/EIDEN wethouder ziet af /an meisjesklassen 'Heeft u een beveiligingssysteem' Rustige koopzondag voor paardetrams Groenten en bloemen mogen op straat staan 9» St# Swaard van deportasie hang oor Hollander wat lief is vir SA ANDAG 10 APRIL 1995 [f HENNY VAN ECMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 Call a car 9 Nog voor de zomer aanbreekt wordt het in Alphen mogelijk een abonnement te nemen op een huurauto. i udiereis brengt PvdA 'er Hennie Koek op andere gedachten vorming van aparte meisjesgroepen voor les in exacte eiken is, wat de Leidse PvdA-wethouder Hennie Koek treft, geen onderwerp van gesprek meer. Zij laat haar eën hierover varen na een studiereis naar Engeland. wethouder is tot de conlusie gekomen dat er ook an- ntlre manieren zijn om de prestaties van meisjes in exac- 3ll vakken te verbeteren. „i isjes scoren laag in vakken wiskunde, natuurkunde en *jj eikunde. De overheidscam- [a ;nes 'Kies exact' en 'Een nme meid is op haar toe- ]a nst voorbereid' hebben n( rin weinig verandering ge- -0 cht. Hoewel een bèta-pakket kansen op een baan verho- duwen meisjes exacte vak- zo snel als ze kunnen uit j'jj n eindexamenpakket, langetoond is ook dat de iterblijvende prestaties én in- sse in exacte vakken niet hun capaciteiten hebben te ken. Vaak heeft de leerkracht een B-vak meer aandacht ift voor de jongens dan de 27 isjes in een klas. )ver Koeks oorspronkelijke eën om dit patroon te door- 4 ken ontstond destijds enige 3 ning. „Ze gaat meisjesscho- oprichten", geeft Koek zelf hoe er over het onderwerp 3 rd gesproken. „Ik was én ben der de indruk van cijfermate- 2 il waaruit ontegenzeglijk WIM KOEVOET blijkt dat meisjes in aparte klas sen beter presteren in exacte vakken." Met dat gegeven op zak, knoopte Koek gesprekken aan met de drie openbare scholen in het voortgezet onderwijs: het Stedelijk Gymnasium en de scholengemeenschappen Rem brandt en Leonardo da Vinei (de fusienaam van Louise de Coligny en De Nieuwe Vaart). De rectoren van de scholen hebben de boot afgehouden. Hun bezwaren waren van zowel roostertechnische als van prin cipiële aard. Koek: „Schoolroos ters zijn enorme opgaven maar hoeven niet het breekpunt te zijn. Problematischer voor de schoolleidingen was dat ze een groot goed, gemengd onderwijs, niét zo maar wilden opofferen aan een doel dat ze overigens wel de moeite waard vinden." Tijdens haar studiereis ver wachtte de Leidse wethouder een bevestiging te krijgen van haar ideeën. „Ik had niet voor niets ingeschreven op het the ma 'gelijke kansen in het onder wijs voor jongens en meisjes De belangrijkste bevinding van Koek was echter 'dat er ook een heel actief beleid mogelijk is op gemengde scholen'. Zij heeft in Lewisham scholen be zocht waar meisjes beter pres teerden dan jongens in de tech nische vakken. Op die scholen werd volgens Koek 'heel bewust een omgeving gecreëerd watirin alle leerlingen zich veilig en op hun gemak voelen'. De drie genoemde Leidse scholen, zegt ze, hebben een anti-discriminatiecode inge voerd. „Dat is best iets om trots op te zijn maar ik vind dat te veel aan de scholen wordt over gelaten wat ze ermee doen. Er is te veel ruimte voor interpreta ties van schoolleiding en leer krachten." „In Londen heb ik gezien dat zo'n helder systeem uitstekend werkt. Vooral meisjes varen er wel bij. Ze gaan zich vrijer ge dragen en spreiden ook minder risicomijdend gedrag tentoon." Koek was zelfs zo gechar meerd van de Londense aanpak dat ze even met de gedachte heeft gespeeld in Leiden de voordelen van schoolkinderen in uniforms ter sprake te bren gen. „De