Het laatste optreden van Anja Kuyt ex Proper hoopt Duitsers voor te blijven Sport Marco Visser voelt zich thuis op Unicum Anti-dopinglab Utrecht mogelijk weer olympisch Badmintonbond wacht met oordeel over twee coaches 1_ rob onderwater, 071-356463 ^'katwijk klopt Uslanders %twuk« In een oefenduel heeft Katwijk gisteravond gewonnen ln?yan het IJslandse FH. Na een ruststand van 0-0 scoorden Albert evjjle Haas en Seger Oudshoorn voor de landskampioen bij de am- FH scoorde één keer tegen: 2-1. ni»ascal Vergeer voorlopig tiende yJiFSHOUTPascal vergeer heeft gisteren op de openingsdag van Teleflex tour goede zaken gedaan. De Warmonder, die in de lepLroloog over zes kilometer 29ste werd op 25 seconden zat in de pe over 120 kilometer in de kopgroep die het pelo- vijf minuten reed. Vergeer staat daardoor in het al- jemeen klassement voorlopig op een tiende plaats. Broer Etien- he sloot de door de Duitser Schruff gewonnen proloog af als en|8de op 21 seconden, ctej Sax wint laatste duel 'e foorhqutDe zaalvoetballers van Bax hebben gisteren de ;rd jatste wedstrijd in de eerste divisie met 9-4 gewonnen van :a§ irandweer SV uit Lelystad. Omdat er voor beide ploegen niets neer op het spel stond werd vooral het publiek gisteravond de jrote winnaar. Bij rust stonden de Voorhouters al met 5-3 voor ria goals van Hennie Koet, Patrick Scheurwater (2), Jeffrey For- ee en Mario Faber. Na de pauze kwam BSV, nota bene met een nan minder, nog terug tot 5-4. Een hattrick van Mario Faber en en doelpunt van Hans van Leeuwen bepaalden de eindstand p 9-4. »e voor De Sleutels j? eiden De zaalvoetballers van De Sleutels hebben hun laatste wedstrijd tegen het gedegradeerde ZOB met 11-4 gewonnen. De >-4 leutels, dat eerder deze week McDonalds kampioen zag wor- 1 c scoorde er in de 3 Oktoberhal op los met Patrick Heymans pnieuw in de hoofdrol. Heymans nam vier treffers voor zijn re ening. De overige goals kwamen van Marcel van der Burg (2), lenk Buyn (2), Robert de Roo (2) en keeper Ed Neuteboom, die en penalty verzilverde. 6 jshockeyers kansloos <e ratislava Het Nederlands ijshockeyteam is gisteren in Slowa- ije het wereldkampioenschap voor B-landen gestart met een ;v< ansloze nederlaag. Polen bleek in de openingswedstrijd veel te terk: 8-1. De periodestanden waren: 3-1 2-0 3-0. Het enige doel- ïnt van Oranje kwam op naam van Tommie Hartogs, die in ;t afgelopen weekeinde nog voor zijn Franse club in actie ram. Hij was de enige speler die een ruime voldoende haalde de ploeg van de debuterende bondscoach Doug Mason. werver tegen Van de Goor 7Af; REVisoDe finale van het Italiaans volleybalkampioenschap, te Zwe eslissen in een best-of-five, heeft dit seizoen een Nederlands ntje. De winnende ploeg ook. In de eindstrijd staan Ron Zwer- (Sisley Treviso) en Bas van de Goor (Daytona Modena) te- over elkaar. Treviso won gisteravond voor de derde maal op an Edilcuoghi Ravenna. In de eerdere duels stond de Eu- st/ifcpese bekerhouder nog een set af, nu niet: 15-1115 -1115-11. 'HJlodena, dat dit seizoen ook op Europees niveau scoorde en in mooi van de bekerwinnaars onder meer Rentokil/ZVH irzijde schoof, had meer moeite met Alpitour Cuneo, maar laarde de klus in de halve finale niettemin ook in'drie wedstrij- lansen achterhaalt Scholma adskanaal De deelnemers aan het 78e nationale damkam- rustdag toe. Die staat voor aantal spelers ri zijn duidelijk a onderdag op het programma, t in de vijfde ronde al een voorschot. Dat gold niet direct de kopgroep van vijf man, al kwam alleen Gérard Jansen tot 6-2 inst. Hij nestelde zich daarmee naast Auke Scholma op de eer plaats van de algemene rangschikking. w« iplit kandidaat WK atletiek y onte carlo De Kroatische stad Split heeft zich kandidaat ge- de organisatie van de wereldtitelstrijd atletiek in 1997. internationale atletiekfederatie heeft dit gisteren bekendge- laakt. Split is de zevende stad die de organisatie van het evene- ïent op zich wil nemen. Eerder