Gazastrook: politie jaagt op militanten Madonna heeft veel om over te huilen Buitenland Zonder honden en katten geen Vogeltjesmarkt meer in Antweipen? Uitzichtloos bestaan in gevangenis Spanje dreigt EU met crisis Bloedbad in Tsjetsjenië ^urotunnel diep in rood ole kandidaat voor het Witte Huis ■tka Bob Dole, leider van de Republikeinse meerderheid in Senaat, is gisteren begonnen met zijn campagne voor de lerikaanse presidentsverkiezingen van 1996. Het is de derde ial dat Dole (71) deelneemt aan de race om het Witte Huis. maal worden zijn kansen hoger ingeschat dan ooit. In opinie- lingen staat hij ver voor op andere Republikeinen. FOTO REUTER JIM BOURC iniaica: polygamie officieel toestaan r.sTONDe kleine Republikeinse Partij van Jamaica heeft gis- en in het parlement voorgesteld polygamie te legaliseren om le traditionele behoeften van de man te kunnen voorzien, ygamie zou de positie legaliseren van duizenden zogenoem- 'baby-moeders' op Jamaica ongehuwde vrouwen die een d hebben van een getrouwde man. Tegen het voorstel is al ebracht dat vrouwen dan ook meerdere mannen mogen heb- omdat de grondwet voorziet in gelijkheid van de seksen. De jublikeinen noemen dit niet traditioneel. merikaanse Bellamy leidt Unicef y york De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, ïtros Ghali, heeft de Amerikaanse Carol Bellamy (53) be- ?md tot hoofd van Unicef. Daarmee komt een einde aan de kenlange strijd om het voorzitterschap van de W-organisatie ir kinderen, dat door zowel de Verenigde Staten als de Eu- ;se UYiie werd opgeëist. ijimori behaalt meerderheid President Fujimori van Peru heeft zijn zege in de verkie- gen van zondag verder weten te vergroten, zo blijkt uit voor- ige uitslagen die de Kiescommissie gisteren bekendmaakte, iet Congres zou Fujimori's partij Ccimbio 90-Nueva Mayoria euwe Meerderheid) met 65 van de 120 zetels toch een abso- 'meerderhqid behalen. )tto-prijs gemist: Brit doodt zichzelf Li Een 51 -jarige inwoner van het Britse Liverpool heeft ïzelf doodgeschoten nadat hij tot de ontdekking was geko- n dat hij zijn winnende cijfers van de Lotto niet had ingele- j. De man had samen met een vriend twee miljoen van de t miljoen pond (20 miljoen gulden) in de jackpot kunnen nen. ongaarse zigeuners kiezen regering dapest De zigeuners van Hongarije hebben gisteren als eer zigeuners in Midden- en Oost-Europa een eigen regering ge en. Deze zigeunerregering wordt gefinancierd door Boeda- t en zal zich inzetten voor de belangen van 's lands grootste iderheidsgroepering. In de uit 1993 stammende wet op de iderheden wordt het aantal zigeuners in Hongarije op zo'n "miljoen geschat. Volgens officieuze cijfers zijn het er bijna ;e keer zoveel. iester bekent seksueel misbruik ien Een 65-jarige priester in Oostenrijk heeft gisteren toege en dat hij bijna dertig jaar geleden een leerling op een ms-katholiek internaat seksueel heeft misbruikt. Het slacht- dat nu 46 is, zei dat de toenmalige docent hem in bed had tomen en verkracht. De onthulling volgt op de beschuldiging de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Groër, ongeveer ntig jaar geleden priesterstudenten seksueel heeft misbruikt, i verschillende kanten is gisteren opnieuw aangedrongen op altreden van Groër. linese voorman Chen Yun overleden ng De Chinese veteraan Chen Yun is gisteren op 90-jarige tijd in een ziekenhuis in de hoofdstad Peking overleden. :n Yun is één van de oude Chinese revolutionaire leiders en ld lange tijd tweede in de hiërarchie van de communistische tij, achter de sterke man Deng Xiaoping, die hij meerdere len het leiderschap betwistte. Chen Yun was woordvoerder de conservatieve vleugel van de Communistische Partij. dieningsknop in Airbus werkte niet <arest Doordat een bedieningsknop van de motor van de meense Airbus A310-300 niet functioneerde, ontstond een normale situatie' aan het systeem die op 31 maart heeft ge- tot het neerstorten van het passagiersvliegtuig. Dit heeft de I" lerzoekscommissie gisteren meegedeeld. M -premier Desai van India overleden ibay» De voormalige Indiase premier Morarji Desai is giste- op 99-jarige leeftijd