voordelen zijn onmis kenbaar. Maar ik ben realist ge noeg om in te zien dat ik het in Leiden nooit voor elkaar krijg de schoolbevolking in een uniform te krijgen." De paardetram op het Noordeinde. FOTO DICK HOGEWONING Echt druk was het niet bij de twee paarde trams die zondag winkelend publiek naar de binnenstad vervoerde. Het parkeerter rein van Van Gend en Loos aan de Haagweg bleef opvallend leeg. Automobilisten die wel gebruik maakten van de pendeltram moesten daarom een beetje geduld hebben. De busjes reden niet af en aan, maar moesten steeds even wach ten op voldoende passagiers. Het was voor het eerst dat er een pendel dienst was tijdens een koopzondag. Door paarden voortgetrokken koetsjes en een 'blauwe tram' vervoerden bezoekers van de Haagweg naar de Breestraat of Haarlem merstraat. Bij die haltes konden ze tevens wachten op vervoer terug. Op het parkeerterrein van Van Gend en Loos was ruimte voor zo'n tweeduizend au to's, maar slechts enkele tientallen bezoe kers van de koopzondag maakten gebruik van de ruimte. Parkeren op het terrein kost te vijf gulden, inclusief vervoer van en naar het centrum. Ondanks het geringe aantal mensen dat gebruik maakte van de paardetrams is de pendeldienst volgens Gerard Wisse, een van de initiatiefnemers van de pendeldienst, ze ker voor herhaling vatbaar. „Je moet het zien als een plezierritje om een beetje leven in de brouwerij te krijgen. En we willen hiermee aantonen dal het parkeerprobleem in de binnenstad best is op te lossen", aldus Wisse. ENFB wil meer ruimte voor fietsers in binnenstad leiden loman leefmans „Het is onbegrijpelijk dat de fiets op een lijn wordt gesteld met de auto", schrijft de fiet sersbond ENFB in een reac tie op de Leidse nota 'buiten ruimte binnenstad'. Volgens de ENFB is het een juiste keuze om het centrum auto vrij te maken maar dan nog moeten er aparte fietsroutes komen. De wielrijdersbond herin nert B en W aan het feit dat in het collegeprogramma staat dat het fietsverkeer moet worden gestimuleerd. En dat betekent volgens de ENFB niet dat er voor fietsers geen voorzieningen meer hoeven te worden getroffen als de auto eenmaal uit het Leidse centrum is verdwe nen. Dan moet er toch wor den aangegeven waar voet gangers mogen lopen en waar fietsers mogen rijden. De fietsvereniging wijst op stegen als de Mandenma kers teeg, Burgsteeg en Koornbrugsteeg. Er zijn vol gens de ENFB echt geen paaltjes nodig om het ver schil duidelijk te maken maar een verschillend kleur tje in het wegdek zou al won deren doen. Als laatste wijst de fietsers bond op het zogeheten tijdspad dat nodig is voordat de binnenstad eenmaal van auto's is bevrijd. Dat zou nog wel eens zo lang kunnen du ren dat het aanleggen van speciale fietsroutes sowieso moet gebeuren. 'olitie vordert rijbewijzen 43 iden» Twee automobilisten hebben in de nacht van zaterdag zondag hun rijbewijs bij de politie moeten inleveren wegens den onder invloed. Een 29-jarige Leidenaar werd aangehou- :n op het Havenplein, een 39-jarige Leiderdorper op de Heren- ngel. Ook op de Kaasmarkt, de Haagweg en de Willem de Zwij- rlaan werden bestuurders bekeurd wegens dronken rijden, aar hun rijbewijs werd niet ingevorderd. In totaal werden bij wr intröles 119 automobilisten aangehouden en 5 bekeuringen itgedeeld. b and in Lange Scheistraat lai" iden» Twee Leidenaars zijn de afgelopen nacht met ademha- igsmoeilijkheden naar het academisch ziekenhuis gebracht na en brandje in hun huis aan de Lange Scheistraat. De twee - een 5-jarige man en een 23-jarige vrouw - hadden een kaarsje aan- estoken en waren vervolgens