NIEUW ZITCOMFORT IN LUXE LEDER Mooiste boek van Mischa de Vreede Zelfs in Hollywood is d< droom een nachtmerrie Deze reclame- boodschi mordl vandaag door 121.000* personen oelezen urn reclame boodschi verdient de boogste aandacht Boeken Paassurprise van Casba Wonen: DONDERDAG 13 APRIL 1995 -t 'Waar ik mee leef: collage van kinderervaringen BOEKEN RECENSIE Van de vele boeken die Mischa de Vreede (1936) heeft gepubli ceerd, is Waar ik mee leef mis schien het mooiste. De schrijf ster heeft het over haar kinder tijd en die speelde zich af in in terneringskampen op Sumatra. Haar eerste zin is: 'Ik lijd aan to tal recall. Ik wilde wel dat het total loss was'. Zou ze het echt willen? In elk geval doet ze geen poging om te zwijgen, integen deel: ze poogt zo nauwkeurig mogelijk te vertellen. Zij is daarmee eerder in haar loopbaan begonnen. Haar boek is samengesteld uit teksten van nu en teksten van vroeger, een collage, en die werkwijze blijkt vruchtbaar. Het geheel,.al is het duidelijk uit fragmenten in el kaar gezet, is nieuw. Wat min of meer verscholen was in vorige publicaties krijgt nu zijn be stemming en betekenis. Meer dan dertig jaar is Mischa de Vreede bezig geweest haar kin derervaringen van een paar jaar op schrift te stellen. De samen vatting is indrukwekkend. Het verhaal is eenvoudig: de Japanse bezetters van Sumatra brengen Mischa's vader, de hoog gewaardeerde dominee, naar een mannenkamp, zijn vrouw en de drie jonge kinde ren naar een vrouwenkamp. Moeder en kinderen moeten telkens naar een ander kamp. De moeder wordt een jaar lang in de gevangenis gezet, de kin deren worden door andere vrouwen, 'tantes', verzorgd. Veel ziekte, honger, vernede ring, een erbarmelijk leven. Na de oorlog is het gezin verenigd en repatrieert het. De vader wordt dominee in Emmen. De kleine Mischa is opgevoed door een moeder met onverbid delijke moraal, en lijdt onder wat ze als liefdeloosheid ervaart. Dat haar moeder in de gevange nis terecht komt, door onge hoorzaamheid aan de vijand, beschouwt ze als verraad van de moeder. Ze blijft in de jaren van jeugd en volwassenheid in op stand tegen haar, en ook tegen haar vader. De innerlijke ver zoening komt laat. Mischa de Vreede schrijft in haar eerste hoofdstuk: „Alles is zoals ik het mij herinner. Sferen zijn zoals ik ze aanvoelde. An ders dan ik het toen ervoer kan het niet zijn geweest. Voor een kind gelden eigen begrip en vi sie als juist. De volwassene die ermee wordt geconfronteerd zal daar rekening mee moeten houden." Zij wil, nu zij als volwassene noteert, het kind zijn dat zij is geweest en meent dat die ge daanteverwisseling haar moge lijk is. Ze is, zo schrijft ze, nog steeds acht jaar. Zij slaagt, lite rair. Je gelooft onvoorwaardelijk dat zij zich feiten herinnert, de inrichting van die ellendige kampen, de ellendige maaltij den, de ellendige kledingstuk ken. Tussen haar zesde en haar negende moet ze met verbijste rende intensiteit indrukken hebben opgedaan en details be schouwd en conclusies getrok ken uit gedrag van volwassenen dat zij niet kon begrijpen. Zij was intelligent, leergierig, zij had in zekere zin meer honger naar boeken dan, slechte eetster die zij was, naar het schaarse voedsel. Op de ietwat nonchalante toon die het kenmerk is van haar stijl vertelt zij over gruwe len. Het broodmagere kind, en kel gekleed in een onderbroek je, met overal op haar lichaam wonden en pleisters, dikke kor sten eelt op haar voetzolen, wordt niet gedeerd door fysieke pijn. Ze schrijft er wegwerpend over. Ze verdeelt, met een scherp oordeel, ook later haar mede-slachtoffers in mensen die 'fout' en mensen die 'goed' waren. Moreel staat zij met bei de op de grond. Niets dan bewondering dus Flora Groult Moeder, dochter, Uitgeverij De Arbeiderspers Prijs. 29.90 Na een moeilijke jeugd krijgt Lison eindelijk grip op haar le ven: een man, twee dochters, een baan en reizen over de hele wereld. Dan ontmoet ze haar eerste liefde. Nieuwe gedichten, geschreven in 1976/77, van de dichter die in 1977 op 21-jarige leeftijd zelf moord pleegde. lulien Wever- bergh, die 't Hoofts nalaten schap beheert, maakte de selec tie. Diverse auteurs De eerste stem, Een voor Kees Fens Uitgeverij Querido Prijs: 29,90 Eerbewijzen van onder r Brandt Corstius, J. Eijkelboq Hella Haasse, Annie M Schmidt en Leo Vroman aam criticus en letterkundige die 18 oktober vorig jaar 65 werci afscheid nam als hoogleraan E.L. Doctorow De watervang Uitgeverij Anthos Prijs/39.90 Op een regenachtige ochteni 1871 ziet de journalist Ma Pemberton zijn vader, die maanden dood en begraven in een koets voorbijkomen, gaat op zoek en verdwijnt. New York in 1994 verscher Nederlandse vertaling Sj Commandeur. Warnauts/Raives en de zoete slechtheid STRIPS RECENSIE 32.95. r dan dertig jaar bezig geweest haar kinderervaringen v i paar jaar op schrift te voor deze duidelijke, schijnbaar