Hoger beroep asielzoeker weer invoeren Onze Top 10 van deze week. Binnenland Liberalen zien af van voorzitterschap Senaat Hoogzwanger protest voor gratis pil Nederlandse visserij lijdt onder 'vissen met nylons' in Noordzee Klopjacht op pyromaan van Ede Fins haargroeimiddel: Goed nieuws voor 'badmutsen' O O O O 99 6.98 1.49 3.99 1.79 2.79 1.49 4.95 745 ANDAG 10 APRIL 1995 ANP Algemeen Nee CPD Geassocieerde Pers Diensti jan der Valk ook naar Bonaire |lze ru en» Horecaondernemer Van der Valk heeft op het eiland fanaire op de Nederlandse Antillen een vakantiecomplex aan- jekocht met 62 hotelvilla's, 64 suites en 48 appartementen. Het [ijfsterren-complex' moet in juli openen. Dat heeft het bedrijf Lndaag bekendgemaakt. Het complex heeft een eigen strand en jevat onder meer drie restaurants, tennisbanen, een jachthaven, en duikerscentrum en een casino. toon (17) brengt moeder om het leven alpen Een 17-jarige jongen uit Malden bij Nijmegen heeft za- •rdag tegenover de politie bekend dat hij zijn moeder om het ■ven heeft gebracht. Hij wordt voorgeleid aan de kinderrechter 1 Arnhem. De 46-jarige vrouw werd vrijdag dood in haar wo- ing gevonden. Buren waren naar haar op zoek gegaan, omdat j de vrouw al een aantal dagen niet hadden gezien. Volgens en politiewoordvoerder had de vrouw problemen met haar oon. De jongen verliet de woning nadat hij zijn moeder had ge- ood en heeft een aantal dagen op straat gezworven. Jemocraten winnen op Bonaire ralenduk» De democratische partij heeft de verkiezingen voor en nieuwe Eilandsraad op Bonaire vrijdag gewonnen. Van de legen zetels haalde de partij er vijf. Onder leiding van Jopie ibraham boekte de partij de grootste overwinning uit haar ge- chiedenis. De democratische partij zal nu het bestuurscollege an het eiland samenstellen. De vier andere zetels gingen naar Ie Union Patriotico Bonaireano en de Partido Bonaireano Sos- lal. Op Sint Maarten haalden zowel de SPA (St. Maarten Patrio- ic Alliance) als de Democratische Partij vijf zetels. Kinderen verdrinken in Duitsland «refeld Een jongetje van vijf jaar en een meisje van negen Spaanden uit Zwijndrecht zijn vrijdagavond verdronken, toen schip van hun ouders in de Rijn bij het Duitse Krefeld na een zonk. Hun ouders konden worden gered. Ze zijn met FJinderkoelingsverschijnselen en in shocktoestand in een zieken- luis opgenomen. Dat meldde de waterpolitie in Duisburg. Het mgeluk gebeurde toen het Nederlandse met aluminium gela len motorschip Orca uit Zwijndrecht een Duits schip passeerde ;n daarmee in aanvaring kwam. De Orca zonk in enkele secon- len. Carré ontruimd na bommelding AMSTERDAMTheater Carré is zaterdagavond ontruimd geweest vegens een bommelding. Volgens een politiewoordvoerder wam er een telefoontje binnen bij de politie. Daar werd gemeld |Idat de bom te maken had met korpschef E. Nordholt die in de 'j. zaal zou zitten. Achteraf bleek dat hij in werkelijkheid niet aan- i! wezig was. De politie nam de melding serieus en ontruimde om streeks negen uur de zaal met 1.850 mensen. Bomverkenners onderzochten het theater en troffen niets aan. Nadat het sein veilig was gegeven, kon de voorstelling van Youp van 't Hek te gen tien uur doorgaan. Bejaarden geëvacueerd na brand Amersfoort Bij een brand in bejaardencentrum De Koperhorst in Amersfoort zijn zaterdagavond 32 bejaarden geëvacueerd. Ook andere bewoners van het centrum namen uit voorzorg de benen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, de schade bleef beperkt. De brand, die een berghok en een deel van het balkon van de eerste verdieping in de as legde, is vermoedelijk