Bomen Leidse Hout wankelen Het stadsdistributiecentrum verpakt als een bonbonnetje VVV Leiden kan zonder fusie bezuinigingen niet overleven ilSDAG 11 APRIL 19 Herdenkingsreis /t Q De Voorschotense I J Nienke Ledegang van het Vlietland College gaat mee op herdenkings reis naar Auschwitz. Straatverlichting yi rDe straatverlichting I in Alphen is niet vei lig en zeer gevoelig voor storingen. De gemeente wil weten hoe dat komt. henny van egmond, 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop. 071-356429 ;n aap rietveld zou het over het stadsdistri- ecentrum (SDC) hebben en leek voor een gezelschap vertegenwoordigers van het ls midden- en kleinbedrijf CB) een heikele zaak. Niet niets zei M KB-voorzitter er Bunnig, voordat directeur ard Bovens van De Zijl Be ven zijn verhaaltje over het begon: „Hou je haaks Ge- I." Maar zoals zijn werkne- rs de bonbons van chocola- ïbriek De Baronie verpak- zo verpakte Bovens zorg- lig en omstandig zijn ver over het pakketvervoer r winkels in de Leidse bin- istad. Waarmee hij kritische ;en al bijvoorbaat in de kiem Gerard Bovens vertelt verhaal over pakketvervoer omstandig smoorde. Redenen voor kritische vra gen waren er genoeg. Met het stadsdistributiecentrum - door de gemeente bedacht om zwaar vrachtverkeer uit het centrum van Leiden te weren en zo de autoluwe binnenstad te bevor deren - is na een paar jaar van voorbereidingen nog steeds geen begin gemaakt. Of winke liers en vervoerders eraan willen meewerken is nog steeds de vraag. En inmiddels is het SDC met zijn voormalige directeur Ewald Keijser gewikkeld in een juridisch gevecht met als inzet een schadeclaim van 1,7 mil joen gulden. De partijen probe ren nog tot een schikking te ko men. „U begrijpt dat ik daar op dit moment geen mededelingen over kan doen", zei Bovens. Maar ook over het SDC had hij weinig meer mee te delen, dan dat de sociale werkvoorzie ning blij is met de banen die het kan opleveren. „Ik ben maar een eenvoudige aandeelhouder. Wij hebben geen verstand van stadsdistributie en we zijn niet betrokken bij de autoluwe bin nenstad. Maar wij hebben bij de DZB wel vijftien chauffeurs op de wachtlijst staan en daar zoe ken wij werk voor. En dan komt de gemeente met het verhaal van het SDC bij ons..." En daar hield de causerie van Bovens over het SDC op. Volgde nog een verhaal over de groei kansen van de sociale werk voorziening in de Leidse regio - in de parkeergarages, het toeris me, de catering, de schoon maak -, over de doelstellingen van de DZB, de noodzaak van samenwerking met het bedrijfs leven en het plan van de DZB om het pand aan de Touwbaan in Leiderdorp te verkopen en de activiteiten te concentreren op Roomburg. Aan de stadsdistri butie brandde Bovens zijn vin gers niet meer. Alleen oud-CDA-raadslid, fietsenverkoper en Leidato-or- ganisator Jan van Zijp vuurde een serie vragen over het SDC af op de directeur van de DZB. „Gaat het nog door", wilde hij weten. Bovens hield het met wat slagen om de arm op 'ja'. „Is de bouw al begonnen", \Toeg Van Zijp. Daar paste slechts 'nee', kort en bondig. „Is het waar dat de grootwinkelbe drijven niet meedoen aan het SDC." „Ik heb geen zin om een Lubberiaans antwoord te geven, maar dat is bij mij niet bekend", zei Bovens. „Bij mij wel", zei Van Zijp. „Is er al een onder zoek geweest onder de verla ders", vroeg het ex-raadslid ver der. Op die vraag kwam geen antwoord. Het leveren van chauffeurs voor het stadsdistributiecen trum zou in ieder geval, net als deelname aan de buslijn naar Roomburg, „bijdragen aan onze maatschappelijke herkenbaar heid en acceptatie", zei Bovens. Het zou het beeld wegnemen dat werknemers in de sociale werkvoorziening