meldden Helsinki, Athene, New lehli, Stanford (VSt), Rome en de Spaanse bond met de steden ladrid, Sevilla of Barcelona zich aan. Mexico-Stad gaf de orga- atie het WK onlangs wegens^financiële problemen terug, nationale atletiekbonden hebben nog tot 17 mei de tijd zich te melden voor de organisatie van de wereldtitelstrijd. Het ituur van de IAAF wijst het evenement op 21 of 22 mei aan van de kandidaten toe. Basketbalster stopt na veertien seizoenen Grasshoppers Vanavond treedt DVZ/Grasshoppers misschien wel voor het laatst dit seizoen binnen de lijnen voor het tweede duel in de halve finale van de play-offs tegen Den Helder. Verlies betekent uitschakeling, maar dat niet alleen. Het gezicht van Grasshoppers, Anja Kuyt-Aandewiel, heeft dan de laatste wedstrijd in haar loopbaan gespeeld. Kuyt (31), moeder van twee dochters, stopt er mee na dit sei zoen. ,,Ik ben het zat. Het reizen, trainen, de doorde weekse wedstrijden en altijd maar last van mijn knie. Het is mooi geweest." katwuk gertjan v Anja Kuyt-Aandewiel: „Ik n ei. gerust gevoel afscheid. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Het zal wennen worden voor het Katwijkse publiek, Grasshoppers en Kuyt zelf. Het boegbeeld van de club, veertien seizoenen in de hoofdmacht, is er dan niet meer bij. Volgend jaar loopt er iemand anders met shirtnummer 11. In Nederland immers kent men het begrip number retirement niet. Had Kuyt in de Amerikaanse profliga NBA gespeeld, dan zou het shirt met haar nummer steevast in de nok van de sporthal hebben komen te hangen, als teken dat dat spelersnummer nimmer meer door een speler van de club gedragen zou mogen wor den. Een soort van eerbetoon aan de betreffende speler. Kuyt, die bij Grasshoppers kwam toen de club nog niets voorstelde in basketballand en dus het hele traject naar de top van Nederland aflegde, is echter vastbesloten. „Ik heb alles mee gemaakt op het kampioenschap in de eredivisie na. Maar de op merkingen van mijn dochter Karin of ik ook nog eens een avondje thuis wilde blijven, gaan me aan het hart. Ik werk ook nog zestien uur in de week en wil nu genieten van m'n rust en enige regelmaat in m'n leven krijgen." De verpleegkundige in het Katwijkse Zeehospitium begon op 12-jarige leeftijd als Anja Aandewiel met basketbal. Ge vraagd naar de hoogtepunten in haar carrière volgt een lange lijst. Het Nederlands kampioen schap met de kadetten, het kampioenschap in de promo tiedivisie, de dubbele beker winst, twee Europa Cup-avon turen, de verkiezing tot rookie van het jaar en haar optredens in het Nederlands team. Met Oranje maakte ze het EK in Bul garije mee. „Ik heb weinig ge speeld hoor, dat wel. Maar de ervaring was geweldig." Professioneler In de veertien seizoenen in de hoofdmacht heeft ze Grasshop pers zien veranderen. Kuyt: „Het is allemaal professioneler geworden. Vroeger kwamen alle speelsters uit Katwijk of in ieder geval uit de buurt en was er ner gens geld voor. Nu zijn er veel meer mensen bij betrokken, wordt het vervoer en de medi sche verzorging allemaal gere geld. Qua financiën is er overi gens niets veranderd. Ik verdien nog steeds niets bij met basket bal." Het professioneler worden van Grasshoppers werd de club vier jaar geleden bijna fataal. Een fraudezaak, waarbij de manager geld van het ministerie van defensie naar Grasshoppers had doorgesluisd waardoor er Europa Cup gespeeld kon wor den en de voormalig Joegoslavi sche Zora Malacko was aange trokken, bracht de Katwijkse club aan de rand van de af grond. Ook voor Kuyt een zwar te bladzijde. „Alles leek gere geld, maar het werd een en al ellende. Iedereen zat met de handen in het haar. Kunnen we verder, willen we verder, gooien we het bijltje er bij neer of ma ken we er wat van. We besloten het laatste. Iedereen betaalde mee aan het trainingskamp in Duitsland voorafgaand aan het seizoen en het bleek achteraf het gezelligste jaar te zijn ge weest in mijn tijd bij de club. En