overleden. Desai volgde in 1977 op 81- [e ge leeftijd Indira Gandhi op als premier, nadat hij de verkie zen had gewonnen. Het was voor het eerst dat de Congres- ij. die sinds de onafhankelijkheid van India in 1947 aan de cht was, het veld moest ruimen. Als gevolg van interne span- k 'gen binnen Desai's Janata-partij en zijn kabinet kwam zijn ering in 1979 ten val, waarna Gandhi het roer weer overnam. ANTWERPEN ALY KNOL CORRESPONDENT Wordt de populaire Antwerpse vogeltjesmarkt de nek omgedraaid, nu het Belgische parlement heeft besloten dat er geen honden en katten meer op straat mogen worden verhandeld? Verliest de markt, die elke zondag tussen acht en één uur duizenden toeristen trekt, zijn aantrekkingskracht als de dieren met de hoogste aaibaarheidsfactor verdwijnen? Ja, zeggen de beroepshandelaren. „Dit is een on gehoorde en nooit geziene bemoeizucht van de overheid." Nee, vindt voorzitter Michel Vanden- bosch van Gaia, de Belgische vereniging voor de rechten van het dier. „Dit is een mijlpaal in de ge schiedenis van de dierenbeweging in België, om dat voor het eerst dierenwelzijn de voorrang krijgt boven winstbejag. De afgelopen dagen is in België moord en brand geschreeuwd. Antwerpen zou één van zijn be langrijkste attracties kwijtraken. Daarvan zouden zowel de dierenhandelaars als de aanpalende ho recabedrijven de dupe worden. Enkele dieren handelaren dreigden zelfs al de grens te zullen oversteken en hun marktkramen in het Duitse Aken of het Franse Lille op te slaan. Aanvankelijk werd ook Nederland als uitwijkmo gelijkheid genoemd, maar al snel bleek dat ons land taboe is. Nederland kent al sinds 1981 het zogeheten honden- en kattenbesluit, dat de straatverkoop van deze dieren verbiedt. Het Belgische parlement nam afgelopen vrijdag een soortgelijk besluit. Tegelijkertijd werden de paardenrennen door de straten van Sint-Eloois- Winkel en Krombeke verboden. Daarbij placht het publiek zich vooral te amuseren als er weer eens een paard op het harde, gladde asfalt onge lukkig ten val kwam. Voorzitter Vandenbosch van Gaia noemt beide besluiten 'een doorbraak, waar we hard voor heb ben gevochten'. Hij vindt het alleen jammer dat de honden- en kattenwet pas een halfjaar na pu- blikatie in het Belgische Staatsblad van kracht zal worden en dat de openbare handel in andere ge zelschapsdieren als konijnen, hamsters, cavia's en vogels niet is verboden. Maar juist doordat nog zoveel soepelheid is betracht, vindt hij dat de beroepshandelaren 'niet zo hoog van de toren moeten blazen'. Dat is de laatste dagen wel gebeurd. Daarbij kre gen de handelaren de steun van woordvoerder Jos Bergmans van de Antwerpse dienst voor Markten. „In het spoor van de honden en katten verdwijnen ook de dierenvoedselkramen, de hon demanden en vogelkooien", voorspelde Berg mans. „Voor je het goed en wel beseft, bestaat de vogelmarkt alleen nog in de herinnering van de Antwerpenaar. En de vele Nederlanders die hier 's zondags ook de kas van de omliggende horecaza ken komen spekken, verdwijnen mee. De hele stad beleeft op zondag verdorie een hoogdag door de markt." De honden- en kattenwet is vooral bedoeld om de impulsieve aankoop van deze dieren tegen te gaan. „De mensen worden vertederd doordat ze er zo snoezig uitzien en ze kopen bij wijze van gril", aldus Vandenbosch. Maar juist door deze 'emotionele aankopen', waarbij zelden aan de verzorging wordt gedacht, krijgen de Belgische dierenasiels elk jaar zo'n 100.000 honden en kat ten aangeboden. Louis Boeye, de woordvoerder van de beroeps handelaren van de Antwerpse vogeltjesmarkt, heeft al verklaard niets van dit argument te be grijpen: „Niemand haalt het toch in zijn hoofd om een emotionele aankoop op het Autosalon wettelijk te verbieden? Terwijl daardoor echt wel mensen financieel in de problemen geraken". Kigali Een gevangen Rwandese Hutu kijkt somber voor zich uit in een cel in de overbevolkte Gitaramgevangenis in Kigali. In deze gevangenis zijn meer dan 7.000 mensen gehuisvest, veel meer dan verantwoord is. De Verenigde Naties proberen nu gevangenen elders onderdak te bieden. FOTO REUTER CORINNE DUFKA Amnesty