Winkeliers akkoord met verplaatsen weekmarkt Zoeterwoude viert ^gezamenlijk feest Voor een dubbeltje scheren op de jaarmarkt Teraarse boeren pleiten voor windmolenpark Rijn Veenstreek Knoestise lindebomen Glastuinders moeten container zelf betalen Grote Houtstraat 6, Haarlem 023 - 342974 Donkersteeg 21, Leiden 071-120992. Haarlemmerstraat 128, Leiden 071-125585 DONDERDAG 13 APRIL 1995 Inbraak in sportkantine 70eterw0ude-dqrpBij een inbraak in een kantine op het sport complex aan de Nieuwe Weg in Zoeterwoude-Dorp is gister nacht geld en geluidsapparatuur gestolen. Van het pand werd een deur opengebroken. Ook een tweede kantine was in dezelf de nacht het doelwit van inbrekers. Hier bedroeg de buit even eens geluidsapparatuur. Winkeliers Ter Aar: verplaats 20 van Alphen Damespump in bruin, blauw en zwart kalfsleer. Maten 36 t/m 42 (ook in halve maten). De middenstanders uit de omgeving van het Thorbecke- plein in Alphen zijn bereid mee te praten over een ge deeltelijke verplaatsing van de markt op zaterdag. De weekmarkt is nu nog opgesteld op het Thorbeckeplein, met een uitloop naar de Hooftstraat. In een gesprek met het gemeentebestuur heeft voorzitter J. Voogd van win keliersvereniging Hooftstraat/Koopstraat aangegeven het 'oprekken' van de markt onder bepaalde voorwaarden aanvaardbaar te vinden. Tot nu toe vormden de midden standers samen met de marktkooplui een massief front tegen elke aantasting van de markt. Een vermindering van het aan tal marktkramen op het Thor beckeplein is nodig om het plein op de zes dagen van de week dat er geen markt is aan trekkelijker te maken. Voogd zou graag zien dat het plan wat meer wordt 'aangekleed' met ondqr meer kiosken, winkels en een restaurantje. „Het moet wat levendiger worden", vindt Voogd. „Het plein is nu de dorre vlakte der woestijnen." Wanneer het aanzien van het Thorbeckeplein wordt opgevij zeld, betekent dat automatisch dat de ruimte op het plein klei ner wordt en dat voor een deel van de marktkooplieden een andere plek moet worden ge zocht. Dat de middenstand zich daar zo lang tegen heeft verzet, verklaart Voogd (die naast mid denstander ook raadslid voor het CDA is) uit een absoluut ge brek aan vertrouwen in het ge meentebestuur. „We hebben ons een tijd lang ingegraven omdat we een wel zeer mini maal vertrouwen hadden in de gemeente. Maar nu zit er een college dat zich werkelijk iets gelegen laat liggen aan de mid denstand in Alphen." Van het gemeentebestuur hebben de winkeliers deze week de toezegging gehad dat er op korte termijn iets wordt gedaan aan de onveilige situatie in de parkeergarage bij het plein. „Het grapje gaat dat je, wanneer je een nieuwe autoradio wilt hebben, je je auto moet parke ren in de Thorbeckegarage. Dan weet je zeker dat je radio wordt gestolen", merkt de onderne mer zuur op. De bedoeling is dat de garage er aantrekkelijker uit gaat zien en beter wordt be waakt. Als het aan Voogd ligt, zou het parkeren in de garage vervolgens extra aantrekkelijk moeten worden gemaakt door winkeliers aan klanten gratis parkeermuntjes uit te laten de len. Uiteindelijk zou de markt vol gens Voogd een lang lint door het het Alphense centrumge bied mogen vormen: van het Thorbeckeplein over de Van Mandersloostraat naar de Pieter Doelmanstraat, rechtsaf de brug over en de Julianastraat in en linksaf langs De Aarhof weer te rug naar het Thorbeckeplein. Daarvoor moet dan wel de Al phense brug ook voor de bus worden afgesloten, maar dat is volgens de middenstander al leen maar een voordeel. Voogd beseft dat hij met zijn plannen een beetje voor de mu ziek uit loopt: de mensen die de gedeeltelijke verplaatsing van markt het meest aan gaat zijn nog altijd fel tegen. „Er zullen goede alternatieven moeten ko men om ook de marktkooplui uit de loopgraven te krijgen. Hun uitgangspunt is nog altijd dat de markt moet blijven waar die is. Maar de markt is eigenlijk al te krap en doordat er steeds meer koelwagens en zo komen wordt dat alleen maar erger. Het is wel makkelijk om te zeg gen dat je de markt wil houden zo die is. Maar voor de toe komst is dat echt onmogelijk." De Oranjecomités uit Zoeter- roude-Dorp en -Rijndijk hopen - dat de dorpelingen met