Problemen grote steden aangepakt VERKOPER deNIE Randstad PAASVIS Het „Vishuisje" gesloten (OPEN HAARDEN, TEGELS, SANITAIR) Meneer is constant aan het liegen Zaak Sassenheimse hoofdagent blijft mysterie Kamer bezorgd over huizen bij Schiphol 'Afstandelijke' ontmoeting tussen Oostindiëvaarder:: DONDERDAG 13 APRIL 1S 'Actieplan Economie en Werk Het kabinet gaat samen met de vier grote steden een grootscheeps 'Actieplan Econo mie en Werk' opstellen. Om verpaupering, werkloosheid en getto-vorming tegen te gaan, moet vooral in het midden- en kleinbedrijf worden geïnvesteerd. Het percentage jongeren dat met de politie in aanraking komt, moet drastisch dalen en de overlast van drugsverslaafden dient bestreden te worden. Het rijk heeft echter nog niet besloten hoeveel geld er voor deze intensivering van het beleid beschikbaar komt. Dat staat in de 'gemeen schappelijke verklaring' van het kabinet en de besturen van Am sterdam, Roterdam, Den Haag en Utrecht voor de aanpak van de grootstedelijke problemen. Staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken onder tekende gisteren namens het kabinet de verklaring. Speer punten zijn het scheppen van werk, onderwijs, wijkbeheer en bestrijding van de criminaliteit. „Er is alleen één probleem", al dus de staatssecretaris, ,,de fi nanciën zijn nog niet rond". Het wachten is op de opstelling van de begroting, waarvoor de eerste schermutselingen vol gende week beginnen. Wethou der Simons van Rotterdam ver wacht „enkele honderden mil joenen" nodig te hebben voor de plannen. Het 'Actieplan Eco nomie en Werk', dat er deze zo mer moet liggen, richt zich voornamelijk op het fiscaal aan trekkelijk maken van investerin gen in de (oude) stadswijken. Het midden- en kleinbedrijf moet een forse impuls krijgen. Het aantal jongeren dat met een diploma de school verlaat, moet met een kwart toenemen. Het aantal stage- en leerwerkplaat sen voor jongeren moet jaarlijks met 15 procent stijgen. Wacht lijsten voor Nederlandse taal en 'inburgering' voor allochtonen die nieuw in ons land zijn, moe ten worden bekort tot twee maanden. Initiatieven De verklaring bevat daarnaast tal van reeds bestaande initia tieven en actieplannen, maar nieuw is dat er in sommige ge vallen meetbare doelstellingen aan worden gekoppeld. Zo moet de criminaliteit (vooral roofovervalllen en inbraken) fors dalen. Daartoe zouden goedkopere cellen moeten wor den gebouwd, zodat 'heenzen dingen' van verdachten kan worden voorkomen. Per 10.000 jeugdige inwoners van de grote steden moet daarnaast het aan tal dat in aanraking komt met de politie met 30 procent afne men. Er zal 'fors extra capaci teit' worden gecreëerd om de overlast van drugverslaafden te gen te gaan. Daarnaast moeten er meer (politie)cellen en poli tiemensen komen. Een 'leef baarheidsthermometer' moet gaan meten dat het beter wordt in de oude wijken, waar ook duurdere huur- en koopwonin gen zullen worden gebouwd. JEZUS LEEFT! Paassamenkomst voor iedereen le Paasdag 10 uur O.l.v. J. Kaper BETHLEHEMS-KERK Lammermarkt 57 LEIDEN (Op Goede Vrijdag 20 u) BADKAMER VERBOUWEN? KEUKEN VERNIEUWEN? maand april Mr. Hans sanitair glans OjOU Thermostaat douche mengkraan ƒ295,00 Grohel Handle /«/IC CA keuken mengkraan /24Oj50 Kort Rapenburg 5 Leiden Tel. 071-13 00 98 Vrijdag en zaterdag hebben wij een keur aan vispotjes: Tongrol/zalmpotje17,95 Zalmpotje 1 7,95 Vismix van 6 soorten 13,50 Scholrolletjespot13,50 Keus uit 5 soorten kooksaus Verder groot assortiment verse zeevis. Ger. paling, ger. zalm, garnalen, krabsalade 5,- 250 gr. Sfceciati&t lk te^cene vófytot-fa Blauwpoortsbrug - Tel. 146850 Aan onze Huurders: Ons kantoor is van vrijdag 14 april tot en met maandag 17 april Voor spoedeisende reparaties kunt u de storingslijn bellen, telefoonnummer: 3211 12. Lestella Sani Plus Dorus Rijkersweg 15 23I5WC Leiden Tel. 071 - 223123 Sani Plus Veurseweg 153b 225 1 AB Voorschoten Tel. 071 -619557 Wij zijn een verkoopbedrijf van luxe keukens, sanitair, tegels, openhaarden etc. De verkoop geschiedt zowel aan de particulier als aan de tussenhandel. Onze