'Aversie tegen tempo van 'Samen op Weg' is groot' Bonhoeffer: heilige van de twintigste eeuw 'Wees'eendjes kijken bij de dierenambulance Kerk Samenleving Leiden Ouderwets meezingen met kampliedjes MAANDAG 10 APRIL 1995 BUITENLAND KORT in behande- i sluit niet uit i bloed die Mariabeeld Het Italiaanse openbaar mi nisterie heeft in de havenstad Civitavecchia een Maria beeld in beslag genomen dat volgens diverse ooggetuigen sinds februari al veertien keer heeft geweend. De Itali aanse televisie meldde vrij dag dat de vermeende won der-Madonna nader zal wor den onderzocht. De autori teiten hebben twee klachten over bedrog en misleiding van gelovigen ling. De politic dat de tranen het beeld afgescheiden hebben, afkomstig zijn van de eigenaar, een elektricien uit Civitavecchia, of diens fa milieleden. Het Vaticaan wil pas een oordeel over de ver meende wonderen uitspre ken, nadat het politie-onder- zoek is afgerond. EKD De Evangelische Kerk in Sak sen heeft scherpe kritiek ge uit op de evangelist Reinhard Bonnke. De kerk waarschuwt in een afgelopen zaterdag verzonden brief de gemeen ten voor medewerking aan de evangelisatiecampagne die Bonnke dit najaar in Oost-Duitsland wil houden. De kerk heeft vooral kritiek op een brochure waarin het geloof wordt gereduceerd tot 'een gebeuren tussen het in dividu en God". De kerk als een gemeenschap van gelo vigen komt in de brochure niet voor. De 55-jarige Bonnke was in de jaren '60 zendeling in Zuid-Afrika. Broederlijk Paus Johannes Paulus II heeft in zijn traditionele brief aan de priesters ter gelegen heid van de Goede Week op nieuw de priesterwijding van vrouwen afgewezen. Hij riep de 400.000 rooms-katholieke priesters in de wereld op 'trouw te blijven aan het ge schenk van het celibaat' en tegenover wouwen een 'broederlijke houding' te ont wikkelen. Dat vrouwen geen priester mogen worden bete kent volgens de paus geen discriminatie van vrouwen, temeer daar het priesterambt geen weg tot macht en privi leges is maar een roeping tot dienstbaarheid. Dietrich Bonhoeffer. foto archief De Duitse theoloog Dietrich Bonhoeffer, vijftig jaar geleden vermoord door de nazi's, heeft nog steeds een boodschap voor christenen en kerken. Deze twintigste-eeuwse heilige is bij uitstek de theoloog van de mo derniteit en het geweten van de oecumene, zo klonk het zater dag op de herdenkingsbijeen komst die was georganiseerd door de Theologische Universi teit Kampen. „Alleen al zijn biografie is een voorbeeld voor velen", zei prof. dr. F. de Lange tegen ruim drie honderd bezoekers in de Kam per Bovenkerk. Bonhoeffer werd op 9 april 1945 opgehangen we gens betrokkenheid bij de sa menzwering tegen Hitier. „Maar hij was ook een vroom man; niet in de weeïge, wereld- ontvluchtende zin van het woord. Zijn christendom had ruggegraat. Hij hield niet van goedkope religie." Niet alleen als christen, ook als theoloog blijft Bonhoeffer intrigeren, aldus De Lange, hoogleraar in Kampen en voor zitter van het Bonhoeffer Werk gezelschap Nederland. „Hij nam de moderniteit serieus. Hij gaf zich niet kritiekloos aan waarden als mondigheid en re delijkheid gewonnen, zoals veel vrijzinnige theologen. Maar hij sloot zich er ook niet voor af, zoals veelal in de orthodoxie ge beurt." Voor de kerken is Bonhoeffer volgens De Lange 'meer dan een leidsman'. Hij is ook een lastpost. „Hij houdt de kerken voor dat zij meer zijn dan reli gieuze associaties: de kerk is het lichaam van Christus. Voor minder gaat het niet. Daarom is de kerk alleen kerk als zij er voor anderen is." Bonhoeffer pleitte voor 'een geloofwaardige kerk, die lijkt op de Heer die zij belijdt'. De Duitser dr. K. Raiser, se cretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, kon