aangestoken. Getuigen verklaarden tegenover de politie dat ze twee jongens zagen weglopen bij de opslag van oud papier. Ruim 400.000 mensen op Huishoudbeurs Amsterdam Met 409.196 bezoekers heeft de Huishoudbeurs in de RAI in Amsterdam van dit jaar een record bereikt. De beurs was van 29 maart tot en met zondag 9 april geopend. Het was daarmee een waardig jubileum voor het 50-jarige evenement, dat de laatste jaren wordt gecombineerd met de Huis Interieur RAI en de Negen Maandenbeurs. De bezoekers, voor driekwart vrouwen, gaven de beurs een 7,8 en 95 procent zei dat alles ge heel naar verwachting was. Een derde van de belangstellenden kwam voor het eerst. Voor een hoge post bij Raad van State den haag gpd De PvdA'er Tjeenk Willink mag toch voorzittter van de Eerste Kamer blijven. De WD ziet als nog af van het voorzitterschap van de Senaat, waarin de libera len vanaf eind mei met waar schijnlijk 23 leden de grootste fractie zullen zijn. In ruil daar voor wil de WD wel een andere 'belangrijke bestuurlijke posi tie'. Dat zei aankomend Eerste Kamerlid Wiegel zaterdag voor de VARA-radio. De verrassende draai van de WD is de tweede sinds de Pro vinciale Statenverkiezingen. Di rect na de uitslag zei de liberale nummer één, oud-minister F. Korthals Altes, dat zijn partij het oog niet zal laten vallen op de voorzittersstoel in de Senaat. Twee weken geleden kwam hij daar weer op terug en claimde hij dat prestigieuze ambt wel. 'Alle moskeeën in Nederland beter beveiligen' ZWOLLE ANP De beheerders van moskeeën hebben gisteren in Zwolle be sloten dat de 136 moskeeën in Nederland beter beveiligd moe ten worden. Nog deze week wil len zij van minister Dijkstal (binnenlandse zaken) horen wat hij kan doen om aanslagen op de islamitische gebedsruim ten te voorkomen. Aanleiding voor deze wens is de brandstichting afgelopen vrijdag in een Turkse gebeds ruimte in Hengelo. De iman en zijn twee kinderen die in het ge bouw sliepen, konden zich op het nippertje in veiligheid bren gen. Het vuur veroorzaakte een ton schade. De negen moskee- en in Twente worden sinds de aanslag in de gaten gehouden door de politie en de Turkse ge meenschap. De laatste brengt de gebeur tenis van vrijdag in verband met de reeks aanslagen op Turkse panden in Duitsland. De Koer dische verzetsorganisdatie PKK wordt daarvoor verantwoorde lijk gehouden. Tegenover mi nister Dijkstal willen de Turken hun bezorgdheid uitspreken over de gevolgen van de open grenzen. Ze vinden dat Turkse gebouwen in Nederland daar door extra risico lopen op aan slagen vanuit het buitenland. den haag Vrouwen van het 'Girls Com mand' hebben zater dag op het Haagse Plein in Den Haag geprotesteerd tegen het plan van minister Borst (volksgezond heid) om de pil voor achttien-plussers uit het ziekenfonds te halen. Ze vinden het niet eerlijk dat ze het voorbehoedmiddel zelf moeten betalen want dat kost ze een tientje extra per maand, 120 gulden in een jaar. foto anp ed ouden aarden Uitgelekt advies van Hoge Raad: Afgewezen asielzoekers moeten opnieuw het recht krijgen tegen hun afwijzing in hoger beroep te gaan. Minister Sorgdrager (Justitie) moet deze mogelijkheid, die in maart vo rig jaar uit de wet was geschrapt, weer in de Vreemdelingenwet opnemen. Dat stelt de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege, in een uitgelekt advies aan het kabinet. den haag gpd WD en D66 hebben de kwestie tiatief van CDA-minister Hirsch vorig jaar zomer aan de Hoge Ballin uit de wet geschrapt. Hij Het advies wordt donderdag in Raad voorgelegd. Eind 1993 is vond dat de asielprocedure veel de ministerraad besproken