'Opvang probleemjeugd slecht' Binnenland Namen werden asdeeltjes, weggeblazen door de wind Vrouw belt politiebureaus in IJsselland stapelgek De asperges komen weer reddy Heineken laat zijn kind niet alleen Jorritsma wil maar één tunnel voor Betuwelijn Nederland betaalt mee aan cellen in Rwanda pONDERDAG 13 APRIL 1995 CPD Geassocieerde Pers Diens Miljoenenschade bij brand Heerlen II heerlen^ Een fruitgroothandel in Heerlen is gisteravond door I brand verwoest. De schade wordt geschat op minstens vijftien I miljoen gulden. De brand brak om half zes 's middags uit. en I ging gepaard met veel rook. Alle wegen in de buurt werden voor J verkeer afgesloten waardoor in Heerlen een grote verkeerschaos [(ontstond. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. FOTO ANP DRIES RINSEN Jongens vinden babylijkje oosterhout Vier jongens uit het Noordbrabantse Oosterhout lebben gisteravond het lijkje gevonden van een pasgeboren ba- jy. Het lag ingepakt in de buurt van de Slotbosschetoren aan de rand van Oosterhout. De politie weet niet of het kind dood is ge boren of om het leven is gebracht. Dat moet sectie uitwijzen. NS-werker komt onder trein uitgeest Op het baanvak Uitgeest-Alkmaar is gisteravond na middernacht een 42-jarige bouwvakker onder een trein geraakt ;n overleden. De man, die in dienst was van aannemersbedrijf lailbouw uit Leerdam, was op slag dood. Een woordvoerder van vermoedt dat de man die op een afgesloten baanvak werkte, ;e dicht bij het andere spoor is gekomen en door een passerende [rein is geraakt. Papierproduktie kan schoner kroningen De produktie van papier kan goedkoper en schoner. Aan de Rijksuniversiteit Groningen is een proces ontwikkeld mor de aanmaak van bewerkt (gemodificeerd) zetmeel dat vordt gebruikt om papier te verstevigen en om het een glad op- lervlak te geven. Het proces doet de produktie sneller verlopen in er komen geen grote hoeveelheden vervuild afvalwater bij rrij. Chemisch technolooog ir. N.J.M. Kuipers promoveert op 24 april op het onderzoek naar de nieuwe ontwikkeling. Het be- Irijfsleven heeft al interesse getoond in de vinding. )rie jaar cel voor produktie XTC 1eda De rechtbank in Breda heeft gisteren een man uit Oos- erhout veroordeeld tot drie jaar cel plus 25.000 gulden boete regens produktie van een grote hoeveelheid XTC en amfetami- le. Tegen de man was zes jaar cel plus 100.000 gulden boete ge- ist. De man wordt gezien als het brein achteï een organisatie lie tussen 1991 en 1994 dagelijks duizeuden pillen produceerde. )e drugs werden vanuit laboratoria in Tilburg en Breda over het ele land verspreid. ironingen gaat in autoverhuur jb. jKs:tevoren geschat bedrag voor het autogebruik wat achteraf rerdt verrekend. De auto's kunnen worden gereserveerd en af- ehaald bij een autoverhuurbedrijf. De provincie denkt aan tensen die niet dagelijks een auto nodig hebben en jaarlijks ussen de tien- en twintigduizend kilometer rijden. Tien procent an de Groningse automobilisten overweegt namelijk de auto de leur uit te doen omdat hij te duur is. Man rijdt 190 waar hij 80 mag ampen Tijdens een snelheidscontrole heeft de politie van Kam en een 28-jarige automobilist uit Goirle van de weg gehaald. )e man reed over de Kamperstraatweg met een snelheid van 90 kilometer per uur waar de maximale snelheid 80 kilometer er uur is. Na overleg met Justitie is besloten de auto in beslag te emen. Een motorrijder die 180 reed waar 100 km/uur is toege- taan kreeg een proces-verbaal. Jondsleden akkoord met bank-CAO en haag De leden van de dienstenbonden FNV en CNV, de Jnie BLHP en van de Beroepsorganisatie Banken Verzekeringen BBV) hebben in grote