zich daar als volgeling van Bonhoef fer helemaal in vinden. Volgens hem kunnen de kerken van de Hervormden dwingen extra synodevergadering af Het hervormd synodebestuur doet er volgens ds. Huib Klink (Hoornaar) wijs aan de bezwaren tegen het tempo van het Samen op Weg-proces heel serieus te nemen. ,,Als ze dat niet doen, dan misrekent men zich ten volle. Dan krijg je breuken in de kerk. De aversie is nu reeds zo groot, dat men dan zeker niet zal meegaan in het SoW- proces", waarschuwt hij. doorn gpd Ruim twaalf hervormde classes (regionale kerkvergaderingen) hebben een extra synodeverga dering over het herenigingspro ces van de hervormden met ge reformeerden en lutheranen af gedwongen. Volgens de her vormde kerkorde moet zo'n be raad worden samengeroepen minimaal tien classes daarom vragen. Volgens synodelid Klink, één van de aanjagers van de actie, zullen 'ten minste twintig clas ses' vragen om aan de rem van de SoW-trein te trekken. De classes zijn 'beslist niet' alleen van de 'kleur' van de Gerefor meerde Bond, de rechtervleugel in de Hervormde Kerk. Wat deze classes bindt? Klink: „De grote bezorgdheid dat men het hervormd-zijn kwijtraakt. Ja, dat heeft wat te maken met het besef dat de Hervormde Kerk de volkskerk is en er blij ken toch nog heel wat vezels te zijn waarmee men vastzit aan die volkskerk. De Verenigde Protestantse Kerk met hervorm den en lutheranen wordt toch een heel andere kerk." Dat die zorg breed leeft, blijkt volgens Klink uit het feit dat in heel korte tijd zoveel classes ge mobiliseerd zijn. Directe aanlei ding was het eigen onderzoekje van het opinieblad Woord Dienst, waaruit blijkt dat velen het tempo van het SoW-proces te hoog vinden. De classes wil len dat het spoorboekje voor het proces wordt veranderd. De gecombineerde trio-syno de van de drie kerken gaat bin nenkort al de aanvullende arti kelen van de concept-kerkorde (de ordinanties) bespreken, ter wijl de beoordeling van die kerkorde door de classes (de consideraties) ook nog moet worden besproken. „Het is oer- hervormd om de consideraties serieus te nemen", houdt Klink de synodetop voor. Wanneer die extra synodever gadering zal plaatsvinden, is nog niet geheel duidelijk, zo laat dr. Karei Blei, secretaris-gene raal van de Hervormde Kerk, in een reactie weten. Hij wil de be zorgdheid van de twaalf classes heel serieus nemen. „Als er on rust is moet het gesprek ruim baan krijgen", aldus de her vormde bestuurder. terechtgestelde theoloognog steeds leren hoe ze moeten om gaan met de moderne tijd. Toen het werk van Bonhoef fer in de jaren zestig al 'diepe wortels' in Europa had gescho ten, begon zijn getuigenis ook bij ons door te dringen, zei de Zuidafrikaanse dominee dr. C.F. Beyers Naudé. Hij noemde het vanzelfsprekend dat de Duitse theoloog hem en andere strij ders tegen apartheid aansprak. Ook voor christenen in Afrika was Bonhoeffer 'een belangrijk symbool van verzet'. „Maar het was niet zo zeer de theologie van Bonhoeffer, als wel het ge tuigenis van zijn leven dat in druk maakte", aldus theologe I. Bakker. Prof. De Lange heeft tot zijn eigen teleurstelling gemerkt dat dat verhaal tevens voor veel theologische studenten opgaat. „Bonhoeffers engagement spreekt aan, maar zijn theologie hoeven ze niet", zei hij, wijzend op het geringe aantal studenten onder de deelnemers. „Het is moeilijk om zijn theologie aan jongeren te verkopen." BEROEPINGSWERK CHR.GEREF. KERKEN Bedankt: voor Culemborg: A. Stehouwerte Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Leerdam: F. Mal- lan te Alblasserdam. Bomers geeft steun aan KPP den bosch anp Bisschop Bomers van Haarlem heeft de nieuwe Katholiek Poli tieke