dat is ook karakteristiek voor Grasshoppers. We hebben altijd alles voor elkaar over gehad." Doorstroming Het is sinds dat rampjaar alleen maar beter gegaan met Grasshoppers. De club heeft zich gevestigd in de Nederland se top, overigens wel met speel sters van buitenaf. En dat steekt Kuyt toch een beetje, want als zij vertrekt is er weer een Kat wijkse minder. „Het is jammer dat er geen doorstroming is uit de jeugd op dit moment. Er bre ken geen Katwijksen door en het publiek wil het liefst speel sters uit het eigen dorp zien. De mentaliteit van de jeugd is denk ik veranderd. De junioren ha ken af, omdat ze weinig speel tijd krijgen. Maar je moet groei en in het team. Je moet het er voor over hebben om de eerste jaren veel op de bank te zitten. Misschien dat volgend jaar de kloof een beetje ldeiner wordt als Martin Hoekstra de hoofd coach wordt. Hij zit al jaren bij de club en heeft de junioren ge traind en dit jaar het tweede. Misschien dat dat de speelsters motiveert." Dat Grasshoppers altijd Kat wijkse gezichten zal blijven houden staat buiten kijf. Speel sters van buitenaf blijven echter nodig, zolang de doorstroming uitblijft. Kuyt wordt wel gezien als degene die het hele 'zooitje' bij elkaar houdt. „Mensen zeg gen wel eens dat als ik stop, al les uit elkaar valt. Ik hoop van niet. Ik denk dat Grasshoppers nog jaren in de top van Neder land en in ieder geval in de ere divisie blijft spelen." Vanavond is ze misschien voor het laatst te bewonderen. Anja Kuyt als vechtjas, de bas ketbalster die gaat voor elke bal, tot de laatste seconde. „Het wordt nog één keer alles geven. Ik kan in ieder geval met een gerust gevoel afscheid nemen." Als Grasshoppers dat ook maar kan. leiden gertjan v Waar vijf Leidse deelnemers aan het Paas A **-toernooi van Uni cum gisteren kansloos hun ein de vonden in de eerste ronde, bleef een man overeind. Marco Visser verraste gisteren Bas Wild, de nummer 75 van Neder land door met 6-3 0-6 6-3 aan het langste eind te trekken. Voor Mark Fleischeuer, Gertjan Egberink, Mare Brand, Martijn van den Berg en Jeroen Vink duurde het hoofdtoernooi maar één dag. Visser maakte er weer eens een ouderwet&e zwoegpartij van. De Unicummer voelde zich als een vis in het water, ondanks een conditionele achterstand. Visser had de hele dag lesgege ven, maar liet zien dat hij af en toe tot veel in staat is. dat merk te hij vorig jaar al toen hij door toeval in het eerste team van Unicum terecht kwam. Daar bleek dat hij best in de eerste klasse mee kan. Ook dit jaar weer speelt de Oegstgeestenaar in het vlaggeschip. „Ik kan best met die jongens meekomen", weet ook Visser. „Afgelopen zondag verloor ik wel de 90, veel scheelt het niet. Ik heb ge woon minder tijd om te trainen en dat breekt je soms op." Vis ser kreeg in Wild een tegenstan der die hem ligt. „Een lekkere rallybijter", aldus Visser. „Alleen in de tweede set werd ik een beetje sloom. Pas in de derde set was ik weer terug in mijn spel." Dat bleek wel. Visser liep uit naar 5-0, voordat de klad er een beetje in kwam. Op 5-1 verprut ste de Unicummer vijf match points, op 5-3 nog een, voordat hij de partij op zijn zevende wedstrijdpunt naar zich toe trok. „Ik vergat lange rally's te blijven spelen en liep te veel op naar het net." Visser ontmoet vandaag de als eerste gerangschikte Martijn Belgraver die Vlada Stojanovic met twee keer 6-4 versloeg. „Ik zag hem even spelen naast me en zag dat hij veel sliced met zijn backhand. Dat kan dus ook wel tot lange rally's leiden. Als ik tegen hem speel kan ik echt Van de overige Leidenaars wisten alleen Mark Fleischeuer en Mare Brand er drie sets uit te slepen. Fleischeuer herstelde zich goed van het verlies in de eerste set tegen Harold Jans, maar kwam in het derde deel toch te kort tegen de nummer 43 van Nederland: 6-3 3-6 6-2. Brand had de makkelijkste lo ting van het geheel in Bas van Hees (144). De met een wild card binnengekomen Unicum mer begon