laconieke, intelligente beschrij ving van kinderleven in Suma- traanse interneringskampen. De omstandigheden zijn geportret teerd, het kind is geportretteerd. Je raakt geheel overtuigd: zo was het in die kampen, zo was het kind. Wat heeft ze met die ervarin gen kunnen doen? Mischa de Vreede probeert zich dat te rea liseren. Ze is ettelijke malen naar Indonesië gegaan, ze heeft op Sumatra de kampen gezocht waar ze in heeft gewoond. Van zelfsprekend is haar volwassen heid te dele bepaald door haar ervaringen als kind. Hoe? In welke opzichten? Op die vragen die ze zichzelf kennelijk stelt geeft ze weinig heldere antwoorden. Het is, neem ik aan, ook onmogelijk om op zulke vragen antwoord te geven. De bespiegelingen blijven wazig. O, wat leven we toch een stoute wereld. Alle goede dingen kun nen zo maar worden verpulverd door Het Kwaad. Elke idylle een fris huppelend hertje, de ondergaande zon, het kabbe lend bergbeekje verdwijnt in het niets als de Onbegrensde Slechtheid z'n machtige hand erover laat gaan. En neem nou de Amerikaanse filmwereld, ook zo'n paradijselijke micro-sa menleving vol respectabele bur gers, vredelievende figuranten en ideale vrouwen. Een droom- fabriek waar dromen niet wor den gemaakt, maar waar de door de aanwezigen ingebrach te dromen worden vermenig vuldigd. Het is echt waar, zelfs daar in Hollywoord heerst Bar Boos. Wat? Jazeker. In hun boek laat het Luikse stripma kersduo Jo Warnauts en Guy Raives de wereld ervan schrik ken: die Hollywoodse droom heeft een keerzijde. In De Keer zijde van de droom, zoals het bij Casterman verschenen boek heet, tonen Warnauts en Raives een hele andere droomfabriek een stoute droomfabriek, een fabriek waarin mensen elkaar een loer draaien, overspel spe len of een slechte adem hebben. Sterker nog: men liegt, men be driegt. Ook de droom is een nachtmerrie. Wat is er aan de hand? Een meneer is een oude regisseur. Zijn bazen keuren het door hem gemaakte produkt af. Een ande re meneer is een jonge regis seur. Zijn bazen huren 'm in om van het afgekeurde celluloid nog iets behoorlijks te maken, ledereen die vervolgens voorbij huppelt, blijkt een eigen keerzij de te hebben, een slechte kant, een schaduwzijde. Ieder probeert zichzelf te verbete door aan iemand te zitten juist aan zich te laten zitten fttck or to be fucked. Het is slechte wereld. Dit vijfde boek van teken Warnauts en scenarioschri Ravais moet de B-kant glamourachtige Hollywood ten zien, compleet met alle potgeslagen cliché's en uitvoeringen. Maar die naamde hardheid is gedoop een zoetheid die zelfs de vul gen van Doris Day laat spi gen. 'Tuurlijk, het is zoals al mooi vormgegeven, het zi allemaal wel aardig uit. het is van een dezelfde scho heid als die van in het boek plaatste pin ups van Varj reukloos en reclamemooi. als het verhaal dan nog dun blijkt te zijn dan een zijden p ty, blijft er weinig ove mooi bord is niet genoeg. TIEMPO 2- en 3-zitscombinatie waarvan u oneindig lang plezier hebt. Het schitterende leder is van eersteklas kwaliteit. Daar zit u altijd goed mee. In een hele reeks fraaie kleuren. Feestelijke introductieprijs 3995.- Casba Wonen heeft een zeer boeiende Paassurprise voor u. In onze 20.000 m2 grote toonzalen maakt u kennis met één van Europa's meest uitgebreide zitmeubelencollecties. Waaronder de nieuwste zitgroepen in luxe leder van inter nationale topmerken. Nu, ter gelegenheid van Pasen, voor feestelijke introductieprijzen. Welkom! ANDORRA 2- en 3-zitsbank van soepel leder. Italiaans raffinement in optima forma. Voortreffelijk zittend en verkrijgbaar in diverse magnifieke kleu ren. Feestelijke introductieprijs 2995.- SIENNA Een andere lederen 2- en 3-zits- combinatie van het hoogste Italiaanse Exclusief bij Casba Wonen. Eveneens heerlijk zittend en met keuze uit talloze smaakvolle kleuren. Feestelijke introductieprijs 3295.- DADA Eigentijdse lederen zitgroep bestaande uit een op vallend vormgegeven 2- en 3-zits- bank. Door de hoge rug met perfect zitcomfort en leverbaar in een gamma van prachtige kleuren. Feestelijke introductieprijs 3695.- VOOR ZITMEUBELEN NATUURLIJK NAAR CASBA WONEN: Enorme collectie: 350 zitgroepen in onze toonzalen De grootste meubelcollectie van Zuid-Holland, 20.000 m2 meubel keus Deskundig advies en 3 jaar Interieur Waarborg Garantie Gratis bezorgen in de regio Snel bereikbaar en ruime gratis parkeergelegenheid Gezellig restaurant en kinderparadijs met ballenbad ma. 13.00 - 17.30 uur, di. t/m vrij. 9.30 - 17.30 uur, do. koopavond tot 21.00 uur, zaterdag tot 17.00 uur BRIDGE Stijlvolle tafel van extra gehard glas. Heel bijzonder en passend bij diverse interieur stijlen. Feestelijke introductieprijs 499.- 'Gemiddeld bereik perso 13 (aar en ouder [Bron: SummoScannerl Dagbladuitgev Damiate BV Afd. Advertentieverki 071-3562

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12