Partij morele steun gege ven door zaterdag in Den Bosch op de eerste partijbijeenkomst als voornaamste spreker op te treden. Bomers stapte twee jaar uit het CDA. De KPP werd in november opgericht omdat de rooms-ka- tholieke principes door de be staande partijen genegeerd worden. Zaterdag kregen vooral de CDA-politici Hirsch Ballin en Lubbers er van langs. „De com promissen van het CDA inzake de legalisatie van abortus en de feitelijke legalisatie van eutha nasie wijzen wij af', zei KPP- voorzitter mr. G. baron van Boetzelaer (51). LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-356356 Postadres: Postbus 54, abonneeservice Abonnementen 071-128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -128 030 directie G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, f. Nypels, H. G. van der Post (adjunct) public relations W. H. C. M. Steverink 071-356356 ombudsman R.D.Paauw 071-356215 Tel. dag. 9.30- 11,30 uur of per post. redactie ,ser, chef redactie nieuwsdienst/kunst an Egmond, chef red. Groot Leiden A.J.B.M, Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie I- 023-32 G.J.N Hoofdredactie: advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 to aand (acceptgiro) per maand (autom. betaling) per kwartaal (acceptgiro) per kwartaal (autom. betaling) per jaar (acceptgiro) per jaar (autom. betaling) verzending per post per kwartaal (NL) leidsch dagblad op Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere lee et! dicap hebben), is een samenvatting va st. regionale nieuws uit het Leidsch Dagbl a, geluidscassette beschikbaar. Voor inforf, 08860-82345 (Centrum voor Gesp n ir Jl ebi r, Grave). Z I E K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessen^ en dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-178178): dagelijks 14 30-15.15 u a overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19,45 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot uur). Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 ui 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 01720-63131): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, kl en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 ui 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 u lëen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitslc voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruin zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en ooi, kunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkundke heelkunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 uur; babyzaal en boxenafdeling: vojgens,afspraak. Veel belangstelling voor open dag Meestal zijn de deuren van het 'ziekenhuis' van de Oegstgeest- se Dierenambulance gesloten voor bezoekers, maar zaterdag was een uitzondering. „Eigen lijk moeten de beesten zoveel mogelijk met rust gelaten wor den als ze herstellen van bij voorbeeld een aanrijding", ver telt ambulance-chauffeur Mare van de Horst. „Maar het is ook wel eens goed dat de mensen zien hoe het er hier nu uitziet. De mensen zien onze wagens wel rijden, maar ze weten ei genlijk niet wat we precies doen." Over belangstelling had de dierenambulance tijdens de open dag in elk geval niet te kla gen, want het was behoorlijke druk bij de volière met uilen en kraaien, de kooien met jonge 'wees'eendjes en de hokken met gewonde poezen. Een dieren arts legde aan de hand van een paar röntgenfoto's uit wat er moest gebeuren met een poes die een kwartje had ingeslikt en buiten konden de bezoekers een echt stinkdier aaien. Ondank de open dag ging het werk voor de vrijwilligers ge woon door. „Tja, als er dieren in nood zijn dan rukken wij uit", verklaart Marc van de Horst. Zo kwam er een