hekelt Syrië over mensenrechten AMSTERDAM ANP In Syrië worden duizenden mannen en vrouwen op politie ke gronden gevangen gehou den. Willekeurige arrestaties en executies zijn andere voorbeel den van de schending van de mensenrechten in dit land. Dit schrijft Amnesty International (AI) vandaag in een rapport. Gevangenen die hun straf hebben uitgezeten, worden nog jarenlang vastgehouden. Tien tallen mensen zijn in gevangen schap omgekomen, kennelijk na marteling. Honderden men sen zijn de afgelopen twintig jaar terechtgesteld na oneerlijke processen. Amnesty hekelt de afdelingen van het Syrische veiligheidsap paraat, die krachtens de nood toestand willekeurig politieke verdachten kunnen arresteren en in het geheim gevangen houden zonder verantwoorde lijkheid af te leggen. LUXEMBURG GPD-ANP-Rtr-AFP Spanje heeft de Europese Unie gedreigd met een diepe politie ke crisis, indien de EU niet eensgezind blijft optreden in de visserijoorlog met Canada. De Spaanse minister Solana (bui tenlandse zaken) antwoordde gisteren met dat dreigement op de groeiende druk van de ande re EU-landen op Madrid om in schikkelijker te zijn in het con flict over de vangst van heilbot bij Newfoundland. De EU-ministers van buiten landse zaken hebben Spanje en Portugal gisteren gevraagd of zij zich soepeler willen opstellen. Volgens de Unie is het van groot belang dat er een akkoord komt om verdere verharding van de ruzie te voorkomen. De Cana dese minister van visserij, Brian Tobin, zei dat zijn land morgen eenzijdige maatregelen treft als een overeenkomst uitblijft. Spanje stak al eerder een Mugabe krijgt bijna alle zetels KAAPSTAD GPD De Zimbabwaanse regeringspartij ZANU heeft bij de verkiezingen van afgelopen weekeinde zoals verwacht een klinkende overwin ning behaald. Na telling van de stemmen in 52 van de 65 kiesdis tricten heeft de ZANU al vijftig parlementszetels veroverd tegen over de verdeelde en ontmoedigde oppositie twee. Maar die cijfers vertekenen de werkelijkheid. In de districten waar de oppositiepartijen meededen, kregen ze vaak rond een der de van alle stemmen. Zimbabwe kent echter een districtenstelsel waarbij per kiesdistrict één zetel is te vergeven, die naar de grootste partij gaat. Daardoor wist de partij van president Robert Mugabe toch vrijwel alle zetels binnen te halen. stokje voor een compromis dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, voorstelde met de Canadezen te sluiten. Dat compromis voorzag er in dat Canada en de EU elk tienduizend ton heilbot bij Ne wfoundland zouden mogen vangen. Spanje zou achtdui zend ton van het Europese quo tum krijgen en Portugal de rest, maar Madrid en Lissabon vin den dat veel te weinig. Spanje eist de helft (ruim dertiendui zend ton) van de totale heilbot vangst in het gebied. Ierland heeft de afgelopen twee dagen twee vissersschepen aangehouden en opgebracht. De schepen, respectievelijk ge registreerd in Groot-Brittannië en Ierland, hadden een exclu sief Spaanse bemanning. Zij be vonden zich volgens de autori teiten in Dublin binnen de Ierse territoriale wateren. De Span jaarden zouden bovendien hun scheepsjournaal niet goed heb ben bijgehouden en vissen heb ben gevangen waarvan de vangst is verboden. Angst voor interne strijd Palestijnen De Palestijnse politie in de Gazastrook heeft gisteren de jacht op islamitische militanten geopend. Veel aanhan gers van de gewapende arm van de Harnas en de Islami tische Jihad voelen zich in het nauw gedreven en zijn on dergedoken. Vanochtend vroeg werden de inwoners van Gaza opgeschrikt door het geluid van geweervuur. Vol gens een PLO-woordvoerder was er een schotenwisseling gaande tussen de politie en militanten. Amerikaanse studente over leden, waarmee het totale do dental op acht is gekomen. Alle dodelijk gewonde slachtoffers zaten in een bus die bij de ne derzetting Kfar Darom werd op geblazen. Arafat heeft gisteren zijn poli tiemacht opgedragen 'krachtige maatregelen' te nemen tegen militante islamitische groepen. Hij rechtvaardigde die actie met een verwijzing naar 'orders uit het buitenland' die de militan ten zouden hebben ontvangen. Volgens