in slaap gevallen. Het tweetal lat" rerd wakker van de rook. De vrouw bluste het brandje zelf met en poederblusser. J Jewonden door losse tegel 1 iden» Door een losse tegel in het fietspad langs de Churchill- 5 an zijn zondagmiddag twee Leidse fietsters gewond geraakt. en 17-jarige kwam in de Churchilltunnel ten val door de losse 3 ïgel. Een 50-jarige vrouw die vlak achter haar reed kon haar 2 iet meer ontwijken en maakte ook een smak. Beide vrouwen lakten gewond aan hun hoofd. De jongste van de twee werd o oor onderzoek naar het Rijnlandziekenhuis gebracht. iet rapte inbreker vlucht Eén vuilniszak met spullen wist een ongeveer 20 jaar ou- 16 e inbreker zaterdag mee te nemen uit een huis aan de Medusa- traat. De man had al een paar vuilniszakken met buit klaarge- :t, maar hij werd betrapt door een bewoner die thuiskwam. In o e ene zak die de man op de vlucht meenam zaten een koffie- 21 etapparaat, een antwoordapparaat en een gouden klokje. leiden» ruud sep Bent u weieens het slachtoffer geworden van aanranding of verkrachting? Is er bij u weieens ingebroken? Heeft u een bevei ligingssysteem geïnstalleerd in uw woning en extra zwaar hang- en sluitwerk? Het zijn dit keer geen vragen van een maniak die telefonisch aan zijn gerief wil komen of van een inbreker die via de telefoon zijn volgende slachtoffer selec teert. Telefonische enquêteurs stellen dezer dagen dit soort vragen in opdracht van de poli tie en het ministerie van bin nenlandse zaken. Nachtelijk werk aan Terweetunnel Het Stationsplein aan de kant van het belastingkantoor is van af volgende week donderdag tot eind mei toneel voor veel nach telijke werkzaamheden. Voor de bouw van de Terweetunnel voor busverkeer moeten damwan- den worden 'ingetrild'. Daar naast gaat Articon hulpbruggen en perronbruggen aanleggen bij spoor 5b en 4b en moeten per ron 4b en 5b worden ontgraven. De werkzaamheden hebben 's nachts plaats omdat diverse sporen moeten worden afgeslo- Enquêteurs politie doen onderzoek naar onveiligheidsgevoel De grootscheepse enquête (er worden 72.000 burgers onder vraagd) moet de politie een beeld geven van het (on)veilig- heidsgevoel van de burgers en is voor het korps een manier om het beleid te toetsen. Naast het gevoel van onveiligheid is daar om ook de werkelijke onveilig heid van belang - vandaar de vragen naar verkrachtingen en inbraken. En de vragen naar de maatregelen die mensen zelf nemen om inbrekers buiten te houden „zijn erg belangrijk voor het preventiebeleid", aldus onderzoeker A. Spapens van en quêtebureau B A. Het Haagse bureau is ingeschakeld voor de ondervraging van ruim 5000 mensen in het politiedistrict Hollands Midden. Het nut van de vragen mag dan duidelijk zijn, maar kijken de ondervraagden niet vreemd op wanneer zij al die vragen voor hun kiezen krijgen? Het aantal klachten blijkt minimaal te zijn. Een woordvoerder van Binnenlandse Zaken kan mel den dat er bij zijn ministerie de afgelopen maanden niet meer dan drie vragen zijn binnenge komen. „En dat waren nog alle maal mensen die wilden weten of er inderdaad een enquête werd gehouden. Over de vraag stelling hebben we geen enkele klacht gehad." Spapens ver wacht dat er op de 5000 onder vraagden 'vijf of tien' telefoon tjes zullen binnenkomen. „Niet over de verkrachtingsvraag, maar over de vragen over alge mene preventie", aldus de on derzoeker. Aan de landelijk vastgestelde lijst van vragen heeft de politie Hollands Midden nog een aan tal eigen vragen toegevoegd. De politie in deze regio is be nieuwd naar haar imago en vraagt of mensen de 'Politiewij- zer' kennen en of de hele IRT- affaire invloed heeft gehad op het vertrouwen dat mensen in de politie stellen. Daarnaast worden in deze regio extra vra gen gesteld die betrekking heb ben op het onveiligheidsgevoel in de verschillende gemeenten en de aangiftebereidheid. De resultaten van de enquête worden in juni gepresenteerd. Automobilist rijdt loor na aanrijding 121 len 28-jarige man is zater dagmiddag in zijn huis in 45 Wassenaar aangehouden na- io3tfat hij was doorgereden na en aanrijding op de Vrou- venkerkkoorstraat in Leiden. 