telefoontje uit Lis- se. Een grote vogel was onder een auto gekomen en kon niet meer vliegen. Het bleek een aal scholver te zijn. Zijn vleugel was zo gebroken dat het beestje niet meer te helpen was. „We heb ben de vogel een spuitje moe ten geven", vertelt Van de Horst. „Ja, zo gaat dat. De ene keer is een beestje nog te hel pen, de andere keer niet. Maar we blijven het proberen." Vertrouwen De vrijwilligers hebben nu in elk geval weer goed materiaal om dieren in nood te helpen. Op de oprit glimmen twee nieuwe am bulances die door de vrijwilli gers trots aan het publiek wor den getoond. „Ze zijn niet splinternieuw, maar het is wel een hele verbetering. De vorige wagens waren helemaal op", legt Van de Horst uit. „Deze wa gens kunnen we in elk geval Stuur mij meer informatie over De meest verkochte HR Combi cv-ketel 200,- HR subsidie 100,Nefit premie tijdelijk met 300,voordeel De Nefit premie qeldt tot I September 1995 voor de Nefit Combi HR 21, 32 en de 21V80. Naa Medewerkers van de dieren ambulance hebben de twee ambulances zelf in orde ge maakt. „Het zijn eigenlijk twee gewone bestelbusjes. Wij heb ben de kooien, de mobilofoon en de andere apparatuur inge bouwd. Ook hebben wij de wa gen de gebruikelijke ambulan ce-striping gegeven. Het kostte wel veel geld en moeite, maar nu kunnen we de gewonde beesten weer optimaal heipen." Medewerkers De medewerkers van de dieren ambulance hopen door de open dag mensen te hebben geïnte resseerd voor het werk. „We werken nu met ongeveer 20 vrijwilligers. Af en toe is het moeilijk om de diensten te plannen omdat er niet genoeg hulp is. We kunnen extra han den goed gebruiken." COMPUTERS - De Hobby Computer Club houdt op dins dag 18 april een bijeenkomst in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. Computerlief hebbers kunnen vanaf 20.00 uur in het buurthuis terecht. VRIJE TIJD en» Veertig antiquariaten deden het afgelopen weekeinde mee aan een boekenbeurs in de Leidse Pie terskerk. De beurs viel samen met de jaarlijkse Leidse Boekenzondag, die deze keer in het teken stond van 'bloemen en planten'. Aan de boekenzondag werkten onder anderen het Rijksherbarium, de hortus bota- is en het museum De Lakenhal mee. De opkomst overtrof alle verwachtingen: ruim 2500 boekenlief hebbers brachten een bezoek aan de beurs. foto dickhogewoning Adres Postcode Stuur de coupor antwoordnummt Of bel de gratis Woonplaats i ongefrankeerd op naar Nefit Fasto B.V r-500, 7400 VB Devei Nefit Hulplijn: 06-07 NEFIT I G valerie leenheer Rikketikken, het dierengelui- denspel, een badje, de Hage- preek, de dankjewel-graag-ge- daan-avond en naaaaéchtzoen! Kreten die veel mensen mis schien niets zeggen. Maar dui zenden Leidenaars zullen bij het lezen van deze woorden herinnerd worden aan mis schien wel de leukste vakanties van hun leven: de LCKV kam- vereniging bestaat dit jaar 75 jaar en vierde dat onder meer zaterdag met een receptie en een tentoonstelling in het Visser 't Hooft Lyceum. Daar werd ook de speciale cd met kampliede ren en het LCKV-jubileumboek gepresenteerd aan J. Duives- teijn van de dienst sport en re creatie van de gemeente. Jonge en oude LCKV-ers kon den zaterdag herinneringen op halen aan (lang) vervlogen tij den. LCKV-ers die elkaar in geen jaren meer hadden gezien konden elkaar in de armen slui ten en onder het hijsen van de LCKV-vlag weer eens ouderwets luid meezingen met het kamp lied. „Toen ik dat lied hoorde, kreeg ik weer helemaal kippe- vel", vertelt de Leidse mevrouw Jansen. „Ik ben maar een paar keer meegeweest, maar het was altijd geweldig. Lekker buiten zijn, spelletjes doen en natuur lijk ook kattekwaad uithalen." Het jubileumboek is een soort encyclopedie geworden