moderne showroom biedt de mogelijkheid om de veeleisende cliënt optimaal te kunnen voorlichten. Op korte termijn zoeken wij ter versterking van ons team een: Functie - eisen: Commerciële - Creatieve instelling. Leeftijd vanaf 22 jaar. Ervaring in de verkoop van openhaarden, tegels, sanitair vereist Bereidheid om ook op zaterdag en koopavond te werken. Opleiding MEAO/MDS/HAVO. Is dit voor u de nieuwe uitdaging? Schrijf dan uw sollicitatiebrief waarin personalia, opleiding en ervaring staan vermeld naar: J. Bergman Glenn Millerstraat 47 2324 LN Leiden Leidse juridisch adviseur beschuldigt bemiddelaar in schijnhuwelijken DEN HAAG/LEIDEN ANNET VAN AARSEN Met een blik vol ongeloof in zijn ogen zat de Leidse juridisch adviseur R.P. Dielband- hoesing in het beklaagdenbankje. De voor malig inspecteur bij de Amsterdamse poli tie moest zich voor de rechter verantwoor den omdat hij weigert een dossier terug te geven aan een vroegere klant. Die spande gisteren een kort geding aan. Hij zou het dossier nodig hebben om een aantal illegale buitenlanders te bewijzen dat hij hun geld als makelaar in schijnhuwelijken niet zo maar heeft achterovergedrukt. Rechter Punt beslist vrijdag over een week of adviseur Dielbandhoesing het dos sier moet teruggeven terwijl zijn gewezen cliënt de rekening niet heeft betaald. Vol gens de raadsvrouwe van deze man, even eens een Leidenaar, is het eenvoudige zaak. „De papieren moeten terugkomen", ver klaarde zij. „De rekening die meneer Diel bandhoesing heeft gevorderd, is niet te recht." Maar aan de zaak zitten vele vreem de kanten. Terwijl de eiser gisteren in alle talen zweeg over hoe alles precies in elkaar stak, wilde Dielbandhoesing tegenover rechter Punt zijn verhaal graag kwijt. Zijn cliënt zou vorig jaar november voor het eerst zijn kantoor zijn binnengestapt. Hij gaf te kennen dat hij werd lastiggevallen door een aantal illegale buitenlanders. Me neer Dielbandhoesing moest ervoor zorgen dat het ophield. In een aantal sessies met de man kwam hij vervolgens stukje bij beetje achter een praktijk, die volgens hem van een ongekend raffinement is. Zijn cliënt zou voor een bedrag van tien-, vijftienduizend gulden illegale Turken en later ook Ghanezen koppelen aan vrouwen met een Nederlandse nationaliteit. In het opgebouwde dossier zouden de bewijzen van elf van deze transacties te vinden zijn. In het dossier zitten vreemde papieren van het grenswisselkantoor, bewijzen van geld overdracht aan een bepaalde vrouw. „Me neer liet zijn slachtoffers telkens geld beta len, nu eens voor een geboorte-akte, dan weer van een uittreksel van de burgerlijke stand. Als vervolgens alle papieren binnen waren en de dag van de trouwerij daar was, stond zo'n man ineens in zijn eentje in de trouwzaal van het stadhuis. Zijn toekomsti ge echtgenote kwam niet opdagen", zegt Dielbandhoesing. „Ik heb met deze r gepraat en die hadden de tranen ogen. Ik had al vrij snel geen zin meej deze zaak. Meneer is constant aan het gen en bedriegen." Hij meldde verder dat zijn gewezen cl zijn eigen kinderen naar een ander ai^. liet overschrijven om driedubbel kinde I slag te ontvangen. „Deze meneer is bt geen man van goede naam", aldus 1 bandhoesing. Hij verklaarde gisteren da st< regel 'no cure, no pay' wat betreft het ti geven van het dossier niet geldt. „De sla p offers van deze meneer hebben hem tijd lang niet lastiggevallen, nadat ik hen had gepraat." Bovendien verwachg, dat de rechter een voor hem gunstige g spraak doet omdat de zaak geen spoe send karakter heeft, zoals dat bij geding hoort. Maar daarmee is voor Dielbandhoe de kous nog niet af. „Tot mijn stomme bazing zit de politie nog steeds niet mijn vroegere klant aan. Ik denk dat ik toch maar eens bepaalde autoriteiten gi Rechter Punt doet vrijdag 21 april spraak. MONICA WESSELING Wie staat te liegen dat ie barst en wie spreekt de waarheid; de Sassenheimse hoofdagent die wordt verdacht van meineed en mishandeling of de man die de aanklacht tegen hem heeft inge diend? Het is in een zes uur du rende zitting voor het Haagse gerechtshof, niet