alleen zakjes plakken en knijpers maken. „Wij horen toch nog steeds de vraag: kunnen mensen van de sociale werkvoorziening een bus rijden? En dan is ons ant woord: ja hoor, en heus niet al leen met z'n vieren naast el kaar." Middenstanders die voor een exposé over de centrale distri butie van goederen over de bin nenstad waren gekomen moe ten teleurgesteld zijn geweest. „Alle ins en outs van het stads distributiecentrum hebben we toch niet gehoord. Gaat de zaak klappen door de claim van Ewald Keijser, gaat ons dat ook geld kosten - op die vragen hebben we geen antwoord ge kregen", zei MKB-voorzitter Bunnig. „Wij worden wel vaker betrokken in discussies waar wij part noch deel aan hebben", zei Bovens. eidse man (60) Aanpak wateroverlast in park hard nodig irkracht •jarig meisje 60-jarige Leidse man is gis- in door de politie aangehou- op verdenking van ontucht en verkrachting van een 6- g meisje. Het slachtoffer was dochter van een kennis waar man regelmatig logeerde. De n heeft inmiddels bekend de afgelopen twee jaar tij- is die logeerpartijen meer- len aan het meisje te hebben grepen. 'ethouder praat et reclamebureau zieke wethouder T. van Rij ft vanmiddag in Zandvoort i gesprek met R. Lap van re- nebureau Van Vliet uit die ats om de kwestie rond de èrendum-advertentie' te be- eken. )e Leidse wethouder kwam angs in opspraak nadat dui- ïjk was geworden dat hij de twijkse projectontwikkelaar der Plas had geholpen met opstellen van de advertentie vlak voor het referendum het Koninklijk Militair In- denhuis werd geplaatst in universiteitsblad Mare. In gewraakte advertentie werd ibruik gemaakt van het ge- lentelijke logo. Reclamebu- iu Van Vliet regelt de adver- ïties voor Mare. 'an Toan Hok, voorzitter van PvdA in Leiden, ergert zich al tijdje aan de onduidelijk- d rond deze kwestie. Over er allemaal gebeurt is met opstellen van de advertentie en verschillende versies de ide. Om duidelijkheid te - leppen heeft Hok de ont- leting tussen Van Rij en Lap regeld. IS - Uit een auto die gepar- erd stond aan de Uilenhorst gisterochtend in alle vroegte n tas van een verloskundige it onder meer een bloeddruk eter gestolen. De bomen in de Leidse Hout maken zware tijden door. Door de sterk wisse lende waterstand sterven de diepe wortels langzaam af en staan de bomen min der stevig overeind. Om een massale val van bo men te voorkomen wordt de komende twee maan den gewerkt aan het terug dringen van de waterover last. Sloten en vijvers wor den uitgebaggerd, duikers vernieuwd en aan de Groe ne Maredijk komt een nieuw pompgemaal. De kosten bedragen een half miljoen gulden. leiden hans koenekoop Dat 's winters het grondwater niveau hoger ligt dan 's zomers, is normaal. Boomwortels zijn in staat zich daar op natuurlijke wijze aan aan te passen. „Maar in de Leidse Hout is meer aan de hand", zegt wijkchef S. van Rijn. „De omringende sportvel den van UVS en Lugdunum en het atletiekveld hebben een na delige invloed op de waterstand in het park. De behoefte aan water is nu eenmaal anders op de velden dan in het bos. En omdat al die ondergrondse wa terstromen met elkaar in ver binding staan, wisselt de water stand nu te sterk." Modderpoel Die rare waterstand toverde de Leidse Hout afgelopen herfst en winter om in een modderpoel. „Het water staat af en toe zo hoog, dat de diepe wortels ei genlijk geen functie meer heb ben. Daardoor verzwakken ze en lopen de bomen kans bij een sterke wind om te waaien." De oplossing is gevonden in ANNO 1895 Donderdag 11 April )e timmerman S. alhier, had heden een zeer ongelukkigen mor en. Bij een verhuisboedel had hij ook een pistool te vervoeren, at hij op zijn wagen gelegd had. Een