Weer vergiftiging van roofvogels Milieu Lie veheersbeestj es Vliegen hebben elastiek onder hun vleugeltjes DONDERDAG 13 APRIL 1995 157 Weersvooruitzicht Minimumtemperatuur Maximumtemperatuu Zonneschin Windrichting/-kracht Neerslagkans DOOR HANS VAN ES lumerieke weersverwachting i prognose, die gebaseerd is op berekeningen van natuurkun dige processen in de atmosfeer - heeft in de afgelopen tientallen jaren een grote vlucht genomen. Dankzij de komst van steeds snellere computers kon er steeds verder in de toekomst worden ge keken. Het duurde tot het einde i de jaren zestig tot dat de 24- uursprognose werd vervangen door een weersverwachting tot drie dagen vooruit. Dankzij de li j-beelden van de weersatellie- ten - sinds 1960 - werd de dyna miek van de rusteloze atmosfeer voor het eerst in al zijn details zichtbaar. Kleine, onverwachte veranderingen in het stromings patroon konden nu tijdig worden opgemerkt, zodat de weersver wachting tijdig kon worden bijge steld. Het waarnemingsnet aan de grond werd verder verbeterd i dankzij de 'remote sensing' satellieten (ERS) worden 3 ruimte metingen verricht in de troposfeer, de laag, Wc zich afspeelt. Afgelegen gebieden, waar maar weinig grondstations aanwezig zijn, worden sinds enige jaren voortdurend 'gescanned'. D; levert massa's gegevens op ten aanzien van luchtvochtigheid, tempe Is ratuur, windkracht, golfhoogte, etc. In het Engelse Reading, waar he Europees centrum voor middellange termijn is gevestigd, worden de data verwerkt door de Cray-supercomputers, de machtigste rekenma jL i dit moment. Rond 1980 werd de weersverwachting land uitgebreid tot 5 dagen vooruit. Het resultaat wordt dagelijks uitjs' gedrukt in een verwachting voor de kans op zon en neerslag en de voorziene maximum-en minimumtemperatuur. Het overeenkomst tussen prognose en het werkelijk opgetreden weer mag redelijk wor den genoemd. Dag 1 scoort uiteraard het beste met een betrouwbaa el heidspercentage van 85 procent. Dag 2 en 3 doen daar onder met ongeveer 75 procent. Vanaf de vierde dag komt de prognc se duidelijk minder overeen met de harde werkelijkheid, vandaar dat de grens is gesteld op vijf dagen. In een volgend artikel iets moderne computermodellen. Het huidige weerbeeld wordt nog altijd ut beheerst door een krachtig hogedrukgebied met centrum bij Ierland Ondanks de aanvoer van over zee bleef het temperatuurnivau redelij a tussen 11 en 15 graden. Ook morgen is het nog droog met af en toe zon bij vrij zacht weer. Vanaf zaterdag komt een koude 3 noordelijke stroming op gang met toenemende buienkans. 1 F M R E A A N 1 2 K A K N S R E L 3 K 'j R G A A T M 4 G P E L U E T O 5 S A N M B H A O 6 H O E V F E L D 7 K L P U C ij H T 8 W N O O V R A D 9 C H N P W S A 10 T S T A O E N L 11 M D A T E S E R 12 K L E A A N R D 13 R Z W 1 E E N D 14 W R K A E N G N DE RECHTER HEINZ Mr. Jesse van Muylwijck EM ALS U/TSM/JTBR (BRAA& ThsEE P-K IE /M PE RAM OPGAVE OPLOSSING BOES CITAAT Streep op elke regel de letters weg, samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links r rechts een citaat. Horizontaal: nooi; 2. preekstoel; 3. kermis tent; 4. planeet; 5. dans; 6.'hef boom; 7, komisch toneelstuk; 8. deel v.e. zin; 9. gefrituurde aardap pelschijfjes; 10. meubelstuk; 11. joods paasbrood; Ï2. gereed; 13. Europeaan; 14. zuur. KRUISWOORDRAADSEL gids-mist ode-f-koe do-mes-me --gezin-- stel-gauw o-zo-ad-y leed-reis --liter-- re-ent-al ore-t-aai baby-veld NATUURLIJK na lagere maxima. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In het zuiden vooral van daag flinke perioden met zon en droog, met in de nacht en ochtend kans op mist. In het noorden wol kenvelden en vooral morgen af en toe re gen. Middagtemperatuur uiteenlopend van 10 graden in Schotland tot plaatse lijk 16 in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Rustig en vrij zonnig voorjaarsweer, met in de nacht en ochtend mogelijk mist. Morgen, later op de dag, toenemende bewolking maar tot de avond droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen flinke perioden met zon en droog. Temperatuur woensdag van 11 graden iri het uiterste noordwesten tot plaatselijk 17 in de Vendee. Tempe ratuur op 1000 meter hoogte in de Vo gezen en de Jura net iets boven het vriespunt. Portugal: In het noorden vrij zonnig, droog en van daag nog erg warm met maxima in de buurt van 30 graden. In het zuiden ook wolkenvelden, vandaag nog kans op een lokale regen- of onweersbui en maxima rond 23 graden. Spanje: H hoeed Aan de noordkant van de Alpen vrij v( bewolking en vandaag nog mogelijk neerslag, boven 1200 meter sneeuw; middagtemperatuur circa graden. Aan de zuidkant droog en vL, zonnig, 19 graden. Op 2000 meter teifj peratuur rond het vriespunt. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral aan de nooiki zijde van de Alpen en rond Wenen af toe neerslag, boven 1000 me sneeuw. Middagtemperatuur in h.. laagland omstreeks 14 graden, op 20(" meter rond of iets onder het vriespunt. in vandaag mogelijk een lo kale regen- of onweersbui. Maxima uit eenlopend van 18 graden aan de kusten in het noorden en noordoosten tot plaat selijk 26 graden in west-Spanje. Morgen op veel plaatsen lagere maxima. Canarische Eilanden: Zonnige perioden maar ook wolkenvel den en kans op een enkele regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 24 Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog, maar in het zuidoosten vandaag meer bewol king en vooral aan de Cöte d'Azur kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur uiteenlopend van 15 gra den bij Biaritz tot plaatselijk 20 in de Languedoc. Temperatuur in de Alpen op 2000 meter hoogte rond het vriespunt. Mallorcaen Ibiza: Vandaag vrij zonnig. Morgen ook stapel wolken maar waarschijnlijk droog. Mid dagtemperatuur iets onder de 20 gra- Italië: In het noorden zwaar bewolkt en vooral vandaag af en toe neerslag, boven 1500 af en toe zon, en meestentijds droog. Middagtemperatuur rond 18 graden, morgen in de Po-vlakte omstreeks 21 graden. Op 2000 meter hoogte in de bergen om het vriespunt. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag op Corsica enkele regen- of on weersbuien. Morgen vrijwel overal droog, en wat meer zon. Middagtempe ratuur tussen 16 en 20 graden. Malta: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur rond 18 graden. Griekenland en Kreta: enkele regen-of onweersbuien. Middag temperatuur rond 16 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en soms regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 13 graden, op Cyprus iets hoger. Duitsland: Vandaag af en toe zon, mogelijk ook kans nu en dan buiige neerslag, boven 1100 meter als sneeuw. Morgen vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen de 11 en 15 graden. Temperatuur op 1000 meter in het Middelgebergte en kele graden boven nul, op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen min 3 graden. Zwitserland: Op een van de zonnige, dus warmere, da gen van maart leek het of er een zwerm lie veheersbeestjes in mijn tuin was geland. Een enorm aantal van die kleine zevenstip- pelige kevertjes kleurde met hun rode schildpadachtige jasjes' het al vrij groene perk. Ik wist dat het geen landing was, maar dat ze de hele winter daar al hadden ge woond, veilig weggekropen in een holte van de grond. De temperatuur was nu kennelijk zo opgelopen dat hun winterslaap verleden tijd mocht zijn. Hun intuïtie ze dat de blad luis was gesignaleerd. En dan treden lieve heersbeestjes regelend op. Zij stillen hun eetlust met het verorberen van die kleine knagertjes, zodat de plantengroei onge stoord door kan gaan. Zouden de lieve heersbeestjes weten dat de mens zeer inge nomen is met hun activiteit? Bladluizen kunnen zich niet verweren tegen lieve heersbeestjes. Lieveheersbeestjes, om het even of ze nog in larve-vorm of reeds vol wassen zijn, consumeren per persoon vele honderden bladluizen. Insekten, zoals wij die in ons klimaat kennen, zijn in de regel vrij goed bestand tegen winterse lage temperaturen. Een goed voorbeeld daarvan zijn de lieveheers beestjes. De wintertijd is voor hen een pe riode van voorbereiding op de zomer. Zij ontwikkelen zich van ei, via larvetoestand, tot volwassen beest. Het is opmerkelijk dat de larven die geen dikke huid hebben, i wel een door bloed gezwollen lichaam, lage temperaturen kunnen verdragen. De e en poppen houden het zelfs uit bij extreem lage temperaturen! De overwintering heeft meestal plaats onder stenen of in holten van oude bomen. Kenmerkend is dat ze steeds in grote groe pen bijeen zijn. Misschien is die groepsvor ming nodig om elkanders warmte zo effi ciënt mogelijk te benutten. Metingen heb ben aangetoond dat de temperaturen mid den in de groep het hoogst zijn. Het is best mogelijk dat ze regelmatig iets van plaats verschuiven. Natuur is vindingrijk! Ook i geconstateerd dat overwinteringsplaatsen jarenlang gehandhaafd blijven. Een reden voor de mens om niet al te rigoureus in h najaar schoonmaak te houden in tuin veld. Vergeet niet, dat één enkel wijfje enkele honderden eitjes legt, die na vier weken s men een groot aantal 'eters' opleveren. Er nemen per jaar generaties lieveheersbeest jes deel aan het levensspel. Zo worden in Californië de winterkwartieren van de lieve heersbeestjes zorgvuldig