ook voortvarend en liet zien progressie te hebben geboekt. Daar bleef het echter bij. Brand verloor de grip op de wedstrijd gelijk in het begin van de tweede set en kon met opge heven hoofd zijn eerste A-toer nooi verlaten: 3-6 6-2 6-3. Voor Gertjan Egberink lag het tempo in zijn partij tegen het talent Edwin Kempes (41) iets te hoog. De Voorschotenaar in dienst van De Leidse Hout hield tot 4-4 stand, maar moest toen lijdzaam toezien hoe Kempes zich simpel naar de overwin ning speelde: 6-4 6-0. Jeroen Vink en Martijn van den Berg kwamen beiden niet verder dan twee games. Vink, als lucky loser in het hoofdschema terecht ge komen, kreeg alleen in de eerste set twee streepjes achter zijn naam (6-2 6-0), terwijl Martijn van den Berg de games over beide sets verdeelde tegen Tom Thomas: 6-16-1. Jolanda Mens start haar hoofdtoernooi vandaag tegen Linda Sentis. Heddy Boers trof het minder in de als eerste ge plaatste Aniek Snijders. Pro gramma vanavond, 16.30: Boers - Snijders, 18.00: Mens - Sentis, 18.00: Visser - Belgtaver, 19.30: Stassen - Haslinghuis. itorensportseizoen begint komend weekeinde rOSPORTMEDEWERKER reede Paasdag Dan gaat op het Circuitpark 'n!ndvoort de volgende afleve- van het autorensportsei- i van start. Nieuw dit jaar is Brezan NK Supertoerwa- De basis van dit kam- __£enschap wordt gevormd or de twee literklasse zoals die kennen in onder meer C dtsland (DTM) en Engeland rCC). Maar veel rijders uit de ^de twee liter- en twee liter- isklasse ondervonden d ncieel obstakel om een echte hfss 2 aan te schaffen. Omdat deelname aan die beide klas- vorig jaar ook al niet specta- T was, gooide het bestuur de Nederlandse Autoren- 1 art Vereniging (NAV) het roer i. ve ^aast de echte Class 2 auto's ih' rschijnen ook de 2000+ toer- Ugens aan de start en heten safn FIA GT's. Maar ook de twe- die niet aan het Class 2 D^ement voldoen, kunnen Brezan NK lijnen. Naar verwachting NAV zal dit kampioenschap ge ogen gooien. Overigens lien twee van de geplande ra- op het Circuit van Assen ge ilden worden. erkenraces 'ast dit nieuwe toerwagen- mpioenschap zullen ook de l -rkenraces weer het nodige ektakel opleveren. In de Fer- Porsche Challenge zal Lex üper uit Oegstgeest dit zoen alles op alles zetten om het kampioenschap in de Stan daard Plusklasse weer binnen te halen. Vorig jaar werd hij door veel pech achtervolgd en derde in de eindrangschikking. In 1993 was hij nog kampioen. Proper acht zich zeker niet kansloos. „Maar zeker van Duit se zijde verwacht ik veel con currentie." Met 300 pk ,aan boord van zijn Porsche 911 SC/RS zal de Oegstgeestenaar zich in ieder geval behoudender opstellen dan het afgelopen jaar. Gesponsord door AKAM, Novell en Bose zal Proper naast Zandvoort (2x) ook de circuits yan Nürnburg, Francorchamps en Donnington aandoen. Zij rij den dan in het voorprogramma van het Europese GT-kam- pioenschap. De eerste keer dat Proper op Zanvoort acteert is tijdens de Pinksterraces (5 juni). Van Reenen In datzelfde Europese GT-kam- pioenschap zal Wout van Ree nen gaan optreden met het En gelse merk Marcos. Hij vormt dan het importeursteam met mannen als Jan Lammers en Cor Euser. Gesponsord door MOBIL zal hij in de Marcos Challenge dezelfde circuits aan doen als Proper. „Ik heb echt geboft om dit jaar in het Eu ropese circus mee te draaien, aldus de Voorschotenaar die vo rig jaar in 2000cc toerwagen- klasse niet verder kwam dan de zevende plaats. Frank Caron uit Rijnsater- woude gaat het dit seizoen pro beren in de Marlboro Elf Ren ault Clio Cup. Vorig jaar werd hij in de kleine produktiewa- gens tot 1400cc in een Rover 114 vijfde. Het Roverteam heeft zich echter teruggetrokken zo dat Caron naar een andere mo gelijkheid moest zoeken. In het team van Frans Verschuur dat gesponsord wordt door de Van Lent Groep zal hij tweede Paas dag aan de start verschijnen in een veld van 32 auto's. In dit zelfde team rijdt ook de kam pioen van het vorig jaar, John de