bekende, dien hij onder- ontmoette en die een praatje met hem maakte, wilde het Vapen nauwkeurig bekijken en nam het daartoe op, niet weten- e dat het geladen was. Door een noodlottig toeval ging het )istool af en zond een kogel in S.' rechter-arm, waardoor hij he en niet werken kon en waarschijnlijk nog wel een poosje het ebruik van zijn arm zal moeten missen. Morgen zal de kogel uit et gekwetste lichaamsdeel verwijderd worden. ANNO 1970 Vrijdag 10 april opdracht van de gemeente Leiden is men, na de verwijdering an de tramrails uit het Stationsplein tussen Stationsweg en 5lesmanrotonde, begonnen met het aanleggen van parkeerha- 'ens op dit weggedeelte. Binnen het bestaande profiel van de 'oormalige trambaan wordt een aparte parkeerstraat aangelegd, (iet de ingang nabij de Plesmanrotonde. Aan weerszijden van le parkeerstraat komen schuin-afgebakende parkeerhavens, in lennepkwekerijen opgerold flden» Enkele kleinere hennepkwekerijen zijn gisteren door de •olitie opgerold. Daarbij werden een 37-jarige en een 31-jarige •eidenaar aangehouden. Meer arrestaties zullen volgen. De kwekerijen werden aangetroffen in woningen aan de Boshuizer- ade, de Spoelstraat, Arendhorst en Condorhorst. In totaal wer- len 438 planten aangetroffen. De kwekerijen waren volledig uit gerust. Planten en uitrusting zijn in beslag genomen. Controle op veevervoer De Leidse politie heeft vannacht en vanmorgen in sa menwerking met onder meer de douane en de algemene in- pectiedienst een controle gehouden op veevervoer nabij de Iroenoordhallen (Hallenweg) in Leiden. Er werden 113 voertui- >en gecontroleerd. Tegen 26 vervoerders werd een proces-ver- >aal opgemaakt wegens overbelading, rijden zonder verzeke- ing, verboden geneesmiddelen, onjuiste vervoersplaten en ont- 'rekende eindhekken. Zeven vervoerders kregen een waarschu wing. De wisselvallige waterstand in park de Leidse Hout bedreigt het leven van de bomen. het scheiden van de diverse af- want in het drainagewater zit- wateringssystemen. Van Rijn: ten nogal eens meststoffen. De „Door een gemaal te bouwen atletiekbaan had al een eigen bij de Groene Maredijk, kunnen pomp die het goed doet. Straks de sportvelden niet meer hun heeft het park dus weer de wa- drainagewater lozen in het park. terstand helemaal zelf onder Dat is ook beter voor de natuur, controle." Wat voorts moet gebeuren is het uitbaggeren van de sloten en vijvers. „Wij hebben een aantal jaren de natuur zijn gang laten gaan. Het heeft een rijke bosbodem tot gevolg gehad, maar op de bodem van de slo ten en de twee vijvers ligt nu zo veel bladerafval, dat daar het le ven minder actief is. Door zuur stofgebrek bloeien de water planten dan niet meer. Er zijn twee sloten die we niet zullen uitbaggeren omdat er een lichte FOTO HENK BOUWMAN vervuiling is aangetroffen. Ver vuilde bagger mag je nog steeds niet zo maar weghalen. De bag ger van de andere sloten mogen we gewoon uitspreiden langs de slootkanten." Na ingreep droge voeten in Raadsherenhinirt Twee drainagebuizen moe ten de wateroverlast in de Raadsherenbuurt verhelpen. Volgens het ingenieursbu reau Haskoning kan het grondwater onder de huizen dan beter worden afgevoerd naar de sloten in de Van Beuningenlaan en Van Slin- gelandtlaan. Het grondwa terpeil zal naar verwachting zo'n negentig centimer zak ken. De aanleg van de twee buizen kost 25.000 gulden en zal voor de zomer gebeuren. Deze en vorige winter kamp ten bewoners van met name Fagelstraat en johan de Win straat met ondergelopen kel ders en kruipruimten. Het vochtprobleem leidde tot af bladderende verf en schim melvorming in de rest van de huizen. Aanvankelijk werd de oorzaak van de wateroverlast