en is de mogelijkheid van dit hoger te lang duurde, waardoor de een uitvloeisel van de kabinets- beroep na moeizaam overleg in rechtelijke macht en de asiel formatie. Coalitiepartners PvdA, Eerste en Tweede Kamer op ini- zoekerscentra overbelast dreig den te raken. Vooral regerings partij PvdA had grote moeite met het schrappen van de mo gelijkheid om in tweede instan tie gehoord te worden, maar ook de toenmalige oppositie partij D66 voelde weinig voor deze wetswijziging. Gevreesd werd voor rechtsongelijkheid tussen asielzoekers en Neder landse ingezetenen. Dat vindt ook de Hoge Raad. Het kabinet krijgt daarom de dringende raad het hoger beroep voor asielzoekers weer in ere te her stellen. Invoering van het hoger be roep voor asielzoekers gaat de overheid geld kosten omdat er meer opvang nodig is en de mensen voor gratis rechtshulp in aanmerking komen. De WD, verklaard voorstander van de inperking van het aantal asiel zoekers, heeft in een eerste re actie gezegd bereid te zijn het hoger beroep weer in te voeren 'mits de totale procedure daar door niet te lang gaat duren'. Nu moeten asielzoekers al tien maanden wachten op de uitslag van hun aanvraag, als het hoger beroep daar nog bij komt, gaat het volgens de WD 'veel te lang duren'. Wiegel, nummer drie op de WD-lijst, stelt de PvdA nu ge rust met de mededeling dat de liberalen er alsnog van afzien. Volgens het WD-erelid doet Tjeenk Willink het goed en wil de WD de verhoudingen in de paarse regeringscoalitie niet on der druk zetten. Wiegel verklaarde dat de claim op het voorzitterschap een 'signaal' was dat de WD als groeiende partij „bij belangrijke bestuurlijke posities beter aan haar trekken moet komen." Zonder haar te noemen doelt Wiegel onder meer op de func tie van vice-voorzitter van de Raad van State, die over ander half jaar vrijkomt als de CDA'er Scholten vertrekt. De vice-voor zitter van de Raad van State geldt als de belangrijkste advi seur van de koningin. De konin gin is de voorzitter van de Raad van State. Vissersbond eist Europese maatregelen tegen schenden EU-regels De dertigste brand in Ede van de laatste weken veroorzaakte zaterdag zoveel rook dat omwonenden uit hun huizen werden gehaald. foto anp peter drent 'Kortjakjeslaat weer toedeze keer in Bennekom akersloot anp Goedwillende Nederlandse vis sers raken steeds meer in de knel door de import van goed kope vis uit onder meer Rus land en door Europese collega's die de regels van de Europese Unie aan hun laars lappen. Dat betoogde voorzitter J.Nooitge- dagt van de Nederlandse Vis sersbond zaterdag op de jaar vergadering van de belangenor ganisatie in Akersloot. Volgens Nooitgedagt vangen vissers uit andere Westeuropese landen onbeperkt ondermaatse vis. Op termijn zal dat de sastreus uitpakken voor de vis stand in de Noordzee. De voor zitter toonde een 'buitgemaakt' stukje net van een buitenlandse wijtingtrawler met een maas wijdte van amper tien centime ter. Met dit type tuig vangen onder meer 75 Deense trawlers in grote delen van de Noordzee massale hoeveelheden jonge kabeljauw, wijting en haring voor de produktie van vismeel en visolie. Nederlandse vissers zijn strikt gebonden aan een minimale maaswijdte van 23 centimeter en moeten met lede ogen aanzien hoe buitenlandse collega's massaal roofbouw ple gen op jonge vis en daarmee toekomstige Nederlandse vang sten wegkapen. Nooitgedagt vindt dat minis ter Van Aartsen (landbouw en visserij) in Europees verband bennekom-ede gpd De politie heeft een klopjacht geopend op eén pyromaan in Ede die sinds 16 maart dertig branden op z'n geweten heeft. Zaterdag sloeg