Vos. Dit jaar is het laatste jaar van de Renault Clio Cup. Voor het volgend jaar heeft Renault een interessante opvol ger in petto. Echtgenote Amee, vorig jaar nog vierde in een Suzuki Swift in het kampioenschap kleine toerwagens, is er nog niet uit voor dit seizoen. Ook het Van Deinum team waarin zij acteer de, heeft zich net als het Rover team teruggetrokken uit de klei ne produktiewagens die overi gens dit jaar van start gaan on der de naam Compactklasse. Van der Sloot Sandra van der Sloot uit Alphen aan den Rijn keert terug naar de Pepsi Citroën AX GTi Cup. Het vorige seizoen sloot zij af met een zevende plaats in een Rover in de kleine produktiewagens. Ook vanwege het vertrek van Rover moest zij uitzien naar wat anders. Zij vond haar plaatsje in het team van Linea Directa. Aanstaande maandag zal zij met Pieter van der Berkt, Wilco van Vegten en Ferry Duiven voorde in het geel aan de start verschijnen. „Ik denk, dat ik dit lausanne anp Breedste grijns op het gezicht, duim omhoog en armveeg van links naar rechts. Erica Terpstra, staatssecretaris voor sport, kwam woensdag triomfantelijk uit het kantoor van Juan Anto nio Samaranch stappen. Zij be haalde een succes in een be leefdheidsbezoek aan de voor zitter van het Internationaal Olympisch Comité in Lausanne. „Ik heb mooi nieuws voor Ne derland", glunderde zij. Eind mei kan de witte vlag met de vijf gekleurde ringen weer wapperen aan de stok van het anti-dopinglaboratorium in Utrecht. Het is een kwestie van tijd voordat de officiële accredi tatie van het Utrechtse lab voor controle en research van drs. Douwe de Boer en professor Maes binnenkomt van de medi sche commissie van het IOC. Utrecht raakte het IOC-etiket kwijt in '89, kort nadat professor Van Rossum na een knallende ruzie met de Utrechtse Univer siteit daar vertrok. Sindsdien stond het instituut bloot aan stevige kritiek, vooral van pro fessor Donike, de fanatieke do- pingvorser uit Keulen. Hij was de examinator namens het IOC voor De Boer en Maes. De Duit ser was de laatste jaren bepaald niet lovend over de Nederlan ders. Dit bleek nog uit een brief van de medische commissie be gin dit jaar. De betrokkenen raakten droef te moede. apeldoorn Lex Proper hoopt dit seizoen minder pech te hebben dan vorig jaar. jaar goed kan scoreii, is de ver- plaats (Valkenburg) behaald in wachting van de Alphense. de Cinquecento Cup. Naast haar aktiviteiten op het Aanstaande maandag, tweede circuit is zij ook aktief in de ral- Paasdag, heeft de NAV een uit- leysport. In een Fiat Cinquecen- gebreid raceprogramma geor- to heeft zij inmiddels een derde ganiseerd. Het programma start (Eindhoven) en een zesde om half elf met de VEGE Sierra FOTO HENK BOUWMAN Cup. Naast de genoemde races verschijnen ook de Formule Renault, Formule Opel, Formu le Ford en de Squadra Bianca's aan de start. Alle races gaan over 20 ronden en eindigen om half vijf in de middag. over bestaan", zegt Jos Nouwt, voorzitter van de NBB. De bijeenkomst in Nieuwe- gein werd door het NBB-be- stuur nodig geacht, nadat vorige week een rapport over het func tioneren van bondscoach Huub Franssen en beleidszaken ver scheen. De samenstellers van het rapport waren journalist Ted van der Meer, ex-interna tional en voorzitter van Duin- wijck Rob Ridder, international Astrid van der Knaap en ex-in- ternational en clubtrainer BCO- /Bali Clemens Wortel. De vier noemden het overlegorgaan de 'denktank'. Het bestuur van de badminton bond heeft gisteren de onvrede in de nationale selectie over het functioneren van bondscoach Huub Franssen en diens assis tent Lon Peters geïnventari seerd. Wat volgt is volgende week woensdag een gesprek met spelers, bestuur en Frans sen en Peters. Franssen zit nu nog in het Tjechische Nitra, waar het EK jeugd wordt gehou den. „In ieder geval tot dat ge sprek staan de posities van i Peters ter discussie, daar geen misverstand

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27