gezocht in de nieuwe, water dichte rioolbuizen. Daardoor zou de drainagewerking van de oude, poreuze rioolbui zen, zijn weggevallen. Bureau Haskoning heeft nog andere oorzaken gevonden waardoor het water zo slecht wegloopt. Ten eerste bestaat de bodem van de Raadshe renbuurt voor het grootste deel uit zand. En aangezien zand water goed absorbeert, blijft er veel water achter on der de huizen. Voorts ligt er een probleem bij het afvoeren van water via de sloten. Het water dat via de sloot langs de Van Slinge- landtlaan naar de sloot langs de Van Beuningenlaan moet weglopen, wordt tegenge houden door zowel het ab sorberende zand als een dik ke kleilaag onder de Van Beuningenlaan. leiden hans koenekoop De VW Leiden gaat naarstig op zoek naar een fusiepartner. Dat is volgens het bestuur de enige mogelijkheid om een toeristen bureau voor de stad te behou den. Het staat voor het bestuur vast dat de VW als zelfstandig bureau de door de gemeente opgelegde bezuiniging van 150.000 gulden niet kan overle ven. „De korting bedraagt bijna 40 procent van onze inkomsten. Dan mag je het als bureau miss- schien verkeerd hebben ge daan, op korte termijn zo'n be zuiniging doorvoeren is natuur lijk van de gekke", zegt voorzit ter A. Coenen. Wie de fusiepartner moet worden van de Leidse VW, is op dit moment nog niet be kend. Tijdens een spoedberaad gisteravond zijn in elk geval de VW's in Noordwijk en Katwijk genoemd. „Maar ook een sa menwerking met Delft of Gouda is mogelijk. Juist omdat die ste den eenzelfde historisch karak ter hebben als Leiden." Coenen realiseert zich dat de VW Lei den in fusiegesprekken de zwakke partij is. „We zullen hoe dan ook moeten saneren. Het overleg met de eventuele part ner moet dan uitwijzen hoe wij de bezuiniging precies moeten invullen." Het bestuur heeft gisteravond nog overwogen om een juridi sche strijd te openen tegen de bezuinigingen. Vorige week nog riep de VW dat het werk van vier medewerkers op het spel staat. „Maar gezien de reacties uit de politiek, denken wij niet dat procedures bij de rechter ons zullen helpen. Zo reëel moeten we zijn." Coenen refereert daarmee aan de heftige kritiek die vrijdag in de raadscommissie financiën klonk. Vooral PvdA'er H. Baaijens trok fel van leer en be weerde dat de VW er al jaren helemaal niets van bakt. „Ik roep meneer Baaijens op naar de algemene ledenvergadering te komen. Want daar worden onze voorstellen uiteraard eerst besproken. En dan hoop ik dat hij optstaat en zegt dat hij een groep mensen heeft gevonden die het beter kan dan wij. Ik geef mijn plekje zo over." Zakken Want volgens Coenen is het makkelijk roepen dat de VW uit een 'stelletje zakken' bestaat, „maar men vergeet dat al ons geld opgaat aan één taak: infor- matieverstekking. Geld voor an dere taken zoals promotie en produktontwikkeling hebben we dus niet. En dat is niet de schuld van. de VW. Ik wil er maar op wijzen dat wij al eens eerder een bezuiniging hebben moeten verwerken. En ik hoor de burgemeester nog zeggen dat hij ervoor zou zorgen dat de randgemeenten van Leiden, die geen eigen VW hebbben (Lei derdorp, Voorschoten, Oegst- geest) voortaan mee zouden be talen aan onze diensten. Nou, het eerste dubbeltje moet ik nog zien." Klas Het is op de kop af een jaar geleden dat Kurt Co- bain zichzelf tot een ultieme cult-held verhief door zich op het toppunt van zijn roem een kogel door het hoofd te jagen. Die daad dompelde een hele generatie vooral jeugdige liefhebbers van de muziek van Nirvana - van welke band Cobain de onbetwiste voorman was - wereldwijd in diepe rouw. Zet deze week dan ook een willekeurige klas middelbare scholieren ergens op het westelij ke halfrond