de pyromaan weer toe in een opslagplaats voor autobanden in het dorp Bennekom bij Ede, schade een half miljoen. De totale brand schade is twee miljoen gulden. De politie denkt dat er sprake is van één dader. De pyromaan heeft de bijnaam 'Kortjakje' („Altijd is Kortjakje ziek, mid denin de week maar 's zondags niet") meegekregen omdat hij alle dagen van de week actief is, behalve op zondag. Het leeuwedeel van de bran den wordt 's avonds gesticht, tussen negen en twaalf. De brand van afgelopen zaterdag was wel de grootste. Met name de brandende autobanden zorgden voor zoveel rook dat omwonenden hun huizen moesten verlaten. Verder waren er brandjes in een winterstalling voor caravans in Ede, in een houten keet bij een skelterbaan en in een schuurtje. De politie is al ruim een week gericht op zoek naar de brand stichter. Er wordt vooral 's avonds extra gesurveilleerd. De burgemeester van Ede heeft de inwoners per brief gewaar schuwd geen brandbaar materi aal of vuilcontainers buiten te laten staan, om de pyromaan zo weinig mogelijk gelegenheid te geven. VU gaat bij wijze van uitzondering wondermiddel testen amsterdam-götenborg peter de knegt Normaal gaat dermatoloog Nieboer nooit in zee met wondermiddeltjes. Ze beloven veel, kosten nog meer en heb ben nauwelijks of geen resultaat. Maar voor het Finse haargroeimiddel van pro fessor Lassus maakt de Vrije Universiteit in Amsterdam een uitzondering. „Lassus is geen charlatan, hij heeft een grote naam in de dermatologische wereld en zijn middel zou de oplossing kunnen I zijn. Ik sta er volledig voor open," zegt dr. Nieboer. Deze maand begint het VU-ziekenhuis met een uitgebreid onderzoek naar de effecten van het haargroeimiddel Vivis- cal. Dertig min of meer kale patiënten j zullen een halfjaar lang de pilletjes, ver- vaardigd op basis van een diepzeevis-ex- tract, slikken. Voor de Nederlandse Alopecia vereni ging (voor mensen met ziekelijke haar uitval) komt de test als een geschenk uit de hemel. „Nog nooit heeft een middel geholpen, en nu voor het eerst lijkt er iets te zijn dat werkt," aldus mevrouw Ligter. Zij is bestuurslid van de vereni ging waarbij zo'n zeshonderd patiënten zijn aangesloten. Naar schatting lijden meer dan honderduizend mensen in Ne derland aan ziekelijke haaruitval. Som migen worden helemaal kaal en verlie zen zelfs hun wimpers en wenkbrauwen, weer anderen krijgen kale plekken ter grootte van rijksdaalders of schoteltjes. Daarnaast hebben veel mannen de ge wone 'huis-tuin-en-keukenkaalheid': de haargrens trekt zich terug en maken de haren bovenop het hoofd plaats voor een 'badmuts'. Het haargroeimiddel is vorig jaar okto ber met veel tamtam in Nederland geïn troduceerd. De Finse ambassade was er voor afgehuurd en de professor was overgevlogen. In de Scandinavische lan den is het middel al langer op de markt en al uitvoerig getest op proefpersonen met erfelijke kaalheid. Met goede resul taten, als de medische rapporten uit Hel sinki kloppen. Afgelopen weekeinde maakte de Zweed se Alopeciavereniging de resultaten be kend van een eigen onafhankelijk onder zoek naar het middel. Een jaar lang slik ten 83 mannen en vrouwen die leden aan haaruitval en algehele kaalheid de pillen. De successen zijn opmerkelijk. Van de vijftig patiënten met lokale haar uitval kregen er achttien bijna al hun haar terug. Nog eens zestien zagen heel veel haar terugkomen. Vier bleven zo kaal als voorheen. Bij de anderen was het succes twijfelachtig. Onder de pa1- tiënten die volledig kaal waren toen ze het middel begonnen te slikken, zag 33 procent opmerkelijke resultaten. Zestien procent