meerderheid ingestemd met het op 11 naart bereikte principe-akkoord over een nieuwe collectieve ar- leidsovereenkomst voor het bankbedrijf (106.000 werknemers), let akkoord biedt bankemployés de mogelijkheid om zonder ïkomensachteruitgang 36 uur te gaan werken in een vierdaagse rerkweek (nu 38 uur). In ruil daarvoor blijft een loonsverhoging irie jaar lang achterwege. Ook kunnen werknemers flexibeler forden ingezet. ïindhovens offensief tegen hardrijders ndhoven De Eindhovense politie heeft extra mensen inge- uurd om het groot aantal processen-verbaal wegens snelheids- vertredingen te kunnen afhandelen. Eind vorige maand begon e politie in die plaats een grootscheepse actie om het hard rij- Sen in de bebouwde kom te beteugelen. Inmiddels zijn 2.064 ekeuringen uitgedeeld, zo meldt een woordvoerder. De hoogst v. emeten snelheid op een weg waar 50 kilometer per uur mag 'orden gereden, bedroeg 111 kilometer per uur. De speciale ac- e duurt tot het einde van het jaar. Volgens de zegsman van de olitie wordt in die periode dermate intensief gecontroleerd, dat otoire hardrijders er zeker van kunnen zijn dat ze meerdere ke en worden gepakt. Rechter maant overheid tot actie De druk op de overheid om meer opvang te scheppen voor probleemjongeren neemt toe. De Haagse kinder rechter Punt zei gisteren dat 'de Staat kan niet met lege handen blijven staan. Dit is geen kwestie van wat men wil, het móet gewoon'. Aanleiding was een kort geding van de stichting Jeugdhulp Rijnmond (SJR) over opvang voor een 16-jarige Rotterdammer. den haag anp Er is een schrijnend tekort aan opvang voor probleemjongeren. Volgens de provinciebesturen zijn er de komende twee jaar 2.500 extra plaatsen nodig, ruim 1.000 in tehuizen en bijna 1.500 in opvanggezinnen. Die uitbrei ding kost ongeveer negentig miljoen gulden per jaar. Om de Staat onder druk te zetten dreigde de SJR begin maart al met een kort geding om opvang af te dwingen voor een 16-jarig meisje dat compleet dreigde te ontsporen. Dat geding werd op het laatste moment afgeblazen toen staatssecretaris Terpstra (VWS) zich garant stelde voor een oplossing. De SJR liet toen al weten nog twee probleemjongeren achter de hand te hebben. Om één van hen, een 16-jarige zwakbegaaf de Rotterdammer met ernstige gedragsstoornissen, ging het gisteren bij de Haagse recht bank. Hij heeft dringend behan deling in een gesloten jeugdin richting nodig, maar vooralsnog is er geen plaats voor hem. Ook zijn cel moest hij na enkele da gen aan een ander afstaan. Thuis is hij niet te handhaven. Dat de toestand van de Rot terdammer nijpend is, behoefde in de rechtszaal geen discussie. SJR-advocaat Vermaat legde dan ook de nadruk op de juridi sche kant. Hij wees op het VN- Verdrag inzake de rechten van het kind, dat stelt dat de lidsta ten verplicht zijn bijzondere be scherming en bijstand te verle nen aan kinderen die niet in een gezin kunnen blijven. Ook haalde hij de in 1990 van kracht geworden wet op de Jeugdhulp verlening aan, waarin staat dat de centrale overheid verplicht is daarvoor voldoende middelen vrij te maken. Dat gebeurt niet, stelde Vermaat. De rechter kon zich voor een groot deel vinden in dat betoog. „Dit is geen kwestie van wat men wil. het móet gewoon. De Staat moet woord houden", al dus rechter Punt, „de lange wachtlijsten voor TBS-klinie- ken, het cellentekort en nu weer het schreeuwend gebrek aan behandelplaatsen voor pro bleemjongeren, overal loopt het mis. De overheid kan niet blij ven zeggen dat ze haar best doet. Op een gegeven moment moet ze met een resultaat ko- Hij stelde landsadvocate Van de-Kragt voor het kort geding aan te houden om