neer en gewis dat er wel een paar een T-shirt met de beeltenis van de excentrieke zan ger aan hebben. Zo leeft zijn gedachtenis voort, ja zelfs zelfs tot in de zaal van het kantongerecht aan het Rapenburg aan toe. Daar keek politierechter Mellema, op die vroege maandagochtend, lichtelijk verbaasd tegen twee koppen van Cobain aan zonder waarschijnlijk te weten wie h'ij hier dan wel voor zich had. Hij is van een andere tijd, met andere helden. Welaan, het betrof hier een MTS-klas metaalbewerking van het Holtlant-College met uiteraard van de zaak fans van Nirvana in de gelederen. Stonden zij hier met z'n allen terecht? Nee, ze waren hier in het kader van de les maatschappelijke vor ming. „Of', zo fluisterde er eentje achter de rug van hun bebaarde leraar om, „vooral ook om te NAGERECHT kijken hoe het niet moest." Op voorspraak van de deurwaar der/bode („Je zal het niet gelo- ven, maar zelfs hier wordt ge pikt") hadden ze hun tassen en jassen mee de zaal in genomen. Maar veel voorbeelden van hoe het dan ook waarlijk niet moet, kregen de vertegenwoordigers van de Nike-generatie deze och tend helaas niet voorgeschoteld. Wat onsamenhangend gebrab bel van een een Alphenaar die wél was doorgereden na een on geval, maar elke boete daarvoor niet acceptabel vond. En veel snelle veroordelingen bij verstek, vooral bestemd voor het dieven gilde dat getuige de aaneenrij ging van insluipingen, het leven maar niet wilde beteren. Maar uiteindelijk kregen ze dan toch waar ze voor gekomen waren. Was eerst het geroezemoes niet van de lucht, prompt werd het stil in de zaal. Want op de rug keken ze naar twee vertegenwoordigers uit hun v tigers die terecht stonden we gens openbare geweldpleging. Een soort uitvoering van Watt en Half Watt, waarbij de boom lange met korte stootbewegin- gen naar een denkbeeldig li chaam de rechter voordeed hoe hij zijn slachtoffer had aangepakt. Hij wekte daarbij de indruk bijzonder goed te hebben opgelet bij menig boksgevecht van Tuur of Tyson op TV. Geheel passend in het beeld had de kleine natuurlijk niets gedaan. Of bijna niets dan. Hij had alleen iemand van de brede rug van z'n kameraad in het kwaad getrokken en tus sen een paar auto's gegooid. Dat mocht verder geen naam hebben. jil Vragenuurtje Nadat het vechtlustige tweetal met 100 uur dienstverlening aan de broek de ring vin" had verlaten - met in hun spoor het slachtoffer, dus dat zal buiten op het Rapenburg nog wel ge zellig zijn geworden - was er, bij gebrek aan ver dachten, tijd voor een vragenuurtje. Het werd voor de leerlingen metaalbewerking een heel col lege over rechtsgang en rechtsgelijkheid waarbij ook de officier zich niet onbetuigd liet. De slimste vraag kwam natuurlijk van de leraar zelf. Die wil de weten, gezien de aanvankelijk zware eis voor het duo van respectievelijk zes en vier weken ge vangenisstraf, of ze soms meer op hun kerfstok hadden. „U moet uiteraard wel goed luisteren", repliceerde de politierechter, alsof hij een ver dachte zelf op diens falen van het gehoororgaan wees. Hij herstelde zich overigens snel. „Oei, dat klinkt dan wel bijzonder belerend, hé", zo veront schuldigde hij zich bij de nietsvermoedende pe- dagoog Die na afloop van de zitting nog altijd in het on gewisse verkeerde omtrent de vermeende onbe nulligheid van zijn vraag. „Want achterin de zaal versta je niet zoveel van dat gemompel, hoor. Ik heb echt niet gehoord dat ze al twee keer eerder waren veroordeeld voor geweldpleging." Gelukkig voor hem waren zijn leerlingen solidair. Ook Co bain. Bij hem was de 'unplugged-versie' van deze rechtszitting al evenmin goed overgekomen. AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11