Arafat verschaffen de acties van de militanten Israël een excuus om hardere maatre gelen te nemen tegen de Pales tijnen, die toch al zwaar zijn ge troffen door de bijna hermeti sche afsluiting van de Gaza strook. Volgens de PLO-leider zal Israël de bomaanslagen ook aangrijpen om de al in een die pe impasse verkerende vredes onderhandelingen verder te vertragen. JERUZALEM-GAZA AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT In de Gazastrook groeit de vrees voor het uitbreken van interne strijd, die vrijwel onvermijdelijk is als PLO-voorzitter Arafat in ernst een poging zou doen de islamitische milities in het door hem bestuurde gebied te ont wapenen. Volgens de Palestijnse politie zijn tot vanmorgen 180 extre misten aangehouden. Omdat de gewapende militanten zich schuilhouden, zijn de meeste arrestanten politieke leiders van de Harnas, de grootste islami tische verzetsbeweging. De ar restaties volgen op twee bom aanslagen door islamitische zelfmoordcommando's, afgelo pen zondag, in de buurt van Is raëlische nederzettingen in de Gazastrook. Gisteren zijn twee zwaarge wonden een 19-jarige Israëli sche segeant en een 20-jarige MOSKOU GPD Speciale eenheden van het Rus sische ministerie van binnen landse zaken hebben een bloedbad aangericht onder Tsjetsjeense burgers. Dat is van daag van verschillende kanten gemeld. De Russen zouden zon der mededogen het vuur heb ben geopend op inwoners van de Tsjetsjeense stad Samashky, die waren gevlucht voor de op marcherende troepen. Het 25.000 inwoners tellende Samashky was een van de laatste bolwerken van de troe pen van de opstandige Tsjetsjeense president Doe- dajev. Na felle gevechten na men de Russische speciale een heden afgelopen weekeinde de stad in. Overlevende vluchtelin gen vertelden dat de Russen hun smeekbeden om niet te schieten negeerden. Vijfhon derd inwoners van het stadje worden vermist. Vluchtelingen meldden dat Russische speciale eenheden handgranaten in overbevolkte kelders hadden gegooid. Russi sche helikopters, sommige voorzien van een Rood Kruis, zouden nog steeds laagvliegend jacht maken op opstandelingen. ROME EELCO VAN DER LINDEN irijf lijdt verlies van miljard gulden het bedrijf dagelijks meer dan vijf.miljoen gulden. Eurotunnel voorspelt nog altijd dat het van af het jaar 2003 winstgevend zal worden, en zal kunnen aanvan gen met dividend-betalingen. Maar financieel deskundigen in Parijs en Londen betwijfelen of dat haalbaar is. Voor 1994, het jaar waarin de Kanaaltunnel in gebruik werd genomen, was een verlies voor speld. Maar het uiteindelijke verliescijfer was ruim 200 mil joen gulden hoger dan voor zien. De inkomsten waren vorig jaar aanzienlijk lager dan de aandeelhouders was voorge spiegeld. Volgens Eurotunnel was dat een gevolg van de verla te opening van de tunnel. Vori ge maand slaagde Eurotunnel er voor het eerst in omlijn ope rationele kosten (niet de rente verplichtingen) te financieren uit lopende inkomsten. CORRESPONDENT De huilende Madonna's gisteren werd op Sardinië nummer vijftien gesignaleerd brengen grote delen van de Italiaanse bevolking in extase, maar veroorzaken ook irritatie. De sceptici hebben nu hun eigen heiland, magistraat Albano, die ten strijde is getroken tegen bij geloof en volksverlakkerij. Zijn onderzoek is al omge doopt tot 'Operatie Schone Ogen'. Antonio Albano werkt in Civitavecchia, de havenstad die ervan droomt een tweede Lourdes te worden van wege de aanwezigheid van het bloed huilende Madon na-beeldje afkomstig uit Medjugorje, in voormalig Joe goslavië. Sinds bisschop Grillo op de televisie vertelde dat het beeldje in zijn handen bloed had gehuild, is hier het hek van de dam. Er wordt gebouwd en gebroken, ook omdat op Goede Vrijdag de bisschop het beeldje met een processie naar de nieuwe kapel wilde brengen. Het liep anders. Rechter Albano liet weten dat de tot nu toe uitgevoerde onderzoeken van het beeld niet vol doende zijn. Hij liet de kast waarin bisschop Grillo het beeldje bewaart verzegelen en stuurde een dagvaarding naar de elektricien Fabio Gregori, de wettige eigenaar van de Madonna. Gregori, al genietend van de