duidelijk ge worden. De verklaringen van de twee staan lijnrecht tegenover elkaar. Het hoger beroep tegen de Sassenheimse hoofdagent dien de voor het gerechtshof. Hij wordt ervan verdacht in sep tember 1993 op het bungalow park Sollasi in Noordwijkerhout een verdachte bij diens aanhou ding te hebben mishandeld. Bo vendien zou de Sassenheimer een valse verklaring over die mishandeling hebben afgelegd. De agent werd geschorst en de politierechter veroordeelde hem tot vier maanden celstraf. Tegen die gevangenisstraf ging hij in hoger beroep. De verklaringen van de 'mis handelde' man en de hoofd agent zijn werkelijk op alle fron ten met elkaar in tegenspraak. Volgens de klager heeft de Sas senheimer hem, zo maakte hij rechter Makkink gisteren zeer beeldend duidelijk „één keer in zijn zak geschopt. U weet wel, zo net onder de ballen". De hoofdagent zou hem bovendien met een staaflantaarn (de poli tie gebruikt lantaarns van 40 centimeter lang.) op het hoofd hebben getikt. De aanhouding was overigens rustig verlopen en de klager had geen verzet ge pleegd, zo verklaarde hij. De agent zelf heeft een hele andere lezing. De verdachte zou zich met geweld tegen zijn aan houding hebben verzet, van trappen door de agent is nooit sprake geweest en de hoofd agent had helemaal geen lan taarn bij zich. De Sassenheimer werkte destijds als hondenbege leider en het in bedwang hou den van een hond kost gewoon twee handen. Voor advocaat P. Doedens van de Sassenheimer was de zaak duidelijk: de 'mishandelde' man loog. Anderhalf uur achter een onderwierp hij hem aan een grimmig verlopend ver hoor. Waren het nou een of twee schoppen, beet de hond nou wel of niet en kwam de klap nou voor of na passeren van het tuinhekje? Doedens be schuldigde de 'mishandelde' man ten slotte van meineed, maar'noch de procureur-gene raal noch rechter Makkink ble ken bereid te zijn de klager een proces-verbaal wegens meineed aan de broek te smeren. De Sassenheimer staat voor drie zaken terecht; wegens mis handeling, wegens meineed en wegens valsheid in geschrifte. Niet alleen hetgeen werkelijk bij de aanhouding is gebeurd, blijft onduidelijk, diezelfde ondoor zichtigheid is ook troef bij de vraag of de hoofdagent meineed heeft gepleegd. Hij verklaart zelf dat hem gevraagd was een ver slag van de aanhouding op schrift te zetten omdat zo'n ver slag nodig was voor de afhande ling van de door de aangehou den man ingediende klacht. Een verslag, dat, zoals voljj hi de agent bij de politie gebru lijke benaming 'proces-verb kreeg, is later gebruikt als cieel stuk bij de rechtzaak, terecht, vindt zijn advocaai vindt ook het toenmalig h( politiezaken van het dis Duin- en Bollenstreek Zuid. politiewet verbiedt vol{ Doedens het op zo'n m bruik maken van een schrifti verweer. Voor de advocaat akkefietje weer een reden de hele zaak tegen de agen genlijk niet-ontvankelijk te klaren. Paperassen zijn verki gebruikt, het recherche-om zoek was ver onder de n kortom de zaak rammelt gens hem. Rechter Makkinl procureur-generaal Wurzer den beiden de zaak wel ontv kelijk, maar duidelijk was da er gisteren met zijn allen uitkwamen. Daarom word! zitting voortgezet op woens 17 mei om 9.30 uur. Dan k< opnieuw een fiks aantal ge gen voor het Haagse gerecl hof. DEN HAAG «JAN KUYS VERVOLG VOORPAGINA In de door de kamerleden gestelde wagen klinken zorgen door over woningbouwplan nen in het drukke Schipholgebied. Jorrits- ma geeft aan dat in de regio nog 11.000 hui zen op zogenoemde Vinex-locaties (onder meer Haarlemmermeer-West en de Broek polder in Beverwijk) zullen worden ge bouwd. Zo'n 4.000 a 5.000 bewoners van deze huizen zullen te zijner tijd last van ge luidshinder ondervinden. Daarnaast waren al bijna 2.000 Vinex- huizen gepland in de zogenoemde Vrijwa ringszone (geen huizen bouwen in een ge bied met meer overlast dan 30 KE) in onder meer Aalsmeer en Velserbroek. Ten slotte is nog op basis van uitzonderingsbepalingen toestemming gegeven voor de bouw in de Vrijwaringszone van 500 huizen, die niet tot de Vinex-plannen behoren. Een aanzienlijk percentage