staatssecre taris Terpstra gelegenheid te ge ven alsnog met een oplossing te komen. „Ik heb liever dat de politiek dit oplost dan de rech ter", aldus Punt. Maar de raads vrouw zag het nut van het voor stel niet in. omdat volgens haar de overheid al alles doet wat ze kan. Er ligt een noodplan voor de uitbreiding van de gesloten jeugdopvang met 28 plaatsen. Die wordt zo spoedig mogelijk gerealiseerd. Om die reden zou volgens haar het kort geding he lemaal niet nodig zijn, want dan is er ook ruimte voor de 16-jari- ge Rotterdammer. De rechter doet uitspraak op 21 april. westerbork Duizenden mensen herdach ten gisteren de bevrijding van het voorma lige doorgangskamp Westerbork. Een stille tocht voert naar het monument, een afge broken spoor, symbool van de reis naar de dood in het oosten. Zonder opsmuk heeft prins Willem- Alexander zich bij de kop van de stoet van herdenkenden gevoegd. Hij is door het Herinneringscentrum Westerbork niet al leen gevraagd als lid van het koninklijk huis, maar vooral ook als lid van de jongere generatie. De generatie die met de waar schuwingen uit het verleden zijn voordeel moet doen. Het zijn daarom ook scholieren die even later voornamen van vermoorde kinderen door het kamp laten klinken: Nathan, Mi chael, Siegfried. Bij de naam Sonja barst een oude man in snikken uit. Het is ook een scholier die de dichtregels van Ida Vos declameert: „Namen werden asdeeltjes, weggevoerd door oostenwind." Ruim 107.000 mensen werden via Westerbork naar de vernietigingskampen weggevoerd: 107.000 joden, 245 zigeuners en tientallen verzetsmensen. Er kwamen er 102.000 om. Westerbork was hiermee het Nederlandse centrum van de Holocaust. Het leed van de zigeuners is altijd wat vergeten door het grote publiek. Niet door het Herinneringscentrum, dat met name vorig jaar uitgebreid bij het lot van de zi geuners stilstond met een tentoonstelling en een herdenking. Er is ook een monu mentje op het kampterrein. Het is de zigeu ners niet genoeg. Een dag voor de herden king hebben ze laten weten aandacht te vragen voor hun verdriet. FOTO ANP HANS STEINMEIER Namaak blijft groeimarkt den haag theo haerkens De produktie van nagemaakte merkartikelen als parfiim. hor loges, T-shirts, stropdassen, jacks, videospelletjes en tassen groeit nog steeds. Dat conclu deert de stichting Namaakbe- strijding (SNB) naar aanleiding van de toegenomen hoeveel heid nepsputlen die vorig jaar in beslag is genomen. Zeventig keer vonden politie, douane en Economische Controledienst in 1994 partijen namaakspullen tegen dertig keer het jaar er voor. De hoeveelheid neemt niet alleen toe, de nagemaakte spul len worden ook steeds beter zo dat ze moeilijker te onderschei den zijn van echt. Voor de leek is het vrijwel onmogelijk om vast te stellen of hij een flesje echte parfum heeft van Estée Lauder, Christian Dior, Given- chy, Cartier of Yves Saint Lau- rant. De doosjes waarin de reukwatertjes worden verpakt, worden steeds beter nage maakt. Dat geldt volgens SNB-secre- taris Brohm ook voor de imita tie van kleding. Met de techni sche hulpmiddelen die tegen woordig voor vrijwel iedereen bereikbaar zijn, kunnen labels en prints perfect worden nage maakt. Als de produkten zelf dan ook nog van behoorlijke kwaliteit zijn, vallen nep en echt vrijwel niet meer te onderschei den. Alleen experts weten door gaans dat een model overhemd, T-shirt of das nooit door een bepaalde fabriek is gemaakt. Uit de partijen die het laatste jaar zijn onderschept, blijkt dat vooral Turkije een steeds be langrijker rol speelt in deze branche, vooral op het gebied van kleding. De verwachte groei in de parfum blijkt niet