85 !en 19-jarige Leidse fietste oor de auto van de man 68 angs, werd geraakt en kwam 50 en val. De automobilist reed 2°Jpoor. De vrouw moest voor in beenwond in het AZL 3« vorden behandeld. De Was- 198 enaarder verklaarde dat hij doorgereden, omdat hij :ht dat de vrouw bij de irijding ongedeerd was ::feebleven. Vclb a lach xtra cursus ueidse historie leiden hans koenekoop Groentehandelaars en bloe menverkopers mogen alsnog hun uitstallingen buiten de win kel op straat zetten. Wethouder 'J. Walenkamp vindt dat winke luitstallingen voor deze groep ondernemers onmisbaar zijn voor de omzet. Het is boven dien een oeroude traditie dat zij hun waar op straat zetten. Het besluit van de wethouder van economische zaken heeft de steun van alle raadsfracties. Voor alle andere winkeliers in de binnenstad verandert er niets aan het verbod dat vanaf 1 april van kracht is. Hun be- zwaarschiften zijn ongegrond verklaard. Overigens waren de meeste bezwaarschriften (zo'n zeventig procent) tegen het weghalen van winkeluitstallin gen en sandwichborden afkom stig van groentehandelaars en bloemenverkopers. Winkeluitstallingen en sand wichborden moesten verdwij nen uit het straatbeeld omdat zij de doorgang belemmeren voor gehandicapten en rolstoe lers. Hun belangenorganisaties hebben vijf jaar lang gestreden voor het verdwijnen van obsta kels uit met name Breestraat, Haarlemmerstraat, Rapenburg, Noordeinde en Rembrandt- straat. De CDA-fractie wil dat er ook een uitzondering komt voor de krantenstandaards. Die zouden net zoveel traditie hebben als groenten en bloemen. Walen kamp wil zich hierover nog be raden. Mieke Kermis op terrein Groenoordhallen Op het buitenterrein bij de Groenoordhallen staat tijdens de paas- dagen een grote kermis. Op vrijdag 14 april om vier uur 's middags gaat de kermis open. Vervolgens blijven de attracties staan tot en met maadag 17 april 's avonds tien uur. Ook is er op zaterdag en tweede paasdag in de Groenoordhallen een grote snuffelmarkt. 'Swaard van deportasie hangt oor Hollander wat lief is vir SA', kopte de Zuidafrikaanse krant Rapport een paar weken gele den. Mieke Bouwhuizen, van oorsprong Leidse, dreigde door de autoriteiten het land uitgezet te worden. 'Sy is gewaarsku sy is op geleende tyd in die land', al dus Rapport. Het waarom van die dreigende uitzetting is Mieke onduidelijk zijn. Ze is in het bezit van een permanente verblijfsvergun ning. „Niks geleende tijd", dacht zij dus. De hele affaire kwam haar buitengewoon slecht uit. 'Om nou te hoor dat sy haar aangenome land moet verlaat, is 'n bitter pil vir haar, want sy het 'n duur huis en 'n restaurant waarvoqr sy baie lief is", schreef journalist Johan Strydom. Mieke Bouwhuizen heeft net een jaar keihard werken achter de rug om het restaurant in Sunnyside, Pretoria op poten te zetten. Haar advocaat in een - <5^ XJHAM CTOYOOM-. Prttori» *N VROU uiL Nederland, oiov. Mieke Buuwhül- wsn, wui 'h jaai lunk litutl gewerk (iet huk Iuui eie reslaurunt in Sunnyside, Pretoria, kon nievcntF.»