status van volksheld, moest toezien hoe carabinieri zijn huis doorzochten. Hem is 'misbruik van de goedgelovigheid van het volk' ten laste gelegd. Was getekend, Antonio Albano. Civitavecchia is opnieuw in alle staten. Het volk protes- 'teert en vindt gehoor bij bisschop Girolamq Grillo, die vermoedt dat rechter Albano handelt in opdracht van niemand minder dan Satan. In de stad lijkt de bekende TV-serie Peppone en Don Camillo werkelijkheid te worden, met dit verschil dat de (ex-)communistische burgmeester Tidei droomt van een nieuwe toekomst van zijn kwakkelende stad en de zijde heeft gekozen van Don Grillo. De burgemeester denkt erover een nieuwe kerk te bou wen bij de tuin van de elektricien waarin het gipsen Het omstreden, huilende, beeld van Maria. schroeven komen te staan nu die foto uit de kathedraal is gestolen. Het werk van de duivel of van rechter Alba- beeldje voor de eerste keer zou hebben geweend. „De mensen zijn geraakt door de Madonna van Civitavec chia. Nu weet de hele wereld waar onze stad ligt. Daar is toch niets op tegen?" Antonio Albano, 58 jaar en naar eigen zeggen overtuigd katholiek, laat zich niet intimideren. Integendeel, in een interview in de krant Corriere clella Sera van giste ren spreekt hij van een 'huil-epidemie' die vraagt om ingrijpen. „Ik had geen alternatief', zo zegt hij. „Moest ik soms wachten totdat 30.000 bezetenen achter een stuk gips zouden aan aanlopen?" Albano zegt te handelen uit respect voor het geloof en de gelovigen. Daarom ook liet hij weten dat het zes-ja rige dochtertje van de elektricien, dat als eerste het beeld zag huilen en nu al zegt visioenen te hebben, 'met een paar flinke klappen tot de werkelijkheid terug gebracht moet worden'. „Ik heb gezien dat mensen voor het kind knielden en haar betastten. Als niet wordt ingegrepen, is het kind over een paar jaar volledig ver pest", aldus de magistraat. Met dit on-Italiaanse realisme heeft Albano inmiddels iedereen in Civitavecchia tegen zich in het harnas ge jaagd, maar hij lijkt daar niet wakker van te liggen. Hij heeft het bloed van de Madonna naar Amerika verzon den om het daar door de FBI te laten onderwerpen aan een DNA-test. De magistraat sluit niet uit dat daarna ook de elektricien en de bisschop hun bloed moeten la ten analyseren. Bisschop Grillo heeft gezworen nooit hieraan te zullen meewerken en protest aangetekend bij de Opperste Raad van de Magistratuur, maar is inmiddelsr waar schijnlijk op aanraden van het Vaticaan, iets voorzichti ger geworden. Tijdens de mis van afgelopen zondag riep hij op tot kalmte. „Er kunnen jaren over heen gaan alvorens van een wonder mag worden gesproken", al dus de bisschop. Wat er op Goede Vrijdag in Civitavecchia zal gebeuren, is nog niet bekend. Het beeld blijft in de verzegelde kast van bisschop Grillo, maar ook de geplande processie met een foto van het Madonna-beeld is op losse Italianen in cultus houvast CIVITAVECCHIA CIC-EPP-Rtr Italië is in de greep van een wa re Mariahysterie, maar het Vati caan zwijgt er in alle talen over. De Osservalore Romano heeft nog geen regel gewijd aan dit verschijnsel. De vraag is waarom deze hys terie plotseling kan uitbreken. Volgens de sociologe dr. Maria Macioti van de Sapienza-uni- versiteit in Rome is de econo mische en sociale crisis in het land de eigenlijke oorzaak. „Politieke onrust, de lage stand van de lire, veel werkloosheid onder jongeren en corruptie on der leidende politici hebben tot instabiliteit geleid." „Veel Italianen weten niet meer waar ze hun heil moeten zoeken", zei ze tegen het pers bureau Reuters. „Daarom zoe ken de mensen houvast in dqze Maria-cultus." Haar collega Francesco Albe- roni noemt als oorzaak het ge brek aan spiritualiteit in de wes terse wereld. „De kerken heb ben de mensen te weinig te bie den. Toch bestaat in de moder ne maatschappij een grote be hoefte aan contact met het god delijke. Daarvan verwachten de mensen kracht, hoop en vreug de." Een niet nader genoemde theoloog is sceptischer. „De" mensen geloven hedentendage alles omdat ze in niets meer ge loven."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5