bleef met een kaal hoofd en een illusie armer achter. „Het blijkt niet in alle gevallen de oplos sing, maar het middel werkt wel," zegt Patricia Brorsdotter-Johansson, secreta ris van de Zweedse vereniging. Patricia is 29 en heeft nu een dikke bos zwart haar waarmee ze uitgebreid de Zweedse me dia heeft gehaald. Foto's van een jaar ge leden laten enorme kale plekken op haar hoofd zien. Over een half jaar zal blijken of het Finse wonder ook in de onderzoekskamer van de Nederlandse universiteit werkt. Dan zit dermatoloog dr. Nieboer overigens met een ander probleem. „Het is een duur middel dat je je leven lang zeventig gulden per maand kost. Als het blijkt te werken moeten mensen het zelf gaan betalen, want het is niet als medicijn op de markt gebracht maar als voedings supplement." Volgens het Zwolse distri butiebedrijf Tendem is daarvoor geko zen omdat de registratie van het middel als medicijn veel te lang zou gaan duren. In Zweden proberen ze het middel in het ziekenfondspakket te krijgen. o 0 o Hollandse andijvie, 500 gram Magere varkenslappen, 500 gram &K 3.75 kilo .1298 Jonagold, sappige, zachtzure handappel, kilo Stegeman droge worst, diverse soorten, per stuk 250 gram AW CflZaanse snijder, wit, bruin J24tT of volkoren j25fï, verpakt, heel CU Slagroom, pak 0.5 liter Uit de diepvries: Cfl Aardappelwafeltjes 12.191 of- kroketjes JL95J, zak 450 gram 01 Saint Chinian, Faugères of Fitou, rode of witte wijn, fles 0.75 liter -535" 01 Rale Sherry 887, very dry, medium dry o®®®® of cream fles 1 liter AA5" OlZaanlander pikant kaas 48+, vers van t mes. kilo ®a® i&9ol2.90 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. veel harder moet laten optreden tegen dit 'vissen met nylonkou- sen'. „Nederland moet niet het braafste jongetje van de klas willen zijn", aldus de voorzitter. Volgens hem zijn de Nederland se visvangsten de laatste jaren streng en eerlijk gereguleerd. De onderlinge controles van vissers lijken goed te functioneren. Maar de valse concurrentie van veel minder gecontroleerde Deense, Engelse en Noorse vis sers kan die goede intenties weer teniet doen, waarschuwt Nooitgedagt. Hij eist dat minis ter Van Aartsen de ontwikkeling van nieuw beleid uitstelt totdat de visserijregels van de EU daadwerkelijk worden toege past door alle Europese vissers. Patiënt krijgt vaccin tegen huidkanker numegen-leiden gpd In het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen is de afgelopen maand voor het eerst een pa tiënt met huidkanker behan deld met een tumorvaccin. I let gaai om een vorm van gen-the rapie die het bij deze patiënten haperende afweersysteem weer moet repareren. Vooral mensen met beginnende huidkanker zouden daar profijt van kunnen hebben. Dat meldt het informatieblad van het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen. In Nijmegen wordt in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis in Lei den al langer gewerkt aan deze methode. I Iet onderzoek wordt gesteund door het Koningin Wilhelmia Fonds. Aan de nu toegepaste therapie zijn uitge breide dierproeven voorafge gaan. Hierbij is het gelukt om sommige dieren immuun te maken voor huidkanker. Bij de therapie krijgt de pa tiënt onschadelijk gemaakte kankercellen ingespoten die het afweersysteem opnieuw active ren. Behandelend arts K. Punt van het Academisch Ziekenhuis in Nijmegen hoopt hiermee een kettingreactie te veroorzaken die ook de schadelijke kanker cellen vernietigt. Punt verwacht niet dat patiënten in een verge vorderd kankerstadium nog baat hebben bij deze nieuwe methode.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3