wo ook 14 .00 aal., dag. 19.30.22.00. woe ook r kleur in film do 20.15 ard of Oz vr za 21.45. zaook 19 3( rzoma 14 00. th the Wind zo 20.00. m Rouge ma 19 .30 «ausendi wo 19.30.22 00 19.15,21.45 16.15 22.00. 100

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9