verzorgd, teneinde de volwassen dieren, de kevers dus, te kopen aan citrus-kwekerijen, die dan in voorjaar de luizenplaag efficiënt kunnen bestrijden. Zelfs de zakenwereld houdt var het lieveheersbeestje. Trouwens, wie niet? Het lieveheersbeestje heet in Duitsland Mariënkafer, in Engeland Lady-bird, Frankrijk bete a bon Dieu en in Friesland Krupelhintsje, Hearehintsje en ook wel Reahintsje. Geen geld meer voor onderzoek Vliegende insecten hebben hulpmiddelen aan hun vleugels die voorkomen dat ze te moe worden, hoewel het aantal sla gen dat hun vleugels maken wel de duizend per seconde kan halen. Dat blijkt uit de resultaten van een groep onder zoekers van de universiteiten van Chicago en Utah in de VS, die in de laatste Science werden gepubliceerd. De onderzoekers hebben de beweging van vliegen geanaly seerd tijdens proeven waarbij hun vlucht werd nagebootst. Zij ontdekten dat de dieren beschikken over elastische me chanismen die de energie van een vleugelslag absorberen en hem vervolgens doorgeven aan de volgende beweging. Vliegen vergt meer energie dan de meeste andere manieren van voortbeweging. Niet alleen moet het insekt in de lucht blijven, het moet ook vooruitkomen. Een insekt in volle vlucht gebruikt een hoeveelheid energie die 100 maal zo groot is als in rust. Bij een atleet die hardloopt, is de ontwik kelde energie niet groter dan 15 maal die van iemand die Vliegen hebben kleine elastische veertjes die hun vleugeltjes in mo toren veranderen. FOTO GPD Er zijn nog steeds gevallen van vergiftiging van roofvo gels, met name in Friesland. De werkgroep Roofvogels Ne derland constateert dat ver volging van de daders steeds moeilijker wordt, omdat de rijksoverheid geen geld meer beschikbaar stelt voor het vaststellen van de doodsoor zaak. Dat is nodig om de jacht op roofvogels effectief te kunnen bestrijden. APPELSCHA THEO VAN DER KAAU Vorige week trof de politie in de omgeving van Beetsterzwaag de kadavers aan van 13 buizerden, 1 havik en 2 dode steenmarters. In de buurt lagen ook nog eens de lijkjes van van 15 mollen, 4 mus kusratten, 2 hazen en 2 eenden. Vastgesteld is dat de dieren zijn vergiftigd met aldicarb, een verbo den bestrijdingsmiddel. Het is de derde keer dat er dode roofvogels in dit gebied zijn aange troffen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ook elders in Friesland zijn vergiftigde, geklemde of ont hoofde roofvogels aangetroffen. De ervaring leert dat de daders meestal jagers zijn die op deze manier hun concurrenten voor goed uitschakelen, of postduiven- houders of siervogelfokkers. Per jaar worden verspreid over heel Nederland zo'n 300 vergiftigde roofvogels aangetroffen. „Uit heel Nederland bereiken ons berichten dat de bestrijding van roofvogelvervolging geen prioriteit meer heeft", zegt Maria Quist van de werkgroep Roofvogels Neder land, „Op een aantal plaatsen lig gen dode roofvogels in vrieskasten, die onder verdachte omstandighe den zijn aangetroffen. De politie of de Algemene Inspectie Dienst zijn De buizerd, ook een bedreigde roofvogel. niet bereid geld uit te trekken voor onderzoek. Zij laten weten hier voor geen ruimte te hebben in hun budget." De gedode roofvogels moeten voor onderzoek naar het Centraal Dier geneeskundig Instituut in Lelystad. De kosten per inzending liggen tussen de 55 en 455 gulden. Tot 1 januari van dit jaar was dit onder zoek gratis. Sindsdien moet de po litie of de Algemene Inspectie Dienst hiervoor betalen, omdat al leen deze instanties dode vogels mogen opsturen. De werkgroep heeft minister Van Aartsen al in november vorig jaar per brief ver zocht geld voor onderzoek be schikbaar te stellen, echter zonder reactie. Jachtopzichter De politie van Roermond maakte afgelopen vrijdag bekend dat de jachtakte is ingetrokken van een jachtopzichter uit Echt. De man was erop betrapt buizerden te hebben gedood door met aldicarb vergiftigd aas uit te leggen. De jachtopzichter deed dit op verzoek van de eigenaar van een voor pu bliek afgesloten jachtterrein. De stichting Kritisch Faunabeheer noemt deze zaak van cruciaal be lang voor het behoud van de roof vogels in Nederland. stilstaat. Eerdere studies suggereerden daarom dat insekten mogelijk over uiterst krachtige spieren zouden beschikken. Het nu gevonden hulpmiddel van de vliegen bestaat uit een aantal met elkaar verweven banden. De onderzoekers heb ben echter nog niet volledig kunnen achterhalen hoe het werkt. Zo hebben ze niet kunnen ontdekken of de vlieg de energie opslaat door het elastische materiaal samen te trek ken of juist door het te strekken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14