konin- pnnedag en bevrijdingsdag nassaal de straat opgaan om feest te vieren. De twee comités werken dit jaar voor het eerst n bij de organisatie van de feesten. Rijndijkers Theolieke Smit en Hans Boers, en Ineke n/ersluys uit Zoeterwoude-Dorp /erwachten echter dat de sa menwerking eenmalig is. De aandacht ligt dit jaar voor bij de bevrijdingsfeesten. Zo er op 4 mei vlak voor de do- i. denherdenking een toneelvoor- te stelling met de titel 'Mirad, een Ijs jongen uit Bosnië'. De voorstel over de 14-jarige jongen Bosnische en Servische ou- b ders moet laten zien dat oorlog d. nog dichtbij is. Bi Op 5 mei kunnen alle Zoeter- ivoudenaren gezamenlijk ont bijten. De Rijndijkers kunnen daarvoor terecht in de Eenden kooi, Dorpelingen kunnen aan schuiven in de Klaverhal. Daar- staat het feest in Dorp in het teken van de muziek, met onder meer een optreden van de Sta len Band, die in 1941 is opge richt en nog altijd Glenn Miller- muziek speelt. Aan de Rijndijk moet het feest zich vooral op straat afspelen. Aan 600 lantarenpalen hangt het Oranjecomité een plaquette met de tekst '50 jaar bevrijd' en vlaggetjes. „We hopen dat de mensen ook hun straten versie ren, zoals dat ook vlak na de be vrijding gebeurde. En er zijn heel veel ouderwetse straatspe- len voor jong en oud", aldus Smit. De twee comités maken ook samen een programmaboekje, dat een blijvende herinnering aan de herdenking van de be vrijding moet vormen. Verschil lende Zoeterwoudenaren heb ben hun ervaringen in de nada gen van de oorlog op papier ge zet. Zo schrijft de voormalig huisarts W. Kortmann over zijn ontsnapping aan de Zoeter- woudse razzia op 19 maart. „Met gecamoufleerd uiterlijk en een nieuw persoonsbewijs op naam van mijn neef Wybo Ker vel, die in Nederlands Indië zat, zette ik als waarnemer bij me zelf de praktijk voort. 'Ja we kunnen wel horen dat u een neef van de dokter bent'." Ook de danslessen die in het geheim aan het Westeinde aan zeven onderduikers werden ge geven en de herinneringen aan de bevrijdingsoptocht staan in het boekje, dat huis-aan-huis wordt verspreid. d£ sto sla De glastuinders in Stompwijk kunnen hun oude glas, vooral afkomstig van kassen, niet lan- kwijt in de gemeentelijke glascontainer. Tot nu toe P°e plaatste de gemeente Leids- chendam een speciale voor de afvoer van grote hoeveelheden isterglas. Burgemeester en 'e wethouders en een meerder- ie heid van de commissie openba- werken vinden dat de tuin ders voortaan zelf een glasbak 8a moeten plaatsen. Onderling kunnen ze dan de afvoerkosten betalen. )e container is vanaf 1991 r keer geplaatst. De gemeen- wilde hiermee voorkomen dat bedrijven hun glas in de be- drijfsvuilcontainers wierpen. Glas is zwaarder dan*het overige afval, wat de afvoerkosten ver toe verdeelde de ge- de plaatsingskosten alle klanten die beschikten ,over een bedrijfscontainer. Dit gebeurde omdat ze onmogelijk kon nagaan welk bedrijf glas in de container deponeerde. Van de 350 bedrijfscontainerklanten bezitten er echter slechts twin tig een tuindersbedrijf. Zeven tien van deze bedrijven liggen volgens de gemeente in Stomp wijk. Vanuit het principe 'de vervuiler betaalt' wil Leidschen- dam de kosten niet langer op al le bedrijven verhalen. A.C. van der Ham, tuinder en lid van de dorpsraad, vindt de maatregel van de gemeente 'kinderachtig'. De suggestie van de gemeente - tuinders zelf een bak laten plaatsen en betalen - stuit op moeilijkheden. Van der Ham zegt dat ook volkstuinders nogal eens van de bak gebruik maken. Van der Ham vreest dat kleine restjes glas straks toch weer in de bedrijfsvuilcontainer belan den. Het onderwerp komt don derdag 18 mei in de dorpsraad vergadering aan de orde. Alphenaar Leo Elsgeest 'spaart knip- en scheerspullen ter aar Scherp steken de knoestige lindebomen bij de Nederlands hervormde kerk in Ter Aar af tegen de avondlucht. Terwijl de eerste bomen al blijk geven van lentekriebels en langzaam hun bladeren tonen, blijven de takken van de linden nog even kaal. Alsof het voorjaar nog steeds niet is begonnen. Tegen de achtergrond van een oud-Hollandse lucht geeft het in ieder geval wèl mooie plaatjes. foto loek zuyderduin De huidige route van de Twintig van Alphen, een grote