met al lerlei typische LCKV-termen i Jan sen weer meenemen naar de vakantiekampen in bijvoor beeld Dwingeloo, Terschelling en Joure. Het boek doorblade rend vertelt ze: „De C van cor vee. Ja, dat weet ik nog wel. Daar hadden we altijd een ver schrikkelijke hekel aan. Maar het hoorde erbij." De kampvereniging'viert het jubileum dit jaar met meerdere activiteiten. Zo is er half juli een oud-ledendag en wordt er een kamp georganiseerd voor kin deren uit Tsjernobyl. Paasklaverjas. In Buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat i op donderdag 13 april een paasklaverjaswedstrijd gehouden, vang: 20.00 uur. Deelname kost 2,50 gulden. Oranjeloop. De Leidse Politie Sportvereniging houdt op zatei 15 april de Oranjeloop. De loop begint om 11.00 uur op het sp park De Leidsche Hout bij de kantine van AV Holland/Bataven afstanden zijn 2,5, 5, 7,5 en 10 km. Inschrijven kan vanaf 9.30 Religie. De 30-plus groep van het COC houdt op woensdag 12 a een thema-avond over 'vrouwen en religie'. Alleen vrouwen krij voor 5 gulden toegang. Aanvang: 20.00 uur. Overgang. Vrouwengezondheidscentrum HARA aan de Bona straat houdt op woensdag 12 april een lezing over de overgang, toegang kost 3,50 gulden. Aanvang: 20.00 uur. Gastouders. Het Gastouderbureau houdt op woensdag 19 april i( informatie-avond voor aanstaande gastouders in het gebouw de Leidse Welzijnsorganisatie aan de Breestraat. Informatie: OA 122441. f Sr SCHRIJVENDE LEZERS Geachte redactie, Wethouder Tjeerd van Rij erkent en ontkent zaken al na het hem uitkomt. Ik zou als journalist een 'slechte detective' zijn omdat ik hem ij meteen heb gebeld, toen op donderdag 30 maart bekend werd P hij waarschijnlijk degene was geweest die eind februari de ad\f tentie inzake het referendum bij reclamebureau De Vries had bracht. Op die betreffende donderdag heb ik een partijgenoot Rij gebeld, want de wethouder was ernstig ziek. Een doodziek r val je naar mijn oordeel niet lastig met beschuldigingen die r BEWEZEN moeten worden. Het sluitende bewijs kwam de dinsdag daarop en w; noodzakelijker geworden omdat Van Rij die donderdag daarvcf tegenover zijn partijgenoot alles had ONTKEND. Pas toen de dcP Van Rij gestuurde fax met de tekst van de advertentie op tafel If erkende hij bij Van Vliet te zijn geweest om de illustraties bij dei' vertentie te brengen. Logisch, want hij had Van Vliet gevraagd f faxen te vernietigen. Ook erkende hij die dinsdag te hebben i stemd met de suggestie van Van Vliet om het logo van de gemeej erbij te zetten, compleet met het door Van Rij aangereikte speci telefoonnummer van de speciale voorlichter die voor het referf; dum was ingesteld. Nu ontkent Van Rij dat hij tegen zijn partij! noot eerst gelogen heeft. Hij zou alleen ontkend hebben dat hij de advertentie bedacht en geplaatst had en hij zou niet ontkef hebben dat hij persoonlijk in Zandvoort was geweest. Dat is woon nietwaar. Van Rij ontkent ook te hebben ingestemd met het logo, wat bef kent dat de medewerker van Van Vliet, die logo en telefoonnuf mer dus zonder enig overleg met de 'boodschappenjongen' v bouwbedrijf Van der Plas bedacht zou hebben. Ook dat i Van mij mag iedereen meer geloof hechten aan wat de zieke houder zegt, maar noch Van Rij's partijgenoot, noch de medevvr ker van Van Vliet, noch ik als hoofdredacteur van Mare nemen w maar één woord terug van onze weergave van gedrag en uitsprak» van Van Rij. De wethouder vindt dat men zich in Leiden druk maakt tfr 'randverschijnselen'. Ik meen dat een wethouder die zelfs niet la toegeven een fout(je) te hebben gemaakt, geen randverschijnsel* Bij belangrijker zaken wordt zo'n man een ramp.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8