te heb ben doorgezet, maar de aanvoer van nep-Rolexhorloges uit het Verre Oosten nam toe. Brohm schat de jaarlijkse schade op zo'n honderd miljoen is. Dienstverlening bommenmakers zutphen anp Voor de rechtbank in Zutphen is gisteren 240 uur dienstverle ning en een half jaar voorwaar delijke gevangenisstraf geëist tegen drie scheikundestudenten uit Zwolle die experimenteer den met zelfgemaakte bom men. Zij zouden de projectielen tot ontploffing hebben gebracht op het artillerie schietkamp in 't Harde. Het drietal, 20, 22 en 24 jaar oud, kende elkaar van het IJssel- land College in Deventer. Ze opereerden onder de naam Exit (explosief improvisatie team). Bij het experimenteren met de flessen, biervaatjes of camping gasflessen gevuld met ammoni umnitraat en benzine of met kruit, zou het trio onder meer een wachttoren hebben ver nield. Niemand raakte daarbij gewond. assen-nueveen gpd wordt afgesloten en dat ze ook op een andere manier niet lan ger de politie belt. Bij elk tele foontje zou de vrouw honderd gulden moeten betalen. De vrouw legde met haar ge- bel het bureau Hardenberg soms geheel lam, soms met schrijnende gevolgen. Zo deed zich op 28 januari van dit jaar een dodelijk ongeluk voor in Hardenberg. Maar door de acti viteiten van de Nijeveense was het politiebureau voor vrienden en familie van het slachtoffer onbereikbaar. Stapelgek worden ze bij de re giopolitie IJsselland van de tele- föonterreur die een inwoonster van Nijeveen uitoefent op de politiebureaus van Steenwijk en Hardenberg en de meldkamer Zwolle. De vrouw belt de de po litie tientallen malen op een dag. Omdat alle pogingen de vrouw tot rede te brengen wa ren' mislukt, sleepte de politie haar gisteren voor de rechter. Voor de president van de As ser rechtbank eiste de politie dat de telefoon van de vrouw sterdam rudolph klein 'een groot compliment aan het adres de heer Heineken'. Zo betitelde topman Vuursteen de commotie gisteren en eer teren op de beurs rond het aandeel Hei- ren. Het aandeel werd massaal verhan- d en verloor aanvankelijk bijna vijf gul- B n, maar toen het jaarverslag bekend was tvorden trok de koers weer aan tot 258,50 wden. danks de dalende dollar straalt het jaar- slag onverminderd optimistisme uit voor -J185. Een echte aanleiding voor de onrust 71 de beurs was er dan ook volgens Vuur- M en niet, afgezien van het aangekondigde trek op 27 april van Freddy Heineken als i >rzitter van de raad van commissarissen i het concern. Heineken moet opstappen iwege het bereiken van de wettelijke ftijdsgrens van zeventig jaar. In het jaar- slag beschrijft hij het bedrijf „als een g d waarvan je natuurlijk nooit echt af- leid neemt." k Vuursteen benadrukte dat Heineken bemoeienis houdt met de onderne ming. Formeel houdt hij die bemoeienis als voorzitter en gedelegeerd bestuurder van de raad van beheer van de Heinken Holding. „Maar ook informeel blijven de contacten bestaan zoals we die al kennen", verzekert Vuursteen. Heineken zag in 1994 voor het vijftiende achtereenvolgende jaar de winst groeien. En volgens Vuursteen is er geen reden om te veronderstellen dat dit in 1995 niet op nieuw het geval zal zijn. Hoewel de Ameri kaanse markt voor de brouwer erg belang rijk is en veel transacties met andere landen in dollars plaatsvinden, verwacht Vuursteen geen grote gevolgen van de val van die munt. „Op korte termijn zijn de valutarisi co's afgedekt. Op langere termijn kan dat niet en de gevolgen komen vertraagd door. Maar het is met de dollar als met de invloed van het weer op de bierconsumptie: Je kunt er niets aan doen." Heineken gaat ook uit van een verdere groei van de export naar de