atletiek wedstrijd op de weg, levert de winkeliers aan de Westkanaal- weg in Ter Aar een omzetdaling op. Doordat de weg tijdens het evenement langdurig is afgeslo ten, kunnen klanten lange tijd niet terecht bij hun zaken. In een brief aan het gemeentebe stuur hebben de winkeliers hun nood geklaagd, kort na de laatste editie van het hardloop evenement, ongeveer een maand geleden. De wedstrijd wordt eens per jaar op een zaterdag gehouden. En dat is nu juist de dag dat de winkeliers de hoogste omzet halen, zo schrijven zij. Wanneer de lopers de Oost- kanaalweg zouden nemen in plaats van de Westkanaalweg, zouden er geen problemen zijn. Aan de Oostkanaalweg bevin den zich geen winkels. Een an dere mogelijkheid zou zijn om het evenement te verplaatsen naar zondag. Dan zijn de win kels gesloten en is er geen over last voor de eigenaars. Container in brand alphen aan den run Op de Zuiderkeerkring in Al phen is gisteravond omstreeks elf uur een container met afval- materiaal in brand gestoken. De brandweer bluste het vuur. Hele dorp kan ervan profiteren Het levert een bijdrage aan een schoner milieu, het levert de boeren een extra zakcentje op en het hele dorp krin er van meeprofiteren. Daarom wil J. Nieuwenhuizen uit Zevenho ven, die zelf een gemengd be drijf heeft, een windmolenpark laten verrijzen in de gemeente Ter Aar. De energie die de mo lens zouden opwekken, zou zelfs onder de minst gunstige omstandigheden nog genoeg zijn om het hele dorp van stroom te voorzien, zo beweert hij. „Alleen", zo verzucht hij, „gaat het nog om de acceptatie bij een groter publiek. De men- idee." Daarom is hij ook, samen met twee collega-agrariërs, naar de verschillende politieke partij en in Ter Aar toegestapt om te kijken of de dames en heren po litici wellicht zijn plan actief willen steunen. „We hopen dat ze mee gaan denken", zegt Nieuwenhuizen. „We kunnen natuurlijk niet zelfstandig, zo maar in de wilde weg, molens gaan plaatsen, Maar het lijkt er op dat ook daar de acceptatie nog moet komen. Ik heb ten minste de indruk dat ze nog niet erg enthousiast zijn, ook al hebben we zeer indringende ge sprekken." Het windmolenpark zou moeten komen op de plek die ligt tussen de Schilkerweg, de Zevenhovenerweg en de Nieuwveenseweg. Zo'n tien tot twaalf molens zouden er nodig zijn naar de mening van de boer. De bezwaren richten zich echter onder meer op het visue le aspect van de windmolens. De gevaartes van een meter of vijfenveertig hoog zouden het landelijke beeld van de polder te veel verstoren, zo luidt de kri tiek. „Liever windmolens dan schoorstenen", is echter het credo van Nieuwenhuizen. Het nut van de windmolens weegt voor hem ook veel zwaar der. Ze zouden moeten worden geplaatst voor algemeen ge bruik. Heel Ter Aar zou er van mee moeten kunnen profiteren. De kosten - Nieuwenhuizen heeft het over een miljoen per molen - zouden er binnen de kortste keren worden uitge haald. „Want wind krijgen we voor niks. En de andere ener giebronnen, die wel geld kosten, hebben we dan niet meer no- dig." Blijft toch de vraag of een paar boeren in staat zijn zulke dure apparaten aan te schaffen, als de politiek, zowel plaatselijk als provinciaal, toch mocht be sluiten het idee te ondersteu nen. „Jazeker", zegt Nieuweh- huizen zonder een spoortje van twijfel. „De banken die we heb ben benaderd zijn enthousiast. En er is rijkssubsidie mogelijk van 35 procent." Bovendien zijn de windmo lens noodzakelijk, betoogt hij. Ze moéten er komen. „De CÖ2- uitstoot moet worden terugge bracht in verband met net broeikaseffect. Dat is toch dui delijk? Als wij boeren daaraan meehelpen is dat prachtig. We hebben bij veel mensen een slechte naam. Vanwege het mestoverschot en de schadelij ke effecten daarvan voor het milieu. Op deze manier kunnen we ons van onze goede kant la ten zien." En omdat de boeren vandaag de dag maar ternauwernood het hoofd boven water kunnen houden, zou de expolitatie ook op dat vlak uitkomst kunrlen bieden. Ook dat is een argu ment voor de windmolens, zegt Nieuwenhuizen. „Een belang rijk argument. Maar niet be langrijker dan het milieu." Een mooiere ruimte voor het uitstallen van zijn verzameling knip- en scheerspullen kan Leo