— dat <M« regering haar aoo iwii I9ö9 tcniBRkOtrt £>w>d-A(> toe met pcifci»' teVérblyStatus, joo*5-y met dokum»- en wat nou hrU«»i brief aan het ministerie van bin nenlandse zaken: „Hierdie toe- drag van sake is vir ons totaal onaanvaardbaar aangesien die dokumentasie en die stempels in die paspoort amptelijke stempels is." De rust is inmiddels weerge keerd, meldt Mieke nu vanuit haar restaurant in Pretoria. „Al les is opgelost. Er was sprake van een klein misverstand." Mieke viert haar verjaardag woensdag gewoon in Zuid-Afri- Blaren Het verhaal over de gebroeders Groenewegen in deze krant, die een actie zijn begonnen tegen 'bureaucratie en ambtelijke wil lekeur', is burgemeester Goe- koop in het verkeerde keelgat geschoten. Burt (79) en Piet (71) hebben volgens hem geen pro blemen met de gemeente maar met de huurder van hun garage onder hun woning aan het Utrechtse Veer. „Die problemen proberen ze via de gemeente uit te vechten", aldus Goekoop. „Zo werkt dat niet, ze moeten het via het huurcontract rege len." Volgens de gebroeders Groene wegen is er met de komst van hun huurder, een timmerbe drijf, een uitermate brandge vaarlijke situatie ontstaan. Goe koop meldt echter dat de brandweer bij een controle de boel veilig heeft verklaard. „Van een gevaarlijk situatie.is abso luut geen sprake", zegt hij. Zijn beleidsmedewerkster Van der Vlugt, zo zegt Goekoop, heeft inmiddels „blaren op haar tong" van haar progingen om uit te leggen wat de gemeente wel en niet kan doen. Ook de strubbelingen, die Piet en Burt momenteel hebben vanwege een door de brand weer bepleitte nooduitgang voor studentensociëteit SSR over het dak van de gebroeders, zinnen de burgemeester niet. Piet en Burt hebben geen zin in die nooduitgang omdat hun dak niet berekend is op het ge wicht van mensen. Maar vol gens Goekoop zouden de ge broeders moeten proberen een goede buur te zijn. „Een goede buur helpt zijn buurman in noodgevallen via het noodluik." Pluimvee Er heerst tweespalt op de Kas tanjekade, dat is wel duidelijk nu er bij het l.eidsch Dagblad een briefis afgeleverd waarin bewoners van de Kastanjekade zich ferm uitspreken voor het behoud van de uitdijende kip pen- en hanenfamilie op de Kastanjekade. 'De kippen geven ons veel vreugde en van de hanen heb ben wij totaal geen last. Inte gendeel, het geheel maakt een landelijke indruk, iets wat wij tegenwoordig zo node missen', zo luidt een stukje van de brief. Toch hebben tenminste twee bewoners bij de gemeente of bij de wijkpolitie klachten gedepo neerd. Agressieve hanen die kinderen aanvallen of in het holst van de nacht beginnen te kraaien. Het werd hun echt te veel. Dit heeft kwaad bloed gezet bij de andere bewoners en leidde tot het schrijven van de brief, zo leert een bezoek aan de Kastan jekade al snel. Door het geraas van de treinen heen - die overi gens meer herrie maken dan die kippenfamilie - zegt de ene na de andere bewoner 'helemaal geen last te hebben' van de die ren. De mensen die klachten hebben worden beschouwd als zeurpieten. „Ze kunnen 's nachts toch oordopjes indoen." De gemeente inmiddels, blijft tot nader order nijver doorvan- gen. Nu ja, nijver... Hoewel de afdeling wijkbeheer meldde dat er inmiddels negen hanen zijn gevangen, hebben de bewoners daar nog niets van gemerkt. „Er liepen negen hanen en het zijn er nog steeds negen", meldden meer bewoners, die de stand ijverig bijhouden. Waar maken de bewoners zich dan nog druk om? Die kippenfamilie is best bij de pinken. Die laat zich echt niet vangen. Annct van Aancn en Dorilh Llgtvoet

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7