van overlast ondervinden. Of de groeiende luchthaven de toestroom van passagiers en vracht kan verwerken, is voor Jorritsma geen vraag. De minister laat weten dat de groei van Schiphol ongeveer 70.000 voor- en natransportbewegingen tot gevolg zal hebben. Bovendien zullen dage lijks 15.000 passagiers gebruik gaan maken van de hoge snelheids lijn (HSL)- Jorritsma beoordeelt de capaciteit van het bestaande wegennet en middelen van openbaar ver voer als voldoende. Zij verwacht op dit vlak geen problemen. Als aan Schiphol geen milieu-eisen zou den worden gesteld, kan de luchthaven met een vijfde baan tussen de 60 en 80 miljoen passagiers verwerken. Dat komt neer op een aantal vliegbewegingen tussen 500.000 en 680.000. Het huidige vierbanenstelsel heeft een maximale capaciteit van 580.000 vliegbewegingen. Door gestelde milieu-ei sen kan Schiphol in de toekomst maximaal 430.000 vliegbewegingen en 40 miljoen pas sagiers verwerken. Daarbovenop komen nog vijf miljoen passagiers, die via.de HSL hun bestemming bereiken. Met dezei vang hoort Schiphol volgens Jorritsma in het begin van de volgende eeuw tol vier grote luchthavens van Europa. De minister verwacht overigens een aan de snelle groei van de luchthaven, i die de afgelopen jaren is gerealiseerd. Jfl tsma voorspelt hogere tarieven door m concurrentie, de invoering van BTW en osine-accijns. Voorts heeft de ministert fels over een snelle invoering van eer blokkensysteem bij de KLM. Invoering een 3-blokkensysteem leidde eerder dit cennium tot een versnelde groei bij del en dus ook Schiphol. Opvallend ii woorden is verder dat de Tweede Ka geen enkele invloed heeft op de w waarop de afspraken over nachtnorm geluidhinder worden gecontroleerd. All bij het vaststellen van het betreffende v voorstel mag de volksvertegenwoordigin iets over zeggen. AMSTERDAM »GPD Als Mohammed niet naar de berg komt, dan moet de berg wel naar Mohammed gaan. Zo ongeveer verliep gisteren de als historisch aangekondigde ont moeting tussen de 'Batavia' en de 'Amsterdam'. Het rendez vous van beide nagebouwde VOC-schepen zou aanvankelijk midden op het IJ plaatshebben, maar de Batavia moest het laten afweten. Het lukte de bouwers van het schip niet op tijd de ver eiste ballast aan boord te bren gen. De terugreis naar de thuis haven Lelystad moest voor on bepaalde tijd worden uitgesteld. En dus werd de Amsterdam met sleepboten over het IJ ge trokken naar de Shipdock-werf in Amsterdam-Noord, waar het zusterschip nog steeds in het dok lag. Om het weinige publiek aan de wal toch nog wat spekta kel te leveren, lanceerde de Am sterdam op het IJ kanonschoten en spoten blusboten waterfon teinen. Vervolgens werd koers gezet naar de Batavia, waar het begroetingsritueel zich voor de tweede maal voltrok. Het vorige week gedoopte VOC-schip be groette de Amsterdam eyeneens met kanonschoten. Even nog dreigde de Amster dam of drift te raken nadat en kele trossen van een sleepboot knapten. Door snel ingrijpen van de waterpolitie kon erger worden voorkomen. Aan boord van de Amsterdam bevonden zich talloze prominente gasten. De feestelijke begroeting duur de slechts kort. Scheepsbouw meester Willem Vos van de Ba tavia weigerde voet te zetten op de Amsterdam, om daar schip per Hans Bakker de hand te ko men schudden. Hij veront schuldigde zich wegens 'tijdge brek', want in het dok viel nog veel werk te verzetten. Tot grote opluchting van de bouwers dreef de Batavia giste ren aan het einde van de mid dag los in het dok. Inmiddels was 270 ton ballast aan boord gebracht. Die moest herhaalde lijk worden verschoven schip stabiel te krijgen. Van< al /olgen er nog slingerproi js de stabiliteit te bepalen, nog niet vast of de te si Lelystad via het IJ; j0 zal gaan. Dat hangt af |j de uiteindelijke diepgang. In augustus zullen b d Oostindiëvaarders elkaar dc nc werkelijk ontmoeten. Bi schepen varen in augustus i tijdens de parade terdam. kc Om het publiek aan de wal toch nog wat spektakel te leveren, lanceerde de Amsterdam op het U kanonschoten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20