Elsgeest eigenlijk niet hebben. uim driehonderd jaar oude pandje aan de Hazerswoudse Dorpsstraat, waarin dochter Co- een kapsalon uitbaat, heeft een inboedel die stamt uit Hazerswoudenaren die al tientallen jaren in den vreemde wonen komen speciaal naar de salon van 'kapper Kok' als zij weer eens terug zijn in het oude vaderland om die oude sfeer te proeven. Zelfs kan je er op ver zoek nog laten scheren. Een service van vutter Els geest, die zijn dochter een handje toesteekt in de salon. „In een dergelijke sfeer is het hartstikke leuk werken", merkt 59-jarige Alphenaar op. „Vandaar dat ik dat scheren nog steeds doe. Het hoort uiteinde lijk bij het vak. Al zijn er nog maar heel weinig collega's die het onder de knie hebben. Op de Hazerswoudse jaarmarkt scheer ik nog voor de vooroor logse prijs van een dubbeltje. Krijgen de klanten er ook nog een brandewijntje met suiker en een sigaar bij. Heerlijk om te doen", merkt de oud-Hazers- woudenaarop. Duidelijk lijkt dat Elsgeest na dik veertig jaar te hebben ge knipt en geschoren nog steeds van zijn vak houdt. „Dat verza melen heeft er altijd al een beetje ingezeten. Toen Corine vijf jaar geleden deze salon be was dit een unieke kans om meer met mijn hobby te doen. Leo Elsgeest: 'Zelf sta ik er soms van te kijken, wat de mensen nog aan spullen bezitten.' foto bendebruyn Vooral als mensen tijden het praatje onder het knippen van mijn liefhebberij horen. O, ik heb misschien nog wel wat scheerspullen op zolder van opa. Meestal komen ze het nog dezelfde dag brengen. Laatst nog een oud baasje uit Zoeter- meer. Die kwam op de fiets wat spulletjes brengen", aldus de Alphenaar. Zo langzamerhand is het dan ook behoorlijk uit de hand gelo pen. Zijn echtgenote heeft hem en zijn verzameling nog niet de deur gewezen, maar dat lijkt nog een kwestie van enige tijd. „De kinderen zijn de deur uit. Dus waarschijnlijk kan ik nog even blijven", zegt Leo lachend. „Gelukkig kan ik een deel van de verzameling in de salon van Corine kwijt." Zo heeft hij niet minder dan 150 verschillende Philips elek trische scheerapparaten. Het gloeilampenbedrijf heeft er in totaal 357 uitgebracht. „De eer ste in 1938 kostte 24,80. Toen had je een fiets voor 35 gulden. Dat apparaat was dus behoorljk prijzig." Desgewenst kwamen ze het apparaat thuis ook nog demonstreren is op een recla meplaat uit 1939 te lezen. Ook bezit de kapper een Zwitsers scheerapparaat dat met de hand opgewonden moet wor den. „Net als een trein vroeger met een veer", legt hij uit. Daarnaast tientallen kwasten, mesjes, scheerzeep en dergelij ke. Grappig is een doosje met daarin een scheerapparaatje en zeven mesjes met daarop de da gen vermeld. „Of die van zon dag extra glad scheert heb ik nooit geprobeerd", merkt Els geest op. Bij de mesjes ook di verse ingenieuze vindingen om zelf het mesje na gebruik weer te slijpen. „Honderd maal en meer scheren met een mesje", aldus de reclame op een doosje met een mesje en een slijpap- paraatje van ver voor de Twee de Wereldoorlog. In de winkel ook een ontsmettingskast voor haarkammen en messen. „Vroeger kwamen er nogal wat baardschurft en luizen voor. Dus werd het gereedschap na afloop met speciale tabletten in de kast ontsmet. „Daar liep ik bij toeval op een rommelmarkt tegenaan." Merkwaardig is ook een mas sage-apparaat. Volgens Leo een pronkstuk, maar dochter Corine vind het een martelwerktuig. Dat idee geeft het ook een beetje als de Alphenaar demon streert hoe het werk. „Gekocht voor vijftien gulden bij een scharrelaar op een markt. Hij vroeg twintig gulden, maar ik kon er toch nog wat afkrijgen. Kennelijk wist de man niet wat voor moois hij in zijn bezit had. Van dat soort gelukjes moet een verzamelaar het toch hebben." Fietser gewond na aanrijding Een 80-jarige fietser uit Oude Wetering is gistermiddag ge wond geraakt bij een ongeval op het Noordeinde in Roelo- farendsveen. De man werd aangereden door een auto die vanuit een uitrit het Noordeinde op reed. Daarbij kwam de fietser ten val. Hij liep beenletsel op en werd door een plaatseljk arts be handeld. De auto werd be stuurd door een 52-jarige man uit eveneens Oude We tering.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21