Verenigde Staten die de laatste jaren steeds met zo'n tien procent toegenomen. Het concern boekte vorig jaar een omzet van 9,9 miljard gulden, tien procent meer dan in 1993. Hogere prijzen, koersontwik kelingen en nieuwe deelnemingen en over names (met name in Zwitserland en Nieuw Zeeland) compenseerden de daling van de netto-omzet. Heineken brouwde wereld wijd 60,4 miljoen hectoliter bier en blijft daarmee de op één na grootste brouwer ter wereld. De nettowinst groeide met 27,5 pro cent tot 662 miljoen door verkoop van een belang van vijftig procent in Bols Benelux aan Bols Wessanen. Heineken is niet van plan zich terug te trek ken uit de Afrikaanse landen Rwanda en Burundi waar het concern vijftien vestigin gen heeft. De brouwerij in Rwanda draait inmiddels weer, op dertig procent onder het oude niveau. Burundi is vooralsnog ge woon in bedrijf. Wel zijn rhedewerkers te ruggehaald. Vuursteen merkt op dat Heine ken in het verleden veel heeft verdiend in Afrika. „En er is geen reden te veronderstel len dat de stabiliteit niet weerkeert. Boven dien hebben we als internationale onderne ming ook maatschappelijke verplichtingen. Je vertrekt niet zomaar." den haag gpd spoorlijn van Rotterdam naar Zevenaar. De kosten daarvan bedragen 7,4 miljard gulden. Om de vijf grootste knelpunten op té lossen, adviseerde de commissie-Hermans onlangs nog eens 1,2 miljard gulden uil te trekken. De achterban van D66 heeft haar fractie in de Tweede Kamer daarop vastge pind. WD-minister Jorritsma komt de Democraten slechts gedeeltelijk tegemoet. Zij trekt in totaal 720 miljoen extra voor de Betuwelijn uit. Minister Jorritsma (verkeer) wil bij de aanleg van de Betuwelijn alleen één treintunnel voor het knelpunt Hardinxveld-Giessen- dam. Voor de overige knelpun ten vindt de minister tunnels te duur. Daar moeten de provin cies genoegen nemen met ge- luidschermen, fietstunnels, het verleggen van wegen en de aan leg van viaducten. Het kabinet praat vandaag opnieuw over de goederen- eesergroen Deze aspergesteker in het Drentse Eesergroen komt de ko mende tijd om in het werk. Hij denkt zeker zeventig stekers nodig te hebben om zijn asperges te oogsten. Dat is geen probleem omdat er sinds kort langdurig werklozen worden ingezet. FOTO ANP PETER WASSING den haag gpd Nederland gaat meebetalen aan nieuwe gevangenissen in Rwanda, die hard nodig zijn om de daders van de volkeren moord van vorig jaar te kun nen opsluiten. Momenteel worden wekelijks 1.500 ver dachten opgepakt, zei minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking gisteren bij terug komst uit Rwanda en het buurland Burundi. Ontwikkelingsgeld voor de bouw van gevangenissen is een absoluut unicum, aldus Pronk. „Maar we doen de laatste jaren wel meer dingen die je vroeger nooit deed. De bouw van gevangenissen moet uit humanitair oogpunt priori teit krijgen. Dat vindt ook het Rode Kruis, dat in Rwanda aanwezig is." In de grootste gevangenis van Rwanda zitten achtduizend mensen, terwijl er maar plaats is voor tweedui zend. Volgens Pronk tikken er in Rwanda en Burundi op het moment meerdere tijdbom men tegelijk. In de Hutu- vluchtelingenkampen bereidt men zich voor op een nieuwe oorlog, jongeren in Burundi radicaliseren, het leger in dat land is niet onder controle van de regering en de berechting van de moordenaars van vorig jaar komt maar niet op gang. De internationale gemeen schap doet er volgens Pronk weinig aan de lonten tijdig uit het kruitvat te trekken. Eind deze maand wil cle minister binnen het kabinet bekijken hoeveel extra geld voor Rwanda en Burundi kan wor den vrijgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3